Amerikaanse jongedame heeft het op Stompwijkse boerderij naar haar zin gehad Fransen blijven halsstarrig ZATERDAG 1 JUNI 1963 DE LEID9CHE COURANT PAGINA 11 verblijf. „We zullen hear erg mis sen", meent vader Olsthoom zuch tend, „ze is leuk en gezellig. Ze brengt vrolijkheid in huis. Nu gaan we haar een beetje verstaan en dan gaat ze spoedig weg". Ja. Susanne spreekt al een aardig woordje Nederlands. Maar goed ook, want die familie Olsthoom kent geen woord Engels. Een eenvoudig gesprek kunnen ze nu met elkaar voeren. Daar zullen de boerengezinnen in Friesland, Overijssel, Limburg en Zeeland, waar ze ook nog naartoe gaat, van profiteren. Veel zal Suzanne nog niet kunnen praten, maar die schade haalt ze wel in als ze eenmaal in Oregon terug is- In een honderdtal lezingen in radio- en televisieprogramma's en in kran ten zal ze dan verslag uitbrengen van Nederland. Ze zal vertellen over het lopen op klompen na enkele weken oefe nen loopt ze er al pijnloos op over de excursies, over dansavonden in Zootermeer en wandelingen in Stompwijk, over koeien melken en, niet te vergeten, over dat fijne kli maat van ons, en die honderden bak ken koffie De kabinetsinformateur mr. C. P. M. Romme heeft vrijdag de demissionaire minister van Volkshuisvesting, mr. Van Aartsen, voor een oriënterende bespreking ontvangen. Op de foto zien we mr. Van Aartsen bij zijn aankomst voor de besprekingen. De E.E.G. en Engeland Fa. H. L. V. KAMPENHOUT EN ZN. SCHOENHERSTELLERS ATJEHSTRAAT 73 BON AIRESTRAAT 17 TELEFOON 25668 De koeien van boer J. Olsthoom van de Stompwijkse Meer en Geecr- weg kunnen prat gaan op een erva ring die slechts weinig Nederlandse koeien hebben ondervonden. Snids een maand worden zedagelijks ge molken door een jong én knap Ame rikaans meisje. Het gaat wel niet zo vlot en vaardig als ben de heren Olst hoom zelf, maar als men in aan merking neemt dat Susanne Lozder het nooit eerder heeft gedaan moe ten de resultaten bevredigend worden genoemd. Susanne is dan ook tevre den, niet zozeer om haar melkpres- taties, als wel omdat ze ook over dit onderwerp, thuis in Amerika zal kunnen vertellen- Dat is namelijk de reden voor het verblijf van het Amerikaanse meisje in Stompwijk. Zij is uitgezonden door Amerikaanse plattelands-jongeren- organisattes in het kader van het In ternational Youth Enchangeprogram. Tientallen landen, waaronder Neder land, zijn hierbij aangesloten. Dit jaar kwamen drie jonge Amerikaanse boeren naar ons land. Susanne Lozier, 24 jaar, knap en Amerikaans vrolijk en spontaan, is de dochter van een grote schapen- fokker uit de staat Oregon, in het plaatsje Enterprise. Over de honderd twintig hectare grote farm van haar vader heeft ze jarenlang als een cowgirl achter ed honderden schapen en tientallen koeien aangejaagd. En hoewel Susanne de laatste jaren ver koopster in een lingeriezaak was, wa ren haar banden met het platteland nog zo stevig dat zij werd uitgekozen om een ander land te gaan bezoeken. Uiteraard speelde hierbij i&en grote rol, dat zij door haar lange school opleiding in staat moest worden ge acht bij haar terugkomst over haar ervaringen te vertellen. En Sus enne koos Holland. „De reden? Ik had weieens mensen uit Holland ontmoet en die vond ik erg aardig. Ik had ook veel over Holland gelezen gn gehoord. Bovendien leek me hte klimaat heerlijk". En, hoe gek het ook mag klinken, ze vindt ons klimaat nog steeds lekker, on danks de maand die we achter de rug hebben. „Bij ons is het hjeel erg droog en hoog, en hier