Harry v. Kruiningen kreeg Prijs van de Critici Kort geding van vijftien Zuid-Molukkers uit Nieuw Guinea tegen de staat EISEN TRANSPORT NAAR NEDERLAND Voor de president van de recht bank in Den Haag diende gisteren een kort geding van vijftien Zuid- Molukkers uit Sorong op Nieuw- Guinea tegen de staat. Deze mensen eisen op zeer korte termijn trans port naar en toelating tot Nederland, subisiair naar Suriname voor zich zelf en 22 gezinsleden. Ter zitting bleek, dat reeds drie der eisers met hun gezinnen aan boord van een schip op weg naar Nederland zijn. Deze mensen hadden na de souve- reiniteitsoverdracht (1949) asiel op Nieuw-Guinea gekregen. Een vierde had ook asiel gekregen, maar bleek nu van zijn recht om naar Nederland te gaan geen gebruik te willen ma ken. Alle andere eisers woonden reeds voor de souvereiniteitsover- drkcht in Sorong.- Zij waren wel aan hangers van de „R.M.S.", doch naar mening van de Nederlandse autori teiten in augustus 1962 rustige bur gers, die geen gevaar zouden lopen. „Buiten de termen" Mr. G. Maris, optredend voor eisers, beweerde, dat zij na 1 mei wel de gelijk in lijfsgevaar zullen verkeren onder Indonesisch bestuur. Deze mensen hebben in september 1962 gevraagd naar Nederland te mogen gaan. De toenmalige resident vond, dat zij niet in de termen vielen en geen gevaar zouden lopen. In okto ber zijn zij gemolesteerd door Am bo nnese vrijwilligers. Op een vraag van de president of de gewelddaden dezer Indonesische soldaten allen tegen deze Molukfcers waren gericht (er zijn toen in Sorong twee Papoea agenten doodgeschoten en enkele Nederlanders gewond) kon mr. Ma- ris niet bevestigend antwoorden. Hij voerde echter aan, dat naar oordeel van de onderdirecteur Binnenlandse Zaken van het Unteabestuur deze mensen gevaar zouden lopen. Deze oudfunctionaris bevestigde dit als getuige, doch kwam niet tot een scherpe omschrijving van dit gevaar, zomin als andere getuigen.'t Schijnt, dat de eisers wel eens het plan heb ben gehad om een geheime draad loze verbinding met Ceram, waar nog altijd gevochten wordt, te ma ken. Zij hebben, zöals vele anderen, geijverd voor de republiek der Z.- Molukken, maar hebben zich niet ge wapenderhand of anderszins bij de invasie van Indonesië op N.-Guinea verzet. Mr. Maris drong bij de president op een zo spoedig mogelijke uit spraak aan, liefst op maandag a.s. Volgens zijn informaties zou 't dan Bijna 3 miljoen voor Bissch. Vastenactie De opbrengst van de Bisschoppe lijke Vastenactie 1963 bedraagt bijna 3 miljoen gulden. Aldus deelt 't se cretariaat van de Bisschoppelijke Vastenactie mee. Tot nu toe is aan parochiële en particuliere bijdragen 2.800.000 gulden overgemaakt aan de Vastenactie. Zodra alle bedragen binnen zijn, zal het eind-cijfer wor den bekendgemaakt. DE MOOISTE TOCHTEN LANGS DE BOLLENVELDEN Scheepsberichten Batu 26 v. Bushire 27 te Abadan verw.; Bintang 25 v. Djibouti n. Gi braltar; Caltex Leiden t 26 te Avon- mouth verw.; Caltex Madrid t 27 te Lavera verw.; Dahomykust 27 te Douala verw.; Geertje Buisman 6. 26 Gibraltar n. Ceuta; Gulf Hansa t 27 te Suez verw.; Gulf Italian t 27 te Port Said verw.; Hollands Duin 28 te Yokohaha verw.; Lekhaven 25 v. Buenos Aires n. Santos; Musilloyd 26 v. Chalna 27 te Calcutta verw.; Ne der Rhone 26 v. Hongkong n. Singa pore; Ondina t 26 dw Bone n. Mena Al Ahmadi; Slamat 27 te Messina verw.; Westertoren 28 te Calcutta verw. mogelijk zijn de betrokkenen per vliegtuig nog voor 1 mei weg te halen. Verzoenende houding Mr. E. Droogleever Fortuyn, optre dend voor de staat, trok het beweer de lijfsgevaar van de betrokkenen ernstig in twijfel. De rei in Sorong in oktober was niet speciaal tegen eisers gericht. Nadien is uit niets gebleken, dat zij gevaar zouden lo pen. De Indonesiërs nemen een ver zoenende houding aan. Er zijn geen