UITSLAANDE BRAND IN LEIDEN ftrbovit VRIJDAG 31 MEI 1963 DB LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Raadscommissie bezocht HET INCIDENT OP HET Lammermarkt Vrijdagse markt voortaan LEIDSE POLITIEBUREAU om zes uur al open? Diepgaand onderzoek leidt tot disciplinaire maatregel en een ernstige berisping Leden van de Raadscommissie voor Markt en Haven te Leiden hebben van morgen een matineus bezoek gebracht aan de lammermarkt. De aanvoer aan lammeren bleek zeer behoorlijk van daag. Meer dan 2500 lammeren werden aangevoerd, waarvan 1350 alt Texel. De raadsleden konden daarom des te dui delijker vaststellen, dat de verkeers situatie rond de lammerenmarkt tegen de tijd, dat het verkeer gaat circuleren, zeer moeilijk Is. Een voorstel van de directeur van de markt- en havendienst, de heer M. Weima, en van de commis saris van politie, om de markt voortaan om zes uur v.m. open te stellen, ook buiten de zes lammermarkten om, wordt in studie genomen. Uit een toe lichting van de marktdirectie bleek, dat Lelden de grootste schapenmarkt van Nederland heeft, hetgeen historisch ge groeid is. De raadsleden, die aan deze kleine excursie deelnamen, waren de heren Van Vliet, Roorda, Lambermont, secre taris Van der Poel en wethouder Van Hoek. MAGAZIJN MET VOORRADEN VAN MATRASSENFABRIEK VERLOREN Om even over drie gistermiddag voor matrassen, plastic en schuim- steeg vanachter de Maresingel in rubber lag opgeslagen. De gehele op- Leiden een vettige, zwarte rookwolk slagplaats en de daarin onderge- omhoog. Groot alarm voor de brand- brachte voorraad gingen verloren. De weer, die met veel materiaal naar de schade wordt geschat op 30.000 gul plaats des onheils reed. In de Olga matrassenfabriek van de N.V. Rede- ko aan de Hansenstraat was plotse ling brand ontstaan in een voorraad- magazijn. Een der verkopers, die in de show room stond, zag het eerst brand ver schijnselen in het magazijn. Vóór de brandweer ter plaatse kon zijn, sloe gen de felle vlammen al door het uit golfplaten bestaande dak. Even bestond nog gevaar voor de woningen in de Hansenstraat, die dicht bij het brandende magazijn zijn gebouwd. Doordat er gelukkig dit maal geen westenwind stond, kon de brand spoedig gelokaliseerd worden. De bewoners van de Hansenstraat hebben echter door de vieze rook toch veel last ondervonden van deze brand. OORZAAK ONBEKEND Hoe de brand ontstaan kan zijn, is nog niet te zeggen. Vermoedelijk is het vuur begonnen in het bovenste deel van het magazijn, waarin een grote hoeveelheid watten, vulstoffen Gespannen kijken enkele directie leden van Olga (voorgrond) naar het werk van de brandweer. Het bedrijf kon behouden blijven. Het magazijn, mèt voorraden, brandde echter ge heel uit. (Foto: Van der Horst) den. Het fabrieksgebouw zelf en de kantoren hebben geen schade ge kregen. TRETFORD BOUCLé MOQUETTE TAPIJT TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING W. J. ZIRKZEE Van 't Hoffstraat 77a Leiden Telef. 24610 MIDZA Van alle kanten schoten de vlam men tussen de van de hitte kromge trokken golfplaten omhoog. De vet tige rook veroorzaakte de bewoners van de Hansenstraat veel overlast. (Foto: Van Vliet) Met de burgemeester van Leiden zijn de ministers van justitie, mr. A. C. W. Beerman en van Binnen landse Zaken, mr. A. H. Toxopeus, van mening, dat een disciplinaire maatregel op zijn plaats is tegen de wachtcommandant van de Leidse politie, die op 2 maart j.l. betrok ken is geweest bij een incident op het politiebureau. De bewindslieden hebben dit me degedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van het lid van de Twee de Kamer de heer Franssen over de uitkomst van het onderzoek naar een beweerde mishandeling op het Leidse politieburaeu. De wachtcommandant had bij een handgemeen met een burger om het bezit van papieren gebruik gemaakt van zijn wapenstok. Het is nog niet met zekerheid vastgesteld wie het eerst tot geweld is overgegaan, maar de bewindslieden achten het op zijn minst