is het ten minste een beetje vochtiger", zegt ze met een brede Amerikaanse glim lacht Niet alleen het klimaat bevalt haar goed. „Ik vind Nederland fan tastisch. We hebben een paar steden bezocht, de Pier in Schevendngen, de Euromast in Rotterdam, allemaal even mood. Stompwijk is verrukke lijk". De Meer en Geerweg is een af gelegen weggetje, waar twee auto's elkaar niet kunnen passeren. Achter de békrooste sloot liggen ver de weiden met op de achtergrond huizen en de kerktoren. De familie Olsthoom woont helemaal aan het eind. An dere mensen dan leveranciers zie je niet. „Het is natuurlijk veel stiller dan bij' ons", zegt Suzanne. „Maar ik heb totaal geen heimwee. Ik werk hier mee in het huis, vaten wassen, de was doen en dergelijke. We drin ken gezellig met elkaar koffie wat drinken jullie anders enorme hoeveelheden koffie, lacht ze al lemaal erg leuk". Een van de meest opvallende en prettige gewoonten in Nederland vindt ze de huiselijke ge zelligheid. Bij ons gaat iedereen 's avonds het huis uit, om ergens an ders vertier te zoeken. Hier zijn er familiebijeenkomsten, veel visites en daar ben ik dol op". Even gezellig als Susanne het vindt vindt de familie Olsthoom haar De ministerraad van de EEG is er vrijdag niet in geslaagd overeenstem ming te bereiken over de wijze, waarop in de huidige omstandighe den het contact tussen de EEG en Groot-Brittannië moet worden on derhouden. Het standpunt van de Franse delegatie, geleid door de mi nister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, bleek niet te kunnen worden verzoend met dat van de andere vijf, die regelmatig open ge- dachtenwisselingen tussen de perma nente vertegenwoordigers van de zes Euromarktlanden met de ambassa deur van Groot-Brittannië te Brus sel in aanwezigheid van de Europese commissie voorstaan. Een compromis voorstel, ingediend door de Italiaan se minister Colombo, dat aan het beginsel van een regelmatig open ge sprek tussen de zes en de Engelsen geen afbreuk deed, was voor de Franse delegatie onaanvaardbaar. In conferentiekringen noemde men de Franse houding „negatief". Aan het einde van het urenlange debat werd besloten de discussie te verdagen tot de vergadering van de raad, die medio juni zal worden ge houden. Tevens werd besloten ook de bespreking van de andere pun ten uit het actieprogramma voor de EEG in het lopende jaar tot dde vol gende vergadering te laten rusten. Zowel de Duitse delegatie, die ge leid werd door vice-kanselier Erhard, als de Nederlandse, waarvan de staatssecretaris van buitenlandse za ken Van Houten, de woordvoerder Bruingebrand door de zuidelijke zon, en in-gelukkig is prinses Alexandra van Kent met haar echtgenoot Angus Ogilvy donderdag in Londen teruggekeerd uit Spanje, waar zij ondanks geduchte kritiek in Engeland, na haar huwelijk enige weken heeft doorgebracht. Foto links: op het vliegveld Gatwick bij Londen, waar het paar met een speciale Herald-machine uit Malaga aankwam. Midden: bij het huis in Curloss Street in Mayfair, Londen, wat verlegen lachend tegen de mas saal opgekomen pers. Rechts: eindelijk thuisver moedelijk omdat er zo bijzonder veel belangstelling was, droeg Ogilvy zijn jonge vrouw niet over de drempel was, verklaarden, dat zij hef actie programma als één geheel .wilden beschouwen en dat derhalve niet een enkel punt daaruit op zichzelf kon worden bezien. De ministers werkten daarna in korte tijd enkele agendapunten af, die betrekking hadden op de ver houding van de EEG tot verscheide ne landen. BACHSTRAAT 318 (Advertentie) Na ruzie overleden De 37-jarige bedrijfsleider R. van der Steenstraten uit Den Haag is woensdag in het ziekenhuis aan de Zuidwal overleden. Hij was ruim een uur tevoren door de GGD naar het ziekenhuis overgebracht, omdat hij zich onwel voelde. 