RINGLUNEN DIENEN PLAATS TE MAKEN VOOR RADIAALVERBINDINGEN Ook interlokale busverbindingen kunnen belangrijke rol spelen in stadsvervoer over de nieuwe in Leiden Suggesties van lezers buslijnen N.Z.H. ZATERDAG 11 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 11 HET BUSVERVOER TE LEIDEN NA 26 MEI Houtbuurt moet ontsloten worden Taak van interlokale lijnen. De NZH kan thans wijzigingen aan brengen over de gehele linie en men mag daarbij de taak van die interlo kale lijnen in het stadsvervoer niet onderschatten. Zo is het zeer wel mo gelijk bus 46 die op 26 mei in de zomerdienstregeling een tien minu- tendienst gaat rijden op Den Haag- Leiden-Voorschoten te beschouwen als een goede verbinding voor bewo ners aan het grensgebied van Zuid west .(Voorschoterweg en rond de Kersenstraat) met het station en de Breesbraat. Terecht heeft men hier dan ook de stadstarieven ingevoerd. Dit zou echter straks ook moeten gebeuren met bus 45 (Wassenaar) als de verbinding Vijf Meilaan met Voor schoterweg tot stand is gekomen. De ze buslijn zal dan via Leiden-zuid- west het deel ten westen van de Churchilllaan kunnen bedienen. Mogelijkheden zitten ook in buslijn 40, Rijnsburg, die doorgetrokken wordt naar de Hoge Rijndijk 6e Lei den met ingang van de komende zo merdienst. Ook 43, Lange Mare Oegstgeest biedt mogelijkheden voor bewoners van de Haarlemmerstraat en omgeving. Maar dan zal men op deze trajecten ook volledig het stadstarief dienen in te voeren. Alleen dan is goed gebruik van interlokale lijnen voor loJcaal ge bruik mogelijk. De Houtbuurt. Als één buurt van Leiden de aan dacht verdient is het wel de buurt nabij de Leidse Hout, waar in de ko mende jaren steeds meer concentratie van mensen zal zijn. Hier komt im mers op de eerste plaats het Diaco- nessenziekenhuis met meer dan vier honderd bedden gereed. Vborts schie ten de scholen als paddestoelen uit de grond. Naast het Bonaveaturalyceum station en de Technische school, en de ver- tenwijken naar centrum van de stad en hierbij zou men op schillende reeds bestaancfe Muloscho- de eerste plaats kunnen denken aan l®11 611 d€ nieisjes-HBS, verrijzen hier g Ee" van de meest aktuele vragen die rich voordoen bij het Probleem ^k^vïrgeterbuSrnaSTet Nfve'rSLÏhU'ee^O-sch^l/n van de busverbindingen in Leiden is wel die van de ringlijn van de Eltax. stadscentrunf en het station en een Mulo-sehool en een tweede technische Moet deze ringlijn blijven bestaan of doet de NZH er beter aan deze te verbinding vanuit Leiden-noord met school, vervangen door z.g. radiaal-lijnen, dat wil zeggen, lijnen die de buiten- dezelfde bestemmingen. Hierbij dient Voorts ligt hier de tamelijk dicht- wyken met het stdscentrum verbinden? Zoals men zich zal herinneren men echter wel rekening te houden bewoonde assistentenflat. Het is dui- 14 was dit laatste ook (gedeeltelijk) de conclusie van het rapport over het met de bestaande interlokale verbin- dielijk, dat deze wijk ontsloten dient 15" openbaar vervoer, dat enige jaren geleden door deskundigen over Leiden dingen van de NZH. Men moet oog worden. Dit door een lus van de is uitgebracht. hebben voor het feit, dat de NZH Ujnen een of twee via Houtlaan- In dit rapport kwam men tot de slotsom dat men 't beste drie