3)e CöidóeSoii^cmt STRALENDE PRINSES REED NAAR DE ABBEY CDU kiest prof. Erhard als Adenauers opvolger Kleurig ritueel temidden van het oudegrijze Londen Huwelijk Prinses Alexandra geen staatspleclitigheid Oostenrijkers kiezen een nieuwe president Scharf maakt goede kans Rajakowitsj spioneerde voor Russen NA HEFTIGE FRACTIEVERGADERING Kroonprinses doet i Prins Bernliard pleit voor wereldintegratie inkop en WOENSDAG 24 APRIL 1963 53e JAARGANG No. 15.911 Directeur J. F. J M KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EIS OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 3 - Red. 20315, 2 S S 9 4 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten beiorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.: DER ALTE BUIGT EINDELIJK HET HOOFD Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Vanmiddag even voor één uur heeft de aartsbisschop van Can terbury, dr. Ramseyin de historische Westminster Abbey de 26- jarige Prinses Alexandra van Kent, twaalfde op de lijst van troon opvolgers, en de heer Angus Ogilvy (34), de tweede zoon van de Schotse edelman Lord Airlie, in tegenwoordigheid van 2000 hoge gasten in de echt verbonden. Het was de bruiloft van het jaar of beter van nog talrijke komen de jaren. Want er is behalve de 11-jarige Prinses Anne, het doch tertje van Koningin Elizabeth en Prins Philip, geen andere onge trouwde Engelse prinses meer. Er is nog een aantal jonge prinsen, die langzamerhand de huwbare leeftijd naderen, zoals Michail van Kent en de beide zonen van de hertog van Gloucester, maar een prinsessenhuwelijk spreekt wel tot ieders verbeelding. Zelden zovele buitenlandse gasten als nu De Engelsen zijn meesters in de opvoering van een koninklijke cere monie, dankzij de rol welke him kleurrijke en stijlvolle tradities in dit door geschiedenis doordrenkte land spelen. Bovendien bezit het oude, grijze Londen de ideale atmosfeer voor dit rijke ritueel. Torens en tran sen, paleizen en andere monumentale gebouwen, oprijzend rond St. James Park, het lieflijkste van alle koninklijke parken, nu bovendien ill lentetooi, vormden ook thans weer het unieke silhouet en de natuur lijke enscenering. De langs het park lopende, brede, vorstelijke toegangs weg naar Buckingham Palace is de enige werkelijke boulevard in Londen, waar men omgeven is door architec tonische schoonheden en natuur schoon en vooral door ruimte en perspectief. Hier hadden zich op deze mooie, warme voorjaarsdag onder de hoge witte masten met de vlaggen van het Gemenebest al vroeg tienduizenden verzameld om de talrijke koningen en koninginnen, prinsen en prinses sen uit vele landen op weg naar de kathedraal toe te juichen. De alge mene versieringen waren echter tot een minimum beperkt. Dit was n.l. een privé-huwelijk, geen staats- plechtigheid, zoals destijds bij de huwelijken van Prinses Elizabeth en Prinses Margaret. Maar de geestdrift was er niet minder om. Bovendien zag men zelden bij een koninklijk huwelijk zovele buitenlandse gasten als thans. Voor de moeder van de bruid, Prinses Marina, Hertogin van Kent, was de vreugde vermengd met wee moed. Haar gedachten konden niet anders dan teruggaan naar haar eigen stralende bruiloft in 1934, in dezelfde sfeer en in dezelfde mach tige kerk. Haar geluk duurde maar kort. In het begin van de oorlog ver loor de uiterst charmante Hertog van Kent, die bij de Royal Air Force diende, het leven bij een vliegtuig ramp. Er waren vandaag dan ook ogenblikken tijdens de dienst waarop de hertogin haar tranen nauwelijks bedwingen