S)c Ceidóe 0oma/nt Z.H. Paus Johannes XXIII is stervende katholiek dagblad voor leiden en omstreken de grote reis begonnen amerikTneemt nieuwe raket in studie schudeus jenever LEUKE MAN IN LEUKE ate MEST, Verf met voldoening zonnig en warm alles Hoogwaterstanden ra Vlieland korreltje VRIJDAG 31 MEI 1963 53e JAARGANG No. 15.941 Directeur J. F. J. M. KOENS Boofdredakteur L. C. J. ROOEEN BUREAUS: PAPENGRACHT 30 Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm., Teletoonties^l£^_ In Vaticaanstad werd vanmiddag 0111 2 uur vernomen, dat de toestand van Paus Johannes XXIII plotseling verergerd is. De paus zou stervende zijn en de sacramenten der stervenden ontvangen hebben. Het bericht, dat de toestand van de paus zeer ernstig is, werd nader van officiële zijde bevestigd. De mededeling, dat aan Paus Johannes het Heilig Oliesel is toe gediend kwam van welingelichte zijde in het Vatikaan. Hieruit heeft men afgeleid, dat de toestand van de Paus plotseling ver ergerd was en dat de dokters het" ergste vrezen. Officieel is bevestigd, dat de Paus het Heilig Oliesel heeft ont vangen. Verder wordt gemeld, dat de biechtvader van de Paus bij de stervende is ontboden. Bij de toediening van het H. Oliesel zouden talrijke medewerkers van de Paus aanwezig geweest zijn. De groot-penitentiaris kardinaal Fernando Cento, die het eventuele overlijden van de paus officieel moet vaststellen, schijnt ook naar de pauselijke vertrekken ontboden te zijn. WEIGERT MINDSZENTY? De onderhandelingen tussen het Vaticaan en de Hongaarse regering over de betrekkingen tussen de Kath. Kerk en de staat zouden vol gens de correspondent in Boedapest van het blad van de Oostenrijkse communistische partij „Volksstimme" afspringen op de weigering van de Hongaarse primaat kardinaal Minds- zenthy, Hongarije te verlaten. Russen kopen Hollandse Nieuwe De reder sverenigirug voor de Ne derlandse zeevisserij heeft, zo deelt zij ons mede, een contract afgeslo ten met de handelsmissie Van de USSR te Amsterdam over de ver koop van 50.000 vaten gezouten ha ring van de vangst juli-november 1963. De laatste maal dat een soort gelijk contract werd afgesloten, was in 1957. Mgr. Alfredo Cavagna, de biecht vader van de Paus, zou hem de H. Communie ingeval van bediening de H. Teerspijze genoemd hebben uitgereikt. Op het moment dat gemeld werd dat de Paus stervende zou zijn, werd vernomen dat in het Vaticaan een telegram van de Sowjet-Russische premier Chroesjtsjov met wensen voor herstel was ontvangen. Alle curie-kardinalen zijn gealar meerd. Kardinaal Ottaviani, secreta ris van de Congregatie van het Hei lig Officie, heeft zich naar de pause lijke vertrekken begeven. De doodstrijd van de paus is om half twee begonnen. Vanmorgen wa ren de berichten over de toestand van de paus nog gunstig. Kardinaal Cento, die de dood van de paus moet vaststellen is om half twee in het Vatikaan aangekomen. Om 1 uur heeft mgr. A. v. Lierde, sacrista van de paus, de Heilige Sacramenten der Stervenden toegediend. Alle kardi nalen zijn inmiddels gewaarschuwd. INCIDENT AAN ISRAËLISCHE- SYRISCHE GRENS Van Israëlische zijde is donderdag melding gemaakt van een incident aan de grens met Syrië in het gebied van het meer van Galilea. Syriërs be schoten met automatische wapens een tractor van de Israëlische nederzet ting Tel Kazir, overigens zonder iemand te treffen. Het zou het vier de incident in tien dagen tijd zijn. Dr. ir. F. Q. den Hollander, oud- president-direoteur van de Neder landse Spoorwegen, voorzitter van de raad van commissarissen van de KLM en president van het college van cu ratoren van de Technische Hoge school te Delft, aal morgen zijn ze ventigste verjaardag vieren. Haile Selassie, de keizer van Ethiopië, heeft een uitnodiging van president Kennedy aangenomen om begin oktober een officieel bezoek aan de Verenigde Staten te brengen. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat in de Verenigde Staten een projectiel in studie is met een tweemaal zo groot bereik als de huidige intercontinentale raketten. De studie geldt in het bijzonder de ontwikkeling van een speciaal elec- tronisch besturingssysteem. Tijdens een gedeelte van zijn traject zal het projectiel een nauwe baan om de aarde beschrijven. Vanuit deze baan kan de raket dan in verscheidene richtingen worden gedirigeerd. In te genstelling tot de thans gangbare ra ketten hoeft het traject dus niet reeds bij de lancering te worden vastge steld, aldus generaal Holzapple, di recteur van de afdeling produktie van de logistieke dienst van de lucht macht. Wrak vanThresher gevonden De Amerikaanse marine heeft donderdag bekendgemaakt, dat het wrak van de kernonderzeeër „Thres her", die op 10 april met 129 man aan boord is vergaan, is gevonden. Vice-admiraal Elton Grenfell ver klaarde, dat de foto's, die op 220 mijl ten oosten van Boston op grote diep te zijn genomen door het schip voor oceaanonderzoek „Conrad", wrak stukken tonen die zeker afkomstig zijn van de „Thresher". De Baty- scaaf „Trieste", die momenteel in Boston ligt, zal onmiddellijk naar de plaats waar het wrak ligt vertrekken om nieuwe foto's te gaan nemen. Israëliër klaagt Strauss aan Een advocaat in Tel Aviv heeft donderdag de Israëlische politie ge vraagd de vroegere Westduitse mi nister van defensie, Strauss, die op bet ogenblik een bezoek aan Israël brengt, in hechtenis te nemen. Strauss is de gast van de Israëlische premier Ben Goerion. Landau, de advocaat, diende een aanklacht te gen Strauss in wegens misdaden te gen het Joodse volk en oorlogsmis daden. Landau heeft in het verleden de communistische partij en ver wante organisaties vertegenwoor digd. De klacht werd ingediend na mens mevr. Levi-Hoess en de heer Een woordvoerder van de leiding van de Westduitse Christen-Demo cratische Partij zei'donderdagavond, dat de beschuldigingen van Miohaël Landau tegen Strauss van elke grond ontbloot zjjn. Tijdens de tweede we reldoorlog werd Strauss aan 't hoofd gesteld van luchtdoelartillerieschool nummer vier in Schongaiu (Beie ren), nadat hij bij Stalingrad gewond geraakt was. In zijn omgeving be stonden geen concentratiekampen en Strauss heeft niets met krijsgevan genen of geïnterneerden te maken gehad, aldus de woordvoerder. Burgers beschoten militaire basis in Argentinië Gewapende burgers hebben don derdag een militaire basis im de Zuidarg en/tij nse provincie Nuequen aangevallen. Zij werden eahter door wachtposten verjaagd, zo is in een communiqué vatn het leger bekend gemaakt. Er zouden geen doden of gewonden zijn. In Buenos Aires heeft de politie donderdagavond traangasbommen gebruikt om 30.000 metaalbewerkers te verspreiden,die een zwijgende de monstratie hielden tegen de hoge kosten van het levensonderhoud. Bij vechtpartijen werden drie arbeiders gewond. Er werden verscheidene ar restaties verricht. De mars maakte deel uit van de „protestweek" van het algemene vak verbond, die vandaag een hoogtepunt zal vinden in een algemene staking van één dag. Chroesjtsjov naar Scandinavië In verband met de uitnodigingen voor een bezoek, die de Scandinavi sche landen enige tijd geleden aan premier Chroesjtsjov van de Sowjet- Unie hebben gericht, werd woensdag in diplomatieke kringen te Moskou gezegd, dat het programma waar schijnlijk niet toelaat, dat Chroesjts jov vóór de herfst van dit jaar naar Scandinavië zal gaan. Mogelijk zou de Sow jet-premier hiermee zelfs tot het volgende jaar wachten. De rassenonlusten Dc plaatsvervangend politiechef van Jackson in de Amerikaanse staat Mississippi heeft donderdag de ar restaties geleid van veertien negers en blanken, die op de trappen van het postkantoor van deze stad ston den te bidden „om liefde en leiding". Bij kleine rassendemonstraties, die dinsdag waren begonnen, waren al 38 negers gearresteerd. In Birmingham (Alabama) heb ben de autoriteiten, op grond van de berichten over komende nieuwe mas sademonstraties. twee grote hallen klaargemaakt als noodgevangenis- sen. In deze hallen kunnen duizen den mensen worden ondergebracht. De autoriteiten willen alle demon stranten onmiddellijk opsluiten. De politie in Tallahassee (Florida) heeft donderdagavond 200 negers met