radiaal- lijnen en toch nog één ringlijn kan aanleggen. Wij stellen met de meeste nadruk dat Leiden geen behoefte heeft aan ringlijnen. Deze lijnen verbinden buitenwijk met buitenwijk in een kring zij was gebonden aan de ringlijn om de stad heen. Het is bekend, zo is ons gebleken uit een gesprek met en er werd tussen de beide maat- io u t trei een funktionaris van de NZH dat deze ringlijnen slechts een beperkte schappijen die het openbaar vervoer arul7rJn *in"de^nimwe^uslhnennet bezetting hebben en dus ook slechts met moeite tot bloei zijn te brengen, verzorgen een competitiestrijd ge- van V7u Voor een deel is het rp rr?"VerHd' Pi^:r„ie„hal,ÏLe" echter ook afhankelijk van thans met een schone lei kan be- Boerhaavelaan, of door ^en verlen- ginnen, een omstandigheid die de El tax niet heeft gekend. Het is duidelijk dat veel moet ver- 21. 1 langs de tegengestelde route te de *°?P verbindingen, eiken. Van deze mogelijkheid e. x °P terrein Ringlijnen. doel bereiken. Van deze mogelijkheid VT__ Kenmerk van ringlijnen is, dat zij wordt slechts gebruik gemaakt, in- zette, leverde reactie op en om- bliek. Daarom ook heeft de NZH al een enquête onder zijn reizigers ge- doorgaans een geringe frequentie dien de frequentie van dien aard is, fma? ze^er houden, waarvan de resultaten hebben. De oorzaak van dit alles laat dat het omrijden het waard is. zich raden, er blijkt weinig behoefte bij het reizend publiek om zich van Buitenwijk - centrum, de ene buitenwijk naar de andere te verplaatsen. In Leiden kan men Onze voorkeur gaat dus uit naar zich per bus van het Kooikwartier radi aaHijnen, verbindingen van bui- via de Zijlsingel naar de Professo- renwijk verplaatsen. Maar aan deze rechtstreekse verbinding blijkt in Kooi-park noch in Professorenwijk veel behoefte. Hetzelfde geldt voor Morskwartier en Leiden-zuidwest. Het is nog één voordeel voor de bus- reizigers dat zij althans vanuit een van de buitenwijken het station en Kort Rapenburg kunnen bereiken en dat zij het centrum kunnen benade ren vanuit de halte op de Garen- markt. Het zijn dan ook deze punten, die de meeste reizigers in de bus uuuucii, w au v au ut IcauildMTU ill Eltax als een tekort aangerekend sterke mate van Invloed kunnen z«n worden dat er in de situatie van de ringlljn.in .de loop der jaren nauwe- Z liikc wiiTritrintr opltnmpn k V. lijks wijziging gekomen is. nemen met de publicatie van brie- 31. Een eerste en tevens laatste po- ven met suggesties die wij van le ging om het stadscentrum te berei- zers ontvingen. WAT KWAM UIT DE BUS gaan rijden, zou een goede gelegenheid voor een halte gevonden kunnen wor den aan de Duyvendaikstraat tussen het Van Vollenhoveniplein en de Uhlenbeck- kade. Deze halte zou eventueel begin- en eindpunt kunnen worden. Via het tweede gedeelte van de Duyvendak- straat en de Roomburgerlaan kan de bus weer op de Kanaalweg komen. Ook op de Burggravenlaan zou een halte kunnen komen. Een dergelijke verandering in de rou te van de Hoge Rijndijkbus zou niet alleen aan de bewoners van de toren flat (ongeveer 100 woningen!) ten goede komen maar ook aan degenen dlie rond om de Burggravenlaan wonen. De NZH is van deze suggestie in ken nis gesteld. Een geheel nieuw plan Een uitvoerig plan is opgesteld door