PICASSO MILJONAIR DIE ALS ARME BOER LEEFT Meest produktieve kunstenaar van deze eeuw HIJ MAAKTE TENMINSTE 25.000 SCHILDERIJEN! Vrouwen zonder ogen Het zyn natuurlijk zijn schilderijen waardoor hij zijn grootste roem verwierf. Vanaf de dag, dat hij in 1907 voor een paar collega-kunstenaars zijn eerste meesterwerk onthulde. „Les Demoiselles 'd Avignon" is er in de kunstwereld veel veranderd. Op de twee en een halve vierkante me ter grote schilderij stonden vijf vrouwen- Musea zijn niet meer dan een hoop leugens en de mensen, die van kunst hun beroep maken, zijn meestal bedriegers, leder een wil kunst begrijpen maar waarom proberen we niet het lied van een vogel te begrijpen Waarom houden mensen van de nacht, van een bloem, van alles wat om hen heen te zien is, zonder die dingen te willen begrijpen terwijl, wanneer ze voor een schilderij staan, ze dat wel willen begrijpen V' De man, die met deze woorden de gevestigde mening over wat kunst is teniet trachtte te doen, heeft, naar experts schatten, voor een waarde van ongeveer f 400.000.000,aan schilderijen gemaakt. Schil derijen, waarvoor kunstliefhebbers zich de grootste moeite gegeven hebben om ze te begrijpen. Deze man is Pablo Picasso. Hij is 81 jaar maar nog steeds is hij in staat het publiek en de critici te verstommen, op te winden en te hypnotiseren. Op de heuvels boven Cannes woont hij in zijn schijnbaar met rommel gevulde villa „La Californic"; de meningsverschillen, die er over hem bestaan en nog steeds ontstaan, laten hem koud of hij maakt zich er vrolijk over. Onophoudelijk werkt hij door met grote ijver, die het hem mogelijk maakte misschien wel 25.000 kunstwerken te scheppen. springt." Dit riep hij en hp sprak namens velen, die als hij hadden geprobeerd de stijl van Picasso in een categorie onder te brengen en die buiten adem waren ge raakt in hun poging om hem te volgen. Want Picasso kan sneller van styl ver anderen dan een vrouw van kleren wat hp ook doet, het is allemaal even Ded Kunsthandelaars verkopen tegenwoordig de schilderpen van Picasso nadat zp in verschillende perioden zyn geklasseerd, alsof het het werk van acht, tien, een dozijn verschillende kunstenaars betreft en zo is 't eigenlijk ook. Een Parijse kunst handelaar heeft eens gezegd: Picasso is zo verstandig geweest... om minstens acht keer dood te gaan Er bestaat geen twijfel over, dat zpn fantastische veelzydigheid een redenen is, waarom zijn schilderijen voor miljoenen worden verkocht terwijl er toch, minimaal tenminste 25.000 op de markt zijn. Iedere andere schilder, die zoveel zou produceren, zou gevaar lopen bp een groot warenhuis terecht te komen Hoewel hij tegenwoordig miljonair is, leeft hij in La Calafornië bpna als een boer. Vaak draagt hij niet veel meer dan een rafelige khaki broek. ,,Geld heeft niet veel te betekenen", vertelde hp schrpver-fotograaf David Douglas Dun can. ,,We kunnen niet vijftig keer per dag eten WONDERKIND Picasso was al een wonderkind van zpn zevende jaar af. Zijn vader, een teken leraar, moedigde hem warm aan en hielp hem. Hij hield zpn eerste openbare ten toonstelling reeds op zpn veertiende jaar en toen hij toelatingsexamen deed aan de Academie van Barcelona maakte hp in één dag af, waar andere studenten een maand voor nodig hadden... In zijn eerste Parijse jaren Picasso was 21 toen hij in 1904 in Parijs ging wonen schilderde hp prachtige realis tische werken, die door de critici bijzon der goed werden beoordeeld. Zpn meest bekende werk uit die tijd was wel ,,Het portret van Gertrude Stein" met het harde mannelpke gezicht. Er