MEJ.P.M.A. DE VRIND KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Medische diensten op Hemelvaartsdag 50-JARIC JUBILEUM VAN DE COOP. BOERENLEENBANK TE OEGSTGEEST Nieuw raadslid voor de PSP te Leiden Weerbericht Het weer in Europa 1 R s r 3 ÏT~ 1 rJ TT TT 3 WOENSDAG 22 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 „Wat een verrassing", het waren de enige woorden, welke mej. P. M. A. de Vrind hedenochtend over haar lippen kon brengen op het moment, dat de loco-burgemeester, wethouder S. Men ken, haar mededeelde, dat het H. M. de Koningin had behaagd haar te onder schelden met de gouden ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Een Koninklijke onderscheiding, wel ke haar werd verleend in verband met het feit, dat het vandaag veertig jaar geleden is, dat zij als kantoorbediende bU de firma Peltenburg aan de Bree- straat in dienst trad. Thans is zij procu ratiehoudster en in die kwaliteit de rechterhand van de firmant, de heer A. C. J. Mulder. In zijn woord van gelukwens wees wethouder Menken op de verdienste lijke loopbaan van mej. De Vrind, waar bij hij tevens haar ijver en trouwe plichtsvervulling in het licht stelde. De heer Mulder bleef in waardering voor het werk van zijn trouwe assis tente niet achter bij het wethouderlijk woord. Ook hij prees de arbeidslust en de bijzondere verkoopkwaliteiten van de jubilaresse, die voortdurend „een strijd met de tijd heeft geleyerd". Zij wist, aldus de heer Mulder, niet van op. houden. Spreker schonk verder aan dacht aan de grote ontwikkeling voor veertig jaar werden er uitsluitend pia no's, orgels en „muziek van het blad" verkocht - welke mej. De Vrind bij „de firma van 1793" heeft medegemaakt. In de loop der jaren bent U uw arbeid bij Peltenburg als uw levenswerk gaan be. schouwen, aldus de heer Mulder. Het „heb uw naaste lief als Uzelf" was voor mej. De Vrind geen holle frase, doch uitsluitend plicht, hetgeen ook tot uitdrukking kwam in haar omgang met het personeel, zo merkte de hr. Mulder op. Een envelloppe met inhoud en een gouden hanger waren de tastbare be wijzen van deze waardering en dank. De heer P. Mooten, die namens het personeel gelukwensen en een geschenk aanbood, ging speciaal in op de prettige omgang met de jubilaresse en haar Zes negers, die schuldig zijn bevonden aan een samenzwering te gen het leven van het hoofd van Transkei, keizer Matanzima, op 23 ok tober vorig jaar, zijn dinsdag in de Zuidafrikaanse plaats Butterworth tot zeven jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Leiden In spoedgevallen nemen waar de artsen (vanaf 2 uur): De Bruijne, Hoge Rijndijk 19, tel. 26866; Pleiter, Fruinlaan 11, telef. 26946; Brandt, Zocherstraat 1, tel. 26946; Wijdicks, Witte Singel 17, tel. 30177 en Van Glabbeek,. Tandarts: voor nabloeding of ongeaal ten alle tijde directe hulpverlening, voor alle ove rige hulp: 1 uur en half 6, J. Filippo, Plantsoen 73. Doeza-apotheek 31, tel. 21313 en Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085 (ook voor Leiderdorp). Alphen a. d. Rijn Wit-Gele Kruis zr. Moons, Roerdompstraat 34. Boskoop Dkt. Bom, tel. 2136; zr. Beks, tel. 2141. Hazerswoude Zie Koudekerk. Katwijk Rijn Geen zondags dienst; apotheek Princestraat 3, tel. 2755. Katwijk Zee Dkt. P. A.Visser, tel 2033; apotheek zie Katwijk Rijn. Koudekerk a. d. Rijn Dkt. H. A. Blaauwendraad, tel 01714208; zr. v. d. Holst, tel. 01714—255. Langeraar Zie Nieuw veen. Leiderdorp Zie Koudekerk; apo theek Leiden. Nieuwkoop en Noorden Dkt. G. J. Bremer, Nieuwkoop, tel. 01725-103. Nieuwveen Dkt. A. M. van Don gen, tel. 01723—101. Oegstgeest Dkt. D. Held, tel. 52255. Rijnsburg Zie Katwijk Rijn. Valkenburg Zie Katwijk Rijn. Woubrugge Zie Nieuwveen. Zwammerdam Dkt. G. J. Bre mer, tel. 01725103. groot verantwoordelijkheidsgevoel. Na afloop van deze hartelijke huldiging, welke slechts in intieme kring plaats vond en mede werd bijgewoond door de echtgenote van de overleden firmant, mevr. J. Mulder-Kampers! was er gele genheid om mej. De Vrind met haar jubileum en de verleende Koninklijke onderscheiding geluk te wensen. In de middaguren volgde een druk bezochte