3 Mgr. Jansen zegent de nieuwe kapel Vrouwen van Bethanië te Leiden in van P*C ziet 't Modenieuws in modern nylon en Terlenka VRIJDAG 10 MEI 1963 PAGINA J DE LErPSCHE COURANT t-Aun 41 ex-Nieuw-Guinea-gangers ontvingen hun herinneringskruis in de Burgerzaal GEMEENTEBESTUUR GEHEEL AANWEZIG „Het is mij een grote eer, U inge volge de beschikking van de minister van Defensie van 17 april 1963, het Nieuw Guinea-herinneringskruis te mogen overhandigen." Zo opende gisteravond de Leidse burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot, de korte plechtigheid in de Burgerzaal van het Stadhuis, waar ruim 40 ex-militairen bijeen waren om hun Nieuw Guinea onderscheiding in ontvangst te nemen. De minis ter van Defensie had zich laten ver tegenwoordigen door enige hoge of ficieren van Landmacht en Marine, terwijl ook de commandant van de Leidse kokschool, kolonel T. H. Wes- sels bij de plechtigheid aanwezig was. In zijn openingswoord herinnerde de burgemeester aan de politieke ge schiedenis rond de Nieuw Guinea- kwestie, en aan de moeilijke omstan digheden, waaronder de Nederlandse soldaat in Nieuw Guinea zijn plicht heeft moeten vervullen. „Helaas zijn bij deze crisis nog 17 militairen om het leven gekomen, maar aan de an dere kant ben ik blij, dat het er maar 17 zijn. Het hadden er veel meer kunnen zijn." De burgemeester wens te de ex-Nieuw Guinea-gangers van harte geluk met hun onderscheiding en uitte zijn bewondering voor het feit, dat zij de moeilijkheden en vaak grote gevaren niet uit de weg zijn Na zijn toespraak ging hij over tot het uitreiken van de onderscheidin gen. Ruim de helft van hen kreeg met Nieuw Guinea-kruis met gesp, aangezien zij actief bij gevechthande lingen betrokken zijn geweest, em zich hierbij vaak bijzonder moedig getoond hebben. Tenslotte nam kolonel Wessels het woord en gaf uiting aan zijn dank baarheid, dat er zo veel Leidenaars gedecoreerd konden worden. „Zij VOORSCHOTEN EERSTE PAAL AUTOMOBIELSCHOOL Vanmorgen otm half elf is door de in specteur-generaal van het onderwijs, mr. ir. M. Goote, nabij de spoorweg overgang aan de Papelaan te Voorscho ten de eerste paal geslagen voor een nieuw schoolgebouw. Dit gebouw wordit geplaatst door de stichting Vakopleiding van het Auto mobiel-, Motorrijtuigen- en aanverwante bedrijf (VAM). Naar de inspecteur-ge neraal van het onderwijs tijdens een toe spraak mededeelde is er groot gebrek aan goede opleiding voor het garage bedrijf. Deze school gaat dan ook lande lijk in een behoefte voorzien. Bij deze plechtigheid, waarop wij morgen terug komen, waren ook burgemeester, wet houder raadsleden en andere gemeen telijke autoriteiten tegenwoordig. MODESHOW KATH. VROUWEN GILDE In de grote zaal van het Bondsgebouw te Voorschoten werd een modeshow georganiseerd voor de leden van het Kath. Vrouwengilde. De heer L. C. Oosterlaan was be reid gevonden de gehele organisatie voor deze avond op zich te nemen en stelde daarbij tevens drie char mante dochters beschikbaar voor het showen der kledingstukken. Vooral de jongste dochter kreeg iedere keer een extra applausje, omdat zij op zo'n onbevangen manier en zichtbaar genietend van haar baantje als man nequin de jurkjes voor de tienjari- gen wist te tonen. De collectie bood veel variatie en was daardoor bij zonder aantrekkelijk. Luchtige zo- mertoiletjes met of zonder hesje, ge klede japonnetjes, stijlvolle pakjes, jumpers, rokken en pantalons. Ook aan de bijpassende hoedjes en kap sels was de grootste zorg besteed. Hoewel bij deze show ook de echt genoten van de leden aanwezig mochten zijn, hadden slechts twee heren alsmede de geestelijk advi- (Advertentie) De lancering van de zesde Ameri kaanse ruimtevaarder, Gordon Coo per, die maandag van Cape Canave ral zal plaatsvinden, wordt per tele visie uitgezonden naar Europa. Hier bij wordt gebruik gemaakt van de communiecatiesaitelliet „Relay". ZOETERWOUDE PIT '54 - Op zaterdag 25 mei wordt voor de verenigingen uit Leiden en omgeving in de zaal van DOCOS het NKS-junioren toernooi georganiseerd. Hoewel de inschrijving reeds zondag avond 12 mei sluit, worden toch alle meisjes- en jongens junioren van PIT '54 nog aangespoord om zich op te geven op het adres Zwetkade 2. Het inschrijfgeld is zéér laag ge steld. „HIER IS HET MIDDELPUNT VAN IEDERE ACTIVITEIT kunnen nu gaan werken in een land, dat rust en vrede kent, en dat is een groot voorrecht," zo sprak hij. Tenslotte dankte hij het Leidens ge meentebestuur voor het feit dat het hierbij aanwezig had willen zijn en dat het de fraaie Burgerzaal beschik baar had gesteld voor deze plechtig heid. Het Nieuw Guinea-kruis met gesp kregen: dpi. sld. S. Heruer, dpi. sld. I. A. A, van der Hulst, dpi. sld. A. P. M. Koenen, dpi. sgt. W. N. Kroo- ne, dipl. sld. I. P. Chr. Peters, dpi. slid. J. J. W. van der Voort van der Kleij, zeemil.-mar. 2e kl. R. Benja min, zeemil.-mar. 2e kl. D. F. van der Blom, zeemil.-mar. 2e kl. H. J. W. Bosman, zemil.-mar. 2e kl. C. A. M. de Bruin, zeemil.-mar. 2e kl. A. van den Burg, zeemil.-mar. 3e kl. J. W. Crama, zeemil.-mar. 2e kl. E. J. Groe- newegen, zeemil.-mar. 2e kl. A. Hons- beek, zeemil.-mar. 2e kl. D. Kikkert, zeemil.-schoenmaker 2e kl. J. M. van der Klaauw, zeemil.-telegr. 2e kl. J. G. Metten, zeemil.-mar. 2e kl. J. Pronk, zeemil.-mar. 2e kl. N. M. Riet kerk, zeemil.-mar. 2e kl. J. H. Rob bers, zeemil.-mar. 2e kl. J. Timmers, zeemil.-mar. 2e kl. J. M. M. Zonderop en de heer L. Louwerse, telegrafist m.s. „Duivendrecht". Het Nieuw-Guinea-kruis kregen: dpi. sld. G. A. Brokaar, dpi. sld. I. W. T: den Haas, dpi. sld. A. C. Hagenaars dpi. kpl. W. Hofman, dpi. sld. S. H. van Iterson, dpi. sld. J. A. van der Kamp, dpi. sld. G. P. van Melzen, dpi. sld. E. L. van der Pompe, dpi. kpl. H. J. N. van Staden, dpi. wmr. J. C. Veerman, dpi. sgt. P. P. M. Vroom, dpi. sld. R. van Zelst, zeemil. automonteur 2e kl. H. M. van Brero, zeemil.-mar. 2e kl. H. P. Devilee, zee mil.-mar. 2e kl. H. F. Riebeek, zee- mil.-seiner 2e kl. H. G. J. van der Steenhoven en de heren J. E. C. van der Beurs, radio-officier m.s. „Kasim- bar" en J. W. Rusche, 3e werktuig kundige m.s. „Keerkring". De gedeco reerden ontvingen tevens een oor konde met de handtekening van de minster van defensie. seur pastoor J. A. Blonk, de moed gevonden om het Bondsgebouw bin nen te stappen. Zij behoeften echter niet enkel naar dameskleding te kij ken, want er waren ook twee heren mannequins. Op vlotte en vaak humoristische wijze werd bij het showen commen taar gegeven. Na afloop van de show dankte de presidente, mevr. N. Kleys, alle me dewerkenden in het bijzonder de heer Oosterlaan. Alle gelegenheids mannequins ontvingen een aanden ken. AUTOTOCHT BEJAARDEN De autotocht van ouden van dagen zal dit jaar gehouden worden op woens dagmiddag 19 juni a.s. Aanmelding van ouden van dagen kan geschie den van 13 mei tot 5 juni a.s. bij drogisterij van Wijk, Treubstraat 1. Dames en heren chauffeurs wordt verzocht zich op te geven aan het zelfde adres. Geboren: Gerardus Maria, d.v. Niers man, Hendricus L. A. en Duynisveld, Margaretha G. A., wonende Jan van Goyenplantsoen 1; Harm Leonardus z.v. Nouwens, Leonardus W. en Raaphorst, Christina J., wonende Rembrandtlaan 21; Miranda, d.v. Smit, Marten J. en Postma, Hendrika I., wonende Bijdorp straat 7; Bob Ronald z.v. Heijmans, Jo hannes C. en De Wit, Arina G C., wo nende Treubstraat 11; Maria Francisca Hendrika d.v. Van Kampen, Theodorus J. en Van der Poel, Maria F., wonende Rijndijk 98; Michael z.v. Theil, Chris- tiaan Pebe en Van den Hoogenband, Wilhelmina, wonende Rembrandtlaan 218; Wilhelmus Johannes z.v. West geest, Wilhelmus A. en Kamphues, Jo hanna, wonende Haagweg 1. Ondertrouwd: Remmerswaal, Johan nes Thomas, geb. 19 okt. 36, wonende