S)e ftzidóeSoti/fccmt „Iedereen moet begrijpen dat ik niet eeuwig mijn functies kan vervullen" „Troonopvolger" niet in Moskou aanwezig Prinses Beatrix in tanada aangekomen Groeirijpe vaste planten ffis alles Vlieland Vier doden bij mijnbrand Kardinaal Koenig gaat naar Polen MEER D/ ALLEEN REGENMODE Pax-kritiek op Poolse episcopaat Hoogwaterstanden VRIJDAG 26 APRIL 1963 53e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 31 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Chroesjtsjov op laatste benen? Teief. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 85594 - Advert. 8 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ j 2,80 p. mnd„ 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,1 CHROESJTSJOV ZINSPEELT OP AFTREDEN Chroesjtsjov heeft in zijn woensdag voor de industrie-arbeiders uit de Russische federatie gehouden rede voor het eerst gezinspeeld op zijn eventueel aftreden. Er is nog slechts een sterk ingekorte tekst van zijn meer dan drie uur lange redevoering door het persbureau Tass gepubliceerd. Premier Chroesjtsjov verklaarde, dat de Sow jet-Unie nu zo'n economisch potentieel heeft geschapen en zo sterk geworden is dat zij „de dreigementen van de vijand" niet meer behoeft te vrezen. De voornaamste taak yan partij, regering en arbeiders is het voortdurend opvoeren van de arbeidsproduktiviteit. Op het stuk van de ideologie kan er geen vreedzame coëxistentie tussen de communistische en de kapitalistische wereld zijn. De Sow jet-premier kritiseerde „zekere schrijvers, die in vuilnis bakken wroeten om er vuiligheid uit te halen". Zekere vertegen woordigers van de intelligentsia hadden niet begrepen dat de strijd tegen de persoonsverheerlijking geen verzwakMng van het partij en staatsgezag is. „Er moeten leiders zijn en ik hoop, dat niemand zal denken dat ik over mijn eigen positie in de partij spreek. Ik ben al 69 jaar en ik heb het recht zo te spreken. Iedereen moet begrijpen, dat ik niet eeuwig mijn tegenwoordige funkties in partij en staat kan blijven vervullen." De bewoordingen, die Chroesjtsjov heeft gebruikt, zoals deze door Tass worden weergegeven, zijn voorzich tig en omslachtig. Ze schijnen te ge tuigen van bezorgdheid om de con tinuïteit van het gezag te waarbor gen met vermijding van de verwar ring, die op de dood van Stalin is ge volgd. Verrassing voor Russen Het is waarschijnlijk, dat het zin spelen van Chroesjtsjov op zijn mo gelijk aftreden als premier en partij- Uit het feit, dat de Sow jet-premier zijn persoonlijke plannen heeft laten doorschemeren op een moment, dat er ondanks zijn optimisme bepaalde binnenlandse moeilijkheden zijn (de economie en de intellectuelen) en ook de grote buitenlandse problemen, zoals de verhouding met China en de Oost-West-problemen waarschijnlijk niet binnen afzienbare tijd kunnen worden opgelost, blijkt, dat de positie en het gezag van Chroesjtsjov niet is aangetast. PAUS ONTVANGT BALZANPRIJS OP 10 MEI Op vrijdag 10 mei zal Paus Johan- nes in de St.-Pieter de internatio nale Balzanprijs voor de vrede wor den overhandigd. De plechtigheid vangt 's morgens om elf uur aan, al dus het KNP, en wordt door de Va ticaanse radio, door de Italiaanse radio en televisie en door vele an dere zenders uitgezonden. De Paus za'l bij die gelegenheid eeri toespraak houden. Niets in de thans beschikbare tekst wettigt echter de conclusie, dat het tijdstip van Chroesjtsjovs aftreden reeds is bepaald. Het probleem van zijn opvolging is echter gesteld en dit zal een belangrijk onderdeel vormen van de debatten, die de 28e mei in het centrale comité van de partij zullen worden gehouden. Het is in dit verband opmerkelijk, dat Kozlov, die algemeen wordt be schouwd als een mogelijke opvolger, al een tiental dagen niet in Moskou is. Hij was niet aanwezig bij de of ficiële gebeurtenissen, waarbij de andere leden van het partijpresidium wel tegenwoordig waren. (Advertentie) gei ijk altreden ais premier en partij- 1 1 Op bezoek bij vriendin publiek, waaronder reeds enkele weken soortgelijke geruchten de ronde deden. In plastic, zó te planten, Jonge exempla ren, speciaal gekweekt voor onmtddel% lijke groei, voorzien van kleurenafbeel ding van het resultaat. Planten (flox, aster, lupine enz.) v.a. -.95 per drie. Heesters (rozen, gouden regen, ribes, Jasmijn enz.) vanaf 1,45 .Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) (Advertentie) Republikeinse kritiek op Kennedy's beleid De voorzitter van de republikeinse commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Wilson, heeft donderdag de onder-minister van buitenlandse zaken, Averell Har- riman, een grote mislukking ge noemd. In een toespraak voor de jaarlijkse tconferentie van republikeinse vrou wen viel Wilson ook de buitenlandse politiek van de regering Kennedy aan. Hij stelde voor, dat de Ver. Sta ten aan de Sow jet-Unie een ultima tum zouden stellen om binnen der tig dagen alle Russische troepen uit Cuba terug te trekken op straffe van verbreking van de diplomatieke be trekkingen. Wat betreft Laos, zei Wilson, dat zoals de republikeinen 15 maanden geleden „.gevreesd en voorspeld had den" de politiek, die door de thans in Moskou verblijvende Harriman was ontworpen, leidt tot een com munistische machtsovername in dat land. Manneke-Pis weer op zijn plaats Na een afwezigheid van drie maan den heeft „Manneke-Pis" van Brus sel donderdag zijn plaats op de hoek van de Stoofstraat en de Eikstraat in de Brusselse binnenstad weer in genomen. Hij kon echter niet direct aan het vervullen van zijn beroem de taak beginnen, omdat pas vrijdag de waterleiding weer wordt aange sloten. Beatrix is donderdagmid dag per vliegtuig uit New York in Montreal aangekomen. Zij brengt een informeel bezoek van enkele da gen (tot maandag) aan Canada. In gezelschap van de Nederlandse am bassadeur, de heer A. H. J. Lovink, is zij per auto naar Ottawa vertrok ken. Zij zal daar onder meer een bezoek brengen aan de gouverneur- generaal van Canada, Vanier. Donderdag had de prinses eerst een bezoek gebracht aan het huis van de vice-president van de Pan American World Airways te Green wich in Connecticut om een verzame ling van 3.000 poppen te bewonde ren. Op het New Yorkse vliegveld Idle- wild, voor haar vertrek naar Canada, zei de prinses tot de journalisten, dat zij erg van haar verblijf in Ame rika heeft genoten, mede dank zij het feit, dat bevolking en pers haar veel vrijheid hebben gelaten. Presi dent Kennedy vond zij „heel char mant". De organisatie van de Ver. Naties, die zij woensdag bezocht, heeft een diepe indruk op haar ge maakt. Prinses Beatrix, die donderdagmid dag in Ottawa is aangekomen, heeft daar haar jeugdvriendin mevrouw T. Bradbrooke Smith ontmoet. Het 15 dagen oude dochtertje van de fami lie Smith is naar de prinses Beatrix Claire genoemd. De prinses en mevrouw Smith gin gen tijdens de oorlog vaak met el kaar om, later zagen de vriendin nen elkaar weer tijdens de studie in Leiden, waar mevrouw Smith in het zelfde huis woonde als prinses Bea trix. De moeder van mevrouw Smith is een Nederlandse oorlogsweduwe, thans getrouwd met H. F. Feaver, een ambtenaar op het Canadese mi nisterie van buitenlandse zaken. Drie doden bij gasontploffing in Gent Een 28-jarige moeder en haar twee zoontjes van vier jaar en acht maan den zijn donderdag bij een gasont ploffing in Gent om het leven geko men. Het ongeval deed zich voor op de elfde verdieping van een flatgebouw. Een loodgieter, die op de twaalfde verdieping aan het werk was, rook de gaslucht. Hij belde aan bij de wo ning en vermoed wordt, dat de vonk van de ellectrische bel de ontploffing heeft veroorzaakt. Aanvankelijk werd medegedeeld, dat een lek in de gasleiding de oor zaak was, doch volgens andere be richten werd een open gaskraan ont dekt. Volgens artsen, die de lijkschou wing verrichten, waren de vrouw, die gescheiden van haar echtgenoot leefde, en haar twee kinderen al overleden, voordat het gas tot ont ploffing kwam. De loodgieter liep bij de ontplof fing ernstige verwondingen op. Het gebouw liep schade op. FRANSE EN SPAANSE BISSCHOPPEN PLEGEN OVERLEG VOOR CONCILIE Woensdag zijn de Franse en Spaan- se bisschoppen in Bayonne in de Py reneeën bij elkaar gekomen om over leg te plegen inzake de tweede