twijfelachtig of de wachtcom mandant alles heeft gedaan om het incident te voorkomen. Evenals de burgemeester van Leiden menen de ministers, dat in elk geval het gebruik van de wapenstok in de gegeven si tuatie als onjuist moet worden aan gemerkt. Het incident was ontstaan, nadat een automobilist, een inwoner van Leiden, die een verkeersovertreding had begaan, met zijn auto was opge bracht, omdat hij had geweigerd zijn naam bekend te maken en de auto papieren af te geven. De eigenaar van de auto, die naar het politiebu reau was gekomen, was daar tegen de wil van de politie in het bezit van enkele papieren geraakt en had op zijn beurt geweigerd ze weer af te geven. In het handgemeen, dat toen volgde, had de wachtcomman dant van zijn wapenstok gebruik ge maakt. Van het onderzoek in deze zaak is prooes-verbaal opgemaakt door de Rijksrecherche te 's-Gravenhage in samenwerking met de gemeentepo litie te Leiden. De stukken zijn door de procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenihage in han den gesteld van de officier van justi tie aldaar, die aanleiding heeft ge vonden het onderzoek onder zijn leiding te doen voortzetten en ter zake overleg te plegen met de bur- LEIDSE UNIVERSITEIT Dr. A. G. Audier, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het Laborato rium voor tropische hygiëne der Leidse universiteit, is één dezer da gen naar Leopoldstad vertrokken. Gedurende de periode van juni 1963 tot februari 1964 zal deze Leidse bacterioloog op uitnodiging van het Nederlandse Roode Kruis deel uit maken van het Roode Kruis Hospi taalteam Kongo. De reis van dr. Audier houdt mede verband met het feit dat het Leidse Laboratorium voor tropische hygiëne zich de laatste jaren mede in het bij zonder richt op de medische vraag stukken in Afrika, die ten dele weer van andere aard zijn dan die in Zuid- oost-Azië. gemeester van Leiden. Een hoofdagent heeft van de com missaris van politie van Leiden een ernstige berisping ontvangen, omdat diens voornemen een inwoner van Leiden wegens onjuist parkeren te verbaliseren mede was ingegeven door de mening van zijn collega's. Dit delen de minister Beerman en Toxopeus mede in antwoord op vra gen van hetzelfde Kamerlid over een andere kwestie. De heer Franssen had gevraagd, of zich sedert het in cident op he tpolitiebureau een in woner van Leiden had beklaagd o^er onheuse behandeling door Leidse po litiemannen bij gelegenheid van zijn verbalisering voor een verkeers overtreding en bij zijn overbrenging naar een verblijf in het politiebureau, wiek gevolg aan deze klacht is ge geven. De heer Franssen wilde weten, of de mededelingen van deze Leidenaar juist zijn, dat hij sinds zijn beklag onderworpen is geweest aan aanhou dingen, controles en processen-ver baal van een vexatoir karakter en frequentie. Tenslotte vroeg het Kamerlid, of het de ministers bekend was, dat het vremoeden gerezen is, dat tussen het in deze vragen gesignaleerde ver band bestaat en of zij dit kunnen ont zenuwen. Het antwoord van de ministers hierop luidt: „Een andere inwoner van Leiden, op wie deze vragen betrekking heb ben, is op 6 maart 1963 aldaar aan gehouden in verband met enkele verkeersovertredingen, door hem als bestuurder van een z.g. scooter ge- Tijdens een onderhoud met een inspecteur van politie verklaarde hij, door de betrokken politieambtena ren onheus te zijn bejegend. Volgens de ingekomen ambtsberichten is bij een ingesteld onderzoek van onjuist optreden niets gebleken. Maarege len zijn derhalve niet genomen. Enige dagen later beklaagde be trokkene zich er telefonisch over, dat de politie hem op straat her haaldelijk sommeerde om stil te houden en zijn papieren te tonen (artikel 33 wegenverkeerswet). Eni ge relatie met het gebeurde op 6 maart is niet waarschijnlijk; de la tere controles geschiedden door steeds verschillende politieambtena ren niet zijnde degenen, die heip op 6 maart hadden aangehouden. Op 16 maart heeft een agèftt betrokkene