verzetsorganisatie omwenteling Russische hoopt op BEDREIGING BRACHT FRANCO TOT ACTIE ADLAI STEVENSON - KNAP POLITICUS Grote beslissingen die de wereld veranderden TE GEVAARLIJK OM OPENLIJK MET GENER.-AL TE BREKEN OORLOG ACHTER DE SCHERMEN (Von de chef van de Britse Inlichtingendienst overste John Baker White) Als men dr. Vladimir Poremsky, de 48-jarige president van de NTS achter zijn bureau ziet zitten kan men zich moeilijk voor stellen, dat hjj het hoofd is van een ondergrondse beweging met vertakkingen over de gehele wereld. Hij ziet er uit als een ge slaagd advocaat maar niet als een man, die leeft en reeds meer dan een kwart eeuw leefde onder de voortdurende bedreiging van moord en ontvoering. Alleen als hij begint te praten over de organisatie van de NTS en de strjjd tegen de machthebbers in het Kremlin is hjj een echte revolutionaire leider. Zo werkt NTS in Sovjet-Unie Poremsky's antwoorden zfln duide lijk en zonder terughouding als hem gevraagd wordt naar de organisatie van de NTS Op de vraag, hoe de NTS in de Sovjet-Unie werkt, ant woordt hij zonder aarzeling: „Onze taak was een nieuw soort organisatie in het leven te roepen. In een politie staat kan men nu eenmaal niet wer ken via een enkele grote organisatie. Immers, indien een man van die or ganisatie zou worden gepakt kan de rest ook worden gearresteerd. We be sloten derhalve met een aantal kleine groepen te werken zonder onderling contact maar volgens een vastgesteld plan" Over het doel van de NTS zei dr Porem9ky: „Ons plan is als volgt. Op het ogenblik zijn we bezig een toe stand te scheppen in de Sovjet Unie. welke het mogelijk moet maken, dat onze aanhang daar sterker wordt en dat de Sovjet-burgers meer en meer op de hoogte komen met onze verzets organisatie. Zo proberen wij het ver zet aan te kweken in de hoop, dat het eens mogelijk zal zijn de macht in de Sovjet-Unie over te nemen". Dat het Kremlin zich bijzonder ongerust maakt over de acties van de NTS blijkt volgens dr Ponemsky uit de voortdurende pogingen, die het ministerie van staatsveiligheid in de Sovjet-Unie onderneemt om de organisatie en de leiders van de NTS uit de weg te ruimen. Kanalen Zoals Georgo Okolovich, voorzitter van het „uitvoerend comité" van de NTS gezeteld is in het modern ge meubileerde „hoofdkwartier" van de NTS in Frankfurt am Main, ljjkt hy meer op een professor dan op een man, die reeds tweemaal het doel wit is geweest van „liquidatie-opera ties" van de Sovjets. Een van zyn in tiemste vrienden is de man, die op dracht had om hem te doden: Nico- lai Khoklov. Okolovich is de bewaker van vele geheimen. De geheime kana len bijvoorbeeld waarlangs de NTS- leden reizen naar het Sovjet-gebied en hoe zy hier weer van terug moeten komen, de methoden van verspreiding van de verzetskrant „Possev" en an dere publicaties aan Rode soldaten en zeelieden. Zyn naaste medewerker is de „directeur voor buitenlandse rela ties" van de NTS Arkadiy Stolypin. Een andere vooraanstaande figuur van de NTS is C. W. Boldyseff. Hjj is professor aan de Georgetown-uni- versiteit in de Verenigde Staten. Hij is reeds van 1930 af lid van de NTS Andere hoofdfiguren van de NTS zijn V. N. Rudin, president van het comi té tot internationaal onderzoek naar communistische technieken in New York, V. 1. Gorachek, de uitgever van de verzetskrant „Possev". L. A. Rahr de voormalige leider van de NTS in Engeland en nu werkzaam in Duits land en A. V. Svetlanin, redacteur van „Possev" Bases Waar komen de financiële middelen vandaan voor de NTS-organisatie? Moskou beweert „van de anglo-impe- rialisten" an dh Poremsky beweert: „Van onze eigen leden en van particu lieren en organisaties, die sympathise ren met de organisatie". Zo op het eerste gezicht mag worden aangeno men, dat de NTS veel geld ontvangt uit Amerika en Canada, want daar wonen