een lezer die onbekend wenst te blijven. „Bij mijn beschouwing van het geval ben ik ervan uitgegaan dat Leiden met de gemeenten Oegstgeest en Leiderdorp vervoerstechnisch bezien één geheel vormen. Ik had mij dan ook een ring baan voorgesteld, die de twee laatst genoemde gemeenten met de buiten wijken van Leidien tot een geheel vormt. Ik wilde de lijn zien als stadsdienst dfie aansluiting dient te geven op de be staande interlocale lijnen naar Den Haag en tussenliggende gemeenten enerzijds en Haarlem met tussenliggende gemeenten benevens de lijnen naar Noordwijk en Kalt wijk anderzijds. Wan neer deze dienst met autobussen van het model dat nu de dienst tussen Val ken/burg en Leiderdorp onderhoud wordt gereden in een frequentie van 1 auto bus per 15 minuten in beide richtingen van het net, dan geloof ik niet dat dit grote obstakels op de weg zullen zijn zoals dot met het model dat rijdt op het net naar Noordwijk wel het geval is. Het door mij voorgestelde model rijdn trouwens al j air en in het stadsnet van Haarlem zonder dat dit tot ernstige moeilijkheden heeft geleid. Ringbaan van Leiderdorp, via noor derkwartier Leiden, Oegstgeest, Mors kwartier Leiden, Leidien centrum, Lei den zuidwest, Lammenschamsweg e. naar Leiderdorp. 1. (47) v. d. Valk Boumanweg, 2. (46) bestaande route Leiderdorp, 3. (45) Lage Rijndijk. 4. (44) Driftstraat, 5. (43) Atjehstraat, 6. (42) Kooilaan, (41) Lusthof laan, (40) Beatrixstraat, (39) W. de Zwijgerlaan, (38) Marnixstraat, (37) Maresingel, (36) Rijnsburgersingel, (35) Schuttersveld (reizigers bin nenstad en spoorstation), (34) Rijnsburgerweg, (33) bestaande route in Oegstgeest volgen, (32) Rij nsburgerweg, (32) Staition (reizigers binnenstad en spoorstation), GO) Morssingel, (28) T esselsc hadestraat, (29) Morsweg, (27) Vondellaain, (26) Morsweg, (25) Morssingel (24) station, (zijde hoogbouw), (23) Steenstraat, (22) Kort Rapenburg (reizigers binnenstad), (21) Noordeinde, (19) Haagweg, (19) de Costastraat, (18) Staringkade, (17) Boshuizerkaöe, (16) Telderskade, (15) Churchilllaan, (14) Vijf Meilaan, (13) Rooseveltstraat, (12) Voorschoterweg, (reizigers voor Den Haag en tussenliggende gemeenten), (11) Zoeterwoudseweg, (10) Herenstraat, 9) Koninginnelaan (reizigers uit ZW stadsdeel voor spoorstation Lammenschans) 40. 8) v. d. Waalstraat, 4L 7) De Sitterlaan, 42. 6) Burggravenlaan, 43. 5) Hoge Rijndijk, 44. 4) Zijlsingel, 45. 3) Lage Rijndijk. 46. 2) bestaande route Leiderdorp, 47. 1) v. d. Valk Boumanweg De tussen haakjes aangegeven getal len geven de route aan in tegenover gestelde richting, waardoor wordt ver kregen dat wanneer wordt gereden met een fequentie van 1 autobus per 15 rrft- nuten de reizigers nooit langer dan 7l/« miuut behoeven te wachten daar in bei de richtingen wordt gereden, waar door tevens een goede aansluiting wordt verkregen voor de interlocale lijnen en althans zoveel mogelijk het stadscen trum wordt vermeden. Aantrekkelijke verbindingen „Het is inderdaad een groot vraagstuk, daar de binnenstad zich zeer slecht leent voor intensief autobusver keer, schrijft de heer R. J. Carrière, Fred. Hendrik laan 84, Leiderdorp. Een knooppunt van lijnen nabü het Stadhuisplein lijkt mij om die redenen dan ook niet te verwe zenlijken. Wel