Doden herdacht op vele plaatsen IN ALABAMA VELE ARRESTATIES VERRICHT HET RIJMENDE PAARD £iefde met een MaafcUettet MAANDAG 5 MEI 1»6S DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 1 Overal in den lande cijn saterdag bijeenkomsten en plechtigheden gehouden, waarin de doden van de Jaren '40-'45 aijn herdacht. Uit O verveen vertrok ken om kwart voor zeven •nige duizenden deelne mers aan de stille tocht naar de ere-begraafplaats aan de Zeeweg. Om acht nor werd daar met een trompetsignaal 't teken ge geven voor de twee minu ten stille herdenking. Ook in deze stoet liep een aantal autoriteiten mee, naamloos te midden van de zwijgende schare. De tocht kende rang noch stand, maar de nabestaan den van hen die herdacht werden hadden een ere plaats voor in de stoet en op de begraafplaats bevon den alleen zij zich tussen de graven, die met bloe men werden bedekt. Duizenden Hagenaars hebben zaterdagavond een stille, droeve tocht ge maakt naar de plek op de Waalsdorpervlakte waar in de laatste oorlog 225 strij ders voor de vrijheid door de Duitse bezetters zijn geëxecuteerd. In Den Haag zijn voorts stille tochten gehouden naar de begraafplaats Westduin en naar de fusil ladeplaats aan de Parallel weg bij het Station HS. Op de begraafplaats West- duin werden kransen en bloemen neergelegd bij de vele graven van de geal lieerde militairen en bij 't eregraf van de stijkel- groep. H.M. de Koningin en prinses Margriet plaatsten om twee minuten voor 8 een krans van tulpen, ver sierd met linten in de Ne derlandse driekleur, bij 't monument voor de geval lenen op het Stationsplein. Indrukwekkend zoals al- PAUS NAAR MONTE CASSINO Paus Johannes zal zich 23 mei, He melvaartsdag, naar Monte Cassino, hat beroemde klooster der Benedic tijnen begeven. Het klooster, gele gen tussen Rome en Napels, werd tijdens de laatste oorlog praktisch geheel verwoest, maar naderhand steen voor steen weer opgebouwd. De Benedictijnen, die dit klooster bedienen, hadden reeds lang de wens uitgesproken, dat de paus hun heilig dom eens zou bezoeken. Het gerucht, dat de H. Vader van deze tocht ge bruik zou maken Otn ook nog een be zoek te brengen aan het Mariaheilig- dom van Pompei, wordt in het Va- tikaan niet bevestigd. Boven Noord-Serawak wordt sinds zaterdag een helicopter van de Brit se luchtmacht met zes passagiers en drie bemanningsleden vermist. In 'n bergachtig bosgebied is een wrak waargenomen, dat echter niet met zekerheid kon worden geïdentifi ceerd. ZOETERWOUDE Concert in de Hervormde kerk De Christelijk Gemengde Zangver eniging „Zingt den Heere" concer teert op woensdag 8 mei a.s. in de tijd was de stilte op de Ned. Herv. Kerk aan de Dorpstraat Dam in Amsterdam, waar alhier. Het koor is voor dit concert vele duizenden zich had- versterkt met het complete Christe- den verzameld voor de lijke Gemengd koor uit Katwijk a. herdenking. Reeds een uur d. Rijn, terwijl solistische medewer- voordat de politiekapel het king wordt verleend door de sopraan hoornsignaal „geef acht" Janny Godthêlp. blies, was het verkeer op Het instrumentale gedeelte wordt en om de Dam stilgelegd, in de begeleidingen en zelfstandig op- om een lange, stille stoet treden verzorgd door het Sympho- ïïJSÏÏ? ZT- sigareti HUNTER! (Advertentie) Grote drukte in de Betuwe De bloeiende Betuwe is gedurende het afgelopen weekend een gewild Amsterdammers, die vanaf nisch Kamerorkest te 's-Gravenhage u?re~' kerS€" de Nassaukade waa ver- o.l.v. Dick Broekarts, met als solist P™imebomen in bloei stonden, trokken, gelegenheid te Daniël Otten, viool. 