2. ondergoed Kreymborg ~lópek& 2 stuks 95 De brommonaut... WOENSDAG 8 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 7 53-Jarige vrouw in fietsenstalling te Rotterdam vermoord gevonden Politie vond geen sporen van misdrijf „STILLE GETUIGEN" NA BEZOEK VAN VELEN AAN STALLING VERDWENEN Duizenden kandidaten van middelbare scholen zijn dinsdag aan hun schriftelijke examens begonnen. Op de foto een kijkje in de gymnastiekzaal van het Barlaeus gymnasium in Amsterdam, waar hard werd geblokt. Eerste Kamer aanvaardde verdrag met Duitsland schoorvoetend ONGESCHOEIDE KARMELIETEN rib weef Singlet 1.95 SHp 1.95 <3*90^ HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN leider met het geld spoorloos te zijn verdwenen. De trip naar Italië is on danks alles toch doorgegaan. Op het provinciaal kapittel van de orde van de ongeschoeide Karmelie ten in Smakt-Venray is pater Ber- tholdus Heynen herkozen tot provin- ciaal. Tot definitoren werden heniko- Met een percentagegewijs aanzien- se marken voor slachtoffers van het zen de paters Graitianus Soons en lijk groter aantal tegenstemmers dan naziregime te verhogen, leed schip- petrus Diederen. Eveneens werden in de Tweede Kamer het geval was breuk in de senaat. Een motie van definitor gekozen* pater Serva- op 21 februari jl. heeft de Eerste Ka- professor Samkalden, waarin de re- Ramaekers en Pater Serva- mer gisteravond met 43 tegen 18 gering werd uitgenodigd een aparte winems. De laatste is woonachtig in stemmen het algemene verdrag aan- wet in te dienen voor de verdeling het Wooster van genoemde paters in vaard ter regeling van een aantal van het totale bedrag van 280 mil- Hazerswoude-Groenendijk Pater An- Nederlands-Duitse naoorlogse vraag- joen Duitse marken, werd met dui- dreaJ! 3^ werd hericozen tot prior stukken. Aan de overkant van het delijke meerderheid verworpen. Een van het klooster in Geleen De prior Binnenhof stemden in februari 19 dergelijke wet zou het parlement van het klooster ta Smakt-Venray Tweede Kamerleden van de 48 leden medezeggenschap hebben gegeven in pater Gregorius Kisiters werd even- tellende fractie van de Partij van de deze verdeling en zou het in staat eens h6rkozen. Pater Romaeus Leu- Arbeid tegen ratificatie van het ver- hebben gesteld met meer succes aan ven ^ot nu toe directeur van het St drag, samen met twee leden van de te dringen op een verhoging van het The'resiacolleee te Geleen. werd ue- PSP en twee leden van de CPN. totaalbedrag uit te keren aan nazi- k^'vaThet klSr k Van de achttien aanwezige sena- slachtoffers. Waspik (N.B.). toren van de PvdA stemden er gis teravond vijftien teigen, samen met de twee aanwezige communisten en het KVP-lid Thomassen. Nog vorige week donderdag had de heer Tho massen verklaard te spreken namens andere fractiegenoten. Hij. nam gis teren echter niet aan de replieken deel. Ook gisteren liet geen enkele spre ker onder de voorstemmers er twij fel over bestaan, dat men het ver drag met tegenzin aanvaardde, en dan nog alleen omdat de bewinds lieden herhaaldelijk en met klem be toogd hadden, dat de Nederlandse onderhandelaars het „'maximum be reikbare" hadden bedongen. Eerder was van regeringszijde verklaard, dat men geen enkel nut zag in het opnieuw onderhandelen met de Duit se bondsrepubliek, waarop tegenstan ders van het verdrag hadden aan gedrongen. Geen verhoging uitkering Een poging van socialistische zijde om het bedrag van 125 miljoen Duit- Dode en drie gewonden bij autobotsing Gistermorgen vroeg omstreeks half zeven is in Posterhobt (L.) de 22-ja- rige J. Schwachover uit Lirrne met zijn auto frontaal in botsing geko men met een tegenligger. De man werd zo ernstig gewond, dat hij vrij wel op slag is overleden. De tegen ligger was een grote personenauto, die zes arbeiders uit Helmond ver voerde naar hun werk in Duitsland. De bestuurder van deze wagen en twee inzittenden werden gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens een inhaalmanoeuvre. De heer Schwach over haalde in 'n smalle bocht en kele fietsers in, waardoor hij op het weggedeelte van zijn tegenligger kwam. Gerechtshof beslist: Loco-burgemeester van Melick-Herkenbosch blijft in hechtenis Het gerechtshof in 's-Hertogenbosch heeft gisteren de beslissing van de rechtbank in Roermond bevestigd, dat de assuradeur, tevens wethou der en loco-burgemeester van Me- lick Herkenbosch, H. H. tot 