de meeste beter gesitueerde le den van de NTS. Voorts is bekend, dat de NTS nauwe relaties onderhoudt met de Chinese nationalisten op For mosa en met de antl-Sovjetorganisa- ties in Amerika, Griekenland, Zuid Korea en Saigon. De kantoren van de NTS In Enge land zijn zeer bescheiden. Een klein huis bijvoorbeeld in Londen, een tele foonnummer in Battersea, een zit- slaapkamer in een industriestad, in Coventry, een tabakswinkel in Small Heath. Maar van al deze bases voert de NTS zyn voortdurende acties tegen de Sovjets. Het publiek merkt maar heel weinig van deze geheime oorlog Hier en daar in een café in de haven buurt ziet men soms een paar biljetten met de drietand of een paar exempla ren van de verzetskrant „Possev" of mannen en vrouwen, die vlug en ge heimzinnig spreken tegen leden van bezoekende delegaties uit Rusland. Dit alles is werk achter de linies. Hopeloos Is het een hopeloze stryd? Is het ver spilling van tijd - een man met Pijl en boog, die probeert een Stalin-tank te vernietigen? Of is het een gestadige drup, een drup, die langzaam maar zeker het Sovjet-fundament onder mint? Zoals ik het zie met mijn meer dan dertigjarige ondervinding van de Sovjetmethoden, e.d. zijn er twee krachten aan het werk die, op de lan ge duur, er voor zullen zorgen, dat er een meer liberaal en minder streng communistisch regime in Rusland zaï komen. Een van die krachten is de Russi sche publiek opinie en de „nieuwe ge dachten" van de Russische jeugd en de andere kracht is de NTS buiten Rusland, die zyn voornaamste pogin gen tot omkeer concentreert op het Rode leger in Oost-Europa. Zuilen de- zo twee verschillende machten elkaar vinden? Slechts de tijd zal dat leren! (Copyright Opera Mundi) Toekomstige historici, schrij vende over deze kritieke da gen van 1961, zullen waarschijn lijk moeiljjk een man kunnen aanwijzen, die de geest van zjjn t\jd beter tot uitdrukking bracht dan ADLAJ EW1NG STEVEN- .SON, de ambassadeur van de Verenigde Staten bij de Ver enigde Naties! Hjj is uitstekend van de tong riem gesneden en men be schouwt hem als een van de beste politieke sprekers van de wereld. Op kritieke i momenten doet de westelijke wereld vaak een beroep op hem en zjjn for muleringen zijn de meest aan gehaalde uitspraken, die uit het forum van de wereld in New York naar voren komen. TREFFENDE UITSPRAKEN Sluipmoordenaars bedreigden familie Franco voortdurend Twee jaar daarvoor had de commu nistische partij hem reeds ter dood veroordeeld wegens zijn grote aandeel in 't onderdrukken van de socialis tische revolutie van 1934 Ze hadden 'n zeer hoge beloning uitgeloofd voor z'n hoofd en agenten van de Spaanse re gering waren nu van plan deze in de wacht te slepen. De eerste poging werd gedaan tijdens het carnavals feest te La Laguna. Tegen het vallen van de avond ontstond een hevig vuur gevecht, waarbij een scherpschutter van een dak af zijn geweer op Fran co richtte. De man, die het dichtst bij generaal Franco stond viel dood neer maar Franco werd niet geraakt Gonzales Peral, een kolonel van de generale staf, zorgde er nu voor, dat Franco dag en nacht bewaakt werd. Hij kreeg een lijfwacht. Franco's ambit' 'es om een opstand te leiden waren intussen echter sterk verminderd. Hij dacht er nauwelijks meer aan. Zijn vertrouwen in het le ger was geschokt. Ais men hem aan zijn lot zou hebben overgelaten zou hij waarschijnlijk getracht hebben zijn opgewonden fascistische mede standers rustig te houden. Maar de Spaanse regering dwong hem tot een besluit, dat hij liever niet genomen had. Het was hem Intussen namelijk maar al te duidelijk geworden, dat sluipmoordenaars l^et op zijn leven gemunt hadden en dat er goede kan sen waren, dat zij daarin zouden sla gen. Franco had slechts de keus tus sen vluchten of vechten en toen hij vernam, dat zijn vrouw en dochter bedreigd