Ongerept en zuiver.zo spreekt de natuur ook in KING WOENSDAG 8 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 LEIDSE JEUGD ACTIE ACTIEF Voortreffelijke organisatie maakte speurtochten voor de jeugd een succes Enorme belangstelling Onder een stralende lentezon ston den maandagmiddag: om omstreeks 2 uur duizenden Leidse schoolkinde ren vol ongeduld te wachten op het startschot voor de speurtochten, die de Leidse Jeugdactie ter gelegenheid van de Bevrijdingsdag had georgani seerd. De opkomst was groter dan de organisatoren aanvankelijk had den geoordeeld, maar dat kon het succes van dit programma slechts vergroten. Alles was perfect geor ganiseerd: men had de beschikking over walkie-talkies, waarmee de con troleposten op de routes de hoofd post onmiddellijk zouden kunnen waarschuwen, wanneer dit door on voorziene omstandigheden noodzake lijk mocht blijken. Om tien voor half drie mochten de eerste fietsers vertrekken. Bij het verlaten van de startplaats, aan de voet van de molen „De Valk", kreeg ieder een routeboekje uitgereikt, waarin de te rijden route op heldere wijze beschreven werd. De jeugd was wel verplicht de gehele route te rij den, aangezien ze niet wisten, waar de controleposten waren opgesteld. De gehele start, die ruim een half uur duurde, veroorzaakte op de Valk- brug een flinke verkeersopstopping, die met medewerking van enkele po- litie-agenten echter in goede banen werd geleid. Langs de Leidse Hout voerde de tocht door de nieuwe wij ken van Oegstgeest uiteindelijk naar Voorhout, waar men linksaf boog naar Rijnsburg. Op de terugtocht door de Leidse Hout moesten de deelnemers de ra men van het zusterhuis van het nieu we diakonessenhuis tellen en, in Lei den terug, de jaartallen, vermeld op het bevrijdingsbeeld tegenover De Valk noteren. De wandelaars vertrokken om on geveer half drie. Uiteraard was deze route veel korter dan die van de fiet- AVONDMIS VOOR MILIEU- OF LEKENMISSIE Woensdag 8 mei a.s. is het de twee de woensdag van de maand. Dat wil zeggen, dat voor de belangen van de Milieu- of Lekenmissie te Leiden tij dens een Eucharistieviering weer Gods zegen en onmisbare steun wordt afgesmeekt. De Avondmis wordt op gedragen in de St Lodewijkskerk aan het Steenschuur om half negen. Extra vroeg dus ditmaal, juist in ver band met de televisie-uitzending van de wedstrijd BenficaFeij een oord. sers, maar dat werd gecompenseerd door een groter aanital vragen, dat beantwoord moest worden. Zo moes ten de wandelaartjes een jaartal, ver meld op een pand aan de Maredyk, de dieren, die te zien zijn in glas-in- lood-ramen van de nieuwe meisje# HBS, en het, aantal zeskaintige ramen van het nieuwe diakonessenhuis no teren. Langs omwegen voerde de route de wandelaars naar de Leidse Hout. Ook de wandelaars moesten vlak voor de finish de jaartallen, ver meld op het bevrijdingsmonument, noteren. De deelnemers, voor het grootste deel leerlingen van lagere scholen, kregen, wanneer zij alle controlepos ten hadden gepasseerd, aan de finish een herinnering aan deze zonnige speurtochten, die hen door de voof hen misschien nog onbekende omge ving van Leiden hadden gevoerd. BURGERIJCONCERT BIJ LUSTRUM VAN LEIDSCHE FLESCH De „vakvereniging" van de Leidse stu denten in de Wis-, Natuur- en Sterren kunde gaat van 8 tot 11 mei het achtste lustrum vieren. De Leldsche Flesch, zo als de vereniging is geheten, zal in deze lustrumdagen een uitgebreid feestpro gramma afwerken. Een programmapunt, dat de buiten wereld - overige studenten en burgerij - zal interesseren is 't conctert, dat woens dagavond, 8 mei, gegeven zal worden in de Zuiderkerk aan de Lammenschaii6- weg. Op ddt concert, te geven door het symphonie-orkest van het Koninklijk Haags Conservatorium onder leiding van Louis Stotijn, zal Henny Raivestein, een Leidis leerlinge aan het conservatorium voor het eerst als soliste optreden. Dit jaar hoopt de talentvolle violiste haar solisten-examen af te leggen. In het ge val zij slaagt is zij reeds verzekerd van 'n engagement by 't