DEGESCfflEDENlSVANHET NEDERLANDSE POSTWEZEN MEDISCHE DIENSTEN HET RIJMENDE PAARD £iefde met een MoafdCettet VRIJDAG 3 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA t OUD-LEIDEN: Het hoofd van de geschiedkundi ge afdeling van het Staatsbedrijf der PTT, dr. E. A. B. J. ten Brink, hield gisteravond voor een deel van de le den van de vereniging „Oud-Leiden" in de Lakenhal een voordracht over de hoofdlijnen van de geschiedenis van het Nederlandse postwezen. De geschiedenis van het Neder landse postwezen is voor velen nog onbekend terrein. Na de boeken van Le Jeune (1851) en Overvoorde (1902), die beide de postgeschiede nis slechts tot 1795 behandelen, is eerst na de tweede wereldoorlog het onderzoek van de periode na 1795 meer systematisch ter hand geno men. De mens heeft alle tijden door de behoefte gevoeld 'aan berichtenver keer met een zo groot mogelijke snel heid. Eerst te voet, later en vele eeu wen, vindt de communicatie plaats te paard. Het begrip post heeft vroeger een veel ruimere betekenis gehad dan het tegenwoordig heeft. Zowel het vervoer van personen als goederen en brieven werd daartoe gerekend. In de 18e eeuw reden er in ons land een groot aantal postwagens. De be drijven, die deze postwagens exploi teerden, werden gekenmerkt door grote vrijheden zodat de reiziger veel al overgeleverd was aan de willekeur van de ondernemer. Tijdens de eerste helft van de vori ge eeuw was het droevig gesteld met Volkstuinders van Leiden houden oog op Zoeterwoude gericht De Leidse Bond van Volkstuinver enigingen heeft gisteravond in de zaal van het Patronaatsgebouw in de Maria Gijzensteeg zijn 25ste algem. jaarvergadering gehouden. Na zijn welkomstwoord, in het bijzonder tot de Algemeen Ver bondsvoorzitter, de heer P. Visser uit Amsterdam, sprak voorzitter A. Zaalberg er zijn teleur stelling over uit, dat de belangstel ling van de leden der aangesloten verenigingen niet aan de verwachting beantwoordde. In zijn jaarrede liep spreker op 't jaarverslag vooruit; hij wees op de onzekere toekomst, die de Leidse Volkstuinderij tegemoet gaat door het steeds groter wordend grondge brek nu de grenswijzigingen in de Leidse agglomeratie nog steeds op zich laten wachten. Daar de com plexen aan de Slaagh, de Lage Morsweg en de Nachtegaallaan in het uitbreidingsplan zijn opgenomen, zullen deze t.z.t. moeten worden ont ruimd, zonder dat de gemeente an dere gronden elders ter beschikking heeft. Het verheugde spr. dan ook in hoge mate, dat B en W van Zoeter woude het beschikbaarstellen van grond in de Oostvlietpolder in over weging heeft genomen en inmiddels aldaar een studiebezoek heeft ge bracht. Bij de bestuursverkiezing werd de voorz. herkozen. De periodiek aftre dende heren C. Baart en A. J. La- gerberg stelden zich niet herkiesbaar. De heer Lagerberg om gezondheids redenen en de heer Baart, omdat hij zijn functie aan een jongere kracht wilde overdragen. Op voorstel van het bestuur werden in hun plaats de heren H. Verhoogt en J. H. A. Ket- tenis gekozen. Hij kon beide aftredende bestuurs leden tot groot genoegen mededelen, dat de bond hen tot lid van verdien ste had benoemd, waarna hij met een toepasselijk woord de hierbij beho rende oorkonde uitreikte vergezeld van een afscheidsgeschenk. Leiden en Omgeving Leiden Tandarts: J. de Bruyn, tel. 24172; Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, en Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085 (ook voor Leiderdorp). Leiderdorp Dkt. H. Bakema, tel. 01710 - 24828; apotheek zie Leiden; zr. Vermeulen, tel. 01710-34625. Oegstgeest Dkt. J. H. Meissner, tel. 53865. de postdienst. De staat zag het be drijf meer als een inkomstenbron en eigende zich het recht van monopolie toe. De mensen echter gaven hun brieven