15 JUNI MOETEN MAATSCHAPPIJEN HEBBEN TOEGEGEVEN Hongaarse regering blijft onverzoenlijk tegenover Kerk ACTIE TEGEN GOUVERNEUR WALLAGE S)e Cölclde DINSDAG 28 MEI 1963 53e JAARGANG Directeur J. F J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Touwtrekken om olierijkdom Telet. 3 0 9 3 5 - Bed. 30015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,65 p. w., f 2,80 p mnd., 8,25 p kW., Franco p.p. 1 8,75, Adv 18 ct p mm.. Telefoontjes I 1.50 Strijd om de olie-hegemonie in Indonesië ANDERS ZULLEN INDONESISCHE „WENSEN" WORDEN OPGELEGD Langzaam nadert in Indonesië de grote strijd om de olie-hegemonie tussen de regering van de Republiek en de drie grote oliemaatschappijen Caltex, Koninklijke Shell en de Stanvac Oil. Tot 15 juni is er nog tijd om tot overeenstemming te komen, anders zullen aan de grote drie de wijzigingen worden opgedrongen, die de Indonesische regering in de olie-exploitatie wenst. De maatschappijen staan voor de keuze: aanvaarding van de Indo nesische eis of likwidatie. Saleh, de Indonesische minister van zware industrie en mijnwezen, is in dit opzicht niet optimistisch. In een gesprek met Nederlandse journalis ten over de mogelijkheden tot een oplossing van de geschillen verklaarde hij namelijk te weten, dat bij de drie maatschappijen al plannen in de maak zijn voor vertrek van het personeel. Weliswaar kan dit een routine maatregel zijn, want op het ogenblik staat het gesprek stil wegens de reis van Soekarno en enkele ministers, die ten nauwste bij deze zaak zijn betrokken. Ondanks het door Saleh uitgesproken pessimisme wordt echter een bepaalde (zij het wellicht: voorlopige) overeenstemming niet onmoge lijk geacht. Er kunnen nog altijd contacten worden gelegd met de vertegen woordigers van de oliemaatschappij en de in het buitenland vertoevende Soekarno of zijn ministers, óf door een verschuiving van de streefdatum tot na 15 juni. De Indonesische eisen De Indonesische eisen, na het ver vallen van de bestaande concessies per 1 juni, komen in hoofdzaak neer op de voiligende punten: spitst op het overnemen door Indo nesië van het binnenlandse distribu tie-apparaat, met inbegrip van de raffinaderijen. Hierover werd in be- uitigekeerd en in het bijzonder het wordt geschapen voor het midden- oosten, een voorname rol speelt bij deze weigering. Overigens zullen alle overdrach ten hetzij door een overeenkomst of door eenzijdige toepassing door Indonesië met gesloten beurzen geschieden en worden betaald met de opbrengst van ruwe olie. Foto's van gezonken duikboot gevonden? AANBOD aandeel, dat elk van de drie maat schappijen moet ne/men in de bin nenlandse olievoorz£^ing. GEEN COMPROMIS Terwijl voor de termijnen en de hoogte van de schadevergoeding een compromis wel mogelijk bleek, was dit niet het geval voor een andere Indonesische eis. De regering is ml. van mening, dat voor een verbete ring van het distributie-apparaat gro te investeringen nodig zijn. Daarbij wordt de steun verlangd van de maatschappijen. „Dat de namen van Shell en Stanvac van de pompen zuilen verdwijnen, is ook in het be lang van deze maatschappijen," zei minister Ohairul Saleh. „Als de aan voer stokt, komt de verantwoorde lijkheid daarvoor neer op de rege ring en kan de maatschappijen niet meer worden verweten, dat zij de olie van het volk uit de grond halen zonder er voor te zorgen, dat 't volk zelf er iets van krijgt". Maar „de drie" bleken eensgezind op het standpunt te staan, dat een financieel aandeel in het distributie net, waarvan de omvang niet valt te voorzien, niet aanvaard is indien zij daarin geen zeggenschap meer heb