receptie, waarbij vele geschenken wer den overhandigd. Haagse Rechtbank Meineed In een echtscheidingsprocedure, welke door de rechtbank we>rd ge voerd, had een 42-jarige magazijn bediende uit Leiden ontkend relaties met een bepaalde vrouw in deze zaak betrokken, te hebben onderhouden. Later bleek, dat zulks wel het geval is geweest. De vrouw, die eveneens de feiten had ontkend, werd door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf en thans had de man zich voor de Haag se rechtbank te verantwoorden. De president wees erop, dat hij verdachte indertijd zeer nadrukkelijk tegen afleggen van valse verklarin gen had gewaarschuwd, doch hij niet temin zich daaraan had schuldig ge maakt. De officier was van oordeel, dat men behoort te weten dat het ernst is wanneer een eed moet wor den afgelegd en eiste daarom 4 mnd. gevangenisstraf. De verdediger mr. A. Mout wees op de tragedie welke in deze geschie denis 'n rol speelt en pleitte clemen tie. Uitspraak op 4 juni. Boukje, een jeugdige koe van Van Rijn uit Hazerswoude, heeft vandaag de wei verruild voor de Leidse stra ten. Twee eerstejaarsgroepen van de VVSL konden de diensten van het dier goed gebruiken. Zij moest n.l. blikvanger zijn voor de collecte, die de meisjesstudenten hielden ten bate van de actie „Doesadj" onder het motto: „net zo'n koe moet naar Doesadj toe". We hoorden van de en thousiaste meisjes, dat zij veel geld hadden opgehaald. Vanaf acht uur waren zij al met de viervoeter in de weer. Op het Rapenburg, waar de melkproducente een obstakel voor het verkeer was, werd bijgaande foto gemaakt. Even daarvoor moet een verstrooide professor, die na aanbel len aan de deur kwam, tegen het meisje naast de koe gezegd hebben: geeft u maar twee liter (Foto De Leidse Courant) Tijdens een plechtigheid in de tuin van het Witte Huis in Washington heeft president Kennedy ruimtevaarder Leroy Gordon Cooper de medaille van verdienste van de NASA, het Amerikaanse nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart, opgespeld. Binnen afzienbare tijd in nieuw gebouw? Gistermiddag om half drie reci pieerde in Hotel Café Restaurant „Het Witte Huis" te Oegstgeest de jubilerende Coöperatieve Boeren leenbank van Oegstgeest. Vijftig jaar geleden namelijk werd deze vesti ging van de Boerenleenbank te Oegstgeest gesticht in het al spoedig veel te kleine huis van de toenmalige kassier. Vandaar verhuisde de bank naar een veel groter pand, maar ook deze huisvesting is de Boerenleen bank reeds lang ontgroeid. Daarom zal, naar men hoopt, binnen afzien bare tijd een nieuw, modern geoutil leerd kantoorgebouw, dat tevens meer in het centrum der gemeente gesitueerd zal zijn, gereedkomen. De heer H. H. Kuipers, bestuurslid van de Boerenleenbank en lid van de jubileumcomissie opende de receptie met een welkom tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot de vertegenwoor digers van het gemeentebestuur van Oegstgeest, en de vertegenwoordiger van de Centrale Bank te Eindhoven, hoofdinspecteur J. Erkelens. Drie-ledige groei. Drs. T. L. J. Steenmetser, loco burgemeester van Oegstgeest, die vervolgens het woord voerde, richtte zijn gelukwensen in het bijzonder tot de voorzitter, de heer C. H. Juffer- mans. Hij vergeleek de Boerenleen bank met het bekende mosterdzaadje uit het Evangelie, dat als een nietig zaadje zijn leven begint en dan uit groeit tot een machtige plant De groei van de Boerenleenbank zag hij drie-ledig: op de eerste plaats de groei in de omzet die in 1914 5000, en in het afgelopen jaar 46 miljoen gul den heeft bedragen. Als twee punt noemde hij de groei naar de doelstel ling. Aanvankelijk had de Boeren leenbank slechts tot doel, de boeren steun te verlenen op financieel ter rein. De gemeente Oegstgeest heeft zich echter in snel tempo ontwikkeld van agrarische gemeente tot woon- gemeente, en met deze wijziging in de sociale structuur is de Boeren leenbank meegegroeid. De Boeren leenbank heeft thans een belangrijke sociale taak naast de oude doelstel lingen, die nog steeds gehandhaafd blijven: het bevorderen van het jeugd-sparen en het stimuleren van de bezitsvorming. Tenslotte