moeten alle wijken zo danig in het net worden opgenomen dat in ieder geval één der uiteinden der Breestraat bereikbaar is, bovendien moet het station bereikbaar zijn wegens de vele forensen, die de stad telt. Voorts moeten de verbindingen naar de binnen stad zo aantrekkelijk worden gemaakt, dat ook autobezitters liever de bus near de stad nemen dan met de eigen wagen te gaan en dan met pijn en moeite een parkeerplaats te vinden. Het busnet heb ik my als volgt voor gesteld: Lijn A: Route van de huidige lijn 1. Route wijziging te Leiderdorp zal nood zakelijk zijn bij gereedkomen van de nieuwe brug. Hjn B: Route van lijn 2 tot aan de HBS aan de Hoge Rijndijk, vervolgens via Burggravenlaan naar de v. d. Bran- delerkade. Hierdoor krijgen de bewo ners van de Professorenweek eindelijk eens verbinding met de binnenstad en kunnen de autobezitters hun wagen la ten staan. Heden wordt van het traject HBS-Wilhelminabruig op lijn 2 weinig gebruik gemaakt. LUn C: 5 Meilaan en omgeving. Bos- huizerlaan, Toussaintkade, Da Costa straat, Haagweg, Morsweg, Morssingel, Stationsplein, Stationsstraat, Rijnsbur gersingel, Maresingel, Julianostraat, Wil lem de Zwijger laan, Drifstr.raat, Lage Ryndijk, M. P. Splinterlaan (Leider dorp). Deze lijn bij uitbreiding van de nieuwe wijken van Leiderdorp verder door te trekken. M. P. Splinterlaan en omgeving hebben sinds augustus verle den jaar in het geheel geen verbinding met Leiden, daar lijn 2 van de Citosa sedert die tijd via de Hoge Rijndijk rijdt. Met deze lijn zullen Noord, Lei derdorp en Haagwegkwartier een goede verbinding met het station en het auto busstation hebben. Hjn D: Morskwartier, Morsweg, Sta tionsplein, Stationsstraat, Steenstraat, K. Rapenburg, Noordeinde, Witte Singel, Herenstraat, Koninginnelaan, Lamme- schansweg, station, Lamm eschansw eg, De Sitterlaan, v. d. Brandelerkade, Thor- beckestraat, Zoeterwoudse singel, Plan tage. Het Morskwartier krijgt hierdoor verbinding met de binnenstad, voor de bewoners van Witte Singel en omge ving blijft de verbinding met het staion behouden, terwijl voor de Professoren- wijk de verbinding met Noord blijft be staan door over te stappen op lijn E op de Plantage. LUn E: Willem de Zwijgerlaan (Mar nixstraat), Sumatraslraat, Lage Rijndijk, Zijlsingel, Plantage, Levendaal, Kore- vaarstraat, Breestraat, Rapenburg, Doe- zastraat Herenstraat, Zoeterwoudse weg, 5 Meilaan, Boshuizerlaan, Tous saintkade. De lijnen heb ik niet genummerd doch gecijferd om verwarring te voorkomen met de lijnen van Citosa en Maarse Kroon. Onlangs hebben wij onze lezers opge- Haarlemmerstraat met de buslijnen in en door de stad naar voren te brengen Wij hebben reeds re acties ontvangen, waaruit wij nu een De heer J. van Zijp, Haarlerwmerstr., schrijft: Tot onze grote teleurstelling missen Zou het niet mogelijk zijn om deze bus ook een .Jus" te laten maken, zodat er helemaal niet gekeerd hoeft te wor den? De bus Oegstgeest-Leiderdorp zou de wij in de nieuwe dienstregeling van de oude route kunnen aanhouden. De bus- brachten, maar zij moesten er zich roepen suggesties en wensen in verband vele kilometers busreizen voor ge troosten om het gestelde doel te be reiken. Daar komt nog bij dat deze ringlijn de eigenschap heeft in twee