is niet één onderdeel in de plasti sche kunsten (beeldhouwen, boetseren, pot- figuren afgebeeld, die niet de minste ge- tenbakken enz.), waarin het werk van Pi- lpkenis vertoonden met enige vrouw, die casso niet boven dat van de gemiddelde ooit met menselijke ogen was waargeno. men. In plaats van met zpn penseel de welvingen en omtrek van het vrouwelpke lichaam te schilderen, deformeerde hp zijn i tot over elkaar schuivende kleur vlakken. Eén van de vrouwen keek de toeschou wer aan ofschoon haar hoofd van hem was afgekeerd; een hand scheen door de lucht te vliegen; ogen ontbraken... De cri tici spotten en schreven misprijzend over hem toen hp op deze manier, die later bekend zou worden als Kubisme, vervolgde landschappen, portretten en stillevens te schilderen. Maar terwijl maanden later de meesten van zpn tijdgenoten nog de spot met hem dreven waren er al die nauwlettender naar het werk van Picasso gingen kijken; en zelfs waren er die deze van kpken en schilderen zelf gingen toepassen. Picasso had het dak van de voor heilig gehouden tempel van de kunst geblazen niet met de bedoeling te vernielen maar om frisse lucht binnen te laten, nieuw licht. De schilder zou de wereld niet meer met zijn ogen bekijken maar met zijn ver stand Dit is in wezen wat Picasso voor de ver nieuwing van de schilderkunst heeft gedaan. Maar het verklaart slechts ten dele waarom de meningen over hem zo uiteenlopen. Picasso is niet alleen een artistiek revolutionair; hp is een artis tieke superman. Hij is bovendien in hart en nieren een Spanjaard met al de explo sieve hartstocht en fantastische koppig heid van dat unieke ras. Zelfs de meest hartstochtelijke aanhan gers van de moderne kunst heeft het moeite gekost om Picasso bij te houden. De schilder Maurice de Vlaminck heeft hem in het openbaar afgezworen. ,,De Franse kunst is dood; en Picasso is de grafdelver. Hij is geen kunstenaar, hij is een virtuoos, die van de hak op de tak kunstenaar uitsteekt. Zo is hp een van 's werelds beste beeldhouwers. Ook heeft hij potten gemaakt, mozaïeken, houtsne den, sieraden en tapijten; iedere techniek beheerst hp met hetzelfde verbazingwek kende gemak. Hij heeft zelfs decors ont worpen, poëzie geschreven en twee toneel stukken Vreemd genoeg is hij wat muziek be treft een blanke lei. Hp houdt van het gitaarspel van de Spaanse zigeuners wanneer zp hun liederen begeleiden maar hij heeft eens tegen een bevriend musicus gezegd: ,,Ik weet er niets van af. Ik begrijp er te weinig van om er van te genieten". Picasso's leven is opgebouwd rondom het zien. Hij ziet met zijn ogen, met zijn vingers en met zpn verstand. Hij besteedt zijn leven, mensen te leren zien hoe afwis selend dit eenvoudige zien kan zijn In zpn vroege periode schilderde hij bedroefde clowns, acrobaten; in heldere kleuren. Daarop kwam het Kubisme; een strenge, niet-emotionele manier van zien, waarbij de voorwerpen van alle kanten tegelijk worden bekeken. In 1920 stortte hij zich alweer in een Neo-Flassieke Pe riode; hp schilderde zware, kleikleurige vrouwen, somber en donker op een wijze, die aan meesters uit de vorige eeuw doet denken. Daarop, toen zijn volgelingen zich nog met het Kubisme bezighielden of probeerde zich hier vrij van te maken, begon Picasso met zand, krantensnippers en lucifersdoosjes op zijn doeken aan te brengen. Het was er de oorzaak van, dat het publiek begon te denken met een one- man guerillaoorlog tegen iedere vorm van kunst te doen te hebben. Toen, tegen het einde van de jaren twin tig, trad een heel nieuwe periode in, mis schien wel zijn grootste: letterlijk schiep hij een nieuwe wereld op het linnen. Hij bouwde een eigen systeem van anatomie op: grote figuren met ledematen, die in Picasso op z'n paasbest. vlakken over elkaar liggen of geheel los van elkaar zpn zoals zijn „Zittende bader" maar die in wezen subtiele vervormingen zpn van het menselijke lichaam. Picasso zag nog steeds maar nu bijna uitslui tend met zpn verstand. Hij vertelde de wereld: „Kijk naar de macht van de geest, kijk hoe we met absoluut meester schap onze eigen realiteit kunnen vormen!" LENEN VAN ANDEREN Picasso heeft het ook nooit beneden zijn waardigheid gevonden van andere schil ders te „lenen". Jean Cocteau, die zelf vrijelijk thema's van Picasso in zijn werk gebruikte, heeft eens verteld hoe Parijse kubistische schilders hun vondsten ver borgen wanneer Picasso op bezoek kwam Over niemand ter wereld bestaan me* uiteen lopende meningen dan over de man, wiens naam voor iedereen van betekenis verschilt: PABLO PICASSO. Hij heeft evenzeer het uiterlijk van de kunst veranderd als het uiterlijk van de mensen, die hy schildert. Onverschillig of het nu de kunst critici, zyn vrienden, zijn kunsthandelaren of het publiek betrof. Hij heeft zich niets van hen aangetrokken en ging zijn eigen weg om de best betaalde, beroemdste, maar ook de meest aangevallen kunstenaar in de geschie denis te worden POSTZEGELS VERTELLEN Plakzegels in plaats van postzegels omdat ze vreesden, dat de meester het een of andere ideetje, waardoor ze be roemd hoopten te worden, in zpn werk zou gebruiken. Picasso heeft deze beschuldi gingen ook nooit ontkend. Hij meent, dat in de kunstwereld geen grenzen moeten bestaan. „Anderen kopiëren is noodzake lijk maar jezelf kopiëren, wat een armoe de heeft hp eens gezegd. Picasso heeft zich veel vijanden gemaakt door er nu en dan meer dan openhartig de nadruk op te leggen, dat hij Picasso is en dat hij dat wel wil weten ook. Zijn tegen standers weten ook het verhaal te ver tellen, dat Picasso zich tegen sluitingstijd in het Louvre in Parijs liet opsluiten om de gelegenheid te krijgen zijn schilderijen naast de Oude Meesters te hangen, „om te kijken hoe ze het er zouden doen na zijn dood". Veel van de mensen, die Picasso een oplichter met een artistieke ambitie noe men zijn misleid door zijn fantastische kundigheid een meesterwerk op één dag te schilderen. Ze vergeten, dat hij er een jaar over nagedacht kan hebben! Picasso zegt hier zelf over: „De mensen realiseren zich niet wat ze hebben Picasso en zijn vrouw, Jacqueline Roque, samen in de woonkamer, waar ook een sik entree heeft blykens deze foto. wanneer ze een van myn schilderyen be zitten. Ieder schilderij is een flesje met mijn eigen bloed. Zoveel moeite kost het mij." COMMUNIST Ofschoon zijn werk door Moskou ver oordeeld is als zijnde typerend voor de kapitalistische westerse maatschappij, houdt Picasso vol. dat hij communist s. Spanje is echter het antwoord op deze nspraak. Picasso voelde sympathie voor de Spaanse republikeinen, die tegen het begin van de tweede wereldoorlog door Russische, Europese en Amerikaanse communisten werden geholpen in hun burgeroorlog. Picasso haat Franco en heeft gezworen zolang „El Caudillo" aan het bewind is geen voet in zyn land te zetten. Ook heeft Picasso nooit geaarzeld de Nazi's te laten weten hoe hg over hen dacht. Uitdagend bleef hij tijdens de bezet ting in Parijs wonen; hg weigerde de spe ciale gunsten, die een kunstenaar kon ver werven door het vijandelijke regime te steunen. Toen zyn oude vriend, de dichter Max Jacob, naar een concentratiekamp werd