's Morgens zou de heer Van der Steenstraten in zijn woning onenig heid hebben gehad over een zake lijke aangelegenheid met de 46-jarige letterzetter T. G. D., die hem daarbij een zacht tikje tegen het gezicht zou hebben gegeven. De heer v. d. S. was bloederpatiënt. De patholoog-anatoom, dr. Zelden- rust, heeft sectie verricht op het stof felijk overschot van de heer Van der Steenstraten. Zijn rapport vermeldt als doodsoorzaak een hersenbloeding. Deze kan zeer wel veroorzaakt zijn door het zachte tikje, hoewel dit geen uiterlijk letsel heeft achter ge laten, maar ook door te grote op winding. Tegen D. is proces-verbaal opge maakt terzake van mishandeling de dood tengevolge hebbend. Aan beet van dolle hond overleden Bijna een jaar later Naar aanleiding van eht overlij den van de 55-jarige mevrouw M. DahrsKuiper vorige week woens dag in het O.L.V.-Gasthuis te Am sterdam deelt het bureau voorlich ting van de gemeente Amsterdam het volgende mee: „Uit het door prof. dr. R. Gispen van het rijksin stituut voor volksgezondheid ingestel de hersenonderzoek is komen vast te staan dat mevrouw DahrsKuiper op 22 mei 1963 is overleden tenge volge van een rabiesbesmetting. Van de zijde van de afdeling volks gezondheid van de G.G. en G.D. wordt medegedeeld dat tevens onom stotelijk is komen vast te staan dat de beet heeft plaatsgevonden vóór 30 juli 1962 door het bewuste witte hondje, dat op 28 juli 1962 ook op het Rembrandtple in gesignaleerd is en dat vermoedelijk de rabiesgolf heeft veroorzaakt. Hiermede is tevens bevestigd dat in het onderhavige geval geen spra ke is van een nieuwe rabiesgolf. Het is wel degelijk mogelijk dat de incubatietijd tot een jaar en wellicht langer kan uitdijen zoals uit het. hier bedoelde geval kan worden afgeleid. Vrachtauto viel 16 meter diep Vrijdagavond is een achttien meter lange combinatie van de brug over het Prinses Margriebkanaal bij Span nenburg gestort. De wagen reed van de weg af, kantelde in de berm en viel naar beneden. Met de wielen om hoog kwam het gevaarte 16 m. lager op het terrein van een autobussta tion terecht. De chauffeur en een bijrijder zaten toen nog in de cabi ne, maar zij konden de cabine via het portier verlaten en kwamen op een paar lichte verwondingen na met de schrik vrij. De vrachtauto met aanhangwagen was op weg van Sneek naar Lemmer. Oorzaak van het onge val was het blokkeren vam het lin- kerwielen. DE VERKIEZINGEN OP CURASAO De nationale volkspartij van mr. dr. M. F. da Costa Gomez, heeft de eilaindsraadiverkieziimgen op Curagao gewonnen. De partij behaalde 12 vain d!e 21 zetels tegen 10 in 1959. De na tionale volkspartij werkte samen met de Cunagaose onafhankelijke partij. Beiden waren oppositiepartijen. De democratische partij, die teza men met de constructieve volkspartij, tot nu toe een meerderheid had in de eilandsraad, kreeg negen zetels, evenals in 1959. De constructieve volkspartij, die tot nu toe over twee zetels beschikte, heeft de kiesdeler niiet kunnen halen en krijgt dus geen pHaats in de eilandsraad, evenmin als de radicale volkspartij, die voor het eerst aan de eilandsraadverkie zingen heeft deelgenomen. Van de Bovenwindse Eilanden is nog niet veel bekend. Vast staat dat op St. Maarten de