'aa»ffn, k°n de &meen- geven de Dam te berei- De orgelbegeleidingen worden ge- lïjJj a i verkeer niet aan, ken. speeld door mevr. Hengstmagers- ™dat de burgemeesters de hulp van Dijkstra. Uitgevoerd worden weïken jT!!,ten Bij de foto: Een overzicht van Haydn, Bach, Mendelsshon, Mo- tijdens de herdenking op zart en Honegger. Het concert vangt roepen. Vele Duitsers schijnen de Oost-Betuwe ontdekt te hebben, Rassenoorlog in Verenigde Staten bondsleiders en anderen heeft pre sident Kennedy in een telegram „on verschilligheid" verweten ten aan zien van de gebeurtenissen in Bir mingham. De politie joeg in Birmingham op aan om 8 uur n.m. Kaarten verkrijg baar 's avonds aan het kerkgebouw. Vragen over vernieling op Lugdunum-terrein want het aantal van hen was opval lend groot. Voor de toeristen was het jammer, dat er door het late voorjaar reeds zoveel blad in de bomen is, waar door de bloesem niet zo goed tot zijn recht komt. In het komende weekend verwacht men de bloei van de appelbomen. Het lid van de Leidse raad, de betoogd?" tegen dl 'SenSt, A.^ t <p heen hei 4et herkl anken met behulD van honden, waterkanon- Cüueee v«n d. en w. ae vuigenue Te Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama zijn zaterdag weer betogingen tegen rassenscheiding gehouden. Negers trokken uit hun woonwijken naar het stadhuis. In Birmingham is de afgelopen maand een campagne gevoerd om de rassenbarrière in winkels en openbare gelegen heden te doorbreken. In totaal werden rond 1400 mensen gearresteerd in deze periode. Bij de massale betogingen ln de afgelopen twee dagen zijn naar schatting 1000 mensen aangehouden, voor het grootste deel kinderen tussen de zes en zestien jaar. Brandweer en politie traden later tegen de betogers - rond 1000 negers - op met brandspuiten en honden. met behulp van honden, waterkanon- nen en gummistokken uiteen. Er werden tientallen arrestaties ver richt. DINSDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgen- Een verkeersongeluk op de weg wagenkamp aan de Haarlemmerweg, gebed. 7.15 Ouverture, programma zaterdagavond bestaande uit het verwijderen van voor vroege mensen, met reportages, (7.30- Is het aan het college bekend, dat de voetbalvereniging Lugdunum voortdurend overlast ondervindt van de bewoners van het regionaal woon- Voor een groot deel kinderen Ook zondag hebben negers in Bir- Generaal Foulkes weer opgeknapt mingham tegen de rassenscheiding ADA een onderhoud met de presi- betoogd. Een duizendtal negers liep, dent. Deze sprak zaterdag ook met nadat zij in een kerk bijeen geweest zijn broer, de minister van justitie waren, naar de gevangenis, waai' Robert Kennedy, over de situatie in velen, die bij betogingen van vrijdag Alabama. Daarna vertrok hij met en zaterdag werden gearresteerd zijn zijn echtgenote naar Camp David om opgesloten. Onder hen bevonden zich ©r bet weekeinde door te brengen, rond 500 schoolkinderen van 616 Robert Kennedy bleef echter in Was- jaar hington, om in voortdurend contact Bij de gevangenis aangekomen te kunnen blijven met enkele van stuitte zij op politie-afzettingen. De zijn medewerkers, die hij naar Bir- negers gehoorzaamden het bevel van mingham heeft gezonden, de politie de stoet te ontbinden en Een groep van 54 filmsterren, vak gingen naar een park waar zij gees- telijke liederen zongen. In de loop van de dag hadden zij geprobeerd toegang te krijgen tot uitsluitend voor blanken bestemde godshuizen in Birmingham. Dat luk te in vier kerken, twee presbyteriaan se, een espiscopaalse en een rooms- Generaal Charles Foulkes, onze katholieke, doch dertien weigerden Canadese bevrijder, die vrijdag in de de negers de toegang. Lutherse kerk te Amsterdam tijdens een herdenking onwel werd en ijlings BEROEP OP KENNEDY. 