te Wassenaar, Molenweg 11 en Brekel- mans, Ester M. A. H., geb. 4 feb. 42, wonende te Voorschoten, Woelwijklaan Terlenka Jacket, helemaal nylon-gevoerd. Nu al een modesucces, door de grappige knoopgarnering. En vooral door de overhemdmanchetten mèt manchet knopen: heel vlot en charmant I 49 en daarbij past heel leuk: Helanca pantalon. Mode zó uit Amerika, nu alléén b|J p C. 24 75 Exclusief nylon jacket, waar geen druppel regen door heen komt. Met voering in modieus pepita dessin. En... leukl die ritsen op de zakkenI 29 en daarmee combineert allerliefst Helanca pantalon, let maar eens op het slanke model en het pepita dessin! 27 eici al •lllaf» loop vrl] binnen kijk vrl] binnen GROOTSE GIFT VAN PASTOORS UIT DEKENAAT LEIDEN In de intieme kring de beperkte ruimte maakte een grotere belang stelling niet mogelijk van pas toors van Leiden en omgeving, on der wie deken E. A. M. Paap, de Vrouwen van Bethanië die in de loop der jaren overste te Leiden zijn ge weest, het bestuur van de Paulus- stichting en de huisgenoten van „Ver bum Dei", heeft mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, gisteravond de nieuwe kapel van „Verbum Dei" aan de Plantage te Leiden, toegewijd aan St. Paulus, ingezegend. Bij deze plechtigheid werd de bisschop ge assisteerd door deken W. P. M. Ha ring en pastoor L. P. M. Vester van Maasdijk, oud-rector van het St. Li- duinahuis en ten nauwste betrokken bij het tot standkomen van deze kapel. Na de inzegening celebreerde mgr. Jansen, met diezelfde assistentie, een stille H. Mis. In een pastoraal woord 9prak de bisschop over St. Paulus, die patroon van de stichting die het apostolisch werk van de Vrouwen van Bethanië te Leiden en omgeving mogelijk maakt. „Ik zou de woorden van Paulus, de universele patroon van alle apostolaat, die hij tot de Conintlhiërs sprak, willen richten tot de Kerk van Leiden", zo zei mon seigneur: „Ik prijs en loof U om Uw geloof en Uw werken van geloof". Het initiatief van jaren geleden is nu tot werkelijkheid geworden. Het was eerst een mooie gedachte zon der veel uitzicht, maar het plan werd dsoorigeziet, omdat het bij allen toch wel aansiloeg. Mgr. Jansen zei blij te zijn voor de Vrouwen van Betha nië die hier moeten werken en die voor hun kapel een outillage hadden die onwaardig was voor wait hier ge beurt. „Deze nieuwe kapel is 'n ver rijking van onze goed stad Leiden en ik ben allen die dit mogelijk hebben gemaakt dankbaar." Zwaar offer „Paulus," zo ging de bisschop ver der, „was een apostel van uitzonder lijk groot formaat. Zulk een aposto laat betekent zeer veel; het betekent, dat men zelfs zijn eigen persoon op zij zet en zich openstek voor een ander. U, die in dit huis woont en werkt weet wat dit betekent. Het is een zwaar offer te luisteren naar een andier en in die ander proberen te treden, een offer, voortkomend uit een waaraohtige liefde''. Een tweede aspect van St. Paulus noemde mgr. Jansen Paulus' vurige liefde voor Christus, waardoor „hij wenste ontbonden te worden en met Christus te zijn". Dit was de onder grond naar het zoeken van zijn Mees ter. Ook u werkt op die basis: onze liefde voor Christus. En waar kun nen wij Christus beter vinden dan juist in het H. Sacrament, in deze kapel? Daarom," zo besloot mon seigneur zijn predikatie, „ben ik zo blij met deze kapel, omdat hier Chris- De nieuwe kapel van „Verbum Dei", ten behoeve van 't apostolaatswerk der Vrouwen van Bethanië aan de Plantage te Leiden, is gisteravond door de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, ingezegend. Op de foto: de bisschop, geassisteerd door deken W. P. M. Haring en pas toor L. P. M. Vester, besprenkelt de vloer van de kapel met wijwater. tus heerst. Hier vindt men het mid delpunt van iedere activiteit; hier vinden wij in stil gebed de Inspira tor van ons allen. Terecht is het H. Sacrament voor de Vrouwen van