zit tingsperiode van het Concilie. ^On der voorzitterschap van de bisschop van Bayonne, mgr. Paul Gouyon, die deze bijeenkomst ook georganiseerd heeft, hebben de bisschoppen gespro ken over gezamenlijke problemen en de mogelijkheid hierin tijdens het Concilie één lijn te trekken. Met dit overleg hebben de Frans-Spaanse bisschoppen het voorbeeld gevolgd van de Noord-West Europese bis schoppen, die in München een soort gelijk overleg hebben gepleegd. Bij de bestrijding van een brand in de mijn graaf Bismarck II te Gelsen- kirchen zijn in de nacht van woens dag op donderdag vier mensen om het leven gekomen. De brand was maandagavond op een diepte van 940 meter uitgebro ken. Volgens een mededeling .van de maatschappij waren de vier mannen „in de brandgas bevattende lucht stroom terechtgekomen" en hadden zij daardoor het leven verloren. Kardinaal Koenig vertrekt begin volgende week naar Polen. De aarts bisschop van Wenen gaat niet alleen naar Warschau, maar ook naar en kele andere steden in Polen, waar hij bisschoppen zal bezoeken. Eind van de week keert hij naar Wenen te rug. Adenauer dringt aan op bekrachtiging van Frans-Duits verdrag Bondskanselier Adenauer heeft donderdag het Westdiuitse parlement dringend verzocht zijn houding ten aanzien van het Frans-Duitse vriend schapsverdrag niet te laten beïnvloe den door „een toevallige samenloop van omstandigheden en tijdelijke politieke stemmingen in Europa", 't Verdrag is „een historische gebeur tenis, die van het grootste belang is voor de vrede in Europa en de we reld", zo zei hij. De bondsdag, die het wetsontwerp inzake ratificatie van het verdrag in eerste lezing be handelde, ontving de toespraak van de kanselier met Luid applaus. „Bekrachtiging van het verdrag zou een winst voor ons land zijn," aldus Adenauer. H.M. de Koningin heeft donderdag een bezoek gebracht aan het staats bedrijf der PTT. Op de afdeling pakketpost van het districtskantoor in Rotterdam kwam een pakje voor de koningin binned. Zeer verrast, haalde Hare Majesteit een pop, gekleed als brievenbesteller, uit het pakje. Harriman praat met Chroesjtsjov over Laos De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Averell Harri man is gisteren in Moskou aangeko men voor besprekingen met Russi sche autoriteiten over Laos. Harri man, die vroeger ambassadeur in Moskou is geweest, had een bood schap van president Kennedy voor premier Chroestjsjow bij zich. Harriman zei tegen verslaggevers, dat hij overeenstemming zou trachten te bewerkstellingen over de Laoti- aanse kwestie. Hij herinnerde aan het akkoord, dat Kennedy en Chroesjtsjow tijdens hun verblijf in Wenen in 1961 inzake Laos hadden bereikt. President Kennedy wenst een sta biele situatie in dat gebied, zo zei hij. „Er is geen reden om aan te nemen, dat de heer Chroesjtsjow niet van zins is de overeenkomst uit te voe ren". Renate Tebaldi Hoojjïtraat-Leiden 'I trouwt Renate Tebaldi, de beroemde Ita liaanse operazangeres en lange jaren concurrente van Maria Cala 3, zal eind mei in het huwelijk treden met de Italiaarise dirigent Arturo Basale. Basile is reeds getrouwd in Italië. Zijn besluit om na een jarenlange vriendschap met Renate Tebaldi met haar te trouwen viel, nadat hij te vergeefs geprobeerd had zich met zijn vrouw te verzoenen. KARDINAAL WYSZYNSKI KLAAGT AAN De Poolse primaat, kardinaal Wys- zynski, heeft in een „verklaring" Ogeen herderlijke brief), die in de kerken is voorgelezen en mede door alle Poolse bisschoppen is onderte kend, erover geklaagd, dat sinds het begin van dit jaar het aantal geval len, waarin van staatswege het ge ven van godsdienstonderwijs werd verboden, is toegenomen. Geestelij ken, die het hun plicht achtten zich niiet aan die verbodsbepalingen te storen, werden beboet. De verklaring noemt dergelijke maatregelen van de onderwijsautoraiteiten strijdig met de grondwet en de overeenkomst tus sen kerk en staat en zegt, dat de kerkelijke instanties het godsdienst onderwijs zullen blijven voortzetten. Witold Jankowski, de theoreticus van de Paxbeweging een sterk links georiënteerde organisatie van Poolse katholieken heeft woens