noemde spreker in dit verband nog de groei in de huisvesting: de bank is begon nen in de kleine woning van de toen malige kassier, vestigde zich vervol gens in het huidige gebouw, en zal zich waarschijnlijk binnenkort kun nen nestelen in een splinternieuw pand. De heer Steenmetser zegde het bestuur van de Boerenleenbank alle steun toe bij het realiseren van de plannen voor de toekomstige huis vesting, en wenste de bank voor de komende vijftig jaar een even voor spoedige groei toe als in de afgelo pen vijftig jaar heeft plaatsgevon den. De heer C. H. Juffermans bleek bijzonder dankbaar voor de erken ning, die de Boerenleenbank in Oegstgeest bij het gemeentebestuur geniet, en die bleek uit de aanwezig heid van een groot aantal vertegen woordigers van het gemeentebestuur. Hij zei te hopen, dat de prettige sa menwerking die tot nu toe steeds tus sen gemeente en bank heeft bestaan, nog lang zal voortduren. Boer niet meer alléén boer. Als laatste spreker bood de heer J. Erkelens, hoofdinspecteur van de Centrale Bank zijn gelukwensen aan het bestuur aan. In een breed betoog wees hij op de wijzigingen in de boe- renstatus. Vroeger was de boer agra riër en tuinbouwer, thans is hij be halve agrariër of tuinbouwer ook nog bedrijfsvoerder en koopman, die als zodanig dan ook geregeld een be roep doet op de Boerenleenbank voor een lening. Ook hij schonk aandacht aan de ontwikkeling in de organisa tie van de Boerenleenbank, die van typische boeren-bank is uitgegroeid tot een echte dorpsbank, waarmee het werkterrein van de bank is uit gebreid van de boeren tot de kleine dorps-middenstanders. Hij besloot met het uitspreken van zijn waarde ring voor de gezonde samenwerking tussen de Centrale Bank en de Boe renleenbank te Oegstgeest, en hij sprak de wens uit, dat de bank zich binnenkort eigenaar kan noemen van een modern geoutilleerd bankge bouw. ZOETER WOÏFDE ZOETERWOUDSE POSTZEGELCLUB GESTART Onder leiding van de voorlopige voorzitter, de heer J. P. A. van Hout, hield de in oprichting zijnde Zoeter- woudse postzegelclub gisteravond in het Don Bosco-huis de eerste bijeen komst. Er werd een gratis kavel-ver loting gehouden. Het is de bedoeling iedere tweede dinsdagavond in de maand bijeen te komen. Men kan zich nog als lid opgeven bij de heer J. P. A. van Hout, Vlietweg 4, Zoe- terwoude. BOSKOOP Diploma's EHBO uitgereikt Na afloop van de door de afd. Boskoop georganiseerde cursus EHBO werd door dr. Grobbe uit Leidschendam en de heer Zijlstra uit Scheveniugen, het vereiste examen afgenomen. De docent dr. Bom uit Boskoop was zeer verheugd dat alle deelnemers 't diploma kon worden uitgereikt. Dit waren de dames: mevr. S. Boekraad- Snijder, mëvx. W. v. d. Broek-v. d. Waal, mevr. J. Deenenkamp-Kuiper, mevr J. v. d. Veer-Schouten, mej. M. Pannebakker, mej. S. Wieser, mej. M. H. Trouw, mej. J. 't Hart, mej. E. Slappendel en de heer D. IJkema. Het bestuur van de PSP afdeling Leiden maakt bekend, dat de heer P. van Es als lid van de Leidse ge meenteraad heeft moeten bedanken, als gevolg van omstandigheden, die met verandering van zijn werkkring verband houden. Hij zal worden op gevolgd door drs. G. J. de Bruyn. Drs. G. J. de Bruyn is op 15 au gustus 1932 te Den Haag geboren. Na lagere en middelbare school (het tweede Vrijzinnig Christelijke Ly ceum) in Den Haag doorlopen te hebben kwam hij in 1950 naar Lei den, waar hij zijn universitaire stu die aanving aan de geneeskundige faculteit. Hij stapte na een jaar over op biologie, ging echter eerst in dienst. Op 2 april j.l. deed drs. de Bruyn zijn doctoraal examen, zijn leermeester is prof. Kuenen. Hij is gespecialiseerd in de oecologie, d.w.z. de leer der samenleving van verschil lende diersoorten. Voor het oecolo- gisch onderzoek in Meijendell, waar van drs. dé Bruyn de leiding had, kreeg zijn assistent een ZWO-subsi- die. Drs de Bruyn, die woont aan de Boshuizerkade 17, is getrouwd en heeft twee kinderen. SAMENSTELLING BESTUUR PSP Het bestuur van de PSP afdeling Leiden maakt bekend, dat het zich voor het volgend jaar als volgt heeft samengesteld: Drs. C. Ie Pair, voor