Kunstmaandorkest. Programma: Het programma opent met 't Concerto Grosso in A-mol, opus 6, no. 4 van Han del. De keuze van dit werk is niet wille keurig. Het werk is namelijk in het zelf de jaar uitgegeven, waarin Musschen- broek en Cunaeus de Leidse fles con strueerden. Hierna volgt het vioolcon cert A-dür van Mozart, met solistische medewerking van Henny Ravestiein. Het orkest voert hierna een werk uit van Jan van Dijk, een leraar aan het conservatorium, n,L Suite de Sonar. Voorts worden de Oud-Holla/ndsohe dansen van Julius Röntgen uitgevoerd. Het concert wordt besloten met „Ri- cercare" van Hendrik Andriessen. (Advertentie) NOORDWIJKERHOUT Gouden echtpaar P. Heemskerk-van Wetten Gisteren hebben Petrus Heemskerk en Helena van Wetten de dag her dacht, waarop zij vijftig jaar geleden hun huwelijk sloten in de parochiekerk van de H. Bernardus te Groenedijk, gemeente Hazerswoude. Hun burgerlijk huwelijk werd enkele dagen tevoren voltrokken. „Allicht", zegt de bijde hante 74-jarige bruid die haar huis houdentje met de vele aanloop van kinderen en klein-kinderen nog hele maal zelf doet, „dat kon niet op één dag, want het was anderhalf uur lopen van het raadhuis naar de kerk". Toen was het lopen van kleine zo wel als grote afstanden heel gewoon, maar vandaag op hun gouden bruiloft hebben zij de tocht van hun woning naar de St. Jozefkerk en van de kerk naar de feestzaal in hotel Van der Geest vanzelfsprekend per auto ge maakt. Het gouden bruidspaar heeft het feest gevierd met zijn vijftien kinderen en vijftien schoonzoons en schoondochters en met een gedeelte van de 82 klein kinderen en 7 achterkleinkinderen. Kleinzoon Kees droeg de H. Mis op in de St. Jozefkerk en kleinzoon Piet, die in Rome studeert, zal dat natuurlijk daar gedaan hebben. De juist maandag vijf en tachtig jaar geworden bruidegom verloor in 1911 zijn eerste echtgenote, maar vond reeds anderhalf jaar later in de nu gouden bruid een nieuwe levensgezellin en een liefdevolle moeder voor de vijf jonge kinderen uit zijn eerste huwelijk. Zy schonk hem nog vijftien kinderen, waarvan er twee zeer jong reeds stier ven. In 1948 sneuvelde een zoon in de strijd om het toenmalige Indië. Van de kinderen uit het eerste huwelijk over leed de oudste dochter enkele jaren, nadat zij gehuwd was, en enkele jaren geleden stierf een zoon ver van huis in Nieuw Zeeland. Vader Heemskerk heeft dus altijid wel geweten, waarvoor hij werkte. Dat wist hij trouwens reeds heel jong, want hij was dertien jaar, toen zijn vader stierf en samen met zijn 14-jarige broer heeft hy toen het boerenbedrijfje op 't Vlak in het Langeveld gaande ge houden en de kost verdiend voor het grote gezin. Toen hij zes en twintig jaar was, kon hij thuis wel gemist worden, trouwde hij en ging hij als baasknecht werken bij de weduwe Warmerdam te Voorhout, die met drie kinderen en een bollenbedrijf achterbleef. Hij werkte dat bedTijf flink op en toen de eigen jongens het wel aan konden, ging Heemskerk als baasknecht naar Jan v. Reizen in Voorhout. Toen deze baas zijn bedrijf in de crisisjaren aan kant deed, had Heems kerk met behulp van vrouw en kin deren in de vroege ochtend- en late avonduren reeds een bescheiden eigen bedrijfje met woning en bollenschuur- tje op weten te bouwen. Toen op aan sporen van vrouw en kinderen geen nieuwe baas meer maar alle krachten aan het eigen bedrijf gewijd. Het ging met als resultaat, dat nu zeven zoons een eigen bollenbedTijf hebben in Noord wij kerhout. De jongste zoon zet het bedrijf van vader voort en daar gaat vader Heemskerk nog wel eens graag naar toe om nog eens wat te doen te hebben. Zaterdagavond was er nog even pa niek in de familie en leek het of het feest in.dpigen zou vallen. De gouden bruidegom kreeg ineens een stremming van de bloedsomloop in één zijner be nen. Op advies van de huisarts direct naar het ziekenhuis in Leiden, maar het bleek nogal mee te vallen en laat in de avond was hij weer thuis op zijn eigen bed. Nog wat voorzichtig aan met het lopen, maar het feest kon door gaan. Vermeldenswaard is tenslotte nog zeer zeker het feit, dat de heer en me vrouw Heemskerk-Van Wetten tegelijk met hun gouden bruiloft vijftig jaren abonnée zyn van de Leidse Courant. SASSENHEIM Geboren: Irene Marion d.v. Heijns C. en Westerlaken J. P., Bijdorpstr. 