TTÖIP VUISTJE KREYMBORG WOENSDAG JONGENS WEEKENDER KREYMBORG NU 6.9° Weerbericht DINSDAG 21 MEI 1963 DE LETDSCHE COURANT PAGINA S Knutselaars lijmen met VELPON van Ceta-Bever grote tube. (Advertentie) DE NEGERS IN AMERIKA P. van Aken 25 jaar in dienst bij V. en D. Hedenmongen werd op de feeste lijk versierde eerste etage van het gebouw van Vroom en Dreesmann de heer P. van Aken, inkoper van de hoeden- en stoffenafdelinig, door col lega's in het bijzijn van de directie hartelijk gehuldigd. Gedurende de efgelopen 25 jaar heeft de heer Van Aken zijn beste krachten gegeven aan het bedrijf, waar hij, nu 25 jaar geleden, als hulpverkoper is begon nen. De heer G. Gribnau, bedrijfs leider van V D Leiden, memoreer de in zijn welkomstwoord tot de ju bilaris en zijn echtgenote de gro-te capaciteiten van de heer Van Aken, die vooral tot uiting komen in het vaardige koopmanschap, dat hij tot op heden steeds aan de dag heeft ge legd. Spr. uitte zijn grote erkente lijkheid voor het onvermoeide werk van de jubilaris, en wenste hem nog vele succesvolle jaren in zijn huidige functie. Nemens het personeel bood hij de heer Van Aken tenslotte een tuin- ameublement aan, waarmee de jubi laris zich zeer ingenomen betoonde. Vervolgens sprak de heer Van Kesteren namens de collega's, en uitte eveneens zijn grote waardering voor het werk en de persoon van de heer Van Aken. Hij bood de jubilaris een grote reiskoffer aan, die hem zeer zeker goed van pas zal komen bij zijn vele buitenlandse zaken reizen. Tenslotte bood mej. De Mooy na mens het personeel van de stoffen- en hoedenafdeling een kleurige tuin parasol aan. Hierna begaf het gezelschap zich naar het dakterras, waar de directie de jubilaris en zijn echtgenote en de genodigden enige verversingen aan bood. De heer W. Kerkhoff sprak zijn grote waardering uit voor de Liefde, die de jubilaris steeds voor zijn werk heeft gehad. Hij noemde hem de grote stuwkracht voor zijn afdeling en het gehele bedrijf. Als blijk van waardering voor zijn vak manschap werd hem een getuig schrift met plaquette en insigne van de Nederlandse Mij. voor Nijverheid en Handel aangeboden. De directie overhandigde hem tenslotte een ge schenk onder couvert en een wand bord in Delfts blauw met een toepas selijke spreuk van Constantijn Huy- gens. Leids professor adviseur Binnenkort vertrekt prof. dr. A. F. P. Hulsewé, die Chinese taal- en letterkunde aan de Leidse Universi teit doceert, naar Seattle. De directeur van het onder de uni versiteit aldaar ressorterende insti tuut voor het verre Oosten en Rus land, prof. F. E. Taylor, heeft hem uitgenodigd om enkele maanden op te treden als adviseur inzake het zo genaamde Han-project. Bij dit pro ject gaat het om een diepgaande be studering van de Han-tijd, de periode van omstreeks 200 voor tot 200 na Christus' geboorte, waarin de grond slagen van de sociaal-politieke struc tuur van het Chinese keizerrijk zijn gelegd Juist prof. Hulsewé heeft zich zeer in het bijzonder met de verschil lende aspecten van deze periode be zig gehouden. Van zijn verblijf in Amerika zal prof. Hulsewé, die eind oktober weer in Nederland hoopt terug te keren, gebruik maken onder meer om be zoeken aan verscheidene sinologische instituten te brengen. Bij K.B. is ook benoemd dr. P. W. Kasteleyn tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde om onderwijs te geven in de theo retische natuurkunde. Dr. P. W. Kasteleyn werd in 1924 te Leiden geboren. In zijn geboorte stad ontving hij zijn gymnasiale en wetenschappelijke opleiding. Na in 1951 het doctoraal-examen met als hoofdvak theoretische natuurkunde te hebben afgelegd, promoveerde de nieuwbenoemde hoogleraar in 1956, eveneens aan de Leidse Universiteit op een proefschrift getiteld: „Statis tical Problems in Ferromagnetism, Antiferromagnetism and Adsorption" Korte tijd na het afleggen van zijn doet. ex. trad prof. Kasteleyn als fy sicus in dienst van de Shell Interna tionale Research Maatschappij N.V. te Amsterdam. Behalve zijn proefschrift heeft pro fessor Kasteleyn, die een internatio naal bekend deskundige op het ge bied van de statistische problemen van de vaste toestand is, veel gepu bliceerd in de desbetreffende vakbla den. Waarborg-kwallteit. No-Iron. Uni of geruit. (Strijken overbodig). Alleen geldig 22 mei a.s. voor leeftijd 8 jaar kl. stijging p. m. HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Oostduitse correspondenten in West-Duitsland Een Westduitse rechtbank heeft maandag de legitimatiebewijzen van een aantal Oostduitse corresponden ten voor toegang tot de parlements gebouwen ingetrokken. Deze corres pondenten waren verleden week, on der meer onder verdenking van spio- hage, in voorlopige hechtenis geno men. De rechtbank deelde de voorzit ter van de Bondsdag mee, dat de le gitimatiebewijzen op strafrechtelijke gronden waren ingetrokken. De Oostberlijnse procureur-gene raal Friedrich Karl Kaul heeft in ver band met de maatregelen tegen drie in Bonn werkzame Oostduitse ver slaggevers de voorzitter van de Bondsdag, Eugen Gerstenmaier, schriftelijk om een onderhoud ver zocht. Kaul verzoekt Gerstenmaier, het onderhoud op een zo vroeg mogelij ke datum vast te stellen met het oog op het dringende karakter van deze kwestie. Kaul heeft verleden week bij de procureur-generaal te Keulen aangif te gedaan van bedreiging met geweld, vrijheidsberoving en huisvredebreuk tegen alle ambtenaren van justitie ■en politie, die aan de actie tegen de Oostduitse correspondenten hebben deelgenomen. Het secretariaat van de president van de Westduitse Bondsdag deelde later mede, dat Gerstenmaier de brief van de Oostberlijnse procureur-gene. raai naast zich neer zal leggen en Kaul niet voor een gesprek zal ont vangen. Processen tegen oorlogsmisdadigers Het Westduitse federale hoogge rechtshof heeft maundag het vonnis was uitgesproken tegen de voormali ge kapitein van de SS Otto Hunsche vernietigd. Hunsche was een mede werker van Eichmann. Het hof beval een nieuw proces tegen Hunsche, die wordt beschul digd van een aandeel in de moord op 1200 joden tijdens de oorlog, om dat er fouten zijn gemaakt in de pro cedure tijdens het proces, dat vorig jaar in Frankfort werd gevoerd. Bovendien zal Hunsche binnenkort opnieuw in Frankfort terecht staan op grond van een andere aanklacht, waarbij hij wordt beschuldigd te hebben geholpen bij de moord op 40.000 joden. In Freiburg zijn maandag drie voormalige politie-onderofficieren voor de rechtbank verschenen. Zij zouden in 1941 aan het oostfront ge holpen hebben bij de moord op ver scheidene duizenden mensen. KADAR TERUG UIT POLEN De Hongaarse premier, Janos Ka- dar, is zaterdag