40-jarig priesterfeest pastoor L. J. Bresser ERE-PUQUETTE VAN WKA VOOR 40-JARIG „ST. THEODULPHUS" Katwijk vierde 40-jarig priesterfeest van pastoor Van de Vliet op grootse wijze MAANDAG 27 MEI 1963 DE LEIDSC HE COURANT PAGINA 14 Geschenk van gemeentebestuur De burgemeester noemde het een groots feest. Hij prees de prettige samenwerking tussen pastoor en het gemeentebestuur, en bood de jubi laris namens het gemeentebestuur 'n boekwerk aan over de tapijtkunde van het Midden Oosten. De kapelaan schetste het leven in een pastorie. Steeds liet de pastoor zien hoe een priester onder de men sen moet staan. Van hemzelf en vele oud-kapelaans en priesterzonen bood hij de jubilaris een platenkoffer aan met inhoud. Namens Foreholte bracht de heer J. v. d. Hoeven de gelukwensen over. Tot slot brachten Thomasvaer en Pieternel zijn eerste kapelaansbenoe ming voor het voetlicht, wait zeer veel applaus ontlokte. Inbraak Academisch Ziekenhuis VAN W. DOOR HAAGSE RECHTBANK TOT 6 JAAR VEROORDEELD Overeenkomstig de eis van de officier van justitie 14 dagen geleden, heeft de Haagse rechtbank vandaag de 51-jarige metaalbewerker W. C. J. van W. uit Den Haag veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorrest, wegens inbraak in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, in de nacht van 5 op 6 januari van het vorig jaar, waarbij de brandkast werd opengesneden en een bedrag van ongeveer een kwart miljoen gulden aan lonen werd gestolen. De verdachte had beslist ontkend zich aan de inbraak te hebben schuldig gemaakt. In de overwegingen constateerde de rechter onder meer, dat verdachte er niet in geslaagd is een bewijs te leveren voor zijn alibi. Hij beweerde, dat hij op het tijdstip der inbraak in een café te Den Haag zou zijn geweest. Deze bewering verloor veel van zijn aannemelijkheid, doordat verdachte eerst zes maanden na zijn aan houding met het alibi voor de dag kwam, zo overwoog de rechter. Voorts nam de rechtbank uit de gegevens aan, dat de inbraak door meer dan één persoon is gepleegd en hier dus sprake is van diefstal in vereniging. Het feit, dat verdachte reeds meerdere malen wegens inbraak is veroor deeld (van de afgelopen 29 jaar heeft hij er 16 in de gevangenis door gebracht), was voor de rechtbank reden, hem de maximum-straf voor het gepleegde feit op te leggen. Jk vind het een grof schandaal," repliceerde verdachte, nadat de president de uitspraak had voorgelezen. Ongetwijfeld zal verdachte van deze uitspraak hoger beroep aantekenen. Na weken van slecht weer was zaterdag de winterse dorheid en de regen verdwenen en scheen het of de natuur het er op gezet had deze dag, de feestdag van Katwijks pastoor, de lente te doen wederkeren. En in deze heerlijke zomerse sfeer heeft de parochie op plechtige en feestelijke wijze het 40-jarig priesterfeest ingezet van pastoor Fr. P. M. van de Vliet. De kerk was hiervoor door Chr. Moerkerk en zijn helpers in feesttooi gebracht. Een schat van bloemen: tulpen, irissen, anjers, hyacinthen, palmen en vanen was op en rond het altaar en in de kerk aangebracht. Aan iedere bank was, in het middenpad, een vaasje ir-t de buitengewone witte narcis „Silver wing" bevestigd. Een keurige versiering. Zaterdagavond dan werd de feesteling door het kerkbestuur in de parochie ingeleid. Op het plein van het parochiehuis stond voor die ontvangst opgesteld een haag blanke bruidjes, kabouters, gidsen en leer lingen van de St. Jozefschool, die begeleid door de Harmonie Katwijk a.d. Rijn de pastoor een welkomstlied toezongen. Vandaar ging het naar de kerk die intussen tot de laatste plaats bezet was, waar