S)e ALLE BERGEN KREGEN INDONESISCHE NAMEN SLOEG OM EN ZONK BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 5 MEI 1998 53e JAARGANG No. 15.920 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN Tclcf. 2 0 9 3 5- Red. 20815. 2559 4 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,65 p. w., f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Doopplechtigheid in West-lrian SOEKARNO IN WEST IR1AN BERGEN KREGEN NIEUWE NAMEN Tijdens de vlucht van Hol'landia naar Merauke herdoopte de gouver neur Bonay een aantal bergen in het nieuwe Indonesische gebied. De Wilhelminaberg kreeg de naam Punt jak Trikora, de Carstenztop werd herdoopt in Soekarnoberg, terwijl de De eerste dag van het bezoek van Soekarno voerde zaterdag nog het Juldanatop Mandala werd genoemd. Soekarno aan West Irian werd za- woord op een massa-bijeenkomst. Hij Een naar Prins Hendrik genoemde terdagavond besloten met een recep- verklaarde hier weer, dat Indonesië bergtop kreeg de naam van professor tie die werd aangeboden door gou- de rebellen in Noord-Borneo steunt. Mohammed Yamin, de vorig jaar verneur Bonay. Dit betekende echter niet, dat Indo- overleden Indonesische minister van In de Humboldt-baai lag de in - nesië aanspraak wil maken op Noord voorlichting. Andere naamsverande- Rusland gebouwde Indonesische krui- Kalimantan (Noord-Borneo). Indone- ringen zijn: Oranjebergen in Djaja- ser „Irian" waarvan de contouren sië zou blijven vechten tegen kolo- widjajabergen, Nassaubergen in Su- zaterdagavond duidelijk zichtbaar nialisme en daarom was hij Soe- dirmanberg en de J. P. Coenbergen waren door een speciale verlichting, karno tegenstander van de fede- in Wisnumurthibergen. Met deze kruiser is Soekarno naar ratie-Maleisië. de nieuwe provincie van Indonesië gevaren. In de baai lagen voorts nog IN MERAUKE twee duikboten mi een aantal es- ^PnPrlfUlnPr lilt oortevaartuigen. President Soekarno heeft zondag nCUU iaUUCi Uli Bij de aankomst van de president tijdens een massabijeenkomst te Me- m vlogen drie straalbommenwerpers rauke opnieuw gezegd, dat Indonesië 1 cUlScUlllKH. 26W0ZCI1 van het type Toe-16 en zes Ameri- na de overdracht van West Irian geen G J O verdere territoriale eisen heeft. In donesië zal echter ieder land, dat Ee autoriteiten in Tanganjika heb- naar onafhankelijkheid streeft blijven ben zaterdag twee Europese zaken- steunen. lieden, een Nederlander en een En gelsman, last gegeven, het land te Na zijn bezoek aan Merauke begaf verlaten. Hun verblijfsvergunningen president Soekarno zich per vlieg- zijn ingetrokken. Er is geen reden tuig naar de marinebasis Biak, waar opgegeven voor de maatregel, maar hij vandaag opnieuw een massa-bij- de betrokkenen zelf geloven dat deze eenkomst zal toespreken. De rege- het gevolg is van een ruzie, die zij ring heeft een „droge" periode van in een hotel in Dar-es-Salaam met twee dagen voor het eiland ingesteld een hoge Afrikaanse functionaris heb- als voorzorgsmaatregelen tegen on- ben gehad, In totaal hebben nu negen prettige voorvallen tijdens het be- Europeanen de afgelopen tijd het De Russische maarschalk Soko- zoek van Soekarno. land moeten verlaten, lowski, in 1945 operationeel chef van - maarschalk Zjoekow, de bezetter van Berlijn, heeft tegen Cornelius Ryan, Vonden Russen in 1945 het lijk van Hitier? de schrijver van het boek „De lang- Kflthnlivki* Vnlkermrfii ste dag" gezegd, dat na de bezetting s*MlriUlUSKV f OlKSpurilJ Uitnodiging tot het bijwonen van de m de grote bunker de lijken van KIESKRING LEIDEN •Hitler en Eva Braun zijn gevonden. Met behulp van gebitten der twee 'lijken zou een tandarts hebben kun- stoffelijke overschotten GROTE OPENBARE PROPAGANDABI^ENKOMST tator en Eva Braun waren. Een be vestiging van maarschalk Zjoèkow in het kader van de verkiezingscampagne 1963, te houden in mTcrscS gïruSic °P VRIJDAG 10 MEI 1963 in DE BURCHT, Burg,teeg, genade is. hoek Nieuwstraat. Aanvang 8 uur n.m. Volgens .Ryan zijn de Russen ook overtuigd dat Joseph Göbbels of zijn Sprekers: mr. TH. H. BOT, staatssecretaris P. S. J. DE JONG, staatssecretaris vrouw of beiden him zes kinderen