ben. TERMIJNEN Wel hadden de maatschappijen een ginsel overeenstemming bereikt, termijn van vijf jaar aanvaard voor maar veel verder is men niet geko- het overdragen van het distributie- men. Het knelpunt was hierbij niet net en van 10 tot 15 jaar voor de alleen de termijn, waarbinnen het overdracht van de raffinaderijen, distributienet aan Indonesië wordt Van Indonesische zijde wordt veron- op ae vougenae punren: overgedragen, maar ook de hoogte densteld, dat ook de vrees, dat door fin pwn van het bedr:»ï. dat aan de maat- Se aanvaarding van het laatste Indo pet ^k>? de schappijen daarvoor dient te worden nesisohe verlangen een precedent 2. Uitkering daarvan in buitenland se valuta en niet in ontwaarde rupiahs. 3. Overdracht aan de Indonesische regering van het binnenlandse distributieapparaat der maat schappijen. Door het teruglopen van de export van rubber, kopra en vele andere produkten is olie voor Indonesië be langrijker dan ooit geworden. In het acht-jarenplan voor de economische Amerikaanse marine heeft Inmiddels is de Indonesische rege- opbouw wordt een verdere, grote gisteren meegedeeld, over foto's te rir*ë ingegaan op aanbiedingen van verhoging van de olieproduktie voor- beschikken van wrakstukken, „die een andere (Amerikaanse) olieniaat- zien tot 30 miljoen ton per jaar om afkomstig zouden kunnen zijn van schappij, de PAN AM, tot gezamen- tal van plannen te kunnen financie- een duikboot, die door geweldig gro- Hjhe produktie van olievelden, waar- ren. De huidige produktie is onige- te druk uit'elkaar is gesprongen". VOOT aanvankelijk de Caltex 'n com- veer 20 miljoen ton per jaar, waar- oeze foto's vormden de beste aan- cessi6 had gevraagd en waarop reeds van 12 miljoen ton wordt uitgevoerd wijzingen voor de plaats waar de een geologisch onderzoek was begon- en 8 miljoen ton bestemd voor bin- gezonken Amerikaanse duikboot 11611 Als bonus stortte deze nieuw in nenlandis gebruik. „Thresher" zich bevindt aldus de Indonesië optredende maatschappij In de besprekingen van de afge- mededeling. ^n bedrag van vijf miljoen dollar, lopen twee jaar heeft het conflict In hoeverre de grote ondernemin- tussen de Indonesische regering en De°Pnamen zijn door diepzeeca- gen zich zullen laten dwingen is de oliemaatschappijen zich toege- 1Tleras gemakt op 2.450 meter diep- moeilijk te voorspeUen. De minister x?' ®nSavaer 320 km ten oosten van verzekerde, dat het niet de bedoeling Nantucket. is tot nationalisatie over te gaan. De „Thresher" kwam op 10 april Maar hoe en waarheen Indonesië zijn niet meer boven water, nadat het olie zal moeten uitvoeren als 't in- schip met 129 man een proef duik tot derdaad tot een vertrek van de „grote De strijd om de olie-hegemonie 0p grote diepte had gemaakt in de drie" mocht komen is een vraag, die tussen de Indonesische regering en Atlantische Oceaan. in Djakarta nog niet is beantwoord, drie grote wereldconcerns, de Kon./ Shell, de Caltex en de Stanvac Oil, is niet vandaag of gisteren. Wel bleef de strijd de laatste jaren min of meer onder de oppervlakte - waaraan poli tieke overwegingen wel niet vreemd zullen zijn geweest - maar na de „overwinning" in de kwestie West- Irian moet, aldus de regering van de Republiek, met alle kracht worden gewerkt aan de economische ople ving van het grote rijk. Beide machtige partijen houden in de thans weer opgelaaide strijd de De Amerikaanse federale politie is het document ter hand van een ne- strengen stijf. Soekarno's regering er maandag niet in geslaagd, aan gou- gerbediende met het verzoek er voor lonkt met begerig oog naar de zwa- verneur Wallace van de