14 mei in voorlopige hechtenis blijft. Op die dag zal zijn zaak worden behandeld. De raadsman van H. had tegen de beslissing van de rechtbank beroep aangetekend. H. is poging tot doodslag ten baste gelegd, omdat hij zeven jaar geleden getracht zou hebben een vriend van hem, de heer Cox, die inmiddels is overleden te overrijden. In deze zaak zijn reeds twaalf getuigen ge hoord. Het in voorlopige hechtenis houden van H. is bedoeld om te voorkomen dat deze de getuigen in zijn zaak zou benaderen voor deze voor de rechtbank zijn verschenen. Reisleider met geld verdwenen Een 36-jarige reisleider F. G. P. uit Enschede wordt er door de politie van verdacht schuldig te zijn aan verduistering van een bedrag van 5.800,- ten nadele van een reisbu reau in Roterdam. Het reisbureau had een reis georganiseerd naar Ita lië waarbij de reisleider het geld had gekregen om voor het gezelschap de hotelkosten te betalen. Toen de dag van vertrek naderde bleek de reis- De Rotterdamse politie staat 3 maanden na de nog onopgeloste zgn. dubbele roofmoord aan het Brekels- veld opnieuw voor 'n moordzaak, die in de eerste fase van het onder zoek geen aanknopingspunten heeft. Gistermorgen vroeg namelijk, om 5 uur, werd in een rijwielstalling in de Van den Hoonaardstraat bij de Berg weg het stoffelijk overschot aange troffen van de 53-jarige Johanna Th. Ludewigs, een ongehuwde pension houdster, die volgens het gisteravond door dr. J. Zeldenrust uitgebrachte sectierapport kort na middernacht door wurging om het leven moet zijn gebracht. Het onderzoek van dr. Zeldenrust doet verder vermoeden dat een poging tot zedenmisdrijf heeft plaats gevonden, maar daar omtrent was nog geen zekerheid. De vrouw werd gistermorgen in de rijwielstalling gevonden door haar kostganger, een machinist, die toen naar zijn werk ging en even als verschillende buurtbewoners van defcelfde rijwielstalling gebruik maakt. Er waren géén sporen, die op een misdrijf wezen en de politie- arts, dr. Meyboom, nam aanvanke lijk aan dat de vrouw een hartaan val had gekregen, maar adviseerde voor alle zekerheid toch sectie te la ten verrichten. Dr. Zeldenrust con stateerde een gebroken strottehoofd en verwondingen aan de buik. Niets verdachts De stalling was in gemeenschappe lijk gebruik bij de buurtbewoners, die allen een sleutel hadden. Nie mand van hen is 's nachts in de berg ruimte geweest. De politie is er nog niet in geslaagd iemand te vinden, die enige reële aanwijzing kan ge ven wat zich heeft afgespeeld. Ook de bewoners van het pand boven de stalling hebben niets verdachts ge merkt. (Advertentie) De schat van de „Vergulde Draeck" De Australische minister van scheepvaart, Opperman, heeft bekend gemaakt, dat de Neder landse regering van het vinden van de schat en het wrak van het 17de eeuwse Hollandse schip „Vergulde Draeck" op de hoogte is gesteld en dat een on derzoek wordt ingesteld naar de eigendomsrechten. Zoals ge meld, zijn onlangs aan de Australische westkust in een onderzeese grot in een der rif fen door een Australische dui ker, Alan Obinson, een aantal munten, ivoor en andere voor werpen gevonden, die afkomstig moeten zijn van een in de na bijheid gelegen wrak, dat ver moedelijk de resten vormt van het Hollandse schip. De „Ver gulde Draeck" is in april 1656 op weg van Amsterdam naar Batavia bij Ledge Point, on geveer honderd kilometer ten noorden van de huidige stad Perth, vergaan. Van de 194 passagiers en bemanningsle den hebben er tenslotte zeven Batavia bereikt. De andere zyn verdronken of zijn op de woes- tijnkust omgekomen. Het schip vervoerde 78.000 gulden aan goud en zilver voor de Oost- Indische Compagnie. Duiker Robinson is van plan de ankers en een kanon, die hij op de bodem heeft zien liggen, eveneens boven water te bren gen. Minister Opperman wees er op dat ieder, die in Australi sche wateren een wrak vindt, vlogens de navigatiewet ver plicht is deze vondst te melden bij de „ontvanger van wrak ken", in dit geval de onderdi recteur van navigatie en vuur torens. Dit geldt tevens voor alle voorwerpen,' die in een wrak worden aangetroffen. De ontvanger neemt het gevonde ne onder zjjn beheer en stelt 'n onderzoek in naar de eigen domsrechten, die eigenaar of vinder laten gelden. Een jaar geëist voor tip voor roofoverval Een jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest eiste de officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag dinsdag tegen de 33-jarige in strumentmaker J. J. S. uit Leiden. Hij zou als tipgever hebben gefun geerd bij een roofoverval, die op 5 oktober van het vorige jaar werd gepleegd in Leidschendam. Hierbij werd uit een auto een koffertje met vierduizend gulden aan lonen ge stolen. Iedere week vervoerde de auto dat bedrag voor een fabriek in Leidschendam en stopte dan evan bij het kostkantoor. Met deze we tenschap gewapend voerden twee jongelieden van twintig jaar op 5 ok tober de overval uit en roofden het koffertje met geld, terwijl de chauf feur zich als gewoonlijk, even in het postkantoor bevond. De instrumentmaker ontkende gis termorgen de tip te hebben gegeven, doch een van de dieven, die als ge tuige werd gehoord, verklaarde de man als zodanig te herkennen en hem later ook twintig procent van het gestolen bedrag te hebben uitge keerd. Cassatie Berkelse arts verworpen De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Moons, heeft gisteren ge concludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van de 46-jarige Ber kelse airts J. F. A. M. O., die door het gerechtshof te Leeuwarden tot levenslange gevangenisstraf is ver oordeeld wegens moord op zijn me degevangene A. L. L. uit Gouda, ge pleegd op 4 februari 1958. Ten aanzien van de aangevoerde drie cassatiemiddelen zei mr. Moons, dat zijns inziens de stelling van de dagvaarding voldoende was. Het 2e cassatiemiddel had erover ge klaagd dat een deskundige niet was aangezegd dat hij op de voortzet ting van de zitting aanwezig moest zijn. Mr. Moons achtte dit verzuim niet rakende het wezen van het straf proces, zodat het niet tot nietigheid van het onderzoek behoefde te lei den. Ten slotte zei mr. Moons ten aan zien van het derde middel, dat zijns inziens geen tegenstrijdige bewijs middelen waren gebezigd. De uitspraak van de Hoge Raad is bepaald op 18 juni. KOOPLIEDEN GAAN KORT GEDING AAN TEGEN GEM. LEIDEN De gemeente Leiden is in kort ge ding gedagvaard voor de Haagse Rechtbank door acht marktkooplie den. De marktkooplieden zijn het niet eens met de verloting van de standplaatsen, die men onlangs heeft gehouden in verband met de ver plaatsing van de markt. De acht kooplieden hadden voorheen stand plaats op de Hoogstraat. De rechtbank zal de eis van de marktkooplieden morgenochtend in behandeling nemen, te 11.45 uur. Mr. Ph. de Ruyter de Wildt zal namens de gemeente Leiden de verdediging voeren. De mogelijkheid van roof wordit wel onderzocht, maar gering geacht, omdat die vrouw nog geld in haar mantelzak had toen zij werd gevon den. Het enige vage aanknopings punt voor de recherche is dat in de laatste twee weken in de directe om geving enkele mislukte pogingen tot aanranding hebben plaats gehad. De man is daarbij aggressief opgetreden, maar in de gevallen, die de politie bekend zijn geworden, hebben de vrouwen 25 en 45 jaar geen signalement van de dader kunnen geven. De recherche heeft grote be langstelling voor de vrouwen, die iets dergelijks is overkomen, doch zich tot dusverre nog niet tot de po litie hebben gewend. De leiding van het onderzoek be rust bij de officier van Justitie, mr. J. D. de Jong, en hoofdinspecteur Greive. Op de fiets De vrouw, die in de buurt zeer gun stig bekend stond, is maandagavond met een kennis tot ongeveer hailf 1 op bezoek geweest bij een oude man, die in een bejaardentehuis aan de Sohiëkade woont, zo is bij het eerste onderzoek komen vast te staan. Voor het tethuis nam zij afscheid van de kennis en is alleen op de fiets naar huis gegaan. Zij was in het bezit van een sleutel van de fietsenstalling, die later ook in een zak van haar man tel is teruggevonden. Toen zij gevon den werd stond de deur van de stal ling nog open. De politie neemt aan dat de dader haar in de stalling heeft overvallen. Zij lag daar volledig gekleed, in een vreemde houding met haar fiets over zich heen. Dr. Zeldenrust meent dat zij met een brede shawl is gewurgd, waarschijn/lijk met de shawlkraag van haar mantel. In de hals waren uiterlijk geen sporen van geweld, wat ook de reden is waarom aan vankelijk niet aan een misdrijf werd gedacht. In de loop van de ochtend had de politie dan ook de rijwiel stalling weer voor algemeen gebruik vrijgegeven. De vijftig k zestig per sonen, die van de stalling gebruik maken, zyn gisteren in de ruimte ge weest, waardoor de kans op