HARRY VAN KRUININGEN 5333 maakt uw haar anti-elektrisch DONDERDAG 2 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 DE WONDERE WERELD VAN shampoo h V i \/v pni de nieuwe ra[aK1M 3-kruidenshampoo Frappante reiniglng.frappante veerkracht, dank zij clean de nieuwe natuurshampoo. clean bevat de drie heilzame kruiden*, die de haargroei bevorderen, de bloeds omloop verbeteren, de hoofdhuid en haarwortels versterken. uw haar wordt „handelbaar". CLEAN ontwart uw haar; uw haar klit niet en... de kam glijdt er o zo gemakkelijk door. HeermoesHennepnetel, Sint Janskmld Een produkt van l'Oréal de Paris Royale flacon 1.25 Verkrijgbaar in Leiden e.o. bij H.H. kappers, drogisten en de speciaalbranche. (Advertentie) VOOR DE TWEEDE MAAL in een een half jaar kunnen we in Lei den het grafische werk van de* in Amsterdam wonende kunstenaar Harry van Kruiningen bewonderen. Einde oktober van het vorige jaar exposeerde hij onder patronaat van het L.A.K. in het Academiegebouw aan het Rapenburg, thans is er een overzichtstentoonstelling van zijn (na-oorlogse) werk ingericht in De Lakenhal, ter gelegenheid van de uit reiking van de kunstkritiekprijs, die san Van Kruiningen dit jaar door de Nederlandse sectie van de Association International des Critiques d'Art werd toegekend. Het werk van Van Kruiningen is dus niet nieuw voor ons. Ter gele genheid van de LAK-tentoonstelling schreven wij: „Het grafische werk van de niet meer zo jonge Van Krui ningen is van zeer goed ambachtelijk gehalte. In de keuze van zijn onder werpen toont hij een grote veelzijdig heid. Mythische en symbolische on derwerpen wisselt hij af met objec ten, die hij ontleent aan de meest nuchtere realiteit. Zelfs een enkele maal beweegt hij zich op het terrein van het surrealisme". Dit oordeel behoeft, nu wij kennis hebben kunnen maken met de ten toonstelling in De Lakenhal, naar ons gevoelen weinig wijziging. In algeme ne zin word ons toenmalige oordeel er door bevestigd, zelfs wordt het in zicht in het grote artistieke talent van Van Kruiningen er door verdiept. DE GRAFICUS Van Kruiningen leeft in een wondere poëtische wereld. Een wereld, die hij zichzelf schept, waar hij met heel zijn kun stenaarswezen in leeft, die hij voor ons oproept in soms bizarre, maar altijd poëtische beelden. De veelzij digheid van zijn aanleg schrijft hij neer in een onnoemelijk aantal ver beeldingen, die op indringende wijze zijn wonderlijke wereld aan de ern- tige beschouwer opdringen. Niet slechts in zijn bijna surrealistische prenten, hij wee ook tot het uiterste poëzie te puren uit het realime van .Men zie b.v. zijn prenten van de Del tawerken; zijn bladen van schepen vooral, zoals zeilwedstrijd en ballon- fokzeilwedstrijd. Hij componeert zijn prenten tot in de uiterste hoeken van de bladspiegel, zodat het onderwerp nM Carrell heeft gisteravond voor de VARA-tv een afocheidsshow van i aeteoen gebracht. Op de foto „stegen" Rudi Carrell en Miee Bouwman „Vissersschepen". Ets van Harry van Kruiningen. niet gevangen ligt in „het wit" (zoals b.v. bij Ap Sok, die eveens een be kende serie prenten van de Delta werken maakte, dikwijls het geval is) maar het wit - mèt het motief - een onverbrekelijk geheel uitmaakt. ZIJN HANG naar het wonderlijke geeft Van Kruiningen een eigen plaats in de hedendaagse grafische kunst. Zijn poëtische wonderwereld vond een unieke verbeelding in zijn (kostbare) bibliofiele werken, zoals „Het Zonnelied van Achnaton", „De Metamorphosen van Ovidius" (in de vertaling van Vondel), „Het Gilga- mesj-epos" en „De Opstand van het Grauw". Door zyn grote beheersing van het ambacht, de technieken ook in de toepassing van kleur, demonstreert Van Kruiningen voorts naast een veelzijdigheid van motieven een veelzijdigheid van uitvoering. Door b.v. een plaat te drukken in verschil lende kleurencombinaties, schept hij ook verschillende kunstwerken. Dat hij reeds vóór de omschakeling naar zijn huidige genre een lithograaf van betekenis was, blijkt uit een voor oorlogse prent - zuiver figuratief - die als enig werkstuk uit die vroege re periode in De Lakenhol wordt ge ëxposeerd. Men sta ons toe dit verslag te be sluiten met een variant op hetgeen wij reeds in oktober 1962 schreven: een zeer interessante ten toonstelling van werk, waarin het volmaakte ambacht en de schone kunst op de meest gelukkige wijze samengaan". De tentoonstelling blijft