Brief uit „Wat moet ik doen met mijn dochter die ik niet begrijp' Nachtjapon die ook geschikt is als huisjapon „We worden vergiftigd Tips voor de huisvrouw Lastigste bij vakantiereisje is het koffers-pakken Luiers wassen is een belangrijk werk Hoe houdt U dieet? Wat een psychologe ervan zegt: Deze week vertrouwde een moeder van een grote dochter van vijf tien jaar haar moeilijk heden en problemen aan my toe. Ze vond het erg moeilijk kinde ren goed op te voeden, zei ze. „Wanneer zij jong zijn gaat 't nog maar daarna ver zuchtte zjj. Haar pro blemen lichtte zij uit voerig toe: „Mijn dochter Irene is vijftien jaar. Zy is groot en fors. Men schat haar op achttien jaar en soms zelfs wel op twintig. Omdat ik weet hoe ingewikkeld het karakter van jonge mensen kanzyiL had ik mij voorgenomen voor haar een vriendin en een vertrouwelinge te zyn maar helaas, dat is mij niet gelukt. Irfené liegt my voor en hoewel de reden daartoe onschuldig is, doet zij het toch met de bedoeling een deel van haar leven voor mij te verbergen. Ik weet, dat zij nogal behaagziek is en daarom heb ik haar toegestaan af en toe niet mate van enkele van mijn schoonheidsmidctelèn gebruik té maken. Zij raakte ze echter niet aan want heimelijk heeft zij ze zelf gekocht om er buitenshuis gebruik van te maken. Het zelfde geldt voor haar kleding. Alles, \vat ik voor haar koop, blijft in de kast. Zij wil slechts van die buitenissige dingen dragen. Kortom, ik begrijp haar niet en ik kan haar ook moei lijk volgen hoewel zij op zichzelf jgenopien hartelyk en lief is voor mij en mijn man I Rachel Louise Carson: Rachel Louise Carson, die in haar controversieel boek „Si lent Spring" schrijft, dat che mische bestrijdingsmiddelen de mens vergiftigen, is een Amen-' kaanse biologe van 55 jaar oud. Haar werk heeft haax in de loop der jaren al .vele on derscheidingen opgeleverd. Ver geleken bij haar geleerde col lega's heeft zfj nog een talent: zij kan schrijven. Haar methode wijkt sterk af van de manier waarop andere geleerden hun werk te boek stellen. Zij heeft; haar talent voor een meeslepende tekst al in verscheidene andere boeken laten zien, vooral in „The sea around us", dat twaalf jaar geleden voor het eerst gepubli ceerd werd. Zü heeft trouwens niet alleen een groot schrijverstalent z\j is ook een onvermoeibaar na tuurvorser. Voor haar boek „Silent Spring" heeft zij bijna vijf jaar lang uit alle delen van de wereld gegevens verza meld over de uitwerking van verdelgingsmiddelen en haar werk is niet voor niets geweest. Als reactie op haar boek is reeds een officieel onderzoek ih gesteld in Amerika, en te oor delen naar de wijze waarop het boek in Europa ontvangen is, zullen ook daar de nodige vra gen gesteld worden. Inderdaad, het is niet altijd gemak kelijk tussen een nog jonge moeder én haar grote dochter aangezien de moeder; veelal geneigd is haar doch ter nog teveel te beschouwen als een baby terwijl het meisje zich reeds volwassen begint te voelen. De jeugd heeft recht op toegeeflijkheid. Wees dus ook toegeeflijk en vergeet ook niet, dat tussen moeder en dochter een generatie ligt. Vanzelfsprekend reageert de doch ter dus anders d&n de moeder. De dochter bekijkt de kledipg, die zij wenst te dragen bijv. heel anders dan de móeder, zo vertelde ik haar. En ik vervolgdeAangezien U uw dochter uw smaak opdringt, kan zij hier slechts onderuit door u te bedriegen. Zij staat eenvoudig voor de keus zich belachelijk te voelen of U voor te lie gen en zij kiest het laatste U had dit alles kunnen voorkomen indien U haar in de gelegenheid had gesteld zich te kleden zoals zij dat wenst en haar toe te staan' zich in alle vrijheid wat op te maken. Jon geren hebben onafhankelijkheid en vrijheid nodig en "zij willen nu een maal graag voor volwassene spelen. Is het U wel eens opgevallen hoeveel 1518-jarigen zich graag in het zwart kleden Sta niet zo afwijzend tegenover een mode, die door U wat barbaars wordt gevonden. In uw jonge jaren vond uw moeder uw smaak toch ook wel eens uitzonderlijk Aangezien U graag een goede moe der wil zijn is het heus wel mogelijk met een beetje goede wil uw dochter te begrijpen en zelfs te