werden, besloot hij te vech ten. Het is echter ook mogelijk, dat de verandering van de gebeurtenis sen in Spanje zijn mening gewijzigd hebben. De regering had namelijk de controle over het gepeupel ver loren en een terreurbewind had zich uitgebreid van Bilbao tot Granada. Tussen 17 februari en 31 maart wer den niet minder dan 58 bureaux van politieke partijen en 36 kerken ver woest. Er waren elf algemene sta kingen uitgebroken en in tal van plaatsen was men opstandig. Voor een man als Franco, die zo vurig geloofde in de noodzakelijkheid van een sterke regering, was dit ko ren op zijn molen. Hij begon er dan ook weer over te denken of de zwak ke Spaanse regering niet met een for se stoot omver kon worden gewor pen. Weer aanslag Maar voor hij tot een besluit kwam werd er weer een aanslag op zyn le ven gedaan en wel by een groot bloe- menfeest op de Canarische eilanden in de plaats Villa de Orotava. Toen de menigte bloemen opstapelde voor de voeten van Franco kwam er ook een man naar voren die een gra naat in een bos bloemen had verbor gen Op het laatste moment echter kon een van Franco's bewakers de arm van de man grypen en de gooi richting veranderen waardoor de gra naat in de menigte terecht kwam en ontplofte. Franco bleef weer onge deerd. Franco's volgelingen drongen er nu zeer sterk bij hun leider op aan toe te slaan en op 6 juli 1936 gaf hij in derdaad een desbetreefend bevél-. Boodschappen in code werden ver zonden naar betrouwbare officieren, die sleutelposities innamen in Noord- Afrika. Vervroegen In de nacht van 13 op 14 juli 1936 werd wederom een aanslag gepleegd op Franco maar de drie mannen, die zijn slaapkamer binnenslopen werden tijdig door lijfwachten ontdekt. Beslo ten werd toen de datum van de op stand te vervroegen. Dit was name lijk de enige kans om Franco in le ven te houden. Maar hoe konden ze hem van de Canarische eilanden af krijgen? De Spaanse vloot was in handen van de regering en er was geen com mandant, die Franco aan boord durfde te nemen. Bovendien waren de communistische agenten talrijk op de eilanden, dat het byna onmoge lijk was om iets geheim te houden. De enige kans op ontvluchting scheen een vliegtuig te zijn, gevlogen door een avonturier als de En gelsman kapitein Beed. De kapitein werd opgezocht door de schrijver Luis Bolin, die hem vroeg: „Bent u bereid een vlucht te ondernemen naar de Canarische ei landen zonder tussenlanding op Spaans gebied? En, als u in Las Pal- mas aangekomen bent, is u dan be reid een zekere persoon op te pikken om hem naar Tetuan te brengen?" De kapitein aarzelde maar hij aan vaardde tenslotte het voorstel. Maar hij zou zich ongetwijfeld bedacht heb ben als hij geweten had welk melo drama hem in Las Palmas te wach ten stond. Regeringsagenten waren er namelijk achter gekomen, dat het voornemen bestond Franco per vlieg tuig van de Canarische eilanden te ha len maar zij kenden de naam van de piloot niet. Allen, die per vliegtuig binnenkwamen werden verdacht. Tot fascisme Zo gebeurde het, dat kapitein Beed meer dan 48 uur geschaduwd werd na z(jn aankomst op de Canarische eilanden. Eerst toen Franco aan boord stapte van het vliegtuig voor de nu historisch geworden vlucht naar Tetuan kwam hij te weten, wie zijn passagier was. De hierop volgende gebeurtenissen zijn nu historie. Franco overwon en kwam aan de macht in Spanje maar de werkelijke betekenis van Franco's beslissingen was, dat hij een potenti eel communistische staat tot het fas cisme bracht. En dat was een zware slag voor het wereldcommunisme! Een van die bekende uitspraken deed hjj o.m. toen de Russen hun proeven met de atoomwapens besloten te hervatten. Hij zei toen: „Opnieuw heeft de ijzeren vuist van Rusland de hoop van de vrede lievende volken de bodem ingeslagen!" Of, over het Russische „anti- kolonialisme": „We kunnen