33; Robert Martinus z.v. Salman B. H. en Bisschops M. A., Willibrordus- l aan 41. Ondertrouwd: Van den Broek, Ju lius A. M., 25 jaar, wonende te Haar lemmermeer, Abbenes, Kaagweg 69, en Van der Meij, Clara J. H., 23 jr, wonende te Sassenheim, v. Heem strastraat 31. Datum huwelijk: 20 mei 1963; De Jager, Cornells, 38 jr, wonende te Leiden, Rapenburg 119 en Beerhorst, Henny, 26 jaar, wo nende te Sassenheim, Ter Leedelaan 40. Datum huwelijk: 17 mei 1963; v. Pijpen, Anthonie, 26 jaar, wonende te Lisse, Kanaalstraat 6 en Snijders, Marina J. W., 21 jaar, wonende te Sassenheim, Meidoornlaan 13. Datum huwelijk: 15 mei 1963; Roos, Arie, 21 jr, wonende te Amsterdam, Over toom 49III en Berbee, Hendrica F. M., 19 jaar, wonende te Sassenheim, Sporthoflaan 16. Datum huwelijk: 24 mei 1963; Van 't Hof, Adrianus C. W., 20 jaar, wonende te Lisse, Geraniumstraat 29 en Van der Ark, Cornelia H. M., 18 jaar, wonende te Sassenheim, Pla tanenlaan 18. Datum huwelijk: 28 mei 1963. Elders: Huis kamp, Johannes Anthonius, 25 jaar, wonende te Sassenheim, Kerklaan 17 en Vendrig, Cornelia L. D., 29 jaar, wonende te Oudewater; Eist- geest, Petrus A., 25 jaar, wonende te Sassenheim, A. v. Leeuwenlaan 38 en Duivenvoorde, Wilhelmina J., 24 jaar. wonende te Noordwij ker hout; Witteman, Henri B., 23 jaar, wonende te Sassenheim, Marijkestr. 40 en Steekers, Camelia M. L., 23 jaar, wonende te Noordwij kerhout. Getrouwd: Bremmer, Johannes W. 26 jaar, wonende te Leiden, Stille Ryn 6 en Van der Weijden, Jan netje, 23 jaar, wonende te Sassen heim, Concordiastraat 21. Toekom stig adres: Leiderdorp, Koningsstr. 70. Overleden: Alkemade, wed. van Van der Voort, Theodora C. C., 73 jaar, gewoond hebbende te Sassen heim, Parklaan 33. ZWAMMERDAM Geboren: Albert Joseph zn van A. J. Reumermann en A. P. Verburg, Swadenburgerdam 1; Frans Martinus zn van A. de Jong en M. Schouten, Zijdeweg 37. Cornelis Johannes zn v. J .Pels en A. Jansen, woonwagen na bij Oudeweg 55. Overleden: Petrus Antonius Maria Hurks 25 jr, ongehuwd, wonende te Eindhoven. Bernard Maria Quanjel, 33 jr, ongehuwd, wonen te Heerlen. Ondertrouwd: Frits Gerardus Pie- lanen, 27 jr, te Zwammerdam en Eg- berdina Degenhardt 22 jr, te Zwam merdam, Oud Bodegraafseweg 48. Willem Baelde, 25 jr, te Bodegraven en Gerritje Olieman 23 jr, te Zwam merdam, Oud Bodegraafseweg 105. Jan Verburg 21 jr, te Nieuwkoop en Catriena Rachel Olieman, te Zwam merdam, Oud Bodegraafseweg 105. Wilhelmus Johannes Overes 25 jr, te Zwammerdam en Helena Christina Beatrix Agterberg 21 jr, te Gouda. Arnoldus Wilhelmus Maria Lenting, 24 jr te Nieuwveen en Jacoba Petro- nella, 24 jr, te Zwammerdam, Oud Bodegraafseweg 71. Arie Oosterom 25 jr, te Nieuwerkerk a. d. IJssel en Cornelia van Maanen, 22 jr, te Zwam merdam, Tempeldijk 42. Jacobus Jo hannes Olieman 25 jr, te Zwammer dam en Johanna Wilhelmina Roden burg te Alphen a. d. Rijn. Gehuwd: Klaas Graveland 28 jr te Haastrecht en Cornelia Niesing 23 jr, te Zwammerdam, Rijksstraatweg 58. Verplichte vakantiesluiting voor kappers wordt ingetrokken leen een herensalon door deze rege ling in een ongunstiger positie verke ren dan de gemengde bedrijven waarvan de herensalon geopend mag blijven. Voorts levert de verplichte vakantiesluiting op met de werkne mers. die het als bezwaar voelen geen vrije keuze te hebben bij de be paling van de vakantieweken. Deze moeilijkheden zullen nog worden vergroot, wanneer de nieuwe CAO voor het kappersbedrijf algemeen bindend wordt verklaard, omdat daarin de bepaling is opgenomen, dat de werknemers in dit bedrijf mini maal negen aaneengesloten dagen va kantie moeten hebben. Slechts een aantal ondernemers van kleine bedrijven zonder personeel ziet nog voordeel in een verplichte sluiting. Alle argumenten en belan