leiden. Stel bijv. met Irene eens een budget samen waarover zij kan beschikken om haar kleding te kopen en verdere dingen, die zij zoal nodig heeft, op voorwaarde echter, dat, wat zij koopt van een zekere smaak en kwaliteit getuigt. Laat haar het geld zelf be heren maar help haar in geen geval indien zij tekort komt. Zij zal dan het gevoel krijgen, dat U haar als eeri. volwassene beschouwt en dat is het- mooiste geschenk, dat U haar geven kunt. Maar denk eraan, natuurlijk is dit een methode, waarbij U haar ,on-; Parelende lippen De Franse voorjaarsmode voor de make-up van de vrouw, bleek met' kleurloze lippen, heeft weinig bewon deraarsters getrokken. Uit New York komt het bericht, dat daar een vari atie op dezfe lichte kleuren is gevon- deü, die meer succes behaalt. Deze lippenstift, zacht-rpse en vrijwel, wit, is niet dof, dooh heeft een parelglans De nagellak, waarmede. (Ie vrouw haar nagels wil verfraaien, dient van dezelfde kleur te zijn als de lippen stift. Deze zachte kleuren met de parelglans maken geen doodse, maar ep' zeer verzorgde indruk Van top tot teen Ziet de toilettafel er mooi uit? Van onze schoonheidsspecialiste) Het is wel eens goed de toilettafel aan epn kritisch onderzoek te onder werpen. Gebruikt u werkelijk I alles wat 'er op staat, of kunt u er éénvou dig weg niet toe komen ook maar iets weg te gooien? „Nérgens komen vrouwen tot impul sieve aankopen als in een schoonheids salon'vertelde een desküntjiga mij eens. Npem bijvoorbeeld die zaphtro- se lippenstift, die u zo prachtig vond.,, heeft'p er iets aan gehad, of hééft (U deze aankoop later hevig betreurd? U kunt dézelfde' kleur toch be?t ge- bruikèn door liohtrose lippenstift als basis te gebruiken en 'er oranje of donkerroodéllebei kleuren die pas nog topmode waren) overheen te, doen. Het resultaat is: geld gespaard en een heel persoonlijke kleur lippen. NAGELLAK Nagellak wordt meestal op goed ge luk gekocht en als de flesjes een maal geopend zijn, wordt de lak vaak dik- probeer overblijfsels te mengen en eventueel te verdunnen met wat remover. Te .lichte en te donkere tinter) poe- dpr kunnpn ook op deze manier wor den gemengd en zo weer nuttig wor den. Voeg wat van die. donkere poeder bij qe Uchte kleur en probeer de nieuwe kleur op een stukje huid, totdat u 'te vreden bent, over dp tint. Restjes 'lippenstift hoeven niet te wor dpn weggegooid. Meng de restjes met wat cold-cx-epm ,6n u helpt rouge. Te opzichtige oogschaduw kan op dezelf de wijze tot, een betere tint worden gemengd. LEREN STOELEN Stoelen met lederen bekleding zijn sterk en kunnen goed onderhouden worden met zachte zeep en ledèrvet. Een vlek, die na behandeling met deze middelen niet verdwijnen wil, kan vaak met succes verwijderd worden met een warme azjjnoplossingi Ge bruik twee eetlepels azijn op een halve liter warm water. Bewerk de vlek ermee en droog de stoel af mqt een schone doek. Goed laten drogen alvp-, rens met lederwas op te wrijven .STIJVE PETTICOAT Een nieuwe petticoat kan soms zó styf zijn, dat de nylonkousen er kapot van gaan. Een wasbeurt in vrij heet paifciuwifll Ik staak. Mijn cis is I(Iverhoging ion mijn huishoudgeld! Als ik ooit eens rijk word, koop ik een stel volkomen uitgebalanceerde koffers. Maar tot die t\jd zal ik het moeten doen met wat ik heb. Het is al weer gauw vakantièt\jd en net als alle andere zomers komt dezelfde vraag naar voren: wat heeft men no- ,dig op reis en wat is de meest prak tische inpakmethode? Misbaarheld. Denk eerst na over wat men niet nodig heeft op reis. Neemt men een avondjapon mee om dat men er heel misschien een nodig zal hebben?. Bedenkt u dat men dan ook speciale handschoenen, eon hand tas, en stola nodig heeft. Bereikbaarheid. Als men het reis doel niet in één dag kan bereiken, en d« nacht in een hotel of op een kampeerplaats moet doorbrengen, dan is het belangrijk dat men toiletartike len en dergelijk vlot kan pakken. Pak dergelijke dingen bij elkaar in één tas zqdat men niet alle koffers overhoop behoeft te halen. Redelijkheid Weees redelijk! Heeft men nu werkelijk die enorme strand- hoed wel nodig, of dat tere- zomer- zeepvlokkensop kan flier uitkomst brengen. Laat