niet de schaamteloosheid negeren waar- mee de Sovjet Unie jammert over de aanwezigheid van buitenlandse troepen op buitenlands grondgebied. Een sentiment, dat enigszins komisch klinkt van een natie, waarvan de bezettingstroepen nog steeds in Polen, Oost-Duitsland en Hongarije zjjn, 16 jaar na het einde van de oorlog!" Toen Kennedy president van de Verenigde Staten werd, verwachtte Stevenson, dat hjj minister van staat zou worden maar Kennedy wees hem aan als de Amerikaanse vertegenwoordiger in de Verenigde Naties. Stevenson accepteerde deze belangrijke post na vele beden kingen. Sommige waarnemers zagen hem, na twee nederlagen in de verkiezingen en zjjn uittreden uit de democratische conventie, als een verbitterd man. Zij voorspelden hem zes maanden in de Vérenigde Naties maar ze hadden het mis. Zijn benoeming was een schrandere zet van Kennedy! WELGEZIND GEHOOR Als Stevenson niet in het hoofdkwartier van de Ver. Naties is kan men hem heel vaak vinden In Greenwich Village, In een kleine flat, waar hij zyn vrije tijd vaak doorbrengt met het luisteren naar klassieke muziek. Ook treft men hem vaak in hotels verspreid over geheel New York, waar de internationale elite elkaar ontmoet om te dineren. Op het ogenblik is Stevenson 61 jaar. Hy stamt uit een bekende familie van politici uit Illinois. Zijn grootvader was vice-president van de Ver. Staten en zyn vader leidde 49 boerderijen. In zijn jonge jaren werkte Stevenson een tijdlang als Journalist aan een plaatselijk familie-blad in Princeton. Later had hfl een advocatenpraktijk in Chicago en in 1928 trouwde hij met Ellen Borden, die zich in 1949 van hem liet scheiden. Ze hebben drie zoons. Vanaf de scheiding is mevr. Stevenson zich gaan wijden aan de dichtkunst en aan het leveren van commentaar op haar echt genoot, dat niet altijd complimenteus is. Stevenson heeft in de politiek altijd een vooraanstaande positie ingenomen. Hi) was goeverneur van Illinois, bekleedde belangrijke functies in Washington en in het buitenland. Velen beschouwen hem als de knapste politicus van de Verenigde Staten en zij vinden het merkwaardig, dat hij er nooit in slaagde president van de Ver. Staten te worden. Misschien zullen er ook wel geschiedschrij vers komen die zich dezelfde vraag zullen stellen (Copyright Opera Mundi). De chef der NTS-organisatie, dr. Vladimir Poremsky Monument in Oost-Berlijn met verzetsteken der NTS Honderden ogen kelten met spanning naar het zilverkleurige vliegtuig, dat driftig ronkend over de landingsbaan rolde. Dit was het grote ogenblik ivaarop de Spaanse legionairs hadden gewacht op het vliegveld Tetuan. Toen de machi ne tot stilstand kwam stormden zij er heen om hun verbannen commandant, generaal Franco, te begroeten. Dat was op 19 juli 1936 en Franco was naar Marokko gekomen om daar de opstand van de legionairs te leiden. Een be slissing met grote gevolgen, want ze betekende, dat Spanje in een bloedige bur geroorlog gewikkeld werd, die het schilderachtige land tot een slagveld van fascistische en communistische organisaties zou maken. Het was tevens het laatste hoofdstuk van een wonderlijke sluipmoordenaarsgeschiedenis. Vijf maanden tevoren namelijk had de Spaanse regering - bestaande uit linkse democraten en socialisten - Franco als bevelhebber naar de Caraibische eilan den gezonden. Officieel was het een militaire benoeming maar in feite betekende het een verbanning. De Spaanse president, Alcala Zamora, was namelijk bevreesd voor hem maar hij vond het te gevaarlijk om openlijk met hem te breken. Daarom beraamde Zamora en zijn regering het plan hem gedurende zijn verblijf op de Canarische eilanden te laten vermoorden. Hij werd dag en nacht bewaakt, zijn post werd gecensureerd en zijn tele foongesprekken werden afgeluisterd.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 12