veelal mee aan beurtschip pers, die ze tegen Lagere tarieven be zorgden. Het kostte bijvoorbeeld gro te moeite om het aantal van twee verzendingen per week naar Enge land uit te breiden tot drie. Dat de posterijen nauwelijks vooruitgang boekten blijkt o.m. uit het feit dat in 1816, 409 mensen in dienst waren en 34 jaar later in 1850, 424. Geinspireerd op de gang van zaken in Engeland, kwam in 1850 een wet tot stand waar het monopolitierecht werd verzekerd en een uniform tarief werd vastge steld. Na afloop bedankte de voor zitter van „Oud-Leiden", dr. W. C. Braat, spreker voor zijn boeiende le zing. Programma Bevrijdingsdag Het Comité Bevrijdingsdag 1945'' en de Leidse Jeugdactie hebben dit jaar weer een aantrekkelijk program ma samengesteld voor de viering van de nationale bevrijdingsdag. Besloten is de festiviteiten niet op 5 mei te doen plaatshebben, omdat het op een zondag valt, maar te ver plaatsen naar maandag 6 mei. Voor de jeugd zullen bevrijdangs- speurtochten worden gehouden. Er zal een keuze gemaakt kunnen wor den tussen een fietsspeurtocht in de omgeving van Leiden of een wande 1- speurtocht naar de buitenkant van de stad. Voor deze beide tochten ver trekken de deelnemers voor de wandelspeurtocht tenminste 9 jaar oud en voor de fietsspeurtocht ten minste 10 jaar oud 's middags om half drie van het Veemarktterrein achter de molen De Valk. Aan de deelname zijn geen kosten verbon den. Iedere deelnemer die een van die tochten heeft volbracht, krijgt een beloning bestaande uit een fietswim- pel. In het Leidse Volkshuis wordt 's avonds een Volksdansfeest gehou den dat wordt geleid door de Volks dansgroep „Oud Poelgeest". In de Stadsgehoorzaal zal een jazz concert gegeven worden. Hiervoor is een groot jazzorkest geëngageerd, dat is samengesteld uit de top van de vaderlandse jazz, nl. „Boy's Big Band" o.l.v. Boy Edigar- Voor de pauze zal jazzcriticus Ben Bunders de te spelen nummers van toelich tingen voorzien. Na de pauze zal „The Story of de Big Band", geschreven door Mi- chiei de Ruyter ten gehore worden gebracht. Hij zal deze „Story" per soonlijk voorlezen, afgewisseld met illustratieve muziek van de band. APOTHEKERSDIENST Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek v. Driesum, Mare 110, teL 20406. Apotheek R. v Breest Smallenburg te Leiderdorp ia ge opend. De films in de week van 3-9 mei zijn door de KFC als volgt gekeurd: Casino: „Prooi van de nacht", 18 jr. Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Donderdagcyclus 9 mei: „Kapo, de barokkencom- mandante", 18 jr. Lido: „De zeven hoofdzonden", 18 jr. Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 urn*. Zond. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Afgekeurd. Rex: „Drie stooges en Heracles", alle leeft. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus 9 mei: „De regen kwam". Studio: „De avondmaal gasten", 14 jr. Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 Uur. Zond. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: „Eddie in topvorm", 14 jr. Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zond. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Leidse Agenda VRIJDAG 3 MEI Mij van Toonkunst. Jeugdconcert, 2 uur en 3.30 uur. Stadsgehoorzaal. ZATERDAG 4 MEI Dodenherdenking 7.30 Stadsge hoorzaal. Daarna Stille Tocht. Op stelling Oude Singel bij museum „De Lakenhal". Eucharistisch Trefpunt 36 uur nam. St. Lodewijkskerk. ZONDAG 5 MEI Rijksmuseum voor Volkenkunde „Rijst" en „Selanti", twee films van Peter Creutzberg over Suriname, in geleid door dr. A. A. Gerbrands, aan- van 3 uur. de kinderen een film gedraaid wor den of een kindercircus zal komen. Ook omstreeks die tijd zal er, ter gelegenheid van onafhankelijkheids dag, een concert gegeven