S)e CöiclóeSoti/fccc/tit <JBS> Mindszenty sprak met vertegenwoordiger van het Vatikaan IC''Vn' ER GOED1 UITZIEN IN LICHTGEWICHT Het geschil Haiti/Dominicaanse republiek in de Veiligheidsraad Verf met voldoening VRIJDAG 10 MEI 1963 53e JAARGANG Directeur J. F J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRAGHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KLM ZET ER WEER HET MES IN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., f 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm.. Telefoontjes 1,50 Verbannen Hongaarse bisschoppen kregen nJeer vrijheid van beweging Naar gezaghebbende kringen heb ben medegedeeld, heeft mgr. Casa- roli, hoofd van het secretariaat voor bijzondere zaken van het Vaticaan, donderdag een gesprek van een uur gehad met kardinaal Mindszenty. Ook woensdag heeft, volgens deze kringen, mgr. Casaroli met de kardi naal besprekingen gevoerd, die zes uur duurden. Intussen menen genoemde krin gen, dat een definitieve regeling van de kwestie-Mindszenty op korte ter mijn niet kan worden verwacht en dat de besprekingen op hoog niveau tussen het Vaticaan en de Hongaarse regering nog wel enige weken in be slag zullen nemen. AFSPRAKEN VOORAF? NAARMATE het achter de a.s. Tweede-Kamerverkiezingen op doemende grote politieke karwei na derbij komt, wordt de vraag klem mender en dus' ook in parlementaire kringen intensiever besproken, of voor de nieuwe regeringsperiode tus sen de partners in het kabinet (weer) afspraken over het te voeren beleid - op hoofdpunten uiteraard - behoren te worden gemaakt. De voorstanders daarvan, zoals die met name in de KVP en de PvdA zijn te vinden, menen nadrukkelijk* van wel, omdat het zonder afspraken met elkaar in zee gaan in dë voorbije épisode verscheidene moeilijkheden en teleurstellingen heeft opgeleverd Men denke bijvoorbeeld aan de wrij vingen met de liberalen over de al gemene kinderbijslagregeling en aan de voetbaltoto, om ons tot slechts enkele zaken te beperken. Tegenstanders zoals de WD'ers zijn, prefereren vrijheid van hande len naar bevind van zaken tijdens de rit, waarvoor natuurlijk ook wel een en ander te zeggen valt, maar wij voor ons geloven toch, dat een mini mum aan duidelijke afspraken be treffende het program zeer gewenst is. DAT zal voor de komende periode zeker het geval zijn, omdat er zich grote problemen aandienen. Het merkwaardige, maar overigens ook wel volkomen logische is echter, dat naarmate die problemen groter zijn, ook het vinden van overeenstemming over behandeling en oplossing inge wikkelder en politiek hachtelijker wordt. Voor 1963-'67 is zonder enige twij fel een van de neteligste vraagstuk ken gelegen in de wijze, waarop het sociaal-economisch beleid zal dienen te worden gevoerd en met name - enigszins anders geïnterpreteerd - hoe dus de verdere welvaartsstijging moet worden besteed. Op dat punt tekenen zich niet alleen de moeilijk heden voor het maken van afspraken af, maar ook scherpe tegenstellingen tussen de eventuele partners in de regering uit de kringen van de KVP en de PvdA. Nu is een hernieuwde samenwerking van deze beide groe pen nog bepaald niet zeker, maar men behoort natuurlijk toch op zijn minst van pogingen uit te gaan die samenwerking te herstellen. IN Politieke kringen ziet men ech ter terecht het grote bezwaar, dat over bedoelde besteding IN PRINCIPE al uiteenlopend wordt ge dacht. De socialisten hebben in hun recente studie „om de kwaliteit van het bestaan" duidelijk gemaakt, dat zij allereerst zijn geporteerd voor ho ge collectieve bestedingen en daaraan aangepaste belastingheffing; aan de andere kant wil men veeleer de wel vaart naar oen meer persoonlijke richting ombuigen, zonder natuur lijk de collectieve zorg te verwaarlo- Ergens in het midden zou men de juiste