Lodaline DE EERSTE DUITSERS IN BUDEL GEARRIVEERD DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE KATHOLIEKE AANNEMERS WILLEN BOUWPLAN OP LANGE TERMIJN Inbrekers gegrepen Nederlands matroos in Italië verdronken DINSDAG 21 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA T In zijn openingsrede van de alge mene vergadering van de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond, heeft de voorzitter van de bond, de heer J. P. A. Nelissen, te Amsterdam, een pleidooi gehouden voor een bouw plan op lange termijn. Ook pleitte de heer Nelissen voor meer soepel heid en fantasie in het rijksgoedkeu- ringsbeleid. Fel kantte hij zich tegen plannen om gemeenschapsbedrij ven (semi-staatsbedrijven) op te richten, die dan door aantrekkelijke voorwaarden een bevoorrechte posi tie zouden krijgen. Sprekende over het huidige bouw beleid zei de heer Nelissen, dat de bouwnota 1962 de mogelijkheid biedt te komen tot een verantwoord bouw beleid op lange termijn. „Het gaat ons daarbij om een plan ten aanzien van het niveau van de toekomstige bouwproduktie, een plan dat er zeker moet komen. Als men op ons een be roep doet de bouwcapaciteit uit te breiden, mag daar tegenover toch ze ker wel het redelijke verlangen staan, dat het bouwbeleid een zekere continuïteit zal vertonen", zo zei de heer Nelissen. Over het huidige rijksgoedkeu- ringsbeleid is volgens de heer Ne lissen niemand tevreden: zoals het nu wordt toegepast, leidt het tot in efficiënte bedrijfsvoering en zelfs tot verlies van bouwcapaciteit. Hij wees op verborgen bouwcapa citeit zoals die bijvoorbeeld bestaat in familiebedrijven, waar vader en zoons zelf meewerken. „De verbor gen capaciteit moet benut worden, maar dat vereist soepelheid en fan tasie in het rijksgoedkeuringsbeleid". Hij opperde, dat de gemeentebestu ren wellicht een groter vrijheid kun nen krijgen: „Een gemeente kan zelf het beste beoordelen aan wat Oude stuiver bracht zaak aan het rollen: Doordat zij in bezit waren van een vierkant stuivertje en ene ouderwetse halve stuiver hebben twe© bekende kastenkrakers moeten bekennen, dat zij op het punt stonden een groots opgezette kraak in een kantoor aan de Heemraadssingel in Rotterdam te plegen. De twee inbrekers, de 37- jarige Amsterdammer J. V., die pas enkele weken de gevangenis had ver laten en de 30-jarige Rotterdamse monteur J. van E. werden opgepakt toen zij in het kantoor poolshoogte gingen nemen. In hun zakken vond men de oude stuivers. Later bleek, dat in het kantoor behalve enkele sigaretten ook enig geld, waaronder verlopen munten, was ontvreemd- Van E. bekende toen in het kantoor te zyn geweest. Toen bij een familielid van Van E. een complete snijbrander werd ge vonden bekenden de „heren", dat zy een grote kraak hadden willen op zetten in het kantoor aan de Heem raadsingel. Hoe vreemd kan een stuivertje soms niet rollen! 1200 Pelgrims naar- Lourdes vertrokken Hedenmiddag zijn vanuit Roosen daal ruim 1200 pelgrims, waaronder 350 zieken, met de 76e nationale be devaart naar Lourdlas vertrokken voor een pelgrimage wedike tot 28 mei duurt. Deze bedetocht staat on der geestelijke leiding van mgr. J. W. M. Baeten, emeritus-bisschop van Breda. De intentie van deze bede vaart is „om op voorspraak van Ma ria te komen tot de door het Concilie zo gevraagde levensvernieuwing". De ziekenverpleging staat deze keer onder leiding van Ridder de van der Schueren, commissaris van de koningin in de provincie Over ijssel. Gelijk met deze bedevaart komen 50.000 militairen van de NATO-bede- vaart in Lourdes aan, die daardoor een speciaal cachet aan deze dagen in het genadeoord van Maria zullen geven. De derde nationale