Soebandrio over lannen met Nieuw Guinea plannen met iNieuw iruinea Frankrijk is woensdag de oud-Maas je brichtenaar pater F. S. Willems O.P. Winston Churchill niet meer in Lagerhuis Communistisch-Chinees schip tot zinken gebracht Valt morgen beslissing BUREAUS: PAPENGRACHT 38 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDKRDAG 2 MEI 1963 53e JAARGANG WAT DEED NEDERLAND HET SLECHT IN NIEUW GUINEA Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., f 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Nederlandse Dominicaan in Frankrijk omgekomen Paus voorgedragen voor Nobelprijs voor de vrede Onderwijs krijgt voorrang De juridische faculteit van de uni- bij een auto-ongeluk omgekomen, voor „burgerlijke werkzaamheden" Hij behoorde tot de Franse pro- en daarvoor ter beschikking staan vincie van de Orde en heeft bijna versiteit van Sao Paolo heeft Paus van die nieuwe gouverneur, de heer zijn gehele leven in Frankrijk door- Johannes XXIH voorgedragen voor Bonay en diens bestuursambtenaren, gebracht. de Nobelprijs 1963 voor de vrede. De economische leiding van het Pater Willems was een veelzijdig Het verzoek daartoe is in plechtige land zal geschieden vanuit Djakarta artist. Hij was schilder, letterkundige, zitting in de universiteitsaula over- Op een persconferentie, die de In- doch in elk geval gedurende enige musicus en kunstfotograaf. Als on- handigd aan de Noorse consul in donesische minister Soebandrio van maanden zal West Irian een „afzon- derpastoor van het kerkje te Assy, Sao Paolo. Bijzondere aanleiding tot buitenlandse zaken woensdag na de derlijke eenheid" zijn. Op het ogen- aan de bouw en de versiering waar- dit initiatief van de universiteit in overname van het bestuur in Hollan- blik wordt de mogelijkheid van bui- van vele bekende kunstenaars hun Brazilië is de recente encycliek van dia hield, heeft hij uiteengezet, dat tenlandse investeringen nog niet in medewerking hebben verleend, was de Paus „Pacem in Terris", die in de Indonesië als zijn voornaamste taak beschouwing genomen, „de gedachten hij ook belast met de geestelijke Braziliaanse pers een buitengewone de „emancipatie" van de bevolking van de Indonesische regering bewe- zorg van tb-patiënten in de sanatoria grote weerklank heeft gevonden, ziet, vooral die in de binnenlanden, gen zich nog op een lager niveau, n.l. van het Plateau d'Assy. In opdracht Aan onderwijs zal voorrang worden °m de bevolking uit de bossen te van zijn orde heeft hij muur- en ge- gegeven om het analfabetisme-per- krijgen", aldus Soebandrio. welf schilderingen gemaakt in de ka- centage, dat thans 99 procent be- Indonesië heeft geen plannen om thedraal van Martinique, draagt, omlaag te brengen. speciale banden met Australisch Pater Willems, die 52 jaar oud is Or, vraag hoe Indonesië denkt Nieuw Guinea te vestigen ofschoon geworden, verongelukte toen hij met ftVJ d^Wdl^dTÏÏT^n Se beide landen nu een gemeenschappe. vrienden terugkeerde van een ten- o^LunfvafhèuIS Hl* toonstelling. de dr. Soebandrio: „Afgaand op de vorderingen die we daarmee hebben gemaakt in andere streken, zoals b.v. het binnenland van Borneo, zijn wij wat dit betreft niet pessimistisch". Verder deelde hij mee, dat Indonesië 30 miljoen Amerikaanse dollars heeft uitgetrokken en gereserveerd om ge durende het eerste jaar in West-Irian te besteden. Dit, zei hij, is hetzelfde bedrag dat Nederland er jaarlijks aan ten koste heeft gelegd, „maar Een Frans Hals voor 21/4 miljoen Op een kunstveiling in New York heeft het bekende werk van Frans Hals „De vrolijke luitspeler" 600.000 dollar opgebracht. Men meent, dat dit een record-bedrag is voor een schilderij van deze Nederlandse schilder uit de zeventiende eeuw. Het doek maakte deel uit van de collectie van wijlen Oscar Cintas, die van 1932 tot 1934 ambassadeur van Sir Winston Churchill heeft mee- vatieven weer de overwinning en Cuba in de V.S. is geweest. Hij heeft wij zullen het geld geheel ten goede gedeeld, dat hij zich voor de volgende werd Sir Winston voor de tweede zijn collectie nagelaten aan een stich- doen komen aan de bevolking". algemene verkiezingen in Engeland maal in zijn