in Leiden tot en met 27 mei a.s. Laat ieder, die belang stelt in de Nederlandse eigen tijdse grafiek niet verzuimen er een bezoek te brengen. IN KORT GEDING Rudy Carrell contra Amstelveense nat. feestenvereniging De Vereniging tot Viering van Na tionale Feestdagen in Amstelveen wil, dat Rudi Carrell maandag 6 mei op treedt in het Amstelveense wandel park. Rudy Carrell zou dit wel wil len: hij ging daartoe verplichtingen aan. Maar hij doet het niet, want zijn huisarts heeft hem geadviseerd het kalmer aan te doen en wel zo, dat hij na de televisieshow gisteravond op vakantie gaat, er voor een tijdlang helemaal uit wil wezen, in ieder ge val voorlopig niet meer optreedt en dat heeft de artiest de Amstelve- ners laten weten. Daarmee gaat de Vereniging tot Viering van Nationale Feestdagen in Amstelveen evenwel niet akkoord. Ofschoon een vergelijk niet tot de onmogelijkheden behoort, is de raads man van de vereniging, mr. G. A. Dolk, van mening, dat hij vandaag, 2 mei, voor de president van de Am sterdamse rechtbank de verlangens van de vereniging in kort geding uit eenzet en verdedigt. Rudy Carrell wist gistermiddag toen hij midden in de repetities in Studio A zat, nog niet of hij zich door een jurist zou laten vertegenwoor digen. De cabaretier meende, dat zijn huisarts voldoende mans zou zijn om duidelijk te maken, dat hij 6 mei met te Aaoetaftveen ken sjjst Vechtpartij eiste dode Eis van 10 jaar tegen expeditieknecht De officier van justitie bij die recht bank te Amsterdam, mr. I. van den Berge heeft gistermiddag tegen de 24-jarige expeditieknecht Louis Carel B. een gevangenisstraf van tien jaar en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering geëist wegens doodslag. De officier beschuldigde de verdachte ervan op 19 augustus j.l. de 55-jarige Johannes T. gedood te heb ben door hem eerst zodanig te wur gen, dat hij het bewustzijn verloor en hem daarna te verdrinken. Zaak Academisch Ziekenhuis iveer uitgesteld De behandeling van de zaak tegen de 51-jarige Haagse metaalarbeider W. C. J. van W. is woensdag door de Haagse rechtbank nader aangehouden tot maandag 13 mei. Dan zullen o.m. nog een aantal getuigen a décharge worden gehoord. Van W. wordt ver dacht van inbraak in het Academisch Ziekenhuis van Leiden op 25 januari 1962, waarbij hij een brandkast kraakte en ongeveer een kwart mil joen gulden buit maakte. Dam naar Ameland van groot plaatselijk en nationaal belang De veerdienst naar Ameland zal moeten worden vervangen door een dam. Dat is de conclusie van het rap port, dat de voorzitter van de com missie „Verbinding Ameland-vaste wal", ir. J. B. Ritzema van Ikema gisteravond heeft aangeboden aan de commissaris der koningin in de pro vincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Hom an. De conclusies van zijn rapport zijn, dat uitbreiding van het aantal kilo meters gemakkelijk bereikbaar Noordzeestrand van landelijke bete kenis is gelet op de druk die op de bestaande recreatieruimten in Neder land wordt uitgeoefend. Een goede verbinding van de Noordelijke stran den met de vaste wal kan hiertoe een wezenlijke bijdrage leveren. Veerdiensten naar de Waddeneilan den zijn in vergelijking met een vas te verbinding naar die eilanden al leen economisch verantwoord zolang de gekapitaliseerde kosten over bij voorbeeld de eerstkomende twintig jaar duidelijk geringer zijn dan' de kosten van een vaste verbinding. De veerdienst op Ameland, waar van de gekapitaliseerde tegenwoor dige kosten al zo hoog liggen dat zij de kosten van een dam benaderen en waarvan de kosten in de toekomst, gelet op de groei van het toerisme nog snel zullen stijgen, komt derhalve voor vervanging in aanmerking. In het rapport wordt vermeld, dat de gekapitaliseerde tegenwoordige kos ten van de veerdienst ongeveer twaalf miljoen belopen en daardoor de kosten van een verbindingsdam, die ongeveer vijftien tot twintig mil joen zullen zijn, al zeer benaderen. De aanleg van een dam moet voor Ameland van zeer positieve waarde worden geacht. Het toerisme wordt bevorderd, betere spreiding daarvan is mogelijk, grotere service kan wor den geboden, het economisch funda ment van het eiland wordit versterkt. Mond- en klauwzeer in Brabant In Berghem, Nistelrode en Vorsten, bach is mond- en klauwzeer gecon stateerd. Als gevolg hiervan moesten 102 'varkens op een bedrijf in Berg hem worden afgemaakt. In