de bruidjes wederom de jubilaris door een haag van bloemen naar het altaar leidden. Kapelaan H. P. Meijer sprak een wel komstwoord. „Wij hebben u m Katwijk leren kennen als een man niet een groot geloof. Wij zijn dan ook blij dlit feest te mogen vieren om u als priester Gods meerdere eer te bewijzen. Wij danken hiervoor God in dit Lof en zondag in de H. Mis" Met dit lof, gecelebreerd door pastoor Van de Vliet met assistentie van pater Amtoniius en kap. Meijer was het feest voor zaterdag besloten. Illuminatie In die avond was de kerk door medewerking van de Gemeentebe drijven door een veertiental grote schijn werpers verlicht. Een fantastisch ge zicht Zondag, de jubileumdag, werd ingezet met die kerkelijke herdenking Ze vorm de het hoogtepunt van het feest, zeker voor de parochianen, maar ook tal van anderen woonden haar bij. De parochie kerk was dan ook zo vol dat enigen met een staanplaats genoegen moesten ne- De vele bloemen in en buiten de kerk zetten luister bij aan de PI. Hoogmis die de jubilaris uit dankbaarheid opdroeg daarbij geassisteerd door pater drs. Otho Thomaasse O.F.M., gardiaan van het Missiecollege St. Willibrord, als dia ken, pater Antonius Walenkamp O.F.M. als subdiaken en kapelaan Meijer cere- moniarius. Op het priesterkoor hadden plaats genomen de Hoogeerw. Heer De ken Haring uit Leiden, pastoor Gomman OUDE-WETERING Een zeer geslaagde en druk bezochte receptie vormde het slot van de viering van het 40-jarig be staan van de toneelvereni ging „St. Theodiulphus" te Oudewetering. Bij deze gelegenheid werd de vereniging ver eerd met de onlangs op instigatie van de W.K.A. ontworpen ereplaquette. 't Fraaie bewijs van waar dering werd namens het hoofdbestuur aangeboden door de heer G. G. van El- burg. Namens het W.K.A. zeidie de heer Van Elburg in de toneelvereniging te Oudewetering datgene te zien, wat hij zich als het ideaal van een goede to neelgroep voorstelde: een vereniging dde zich ten doel stelt, uit het voorhan den zijnde materiaal, een zo goed en zo geschikt mo gelijk stuk te kiezen en dit op een artistiek verant woorde wijze voor belang stellenden op te voeren. Daarvoor is een soepele, doch soms ook weer strakke leiding noodzakelijk en die is, aldus spreker, bij de heer v. d. Bosch in goede handen. De burgemeeester van Aikemade, de heer S. J. M. Kolfschoten, had grote waardering voor „St. Theodiul phus". Een toneelvereniging, aldus de burgemeester, is méér dar een club diie tracht het publiek wat ont spanning te bezorgen. Het is een cul turele instelling met een vormend karakter. Vormend voor de leden, omdat zij er leren in het openbaar, beschaafd en vrijmoedig op te tre den. Vormend ook voor het publiek omdat goede stukken, op verantwoor de wijze ten tonele gevoerd, een ont- Het bestuur van het jubilerende „St. wikkelende invloed op de kijkers Theodulphus": v.l.n.r. de heren L. H. hebben. Er ontstaat een band van Hoekstra, penningmeester; P. L. de vriendschap tussen de leden en door Jeu, secretaris; P. H. v. d. Bosch, de gezelligheid van toneelavonden voorzitter; H. J. de Jeu en C. Boers, worden ook vriendschapsbanden in leden. (Foto J. M. de Bruyn) de dorpgemeenschap verstevigd. Al dus heeft de toneelverenigding 'n be- langrijke, dienende taak. „St. Theo- duiphus" vat haar taak op deze voor de ontvangen blijken van waar- wijze op, en dlit wordt, aldus spre- dering en in het bijzonder voor het ker, door het gemeentebestuur zeer ereteken van het W.K.A. gewaardeerd. Het oranjecomité bood de vereni- Vele oudleden en vrienden van de ginig, als blijk van de uitstekende vereniging kwamen hun gelukwen- samenwerking, een fraaie voorzit- sen aanbieden, niet alleen aan het tetrshamer met inscriptie aan. Ook bestuur als zodanig, maar ook in het werden van verschillende vereni- bijzonder aan de heren C. Boers, P. gingen en personen bloemen ontvan- H. van den Bosch en P. L. de Jeu gen. Namens bestuur en leden persoonlijk, omdat zij elk ook 40 bracht de voorzitter van de vereni- jaren lid van „St. Theodulphus" wa ging, de heer P. H. v. d, Bosch, dank ren. deur uit Oegstgeest, em.