j^gep zullen doen. D richtingen te cirkelen. Het is dus j)e |,eer M. v. d. Berg uit Leider- NZV nog steeds een verbinding: station- lyn Oegstgeest-Hoge Rijndijk zou dan mogelijk indien men de bus heeft dorp stelt voor, de huidige Eltaxlijn Haarlemmerstraat, Kooi, Leiderdorp, gemist naar ene zijde het gestelde door de Kooi door te trekken naar en i door Leiden-Noord. „De mensen daar klagen voortdurend, dat ze zo'n eind Jongeleen, dat er een verbinding zou laan en vandaar links afslaan ONTEIGENING GRONDEN ONDER moeten lopen om een bushalte te berei- komen, als het wegdek van de Haar- Roomburgerlaan af beter nog naar de voortaan als volgt kunnen rijden: ko mend van de Plantagelaan, via de Hoge Ondanks de toezegging van wethouder Rynddyk afslaan naar de Burggraven- DE LAGE VUURSCHE Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp tot onteigening in het be lang dier natuurbescherming van gronden onder de Lage Vuursche in gediend. Het betreft hier een voorgenomen onteigening ten name van het Rijk van bijna 358 ha, welke behoren of ken", zo schrijft hij en hij dringt aan op lommerstraat klaar zou zijn is deze Meyerskade. In beide gevallen kan de spoedige verandering im deze situatie. Voor het overige is hij tevreden over belofte tot op heden niet ingelost. bus weer uitkomen op de Kanaalweg Onze suggestie voor een nieuwe lijn en zo weer de Hoge Rijndijk bereiken. de stadslijnen: „De lijnen zijn goed door zou zijn: station, Oude Singel, Mare, Op deze „lus" zouden minstens twee de stad verspreid". Leiderdorp Leiderdorp, Lage Rijndijk, Ook stelt hij de lijn Leiderdorp-Den Haven, Oude Vest, Mare, Haarlemmer- Haag aan de orde. De heer Van der Berg straat, Turfmarkt, Station. Haarlemmerstraat, Haven, Lage Rijndijk, haltes moeten komen. Indien de bus via de Meyerskadie zou acht deze Hjn volkomen overbodig: „Er De belangrijke winkelstraat zou voor NEDERLANDSE PTT-PLOEG UIT LISSABON TERUG uju iinrct cij w uaax _r.p..rril| rcvc4U) wu 11Ck vol>ucl De PTT-ploeg, die onder leiding behoord hebben tot het deze y-n reizeni kunnen even goed' met van een gedeelte van de Leideróorpse van, !r'Radstake de televisiestraal- de stadslijn naar Oegstgeest gaan, en inwoners niet meer over de Hoge Rijn- verbinding tussen Lissabon en Ma- vervolgens op de Korevaarstraat o< bij dijk-Breestraat behoeven te gaan, welke verzorgde voor uitzending van landgoed Drakestein. De staatssecretaris van Onderwij mr. Y. Scholten, zet in de memorie het station overstappen". Bovendien acht route al reeds overbelast is. van toelichting bij het wetsontwerp hij deze bus een gevaar voor het ver- Toelichting NZH: bus 43 zal vanaf de uiteen, dat het behoud van het on derhavige bos-gebied in steeds gro- Leiderdorp. De bus heeft de Lange Mare een kwartierddenst gaan grootste moeite met de bocht bij de Lei- tene mate gevaar loopt. Dit behoud derdorpse brug, en heeft zo al vele, bij- moet z.i. uit een oogpunt van na- zonder hinderlijke verkeersopstop. Lngen tuur- en landsohapsschoom en om de veroorzaakt. Van NZH-zijde ontvingen natuurwetenschappelijke betekenis wij hierover reeds commentaar. On- van het terrein van algemeen belang danks (schijnbare) geringe bezetting is De bewoners v**u ui u/iciuuu <nem worden geacht. Dit kan