de petticoat een uur in het hete zeepsop weken. Daarna goed uitspoelen en kletsnat aan de lfln han gen door Men zou mogen ver wachten, dat iedere moeder en waarschijn lijk ook vele vaders al les weten van luiers en de behandeling ervan. Dit is evenwel niet het geval. Toch zijn luiers zó oelangrijk, dat zelfs psychiaters er tegen woordig belangstelling voor hebben. Zij hebben zelfs verschillende sug gesties gedaan. Het is algemeen bekend dat de eerste levens jaren van het kind be langrijk zijn. Men is zelfs van mening, dat de manier waarop moe der haar kindje vast houdt, baadt of voedt, een belangrijke invloed kan hebben op het toe komstige geluk van 't kind. Men meent voorts redenen te hebben om aan te nemen dat een kind, dat al gauw „groot" moet zijn, in zijn volwassen leven somber en pessimistisch zal worden. Voor wat luiers betreft zijn vele psychiaters van mening, dat de ou ders teveel nadruk leg gen op het schoon en droog houden van de baby. Volgens hen be staat het gevaar, dat een kind het „schoon zijn" als een te grote deugd gaat zien. Zoals het meestal het geval is, ligt de waar heid ongeveer in het midden. De kans is Wat de dokter er van zegt evenwel groot, dat een moeder, die zich erg druk maakt om de lui ertjes, zich ook te druk maakt om andere meestal niet zo belang rijke zaken. Zij maakt veel drukte van piet jes kapsel en staat er op, dat de kleine meid als een dametje op school verschijnt. Zij maakt zich oneindig veel zorgen over Jan- tje's astma, enz. Deze kinderen groeien op in een stijf gezin, waar niets kan en niets mag en waar humor een vrij wel onbekend begrip is. Later kunnen zulke kin deren opgroeien tot be nepen kieskeurige en egoistische volwasse nen BELANGRIJKE ZAAK Het wassen van luiers blg'ft afgezien van de psychischè kant toch een belangrijke zaak. De moderne was middelen hebben het voordeel, dat de luiers hagelwit aan de lijn hangen, maar T. 3t na deel, dat dikwijls huid klachten optreden. Be langrijk voor de luier- was zijn: minder zeep, geen zelfwerkende was middelen, massa's spoelwater en als het even kan enige uren zonneschijn. Hoe het komt, dat in de zon ge droogde luiers de baby zoveel prettiger zitten is moeilik te verklaren, maar het is een feit. Nog belangrijker dan het verschonen en was sen van de luiers is het gebruik van crèmes ter bescherming van de tere babyhuid. Om ir ritatie te voorkomen dient de baby minstens tweemaal per dag en na elk bad met een beschermende crème behandeld te worden, behalve als het erg heet is. In dat geval is t&lkpoeder meestal be ter. Na de „shift"-japon nu ook de „shirt ponnen", korte nachtjaponnen, die zo leuk zijn, dat ze best als huisjapon gedragen kunnen worden op zomerse dagen. Pasteltinten en bloemetjesdes sins zyn er uit. Grote bloempa tronen, en felle kleuren en abstracte dessins zijn ervoor in de plaats gekomen. Niet alleen voor de losse nachtjaponnen, maar ook voor de hemdjes, b.h.'s en slips. Schotse ruiten spelen een bijzonder: belangrijke rol bij het ondergoed. Voorts zijn er geruite petticoats met ingebouwde b.h.'s. Een nieuwe vin ding is de zogenaamde pettibroek, een onderjurk met verdeelde rok, onge veer in de stijl van de culottes. Als men ooi. wat nachtkleding be treft graag met de mode meedoet, dan zal de nieuwe pyama een wyde broek hebben met nauwe bandjes om de enkels en het jasje zal voorzien zijn van een matrozenkraag. Er is dus nauwelijks het verschil te zien tussen bed- en strandkleding. Amerikaanse meisjes dragen graag jumpers en speciaal voor hen zijn er uit één stuk bestaande b.h.'s beves tigd aan een slip. Dit twee-in-één-kle- dingstuk heeft een ritssluiting van achteren, het nieuwste van de petti coats is dat ze niet afgewerkt wor den met kant maar met een gewone uitgeschulpte zoom met lintjes tussen de schulpen. Voor teenagers hebben lange pya- ma's al lang het veld moeten ruimen voor babydolls. De jongelui vinden vooral babydolls van nylon met gro te rozen erop erg mooi en hebben er graag een mutsje bij om krulspelden te verbergen. Aan beide zijden draagbare ochtend jassen van badstof zijn er in allerlei nieuwe dessins. We zagen er een, die aan de ene