aanwijzingen, dat deze houding na het vertrek van het Unteabestuur op 1 mei zal veranderen. Mr. Fortuyn trok in twijfel of de president be voegd was van dit geding kennis te nemen. Het betreft hier beoordeling van een beleid, toegezegd in de me morie van antwoord op het wets ontwerp waarbij het verdrag tot overdracht van Nieuw Guinea goed gekeurd werd. In deze memorie werd o.m. beloofd niet-Nederlanders, die onder Indonesisch bestuur lijfs- VAN DE HAAGSE POLITIERECHTER Handtastelijke buurvrouwenruzie in Rijnsburg „Ze kan een flauwte krijgen als ze dat wil," constateerde de verdach te, want de buurvrouw had 'h flauw te gekregen, nadat zij door verdach te was aangevallen. „Ik heb ze zo wat niet aangeraakt," luidde de vol gende informatie van verdachte, een 33-jarige huismoeder uit Rijnsburg. Ze stond terecht, omdat zij haar buurvrouw had mishandeld. Het was een oud zéér, deze affaire. Dat bleek wel uit het verhaal dat zowel door verdachte als getuige werd afgesto ken. Op 19 oktober was het dan tot handtastelijke uitbarsting gekomen, bij welke gelegenheid de buurvrouw- verdachte het huis van buurvrouw- getuige binnenstormde, haar door elkaar rammelde en vervolgens met het hoofd tegen de muur sloeg, waar door zij pijnlijk werd aangedaan," zoals dat in termett der dagvaar ding stijlvol wordt genoemd. „Ik had alleen nog het kraagje van mijn bloesje over," informeerde de mis handelde, want tijdens haar vlucht poging had verdachte haar 't bloesje van het lijf gescheurd. „En als ik voorbij ga, dan spuugt ze op de grond," betoogde getuige. „Proberen jullie nu eens in vrede met elkaar te leven," probeerde de rechter te bemiddelen, doch de reactie van de kant van verdachte en getuige gaf daarvoor niet veel gerechtvaardigde hoop. De officier wilde daarom een remmende geldboete opleggen, nl. 130, waarvan 100 voorwaardelijk. De rechter maakte er 100 boete van, waarvan 75 voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Het staat te vrezen, dat die 75 gulden terzijner- tijd er wel bij zullen komen. Gestolen melk betaald Een 30-jarige bijrijder uit Leiden zette uiteen, dat de karnemelk, die hij van de chauffeur had betrokken, door hem betaald was. Maar de chauffeur kwam ook niet eerlijk aan de melk. Hij moest die afleveren bij een inrichting te Oegstgeest en om dat de bijrijder voor de varkens thuis, die aan brand leden, karne melk nodig had, nam hij pl.m. 16 liter en die ging naar de varkens met brand. Verdachte zette uiteen, dat hij in elk geval de melk aan de chauffeur had betaald, doch de rech ter constateerde, dat het toch geen zuivere koffie was met de melk. De officier eiste 14 dagen gevangenis straf voorwaardelijk en een geld boete van '75. De rechter Veroor deelde tot 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk en een geldboete van /50. De onbewuste diefstal Volgens een huismoeder uit Leider dorp had ze in een zelfbedienings winkel te Leiden, eigenlijk onbewust de diefstal gepleegd van boter en NS- abonnementen 25 procent duurder Met ingang van 1 juni zullen de Nederlandse Spoorwegen de tarie ven van jeugd-, week- .en maand abonnementen met ongeveer 25 pet. verhogen. Zoals bekend zullen even eens met ingang van 1 juni de alge mene reizigerstarieven worden ver hoogd; deze verhoging zo deelt de voorlichtingsdienst van de Spoor wegen mee komt neer op circa 7 pet. De abonnementsprijzen zijn bij vorige tariefswijzigingen achterge bleven, de huidige prijzen der jeugd- kaarten zijn in 1950 vastgesteld, die van de weektrajectkaarten in 1952 en die van de weekkaarten en maandtrajectkaarten in 1955. De ta riefsverhoging voor deze soorten van abonnementen bedraagt omstreeks 25 pet.; dit percentage varieert naar de soort abonnementen, terwijl ook de eerste klasse-prijzen naar ver houding iets meer worden verhoogd. De prijzen van de algemene abon nementen blijven onveranderd. Eén uitzondering wordt gemaakt voor de eerste klasse der algemene maand abonnementen, waarvan de prijs met 4 pet. omhoog gaat. De prijzen voor het vervoer als bagage van bromfietsen, fietsen en kinderwagens worden verdubbeld. De D-trein-toeslag gaat voortaan 2,kosten en de prijs van de per- ronk aarten wordt op 20 ot. 