Lijm hout met GETAFLEX Ceta-Bever Zaterdag eerste markt op de Hooglandsche Kerkgracht POPLIN ASPRO DONDERDAG 9 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 (Advertentie) De werkzaamheden aan de Breestraat zijn begonnen. Het verkeer is omgelegd via het Rapenburg en voor de andere richting via Botermarkt, Vischmarkt en Aalmarkt. De verplaatsing van de Leidse warenmarkt is dus een feit geworden. Zaterdag zal de eerste markt op een andere plaats worden gehouden. Op een persconferentie is ons dezer dagen door wethouder ir. J. van Hoek uiteengezet hoe de nieuwe markt er in de komende zes maanden uit gaat zien. Voor zes maanden, want naar de wethouder nogmaals uit drukkelijk stelde: de gemeenteraad heeft een proefperiode van zes maan den goedgekeurd. DOOR REINIGING DOEK JAN VAN GO YEN ONTDEKT IN ENGELAND Enige tijd geleden is op een veiling in Londen een vrij onopvallend schil derij, dat grauw was van al het vuil, dat zich in de loop der eeuwen had afgezet op het doek, van de hand gegaan voor een bedrag van 100.000. Toen de nieuwe eigenaar het doek eens grondig liet reinigen, ontdekte men, dat het een doek was van de grote vriend en tijdgenoot van Rem brandt, de Leidenaar Jan van Goyen. Het schilderij is thans tentoongesteld in de Hallsborough Gallery in Lon den. Verplaatsing was niet gemakkelijk De verplaatsing van de markt is geen gemakkelijke zaak geweest. Er zijn nauwgezette voorbereidingen aan vooraf gegaan en men is er van overtuigd, dat in de komende weken nog vele moeilijkheden om een op lossing zullen vragen. De Markt- en Havendienst heeft om te beginnen alle standplaatsen opnieuw verloot - ook de standplaatsen van degenen, die op een marktgedeeLte stonden, dat niet moet wijken voor het ver keer. De Markt- en Havendienst is er van uitgegaan, dat aan de markt- verplaatsing ook economische gevol gen voor de marktkooplieden kun nen kleven. Om „scheve ogen" te vermijden heeft de dienst daarom besloten te handelen naar de oude zegswijze „gelijke monniken gelijke kappen". Acht marktkooplieden die altijd standplaats hadden op de Hoogstraat een zeer gunstige stand zijn het met de zienswijze van de gemeente niet eens geweest en hebben daarom een kort geding aangespannen met de gemeente, zo als men gisteren in deze krant heeft kunnen ley en. Op de nieuwe markt zijn 160 standplaatsen. Op bijgaande Door een botsing is gistermid dag de 59-jarige J. Kortman uit Al melo levensgevaarlijk gewond en op weg naar het ziekenhuis overleden. Hij was met zijn fiets in botsing ge komen met een bestelauto. Bij een ernstig verkeersongeluk bij Rhee (gem. Vries) is een perso nenauto, bestuurd door de 69-jarige S. B. uit Hilversum frontaal tegen een boom gebotst. De echtgenote van de heer B., die naast hem in de auto zat, was op slag dood. De heer B. is met ernstige verwondingen naar het Wilhelmina-ziéken'huis in Assen overgebracht. kaant kan men zien, hoe de Markt en Havendienst het marktterrein naar rubrieken heeft ingedeeld. LOOP-KOOPPAD Opvallend is op de eerste plaats, dat men de Burgsteeg geopend heeft ge laten voor het verkeer. Men heeft bij het nemen van deze maatregel de Burcht op het oog gehad, die men bereikbaar wil houden. Op de Hoog landsche Kerkgracht zijn voor het markten verschillende voorzienin gen getroffen. Het parkje is opge ruimd zodat men voldoende ruimte heeft om twee rijen kramen te plaat sen. Het loop- en kooppad tussen de kramen zal ongeveer 4 meter breed zijn. Aan de huizenkant zal dan nog voldoende ruimte zijn om de auto's van de kooplieden te laten rijden in verband met laden en lossen. Het gemeentebestuur zal ook aan dacht gaan besteden aan het fietsen- probleem. Ongetwijfeld is het voor de marktbezoeker gemakkelijk als hij zijn fiets aan de hand kan meevoe ren om de boodschappen in de fiets te bergen, maar tegenover diit staan toch ook grote nadelen. REGENJASSEN Dri-Sil vanaf ƒ39.50 Moderne tinten. M. DE VRIES Haarlemmerstraat 149 t.o. Janvossensteeg GEEN „FEEST" De nieuwe markt zal zonder feeste lijk vertoon in gebruik worden ge nomen. Op de eerste plaats laat men feestelijkheden achterwege, omdat 't een proefperiode geldt. Als de proef mislukt is het niet uitgesloten, dat een andere oplossing gezocht moet worden. Op de tweedie plaats zijn de kooplieden niet wat men noemt „in