stop'n tijger in uwtank! (tsso) CONGRES OVER „COMMUNICATIE, BASIS DER MENSELIJKE RELATIE" PRINSES BEATRIX ZOU MEER TIJD WILLEN HEBBEN OM TE WINKELEN MET BENT U BETER UIT! ZATERDAG 27 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 11 LUSTRUM „SANCTUS AUGUSTINUS vroeg bloeiende Kaufmanniana's tot de brandend rode en grootbloemige Greigii's -r- zijn voor een deel in bloei gekomen en niet te vergeten de vlam mend oranjerode fosterina's met Ma dame Lefeber als voorloper. De streek is nu een bezoek meer dan waard. Automobilisten moeten beslist niet verzuimen het gebied tus sen Lisse en Hillegom te bekijken. Neem niet de hoofdweg, maar de oude duinweg, die op dezelfde hoog- e.d. heeft zijn kennelijk onvoldoende te als eeuwen geleden ligt, terwijl het om de sociale normering te dien aan- bollenland aan beide zijden sterk is zien te activeren. afgegraven. Men rij dit een belangrijk Hetzelfde geldt met name voor deel op een weg die drie, vier meter hen die tot criminaliteit of onmaat- boven het bollenland ligt en men Het onderwerp van het congres „de communicatie" heeft de ï^tad^Mzen.818 een magnif,ek uit2icht °ver „DE MENS WIL AAN ZIJN MEDEMENS MEDEDELEN lustrum vierende Augustijnen persoonlijk geen problemen opge leverd. In de feestelijkheden die tussendoor tijdens het congres waren georganiseerd bleek er een zeer goede communicatie moge lijk tussen leden en oud-leden, mede onder het motto „jong worden onder het genot van een oudje". De Augustijnen, leden en oud-leden van de katholieke studenten- naar de grote stad verhuizen. BOLLENSTREEK IN FEESTTOOI Het is er dan eindelijk van geko- Hoeven, verbonden aan de filosofi sche sectie van de faculteit van let teren en wijsbegeert der Leidse uni- „ware" communicatie ontbreekt. Sociologisch en dus feitelijk gezien kan men het bestaan der vereenza- versiteit was de eerste spreker. Hij ming niet geheel en al ontkennen, behandelde het onderwerp: municatie, basis der menselijke re- .- evenmin echter het pessimisme, dat Prinses Beatrix heeft vrijdag in Ontsteld. Lukt hem dit niet, dan roept dit bij hem gevoelens op van benauwd heid en eenzaamheid. Delinquenten. Ondanks deze fundamentele be hoefte van de mens, zien wij hem toren veroorzaakt, toch regelmatig zwijgen over be- sprekken die men paalde belangrijke levensgebieden: soms zwijgen wij over de sexuali- teit, soms over de godsdienst, soms zijn het alleen maar „bepaalde her inneringen", die worden verzwegen. Spr. betoogde dat er bepaalde perso nen zijn, tegenover wie wij geheel verstopt raken, met wie wij de com municatie verbreken. Als voorbeeld noemde spr. de delinquenten. Een misdrijf is uiteraard een daad, die communicatie-verstorend en -be lemmerend werkt, maar merkwaar dig genoeg reageren wij op het ple gen van een misdaad veel gemakke lijker door de dader te isoleren en hem van verdere communicatie uit te sluiten dan door met hem ge dachten uit te wisselen over de aard en de draagwijdte van zijn misdrijf en over de mogelijkheid van herstel en verzoening. Kennelijk worden wij dan zelf geleid door vereenzamen de en niet door samenbrengende verenigende gevoelens en strevin gen. 's Avonds groeide er in en om het •en waarachtige lustrumsfeer met - uitgebreide bar-outillage. Ook van de tuin kon gebruik gemaakt worden. In het programma van dit weekend was zelfs sprake van „een lopend buffet". De zeventigjarige staat voor niets. L tste spreker van het congres was zaterdagmorgen prof. dr. E. J. Leemans, hoogleraar in de sociolo gie aan de Nijmeegse universiteit, die het congresthema uit sociologisch oogpunt bezag. Nadat spr. verschil lende soorten van communicatie had behandeld sneed hij het onderwerp „vereenzaming" aan. Velen menen, dat met name in de grote steden tal van mensen tot eenzaamheid zyn ge- bloei gekomen velden. Deze weg mondt, als men van de richting Haar lem komt, als het ware in de Keu kenhof uit. In deze lusthof is het mo menteel een compleet sprookje. In de beschutte omgeving is het één en al bloem, waar men ook kijkt. Kortom: het komende weekend De Amerikaanse marine heeft vrijdagavond bekend gemaakt, dat het onderzoekingsschip Atlantis-2 uitstekende foto's van de bodem van Atlantische Oceaan heeft ge- vereniging „Sanctus Augustinus" hebben een welverzorgd lustrum- men: de