grenslijn dienen te kunnen trekken, maar de oplossing daartoe schijnt vooralsnog ver van huis te zijn. Sprekers op verscheidene ver kiezingsavonden hebben daarvan de laatste weken allerminst een geheim gemaakt. ALS knap econoom heeft minister De Pous nog een ander aspect aan het probleem toegevoegd door te stellen, dat - wannéér men al tot af spraken zou kunnen komen - de so cialisten en hun partners wel eens tot veel te hoge totalen zouden kunnen komen, omdat de eersten dus de col lectieve doeleinden niet willen be knotten en de anderen daarnaast in de meer individuele sfeer ook op ho ge bestedingen zouden aandringen. Het totaal zou opnieuw een gevaar voor OVERbesteding kunnen opleve ren, zo vreesde- de minister terecht. Men ziet, welke zwarigheden er opdoemen op slechts één punt, zelfs wanneer er over het beginsel van de afspraken overeenstemming zou zijn Er zijn bovendien nog een reeks andere kwesties, die het corvee van de kabinetsformatie allesbehalve tot een wissewasje maken, maar daar over een volgende keer. Donderdag heeft mgr. Cararoli, naar van gezaghebbende zijde in Boedapest werd vernomen, ook weer ontmoetingen gehad met bisschop Endre Hamvas, hoofd van de bis schoppen in Hongarije, en functio narissen van het Hongaarse bureau voor kerkelijke aangelegenheden. VOORWAARDE. De besprekingen, die mgr. Casa roli met de Hongaarse regering voert, betreffen in de allereerste plaats de garantie van de vrije uitoefe ning van de katholieke godsdienst in Hongarije. Dit is, naar het KNP uit doorgaans welingelichte bron ver nam, de enige voorwaarde, waaraan kardinaal Mindszenty zijn persoon lijke lot ondergeschikt wil maken. Twee punten, die bij de bespre kingen vooral op de voorgrond tre den, zijn een ongeschonden benoe mingsrecht van het Vaticaan ten aanzien van de bisschoppen, en van de bisschoppen ten aanzien van de lagere geestelijkheid, alsmede niet- inmenging van de staat in kerkelijke zaken en met name in het kerkelijk bestuur. Kardinaal Mindszenty is al lerminst tegen een regeling van de verhouding tussen kerk en staat in Doordat een exportorder van één van de grootste merkfabrikanten niet doorging, kregen wij een serie prachtige sport jacks aangeboden tegen een onvoorstelbaar lage prijs. U krijgt het koopje van Uw Hongarije, doch hij verlangt zeker heid dat de eigen rechten der Kerk worden erkend. Mgr. Casaroli is dinsdag naar Boe dapest gere»? nadat in het Vaticaan bekend was geworden dat een week na het bezoek, dat de bisschop van Wenen, kardinaal Koenig onlangs aan Boedapest had gebracht, de bis schoppen van Veszprem en Vac, die resp. zes en tien jaar naar Nejce verbannen waren geweest, weer vrij heid van beweging hadden gekregen. Ook de hulpbisschoppen van Eger en Kalocsa hebben weer volle vrij heid van beweging gekregen, na ver scheidene jaren parktisch onder huis arrest te hebben geleefd. Het is echter nog niet bekend, of zij hun functies zullen kunnen hervat ten. Overeenstemming bereikt in Birmingham De negerpredikant ds. Luther King, leider van vreedzame betogin gen tegen de rassenscheiding in de zuidelijke Amerikaanse staten, heeft donderdagavond gezegd, dat bij be sprekingen tussen blanke en neger- vertegenwoordigers in Birmingham overeenstemming is bereikt met be trekking tot de voornaamste eisen van de negerbevolking. Bijzonder heden van het akkoord zullen in de loop van vandaag worden bekend ge maakt. De burgemeester van Birmingham, Albert Boutwelil, en het hoofd van de polite Eugène Connor verklaarden echter later dat zij niet aan de on derhandelingen hadden deelgeno men. Het merendeel van de negerkinde ren, die bij betogingen waren gear resteerd, elfhonderd, is donderdag in vrijheid gesteld. Negenhonderd van hen mochten de gevangenissen verlaten. Brixon lightweight kostuums 144.