Medewerking wordt verleend door de Ned. straaljagers botsten Omstreeks half twaalf vanmorgen zijn twee straaljagers van de vlieg basis Twenthe met elkaar in botsing gekomen en naar beneden gestort. Beide piloten hebben zich met hun valscherm in veiligheid kunnen bren gen. De toestellen zijn naar beneden gekomen in de buurtschap Lange- veen (gemeente Tubbergen). Het wa ren twee F-86-K Sabres, die op oe- fenvlucht waren. Hoe de botsing zich heeft voorgedaan is nog niet bekend. De beide piloten, de 39-jarige kapi tein W. A. Jansen uit Rotterdam en de 29-jarige eerste luitenant J. Feen- stra uit Amsterdam, hebben met hun schietstoel ongedeerd de grond be reikt. Kozlov kreeg hersenbloeding Het centrale comité van de Sow- jet-Russische communistische partij heeft zaterdag officieel meegedeeld dat Frol Kozlov, Chroesjtsjovs naas te medewerker, ziek is en daarom niet kon deelnemen aan de 1 mei viering. Dit is voor de eerste maal sinds de ziekte van Stalin, dat er een officiële mededeling wordt ge daan over de gezondheid van een Sowjetleider. In het communiqué wordt gezegd, dat het centrale comité „in verband met binnengekomen vragen" mee deelt dat Kozlov, lid van het presidi um en secretaris van het centrale comité, „niet aan de 1 mei-viering kon deelnemen wegens ziekte". De aard van de ziekte werd niet nader aangeduid. Van betrouwbare zijde in Moskou was vrijdag vernomen, dat Kozlov een hersenbloeding heeft gehad en gedeeltelijk verlamd is. Hij zou in 1961 een hartaanval hebben gehad. Men had hem in Moskou in twee maanden niet gezien. Generaal Foulkes, de Canadese bevrijder, heeft prins Bernhard zaterdag op Schiphol uitgeleide gedaan bij diens vertrek naar Canada. De prins vertrok naar Canada voor een soortgelijke missie als waarvoor de gene raal naar Nederland is gekomen: het bijwonen van herdenkingsplechtig heden voor Canadese en Nederlandse gevallenen in de tweede wereld oorlog. Op de foto is.de prins in gesprek met generaal Foulkes en diens echtgenote. vergiftigd hadden alvorens de hand aan zichzelf te slaan. Boris Polevoy, een Russische oorlogscorrespondent was een van de eersten die de bun ker van Hitier binnenging. Hij vond d'e stoffelijke resten van de zes kin deren. r.k. zangvereniging „VOX LAETA" uit Roelof arendsveen, o.l.v. de dirigent JAN VAN DER MEER. XlXOOOOCXJOOOOOOOOOOOOOC Gedachteniskerk VEERPONT OP DE NUL (Advertentie) Grootse uittocht van Waterman en Grote Beer onder hels kabaal Extra trip naar Londen? Feijenoord krijgt woensdag in Lis sabon in de grote strijd tegen Ben- fica zijn „legioen". Zaterdagmiddag is het leeuwendeel uit Rotterdam ver trokken met de Waterman en met de Grote Beer, twee schepen van de rederij Transoceaan, gecharterd door het dagblad het Vrije Volk. 1500 luid ruchtige supporters van de Rotter damse voetbalclub hebben zich za terdagmorgen ingescheept en om pre cies twee uur begon de reis, letter lijk en kiellinie. Het was een echt feest, en alhoewel het eerste elftal van Feijenoord dat straks op dit le gioen zal moeten „drijven" slechts dun vertegenwoordigd was, was het „Geen woorden, maar daden" niet van de lucht. COR STEIN Er was een enorme voorbereiding nodig geweest voordat deze suppor ters hun transport naar Lissabon ze ker wisten. Een voorbereiding overi gens met komische noot. De eersten die zich aanmelden waren twee ruim 80-jarige dames, die niet zozeer ge ïnteresseerd waren in de verrichtin gen van Feijenoord, maar wel bijzon der graag Cor Stein aan het ham- S&jT" jSfïÜ&ï! mondorgel wilden horen. Zij hadden gelezen dat Cor Stein de reis zou meemaken, dus schreven zij in. De grote grappenmaker aan boord is de man die na sluiting van de in schrijvingsdatum opbelde en zei, dat hij een grootvader van Coen Moulijn was. Die kunnen wij niet weigeren, zo dachten de organisatoren, en dus werd de man geboekt. Toen de redac tie van het Vrije Volk poogde Mou lijn met zijn grootvader op de foto te vereeuwigen, vertelde Coen, dat het een leuke stunt was, maar dat zijn laatste grootvader tien jaar gele den storven was. Omdat de naam van de man, die beweerd had van moederszijde