Bethanië de basis van hun werk." Na de H. Mis sprak tijdens een ongedwongen bijeen zijn van de ge nodigden rond die bisschop de heer P. C. Knaap, voorzitter vam de Pau- lxisstichting, dankwoorden aan het adres van monseigneur, het architec tenbureau Van der Laan, en alle weldoeners die de bouw van de ka pel hebben helpen verwezenlijken. Bijzondere dank gold architect J. Kirch, die voor een resultaat zorgde waarmee iedereen zeer ingenomen is. Hem werd als stoffelijk aanden ken een zilveren schaal aangeboden. Na de overdracht van het eigen domsrecht der kapel aan de Vrou wen van Bebhanië sprak de algemeen overste mej. Van Voorst tot Voorst, oud-overste te Leiden, haar grote dank uit voor de prachtige kapeL Bewondering „Ik heb bewondering voor de he ren van de Paulusstichting, omdat hier iets unieks is gedaan: zij heb ben gezorgd, dat buiten de exploita tie van het huis de financiën voor de kapel er waren. Het is 'n prach tig initiatief, dat navolging in het bisdom verdiervt," zo zei deken W. P. M. Haring, die tevens getuigde van de grote dank van de priesters uit het dekenaat Leiden en directe omgeving, verschuldigd aan de Vrou wen van Bethanië; „er is een sa menwerking die geschiedt in een bij zondere sfeer." Namens de pastoors bood de deken 1600 guldien aan ter storting in het kapelfonds, waardoor het tekort van nog ongeveer 5000 gulden weer in één klap aanzienlijk is geslonken. Pastoor Vester verklaarde zowel blij als jaloers te zijn. Hij dacht hierbij aan zijn eigen diasporagebied, waar misschien eens ook dit werk op touw gezet kan worden. „Helaas, dat ik dit werk aan de kapel niet heb kunnen afmaken is de schuld van de bisschop," zo drukte de oud- rector, ondanks zijn dankbaarheid, zijn lichte spijt uit Extra dank bracht hij aam de heer O. Bik, de aannemer van het werk aan de ka pel, wien nooit iets te veel is ge weest. De St. Adelbertvereniging houdt op 28 en 29 september haar Land dag 1963 in het Grand Hotel Cocagne in Eindhoven. Als algemeen thema heeft men gekozen „De wereld van Teilhard de Chardin". Dr. J. Segaan uit Amersfoort en dr. N. Wildiers uit Antwerpen, houden inleidingen over dit onderwerp. NOORD WIJKERHOUT De nieuwe huishoudschool van de onderwijsvereniging der LTB in het Sint Victorplan te Noordwijkerhout. (Advertentie) 11; De Vries, Hendrik L. M., geb. 30 sept. 33, wonende te Lier (België), Ba ron Opsomerlaan 26 en Antheunis, Ire ne, geb. 23 sept. 42, wonende te Voor schoten, Fred. Hendriklaan 39; Schou ten, Willem, geb. 31 okt. 39, wonende te Den Haag, Juliana van Stolberglaan 400 en Kramers, Louise, geb. 29 mei 40. wonende te Voorschoten. W. de Zwij gerlaan 26. Gehuwd: Schouten, Abraham C., geb. 1 mei 41, wonende te Leiden, Decima- straat 33 en Kuipers, Gerarda J., geb. 18 jan. 42, wonende te Voorschoten, Valkenburgseweg 7, woonplaats na het huwelijk: Leiden, Decimastraat 33. Overleden: De Wit, Neeltje, echtg. van De Jong, geb. 5 dec. 85, gewoond hebbende van Kempenstraat 9; Tie- meijer, Johan Frederik, geb. 26 aug. 90, gewoond hebbende Burgemeester Ver- nèdepark 16. SVLV Programma voor zondag a.s.: Docos 1-SVLV 1, 2.30 uur; Roocbenfo. 4- SVLV 2, 2.30 uur; SVLV 3-LDWS 3, 2.30 uur; SVLV 4-SJZ 3, 2.30 uur; Do- cos 6-SVLV 5, 2.30 uur. Opstelling le elftal: doel: W. Weeninik; achter: J. Mul der en L. dien Elzen; mddidien: P. van Leeuwen, H v. Veen en A. Kraan; voor: H. Vogelaar, G. Roodakkers, H. v d. Ham, H Kooyman en J. Kooyman. Junioren: SVLV B-LFC B, 12 uur; Docos C-SVLV C, 12 uur; SVLV D- Lugdumum D, 12 uur, Rouwkoop terrein. Zaterdag, adspiranten: RCL a-SVLV a 2.30 uur; Lugdunuim d-SVLV b, 4 uur; Docos e-SVLV c, 4 uur; SVLV d-Stomp Boys c 4 uur; 2e terrein: Rouwkoop c- Meerburg b 2 uur. Zaterdag, pupillen: SVLV aa-LFC aa, 3 uur; SVLV bb-Rouwkoop bb 2 uur; SVLV bb-SVLV cc 3.15 uur, 2e terrein.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3