worden in samenwerking met de koren „Sanc- ta Lucia", „Singht de Here" en het Knapenkoor. ZOETERWOUDE ST. JANSFANFARE IN UNIFORM Op de algemene ledenvergadering van de St. Jansfanfare werd beslo ten, dat de muziekvereniging in uni* form gestoken zal worden, 't Groot ste deel van de kosten zal door de leden zelf gedekt worden. Als tweede belangrijke punt stond het a.s. 60-jarig bestaan op het pro gramma. Het bestuur maakte de vol gende punten bekend: In september zal er een grote fancy-fair gehouden worden, waarvoor kontakt is opge nomen met een zeer bekende firma op dat gebied. Tegelijk met deze fan cy-fair zal er een middenstandsbeurs gehouden worden. Verder zal er voor Husqvarna Zweedse naaimachines vormgeving. 7 T>pen vanaf ƒ285.-. Vraag demonstratie - het verplicht U tot niets. (Advertentie) „De opstelprijs" Het t.v.-spel, dat de NCRV donder dag als besluit van een lange uit zenddag vertoonde, had tot onder werp het conflict tussen vader en zoon naar aanleiding van een opstel wedstrijd. De presentatie van dat conflict nam nauwelijks een uur in beslag, maar bracht onder de knappe regie van de routineur Guus Oster toch heel wat te zien en te horen. Gelukkig Liep de zaak in kwestie niet uit op een botsing met het onher stelbare; wel werd de kijker gecon fronteerd met verstrekkende gevol gen. Aan prominente spelers in dit stuk van John Bow en heeft het niet ontbroken: Joan Remmelts en Jules Hamel, onderscheidenlijk als vader en zoon die markant spel boden, Jo- han Fiolet als de leraar, Jan Teu- lings en als vrouwelijke partner niet te vergeten Lies de Wind. Weijnand Grijzen had voor een suggestief de cor gezorgd. Liefhebbers van oude auto's konden aan het begin van de toneelavond hun hart ophalen. En dan nog verplaatste de camera 'zich naar Kameroen. In „Zig zag" voor de vrouwen vertelde de bekende ac teur-kunstkenner Cruys Voorbergh iets over kappen en oorijzers. Er was ook verder veel leerzaams. Twee paren Festivalgangers, Dooi- een toeval kwamen twee win nende paren van het jongste song festival in Londen op het Vara- scherm. Het waren de Denen Grethe en Joergen Ingmann die de eerste prijs hadden verworven en de om streden tweede Esther Ofarim met haar echtgenoot Abraha,% Men had destijds gemeend, dat Esther namens Zwitserland met het liedje „T'en va pas" méér dan een tweede pry's had verdiend. Nu we haar opnieuw hoor den, viel de stem niet zo mee; en dat was eigenlijk hetzelfde met de stem van Grethe Ingmann, die het bekroonde nummer herhaalde. Veel liever horen we b.v. Catarine Valen- te of Jacques Brei, om nu eens twee favorieten van de jongeren te noe men. Rudi Carrell nam afscheid Met een bloemlezing uit zeventien eigen shows heeft Rudi Carrell al thans voor een jaar afscheid van de VARA genomen en daarmee van de kijkers, die hem uiteraard welgezind zijn. Aardige herinneringen kregen nieuwe glans en wat niet gemakke- lpk te reconstrueren viel, werd op film vertoond, waarbij Rudi zowaar Mies Bouwman van de AVRO naar de VARA had overgekregen. Samen zongen ze een liedje en toen was het middels een korte parade uit. Het was een gezellig uur, voorafgaande aan een even gezellig besloten af scheidsfeest met veel gasten in het Bussumse „Jan Tabak". Als U dit Leest, is Rudi reeds op vakantie naar een familie-bungalom in Italië. Europees contact geslaagd Tot dusverre kregen we in Eurovi sie-verband alleen sport en spel door gezonden. Met het jongste schakel- programma „Europees contact" van de VARA is de sleur doorbroken en zijn nieuwe mogelijkheden die al reeds bij de radio golden ontwik keld. Men werd thuis geconfronteerd met Nederlandse gezinnen in België, Duitsland, Engeland en Italië. Voor zover de tijd het toeliet werden in drukken gegeven van levensomstan