grootvader te zijn, in de grote hoop verloren was geraakt, zit er op het ogenblik iemand aan boord van de Grote Beer, die de gehele reis zal grinniken. Rotterdam stond zaterdag vanwege het evenement volledig op zijn kop. Nog nooit had de Koninklijke Rotter damse Lloyd zoveel passagiers - ruim 1500 - tegelijk moeten verwerken. Er waren allerhande speciale maatrege len getroffen en de politie was zeer streng. Maar men vreest toch dat er wel enkele verstekelingen aan boord zullen zijn 400 TOETERS CONTRA FLUITJE De animo was zeer groot. Zelfs zaterdag nog stonden er mensen zonder reisbiljet gepakt en gezakt bij de ingang van de kade, in de hoop op afvallers. Inderdaad, twee van hen hadden succes, omdat er zich twee passagiers meldden wier paspoort was verlopen, zodat zij in Portugal niet kunnen worden toegelaten. Er was ook een officieel tintje. Wethouder Langerak van onderwijs, sport en recreatie, die officeel af scheid kwam nemen sprak de hoop uit, dat Feijenoord's supporters goe de afgezanten van Nederland zouden blijken te zijn. Dat zal wel, hoewel de mensen van Benfica zullen schrik ken. Er zijn namelijk twintig scheeps- fluiten meegevoerd, die ieder twin- tigvoudig kunnen worden versterkt via accu's zodat het geloei van 400 zeeschepen ontwikkeld kan worden. Misschien zal de fluit van de scheids rechter daar niet bovenuit kunnen komen. HARD HOOFD En wat wordt ondanks deze sup- porterschare, die nog zal worden aan gevuld met vlietguigen vol abonnees ,van twee Rotterdamse dagbladen, de uitslag van deze wedstrijd? Deze vraag werd aan de heer Couwenberg, bestuurslid van Feijenoord, voorge legd. „Ik heb er een hard hoofd in", was zijn oordeel. „Nou ja, dat had u de vorige keer ook", was de repliek. „Dat klopt", zei de heer Couwenberg, „ik heb namelijk een hard hoofd". Als Feijenoord de overwinning be haalt, gaat de Waterman met liefheb bers nog een extra trip naar Londen maken, zo is zaterdag in Rotterdam bekend gemaakt. in Berlijn ingewijd De aartsbisschop van München, Ju lius kardinaal Doefpner, heeft zondag is West-Berlijn de kerk „Maria Re- gina Martyrium" (Maria Koningin der martelaren) ingewijd. Deze kerk is gebouwd ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het nazi-regiem. Bij deze inwijding waren onder meer twaalf aartsbisschoppen, bisschoppen en vicarissen, alsmede de burge meester van West-Berlijn, Brandt, aanwezig. De eerste pontificale hoogmis werd opgedragen door de bisschop van Berlijn, aartsbisschop Alfred Bengsch. De kruisweg van de kerk, die vrij dag reeds is gewijd, is door de beeld houwer Otto Bajek vervaardigd. De ze kruisweg bevat als bijzonderheid een vijftiende statie, waarin de op standing op Paasmorgen is uitge beeld. De metaalstaking in West-Duitsland AUTOPRODUKTIE MOET STOPPEN In de Westduitse deelstaat Baden- Württemberg zijn zaterdag 75.000 metaalarbeiders door de werkgevers uitgesloten. Het aantal uitgesloten stakers in de Bondsrepubliek is daar mee tot 400.000 gestegen. In de sterk geindustrialiseerde deel staat Noordrijn-Westfalen heeft de vakbond de beslissing over al of niet staken tot dinsdag uitgesteld. Men zal daar vandaag nog een onderhoud met de werkgevers en minister van economische zaken Erhard hebben over de eis tot 8 procent loonsver hoging De automobielfabriek Auto Union te Ingolstadt heeft meegedeeld dat zij als gevolg van de staking de pro- duktie moet stopzetten. Ook de an dere grote autofabrieken in Duits land, zoals Ford, Opel, en Volkswa gen, hebben voor volgende week op de mogelijkheid van gedwongen slui ting gewezen. RAMPZALIGE BIOSCOOPBRAND IN SENEGAL In het dorpje Dioerbel, ongeveer honderd kilometer van de Senegalese hoofdstad Dakar gelegen, zijn zater dagavond vierenzestig mensen omge komen bij een brand in een bios coop. Voorts werden achttien zwaar ge wonden in ziekenhuizen opgenomen. Onder de toeschouwers, die de voor stelling bijwoonden, bevond zich een groot aantal kinderen. ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor 30.- en 40.- of het aller beste van /200.- en 300.