bedevaart 1963 naar Lourdes wordt gehouden van 30 juni tot 7 augustus, waaraan even eens een groot aantal zieken uit het gehele land zal deelnemen. Ook deze bedetocht zal in het teken staan van de viering van het 80-jarig bestaan van de VNB. Minister Luns kreeg meeste voorkeurstemmen Bij de Tweede Kamer-verkiezin gen is op een aantal kandidaten voor keurstemmen uitgebracht. Het ver melden van de voorkeurstemmen op alle kandidaten is niet uitvoerbaar. Wij hebben de grens getrokken bij die kandidaten die meer dan 5000 stemmen op hun naam .verkregen. De meeste voorkeurstemmen ver kreeg de minister van buitenlandse zaken mr. J. A. M. H. Luns, die de derde plaats bezette op de westelijke lijst van de KVP nl. 34.577 (8). Htst tussen haakjes geplaatste cijfer geeft aan in hoeveel kieskringen de kan didaat gesteld was. Tweede werd mevr. G. V. van So- meren-Downer van de WD die 32.433 stemmen verkreeg (18). Vervolgens komen: H. van Rossum Zeist 17.988 SGP (18); M. W. Schakel, Hoornaar, 16.199 AR (18); B. Rool- vink, Hilversum, in de kieskringen waar hij geen lijstaanvoerder was 15.479 AR (11); dr. I. N. Th. Diepen horst, Epe, 12.032 CHU (18); J. H. Ch. Persoon, Weert, 11.627 KVP (1); mevr. mr. J. M. Stoffels-Van Haaften, Utrecht 10.229 WD (18); J. H. A- Hennekens, Geleen, 9.752 KVP (1); dr. J. G. H. Tans, Maastricht, 9115 PvdA (3); J. B. Sens, Heerlen, 8556 KVP (1); dr. ir. W. J. Droesen, Roer mond, 8428 KVP (1); mr. V. G. M. Marijnen, Den/Haag 8210 KVP (2); mr. J. M. L. Th. Cals, De Haag, 7807 KVP (7); R. Zegering-Hadders, Em- men 7738 WD (18); prof. dr. H. J. Witteveen, Rotterd., 6868 VVD (18); mr F. J. F. M. Thiel, Helmond, 6693 KVP (2); G. A. A. M. Boot, Den Haag, 6551 KVP (8); drs. F. J. W. Gyzels, Eindhoven, 6381 KVP (2); mr. J. A. Mommersteeg, Amsterd., 5163 KVP (8); mej. A. A. M. Kessel, Breda 5116 KVP (2). Prins Bernhard gaat, in zijn functie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Marine, op maandag 27 mei een werkbezoek brengen aan de rijkswerf in Den Helder en aan de afdeling hydrografie van de Ko ninklijk» Marine. Na een ongeluk is overleden in het Sophia Ziekenhuis in Zwol'le, de 7-jarig© Jan v. Doesburg, diiie zondag op de Üitendijkerweg in Noordoost- Polder niet ver van zijn ouderlijk huis werd aangereden door een per sonenauto. Het ongeluk gebeurde, doordat de jongen v'lak voor een naderende auto, bestuurd door de vertegenwoordiger P. T. uit Wierin- gerwerf, op zijn fiets overstak. Twee bandieten, die zich als non hadden vermomd, hebben de ver baasde kassiers van een bank in Mon tevideo met pistolen bedreigd. Ze wisten met 400.000 pesos (ongeveer 100,000 gulden) te ontkomen. ,WUdt^ve^' voor publiek geopend Met ingang van vandaag is de zo genaamde „wildtoren" in het staats- wildreservaat nfbij Ugchelen op de Veluwe voor het publiek open ge steld. Vanuit deze waarnemingspost kunnen edelherten en ook reeën be keken worden. De toren zal voor lopig twee avonden per week door het publiek beklommen kunnen wor den, zij het dan ook op bepaalde uren en onder toezicht van jachtopzieners. De „wilditoren" geeft uitzicht op de wildakker („de nieuwe voerak- ker") in het 3000 hectare omvattende reservaat, waarin enkele honderden reeën, 120 edelherten en twee dam herten „huizen". Het reservaat biedt ook huisvesting aan een honderdtal zwijnen, aan marters en aan dassen. Het edelwild treedt vrijwel iedere avond uit het overigens voor het pu bliek gesloten reservaat om op d© wildakker voedsel te zoeken. De „wildtoren" kwam tot stand op ini tiatief \;van de directie Faiunabeheer van hf3t ~nrinisterie van Lanidibouw en Visserij en werd gebouwd om het Nederlandse publiek in de