stemming" om feest te gaan vieren. Men had liever op de oude plaats gebleven, omdat men deze financiëel voordeliger achtte. De kooplieden hebben edhter toegezegd, dat zij er het beste van zullen maken, omdat men begrip heeft voor de moeilijk heden, waarin het gemeentebestuur is komen te verkeren door het open breken van de Breestraat. VERTROUWEN Uit het aantal marktmensën, dat za terdag weer zijn waren aan de man probeert te brengen, valt op te ma ken, dat men vertrouwen heeft. Het aantal kramen is hetzelfde gebleven 160 zoals wij reeds schreven. De inschrijvingen waren aldus: 28 groente- en fruithandelaren, 13 vis handelaren, 3 palingverkopers, 27 bloemen- en plantenverkopers, 6 zuivelvealkopers, 2 ijskramen, 1 pa- t at es-frites, 2 pouliers, 8 standwer kers en 67 diversen, w.o. 38 textiel- verkopers. Van de standwerkers zullen enige lieden een kraam krijgen in de Be schuitsteeg. Men verwacht, dat deze standwerkers de trek naar de Hoog landsche Kerkgracht zullen kunnen bevorderen. De Markt- en Haven dienst heeft alle markthandelaren uitvoerig geïnstrueerd over de los-, laad- en parkeenmogelijkheden om een vlotte aan- en afvoer mogelijk te maken. RUIGGESCHOREN COCOSMATTEN voor de deur en in de auto in naturel en moderne uni- tinten. Neemt goed vuil af naturel: 40 x 45 cm 40x70 cm 6.25 48x86 cm 8.®® gekleurd:40x70cm 7.2® 48x86cm 9.®5 Haarlemmerstraat 172—174—179 MIDZA Zo'n pak van Terlenka, en een pak minder zorgen. Wat is fijner en makkelijker, mooier en korrekter dan een kostuum dat dag in dag uit perfekt blijft, hoelang je ook zit reist of loopt. Zeg maar het pak van mijn hart. Endenk er om, dat etiket met de olifant, dat is het. GECONTROLEERD in vele prijsklassen Automobilist overleed aan opwinding Een autobestuurder uit Geleen, de 59-jarige P. Sillen, wond zich woens dagmiddag na een ongelukje zodanig op, dat hij in elkaar zakte en over leed. Dit gebeurde op het politie bureau van Geleen. De heer Sillen, inspecteur van de keuringsraad der Staatsmijnen had het portier van zijn auto onvoorzichtig geopend, waardoor een wielrijder er tegen op botste. Tussen de autobestuurder en de wiel- rijder ontspon zich een heftige woor denwisseling, die op het politiebu reau werd voortgezet. De heer Sillen had zeven kinderen. -o- Arsujfrwö Vrt?6 MC r TO? OCOROAKÖ «OOfi Ai.l t vetarme»!-* m-W* trckdicrc* EN VEE iH 8EJ0E RfCMYJNttlT* P fSARKEERRAATS BEJAARDE VROUW DOOR NEEF VERMOORD Een 36-jarige inwoner van Drie bergen, V., heeft bekend zijn 81-ja- rige tante, de weduwe G., die in de zelfde gemeente woonde, door wur ging met een sjaal om het leven te hebben gebracht. Familie van de weduwe trof haar op 25 april dood in bed aan. Daar de bejaarde vrouw hartpatiënte was, werd aanvankelijk aan een natuur lijke dood gedacht. Na de begrafenis kwam de rijkspolitie in Driebergen echter ter ore, dat er een ongeoor loofde verhouding had bestaan tussen de weduwe en de ongehuwde neef. V. is op 3 mei aangehouden. Na voor geleiding voor de officier van jus titie en de rechter-commissar is te Utrecht heeft de man bekend. Het motief moet, naar de politie aan neemt, worden gez.ocht in de onge oorloofde verhouding. Dr. J. Zeldenrust, hoofd van het gerechtelijk geneeskundig laborato rium, heeft sectie op het stoffelijk overschot verricht. Weer 3 „vrije boeren" gearresteerd Drie boeren uit respectievelijk Har- denberg, Rijssen en Wierden zijn gis termorgen naar het huis van bewa ring in Almelo overgebracht voor het uitzitten van eep hechtenis, omdat zij weigerden heffing aan het Land bouwschap te betalen. De economische politierechter te Almelo had hen wegens overtreding van de inventarisatieverordening Landbouwschap veroordeeld tot een geldboete, die bij niet betaling omge zet zou worden in hechtenisstraf. Zij zijn vastgezet, omdat die tegen hen uitgesproken vonnissen dreigden te verjaren. Bij de arrestatie deden zich geen moeilijkheden voor. Een vierde boer uit Almelo is aan arrestatie ontkomen door op het laat ste moment zijn geldboete te betalen. Friese stier naar pauselijke boerderij De Katholieke Nederlandse Boe ren- en Tuindersbond (KNBTB) heeft aan paus Johannes XXIII de ander- halfjarige zwartbonte stamboekstier „Friso Juwelier III" geschonken. Deze stier krijgt tot taak de kwaliteit van de melkveestapel van het pauselijk