na besprekingen met de Poolse leider Gomulka en rege ringsleiders, welke drie dagen had den geduurd, naar Boedapest terug gekeerd. In een communiqué werd meege deeld, dat men had gesproken over versterking van de betrekkingen tus sen beide landen, in het bijzonder op economisch gebied en over bepaalde aspecten van de internationale toe stand, die voor beide landen van be lang zijn. Eerder waren berichten versche nen, dat Kadar ook naar Moskou zou gaan. VOORHOUT Pastoor L. J. Bresser 40 jaar priester Te Greensboro en Durham, in Noord-Carolina, zijn maandag wfeer 300 negers aangehouden, die betoog den tegen de rassenscheiding. Van gewelddaden wordt geen melding ge maakt. De stedelijke onderwijsraad van Birmingham heeft maandag meer dan duizend negerleerlingen, die eerder deze maand wegens betogingen tegen de rassenscheiding waren gearres teerd, voorgoed of tijdelijk van school gezonden. Leerlingen, ouder dan zes tien jaar, zijn van verdere studie uitgesloten, terwijl de jongeren pas in de zomer of de herfst terug mogen komen. Later bleek, dat het aantal gearres teerde negers meer dan duizend be draagt. In Durham werden ongeveer 600 negers bij betogingen aangehou den, in Greensboro meer dan 400. De demonstraties werden in Durham door ongeveer vijfduizend blanken gadegeslagen. Er deden zich echter geen incidenten voor. Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft maandag vonnissen van recht banken in vier zuidelijke staten, die negers hadden veroordeeld omdat zij restaurants voor blanken hadden be treden, vernietigd. Het hof verklaarde het ongrond wettig, dat een staat rassenscheiding toepast en daarbij van zijn macht ge bruik maakt. Het besluit van het hooggerechtshof betreft vijf vonnis sen in de zuidelijke Amerikaanse sta ten Louisiana, Zuid-Carolina, Noord- Carolina en Alabama. OVERGANGSEXAMENS ENDEGEEST In de Psychiatrische Inrichtingen Endegeest c.a. te Oegstgeest slaagden voor het le overgangeexamen de vol gende candidaten: zusters 4. H. van Aken, A. M. T. Buerse, A. van den Berg, M. Boezaard, D. J. Claus, E. Cranskens, T. A. Debeuf, A. Geert- sma, J. J. Goes, W. J. M. de Graauw, L. de Groot, M. M. v. d. Hauwe, D. L. M. v. d. Kamp, T. J. van Leerdam, H. M. H. Leermakers, J. C. Lubeck, J. C. van der Meer, R. van Noort, J. van de Noortgaete, P. I. Onderde- linden, G. de Poortere, J. E. Pranger, J, Renes, M. J. Reyndérs, K. A. Rog geman, A. M. Schrijver, C. A. Slobbe, G. C. Walter en de broeders A. Neu teboom en L. de Vries. Voor het 2e overgangsexamen slaagden de zusters J. M. v. d. Berge, J. I. Birge, A. Debos, M. H. M. Gruy- ters, J. C- van Harskamp, J. Jonge- dijk, W. A. de Jongh, G. L. Koolwijk, E. W. Lagerveld, M. N. L. Lipoens, E. M. Mooi, M. Noordervliet, A. Tau- ran, J. W. van Triet, R. M. G. Van- eyken, M. M. Vruggink en de broe ders J. J. de Bruin, H. M. Koek en P. A. G. Peeters. Eindexamen deden J. van der Plas, S. Veen9tra en J. H. Waandens. Een lekkere gewoonte: Kent u Hervese, KanterFriese, Leidse kaas? Wees niet één- kennig: houd van méér kazen! (Advertentie) Zondag 26 mei a.s. zal in Voorhout feest worden gevierd. Op deze dag gaat de zeereerw. heer L. J. Bresser, pastoor van de St. Bartholomeus zijn veertigste priester jaar volmaken. Pastoor Bresser werd op 16 jan. 1898 te Rotetrdam-Kralingen gebo ren. Hij