gelegen heid te stellen om wild-in-eigen-om- geving te zien. DE LUCHTTARIEVEN Pan-A merican verhoogt tarief voor Noorivegen De Pan-American World Airways heeft maandagavond aan de Noorse luchtvaartautoriteiten medegedeeld, dat zij heeft besloten met onmiddel lijke ingang de nieuwe hogere tarie ven tussen de Verenigde Staten en Noorwegen te berekenen. De direc teur van het kantoor te Oslo van de maatschappij verklaarde, dat hij met deze bekendmaking handelde in op dracht van zijn hoofdkantoor. De maatregel van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij volgt na een verklaring van de Noorse raad voor de luchtvaart, dat hij sancties tegen de Pan-American zou nemen, tenzij de maatschappij haar transaltantische tarieven zou verhogen in overeen stemming met het besluit van de in ternationale vereniging voor lucht vervoer. (IATA). DEENSE MAATREGELEN TEGEN PAN-AM De waarnemend directeur van de Deense raad voor de burgerlucht vaart heeft vandaag verklaard, dat het de Pan-American Airways zal worden belet passagiers te vervoeren op routes tussen de Verenigde Sta ten en Denemarken, tenzij de maat schappij de prijs van haar passagebil jetten met vijf procent verhoogt. Hij zei niet welke maatregelen de Deen se autoriteiten zullen nemen. Het kantoor van de Pan-Am in Kopenhagen heeft medegedeeld bin nen enkele dagen bericht te verwach ten over het verhogen van de prij zen. Militaire adVokaten in Argentinië gearresteerd Maandag zijn in Argentinië onge veer twintig militaire advocaten ge arresteerd. Zij waren belast met de verdediging van de Argentijnse offi cieren, die terecht staan voor hun aandeel in de opstand van een maand geleden. Onder de gearresteerde advocaten, die allen de rang van kolonel of overste bezitten, bevinden zich twee zoons van de leider van de opstand, generaal Menendez. Inmiddels heeft de minister van binnenlandse zaken, generaal Ville- gas, de beschuldiging van de zondag gearresteerde secretaris-generaal van de democratische parijt, de Vedia, dat hy een militaire staatsgreep in Ar gentinië voorbereidde, tegengespro ken. voor soort bouwwerken in die ge meente behoefte bestaat, vooral ook waar het gaat om kleine bouwwer ken waarvoor thans zoveel terughou dendheid wordt betracht, dat er hier en daar moet worden geklaagd over een gebrek aan werk". De heer Ne lissen keerde zich tegen het verlenen van grote bouwopdrachten aan enkele grote bedrijven omdat ook het klein en middenbedrijf volledig moeten meedoen aan de verhoging van de produktiviteit en de efficiëncy. Tenslotte besteedde de heer Ne lissen aandacht aan het geringe con tact tussen het georganiseerde bouw bedrijf en de rijksoverheid. Hij pleitte in dit verband voor het instellen van een representatief or gaan dat namens de gehele bedrijfs tak zou kunnen optreden. „Allereerst moeten wij het als werkgevers in het bouwbedrijf zo spoedig mogelijk onderling eens wor den", zo sprak de heer Nelissen. Het is naar de mening van de heer Nelissen nodig, dat de drie werkge versorganisaties komen tot een goede samenwerking rr>et de werknemers. „Voelt men dan gezamenlijk niet voor een publiekrechtelijk orgaan, dan kunnen we toch in ieder geval langs de privaatrechtelijke weg ko men tot een permanent overleg tus sen werkgevers en werknemers", zo vond de heer Nelissen, die voorts herinnerde aan zijn oproep tot de be langhebbende organisaties om einde lijk met elkaar om de tafel te gaan zitten. Correspondentievriendin om Nederlands te leren De eerste Duitse militairen zijn in ons land gearriveerd. Gisteravond om vijf over zeven bracht de 20-jarige dienstplichtige soldaat P. Muermans de slagboom van de legerplaats Bu- del