-/198.- Moojitrut-Uldtn Spoorwegstakingen in Engeland en België gaan niet door Voor A.E.G. vol-automatische wasmachines 1EMCO n.v. (Advertentie) De Belgische spoorwegstaking, die was aangekondigd voor maandag 13 mei gaat niet. door. De besturen van de socialistische en christelijke vak bonden van spoorwegpers oneel heb ben de aangekondigde 24-uurstaking afgelast, nadat zij van de regering de door hen verlangde toezeggingen hadden gekregen ten aanzien van een aanpassing van de loonschalen voor de bij hen aangesloten leden, Ook het 24 man sterke bestuur van de Britse nationale vakbond van spoorwegarbeiders heeft donderdag met algemene stemmen besloten tot afgelasting van de algemene staking, die 14, 15 en 16 mei a.s. zou worden gehouden. Dit besluit werd genomen Ter gelegenheid van de Duitse capitulatie 18 jaar geleden is donderdag een herdenking gehouden bij het Russische oorlogsmonument in West- Berlijn. Rechts op de foto (tussen twee generaals) de Russische ambassa deur P. A. Abrassimow. na drie dagen van overleg met de president-directeur der Britse staats spoorwegen, dr. Richard Beeching. De vakbond van spocr wegarbei- beiders had de staking afgekondigd, nadat in april de inhoud bekend was geworden van door dr. Beech ing op gestelde reorganisatieplannen. Deze voorzien in opheffing van honderden kilometers verlies opleverende spoor wegverbindingen. Uitvoering ervan zou echter tevens betekenen, dat er tenminste zeventigduizend man over tollig spoorwegpersoneel zou ko- (Advertentie) ARRESTATIES IN SYRIË Besprekingen voorlopig opgeschort IS DE RAAD BEVOEGD? Schitterende popeline SPORTIACKS geheel gevoerd met moderne wollen garnering aan de kraag, kreukherstellend, was- baar. Ook jacks met capuchon leverbaar. Normaal 33.50. Nü, voor de gran dioze surprisepri js, tot 16 jaar, 4% Aft alle maten J Meer dan 2 stuks worden niet tege lijk verkocht. Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schriftelijke orders. Haitiaanse crisis te hebben bedre ven, waarop de Amerikaanse verte genwoordiger antwoordde dat de „ongegronde beschuldigingen" van die Rus waren geformuleerd volgens het oude patroon en het stempel dira- «i.-j j x v.,J.,,., gen van die koude oorlog. Tijdens de voortgezete behandeling van het Haitiaans-Dominicaans ge- schil door de Veiligheidsraad heeft Chalmers, minister van buitenlandse zaken van Haiti, verklaard dat tot nu toe vrijgeleide is verleend aan 93 personen, die een toevlucht hadden gezocht in de Dominicaanse ambas sade en die van andere landen in Port au Prince. 43 Van hen zijn don derdag reeds vertrokken. Chalmers zei er op te vertrouwen, dat de vei ligheidsraad het geschil op de agenda zal houden, terwijl de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) po gingen doet tot regeling van het ge schil. Velasquez, de vertegenwoordiger van de Dominicaanse republiek, ont kende de beweringen van Chalmers, dat er op grond van rassenonder scheid vijandigheid zou bestaan tus sen Haiti en zijn land. Hij verklaar de, dat de huidige crisis was ver oorzaakt door stelselmatige uitdagin gen van en grove beledigingen door Haiti. De Dominicaanse troepen in 't De plaatsvervangende stafchef van het Haitiaanse leger en de derde op die, lijst van opvolgers van president Duvalier, heeft toevlucht gezocht in die Braziliaanse ambassade te Port- au-Prince, zo werd donderdag be kend. Hij slaagde er ondanks de voortdurende bewaking van het ge bouw door Haitiaanse militaire poli tie, in de ambassade binnen te ko men. Zwitserland levert Haiti, De Dominicaanse troepen in 't t grensgebied bevinden zich daar uit- Q (iPlltPÏI Villi I cr9P| sluitend uit een oogpunt van zelf- Vdll 1M dCl niet uit LEIDEN: Haarlemmerstraat ROTTERDAM: Korte Hoogstraat Meent Katendr. Lage