-? v d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Grote keuze iD alle prijzen en merken. Enkele honderden doden Bij een scheepramp op de Nijl zijn zaterdagavond waarschijnlijk meer dan 150 mensen verdronken. De eer ste officieuze ramingen spraken van 150 a 200 slachtoffers. De ramp deed zich voor in de buurt van Maghagha, in Boven-Egypte, toen een schip met een groot aantal Mohammedanen aan boord, die een bezoek hadden ge bracht aan een begraafplaats, om sloeg. De gezonken boot was een veer pont, die tweemaal zoveel mensen aan boord had als toelaatbaar was. Midden op de rivier maakte zij zwa re slagzij, sloeg om en zonk. 't Egyp tische marinevaartuig „Amer", dat juist langs voer en onmiddellijk hulp bood, kon slechts aoht overlevenden oppikken, die allen gewond waren. De Egyptische minister van bin nenlandse zaken heeft een onderzoek gelast. De minister van sociale za ken is naar Maghagha vertrokken. Egyptische politie zei later dat' er 173 mensen zouden zijn verdronken. Er zijn tot nu toe 83 lijken gebor gen en naar schatting bevinden er zich nog 90 in de gezonken veerpont. De duikers hebben hun werk moe ten uitstellen door verraderlijke on derstromen. Volgens het te Cairo verschijnen de blad Al Akbar zijn de eigenaars en enkele bemanningsleden van de veerpont gearresteerd. In mei 1959 kwamen bij het ver gaan van een stoomschip op de Nyl Vliegramp in Kameroen eist 54 doden Een DC-6 vliegtuig van de lucht vaartmaatschappij „Air Afrique", dat onderweg was naar Lagos, is zater dag op de zuidelijke helling van de 4.000 meter hoge berg Kameroen ver ongelukt, een kwartier nadat 't met 48 passagiers en 7 bemanningsleden was vertrokken van Doeala. Het wrak werd waargenomen door enige opsporingsvliegtuigen, 't Ligt op tweeduizend meter hoogte tegen de berg. Een reddingsploeg vertrok naar het wrak, dat 60 km ten wes ten van Doeala ligt. Onder de pas sagiers bevond zich de secretaris generaal van de Unie van Afrika en Madagascar, Dagnon. Volgens radioberichten uit Boe-Ea, aan de andere zijde van de berg Ka meroen gelegen, hebben reddings ploegen bij de overblijfselen van het verongelukte vliegtuig één overle vende hebben aangetroffen, vermoe delijk een Amerikaan. „Air Afrique", de eigenares van 't toestel, is een gemeenschappelijke luchtvaartmaatschappij van de Frans talige Afrikaanse Landen. op ongeveer 22 km van Cairo meer dan 90 mensen om het leven. In ok tober '61 verdronken bij het omslaan v an een veerboot in het Ismail ia- kanaal, een 50-tal kilometers ten noordoosten van Cairo, enkele tien tallen mensen, voor het merendeel vrouwen. Vanmorgen waren de lijken van 98 slachtoffers van de ramp gebor gen. Volgens inlichtingen, die men in naburige dorpen heeft ingewon nen, worden nog 125 mensen ver mist. Duizenden mensen uit de om trek staan langs de kant om de slachtoffers te identificeren. Er spe len zich hartverscheurende tonelen af. Verbijsterd keek de menigte maandagmorgen toe, toen 't lijk van een jonge vrouw met een klein kind in haar armen uit het water werd gehaald. Het mohammedaanse Bai- ram-feest is in het betrokken gebied afgelast. Zonnige perioden Boven het zuidelijk deel van de oceaan bevindt zich een krachtig ge bied van hoge luchtdruk, dat een uit loper in oostelijke richting heeft, die tot aan de Alpen reikt. Langs de noordflank van het hoge- drukgebied bewegen enkele storin gen in de richting van Europa. De diichtsbijzijnde lag vanmorgen op on geveer 800 kilometer ten westen van Ierland. Haar koers is ongeveer op Nederland gericht, maar het ziet er naar uit, dat haar regenzone niet voor morgenavond hier kan zijn. De wind zal echter in de loop van de dag gaan krimpen naar zuidwest tot zuid en iets krachtige worden. Voor de storing uit komt een rug van hoge druk tot ontwikkeling, die morgen overdag Nederland passeert en de buiigheid onderdrukt. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 7 Mei: zon op 05.01, onder 20.13; maan op 18.48, onder 05.04. Hoogwaterstanden 7 Mei: v.m. 2.40; n.m. 14.58. KORRELTJE 's Levens onvermengde vreugde viel nooit een sterveiling ten deel. (Schiller)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1