bollenstreek heeft zich in heeft de streek de toerist veel te bie- boek uitgegeven, waarin dit nog eens wordt benadrukt. feesttooi gestoken. Dank zij het zach- den. Het lustrummannetje, dat enige overeenkomst vertoont met een 'e weerbegin der week zijn j 4.1ü--1aj u *t de narcissen als het ware m bloei Romeins senator, maar daarvan sterk afwijkt door een heiligen- „gevlogen". Miljoenen narcissen hel- kroontje en een flesje gin te torsen, is hiervan het verbindend fen nu hun trompet omhoog en ook symbool. Voorts is een grammofoonplaat uitgegeven met enige de zgn. cupnarcissen beginnen hun gnrvd-geslaagde cabaretliedjes zoals „die vent dee candidats" op kleurenpracht ten toon te spreiden. de wijze „Tintarella di luna". Hier en daar kan men de zachte pasteltinten van de hyacinten ook maakt. Er is echter niets van de ver- De Augustijnen beginnen met een doemd, doordat ze hun primaire 2*en- **et zijn de vroege rose en gane kernduikboot op gevonden, congres, waarvoor een zee-om-leeg- contacten verliezen of niet kunnen blauwe soorten, die voor het corso te-drinken als thema was gekozen, vinden. Anderen stellen, dat in de '°P 11 mei) met meer als bouwstof Een militaire patrouille heeft n.l. de menselijke samenleving. In de huidige samenleving überhaupt de 2U^en dienen. Ze zijn dan uitgebloeid, vrijdag op Groenland de stoffelijke Stadsgehoorzaal waar het congres primaire verbanden en contacten te- maar geen nood: dan zijn er weer resten van Jurgen Broenlund ontdekt, wordt gehouden heette de praeses niet worden gedaan door een strikt ^dere variëteiten. Ook de zeldzaam Broenlund maakte deel uit van een van het lustrumbestuur, de heer J. zakelijke functionele maatschappij- charmante tulipa's. Ook de zeldzaam Deense expeditie, die in 1907 veron- M. P. B. van der Putten de enige opbouw. Termen zoals massaficatie, n.aam voor een groot sortiment tul- gelukte bij een tocht over het noord honderden belangstellenden en de unificatie en nivellering worden ter Pen van de kleinbloemige zeer oosten van het eiland, sprekers gistermiddag welkom, na- indicatie van dit verschijnsel ge- dat de tentoonstelling van archief- bruikt. Naar men meent zou de een- materiaal en bouwplannen van Eigen zame mens de ontplooiing van zijn Huis was geopend. Dr. J. van der persoon niet bereiken, omdat hem velen kenmerkt als ze spreken over bet huis van de Nederlandse am- la tie" vanuit wijsgering standpunt, de moderne samenleving. De func- bassadeur in Canada, H. H. J. Lo- Prinses Beatrix was dan ook zeer Na hem kwam drs W. J. Berger, tionele, onpersoonlijke communicatie de Pers te woord gestaan. De ontsteld, toen donderdag twee foto psycholoog aan de Van der Hoeven- is inderdaad een groqt deel van ons prinses zei, dat het bezoek aan haar grafen haar de weg trachtten te ver kliniek en docent in de psychologie leven gaan innemen, maar dat neemt jeugdvriendin mevrouw Smithsperren toen zij uit de auto kwam. aan het Philosophicum te Warmond niet weg, dat ook de stedeling zijn Roe11 de eni&e reden van haar bezoek Toen zij het huis van de ambas- aan het woord. Hij benaderde het primaire contacten in bijv. gezin en aan Canada is. sadeur uitkwam maakte de prinses onderwerp vanuit psychologisch vriendenkring heeft behouden. Wel Zowel de prinses als haar secreta- ?,en Praatje met de 82 -jarige mevr. standpunt. De psycholoog ziet, dat komt eenzaamheid relatief vaak voor resse, mej. Wijnen, zeiden het te be- TempelmansPLat, die de prinses de mens een zeer fundamentele be- bij hen, die naar de grote steden treuren, dat hun reis om de wereld we* vaab in Nederland had gezien, hoefte heeft om bij zijn medemens trekken en de zakelijke functionele een aaneenschakeling was van offi- maar nooit van zo dichtbij. Me- zijn hart uit te storten. De mens wil kaders niet kunnen doorbreken, om- ciële verplichtingen, zodat er wei- Yrouw Tempelmans emigreerde 10 aan zijn medemens meedelen, getui- dat hen de sociale technieken ont- nig tijd overbleef om te gaan win- Jf.ar getede.