0p een brancard naar een ziekenhuis De politieke groepering „Ameri- werd gebracht, is weer opgeknapt, kanen voor democratische actie" Zaterdagmiddag toog hij, zij het nog (ADA) heeft zaterdag een telegram bleekjes, naar Schiphol om er prins aan president Kennedy gezonden, Bernhard een goede reis te wensen, waarin hem wordt verzocht zich „per- prins vertrok nl. naar Canada voor soon lijk en onverwijldnaar de zui- een soortgelijke missie als waarvoor delijke staten te begeven, met name fe generaal naar ons land is geko- naar Alabama, om er een einde te la- men: ter bijwoning van herdenkings- plechtigheden voor de Canadese en 7r\FTrDW7AiTnp Nederlandse gevallenen in die tweede Li ft, I fcnWtJIHIE, wereldoorlog. Moederavond Op dinsdag 7 mei Gebrek aan slaap had naar bekend organiseert de LTM een avond voor de generaal parten gespeeld, toen hij alle moeders van Zoeterwoude. Dit vrijdagochtend op Schiphol aankwam in verband met de a.s. Moederdag en zonder een moment rust dezelfde Deze avond begint om 8 u. 's avonds dag in Amsterdam een vermoeiend in het Don Boscohuis. programma ging afwerken. Goor-Delden heeft .Hl Pi J aan de 48-jarige mevr. M. B. Mulder- de doelpalen, het lastig vallen van een liedje' en actualiteiten Kokhuis uit Enschede het leven gp- spelers en publieik, alsmede 't schade 7.35 Strip voor de jeugd). 7.55 Over- kost. Het slachtoffer zat in een per- toebrengen aan velden en accommo- weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte sonenauto, die geen voorramg gaf aan datie? grammofoonmuziek. 8.50 Voor de een Belgische vrachtwagen. Door de Deze overlast had tot gevolg, dat huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 frontale botsing werden vier inzit- wedstrijden geen doorgaing konden Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters, tenden uit de personenauto geslin- vinden en ouders van jeugdige sport- 10.15 Moderne orkestwerken (gr.), ten maken aan het gewelddadig op- Berd- Mevr. Mulder overleed vrijwel beoefenaars hun kinderen naar an- 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte treden tegen de negers die daar al dbect na bet ongeval. Van de vier dere clubs doen overgaan? grammofoonmuziek. 11.50 Volaan enkele dagen massale' betogingen ove,ri€© inzittenden die allen naar 't Welke maatregelen overweegt het vooruit, praatje. 12.00 Middagklok houden tegen de rassenscheiding. RK- Ziekenhuis in Hengelo vervoerd college te nemen om aan deze ontoe- noodklok. 12.04 Operafragmenten werden, zijn er twee zeer zwaar en laatbare toestand een einde te ma- (gra). 12.30 Mededelingen t.b.v. Kort voordat het telegram werd twee licht gewond. ken? land- en tuinbouw. 12.33 Balletmu- verzonden, hadden de leiders van de ziek (gra). 12.50 Actualiteiten en Ka tholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.30 Lichte orkest muziek en zangsolisten. 14.00 Lichte grammofoonmuziek. 14.25 Volkslied jes. 14.35 Voor de plattelandsvrou wen. 14.45 Moderne muziek (opn.), 15.15 Amusementsmuziek. 15.45 Ope ra-aria's (gr.). 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Gezongen rozenkrans. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Beursbe richten. 17.50 Regeringsuitzending: Nieuws uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert. 18.00 Licht in-, strumentaal kwartet en zangsolisten. 18.20 Grammofoonmuziek. 18.30 Ra dio Volksuniversiteit: Muzikale ac tualiteiten en specialiteiten, door Hans Citroen. 19.00 Nieuws. 19.10 Verkizeingsprogramma. 19.20 Ac tualiteiten. 19.35 Lichte grammofoon muziek. 20.00 Cantemus Domino, een beschouwing over Gregoriaanse ge zangen. 20.20 Fluit en piano: mo derne muziek. 20.45 Klein taalge- ding. 21.00 Mmroepkoor. 21.15 Bra bants orkest en solist: moderne mu ziek. 22.15 22.25 Boekbespre king. 22.30 Nieuws. 22.40 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders en anders. 23.10 Lich te grammofoonmuziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Program ma-overzicht aansluitend lichte gram mofoonmuziek. 