kon. Joyeuze intocht Het eerste gejuich op de weg van Buckingham Palace naar de Abbey gold Prinses Anne en de andere vier bruidsmeisjes en twee bruidsjonker tjes. Nieuwsgierig keek het publiek vooral naar de 6-jarige aartsher togin Elizabeth van Oostenrijk, een grappig kind, over wie de laatste dagen vele vermakelijke dingen zijn geschreven. Zou deze wildebras zich aan de strikte discipline in de kathe draal houden, zo vroeg men zich af. Geleidelijk aan rolden de glanzende limousines met de buitenlandse gasten van koninklijke bloede langs de hoge, roomgele, 18de eeuwse zui- lengeVels van Carlton House Terrace aan de ene en-Tiet prille groen van het Sint James 'park aan de andere zijde. Zo passeerden Koning Olaf van Noorwegen, Koningin Frederika van Griekenland, Koningin Louise van Zweden (die overigens ook tot de Britse koninklijke familie behoort, zij is namelijk een zuster van lord Mountbatten en een tante van Prins Philip) en Koningin Ingrid van De nemarken, alsmede alle jonge prinsen en prinsessen, onder wie de prinses sen Irene en Margriet en de Griekse Prinses Irene. Extra gejuich klonk voor de 16- jarige Anne-Marie van Denemarken en voor de Griekse Kroonprins Con stanten, die volgend jaar zelf bruid en bruidegom hopen te zijn. Verder zag men o.a. de bejaarde ex-Koningin Victoria-Eugenie van Spanje, ex- koning Umberto van Italië en ex- Koningin Helena van Roemenië, als mede de gravin van Parijs en een van haar dochters. Tot de laatsten van de vorstelijke personages, die naar de Abbey reden, behoorden de uitermate populaire Koningin-Moeder, die hartelijk van alle kanten werd begroet en Prinses Marina met haar schoondochter, de Hertogin van Kent, en haar zoon, Prins Michael, die eveneens een ovatie kregen. Toen naderde de climax. Ook Prinses Margaret en Lord Snowdon werden luide toege juicht. Twee „koninklijke" bussen door het dal van Theems Twee autobussen vol met vor stelijke personen uit alle delen van Europa hebben gisteren een unieke tocht gemaakt door het Daar de ambtsperiode van presi dent Scharf is afgelopen, moet Oostenrijk een nieuw staatshoofd kiezen. Deze verkiezingen zullen a.s. zondag plaats hebben. Daar Scharf herkiesbaar is, werd hij door de socia listische partij kandidaat gesteld. Voor de r.-k. Volkspartij treedt Raab, die door de verkiezingscam pagne wordt gepropageerd als de kanselier van het staatsverdrag en als de bevorderaar van de Oosten rijkse welvaart, als kandidaat op. Een snipperpartij, die zich federa listisch noemt, heeft dr. Kimmel, ?en gepensioneerde generaal van de gen darmerie, kandidaat gesteld. Deze maakt hoegenaamd geen kans, maar zijn kandidatuur is wel een nadeel voor Raab, omdat de federalisten een kleine aanhang hebben in burger lijke kringen. Scharf heeft het voordeel dat hij reeds president is geweest. Voorts kan hij rekenen op de partij-disci pline van de socialisten en bovendien Prinses Alexandra en haar toekomstige echtgenoot, de heer Agnus Ogilvy, hebben de huwelijksplechtigheid voor woensdag gerepeteerd. Op de foto verlaat het paar de Westminster Abbey in Londen, gevolgd door een broer van de aanstaande bruid, de hertog van Kent. krijgt hij nog de steun van de com munisten, die geen eigen kandidaat hebben gesteld, maar him kiezers ad viseerden om hun stem op de socia listische kandidaat uit te brengen Raab geniet grote sympathie en hij is zonder enige twijfel de kundigste staatsman die Oostenrijk na 1945 heeft gehad, maar zijn gezondheid is achteruitgegaan en de gehele bevol king weet dit. Andere