kant geruit was en aan de andere kant effen met gouden ini tialen op één zijpand, korte strakshii- tende kniebroeken van katoen in een Paisley - dessin hebben de naam „pi- ratenbroek" gekregen. Ze kunnen gedragen worden met een tuniekblouse en gecompleteerd worden met een kor te huisjas. Ruiten stoffen is bet nieuwste voor) Rechts: een gebloemde „shift"- de lingerie. Links: de nieuwste b.h., nachtpon, met lage, ronctyiitgesneden gecombineerd met pettibroek, een I rug en strikjesgarnering, combinatie van broek ei) petticoat. hoedje? Alleen als een hoed geen plaats inneemt of een stootje kan verdragen, kan men deze meenemen. De andere hoofddeksels dienen thuis te blijven. Neem ook alleen die acces soires mee, die men werkelijk nodig heeft. Zwart, marineblauw, grijs of beige zijn goede kleuren voor op reis «n kunnen worden opgevrolijkt met geel, rood en wit. Veel van de kledingstuk ken zien er wel erg leuk uit als ze In de kast hangen, maar zijn ze nog zo charmant als ze gekreukeld of na een wasbeurt minder fleurig zijn? Men weet hoeveel werk men heeft met het strijken van katoenen kleding stukken. Koopt men nieuw, neem dan no-iron of nylon, dat is veel prakti scher en men kan het strijkijzer thuis laten. Handtassen zjjn zwaar en ne men kostbare ruimte in beslag. Neem een grote handtas mee en eventueel nog een klein tasje voor 's avonds, maar laat al die „enige" doch nutte loze exemplaren thuis. Breekbaarheid Nagellak, remover, hoofdpijntabletten, parfum, en hand- oremes zijn meestal in flesjes. Zorg ervoor dat ze goed afgesloten zijn. Ver pak ze in plastic zakken en berg ze in schuimplastic op. Zo voorkomt men dat de inhoud van een gebroken flesje de hele garderobe bederft...! He| pakken. Leg schoenen en andere zware dingen achterin de koffer, zo dat - Wannéér dt koffer rechtop staat ,r deze zware dingen andere dingen niet verkreukelen kunnen. Vul schoe nen en dergelijke met onbreekbare za ken als ondergoed en sokken om ruim te te sparen. Leg de kleding in gelijke lagen over elkaar en vul de ruimtes op met zakdoeken, sjaaltjes en hand schoenen. Eerste hulp. Neem een plastic-zak je, waarin watten, desinfecterend tinc tuur, oogbadje, naalden, pleister, pin eet, schaar en ontsmettingsmiddel. Tenslotte, denk niet dat men aan één label aan de koffers genoeg heeft. Plak er een op en bevestig er ook een aan met een stukje touw. Neem voor de terugreis wat extra labels mee... „Ik moet dieet houden", is de kreet die heel wat dames op gezette tyden laten horen maar is het werkelijk no dig, dat zy gewicht verliezen? Of wil zy alleen maar meedoen aan de dieet- rage omdat al haar vriendinnen dat doen of omdat haar geweten knaagt Het gewicht is afhankelijk van drie factoren; de zwaarte van het been- derstelsel, de lengte en de leeftyd. Een ryzige vrouw van boven de 35 jaar, zal spoedig ontdekken, dat een vermajjjeringsdieet haar prikkelbaar en 'snel' vermoeid maakt. Zy kan haar gewicht onder controle houden maar dat is een zaak van voortdurende waakzaamheid en niet een kwestie van maaltijden overslaan. Dieetmodes veranderen net zo vaak als kledingmode. Die ,,bananen-en- melk-methode" had by het ontdekken ervan duizenden aanhangers. Thans hebben we vloeibare maaltyden, die ons wekeiyks ponden lichter maken. GEWICHT-KAART Bij zorgvuldige navolging zal men by vrywel alle soorten van dieet resulta ten boeken (tenzy het probleem psy chisch is), maar het is onverant woord op eigen houtje dieet te houden. Alleen de dokter kan nameiyk beslis sen óf het lichaam zo'n dieet kan hebben Men kan overigens de noodzaak van dieet houden voorkomen door te zor gen, dat men niet te dik, wordt. De beste manier om dit te doen is, toe te zien op de hoeveelheid calorieën, die men binnenkrygt en te zorgen voor voldoende lichaamsbeweging. Om de omvang te controleren kan meö het beste een oude rok bewaren regelmatig aanpassen. Knelt de rok in de taille of om de heupen, dan moet men' zich beperkingen gaan op leggen by het consumeren van zet- meelhoudende en zoete levensmiddelen alsmede alcohol, zoete dranken. Biyf „matig" tot de oude rok weer past

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7