traangas verdreven van 'n bio scoop voor blanken, waar zij wilden demonstreren. Eerder op de avond werden daar 125 negers gearresteerd op beschuldiging van minachting van het hof, omdat zij het gerechtelijk verbod op demonstraties bij deze bioscoop hadden genegeerd. Van de tweede groep werden ongeveer 80 negers gearresteerd. Massale hongerstaking in Beiroet 465 Werknemers van de luchtvaart maatschappij „Air-Liban" zijn in een hangar op het vliegveld van Beiroet in hongerstaking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen betreffen de hun „plaats" in de onlangs gefu seerde luchtvaartmaatschappijen „Air-Liban" en „Middle East Airli nes". Zij willen onder dezelfde voor waarden als voor de fusie te werk worden gesteld. Vier van de honger stakers zijn reeds naar een zieken huis overgebracht. Onderhandelingen tussen stakers en autoriteiten duren voort. Over deze kwestie zijn in het parlement al twee keer vragen ge steld. Bonn keurt Frans- Duits verdrag goed De Westduitse Bondsraad (Senaat) heeft vandaag eenstemmig 't Frans- Duitse vriendschapsverdrag goedge keurd. Premier van Malakka ontmoet Soekarno in Tokio Premier Abdoel Rachman van Ma lakka vloog naar Tokio voor een bij eenkomst met president Soekarno van Indonesië, met de bedoeling de spanning in zuidoost-Azië te vermin deren. Deze spanning ontstond, nadat Abdoel Rachman twee jaar geleden zijn plan voor de federatie Maleisië had bekend gemaakt. Deze federa tie, die Malakka, Singapore, Sera- wak, Noord-Borneo en eventueel Broenei zou moeten omvatten, zou 31 augustus tot stand moeten komen. President Soekarno heeft de vor ming van Maleisie ,,neo-kolonialis- me" genoemd en volledige steun toe gezegd aan de opstandelingen in Broenei. Ook de Philippijnen zijn in het ge schil betrokken, omdat zij aanspraak maken op soevereiniteit over Noord- Borneo. WEGENS ENORM SUCCES NOGMAALS: DE CONDOR LEIDEN (Advertentie). (Advertentie). ƒ10 Moderne regenjassen HU ook in Terlenka: Guildhall, Mercury en Falcon v.a. 59.- C/ Hoogstraat-Leiden ZUS of ZO Op de grote Amerikaanse begraafplaats te Margraten, waar duizenden Amerikaanse mannen hun laatste rust plaats vonden, is donderdag ter gelegenheid van „Memorial Day" een sobere herdenkingsplechtigheid gehouden. Op de foto zien we schoolkinderen, die dank zij deze Amerikaanse soldaten in een vrij land kunnen opgroeien, bloemen leggen op de eenvoudige graven. Asef/Fison volgens prijslijst 1963. Kunstmeststoffen voor pot, tuin en gazon. Mengsels van natuurlijke en kunstmest, met of zonder onkruidbe strijdingsmiddel. Rozenmest. Kalk- en magne8lakalkmeststoffen. - Natuurlijke meststoffen door eigen inkoop goed koper! Gedroegde, gemalen, goed strooibare koestalmest b.v. 3.90 per zak van 12} titer. Ontzurende, structuurver- beterende, organisch rijke huisvuil- compost per zak van 25 kg 3.85 Een produkt van de Sikkens Groep (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De komende 24 uur zullen er in onze streken nog geen belangrijke veranderingen in de luchtdrukverde ling voorkomen. De aanvoer van dro ge en warme lucht uit Duitsland houdt dan ook morgen aan. Bij zonnig weer zullen de temperaturen opnieuw tot zomerse waarden oplopen. Het hoge drukgebied van Schot land tot Scandinavië en het lage drukgebied boven Zuid-Europa, die oorzaak zijn van de oostelijke lucht stroming, verplaatsen zich langzaam. Het hoge drukgebied ondergaat nu een belangrijke uitbreiding in de richting van Groenland, terwijl het lage drukgebied boven de Middel landse Zee iets in betekenis afneemt. Ten zuidwesten van Ierland begon zich vanmorgen een nieuwe storing te ontwikkelen, die evenwel nog geen directe invloed op het weer in ons land zal uitoefenen. Een onweerssto ring boven Zuid-Frankrijk verplaatst zich maar weinig. ZON- EN MAANSTANDEN 1 juni: zon op 04.27, onder 20.49; maan op 14.26, onder 02.36. heeft Nieuws Rijn 50 Tin 20824 (01710) (Advertentie) (Advertentie) 1 juni: v.m. 10.52; njn. 23.28. De mei des levens bloeit slechts eenmaal en dan nooit meer. (Schiller)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1