kandidaten zijn er niet, zodat de strijd gaat tussen Scharf en Raab. Wie reeds bij de eerste stemming op a.s. zondag meer dan de helft v&n de stemmen behaalt, is gekozen. Wanneer deze meerderheid niet wordt behaald, moet er binnen vier weken opnieuw worden gestemd In dit laatste geval beslist dan de rela tieve meerderheid, dat wil dus zeg gen dat hij president wordt op wie de meeste stemmen werden uitgebracht. Het is niet absoluut zeker, dat Scharf reeds a.s. zondag de absolute meerderheid behaalt, doch over het algemeen neemt men in Oostenrijk wel aan, dat hij tenminste de tweede stemming zal winnen. Erich Rajakowitsj, de voor malige medewerker van Eich- mann, heeft in Milaan zeer waarschijnlijk een dubbel leven geleid als zakenman en spion voor de Russen. Bij het doorzoeken van zijn kan toor in Milaan, waar Rajakowitsj alias Enrico Raja een in- en uitvoer- bedrijf, voornamelijk voor zaken met Oost-Duitsland, had, zou de Italiaan se contra-spionagedienst gisteren be lastende documenten hebben gevon den. Men neemt aan, dat Rajakowitsj door de Russische geheime dienst on der druk is gezet met de mededeling, dat men zijn vorige activiteiten als nazi-officier zou onthullen als hij niet zou meewerken. Uit de huiszoeking is voorts geble ken, dat Rajakowitsj firma „Enneri" in zes jaar tijds een omzet van onge veer twaalf miljoen gulden had be reikt. Van zijn privé-rekening had Rajakowitsj enkele weken geleden toen hij op het punt stond uit Milaan te verdwijnen, ongeveer 600.000 gul den opgenomen. Volgens deskundigen kunnen deze bedragen niet alleen uit de bedrijfswinsten afkomstig zijn. Naar aanleiding van deze ontdek kingen willen de Italiaanse autoritei ten nu ook alle andere handelsagen ten van communistische landen laten controleren. Naar bekend, verdween Rajakowitsj enkele weken geleden uit Milaan. Na in Zwitserland en West-Duitsland opgejaagd te zijn, meldde hij zich in Wenen bi] de Oostenrijkse justitie. dal van de Theems. De bustocht werd gemaakt vanuit kasteel Windsor en stond onder leiding van Koningin Elizabeth. De Britse vorstin zat voorin de' bus, achter de chauffeur, evenals Prins Phüip en Koningin Frede rika van Griekenland. Verder be vonden zich onder het gezelschap de Spaanse troonpretendent Don Juan en zijn vrouw Sophia, Ko ning Olaf van Noorwegen, Konin gin Louise van Zweden en Ko ningin Ingrid van Denemarken. Een stralende bruid Alexandra en haar bruidegom Angus bij het ver laten van Westminster Abbey na de huwelijksvoltrekking. De Bondsdagfractie van de Westduitse christendemocraten heeft gistermiddag met grote meerderheid besloten prof. Ludwig Erhard als opvolger van kanselier Adenauer aan president Lübke voor te stellen. Van de 225 geldige stemmen werden er 159 voor Erhard uitgebracht, 47 fractieleden stemden tegen, 19 onthielden zich. Het tijdstip voor de kanselierswis seling ligt-niet definitief vast, maar wel werd opnieuw officieel verklaard, dat Adenauer komende herfst zal aftreden. President Lübke werd on middellijk van de beslissing op de hoogte gesteld. De liberale coalitie genoten van de CDU verklaarden ook onder Erhard in de regering te zul len blijven. Onmiddellijk na de beslissing van de fractie, die met veel bijval werd begroet, reikten Adenauer en Erhard elkaar de hand. Prof. Erhard zei: „Ik ben mij ervan bewust, dat ik een grote en rijke erfenis aanvaard, die ik met al mijn krachten goed zal be heren. U, meneer de kanselier, zeg ik, dat ik me nu niet meer afvraag wie voor mij of tegen mij is geweest. Wat tussen ons