9.00 Ochtendgymnas tiek voor de vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Klassieke grammofoon muziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 12.00 Licht orkest. 12.20 Rege ringsuitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht or kest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen, eventueel aotueel of grammo foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble met zangsolist. 14.00 Kamermuziekensemble. 14.40 Scholradio. 15.00 Met naald en schaar. 15.30 Pianorecital: moderne muziek. 16.00 Van mens tot mens. lezing. 16.15 Griekse lichte muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateurspro gramma. 17.55 New York calling. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel ac tueel. 18.20 Verkiezingsprogramma. 18.30 Lichte grammofoonmuziek. 18.40 Licht instrumentaal septet. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle, gesproken brief uit Pa rijs. 19.10 Harprecital: oude muziek. 19.20 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing. 19.35 Mezzo-sopraan en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Gasten- avond, gevarieerd programma. 21.45 Lichte grammofoonmuziek. 22.00 Piano a quatre mains: klassieke mu ziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Nationaal Concours 1963: kamermuziek. 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 19.30 Internationaal agrarisch nieuws. 20.00 Journaal. 20.20 Verkie zingsprogramma. VARA: 20.30 Lied jesprogramma over het thema liefde. 21.00 Jeugd en politiek, gedachtenwis- seling. 21.40 Uit: spiegel der lichte kunsten. 22.10 Ouderavond, forum. NTS: 22.45—22.50 Journaal. 22.50— 00.15 Eurovisie: Wereldkampioen schappen Ballroomdancing voor ama teurs en professionals. 33) Meg trad aarzelend de salon bin nen, waar Iris verstrooid op de piano zat te tingelen. Zij trok een grimas tegen Meg. Hopeloos ontstemd. De noten klinken allergekst. Hoe gaat het nu met je handen? O, een stuk beter. Die zalf heeft de pijn enorm verzacht. Iris draaide zich met een ruk op het pianokrukje om. Haar donker bruine ogen namen Meg taxerend op. Guy vond je vandaag een ware heldin. Hij is natuurlijk geweldig ge hecht aan zijn hond, zei ze lang zaam. Je kent hem goed? Meg schudde het hoofd. Niet erg goed. We hebben el kaar maar tweemaal ontmoet. Iris staarde omlaag, naar de neus van haar elegante schoentje. Werkelijk? Ik dacht, dat jullie heel oude vrienden waren. Zij ver volgde als terloops: Dan weet je I Vertaling: I J. A. W. VAN HACHT vermoedelijk ook niet, dat hij en ik verloofd zijn geweest? Meg aarzelde alvorens te ant woorden. Ja dat wist ik, Guy heeft het me verteld. En jullie kent elkaar niet goed? De stem van Iris klonk koel van ver bazing. Ik had niet kunnen den ken, dat een verbroken verloving een nieuwtje was, dat Guy met elke vluchtige kennis zou bespreken. Meg voelde zich even verward en zei: Ik zag je portret dat Guy ge schilderd heeft. Hij hij vertelde me iets van de omstandigheden hoe hij zijn hand geblesseerd had en van voren afaan moest beginnen met te leren schilderen. Iris staarde haar aan. Je zag mijn portret? WAAR? In Guy's hut, antwoordde Meg aarzelend. Het hangt boven bo ven de schoorsteen. Er volgde een korte stilte. O juist, zei Iris. Haar stem klonk nadenkend. Weet je, jij en Guy gaan met elkaar om als dikke vrienden, als ik het zeggen mag. Ik bedoel gezien het feit, dat Guy me vanmiddag zelf vertelde, dart het huis, waar hij woont, niet geschikt was om bezoekers te ontvangen. Het is heel eenvoudig en primi tief, zei Meg. En toen ik je por tret de eerste maal zag, was ik lou ter bij toeval in zijn hut beland. Zij gaf een kort verslag van de dag, toen Guy haar