loopbaan op 77-jarige ting voor steun aan de kunst en Hij deelde voorts mee, dat de In- niet kandidaat zal stellen voor het leeftijd premier. In april 1955 ten- kunstenaars van Cubaanse afkomst, donesische strijdkrachten in West parlement. Sir Winston, die thans slotte legde hij het premierschap die- Het schilderij is gekocht door een Irian zullen worden bekostigd buiten 89 jaar is, heeft het district Woodford, -finitief neer, maar tot hét begin vo- Engelse vertegenwoordiger van een de begroting van het gebied om. Drie- Essex, sinds 1945 als conservatief in rig jaar was hij nog een trouw be- niet-genoemde particuliere verzame- kwart van de 15.000 militairen in het lagerhuis vertegenwoordigd. In zoeker van het lagerhuis. laar. West Irian heeft een speciale oplei- een brief die hij aan de voorzitter ding gehad in territoriaal bestuur, van de afdeling Woodford van de Deze mensen zullen worden gebruikt conservatieve partij heeft gezonden en die woensdagavond werd gepubli ceerd, gaf Sir Winston als motief voor zijn besluit op, dat hij niet meer zo best ter been is na de val die hij verleden jaar in zijn hotel te Monte Carlo maaide en waarbij hij een breuk in het dijbeen opliep. Een re- De Nieuw Gumc-a-raad heeft be- «"lmatig bezoek aan het lagerhuis sloten zichzelf op te heffen. Alle aan- SfS&S!" geW°r' wezige ledien hebben ingestemd met aen' alaus Slr Winston, het liquidatiebesliuit, met uitzondie- Hij herinnerde eraan, dat hij on- ring van drie leden, die zich tegen de geveer zestig jaar deel had uitge- opheffing hebben verzet, de heren maak1 van het lagerhuis, waarvan Mofot-, Torey en Gebze. De stemming 39 jaar voor Epping en daarna voor zelf was geheim. Woodford. In de resolutie over de opheffing Churchill is de nestor van het la- werd gezegd, dat deze zou ingaan te- gerhuis. Niemand is ooit zo lang ach- Nieuw-Guinearaad ontbond zichzelf Sir Winston Churchill heeft meegedeeld, dat hij zich voor de volgende algemene verkiezingen in Engeland niet meer kandidaat zal stellen voor het parlement. Sir Winston, die thans 89 jaar is, heeft het distrikt Wood ford, Essex, sinds 1945 als conservatief in het Lagerhuis vertegenwoordigd. Foto: Sir Winston Churchill tijdens een van de autoritten naar het Lagerhuis. Torpedo-aanval of op een mijn gelopen? pen is. Hij acht heit ondenkbaar, dat het schip door een nationalistisch Chinees of Zuidkoreaans oorlogsschip is getorpedeerd, daar de oorlogs schepen van deze landen onder con trole van de Amerikaanse marine Het bijna 9500 ton metende. Chi- staan en van te voren kennis moeten nese vrachtschip Yue Jin is w'oens- geven van hun bewegingen. w dag in de buurt van het Zuidkoreaan- In'kringen, die nauwe betrekkin- gelijk met de bestuursoverdrachit, ml. tereen lid van dit college van volks- se eiland Tsjejoe Do door een onbe- £en hebben met het Japanse minis- 1 mei te 12.30 uur. vertegenwoordigers geweest. Politie- kend schip tot zinken gebracht, zo terie van buitenlandse zaken weigert Aan president Soekarno wordt het ke kringen verwachten, dat zijn be- heeft de Japanse raad voor de men commentaar te geven over deze overgelaten, zo spoedig mogelijk een sluit om na de verkiezingen niet meer scheepvaart meegedeeld. Alle 55 be- „delicate" kwestie, gezien het feit, nieuwe vertegenwoordigende raad in het huis terug te keren opnieuw manningsleden zijn gered door een dait de handelsbetrekkingen tussen voor West-Irian te vormen. aanleiding zal geven tot speculaties Japanse vissersboot. Volgens de op- communistisch China en Japan sinds over de vraag, of hij uiteindelijk toch varenden van de Yue Jin was him 1958 verbroken zijn. VN-DESKUNDIGEN een hoge adellijke titel zal accepte- schip getroffen door drie torpedo's. Be kapitein van een Japanse pa ren, iets wat hij steeds van de hand De vrachtvaarder was op weg van trouilleboot, die een eerste onderzoek Enige deskundigen van de VN zul- heeft gewezen. Tsingtao, Noord-China, naar Moji heeft ingesteld, is ook tot de conclu- len periodiek een bezoek brengen aan aan de Japanse zuidwestkust met een sie gekomen, dat de „Yue Jin" door West-Irian om aan de Indonesiërs ad- VAN CONSERVATIEF