digheden in genoemde landen; en dat slaagde wonderwel, ook technisch. Helaas waren met name uit Italië de beelden niet scherp, maar het pogen verdient alle lof. Na Koninginnedag De Leidse studenten konden tevre den zijn, omdat ze na hun estafette op Koninginnedag als eersten in het défilé op Soestdijk werden ontvan gen. Daarna kregen de kijkers tel kens wéér hartverwarmende tafe reeltjes te genieten, zo b.v. middels het jongetje uit Texel, dat aan de soms wat oppervlakkig vragende Ageefch Scherphuis verklaarde „alle koninginnen" een hand te hebben gegeven. En vond U de ponygroep niet aardig en de deputatie rheuma- patiënten per toeringcar niet ontroe rend? In 't avondprogramma tracht te Eduard Flipse de sfeer van het befaamde Engelse „prom"-concert te bereiken; maar dat wilde vooralsnog niet slagen; en Jan Cottaar was nu eens voor de verandering quizmas ter. Hij leidde genoegelijk, maar de deelnemende verpleegsters werkten hem niet steeds in de hand. Men heeft ook nog prinses Beatrix kun nen zien: hartelijk en telegeniek. Komende uitzendingen Ook vanavond is er een t.v.-spel, na melijk bij de VARA en gèheten „De opstanding". De plaats van hande ling is Amsterdam in de herfst van het oorlogsjaar 1944. Vooraf gaat de dertiende documentaire over ons land in de oorlog. Zaterdag is de KRO er vanaf drie uur, onderbroken door een kort nationaal programma in verband met de dodenherdenking en door het toneelspel van Jan Staal „De laatste trein". Er is tot besluit een documentaire over Edibh Stein, de Joodse vluchtelinge die Carmeli tes werd en in een concentratiekamp omkwam. Hoofdschotel van 't AVRO- programriia a.s. zondag is een caba- retprogramma van Guus Vleugel, ge volgd door „Domino" met Denise Maes ails gastvrouw. usne mortem nwKmmonetiHcr pnmvemmti. Momots ttitiftl ome run'enoeM eter nertenusmoie MSKCmfDf 'sm. fl 0 Ik tioonntremeufspreken... Owdtimn- ten mokkelen \mrom moes!het puntoer- t/uiinen.-Heer xreet ik neet! (Advertentie) Aetherklanken ZATERDAG 4 MEI 1963 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 KRO. 19.30 Nationaal programma- Dodenherdenking. 20.30-24.00 KRO. KRO; 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klass. gram. (7.30-8.35 Voor de jeugd). 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Dj inn: gevar. progr. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht in strumentaal ensemble en zangsol. 12.55 Kath. nws. 13.00 Nws. 13.15 Nwe gram. 13.20 Musicerende dilettanten. 13.45 Franse les. 14.05 Voor de jeugd. 15.00 Klass. kamermuz. 15.40 Omroepkamer- koor: Gewijde muz. 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.30 Lichte ork.muz. en zang. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Gouden Platen Kabinet. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Licht instrumen taal Octet. 18.30 Corte Metten: licht pro gramma. 18.50 Voor de kleuters. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.22 Sportperiscoop. Nationaal programma: 19.30 Het brandt nog, Herdenkingsprogr. 20.00 Stilte op de Dam. 20.02 Wilhelmus. 20.04 Radio Filharmonisch ork.: mod. muz. KRO: 20.30 Mod. kamermuz. 20.50 Gewijde muz. (mod.). 22.20 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Nwe klass. gram. met commentaar. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 Nationaal programma - Doden herdenking. 20.30-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram., reportages, meded. en comm. (Om 7.35 Van de voorpag.). (Om 7.40 Act.). 7.45j> Orgelspel. 8.00 Nws en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 8.50 Tips voor trips en vakanties. 9.00 Postduivenberichten en ochtendgymn. voor het gezin. 9.1Ö, Accordeonmuz. 