de ge meente Nistelrode, waar het kerkdorp Vorstenbosch onder ressorteert, zijn op vier bedrijven vier gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. In totaal zijn hier 234 varkens afge maakt Op een bedrijf in Venraij (Lim burg) is onder varkens mond- en klauwzeer geconstateerd. Vrachtauto reed tegen bus: 17 gewonden Gisteravond is een vrachtwagen, die op de Terborgseweg in Doetin- chem plotseling moest uitwijken voor een slingerend over de weg rijdende bakfiets, tegen een, autobus van de Gelderse Tramwegen gebotst. Een boom, die daarbij omver gereden werd, viel op de bus. Twee inzitten den van de bus werden vrij ernstig gewond en zjjn naar een ziekenhuis overgebracht, 15 andere passagiers werden licht gewond en konden na verbonden te zijn naar huis gaan. De politie vermoedt, dat de berij der van de bakfiets dronken was. Da man is aangehouden. De met zand geladen vrachtauto, afkomstig uit Lichtenvoorde, slipte bij de uitwijkmanoeuvre en kwam te gen de juist passerende autobus te recht. De bus vloog tegen een boom, die afknapte en het bovendeel van de bus geheel afrukte. De twee helf ten van de bus zijn later afzonder lijk naar een garage gesleept. Doordat de vallende boom boven grondse electriciteitsdraden vernielde, is een groot deel van Doetinchem- Oost een tijdlang van licht versto ken geweest. Om negen uur was de schade hersteld. Friese fokstier voor pauselijke boerderij De Kath. Ned. Boeren- en Tuin ders Bond geeft binnenkort een an derhalf jaar oude Friese fokstier ten geschenke aan Paus Johannes voor zijn modelboerderij in Castel Gan- dolfo. Het beest, dat de naam draagt van „Friso juwelier nummer drie", zal volgende week naar Italië worden gevlogen als de moeilijkheden over wonnen kunnen worden waarvoor de K.N.B.T.B. zich geplaatst ziet bij het transport. Deze moeilijkheden hou den verband met stringente buiten landse veterinaire vervoersvoorschrif- ben van Nederlands vee met het oog op de gevallen van mond- en klauw zeer in ons land. De stier komt uit de stal van veefokker A. T. Hettinga uit Cornjum. Het is niet bekend, wat het dier precies kost, en de schattin gen van veehandelaren lopen ver uit een van 2000 tot 50.000 gulden. De initiatiefnemer van het Neder landse geschenk is de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Bekkers. Arbeider gedood door lift op drift De 36-jarige J. H. van Gestel, ar beider en concierge van een hand- schoenenfabriek te Heemstede, die dinsdag j.l. tijdens werkzaamheden aan een bagagelift de bak op zyn hoofd heeft gekregen en met zware hoofdwonden naar een ziekenhuis is overgebracht, is daar gisteren over leden. De man had de liftkabel los gemaakt, omdat het contragewicht niet meer functioneerde. Het gevolg was, dat de lift bak van een hoogte van tien meter viel op een ogenblik, dat de heer Van Gestel zyn hoofd in de liftkoker hield. KARDINAAL ALFRINK NAAR JEANNE d'ARC-HERDENKING. Op uitnodiging van mgr Robert Picard de la Vacquerie, bisschop van Orléans, zal kardinaal Alfrink op 7 en 8 mei a.s. de Jeanne d'Arc- herdenking presideren, die elk jaar in Orléans wordt gehouden. Een jaar voor diefstal na waarschijnlijke zelfmoord De rechtbank in Amsterdam heeft de 28-jarige zeeman E. S. uit Am sterdam wegens diefstal van een portefeuille met 400 van een 55-ja- rige ongehuwde kleermaker aan de Overtoom, die kort tevoren waar schijnlijk zelfmoord had gepleegd,, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek. De officier van justitie had de maximum ge vangenisstraf van vier jaar met aftrek geëist. Een 32-jarige Spaanse zeeman, werkzaam op de „Rijndam", is giste ren aan boord van zijn schip aange houden in verband met een s>teek- partij op Koninginnedag. Hij ver- wondde daarbij de eigenaar van een bar in de Delistraat te Rotterdam. Op de Britse koninklijke genie-school in Gillingham in Kent is een demonstratie gegeven met een nieuw voer tuig: een grote vrachtauto, waarop een haspel met een kant-en-klaar wegdek gemonteerd is. Dit metalen weg dek kan door de auto self worden gelegd waarbij een snelheid van ongeveer 50 meter in de 11 sekonden be reikt kan worden. Het enige, dat men bij deee demonstratie niet vertelde was, hoe de chauffeur van de wagen die wolkwaar wel de weg in het oog kan houden, op het verkeer voorbij rijn ijaeren gordijn kan letten,..'

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9