verdeling gelijk is gebleven: de democratische partij had vier zetels en heeft deze behou den. Ook de nationale volkspartij behoudt de enie zetel die zij bezet. Prof. dr P. van der Meer OP t Op 68-jarige leeftijd is overleden prof. dr. P. van der Meer, buitenge woon hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam in de geschiedenis en archeologie van het Naije Oosten, het Assyrisch-Babylonisch, het Sume- risch, Hethietisch en aanverwante voor-Aziatische talen. Prof. Van der Meer werd op 30 april 1895 te Heemstede geboren. Na zijn studie aan het philosofisch en theologisch St. Thomas Aquinas-col- lege te Huissen, behaalde hij in 1923 de graad van theologisch lector. In augustus 1922 ontving hij de pries terwijding. Op 19 oktober 1931 promoveerde hij aan de Nijmeegse universiteit cum laude tot doctor. Tot 1934 do ceerde hij aan 't int. Int. Angelico te Rome. In 1934 en 1935 heeft hij deel genomen aan opgravingen voor de Franse regering in Iran. Van 1935 tot 1939 was hij als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het Ash- molean Museum te Oxford. Op 4 april 1940 werd hij tot buitengewoon hoog leraar aan de hoofdstedelijke univer siteit benoemd. Verscheidene weten schappelijke werken en tal van ar tikelen over Assyriologische, archeo logische en geschiedenis in binnen- en buitenlandse tijdschriften zijn van zijn hand verschenen. De plechtige H. Mis van Requiem wordt woensdag te elf uur in de St. Thomaskerk in de Rijnstraat te Am sterdam gecelebreerd. De begrafenis volgt te vier uur 's middags op het kloosterkerkhof Albertinum te Nij megen. VERZET TEGEN ONTSLAG VERWORPEN. Het ambtenarengerecht in Den Haag heeft het beroep dat de heer H. B. J. uit Rijswijk had ingesteld tegen zijn ontslag als directeur van het instituut ziektekostenvoorzie ning ambtenaren in Den Haag onge grond verklaard. Het eervolle ontslag waartegen de heer J. in verzet gekomen was hem verleend op grond van herhaal de malen geconstateerde grote ach terstand in de afwikkeling van de werkzaamheden van het instituut. WASSENAAR Politiediensten aan strand en in duinen. Burgemeester en wethou ders stellen de Wassenaarse gemeen teraad voor ten behoeve van de poli tie een Landrover-<auto met korte wielbasis aan te schaffen. Deze wa gen zal vooral goede diensten kun nen verlenen aan het strand en in de duinen, dat voor de andere poli- tie-voertuigen moeilijk of niet te be reiken is. Een Landrover, die sinds enige tijd bij de brandweer in bedrijf is, blijkt goed te voldoen. De kosten van de auto bedragen 10.810, de bijkomende kasten voor mobilofoon- instalLatie, transistor-veraterker met luidspreker, raamwerk voor het be vestigen van een brancard en andere voorzieningen 4600. Aan de raad wordt voorgesteld het benodigde kre diet goed te keuren. Kappers gaan op maandag sluiten. 19 van de 23 in Wassenaar geves tigde kappersbadrij ven hebben het gemeentebestuur verzocht, de win kelsluitingsbepalingen zodanig te wij zigen, dat de verpLichte halve dag sluiting voortaan niet meer op dins dag, maar op maandagmiddag zal gel den. B. en w. hebben hierover een gunstig advies van de Kamer van Koophandel ontvangen. Aan de raad wordt voorgesteld het verzoek in te willigen. Dansavond van Blauw Zwart. Op Tweede Pinksterdag 's avonds 8 uur organiseert de propagandacom- missie van Blauw Zwart weer een dansavond in het Verenigingsgebouw in de Kerkstraat. De muziek zal wor den verzorgd door „Johniny and his giants". De opbrengst is bestemd voor het bouwfonds van de vereni ging. Ondanks veel misverstand voelt Nederland voor reclassering VERGADERING AFD LEIDEN nood zal de reclasseringsbezoeker op beuring brengen als dat in zijn vermo gen ligt. Al deze taken moeten in de afdelingen worden georganiseerd. „.Over reclassering bestaat nogal wat misverstand. Men denkt dat hel 5?