dijk tyest-Kraiskade HOOGVLIET: Winkelcentrum VLAARDINGEN: Liesveld ZEIST: Stort,,n t verdediging, aldus Velasquez. Hij be sloot met die opmerking dat niet de Veiligheidsraad, maar uitsluitend de OAS bevoegd is van het geschil ken nis te nemen en het te behandelen. De veiligheidsraad heeft donder- Goudeii Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl^traat 207 heeft ze Zeer grote keuze Op 't graveren kunt U wachten. Een produkt van de Sikkens Groep (Advertentie) FLEXA verkrijgbaar bij Het Zwitserse ministerie van jus titie heeft geweigerd Josef ben Gal j - .en Otto Joklik, die als agenten voor dagavond de behandehng van het j a Muden zijn opgetreden, aan 8,S2?rK,?£epaSi2e tU? °Pga" West-Duitsland uit te leven. Zoals schort. Het bhjft echter wel op de bekend de Wratduitse regering agenda van de raad staan. om uitlevering van beide mLmen HET DEBAT verzocht. Josef ben Gal en Otto Joklik, die Voor de schorsing van de behaalde- druk zouden hebben uitgeoefend op ling drong die vertegenwoordiger van een Westduitse geleerde om een eind Venezuela er op aan zioh van elk te maken aan diens werk voor Egyp- optreden terzake te onthouden, in te, zullen in juni in Bazel terecht afwachting van het resultaat der po- staan. gingen van de OAS. West-Duitsland had om uitleve- De Sowj etrussische vertegenwoor- ring gevraagd in verband met de diger kon het niet nalaten de Vere- moord op Hans Kleinwaechter, die nigde Staten er van te beschuldigen aan de ontwikkeling van Egyptische een „kanonneerbootdiplomaitie" in de raketten werkt. Joklik en Ben Gal I Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49 (Advertentie) zouden op Kleinwaechter geschoten hebben toen deze in februari in zijn auto door Loerrach bij de Zwitserse grens reed. Het Zwitserse ministerie van justi tie zegt nu, dat in het verzoek van de Westdu Be regerig een nauwkeu rige omschrijving van de omstandig heden ontbreekt, die hebben geleid tot verdenking van beide mannen. Een dergelijke omschrijving werd door het Zwitserse recht geëist. De Syrische minister van binnen landse zaken, brigade-generaal Amin el Hafez, heeft donderdagavond te Damascus tegenover verslaggevers verklaard, dat in de afgelopen twee dagen ongeveer driehonderd perso nen in Damascus en Aleppo zijn ge arresteerd. Te Damascus en Aleppo gevestigde „rechtbanken voor de handhaving der nationale veiligheid" zijn begonnen met de berechting van „oproerige elementen". De Syrische minister van defen sie, luitenant-generaal Mohamed el Soefy, heeft zijn ontslag ingediend bij de revolutionaire raad van Syrië. Hij zou dit gedaan hebben uit protest tegen het ontslag van de officieren, die voor een unie met Egypte zijn en de poging van de Baath-partij om het Syrische leger in haar macht te krijgen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's PLAATSELIJK ENKELE BUIEN De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een actieve oceaandepressie is van morgen boven Ierland aangekomen. De storing trekt al opvullend in de richting van het zuidelijke deel van de Noordzee. Een smalle regenzone naderde in de voormiddag langzaam het kustgebied. Achter deze zone stroomt morgen weer iets koelere lucht naar onze streken met vrij veel bewolking en hier en daar enkele buien. De storing, die gisteren plaatse lijk regen veroorzaakte, is boven Midden-Duitsland aangekomen en neemt snel in betekenis af. Op het westelijke gedeelte van de oceaan ontwikkelt zich een nieuwe depressie, die in de richting van IJsland koerst. ZON- EN MAANSTANDEN "11 Mei: zon op 04.54, onder 20.19; maam op 23.06, onder 06.43. Hoogwaterstanden 11 Mei: v.m. 4.41; n.m. 17.01. KORRELTJE De aarde heeft geen smart, die de hemel niet kan lenigen. Thomas More

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1