staat Ala- te zorgen, dat de gouverneur de op- re oliewinsten. „De olie is van het bama een oproep te overhandigen roep in handen zou krijgen, volk van Indonesië en de winst, die om voor het gerecht te verschijnen, het volk toekomt, gaat naar de En- Zoals gemeld is tegen hem een actie gels/Nederlandse/Amerikaanse olie- begonnen wegens zijn dreigement, magnaten". dat hij persoonlijk zal verhinderen De strijd zal zwaar zijn. Voorlopig dat twee negerstudenten zich op de heeft Indonesië de sterkste troeven staatsuniversiteit laten inschrijven, in handen met het oog op de reeds Volgens de wet moet een derge- afgelopen of binnenkort aflopende lijke oproep aan de betrokkene ter concessies. Bovendien zijn er (Ame- hand worden gesteld. De officier van rikaanse) kapers op de kust, die in de federale politie, die met de over- dit troebele water trachten te vissen, handiging belast was, wachtte enkele De afloop valt moeilijk te voorspel- uren op de gouverneur, die in een enigde Staten heeft gisteren een eis len, want de olieconcerns zijn mach- hotel te Montgomery een bespreking van gouverneur Wallace van Alaba- tig, zeer machtig. En de Indonesische had. Toen Wallace niet verscheen, ma verworpen tot het terugtrekken regenten zijn realistisch genoeg om begaf de politie-officier zich naar het Van federale troepen uit Alabama, dat niet uit het oog te verliezen. paleis van de gouverneur en stelde die tot taak hebben zo nodig de orde in Birmingham te herstellen. Gouverneur Wallace had betoogd, dat de regering in Washington mis bruik van haar macht gemaakt had door federale troepen naar een van de staten van de unie te zenden, zon der dat de regering of het parlement van de desbetreffende staat hierom verzocht had. Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren beslist, dat de rassen scheiding in parken, sportvelden en andere dergelijke openbare ontspan ningsgelegenheden in de stad Mem phis, in de zuidelijke Amerikaanse staat Tennessee, wordt opgeheven. Verwacht wordt, dat deze uitspraak verstrekkende gevolgen zal hebben voor de zuidelijke staten der V.S., waar voor het merendeel van ge noemde terreinen en gelegenheden de rassenscheiding van toepassing is. 33 leden van de Amerikaanse senaat 27 democraten en zes re publikeinen hebben een motie op gesteld, waarin wordt aanbevolen aan de Sowjet-Unie de sluiting van een verdrag voor te stellen, dat het w nemen van kernproeven in de atmos- In de tuin van het kasteel Laeken hebben koning Boudewijn der Belgen feer en jn <je oceaan verbiedt. Over en koningin Fabiola een ontvangst voor jongeren gehouden, welke in een proeven onder de grond en in de ongedwongen sfeer verliep. ruimte wordt niet gesproken. De lijfarts van de Paus, prof. Antonio Gasbarrini, in gesprek met een verslaggeefster, voordat hij zich naar het Vatikaan begeeft. Geen toestemming voor bisschops wijdingen OLIE De rassenstrijd in Amerika Eis van Wallace verworpen door hooggerechtshof Het hooggerechtshof van de Ver- De Hongaarse regering heeft gewei, gerd toestemming te verlenen dat de door de H. Stoel benoemde wijbis- sohop van Szombathely, mgr. Jos- zef Winkler, en de apostolisch admi nistrator van Pecs, mgr. Gelbert Bel- lon, tot bisschop worden gewijd. Het Vatikaan had bij de laatste bespre kingen, die mgr. Casaroli in Boeda pest gevoerd heeft ter verkrijging van een modus vivendi in Honga rije, de regering nadrukkelijk ver zocht in deze wijdingen toe te stem men. Mgr. Bellon is nu gedwongen als gewoon pastoor ergens in het bisdom Kaloosa te blijven. Hetzelfde geldt voor mgr. Jozsef Winkler. Het KNP verneemt voorts