9.30 Klass. kamermuz. gr. 9.45 Buitenlands weekoverzicht. VP RO: 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Bijb. miniaturen. V^RA: 10.20 Klass. gram. 10.45 Rotonde, gevar. progr. 12.15 Licht instrumentaal trio. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw en postduiven- berichten. 12.34 Tussen start en finish: sportnws. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Lichte gram. voor de jeugd. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Radio Jazzclub. 15.15 Streekuitzending. 15.35 Opera concert. In de pauze (plm. 15.35-16.13):. Boekbespreking. 17.30 Act. 18.00 Nws en comm. op het nws. 18.20 Promenade- ork. en sol.: Pop. opera- en operette fragmenten. 19.00 Artistieke Staalkaart. Nationaal programma: 19.30-20.30 Zie Hilversum I. VARA: 20.30 Nws. 20.35 Klass. gram. 21.00 Oude kamermuz. gr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Pianorecital: klass. muz. 22.00 Voordracht. 22.30 Nws. 22.40 Ontmoeting in de herfst, hoorspel (herh. v. 15 april 1962). 23.10 Ernstige muz. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 15.00 De laatste der Mohika nen, TV-film. 15.25 Licht instrumentaal kwartet. 15.40 20 uur onder water, do cumentaire film. 15.50 Van onze sport redacteur. 16.15 Huis, thuis, wonen, pro. gramma over de mogelijkheden ter ver. betering van ons wonen. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Nacht, een Poolse film-impressie. NTS: 19.50 Re portage van de dodenherdenking op de Waalsdorpervlakte. 20.10 Pauze. 20.15 Hier vliegen geen vlinders, Tsjechische film. 20.30 Journaal. KRO: 20.50 Brand punt. NTS: 21.30 De laatste trein, TV- spel. KRO: 22.30 Die Braut und das Kreuz, documentaire film over het le ven van Edith Stein. NTS: 23.00-23.05 Journaal. HOOFDSTUK VIII. Iris wachtte met Phyllis en de kin deren bij de auto's. Toen zij de pro cessie langzaam zag naderen, snel de zij hen tegemoet. Wat is er toch gebeurd? Is je hond gewond, Guy? Guv verklaarde in het kort wat Jet was overkomen en besloot met de mededeling, dat Hugh hem nu direct naar de veearts in Polrennick zou brengen. Ik ga met je mee, verklaarde Iris. Dan zag zij Meg en haar ogen werden groot van verbazing. Meg je haar. En je gezicht het is zwart als van een schoor steenveger. O, arme lieveling, je ziet er uit, alsof je een vreselijke tijd ach ter de rug hebt. Stel je voor, in zo'n afschuwelijke gat te vallen. Meg is er niet ingevallen, viel Guy haar in de rede. Zij is er in I Vertaling: I J. A. W. VAN HACHT geslaagd in de mijnschacht af te da len om te proberen Jet te redden. Over het hoofd van Iris glimlachte hij onverwacht tegen Meg. Ais je er op dit moment een beetje uitziet als een Commando, komt dat, omdat zij zeker als een commando han delde. Hugh hield de achterdeur van de wagen open. Leg Jet op de bank, zei hij te gen Guy. Er is ruimte genoeg voor je om naast haar te zitten. Hij keek om naar Iris. Je komt ze ker voorin naaet mij zitten, niet waar, Iris? Meg wendde zich half af, maar Guy zei: Kom je niet mee? Jy bent tenslotte degene die Jet gered heeft, en jij hebt de spalk aangelegd. Ik vind dat je mee moet komen, voor het geval dr. Mc Allcister je wil spreken. Meg keek Hugh aarzelend aan. Er is niet al te veel plaats en je wilt Jet natuurlijk zo goed mo gelijk laten liggen. Kom voorin, zei Hugch. Iris kan tussen ons in zitten. Iris bekeek met haar fluweel- donkere ogen Meg's stoffige kleren. Ik geloof niet, dat wij met ons drieën voorin kunnen, Hugh. Er zijn maar twee plaatsen. Zij lachte kort. Ik zou de hele weg terug naar Polrennick niet erg gemakkelijk zit ten. Dat gaat ook niet, gaf Meg toe. Ik kan veel beter met professor Criffel teruggaan. Ga jij naast Jet zitten, zei Guy. Hy stak zijn hand uit en greep die van Meg. De plotselinge druk op haar ruwe, ontvelde palm deed Meg onwillekeurig ineenkrimpena Guy zag de trek van pijn en draaide haar hand in de zijne om. Hij hield plot seling zijn adem in en nam heel voorzichting ook haar andere hand in de zijne. Meg. Ik had er geen idee van, dal je je handen zo had opengehaald Die moeten wel ondragelijke pijr doen. Arm kind en geen woorr zeggen. Hij sloeg zijn arm om har schouder en tilde haar bijna in r wagen, over ziin sch 'er te Hu?h 1 !