ïn en woont nu in St. gen. breken. kelen. Prinses Beatrix kwam ook te- Pierre de Wakefield, ongeveer 30 rug op een incident op donderdag bni- van de Canadese hoofdstad. Zij die in de grote stad voor de met enkele Canadese fotografen. Zij Zondag zal de prinses naar Mon- kerk verloren gaan spreken in hun zei, dat hun Nederlandse collega's treal rijden, waar zij haar vader zal omgeving veelal geen geloofsgeno- een duidelijk onderscheid maakten ontmoeten, met wie zij vervolgens ten, terwijl de kerkelijke communi- tussen haar privé-leven en haar open- naar Nederland terugvliegt. Prins catie hen niet bereikt. De geloofsaf- bare leven. De Nederlandse fotogra- Bernhard, die terugkeert van zijn val wordt hier door structurele fac- fen zouden haar nooit volgen wan- bezoek aan. Mexico, en prinses Bea- De enkele ge- neer zij ging winkelen of een bioscoop trix zullen maandag op Schiphol via huisbezoek bezocht. aankomen. Automobilisten, die vergelij'ken, hebben hun keus snel bepaald: Esso Extra! Deze benzine geeft de motor meer fut, meer vermogen. Altijd! (Advertentie) xiAtuxi xx aan cicix m Vrijdag werd In Alkmaar de eerste kaasmarkt van het seizoen gehouden. Hoewel het nog vroeg in het jaar dat*metname in "de grotfTsteden" tal was de belangstelling van toeristische zijde al heel groot: vooral toen een groep indianen de markt „bezet- x.xu-.-j ten" vlogen de camera's naar de ogen van de kijkers. Pater Piron speelt solo-toneel in de Kleine Komedie De Kleine Komedie zal aanstaan de maandagavond gereserveerd zijn voor een zeer bijzondere toneelvoor stelling. Dan zal pater Tobias Piron een solovoorstelling geven van het door hemzelf geschreven toneelspel „De Blindgeborene". Pater Piron is op het toneel in Ne derland en België overigens geen on bekende. Hij heeft reeds 350 maal de „Elckerlyc" gespeeld, terwijl hij ook stukken als „Tobits beproeving" en „Het Hooglied" vele malen heeft uit gevoerd. Het zijn niet alleen katho lieken, die interesse voor zijn spel tonen, doch ook in protestantse ker ken heeft hij zijn stukken gespeeld. Wat lezers schrijven BELONING IN BOERENBEDRIJF. Zevenhoven, 28 april '63 Naar aanleiding van, de „Inlei ding" van Leo de Jong te Hazers- woude gehouden tijdens de openbare eindles van de R.K. Middelbare Landbouwschool te Voorhout het volgende: Zwoegende veehouders en slovende boerinnen, hebt U ook ken nis genomen van de inhoud daar van? Wordit het niet de hoogste tijd dat wij ons laten heropvoeden? De stu derende jeugd is geneigd om de ar beid in de landbouw en de veehou derij te vergelijken met de arbeid in de industrie. Waarom ook niet. Volgens mij gaat het niet: omdat de veehouder geheel afhankelijk is van de natuur en omdat hij dag en nacht te maken heeft met levende have. Wat ook nog niet gebeurt en toch menselijker wijs gesproken zeker zou kunnen, dat gebeurt zelfs nog niet n.l. de be loning van de landarbeider moest per uur gelijk gesteld worden aan de be loning van de arbeiders in ander* werkgelegenheden. Hoeveel procent staan de landar beiders nog ten achter? Leo de Jong heeft er een studi* van gemaakt om te komen tot werk tijdverkorting in de verhouding. Dit is voorbehouden voor onze jon gere generatie en kan in toepassing gebracht worden door de geschoolde jongens. Het kan in de veehouderij met veel minder uren volgens de nieuwste methodes, aldus de conclu sie van Leo de Jong. Maar is hij misschien voornemens om het eena 1 of 2 weken voor te doen? Hij zou op vele bedrijven zijn handen zó overvol krijgen en ook zijn hoofd, dat hij naar een andere werkgelegen heid zou vluchten. Als alle boeren gingen werken met de „Intervallen" van de proefneming dan wil ik U wel vertellen dat de gehele boerenstand binnen afzien bare tijd op zijn kop zal staan. Of i dit misschien de gezochte houding voor de toekomst. Is de spanning tussen de boer en de boerin nog niet groot genoeg?, tussen de ouders en de kinderen. Ook deze vragen om beloning voor hun arbeid. En dit wordt veroorzaakt door de onderbe taling aan de veehouder. Het i> noodzakelijk, dat de veehouderij ook haar aandeel krijgt van het nationaal inkomen, en dat de arbeiders dan hun beloning krijgen en niet vluchten naar andere werkgelegenheid en dat moeder en de kinderen gelegenheid krijgen zich bezig te houden op hun terrein. Ik hoop dat U na het lezen van de „Inleiding" van Leo de Jong ook dit zult willen lezen en op de juiste wij ze in de samenleving in toepassing wilt brengen. G. A. VAN DER HULST, Zevenhoven. (Van redactiewege ingekort).

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11