studeerde aan het klein-s-e minarie, toenmaals nog te Voorhout, en het groot-seminarie te Warmond en na zijn priesterwijding in de St. Bavo te Haarlem vertrok hij als neo mist naar Honselersddjk, na 2 jaar ging hij naar Lutjebroek, waar h'.j wegens ziekte van de pastoor lange tijd alleen voor deze parochie stond. Vervolgens was hij 2 jaar kapelaan in Amsterdam, waarna hij naar zijn geboorteplaats terug ging, zodat de parochianen hun parochiezoon als kapelaan terug kregen. Daar heeft hij zich negen jaar lang aan de zielzorg gegeven, totdat de parochie St. Jeroen in Den Haag hem mocht begroeten. Van hier uit werd hij benoemd tot pastoor van het deerlijk gehavende Zierikzee. Hier kreeg de pastoor zijn benoeming te Voorhout waar hij nu reeds elf en een half jaar de herder is. Moge hij zijn veertig jaren in dienst van God en de mensen te mid den van zijn parochianen, familie en vrienden met een mooi en gezegend feest bekronen. Geen Britse aanval op Indonesisch schip De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio heeft zaterdag verklaard niets te weten omtrent een aanval op een Indone sisch vaartuig, die vorige maand door een Brits oorlogsschip zou zijn ge daan. Het incident, dat door het officiële Indonesische persbureau „Antara" was gemeld, had tot gevolg dat Indo- nisch vliegveldpersoneel een boycot afkondigde voor vliegtuigen van de Britse luchtvaartmaatschappij „Boac". De actie had donderdag j.l. moeten beginnen en een week moeten duren. Een Britse marine-woordvoerder had vorige week het bericht van An tara reeds absolute nonsens genoemd. GEVECHTEN IN LAOS Tussen troepen vain de pro-com munistische Patheit Lao en de Neu- tralistisohe strijdkrachten van gene raal Kong Le op de Vlakte der Krui ken zijn de laatste twee dagen zware gevechten geleverd, zo is in een re- geringscommuniqué in de Laotiaan- se hoofdstad Vientiane dinsdag mee gedeeld. De Patheit Lao zou twee ba taljons versterking gekregen hebben, die door vijftig vrachtwagens zijn aangevoerd. De neutralistische stel lingen worden beschoten met 105- millimeterkanorunen, aldius het com muniqué. PINT „Ben je weer op oorlogspad geweest?" Voor een rechtbank in Messina is dinsdag de behandeling begonnen van het beroep, dat drie geestelij ken van de orde der Capucijnen heb ben aangetekend tegen het vonnis, dat vorig jaar over hen werd uitgespro ken wegens medeplichtigheid aan af persing door de Mafia op Sicilië. Vier geestelijken stonde ntezamen met drie leken-beklaagden terecht wegens bedreiging, afpersing en on opzettelijke doodslag van een plaat selijke landeigenaar, die v^rd neer geschoten nadat hij had geweigerd op afpersing in te gaan. De drie leken-beklaagden werden schuldig bevonden en totgevange nisstraffen veroordeeld. Drie van de vier geestelijken werden veroordeeld, omdat zij onder dwang gehandeld hadden, de vierde werd vrijgespro ken. De drie veroordeelde leken hebben eveneens beroep aangetekend. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdag avond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) IETS KOUDER OVERDAG Wisselend bewolkt en enkele buien. Overwegend matige zuid westelijke wind, ruimend naar west tot noordwest. Iets kouder overdag. Het weer in Europa HELSINKI zwaar bew. 18 0 STOCKHOLM onbew. 