slechts door deze buslijn toch niet zo onrendabel, het Van Vollenhoveniplein hebben be- hooi.a. van aomroep voetbalwedstrijd Benfica-Feije- noord, zal heden om 20.30 uur per chartervliegtuig waarin ook de appa ratuur mee wordt teruggenomen, op Schiphol in Nederland terugkeren. De ploeg zal worden verwelkomd door de plaatsvervangende hoofd-di- recteur van algemene zaken en radio de torenflat aan de PTT, ir D. A. Alberts, en onteigening worden gewaarborgd. De reizigers komen voor het merendeel lang bij twee buslijnen, schrijft ons mevr. uit Voorschoten en Leidschendarn. De M. B. T. Meyer-Martens, v. Vollenhoven- en televisie van de PTT, ir. J. C. Verton, waarna ir. Radstake en de rijdt bovendien maar drie keer plein 23, Leiden, nl. de buslijn S (blauwe V3n ^Un ervarin6en De hektrawler „Rijnmond I" van de N.V. Rederij en Haringhandel N Eltaxbus), die rijdend over de Burg- gravenlaam een lus maakt via de Laat de Kanterstraat, de Cobetstraat en de Fruinlaan (dus in een voor de toren flatbewoners ongustige richting) én de De heer Leo GeUer, Joh. Verhulststr. Parlevliet jr. te Katwijk aan Zee 15, is eveneens zeer tevreden over de buslijn Oegstgeest-Hoge Rijndijk-Lei- heeft een boete van 23.000 Noorse stadslijnen van de Eltax, maar hij wenst derdorp. De laatste buslyn vormt de Vrijdagmiddag heeft Prinses Mar- kronen gekregen wegens het vissen toch wel enige verandering in de lijn snelste verbinding met het centrum, het grjet in de Isabella-kazerne station en met Oegstgeest. 's-Hertogenbosch de prijzen uitge- binnen de uitgebreide Noorse naar en door Zuid-West. Hij stelt territoriale wateren. Ook is de vangsi de bus vanaf het station tot de Swee- van het schip verbeurd verklaard lincklaan de gewone route te laten rij- Mogelijkheden tot verbetering zijn er reikt van de vierde Europese politie- bij de buslijn Oegstgeest-Hoge Rijndijk, schermkampioenschappen, die afge- De trawler werd aangehouden door den, maar vandaar de lijn te verleggen Het eind- en tevens beginpunt van deze lopen week in deze kazerne zyn ge- het Noorse visserij-inspectievaartuig door de Debussystraat, Mozartstraat, Ce- lijn ligt op de Hoge Rijndijk bij de houden. De prinses werd by de „Garm". De aanhouding had plaats sar Franckstraat, Verdistraat, Churchill- Wilhelminabrug. De bus moet op de schermzaal verwelkomd door de in de wateren van noord-Noorwegen laan, De Bazelstraat, Wiardd Beekman- vaak zeer drukke Hoge Rijndijk keren, Commissaris der Koningin in Noord en geschiedde zaterdag jl. Een en an- straat, Titus Bramdsmalaan, Kuipers maar de meeste buschauffeurs geven er Brabant, dr. C. N. M. Kortmann en der is echter eerst vandaag bekend Rietbergstraat, Rooseveltstraat, Vijf Mei- de voorkeur aan de Kanaalweg in te de burgemeester van 's-Hertogen- geworden. laan en vervolgens de oude route. 9laan en daar te keren. bosch mr. R. J. J. Lambooy, In Strandvagen, een voorstadje van Stockholm is weer de traditionele hoedenshow gehouden, waarop Stockholmse schonen, ieder voorjaar de hoeden tonen, die aan hun - vaak bizarre - fantasie zijn ontsproten. Wat dacht u bijvoorbeeld van deze schoenenhoed van Catarina Lewen- haupt? Als je er lang naar kijkt zie je ze tippelen

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11