was en wat ons ge scheiden hield, behoort vanaf deze dag tot het verleden". Adenauer antwoordde daarop: „Ik erken de verplichting, die het grote aantal stemmen, dat de fractie op U, prof. Erhard, uitbracht, mij oplegt. Ik ben bereid met U samen te wer ken en alles wat ik in de afgelopen jaren aan ervaringen opdeed aan U door te geven". De hieraan voorafgaande vergade ring had soms een heftig karakter. Adenauer heeft nog eens geprobeerd zijn bezwaren tegen Erhard naar voren te brengen, maar van de zeven tien sprekers, die echter na hem aan het woord kwamen, spraken er zich zestien voor Erhards benoeming uit en was er slechts een tegen. In New York Doorslaggevend was kennelijk dat de ministers Schroder en Krone en fractieleider Von Brentano duidelijk maakten er niet aan te denken zich tegen Erhard kandidaat te stellen. Opmerkelijk was overigens in dit ver band een verklaring van Schroder. Hij deelde r.ee, dat de proced*"^ die men voor het benoemen van een op volger had gevolgd, evenals het tijdstip en de wijze waarop men dit deed, hem niet juist voorkwamen. „Daarom kan ik mij nu niet als kan didaat beschikbaar stellen". De nadruk op het woordje nü was over duidelijk. Kenners van de stemming binnen de fractie verklaarden nader hand dan ook, dat de stemmen die tegen Erhard werden afgegeven, grotendeels het gevolg waren van Schröders woorden. Von Brentano legde tenslotte de formulering ter tafel waardoor aan vier jaar strijd om de opvolging van Adenauer een einde kwam. Daarin wordt gezegd, dat Konrad Adenauer heeft verklaard in de herfst van dit jaar te zullen aftreden. „De fractie ziet daarin aanleiding nogmaals te zeggen hoezeer zij achter de histori sche prestaties van Adenauer staat. De CDU zal de met de naam Adenauer verbonden politiek voort zetten. In prof. Erhard ziet zij haar kandidaat voor de opvolging van Konrad Adenauer als kanselier". De Westduitse socialisten gaven later als commentaar op de gevallen beslissing, dat nu eindelijk een einde was gekomen aan de klucht, die de CDU rond de opvolging van de kan selier had opgevoerd. Tweede voorzitter Wehner zei: „De SPD denkt er niet aan een CDU- kanselier te Wezen". Internationale Kamer van Koophandel Het is moeilijk voor Prinses Bea trix om haar reis een particulier ka rakter te doen behouden, maar gis teren in New York kon zij toch de gehele dag voor privézaken gebrui ken. Zij heeft inkopen gedaan in het warenhuis Saks op de Fifth Avenue en bij de bekende speelgoedwinkel Schwartz. Zoals men zich herinnert is Prins Aschwin, de broer van Prins Bern- hard, curator van Newyorks grote Metropolitan Museum. Bij deze oom heeft Prinses Beatrix geluncht. 's Avonds ging zij met de familie Heinz, bij wie zij logeert, eten in de stad en daarna naar de schouwburg. Het was gisteren nogal buiig in New York. Gelukkig had de Prinses het de dag tevoren voor de helikopter- vlucht en de boottocht veel beter ge troffen. Voor vandaag stond een be zoek aan de Verenigde Naties op het programma. Later op de dag zou de Prinses naar Canada doorreizen. Bedrijfssluiting op Koninginnedag Met het oog op Koninginne- dag na 13 uur te sluiten, daar dag (dinsdag 30 april a.s.) ge- waar dit in verband met de ven de Christelijke, de Katho- viering gebruikelijk is en voor lieke en Koninklijke Midden- zover plaatselijke en/of be standsbonden hun leden het drijfstaksgewijze omstandighe- advies, da bedrijven op deze den dit toelaten. Prins Bernhard, die als eregast en erevoorzitter van de Nederlandse de legatie het negentiende congres