dagavond op een bijeenkomst in Warschau kritiek uitgeoefend op het Poolse episcopaat en ervoor gepleit, dat Pax aanvaard wordt als de enige politieke organisatie die de Poolse kath. gemeenschap vertegenwoor digt. Jankowski vond, dat de Poolse bisschoppen die naar het Concilie in Rome waren geweest de katho lieken in Polen niet behoorlijk had den voorgelicht over de gang van zaken op het Concilie. Zij hadden uitgeweid over hun persoonlijke be levenissen in Rome, maar te weinig tijd uitgetrokken voor een uiteen zetting over de „katholieke weder geboorte". Het episcopaat moet zich volgens hem alleen maar inlaten met apostolische kwesties en de ka tholieken de vrijheid laten om zelf hun politieke standpunt te bepalen. Jankowski sprak ook nog over de jongste encycliek van Paus Johan nes, „Pacem in Terris". Toegepast op de verhoudingen in Polen bete kenden de richtlijnen van deze en cycliek, dat het Poolse episcopaat een speciale verklaring dient uit te geven, die het beginpunt kan worden voor een volledige normalisering van de betrekkingen tussen Kerk en Staat. Kerk kan dialoog met communisme niet langer ontwijken „Alles wijst erop, dat tijdens de tweede zittingsperiode van het con cilie, de dialoog met de wereld ach ter het IJzeren Gordijn zal beginnen. Deze dialoog zal in het begin hard kunnen zijn, maar de kerk moet het communisme antwoord geven. Dit antwoord ontwijken is niet langer mogelijk." Dit heeft de wijbisschop van Limburg an der Lahn, mgr. Wou- ther Kampe, verklaard voor de Man- nerring van Nieuw Duitsland. Deze organisatie van katholieke mannen was bijeen te Baden-Bindlheim. Het concilie betekende voor de kerk, aldus de wijbisschop, op de eerste plaats een innerlijke bezin ning, maar tegelijkertijd maakte het een begin met het gesprek met de wereld. Volgens mgr. Kampe strekt de dialoog zich niet alleen uit tot de gescheiden broeders, maar na de encycliek „Pacem in Terris" tot alle •mensen van goede wil. En, aldus mgr. Kampe, mensen van goede wil vindt men niet alleen bij de christe nen, maar ook bij de mohamedanen, Joden en atheïsten. Nederland zevende scheepsbouwend land Uit cijfers van Lloyd's Register of Shipping blijkt dat eind maart over de gehele wereld 1253 motor- en stoomschepen van tezamen 7.845.494 brutoton in aanbouw waren. Dit cyfer is 39.622 ton hoger dan eind december. Het aantal in aan bouw zijnde olietankschepen bedroeg 154 van 3.069.010 brutoton of 224.423 ton meer dan drie maanden eerder. In Nederland waren schepen met een brutotonnage van 535.749 in aan bouw vergeleken met 546.633 ton eind december 1962. Onder de scheepsbouwende landen neemt Ne derland de zevende plaats in na Ja pan, Groot-Brittannië, West-Duits- land, Zweden, Italië en Frankrijk. In het afgelopen kwartaal is dus geen verandering gekomen in de volgorde van de voornaamste scheepsbouwlanden. Voor A.E.C. vol-automatische wasmachines IEMCO n.v. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina'i ZWARE NACHTVORST Aan de flank van een omvangrijk hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van Scandinavië via de Noordzee in de richting van de Azoren, stroomt met. noordoostelijke winden koude en droge lucht, waarin nu maar wei nig bewolking meer voorkomt, naar ons land. De komende naaht moet daarom rekening worden gehouden met nachtvorst, die op vele plaatsen zwaar zal zijn. Morgen overdag duurt het schrale weer voort met veel zonneschijn, maar met tempe» raturen, die ook in de middag benev den de vijftien graden zullen blij ven. De afgelopen nacht was 't vooral in het noorden van het land helder. Plaatselijk kwam er al nachtvorst voor, maar op normale waarnemings posten daalde het kwik nog niet be neden het vriespunt. Leeuwarden meldde met nul graden de laagste temperatuur. In Noord-Duitsland daarentegen heeft het vannacht op verschillende plaatsen 1 tot 3 gra den gevroren. ZON- EN MAANSTANDEN 27 April: zon op 05.20, onder 19.56; maan op 08.03. 27 April: v.m. 5.24; n.m. 17.50. KORRELTJE Door elke dag een stap te doen komt men nader tot het doel, dat men nastreeft.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1