-deken J. P. Brinkman van Noordwijk, Luitenant ter Zee P. Buyssen, J. Temndglo, vlootaal- moezenier op de Karei Doorman, voor heen kapelaan te Katwijk en rector Van Vugt. Onder de aanwezigen in de kerk be vonden zich o.a. wethouder mr. J. van der Plas en wethouder H. Haasnoot, die het gemeentebestuur vertegenwoordig den. Pater drs. Thomaasse hield de feestpredikatie met als hoofdmotief God te danken voor dlit 40-jarig priesterfeest. Een belangrijke taak was weggelegd voor het zangkoor, dat onder directie vn Willy Verburg uit Leiden de „Missa Cogitationes Cordis" van H. Andriessen (met volkszang) uitvoerde. Tijdens het Offertorium zong het koor „Jesu dulcis" van Köthe en na de H. Mis „Haec dies quam fecit Dominus" (Dit is de dag dde de Heer heeft gemaakt). Receptie. Te half drie de officiële receptie. Het medeleven uit velerlei kringen weer spiegelde zich daar in een zeer groot aantal bezoekers. Hieronder zagen wij burgemeester H. Duiker met echtgenote, de wethouders Mr. J. v. d. Plas en H. Haasnoot, notaris Verhees en note, pastoor van Gastelen uit Haarlem, de burgemeester van Valkenburg, de heer v. d. Have, ds. Makkenzie, ds. Lek- kerkerk uit Valkenburg, mr. J. Blan- kers, hoofdinspecteur van politie te Kat wijk, dr. van Dongen te Leiden namens de St. Adelbertvereniging, aalmoezenier J. Teimiglo, aalmoezenier Van der Werf, een collega van de pastoor uit de krijgs gevangenschap, de Moeder Overste en Zusters van Pension St. Jozef, dr. Nol ten uit Arnhem, ook een collega van pastoor uit de krijgsgevangenschap, de heer J. J. Verhart, namens de Harmo nie Katwijk a. d. Rijn, de heer W. van Hoorn, accountant van het kerkbestuur, dr. Warns, directeur van het Zeehospi- tium te Katwijk aan Zee. Meerdere aan wezigen deden him felicitaties vergezeld gaan van cadeaus. Tenslotte dankte kap. Meijer alle be langstellenden in deze officiële receptie. Op de hem eigen geestige wijze dankte pastoor v. d. Vliet alle sprekers voor hun felicitaties en cadeaus. Na een korte rustpauze voor de fees teling volgde de receptie voor de paro chianen die te 4 uur aanving. Heel Katwijk. Te 4 uur was er gelegenheid voor de parochianen en verdere belangstellen den. Behalve de gehele katholieke ge meenschap kwamen er ook zeer velen die de pastoor wilden gelukwensen van andere richtingen. De jeugdorganisaties, de Gidsen en Kabouters met hun leid sters behoorden tot de eersten. We dur ven beweren, dat geen enkele, van klein klein Hot groot der parochianen niet van zijn belangstelling deed blijken. Ver der zagen we o.m. de directeur van Openbare Werken J. Priester met echt genote, afgevaardigden van het politie korps, pastoor Aarts, n. pastoor van Scheepsberichten Area (t) 25 van Hamble nr White- gate; Argos 25 dw Gibraltar nr Ter- neuzen; Asterope p 25 Kaap Carbon nr Philadelphia; Averdijk 27 te Avon- mouth; Balong 27 te Philadelphia; Bawean 25 te Djibouti; Beninkust 25 vn Port Harcourt en 27 te Pte Noire verw; Bussum (t) p 25 Flores (az) nr Caribbean; Alwaki 26 van Ant werpen te Rotterdam; Ares 26 te Rot terdam; Celebes 27 te Rotterdam; Kermia (t) 26 van Pta Cardon naar Landsend; Kosicia (t) 