15 0 OSLO geheel bew. 14 0 KOPENHAGEN licht bew. 12 1 ABERDEEN zwaar bew. 10 8 LONDEN licht baw. 14 2 AMSTERDAM regen 16 2 BRUSSEL zwaar bew. 15 0.1 LUXEMBURG zw. bew. 14 0.2 PARIJS geh. bew. 14 0.4 BORDEAUX onbew. 18 0 GRENOBLE onbew. 18 0 NICE licht bew. 20 0 BERLIJN onbew. 14 0 FRANKFORT onbew. 15 0 MüNCHEN onbew. 12 0.2 ZURICH onbew. 14 0 GENèVE onbew. 15 0 LOCARNO geh. bew. 21 0 WENEN onbew. 14 0 INNSBRUCK onbew. 13 0.1 ROME onbew. 0 AJACCIO onbew. 19 0 MADRID onbew. 25 0 MALLORCA licht bew. 20 0 LISSABON onbew. 28 0 BELGRADO geh. bew. 21 2 ATHENE regen 22 0 PAUZE Een protestants Zwitsers schrijver van faam, Walter Nigg, heeft een boek gewijd aan de heilige patroon van Zwitserland, Klaus von Fluë (f 1487). Nigg geeft in dit boek vol ledig alle documenten weer, die hef wonderbare leven van „Bruder Klaus" waarmerken. Daaraan vooraf gaat een uitvoerige inleiding, die aldus besluit: „Bruder Klaus is een man, met wie men tijdens dit leven een gesprek kan voeren, hij is met de stem altoos te bereiken en wie met hem in de geest ernstig praat, krijgt van hem ook antwoord". Want, schrijft Nigg eerder: „de hei ligen zijn niet dood, zij zijn ons, men sen, innerlijk nabij". Deze Pauze heeft niet de verering van Bruder Klaus ten doel hoe wel wij daarin Zwitser met de Zwit ser zijn! maar de verering van alle heiligen in 't algemeen. Zij zijn niet dood, maar nabij! PUZZEL No. 518. Horizontaal: 1 zijtak Do- nau, 5 metaalsoort, 8 nauwe opening, 10 voorzetsel, 11 pers. voornaamw., 13 tocht, uitstap, 15 de gouden bul (afk. Lat.), 17 interest, 19 het goud land, Arabië of Indië, vanwaar Sa lomo goud, ivoor en hout liet halen voor de tempelbouw, 21 zichtbare ader van een blad, 22 punthoed, 24 muzieknoot, 25 zuiver, 27 familielid, 29 bekende afkorting, 31 streek op de grens van N. Brab. en Limb., 33 plomp, 34 riviertje op de grens van Drente en Overijsel. Vertikaal: 1 koor van vangers, 2 gewicht (afk.), 3 achting, 4 water in Limb., 6 voorzetsel, 7 ongekunsteld, 9 telwoord, 12 los papieren omkleed sel om de band van een boek, 14 vlug, 16 drank, 18 vervoermiddel, 19 dorp in Limb., 20 hoepel, 23 nauwe opening, 26 ontkenning (spreektaal), 28 voorvoegsel, 30 muzieknoot, 32 lid woord (Fr.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 517 Horizontaal: 1 open, 4 pop, 6 Fin, 7 top, 9 t.t., 10 bal, 11 me. 12 pik, 13 dar, 14 long, 16 bank, 17 mok, 18 Hank, 19 Ir, 20 kaak, 22 maar, 23 do, 24 lans, 25 hek. Vertikaal: 1 of talmie, 2 pit, 3 en, 4 pol, 5 op, 7 tak, 8 berk, 10 big, 11 manik, 12 enk, 13 dank, 15 oor, 16 baar, 18 haas, 20 kan, 21 bok, 22 ma, 23 de. LEIDS SUCCES Door stadgenoten de heer en me- I BIOL—vrouw Groenen werd met succes LT.r v ra t a WÊÊ deelgenomen aan de 24-uurs-rit over - - ^jjL j 1500 km ScheveningenLuxemburg W. Ji Scheveningen. Zij wisten met een Fiat 1500 beslag te leggen op de vol gende prijzen: le prijs best geklas seerd echtpaar; 3e prijs in groep 5; L® - 4e prijs als deelgenoot in het KNAC- In verband met de pokkenbesmetting m en om Stockholm hebben de Finse autoriteiten besloten de burgerij team Bij de klassementsproef in tegen deze gevreesde ziekte te laten inenten. Foto: voor een medisch centrum in de hoofdstad Helsinki staat Scheveningen wisten zij bovendien een lange rij mensen op hun beurt te wachten. Ide snelste tijd te maken.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3