NAAR lading mais en diverse andere goe- krachtige stromingen uit de koers is viezen te geven in verband met de LIBERAAL deren aan boord. geraakt en te pletter is gelopen op uitoefening van het zelfbeschikkings- Het zou voor het eerst sinds vijf rotsen op 200 km ten westen van het recht der bevolking. Churchill deed in 1000 als conser- iaar zÜn geweest, dat een schip uit eiland Sjejoe bij de Zuidkoreaanse Deze mededeling werd op het laat- ^ief afgevaardigde ziin intrede in rommunistisch China een Japanse kust. Be opvarenden van de „Yue ste ogenblik toegevoegd aan de reeds w iflfferhuis In 1906 ein,e hii nnw haven aandoet. In welingelichte krin- Jm hadden niet op zijn vragen wil- enige tijd geleden opgestelde bood- tot «j* liberale beginSelei? en twee fen in Tokio ™rdt betwijfeld, of de len antwoorden, schap van^Cte Thant aan de bevol- jaar later kreeg zitting in het li- JaPaiise. regering haar toestemming Tn ,c king van West-Irian. berale kabinet als minister van han- D o In Tokio is vernomen, dat de ka- voor het aanleggen in Moji had gege° pitein van de patrouilleboot opdracht een kijker. Op stations van Verona en Savona bleek hij wapens en springstof in bewaring te hebben ge geven. TANKSCHEPEN VAN 150.000 TON? De Esso Petroleum Company stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de economische voordelen van het gebruik van tankschepen tot 150.000 ton, zo is in Londen bekend gemaakt. In een artikel in het „Es so Magazine", waarin een blik voor uit wordt geworpen tot 1975, zegt de maatschappij, dat zulke enorme sche pen diep water nodig zullen hebben om af te meren. Ofschoon Engeland zulke mogelijkheden heeft zullen nog vele vraagstukken moeten wor den opgelos. De wereldvraag naar olie, zö wordt in het artikel opgemerkt, zal stijgen van 1,2 miljard ton in 1962 tot 2,2 miljard in 1975. De Britse vraag zal in die periode ongeveer verdubbelen van 52 miljoen tot 102 miljoen ton. Uitzending Benfica-F eijenoord Naar de NTS ons mededeelt is er zeker vóór vrijdag geen nadere mededeling te verwachten over het al of niet uitzenden van de wed strijd Benfica—Feijenoord door de NTS. MIJNEN? heeft gekregen de opgepikte Chinese zeelieden naar Sjanghai te brengen. Vergi ouwen Pater nog steeds zoek Het zoeken naar de sinds zaterdag met een Cessna vliegtuig van de Mi- luvo op Nieuw Guinea vermiste pa ter Edmar H. Vergouwen ofm heeft nog geen resultaat ongeleverd. Het reddingswerk in het uitgestrekte ge bied word intensief voortgezet. Be halve de vliegtuigen van missie en zending, nemen nu ook patrouilles van de plaatselijke bevolking aan de speurtocht deel. MENS ERGER JE NIET WESTELIJK NIEUW-GUINEA - thans West Irian - is onder de soe vereiniteit van de Republiek Indo nesië gebracht. Slechts Indonesië - lees Soekarno - heeft het daar nu voor het zeggen, want niemand zal wel het toezicht door de V.N. op het Indonesische regiem in Papoealand ernstig nemen. Zeker de regeerders in Djakarta niet. Men kan zich ergeren over uit latingen van die zijde, ook over het naar de mond praten van Bonay, de eerste gouverneur van West Irian, van zijn Indonesische meesters, maar de wereld zal zich bij de gang van zaken hebben neer te leggen. Indo nesië werkt met alle middelen voor inlijving van het gebied bij de repu bliek. Daarom werd ook gezwegen over de clausule in het overgangs verdrag, die handelt over het zelf beschikkingsrecht, daarom ook wor den er 15 duizend Indonesische sol daten gelegerd, die het burgerlijke bestuur „behulpzaam" zullen zijn bij de uitoefening van zijn taak en daarom alleen wordt het werk van de Nederlanders gekleineerd. Dat Nederland en de Nederlanders zich daarover ergeren is begrijpelijk maar doelloos. Wèl hopen we, dat ondanks alles, het werk van Neder land in het belang van de Papoea's niet vergeefs is geweest. del. Van die tijd af tot 1929 be- ven' kleedde hij vrijwel onafgebroken al lerlei hoge posten, als liberaal of als Amerikaanse mariinekiwijgen in conservatief. Tien jaar bracht hij Washington achtten woensdagavond daarna door m de politieke wildernis de mogelijkheid niet uitgesloten, dait van de jaren dertig, waarin hem geen hert, Chinese vrachtschip op een mijn plaats werd toebedeeld in de conser- uit de Koreaanse oorlog is gelopen. - - vatieve en „nationale regeringen Volgens deze kringen beschikken de slagen met springstof gepleegd. Een van die jaren. Na het aftreden van nationalistische Chinezen niet over ervan gold het gemeentehuis, de Neville Chamberlain nam hij, op onderzeeboten. In het gebied waar twee andere verenigingsgebouwen. 