het vin den van stille getuigen" aanzienlijk is beperkt. Eerst om half zes gister avond ontving hoofdinspecteur F. A. H. Greive het sectieraport van dr. Zeldenrust en werd het hem duide lijk dat inderdaad sprake was van een misdrijf. Binnen korte tijd werd toen een team van rechercheurs sa mengesteld uit personeel van 't bu reau Bergsingel, het hoofdbureau en de zedenpolitie in totaal tien man met het onderzoek belast. LEKEN-INSTITUUT BISSCHOPPELIJK GOEDGEKEURD De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft zijn goedkeuring gegeven aan de seculier instituut „Servitium Christi" en het daarmee als zodanig erkend. Het leken-insti- tuut Servitium Christi is het eerste in Nederland, dat deze goedkeuring heeft verkregen. Tot de leden, die haar beroep be houden, behoren onder meer onder wijzeressen, secretaressen, wijkver pleegsters en sociale werksters. Het instituut begon met 3 leden. Op het ogenblik is het uitgegroeid tot bijna 60, van wie ruim 30 in Nederland, 11 in Duitsland en 15 in Brazilië. Het centrum en de bakermat van het leken-instituut is een flat op de vierde verdieping in de Haagse Moer- wijk. Een tweede centrum is inmid dels in Nijmegen gevestigd. Na een lange vormingstijd die de H. Eucharistie en het Eucharistische leven benadrukt, leggen zij de drie geloften af en daarnaast de belofte van apostolaat. Hun gemeenschaps leven heeft niets kloosterlijks. De le den blijven leken in de wereld zon der uiterlijke herkenningsteken. Hij moest naar Krimpen aan de Lek, Doch iets te snel was zijn'vertrek... Sindsdien beschrijft hij 'n kegelbaan Eerst om de zon, thans om de maan. Zijn vrouw ontvangt uit 't maandomein Trouw elke maandag sein na sein. M'n brommer, luidt het, maakt het best Ik stuur en Esso doet de rest! Zojuist wordt van de maan gemeld Dat hij weer richting Aarde snelt! Zo ziet U weer: U staat voor niks' Wanneer U bromt op Esso Mix! MET ESSO BENT U BETER UIT! (Advertentie) Directeur van postkantoor gearresteerd iDe postale recherche van het res sort Amsterdam heeft de directeur van het postkantoor te Koog aan de Zaan wegens onregelmatigheden ge arresteerd. De 45-jarige functionaris leidde het kantoor in Heiloo, voordat hij in september als standplaats Koog aan de Zaan kreeg. De onregelma tigheden, die thans aan het licht zijn gekomen, zouden in Heiloo gepleegd zijn. NEDERLANDS SCHIP NA AANVARING GEZONKEN BEMANNING GERED Het vijfhonderd ton metende Ne derlandse motorschip „Pinta" is dins dag voor de kust van New Jersey, op vijftien mijl ten zuiden van de haven van New York in aanvaring gekomen met het 7.547 ton grote Britse vracht schip „City of Perth" en gezonken. De elf koppen tellende bemanning van het Nederlandse schip is onge deerd overgestapt op het Britse vrachtschip, dat vervolgens koers zet te naar New York. De gezagvoerder van de „Pinta" liet direct na de aanvaring een SOS uitzenden, waarin hij zei dat zijn schip een gat onder de waterlijn had opgelopen en zware slagzij maakte. Later kwam van t Britse schip be richt, dat de bemanning van de „Pin ta", die in de boten was gegaan, on gedeerd aan boord van de veel gro tere „City of Perth" was geklommen. Inmiddels waren schepen en vlieg tuigen van de Amerikaanse kust wacht naar de plaats van de aanva ring gesneld. Zij behoefden echter geen hulp te verlenen. De eigenares van het iniRotterdam geregistreerde schip is de „N.V. Zee- rederij Holland-Utrecht". H.K.H. Prinses Irene heeft gis teravond volkomen onverwachts met enkele vrienden en vriendinhen een bezoek gebracht aan „De Lantaarn", een klein theater in Rotterdam, waar momenteel het Spaanse gezelschap „El Fiesta Gitana" optreed. Het pu bliek had het gezelschap van de prinses niet opgemerkt. De burgemeester van München, de heer A. Bayerle, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Keuken hof. Hij werd op Schiphol bij- zijn aankomst verwelkomd door een mu ziekkapel uit het Beierse Inzel en door de voorzitter van de stichting Keukenhof, mr. Th. M. J. de Graaf, tevens burgemeester van Lisse. Deze foto uit officiële Russische bron toont miniatuur-camera's en een sigarettendoosje, waarin films werden verborgen. Deze voorwerpen zouden zijn gebruikt door de Britse zakenman Greville Wynne en de Rus Oleg Penkovsky bij hun, inmiddels door Wynne bekende, spionage tegen de Sowjet-Unie.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7