'gebracht. gevaar zouden lopen, naar Neder land over te brengen. De Nederland se residenten op Nieuw Guinea heb ben dit beleid zeer ruim gevoerd, waarbij de een nog verder ging, dan de ander. De eisers hebben hun ver zoek op 8 september ingediend bij de' gouverneur toen een schip met 200 inwoners van Merauke op weg naar Nederland langs Sorong kwam. Die mensen uit Merauke waren ech ter als gidsen, informanten en soms ook gewapenderhand tegen de Indo nesische invasietroepen opgetreden. Volgens een der getuigen echter hadden eisers al eerder een verzoek bij de resident ingediend, welk ver zoek werd afgewezen omdat ze geen gevaar zouden lopen. Getuigen voor de staat, ambtenaren, die ook in Sorong betrokken waren geweest bij het aanwijzen van degenen die naar Nederland mochten, ontkenden, dat de eisers enig gevaar zouden lopen. Indien de president tot oordelen be voegd zou zijn, dan nog zou hij vol gens mr. Fortuyn de eisen moeten afwijzen, omdat eisers niet aan het gestelde criterium voldoen. Spreker trok voorts in twijfel of vervoer nog voor 1 mei met instemming van Un- tea zou kunnen geschieden. Ook in de namiddag werden nog getuigen in dit geding gehoord. kaas. Ze had een en ander in haar tas gedaan en vergat volgens haar zeggen af te rekenen. Wegens dief stal had ze zich nu te verantwoor den en betoogde, dat door allerlei narigheden ze het betalen had ver zuimd. Vanwege het blanco straf blad eiste de officier 40 boete, waartoe de rechter veroordeelde. Vergissing Het was volgens een boomkweker uit Boskoop echt een vergissing ge weest, dat hij in strijd met de voor schriften boomkwekerij produkten had geteeld. Hij verkeerde nl. in de mening dat recht nog te bezitten, doch het bleek dat hij er afstand van had gedaan. Hij was geen er kend kweker meer. Dat been was nu weer in het lid, zo betoogde de kwe ker voor de Haagse politierechter, doöh daarmee was voor de officier de zaak niet af. Want de overtre ding op 27 november stond wel vast, dat er toen zonder vergunning was geteeld en daar eiste de officier 30 boete of 6 dagen hechtenis voor. Óm dat hij nu een definitieve vergun ning bezit, veroordeelde de rechter verdachte tot 15 boete of 3 dagen hechtenis. Koude vergunning Een kweker uit Ter Aar had pro dukten gebeeld op de koude grond, waarvoor hij geen vergunning bezat. „Ik wist niet dat dit nodig was," zo betoogde verdachte voor de rechter. „Weet u het dan nu?" informeerde deze. Dat bleek het geval te zijn. De officier constateerde dat verdach te door de' Clandestiene kwekerij voor een bedrag van 700 onrecht matig had ontvangen en1 daar eiste hij 10 pet., dus 70 boete of 12 da gen hechtenis voor. Het vonnis werd 50 boete op 10 dagen hechtenis. Vorstschade in het tuintje Een kweker uit Voorhout had 0,88 roe teveel tulpen geteeld en daar voor stond hij terecht. Het was een verkeerde opmeting die de overtre ding had veroorzaakt, doch de offi cier van Justitie constateerde, dat verdachte daardoor 120 teveel had ontvangen en daarom luidde de eis 120 boete of 60 dagen hechtenis. „Ik heb er niets voor ontvangen, alles was verzopen en nu is van de winter veel vorstschade aangericht,-" luidde het verweer van verdachte. „Dat heb ik in mijn tuintje ook on dervonden," bekende de officier. De rechter veroordeelde tot 100 boete of 20 dagen hechtenis. Twee roe teveel Het was uitgerekend maar twee roe tulpen die een kweker uit Voorhout teveel had geteeld. Hij had vergun ning voor 