gered had voor hert opko mend tij. Terwijl Meg vertelde, had Irie zich weer naar het toetsenbord gekeerd. Een fijn vingertje tikte enkele no ten aan. Je raakt verwikkeld in buiten gewoon vreemde avonturen, vind je niet? Ik vermoed, dat Guy in jouw ogen wel een heel romantische fi guur moet zijn. Knappe, verweerde redder, die in een eenzaam huitje woont, terwijl hij zich inspant om zijn schilder-talent weer meester te worden. Niet, dat ik het je kwalijk neem. Guy IS een romantisch type. Hij kan daar niets aan doen, met dat donkere, knappe gezicht van hem. Elk meisje zou zich tot hem aan getrokken gevoelen. Iets in de toon van Iris' woorden, haar stem, tegelijk geamuseerd en lichtelijk beschermend, bracht een langzame blos naar Meg's wangen. Zo kalm mogelijk antwoordde zij: Ik ben me er niet van bewust, dat ik Guy als buitengewoon romantisch beschouw. Maar WEL bewonder ik zijn moed, de manier waarop hij de handicap van zijn gewonde hand on der de ogen heeft gezien en de moed opbrengt om moeizaam met zijn an dere hand te leren schilderen. Het getingel op de piano eindigde in een abrupte dissonant. Iris draai de zich weer op de kruk om. Het is geen moed het is je reinste koppigheid. Hij wil eenvoudig de waarheid niet onder ogen zien dait die schilder-woede van hem nu verder nooit méér voor hem kan zjjn dan een hobby. Indien het tevo ren dan al meer had KUNNEN zijn, besloot zij geprikkeld. Meg staarde haar aan. Tot nu toe had zij Irist uiterst zacht en vriende lijk gevonden. Het was vreemd, nu deze andere, veel fellere zijde van haar te ontdekken. Iris ving haar blik op en haar ge- terugkeer naar haar vroegere ma nieren, zei ze: Ik voel dit alles heel sterk aan, Meg, omdat alles zo heel anders had kunnen zijn voor ons allebei. Mijn vader bood Guy een plaats in zijn organisatie, maar hij wilde er zelfs niet over denken. En daarom gingen wij uit elkaar. Zij zweeg even, terwijl haar stem zach ter werd, smachtend: Toen ik Guy vandaag weer terugzag, besefte ik, welk een afschuwelijke tragedie hert voor ons alle twee is. Ik besefte, dat ik nog precies evenveel voor Guy voelde als altijd, en ik weet, dat hij nog van mij houdt. Hij verzet zich daartegen, omdat hij niet wil beken nen, dat hij ongelijk had. Hij zal nog niet toegeven NOG NIET. De mooie mond verzachtte in een glim lach. Maar hij zal het doen. Ik ben niet van plan in de huidige toe stand te berusten. Ik wil Guy terug. Zij keek Meg met een aandoenlijk- smekende blik aan. Wil je mij helpen, Meg? Meg was zich bewust van een gro te, inwendige, verwarring. Iris was nog verliefd op Guy. En Guy had toegegeven, dat hij nog steeds van Iris hield. Natuurlijk zou zij helpen om hen weer bij elkaar te brengen. Behalve wat was dat voor aarze ling in haar binnenste? Behalve dat zij wilde, dat Guy zou doorgaan met zijn pogingen om te schilderen. En niet op te geven, om Iris een ge noegen te doen. Ja, dat was het. Aarzelend zei ze: Wart kan ik doen? Iris glimlachte tegen haar. Een warme, vriendelijke glimlach. Om te beginnen, kun je met ver tellen waar Guy woont. Zij stak snel haar hand op, toen zij Megs gebaar van protest zag. O. wees niet dwaas, Meg. Guy zal het niet erg vinden. Hij houdt van mij en ik van hem je zult ons helpen en tenslot te zal hij heel blij zijn. Wanneer alles tussen ons weer goed wordt. Meg aarzelde nog steeds. Ik ik ken zijn eigenlijke adres niet. Iris lachte. Je kunt me zeggen, hoe ik er kan komen. Vooruit, Meg. Ze sloeg haar donkere ogen naar Meg op. Je bent zelf toch zeker niet op hem verliefd, is het wel? Zij schudde het hoofd. Het spijt me, liefje, maar je zoudt geen schijn van kans maken, zodart je je evengoed aan mijn zijde kunt scharen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2