omhoog. Door de poort reden een jeep, een autobus, twee vracht wagens en zeven personenwagens en daarmee was de eerste Duitse kolon- ne binnen. Majoor L. C. de Poorter, de plaatsvervangend legerplaatscom mandant, begroette de commandant van deze eerste groep kwartierma kers, hauptmann E. Pohl uit Stade (nabij Hamburg) met een handdruk. Alles speelde zich in een zakelijke sfeer af. Een klein legertje verslag gevers uit Nederland en Duitsland keek toe en stelde vragen. Vragen, die bijvoorbeeld hauptmann Erich Pohl, die woont in het Bundeswehr- wohnviertel Saline in Stade, even later in het officierscasino rustig beantwoordde. Vragen en antwoorden kwamen vlot. „Weet u dat er in Nederland oppositie geweest is tegen de legering van Duitse troepen. „Ja, onze kran ten hebben er vol van gestaan". „Wat verdienen uw soldaten hier?" „Ongeveer het dubbele van hun sol dij in Duitsland, dat is ongeveer 120 Mark". „Hoe vindt het kader het om hier gelegerd te worden?„Degenen die er bezwaren tegen hadden, waren vrij om nee te zeggen, maar niemand heeft nee gezegd Iemand die zich zeer actief heeft voorbereid op het verblijf in ons lend is de 21-jarige dienstplichtige soldaat Wolfgang Hagedorn uit Wohlbrechts- hausen in Göt tingen. Maanden van te voren heeft hy een correspondentie- vriendin in Nederland gezocht. Hy heeft druk brieven gewisseld en het resultaat is dat hij onze taal al zeer redelyk spreekt. „Mensen inte resseren me", zegt hij. „En ik hoop met veel Nederlanders kennis te kun nen maken". Een roeiboot met zes personen, af komstig van een Nederlands schip, is in de Italiaanse haven Cagliari omge slagen. De bijna 24-jarige matroos Jan Huininga, afkomstig uit Leens, is verdronken. De vijf andere sche pelingen konden door een reddings boot worden gered. Zes personen, die betrokken zyn bij een smokkelzaak van Zwitserse horloges, zyn maandag in Londen aangehouden. De bende zou sinds 1956 horloges ter waarde 500.000 pond sterling hebben gesmokkeld. Het 678 ton metende Spaanee vrachtschip Puerto de Castellon is veertig kilometer ten westen ven Guernsey in het Kanaal na een bot sing met het Libanese vrachtschip Bruce M. gezonken. De bemanning van het schip kon worden opgepikt door de Bruce M. Het Spaanse schip, dat ernstig was beschadigd, zonk een half uur na de aanvaring. Een zeventienjarige schooljon gen in Zuid-Slavië haalde een revol ver te voorschijn en schoot vier maal op zijn onderwijzer, toen deze zijn excuus voor zijn afwezigheid van de vorige dag niet Ayilde aanvaarden. De onderwijzer ligt met ernstige maag- wonden in het ziekenhuis. De jongen is in hechtenis. extra-Hoog geconcentreerd inh. 300 gr. alkalivrij [i ZACHT VOOR DE HANDEN handig! 3-kant - past precies in da hand zuinig! kraantjs opant - kraantje sluit af voordelig! nieuws prijs slechts 64 sent Helder sop schitterwit schuim flonkerschone vaat Neem nu de nieuwe 3-kanten knijpflacon met nieuwe Loda- line. En kijk dèn eens hoe gauw èn hoe voordelig U door de vaat heen bent Grijp de flacon: 3-kantlg dus gemakkelijk te grijpen. Met één vinger 't kraan tje open - 'n zuinig kneepje, een paar druppels maar, en kraantje dicht Nee maar! Nog frisser en nog helderder sop. En direkt bespringen de dui zenden schitterwitte schuim- belletjes de vuilste, vetste vaat Water hard of zacht? Water zout of zoet? Allemaal goed voor de nieuwe Lodaline: vuil laat los, vet lost op. Hup uit het water, al haast weer droog. Streeploos schoon.— klaarl Zet meteen Lodaline in de nieuwe 3-kanten flacon op Uw boodschappenlijstje! 3-zijdige Lodaline voor de vaat voor de schoonmaak voor de fijne was

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7