«lil gaat om hulp aan gevallen mensen. t n In werkelijkheid gaat het om de her- dach| Te,rdient. mcn hier naar *8. ..s* "-7. coordinate moeten zoeken met an- klassering van iemand die uit zijn groep gevallen is, en om hulp ten einde hem zijn plaats weer te doen innemen. Deze mensen zijn door overtreding van de strafwet in aan raking gekomen met de strafrechter. Zij hebben eigenlijk pech gehad, dere instellingen op maatschappelijk gebied menede prof. Van Eek. «'Si.'"' nVi\! Er heeft zich volgens spreker na de in feite maar heel weinig'.'. Dit gisteravond prof. mr. D. van Eek. oc>ri<>8Lf6" .P03"'^ ontwikkeling hoogleraar in het Strafrecht c.a. aan ™°rgeda^ al» heid. „De christelijke barmhartig- de Universiteit te Nijmegen inleiding „Reclasseringsaspecten de tegenwoordige tijd", gehouden in te i^ lijk eemaakt en w restaurant Van der Heyden aan de erilPepjlt jjemaakt en het gevoel i Zlin ^e'd ;-s "1 christelijke kring doorge- drongen, de reclassering is meer Breestraat, voor de Katholieke Re- classeringsvereniging afdeling Leiden, van superioriteit tegenover de classent is gelukkig afgeleerd", al- tia^cruigsvereiiigiug aiuemig L.eiueu, v~ tijdens het openbare gedeelte van de iu* „™i„Jt jaarvergadering dezer vereniging. In zijn openingswoord had de heer J. Lij ten, voorzitter, na enige cijfers OUDE MAN VERDRONKEN IN ZEE De politie van Hoek van Holland heeft op het strand het lijk aange troffen van de 75-jarige A. van der Berg uit 's-Gravenzande, een alleen wonende man. Men neemt aan dat hij tijdens een wandeling langs het strand onwel is geworden en in het water is terecht gekomen. Prof. Van Eek constateerde, dat te hebben genoemd over uitgebrachte de reclassering in Nederland is inge- rapporten, etc,, er op gewezen dat de past in de berechting. Het is een reclasseringswereld sterk de invloed maatschappelijk werk met een heel ondergaat van de geestelijke ge- bepaald aspect. Het gaat hier om zondheidsleer, die als een weten een gedwongen relatit met reclassent schap van het overkoepelend denken wil er weer zo gauw mogelijk van af. oyer allerlei terreinen van psy- Eerste taak van de reclassering is chisch-hygiënische zorg, ook de re de voorlichting in de vorm van rap- cl Asser ing in haar theorieën betrekt, portage, een essentieel onderdeel van heer Lij ten bracht apart dank de berechting zonder welke de aan de vele vrijwillige medewerkers rechter geen uitspraak zou kunnen enjnedewerksters. doen. Ook de nazorg vormt een be langrijk onderdeel van het reclasse- ringswerk, is eigenlijk de kerntaak, van de Katholieke Reclasseringsver- Het gaat hier om bijzonder toezicht eniging in Nederland) besloot de door particuliere reclassering bij bij- avond die door velen werd bij ge zondere voorwaarden; voorwaarde lijke veroordeling of voorwaardelij- woond. Onder hen merkten wij op: Mr. Schaafsma, rechter Arrondisse- ke invrijheidstelling. Tenslotte be- mentsrechtbank Den Haag; mr. Brug- last de reclassering zich ook met de man, directeur Centraal Bureau bezoekregeling. Iedere gedetineerde KRV Den Bosch en wethouder Steen- heeft recht op bezoek. In geval van metser uit Oegstgeest.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11