14 roe en het stukje grond dat hij kon huren was 16 roe. „Daar voor wil je de mensen niet eens las tig vallen," zo vond verdachte. Maar de offictier deed het wel en eiste 15 boete of 3 dagen hechtenis. De rechter vond 10 boete voor de twee roe voldoende. Pengel wordt Surinaams premier Vrijdagochtend heeft de heer J. A. Pengel op een persconferentie te Pa ramaribo medegedeeld, dat hij, mede op verzoek van de andere partijen, in de nieuwe Surinaamse regering mi nister-president en minister van al gemene en binnenlandse zeken zal worden. Hij deelde verder mede, dat het aantal ministeries zal worden uitgebreid van 9 tot 11. PAPOEA-STUDENTEN VRAGEN POLITIEK ASIEL IN AUSTRALIË Zeven studenten uit West-Nieuw- Guinea, die studeren aan het Papoea medisch college te Port Moresby in Australisch Nieuw Guinea, hebben een verzoek om politiek asiel gericht tot sir Robert Menzies, de Australi sche eerste minister. De studepten zeiden, dat zij ge loofden, dat hun terugkeer naar West-Nieuw-Guinea persoonlijk ge vaar mee zou brengen. Mede-studen ten in Hollandia met Nederlandse beurzen waren - zij verklaarden aan- gevalen door pro-Indonesische Pa poea's en sommigen waren in een zie kenhuis opgenomen. Russische burgemeester terechtgesteld De voormalige burgemeester van Doesjanbe, de hoofdstad van de Sow- jetrepubliek Tadjikistan in Centraal Azië, is doodgeschoten omdat hij zich schuldig had gemaakt aan corruptie, zo meldde het Russische regerings blad Izvestia vrijdagavond. Enkele andere personen die bij de zaak betrokken waren, onder wie een voormalige officier van justitie, had den gevangenisstraffen gekregen. Volgens de Izvestia hadden de ver oordeelden zich staatseigendommen toegeëigend en steekpenningen aan genomen. In eerste instantie hadden zij een reprimande ontvangen, waar na zij hun villa's en geld, dat hun was afgenomen, terug hadden gekre gen. Zij waren pas voor een recht bank gedaagd nadat de Isvestia op nieuw melding van de zaak had ge maakt, aldus het blad. KENNEDY NAAR HET VERRE OOSTEN? President Kennedy overweegt deze herfst of in het begin van de winter een bezoek te brengen aan Japan eni een aantal andere landen in 't mid den-Oosten. In juni bezoekt hij, zo als bekend, Italië, West-Duitsland en de Ierse republiek. De voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, mr. F. H. A. de Graaff, heeft vrijdag in het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag het Nederlandse medische team, dat op verzoek van de Verenigde Naties wordt uitgezonden naar Kongo, aan de regering overgedragen. Het team vertrekt zon dag van Schiphol naar zijn bestemming. Op de foto in viervoudige handdruk „voor het front van de troep" v.l.n.r.: de leider van het team, de chirurg dr. J. G. Wes ter, dr. H. R. van Houten, staatssecretaris van buiten landse zaken; dr. G. M. J. Veldkamp, minister van sociale zaken, en mr. de Graaff. Heden, zaterdagmiddag werd aan de bekende graficus Harry van Kruiningen in het Leidse stedelijk mu seum „De Lakenhal" de Prijs van de Critici uitgereikt, welke prijs is uitgeloofd door de Nederlandse sectie van de Association Internationale des Critiques d'Art. Tevens is in De Lakenhal een overzichtstentoonstelling van Van Kruiningen geopend, na een door dr. H. L. C. Jaffé, vroegere onderdirecteur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, gehouden inleiding. Bovenstaande foto toont de kunstenaar in zijn ate lier, bezig met het beschouwen van een aantal van zijn prenten. (Foto Chris Stapels). Frits Butzelaar, Cor Witsche, Willy Ruys, een legerchau ffeur en Joop Hart in een scene uit de volgende afleve ring van „De Fuik", de avonturen van Oreste Pinto. welke door de KRO televisie a.s. zondag onder regie van Luc van Gent op het scherm worden gebracht.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9