26 te Pt. For- tin; Krebsia (t) 25 van Napels nr Malta; Ladon 27 t« Hamburg. de St. Nicolaas te A'dam, geboren Kat- wijker, pastoor W. Q. Grimbergen uit Rotterdam, evenzo Katwijker van ge boorte. Te half vijf was er een plechtig diank- lof met Te Deum en een feestelijk Mag nificat vam H. Amdriessen. En hiermede was het grootse feest van pastoor Van de Vliet en van de parochie besloten, een porochiefeest zoals men hier nog niet had meegemaakt. Hoogspanningsleiding Zuid-Holland De N.V. Elektriciteitsbedrijf Zuid- Holüand wil een nieuwe hoogspan- ningsleidimig aanleggen, die 't noor delijk en zuidelijk deel van de pro vincie Zuid-Holland zal verbinden. Deze 150 KV-leiding zal tevens een verbetering betekenen van het lan delijk noord-zuid koppelnet. De lijn zal lopen van Krimpen aan de IJssel naar Leiden. De nieuwe verbinding werd noodzakelijk, omdat de lijn van Rotterdam via Den Haag naar Lei den overbelast raakt. De plannen zijn nu voorgelegd aan die commissie elektriciteitswerken, dJie de minister van economische za ken erover zal adviseren. AANRANDING Omstreeks half twaalf gisteravond is een Deltfzijls meisje aangerand op de Farmsormerweg. Enkele uren la ter wist de Delfzijlse politie de dader te arresteren. Het is de 20-jarige ar beider S. uit Delfzijl, dde vannacht werd ingesloten. L KORTE GOLF De 27-jarige Frans Spijker uit Utrecht is vannacht in de Hollandse IJssel te Jutphaa6 verdronken. Op 't wegdek van de IJsselsteinseweg werd voorts ernstig gewond Dirk de Bruin uit Utrecht. Getuigen waren by dit ongeval niet aanwezig. Beide slacht offers kwamen per bromfiets uit IJs- selstein rijden. Door gasverstikking is gisternacht de 21-jarige H. Weering uit Den Haag in zijn ouderlijke koning om 't leven gekomen. De jongeman wilde in de keuken het gasfornuis aanste ken. Kennelijk heeft hij niei gemerkt dat het gas niet ging branden. Hij raakte bedwelmd en toen zijn ouders enkele uren later thuis kwamen, von den ze hem levenloos. Vice-premier drs. H. A. Kort hals is zaterdag met een staf van zes medewerkers van Schiphol naar Curasao vertrokken. Hij gaat daar besprekingen voeren met de Antil liaanse regering over de financiering van de eerste fase van het tienjaren plan. De missietentoonstelling Amate te Gouda zal dinsdag 28 mei door mgr. Constans Kramer OFM en mgr. A. Schaper, vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam, worden geopend. De missiefentoonstelling blijft tot 2e Pinksterdag geopend in Kunstmin. Bij een aanrijding en de val partij die er op volgde is zaterdag avond de 28-jarige L. Groeneveld uit Brielle zodanig gewond dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. De heer Groeneveld reed met zijn bromfiets tegen een voetganger op, die hij te laat bemerkte. De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren drie extra treinen van Amsterdam naar Zandvoort en drie extra treinen terug laten rijden om de sbrandliefhebbers, die door 't mooie weer op de been waren ge bracht, te vervoeren. In het Spaarne verdronken is zaterdagmiddag de 10-jarige Hans Damen te Haarlem, toen hij met een vriendje aan het spelen was op een zolderschuit in het Spaarne langs de Turfmarkt. Het vriendje miste Hans op een gegeven ogenblik en ging naar zijn vader toe. Drie kwartier later heeft de politie het levenloze liahaam van de jongen opgehaald. Van een balkon gevallen op de tweede etage aan de achterzijde van zijn woning te Rotterdam, is gis termiddag de 70-jarige heer J. J. Kauwenberg, toen hij daar zijn dui ven aan het voeren was. Hij is ten gevolge van deze vall overleden. Het mooie zomerweer was zeer welkom ter