•-« een en ai ic«i. d - eerst bij dr. Morwen moeten stoppen, voor we naar de veearts gaan. Zij moet terstond behandeld worden. Hij kwam naast Meg zitten, waarbij hij zich zo klein mogelijk maakte. Hugh zette de wagen in beweging en na een afscheidsgroet aan de Crif- fels, reden zy de weg over de hei de terug. Meg ondtekte, dat zij onvermijde lijk dicht tegen Guy aanzat. Zij pro beerde overeind te zitten, zodat haar schouders niet voortdurend tegen Guy's arm zouden rusten, welke hij achter haar, over de leuning van de bank had gelegd om zodoende meer ruimte te maken. Zij was zo bezorgd niet tegen Jet aan te vallen, dat zij onmogelijk de andere kant uit kon leunen. Ondanks al haar pogingen werd zij zo nu en dan bij een on verwachte bocht in de weg, toch te gen Guy aangeworpen. Hij zat half dwars, zijn zwarte loofd tegen het dak van de wagen edrukt, zyn lange benen bijna dub- >el gevouwen tot aain zijn kin. Toen Vleg zich met 'n gemompelde veront- ;chuldiging naar hem toekeerde, oog het donkerbruine gelaat toch 1 zo dicht bij —zich nog wat verder oar haar over. Hij glimlachte .auwtjes, zeggend: Neem me niet .walük, maar ik denk, dat je zo wat gemakkelijker zult zitten. Zijn arm gleed om haar middel en trok haar naar zich toe, zodat zij tegen hem aan kwam te leunen. Zachtjes vroeg hij: Hoe voel je je? Doen je han den erg veel pijn? De eerste ogenblikken bleef Meg stokstijf in zijn armen. Haar stem klonk stijfjes, afwijzend, toen ze ant woordde: N-neen! Ze zijn het is in orde. Guy's stem verried de glimlach, welke zij niet kon zien. De druk van zijn arm werd iets vaster. Leun tegen me aan, Meg. Op die manier loop je geen gevaar op Jet te vallen. De spanning leek uit haar lichaam te verdwynen. Daar zij het praktische van Guy's gebaar inzag, leunde zij wat meer op haar gemak achterover. Zy draaide het hoofd half om en ont moette de blik uit zijn blauwe ogen, warm en vriendelijk. Hij knikte. Zo is het beter. Zo ts er meer plaats voor ons alle drie. Iris keerde zich op de voorbank om teneinde iets te zeggen. De uitdruk king van haar gelaat veranderde plotseling de zachte blik werd hard doordringend. Ook haar 9tem verried scherpte. Ik moet zeggen, dat jullie daar gezellig zit Guy haalde onmerkbaar de schou ders op. Het is voor het gemak. Iris glimlachte tegen hem, lang zaam, liefjes. Ik wilde maar, dat ik achterin zat. Ik had het ook gewild, maar Hugh zei, dat er geen plaats genoeg was. Ik wilde, dat je naast MIJ zoudt komen zitten, verzekerde Hugh haar. Meg bleef zwijgen. Zij was zich maar al te duidelijk bewust van Guy's arm om haar middel en ook van haar stoffige, verwarde haar en van haar gelaat, dat Iris niet al te vriende lijk had vergeleken met dat van een schoorsteenveger. Zij had geen tijd gehad om zich op te knappen en in elk geval zou er meer dan een poederdoosje en make-up set nodig zijn om haar weer toonbaar te ma ken. Zij glimlachte flauwtjes, terwijl zij dacht, dat zy op dit moment niest zo vurig behoefde als een bad. Haar handen klopten en staken af schuwelijk en haar benen en rug voelden akelig stijf aan. Zij sloeg haar blikken neer en ontmoette de blik uit Jets trouwt, geduldige, brui ne ogen en vergaat op slag haar eigen pijn en narigheid. Zij aaide haar' zachtjes over de zwarte kop en zei zachtjes: Arme, ouwe Jet.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2