gedeporteerd, waar hij later stierf, was Picasso een var. de weinigen, die de dienst te zijnei nagedachtenis bezocht in zwijgend protest tegen de brutaliteit van de Nazi's. Picasso heeft ook kritiek op het com munisme geleverd. Hij maakte deel uit van de groep Franse artiesten en schrij vers, die het protest ondertekenden tegen Ruslands genadeloos onder de voet lopen van Hongarije. Talloze vrienden hebber hem verzocht zich terug te trekken uit de communistische party maar hy heeft steeds met Spaanse koppigheid geweigerd aan dit verzoek te voldoen. Wanneer vrien den hem uitleggen, dat het communisme juist dat teniet tracht te doen, wat hij wi' verwezenlijken antwoordt de schilder „Wanneer ik schoenmaker was, zou het geen zin hebben de schoenen zo te fabri ceren, dat het duidelijk was wat vooi politiek ik aanhang maar over schil deren weet ik meer dan het Kremlin.' NIEUWE PERIODE: KINDERTEKENINGEN Wat heeft Picasso met zjjn woedende activiteit tot stand gebracht? Schoonheid? Misschien is het het beste het antwoord op die vraag bij hem zelf te zoeken: ..Schoonheid wat een vreemd iets. Voor mij heeft het woord geen enkele betekenis Ik weet niet waar het zijn betekenis aan i ontleent en ook niet waar het toe leidt" Schoonheid is nooit eer liefde van Picasso geweest ofschoon het toch juist dat is, waar een kunstenaar zich naar moet rich ten. Deze ziedende man houdt van de na. tuur, mooi en lelijk. Zijn kunst brengt voor alles wat er bestaat tot uitdrukking, alles wat geschapen is; wat hij her-schept zoalr hij dat zelf wertfet. Intussen bereidt Picasso een nieuwe verrassing voo:het maken van kinder tekeningen met sprekende kleuren en grillige, levendige lijnen. „Het duurt een hele tijd om jong te worden. Ik kan nu pas aan mijn jeugdwerk beginnen aldus Picasso In de loop der jaren zijn er allerlei soor ten postzegels uitge geven: met en zonder perforaties, wel en niet gegomd. Sommi ge werden gedrukt op de achterkant van oude landkaarten en bankbiljetten. Er zijn er zelfs, die met be hulp van een schrijf machine gemaakt wer den. Er is slechts één ge val bekend van plak- die gedrukt werden om dienst te doen als postzegels. Dit gebeurde meer dan 60 jaar geleden in het hartje van Afrika. In 1898 raak te men in Nyassaland toen nog Brits Cen traal Afrika, door 'n voorraad van de ge bruikelijke postzegels heen. Dit waren ze gels ter waarde van een penny. Vergeefs wachtte men op een nieuwe voorraad uit Londen. De leemte kon niet worden op gevuld met postzegels van een halve penny, omdat die pas in 1908 werden ingevoerd. Aanvankelijk ver kocht men voorraden weinig gebruikte post zegels met opdruk. Maar al gauw raak ten ook deze voorra den uitgeput. Toen werd de plakzegel, die toendertijd nog maar 'n penny waard was, gebruikt als post zegel met de opdruk: Internal Postage. Ze werden gemaakt op vellen van dertig en uit veiligheidsover wegingen bracht de di recteur-generaal van de posterijen op de achterkant van elke zegel een merkteken aan. Nadat zestien vellen op deze manier waren bewerkt, ver ving men de initialen door controlenummers Deze plakzegels wer den niet los verkocht maar bevestigd op en veloppen. Ongeveer 8 maanden waren deze zegels in omloop tot dat een nieuwe zen ding normale postze gels het protectoraat bereikte. Enige tijd la ter kwam de vermis te zending boven wa ter. Per vergissing had de rivierboot de zegels in Zambesi af geleverd, waar ze een jaar vergeten lagen... In het geheel waren er toen al ongeveer 30.000 plakzegels uit gegeven. I

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8