gelegenheid van het 40- jarig priesterfeest van pastoor L. J. Bresser. Het kerkplein en de kerk waren schitterend versierd, zodat al les eén waar feestelijk aanzicht gaf. Om 9 uur was de plechtige hoogmis. De pastoor was de celebrant, rector F. F. van Buuren was diaken, terwijl de oud-kapelaan G. M. J. Schlat- mann, moderator te Voorburg, sub diaken was. Predikant was oud-ka pelaan W. A. J. Koenekoop. By binnenkomst van de pastoor werd een feestlied gezongen. Na de Hoogmis was er in het Parochiehuis een koffietafel voor genodigden. Grote belangstelling Om 2 uur was de officiële receptie. Hiervoor was enorme belangstelling. De voorzitter van het feestcomité, de heer A. L. de Bekker, was de eerste spreker. Hij noemde het een eer na mens de, gehele parochie de jubilaris te mogen complimenteren. „Jubilaris, gij zyt ons niet opge drongen, maar door Gods goedheid ons gegeven. Dat is dus reden tot grote dankbaarheid. In de 12 jaar dat gij nu. in Voorhout zijt hebben wij elkaar góed leren kennen. Daar om was het niet moeilijk een voor u persooplijk geschenk aan te bieden namens alle stands- en vakorganisa ties, sport- en jeugdverenigingen en alle parochianen". Onder luid applaus bood spreker het cadeau aan, nl. een volledige foto reportage van de festiviteiten en ge luidsbanden waarop het gehele feest was opgenomen, tevens nog 'n cheque voor aankoop van een kazuifel naar eigen keus. Hierna werd door het jongenskoor onder leiding van de directeur Th. de Hey uit Leiden, met als organist Martien Gordijn uit Oegstgeest ge zongen „Lauda Jerusalem", van M. R. Lalande en „Klapt in de Handen" van H. Clemens, waarna de R.K. Mu ziekvereniging de Mars der Medici van Joh. Wichert ten gehore bracht. Na dit muzikale gedeelte nam do minee J. W. de Jong het woord. Hij maakte onderscheid tussen pastoor en pastor. Dit laatste woord was nog een uitvloeisel van de reformatie „Wij -zoeken nu naar meer eenheid, want uiteindelijk zijn we toch alle één in Christus". Gelukkig is er hier ter plaatse reeds meer eenheid en de dominee zei dan ook zeer zeker het danklof te zullen meemaken. LEIDSCHENDAM Tweede priesterwijding in burgemeesterlijk gezin Op zaterdag 1 juni a.s. zal de jong ste zoon van burgemeester Banning in Rotterdam door Z.H. Ex. Mgr. Jansen tot priester worden gewijd. Als naar gewoonte zal de nieuwe priester een feestelijke intocht in de gemeente bereid worden op zaterdag middag 1 juni waarna op 19 uur in de parochiekerk H.H. Petrus ën Pau- lus aan de Sluiskant een plechtig lof gehouden zal worden. De daaropvolgende zondagmorgen tae 10.15 uur zal de neomist zijn eer ste plechtige H. Mis in genoemde kerk opdragen met assistentie van zijn broer de weleerw. heei H. Ban ning als diaken en rector Raadschel- ders als subdiaken. Gelegenheid tot gelukwensen wordt gegèven op zondag 9 juni tussen 14.30 en 16 uur ten huize van zijn ouders Kon. Julianaweg 88. De dag wordt gesloten met een plechtig lof te 16.30 uur in de kapel van het Bejaarden centrum Mariënpark. De bouw van ziekenhuizen zal van, hogerhand geregeld gaan wor den. Daarvoor is er een wet in voor bereiding, waarmee de overheid de omvang van ziekenhuizen en de technische uitrusting daarvan kan volgen. Dit heeft minister Veldkamp medegedeeld aan de vaste commis sie voor Volksgezondheid uit de Tweede Kamer. Voorhoutse parochie bereidde haar herder een grootse hulde Pastoor L. J. Bresser neemt tijdens de receptie het parochiegeschenk aan, dat hem uit aller naam wordt aan geboden door de voorzitter van het feestcomité, de heer A. L. de Bekker.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 14