willen verbaliseren we gens onjuist parkeren. De verbali sant is door de commissaris van po litie ernstig berispt toen hem was ge bleken, dat dit voornemen mede was ingegeven door het naar zijn me ning onheuse optreden van de be trokkene tegen enige van zijn colle ga's". inqewo (actieve kooldragees) bij maag-en inqewandsklachten.fi.25 (Advertentie). Instructieve tentoonstelling van de Gem. Bedrijfstechnische School gericht onderwijs voor kinderen, wier begaafdheden in him voorop leiding verborgen bleven, grote waarde heeft voor het voortbrengen en opleiden van vaklui Vrije ex pressie en sport krijgen in de op- De Gemeentelijke Bedrijfstechni- krijgt men een ruime blik op het leiding een bijzonder grote plaats, sche School heeft gisteren haar poor- werk, dat deze jongens verrichten. ten geopend voor belangstellenden We zien fraai gemaakte kastjes, Vijftien leerlingen van deze school ter bezichtiging van de jaarlijkse fraai geverfd, voortreffelijk uitge- gaan binnenkort naar Frankrijk ver tentoonstelling van door leerlingen voerde meiubels en met fantasie ge- trekken om daar te helpen meebou- xelf vervaardigde werkstukken. Doel maakte gevelstenen. Bijzonder aar- wen aan het Albert Schweitzerdorp. van deze expositie is allereerst in bredere kring belangstelling te wek ken voor dit bijzonder individueel hijskraan. Deze produikten van hamd- lingen zelf vervaardigde kano aan- was een miniatuur hijskraantje, Om de kosten te dekken wordt op een perfeofce imitatie van een grote de tentoonstelling een door de 1 eer- technisch onderwijs. Door het be- vaardigheid bewezen, dat praktisch geboden aan de meest biedende, zichtigen van de expositie en zeker niet in de laatste plaats door uiteen zettingen en rondleiding van de di recteur, de heer F. C. Mabesoone, en verschillende leraren, kregen wij een goede kijk op het belangrijke en zeker dankbare werk, dat door deze instelling wordt verricht. Een werk, dat zeker veel genoegdoening moet geven. Bouw Kamer van Koophandel e Leiden aanbesteed De rrO-söhool onderscheidt zich van de ambachtsschool in deze: in eerste instantie tracht men het kind pedagogisch te benaderen waarbij 't onderwijs primair gericht is op de Rijnland, die praktijk. Juist door dit onderwijs bare leden in Vergadering in Raadhuis Koophandel daarvoor dank te raadzaal van het goodwill, die de secretaris van de Kamer, mr. Branderhorts, gekweekt heeft. De Kamer besloot tot het goed keuren van de jaarstukken. Met de In de vergadering van de Kamer reserve voor nieuwbouw, werd het en Fabrieken te totaalbedrag voor deze post tot een kwart miljoen opgevoerd. Het batig saldo in de boeken be draagt 61.155. 25 Juni om half drie zal de Ka de leraren ontdekt en gestimuleerd van een nieuw kantoor aan de Sta- mer een werkbezoek brengen aan worden aangepakt. De praktische tionsweg, op de plaats waar thans de gemeente Voorschoten, gerichtheid van het kind moet voor ook het kantoor gevestigd is te gun- In de vacature W. J. E. Tissing de leraren een leidraad zijn voor de nen aan aannemer Groen en Breg- van de commissie-vestigingswet verdere ontwikkeling van de vak- man te Benthuizen voor de somma werd benoemd de heer H. P. Bloot kennis. Men heeft hiervoor het eer- van 825.281. Deze gunning is het resultaat van worden de kinderen in hun begaafd- Leids Stadhuis werd gehouden, (heden deze moeten vaak nog door gistermiddag besloten om de bouw erte jaar voor alle kinderen gelijk gesteld. uit Katwijk. commissie-bedrijfsruimte een onderhandse aanbesteding. Ont- werd in deze vacature benoemd de heer R. B. van Waveren. Leidse universiteit BENOEMINGEN Dit jaar kunnen ze kennis maken werpers van het nieuwe gebouw, met alle richtingen, waarin de school dat aan alle eisen voldoet, zijn de voorziet: houtbwerking metaa'lfoewer- architecten Schutte en Bel- king, schilderen en metselen. Naar laarü* de prestaties ziet men in welke rich- j)e Kamer van Koophandel wacht ting het kind izch het beste zal thans nog