buitenverblijf Castel Gandolfo op ho ger peil te brengen. Het initiatief van de KNBTB is ont staan na een gesprek dat de bis schop van Den Bosch, mgr. W. Bek kers, destijds met de paus heeft ge had na een bezoek aan diens boerde rij in Gastel Gandolfo. De stamboek stier zal vanmiddag omstreeks twee uur vanuit Hoorn met een andere veelading naar Italië getranspor teerd worden. AUTO-ONGELUK EEN DODE EN VIER GEWONDEN Nabij Bornerbroek op de provin ciale weg van Almelo naar Delden is gistermorgen een auto met vijf inzittenden tegen een links van de weg staande boom gereden. Een der inzittenden, de 5-jarige Jan Otten- schot uit Bentelo, werd zo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeval overleed. Drie personen werden ern stig en één licht gewond. Allen zijn overgebracht naar het r.k. Zieken huis in Almelo. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Kager- en Nieuwkoopse plassen beschermt tegen ontsiering De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben de werking van de „plassenverordening" voor Zuid- Holland uitgebreid. Deze verorde ning moet in het belang van de re creatie ontsiering en het onbruik baar maken van het watergebied voorkomen. Het gebied, waarvoor de verorde ning geldt, werd uitgebreid met ge bieden bij de Kagerplassen, de Nieuwkoopse Plassen, de Rotte bij Rotterdam en de Kromme Mijdrecht. Bij monde van de heer T. de Bruyn sprak de P.v.d.A.-fraktie haar vol doening uit over de uitbreiding. Besloten werd, de aankoop van een eendenkooi onder Ameide, door de stichting „Het Zuidhollands Land schap", te subsidiëren met vijftig procent van de aankoopprijs ad 20.500. Deze kooi ligt aan de Zou- wedijk. Als landschapselement is de kooi van grote waarde en ze is ook van belang voor het educatieve na tuurbeschermingsplan. Vrouw aangerand door dronken man In de nacht van dinsdag op woens dag is de 22-jarige echtgenote van de mijnwerker V. uit Nieuwenhagen tij dens afwezigheid van haar man in haar woning door een indringer aan gerand. Omstreeks half drie werd er op de deur geklopt. Toen de vrouw moeder van twee kinderen, de deur opende, zag zij een man die haar vroeg om een kop koffie. De vrouw gaf de man te verstaan hiertoe niet bereid te zijn, daar haar man niet thuis was en smeet de deur voor de nachtelijke bezoeker dicht. De man, die op de kermis te Wau- bach had vertoefd en veel had ge dronken, wandelde hierop naar de achterzijde van de woning, waar hij door een raam naar binnen kroop. Er ontstond een felle worsteling in de woning daar de vrouw zich met alle macht verzette. Op het moment, dat de vrouw door de indringer was overweldigd, kwam haar man thuis. Een hevige vechtpartij tussen beide mannen ontstond, tijdens welke de indringer kans zag te ontvluchten. In samenwerking met enkele omwo nenden slaagde de heer V. er in de dader in de bossen van Nieuwenhagen te grijpen. De indringer werd over gegeven aan de Rijkspolitie te Nieu wenhagen en is ingesloten in het po litiebureau aldaar. De in arrest gestelde man is een zekere M. uit Heksenberg, gemeente Heerlen, vader van drie kinderen. Hij werkte de laatste tijd in Duitsland. NOORDWIJK HOOFDAGENT TIMMERS OVERLEDEN Hedenmorgen is plotseling over leden hoofdagent van politie, G. Tim- mere, in de ouderdom van tweeën vijftig jaar. De heer Timmers was een actief en gezien persoon in Noord wijk. Hij maakte ruim vieren twintig jaar deel uit van het Noord wij kse politiekorps, waarin hij giste ren nog actief zijn werkzaamheden heeft verricht. Plezierrijders duperen kinderen Met een personenbusje, dat gepar keerd stond op een particulier ter rein aan de St. Jeroensweg, zijn on bevoegden gaan toeren. De wagen werd vrijwel geheel vernield, na de vermissing, op de Koningin Astrid Boulevard aangetroffen. De schade bedraagt enkele duizenden guldens. Het trieste in deze zaak is, dat met dit busje dagelijks een aantal gehan dicapte schoolkinderen werden ver voerd. Hiermede moeten de plezier rijders bekend zijn geweest. Niet al leen de eigenaar, maar ook de kinde ren zijn dus ernstig gedupeerd. De plaatselijke recherche speurt naar de daders. Ieder die inlichtingen kan verschaffen wordt verzocht zich met de afd. recherche in verbinding te stellen (tel. 01719-2020).

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9