van de Internationale Kamer van Koop handel in Mexico meemaakt, heeft gistermiddag zijn visie gegeven op het thema van de bijeenkomst:er kenning van internationale afhanke lijkheid als voorwaarde voor econo mische groei. „Het is mijn overtuiging, dat het bijzonder nuttig is, dat al diegenen, die een rol spelen in de economie van hun land zich onderling beraden over de wijze, waarop de welvaart over de gehele wereld kan worden bevorderd worden. Met de stelling, vastgelegd in het thema van dit con gres, is het motto gegeven, waaron der het onderling beraad dient plaats te hebben", aldus de Prins, die na een korte inleiding in het Spaans zijn rede vervolgde in het Engels. Hij merkte op, dat het thema van het congres hem als internationalist bijzonder aanspreekt. „Wij moeten al les doen om de verdere wereldinte gratie te bevorderen". De Prins realiseerde zich, dat de integratie waarlijk gigantische pro blemen en moeilijkheden met enorme politieke implicaties opwerpt, die „ons maar al te dikwijls doen zoeken naar vooral snelle oplossingen, ter wijl het hier in feite een problema tiek betreft, welke haar eigen tempo in sterke mate voorschrijft. „Grote betekenis zei de Prins te hechten aan incidenten en praktische benadering van de vraagstukken en grote waar de tevens aan de praktische werk zaamheid op allerlei niveau ten be hoeve van de mens in de ontwikke lingslanden. „Ons streven moet erop genoht zijn de wlvaart in de ont wikkelingslanden te vergroten, wel licht beter gezegd hun aanzienlijk welvaartstekort verkleinen." De Prins meent, dat ondanks alle moeilijkheden het streven van allen er bij voortduring op gericht moeten zijn de economie van de ontwikke lingslanden op gang te brengen. En daartoe zal de medewerking van de industriëel ontwikkelden en relatief kapitaalkrachtige landen vereist1 zijn. Maar men kan van deze landen niet verlangen, dat zij hun kapitaal ter beschikking zullen stellen, wanneer niet voldoende waarborgen geschapen worden, dat zowel kapitaal als bur gers behandeld zullen worden op een wijze, die naar in industriële landen gebruikelijke maatstaven aanvaard baar zijn. De Prins wees er echter op ,dat het onderling vertrouwen nog veel versterking, zal behoeven. „Laten we niet vergeten" zei de Prins, ,dat we in het menselijk vlak nog veel van el kaar te leren hebben. Bij de onder linge taakverdeling moeten wij er van uitgaan, dat aan ae ontwikke lingslanden voorshands in belang rijke mate een agrarische taak zal toevallen. Erkenning van de bestaan de afhankelijkheid houdt in, dat aan de ontwikkelingslanden zekere ga ranties voor hun inkomsten uit de export worden gegeven." Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DROOG WEER De Bilt, woensdag 10 uur. Heit KNMI deelt mede: Restanten van een oceaandepressie trokken vandaag over Duitsland naar het oosten. Aan de achterzijde ervan voerden noordoostelijke wind tijde lijk mist en bewolking van de Noord zee aan. De noord-oostelijke lucht stroming neemt in kracht af. Dit hangt samen met de ontwikkeling van een rug van hoge luchtdruk in onze omgeving. Tevens zijn daardoor de regenkansen de eerstkomende da gen klein. De temperaturen zijn over het algemeen wat boven normaal, terwijl er zonnige perioden zullen voorkomen. ZON- EN MAANSTANDEN 25 Aipril: zon op 05.24, onder 19.53; maan op 06.45, onder 22.10. Hoogwaterstanden 26 April: v.m: 4.01; i.m. 16.24 (springtij) KORRELTJE Als de mens voor een muur staat, is achter de muur God.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1