op een aanvullende goed- fcunnen ontplooien. Gezegd moet keuring van de overheid. De Stich- worden, dat het dip lorna van deze tingskosten bedragen ruim een mil- Bij onderscheiden besluiten van Cu- sChool dezelfde mogelijkheden biedt joen in totaal. Volgende maand ratoren der Leidse Universiteit zijn: alls het diploma van de ambachts- hoopt men met de bouw een begin - school. De directeur vertelde ons, dat te maken. Y - - het onderwijs in deze vorm nog 14 maanden, steeds in het experimentele stadium verkeert. Tentoonstelling Mej. drs. H. H. de Groot, weten- De bouwduur bedraagt schappelijk ambtenaar in vaste dienst bij de psychologie, benoemd tot we tenschappelijk ambtenaar le klasse in In verband met de sloop van het vaste dienst; Dr. J. Hoftijzer. wetenschappelijk oude gebouw, moest de vergadering van de Kamer van Koophandel een hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij onderdak zoeken, men heeft dit ge- de faculteit der letteren en wijsbe- Na het zien van de ten/toonstelling vonden in het Stadhuis, waarvoor geerte, voor het tijdvak 1 januari 1963 kunnen wij wel zeggen, dat de re- de voorzitter ir. J. van Hoek zich tot 1 januari 1964, wederom in deze sUltaten het experimentele stadium erkentelijk toonde. In niet belang- te boven zijn. In de keurig verzorg- rijke mate was dit gebaar te dan- de en met smaak versierde lokalen ken, aldus de voorzitter, aan de funktie benoemd. Drs. G. W. Rougoor, assistent op ar beidsovereenkomst b\j de sterrewacht, benoemd tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst. Mej. drs. C. Vellekoop, wetensch. ambtenaar in vaste dienst bij de socio logie, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst. Drs. H. A. Wage, benoemd tot we tenschappelijk hoofdambtenaar in tij delijke dienst bij de faculteit der let teren en wijsbegeerte. Dr J. A. Szirmai aanvaardde functie van buitengewoon lector te Leiden Dr. J. A. Szirmai heeft de funotie van buitengewoon leotor in de mor fologie en fysiologie van het bind weefsel aanvaard met een openbare les over de theorie en het bindweef sel. Dr. Szirmai, die in 1925 te Ket in Tsjechoslowakije is geboren, moest zijn gymnasiale en universitaire stu diën onder uitzonderlijk moeilijke omstandigheden voltooien, gevolg van de politieke gebeurtenissen en verwikkelingen vóór, tijdens en na de tweede Wereldoorlog in Midden- Europa. Deze leidden er toe dat de nieuwbenoemde lector in 1947 uit week naar Nederland. Na in 1951 het doctoraal examen in de geneeskunde aan de umversiteiet van Amsterdam te hebben afgelegd, promoveerde hij 3 jaar later eveneens aan deze uni versiteit op een proefschrift getiteld. „Bijdrage tot de kennis van het mu- coide bindweefsel". Dr. Szirmai, die in 1957 de Neder landse nationaliteit heeft verworven, was als student-assistent resp. assi stent werkzaam op een universitan laboratorium te Budapest, te Bratis lava en op het histologische laborato rium van de universiteit van Amster dam. In 1956 werd hij als weten schappelijk medewerker verbonden aan het Instituut voor Rheuma-on- derzoek, alwaar hij sedert 1959 de funotie van afdelingshoofd vervult Vele malen heeft hij gedurende kor tere of langere tijd in het buitenland vertoefd om deel te nemen aan cur sussen dan wel voor het verrichten van wetenschappelijk onderzoek. Dr. Szirmai vervult verschillende assistentschappen en is lid van de wetenschappelijke adviescommissie van het Rheumatiekfbnds dr. Jan van In Leiden werd een molen geboren De 19-jarige Jer IJzerman is een vaardige knutselaar. Dit blijkt wel uit de prachtige molen, die hij in zijn vrije tijd in de tuin achter zijn huis aan de Pioenstraat 30 te Leiden heeft vervaardigd. „Knutselen is mijn hobby," zegt Jer; het is niet de eerste molen die hij vervaardigd heeft. Deze houten zeskantige molen heeft hij naar de natuur nagebootst, op een schaal van circa één op vijftien. (Foto: v. Bemmelen, Zoeterwoude)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3