gen tegen elkaar afwegende en over wegende, dat blijkens de bedoeling van de Winkelsluitingswet 1951 slechts dan, blijkens de bedoeling van de Winkelsluitingswet 1951 slechts dan, wanneer een grote meer derheid van betrokkenen dit wenst, een sluiting moet worden opgelegd, adviseert de Kamer van Koophandel de verordening voor de herenkappers in te trekken. Het college is van mening, dat er voldoende redenen zijn om aan te nemen, dat het aantal voorstanders van een verplichte vakantiesluiting onder de herenkappers sterk is afge nomen. In verband hiermede en me de gelet op de bezwaren van de zij de van de werknemers acht het col lege het raadzaam om tot intrekking van de vakantieregeling voor heren kappers over te gaan. Vorig jaar heeft de Leidse raad be sloten de Vakantieregeling voor de kappersbedrijven in te trekken en te vervangen door een vakantierege ling, welke alleen nog geldt voor de herenkappers. Thans wordt zowel van werkge vers- als van werknemerszijde in het herenkappersbedrijf aangedrongen op intrekking van deze vakantieregeling. De voorstanders van de intrekking der bestaande regeling voeren als ar gument aan, dat de bedrijven met al- Jonge Leidenaar bouwt mee aan herstel van Iraans dorp Dousadj De eerste groep van twaalf Euro pese vrijwilligers is gisteren begon nen met de eerste werkzaamheden voor de herbouw van het Iraanse dorp Dousadj, dat tijdens de vrese lijke aardbeving van 1 september 1962 geheel werd verwoest. Deze jonge vrijwilligers (2025 jaar) zijn uitgezonden door de Europese werk groep, waarvan Prinses Beatrix pre sidente is. De E.W.G. heeft op zich genomen om met hulp van de jon geren in de verschillende Europese landen, en in samenwerking met jonge Iraanse vrijwilligers en de dorpelingen, Dousadj te herbouwen In ons land worden in talrijke plaat sen met groot succes financiële ak- ties door jongeren gevoerd. Voor het gehele projekt is een bedrag van één miljoen gulden nodig. Bij deze 12 vrijwilligers zijn vier Nederlanders, twee Belgen, drie Fransen, twee Zwitsers en één En gelsman. De vier Nederlandse jongemannen zijn: Henk Terwey, Tjalling Bockma, beiden uit Amsterdam, W. J. M. Vroomen (Leiden) en Christiaan v. Deelen (Den Haag). Er is reeds een tweede groep vrijwilligers samen gesteld, die na een trainingskamp op 27 mei uit Parijs naar Iran zal vlie gen. Er zyn na de tv-uitzending waarin Prinses Beatrix op 29 april de tot en met 29 mei durende „Aktie Dousadj" aankondigde, zoveel reaklies uit bin nen- en buitenland binnengekomen bij het bureau van de E.W.G. in Am sterdam (N. Z. Voorburgwal 298), dat men nu over voldoende vrijwil ligers beschikt en de mogelijkheid tot aanmelding heeft gesloten. Door een bestelwagen gegrepen en gedood werd gisteren de 72-jari ge landbouwer A. Maat uit Giessen- dam, toen hij te Gorinchem met zijn bromfiets een voorranigsweg wilde oversteken. Hij werd door de auto meegesleurd en moest vervolgens met ernstig hersenletsel naar het zieken huis „Prinses Beatrix" worden ver voerd, waar hij een half uur na het ongeval overleed. Wat lezers schrijven GEVAARLIJKE TOESTAND OP HERENSINGEL Leiden, 5 mei 1963. In uw blad van zaterdag 4 mei Lees ik: „Gemeentelijke aankondiging, ver keersmaatregel en". In verband hiermede worden de Zijlsingel, de Herensingel, de Mare- singel, enz. tot voorrangsweg gepro moveerd. Nu wil ondergetekende ons geacht gemeentebestuur wijzen op de toch al zeer gevaarlijks toestand op de Herensingel bij de Juliana- straat, waar nog steeds geen voet gangers-oversteekplaats is aange bracht. Men dient hierin zo spoedig mogelijk te voorzien. Tevens wil ik de aandaohrt geves tigd zien op de smalle brug aan de voormalige Herenpoort, waarvan de trottoirs maar nauwelijks één meter bedragen; hier zou een voetgangers brug gelegd kunnen worden, zodat de bestaande trottoirs kunnen ver vallen ten behoeve van het autover keer. In dank voor uw verleende plaats ruimte. D. W. Klein, Sophiastraat 27, Leiden iet teste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4