67-jarige leeftijd, die ongelofelijk zwa- de Yue Jin gezonken is, zijn tijdens Er viel e e n gewonde. Twee jongelui Bonay eerste gouverneur van West Irian In de nacht van dinsdag op woens dag zijn in Milaan weer drie aan- re taak van de leiding van het Brit- de Koreaanse oorlog zeer veel mijnen zHn gearresteerd, se oorlogskabinet op zich. In 1945 gelegd. In verband met vorige werden de conservatieven door de OP EEN KLIP? oa- in het station van Milaan is een Labour-partij „gewipt" waarna Oostenrijkse jongen van 14 jaar aan- Churchill zes jaar lang leider van de Het hoofd van de Japanse kust- gehouden. Hij had in zijn rugzak een oppositie was. Bij de verkiezingen wacht is van mening, dat de „Yue geladen revolver, een mes met een van 1951 behaalden echter de conser- Jin" waarschijnlijk op een klip gelo- lemmet van 25 cm, een kompas en Een beeld van de 1-Mei-viering op de Platz der Republik in West-Berlijn, waaraan een half miljoen mensen deel namen. Op de achtergrond staat op een spandoek ^Berlijn hoort bij de vrije wereld". Verder op de achtergrond het voormalig Rijksdaggebouw» De eerste regionale gouverneur van West-Irian, J. E. Bonay, is gistermid dag beëdigd in tegenwoordigheid van minister Soebandrio. Bonay beloof de te zullen werken voor het welzijn van de Papoea's. Hij zei, dat „de Ne derlandse kolonisten" verantwoorde lijk waren voor de algemene sociaal- economische achterlijkheid in het ge bied. Later op de dag zei Bonay nog tijdens een bijeenkomst op het marktplein, dat hij thans belast is met „de grote taak om de levens standaard omhoog te brengen en het lijden, dat door de Nederlanders was veroorzaakt tot een einde te bren gen". De heer Bonay, die 24 aug. 1924 ge boren is, doorliep de dorpsschool te Seroei en werd in 1941 tewerkgesteld als schrijver op het districtskantoor aldaar. In 1945 benoemd tot kandi- daat-bestuursassistent, was hij tot 1950 werkzaam als districtshoofd in diverse ressorten bij Hollandia. Be gin 1950 werd hij aangesteld tot dis trictshoofd van Boven-Waropen waarna zijn benoeming volgde tot be- stuursassistent ter beschikking van de controleur van Waropen. Als zo danig werd hij in 1955 belast met het openen ven een nieuwe onderafde ling. In 1957 sloot hij met goed ge volg een applicatiecursus af aan de opleidingsschool voor inheemse be stuursambtenaren te Hollandia. Ver volgens was hij districtshoofd van Oost Biak en Zuid Japan. Op 1 janu ari 1961 werd hij benoemd tot hoofd bestuursassistent. Hij is drager van het kruis van verdienste. Kans op nachtvorst De Bilt, donderdag 10.00 uur. Het K.N.M.I. deelt mee: In de nacht van woensdag op don derdag is het koufront gepasseerd, dait opnieuw op de meeste plaatsen in ons land meer dan 10 mm regen bracht. Na de frontpassage draaide de wind naar noordwest en stroomde koude, van oorsprong arctische lucht binnen. Intussen heeft het Azoren- hogedrukgebied zich naar het noorden verplaatst, waardoor de depressie- banen op hoge breedte voorkomen en naar het zuidoosten gericht zijn. Bij IJsland ontwikkelde zich een nieuwe storing, waarvan wordt ver wacht, dat deze over Ierland of West- Engeland naar de Golf van Biscaye zal koersen. De invloed van de sto ring zal in ons land dan ook gering zijn. Wel zal bij ons de wind afne men en zal de komende nacht in de polaire lucht een aanzienlijke tem peratuurdaling mogelijk zijn met kans op nachtvorst. Verder zullen opkla ringen voorkomen, maar zullen er overdag boven ons land ook nog en kele buien tot ontwikkeling komen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZON. EN MAANSTANDEN Hoogwaterstanden KORRELTJE „Geen woorden, maar déden", moet ieders lijfspreuk zijn.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1