zitter, R. N. R. Groen, secretaris, W. J. Meyers, penningmeester, A. J. Edens, lid, R. A. H. Schipper, lid, P. van Es, lid. Het secretariaat is ge vestigd Leliestraat 55, Leiden. Een pentekening van Leonardo da Vinei, niet veel groter dan een speelkaart en voorstellend „Madonna en kind met kat", heeft in Londen 190.000 gulden opgebracht. Een klei ne pentekening van Rembrandt, voorstellend een oude man die door een jongeman en een kleine jongen wordt ondersteund, bracht 120.000 gulden op. De 52-jarige bromfietser L. Vis- schers is vanmorgen op het stations plein te Apeldoorn bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. De heer Vis9ohers werd naast 'n vlucht heuvel gegrepen door een vracht auto. Medegedeeld door het KNMI, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. RUSTIG WEER Opklaringen, vooral in 't wes ten van het land en enkele bui en, vooral in het binnenland. Overwegend zwakke wind uit westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. OSLO regen 11 25 KOPENHAGEN licht bew. 13 0 ABERDEEN onbewolkt 12 1 LONDEN zwaar bewolkt 15 x AMSTERDAM zwaar bew. 14 9 BRUSSEL geheel bewolkt 15 9 LUXEMBURG zw. bew. 18 0 PARIJS geheel bewolkt 18 1 BORDEAUX regen 23 11 GRENOBLE half bewolkt 20 0 NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MALLORCA LISSABON onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. zwaar bewolk onbewolkt zwaar bew. regen onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt PAUZE Morgen: HEMELVAARTSDAG. Mis: „Viri Galilaei Mannen van Galilea, wat kijkt ge omhoog naar de hemel?" (uit de hande lingen der Apostelen, 1, 11). KALM AFSCHEID Overeenkomstig de gedragslijn van de Heiland is het afscheid van deze wereld sober en onopvallend verlo pen. Dat gehele leven speelde zich af in een Oosters land met Oosterse fantasie, maar het had zich evengoed in Nederland of zelfs in Engeland kunnen voltrekken. Het had niet nuchterder gekund! Ook de Hemelvaart, nadat Hij bij tijd en wijle aan zijn leerlingen was verschenen, mist in elk opzicht de aandoenlijkheid van een afscheid. „Zij keerden met grote blijdschap naar Jerusalem terug" - schrijft Lu- kas. Met blijdschap gingen zij terug om de beloofde Geest Gods af te wachten, die hun verstand en hun hart zou komen doorlichten. Daar ging hun verlangen naar uit, omdat zij begrepen, dat op die wijze Chris tus altijd bij hen en in hen zou blij ven en er van geen afscheid sprake was. En ook wij - zijn leerlingen in 1963 - dalen af van Bethanië naar Jerusa lem om ons voor de genade van het Pinksterfeest open te stellen. Daar om begint morgen de Pinkster noveen. PUZZEL 2 8~ 9 '2 Ij IS 16 18 Ï9~ 20 2? 26 2S~ 27 W PUNT No. 519. Hor. 1. kwaad, 4. boter ton, 8. waterloop waarnaar Appinge- dam genoemd is, 10. jongensnaam, 11. water in N. Br., 12. groente, 14. vreemde munt (afk.), 15. eertijds kas teel in Friesland, 17. gem. in Gro ningen, 19. sein, 21. deel van de mast, 23. deel van het oor, 24. heden, 25. lichaamsdeel, 27. steensoort, 28. vo gel, 29. deel van een schip. Vert. 1. berrie, 2. familielid, 3. jon gensnaam, 5. telwoord, 6. latwerk, 7. gem. in Drente, 9. kleine deur in een poort, 12. stengel, 13. gem. in N. Br., 15. sportterm, 16. zijtak van de Weichsel in Calicië, 18. gewicht, 20. pijp van een ketel, 22. vlaktemaat, 24. plaats op Ameland, 26. voor- naamw., 27. muzieknoot. Oplossing no. 518. Hor. 1. regen, 5. tin, 8. reet, 10. na, 11. ik, 13. reis, 15. A.B., 17. rente, 19. ofir, 21. nerf, 22. steek, 24. la, 25. rein, 27. ma, 29. ed, 31. Peel, 33. log, 34. Reest. Vert. 1. rei, 2. gr, 3. eer, 4. Neer, 6. in, 7. naïef, 9. tien, 12. kaft, 14. snel, 16. bier, 18. tram, 19. Ospel, 20. reep, 23. kier, 26. nee, 28. ant, 30. do, 32. Ie. „Graag een tafel naast die van een Miljonair 1" In een dierentuin in Bingham- ton, in de staat New York, is dins dag een leeuw doodgeschoten, die zich in zijn kooi vastklampte aan het verminkte lijk van een oppasser. Het slachtoffer was eerst twee dagen in dienst bij de dierentuin en had de dag tevoren avonddienst gehad. Des morgens werd zijn lijk in de kooi ge vonden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4