uit Boe. dapest, dat mgr. Joszef Petery, resi derend bisschop van Vac, ondanks zijn vrijlating verhinderd blijft naar zijn bisdom terug te keren. Mgr. Pe tery heeft in gesprekken verklaard, dat hij, zolang hem niet wordit toe gestaan naar zijn bisdom terug te keren, in zijn verbanningsoord Hejec wil blijven. De in het kader van de algemene amnestie vrijgelaten priesters mogen tot nu toe evenmin naar hun paro chies terug keren. Tot op heden heb ben pas vier van de vrijgelaten gees telijken toestemming verkregen hun zielzorgelijke arbeid in hun vroege re parochies te hervatten. De overige priesters zijn deels naar familie en bekenden gegaan. Het merendeel der ongeveer 70 vrijgelaten priesters leeft in armelij ke omstandigheden. De meeste pries ters ontvangen geen enkele onder steuning of jaargeld. Ruimtevluchten niet mislukt zeggen Russen De Russen hebben maandag be richten in de Amerikaanse pers te gengesproken volgens welke ver scheidene Sowjet-ruimtevaarders se dert 1959 bij ruimtevluchten het le ven hadden verloren. De tegenspraak is vervat in een „open brief" in het Sowjet-regerings- blad „Izwestia", van de hand van hoofdredacteur Alexei Adzjoebei. Volgens Radio-Moskou is de brief een antwoord op een „routine-ver zinsel" in de „New York Journal American". Dit blad had geschre ven, dat vijf Sowjet-ruimtevaarders in de ruimte waren omgekomen. De radio verklaart, dat in de brief vele feiten worden vermeld, welke aan tonen dat de betrokken berichten vals zijn. De algemene vergadering van de kerk van Schotland heeft maandag met grote meerderheid een decreet van het Vatikaan veroordeeld, dat bepaalt, dat in gemengde huwelijken tussen een rooms-katholiek en een niet-katholiek de kinderen een r.k. opvoeding moeten krijgen. Aanbevo len werd met andere kerken van de Britse raad van kerken er bij de regering op aan te dringen, dat bij 't Vatikaan stappen worden gedaafi om intrekking van het decreet te be werkstelligen. DE FOUT IN RUIMTECABINE VAN COOPER Op Cape Canaveral is maandag avond bekendgemaakt, dat majoor Gordon Cooper voor de landing na zijn ruimtereis gedwongen werd op handbesturing over te gaan, omdat een elektrische versterker door kort sluiting was uitgevallen. De verster ker moest de signalen van de aarde doorgeven aan het automatische con trolesysteem, waarmee de retrora- ketten werden bediend. Volgens de technici is de kortslui ting ontstaan aan een soldeerplaats door vochtigheid van de lucht, ver oorzaakt door transpiratie van Coo per. AMERIKAANSE HELIKOPTER VIEL OP KERK Een Amerikaans hefschroefvlieg- tuig is maandag verongelukt bij het plaatsen van een 400 kg zwaar kruis op een kerktoren in de Westduitse stad Göppingen, op 50 km ten oosten van Stuttgart. De bemanning van de helikopter was er al in geslaagd het kruis op zijn plaats te zetten, toen het toe stel-door een sterke windstoot werd getroffen. Doordat de machine nog met een kabel aan het kruis vastzat, stortte het toestel in de nog open kerkruimte. Van de drie inzittenden overleden er twee aan hun verwon dingen, de derde verkeert in levens gevaar. Met het Nederlandse schip Oran jestad zijn meer dan honderd man nen, vrouwen en kinderen uit Brits Guyana naar Suriname vertrokken, waar zij per vliegtuig verder zullen reizen naa de VS, Canada en Europa. In Brits Guyana wordt reeds 37 dagen gestaakt uit protest tegen een re- geringswet op de arbeidsverhoudin gen. Als gevolg van de staking laten de scheepvaart en het luchtverkeer Brits Guyana links liggen. De gezondheidstoestand van de Paus De gezondheidtoestand Paus Johan nes werd dinsdagochtend van Vati caanse zijde „stationair" genoemd, hetgeen volgens functionarissen in het Vaticaan betekende dat zijn her stel niet zo snel vorderde als giste ren. Paus Johannes werd dinsdagoch tend onderzocht door zijn lijfarts en professor Mazzini. Hij was wederom niet in staat een ochtendmis in zijn kapel te celebreren. De Paus verliet slechts korte tijd het bed om enige lichte werkzaamheden te doen. Zijn omgeving was geïmponeerd door de helderheid van geest die de zieke toont. Men schijnt zich echter geen illusies te maken over een belang rijke verbetering in de gezondheids toestand van de Paus en inen vreest dat een nieuwe crisis een noodlottige afloop zal hebben. Een beroemde Italiaanse chirurg, professor Pietro Valdoni, is vandaag voor consult naar het Vatikaan ge roepen., aldus kringen in het Vati kaan. Prof. Valdoni bracht ook op zondag een bezoek aan de paus. PREMIER VAN MALAKKA AANVAARDT UITNODIGING VAN SOEKARNO Premier Toenlkoe Abdoöl Rachman van Malakka heeft het parlement laten weten, diat hij de uitnodiging van president Soekarno van Indone sië, elkaar voor 2 juni te Tokio te ontmoeten, heeft aanvaard. De Toernkoe zei dat d'e ambassa deur van Malakka in Japan op 25 mei de Indonesische minister van buitenlandse zaken had ontmoet. De ze vertelaarde tijdens deze ontmoe ting, dat Indonesië de betrekkingen met Malakka weer wilde verstevigen. De ministers van buitenlandse za ken van Indonesië, Malakka en de Philippijnen zijn, zoals gemeld, reeds overeengekomen op 7 juni in Manilla een gesprek te houden om de weg tif effenen voor een topconferentie tus sen president Soekarno van Indone sië, de premier van Maftakka en de president van de Philippijnen, Dios- dado Macapagal. DE DOOD VAN LAMBRAKIS WAS HET MOORD? De 35-jarige Spy ros Kotzamanis, die woensdag jl. in Saloniki met een motorrijwiel de linkse afgevaardigde Lambrakis aanreed, waardoor deze gisteren aan de bekomen verwondin gen overleed, is beschuldigd van moord. Aanvankelijk was hij aange klaagd wegens poging tot doodslag. Lambrakis werd aangereden, nadat hij gesproken had op een vredesbe- toging. Een zekere Emmanuilides, die bij Kotzamanis achterop zat, is van medeplichtigheid beschuldigd. Hij be vindt zich wegens hartklachten in een ziekenhuis. Het stoffelijk overschot van Lam brakis is maandag met een speciale trein naar Athene overgebracht. On geveer tweeduizend politieke mede standers waren naar het station ge komen om getuige te zijn van het overbrengen van de overledene naar de Metropoliskerk, waar het lijk wordt opgebaard. Bij het voorbijtrekken van de ka tafalk zongen de toeschouwers langs de route zachtjes het Griekse volks lied. Lambrakis wordt vandaag, dins-- dagmiddag, vier uur plaatselijke tijd begraven. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's IFeinïg verandering Van Noord-Rusland via de Noord zee tot zeegebied bij de Azoren hand haaft zich een zone van hogedruk. Storingen van de oceaan kunnen hierdoor niet tot het Europese vas teland doordringen. Een zwakke sto ring, die nog boven Denemarken en Duitsland aanwezig was, komt heel langzaam dichterbij ons land. De buiïgheid rond deze storing is echter afgenomen. Wel gaat hij ver gezeld van zeer vochtige lucht. Voor al 's nachts kómt hierin veel bewol king voor en plaatselijk mist, maar overdag breekt plaatselijk de zon door. In de temperatuur komt niet veel verandering. ZON- EN MAANSTANDEN 29 Mei: zon op 04.30, onder 20.45; maan op 11.03, onder 01.30. Hoogwaterstanden KORRELTJE Spreken zonder denken is schieten zander miikken. (Sophocles).

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1