VUISTJE Driehonderd jaar ,Onse Lieve Heer op Solder' „Johan van Oldenbarnevelt" nu als „Lakonia" in Amsterdam PP „AMBASSADEUR" JOLLE J. GELOOFT NOG STEEDS AAN „HEILIGE DAAD" DINSDAG 23 APRIL 1963 Dl LEIDSCHE COURANT PAGINA 7 75 JAAR MUSEUM AMSTELKRING vreemdbaar eigendom" zou zijn van het Haarlemse bisdom. Dat verne- mende, stak de toenmalige bisschop OENSDAG 24 APRIL zal in een lem J. R. Dreesmann geijverd, de be- een stokje voor de beide veilingen, feestelijke bijeenkomst in het kende „Amsterdamse" verzamelaar waarvan toen nog slechts een klein Museum Amstelkring aan de Oude in de dubbele betekenis van het deel en gelukkig niet het belang- Zijds Voorburgwal te Amsterdam woord. Hij liet de inrichting moder- rijkste was verkocht. Onder een herdacht worden dat de oudste en niseren en stelde financiën beschik- vernieuwd regentencollege kon in enige nog in Nederland in gebruik hoeve van de verzameling. 1951 het museum weer worden ge- zijnde schuilkerk „Onse Lieve Heer baar voor verdere aankopen ten be- opend. op Solder" werd opgericht. Tevens Toch „liep" het museum niet en in Thans komen er meer dan tiendui- wordt dan het diamanten jubileum 1950 besloot men zelfs tot sluiting zend bezoekers per jaar. En in het gevierd van het Museum. en liquidatie. De kunstvoorwerpen Amsterdamse religieuze en kunstle- Het oorspronkelijke gebouw op de zouden bij Mak van Waay worden ven nemen schuilkerk en museum hoek van de Heintje Hoeksteeg en de geveild en de boekenverzameling bij een eigen plaats in. Vocale en instru- Oude Zijds dateert al van 1306 en was „Templum Salomonis" in Leiden. mentale kunst komt er geregeld aan tot 1578 koopmanshuis. Toen Amster- Edoch, men had geen rekening ge- haar trekk en tijdens de maandelijkse dam „de zijde van de Prins" koos houden met de clausule in de oprich- mis van de kunstenaars en de zon- moesten de katholieken hun St. Ni- tingsacte van „Amstelkring", waarin dagmiddagconcerten, die de bekende colaaskerk, de tegenwoordige Oude was bepaald, dat alle bezit aan kunst- tenor Frans van der Ven er organi- Kerk, prijsgeven en afstaan aan de voorwerpen en curiosa „het onver- seert. aanhangers van de nieuwe leer. De zolder van het huis aan de Burgwal werd toen als schuilkerk ingericht, waarin men toegang kreeg als men een bepaald stukje lood kon tonen. In 1663, toen de maatregelen tegen de katholieke godsdienst werden ver wacht, werd het huis tot kerk ver bouwd, maar men kan vandaag aan de dag de bezoekers nog laten zien hoe gemakkelijk men altaar en preek stoel kon laten verdwijnen. In die tijd telde Amsterdam niet minder dan 56 schuilkerken in pak- en koopmanshuizen. Namen als „De Zaaier", „De Papegaai" en „De Krijt berg" herinneren daar nog aan. „Onse Lieve Heer op Solder" alleen is er van overgebleven. Eigenlijk heette de parochie „Het Haantje", een verbas tering van „Heintje", naar de Heintje Hoeksteeg, waaraan de kapel is ge legen. Ook werd de kapel wel „Het Hert" genoemd, naar een gevelsteen in de pui. Toen in 1887 de huidige St. Nico- laaskerk aan de Prins Hendrikkade gereed kwam, betekende dat het ein de van O.L.Heer op Solder als paro chiekerk, waarmen van ouder op kind zo lage tijd gekerkt had. Vondel kerkte er en wellicht ook Jacob van Campen. De geleerde pastoor van het Begijnhof, Marius, is er de herder van geweest. Oorspronkelijk eigendom van par ticulieren, die lang niet altijd katho liek waren, werd het huis later door de pastoor gekocht tot het in 1845 pa rochieel bezit werd. Nog altijd wordt er mis gelezen, tot zelfs trouwmissen toe, hetgeen tot de bon ton van de Amsterdamse ka tholieken schijnt te behoren. "EGELIJK MET DIT drie-eeuwse jubileum, viert het in het pand gevestigde museum „Amstelkring" zijn diamanten bestaan. Het is een stichting van de Vereniging „Amstel- Zondag is in Delfzijl de 38-jarige H. J. S. gearresteerd, die met 'n gewone stencilmachine duizen den valse rijksdaalders heeft ge maakt. De man, die inmiddels heeft bekend, heeft vele valse muntbiljetten in omloop ge bracht. Foto: Onder en boven een valse rijksdaalder, in 't mid den een geldige. Alle valse rijks daalders droegen hetzelfde se rienummer (pijl). De driehoe kige ruimte onder en boven het cijfer 2 y2 is op de valse biljet ten niet gearceerd. Ook overi gens zijn de valse biljetten ge makkelijk als zodanig te her kennen. De Delfzijlse recher cheurs J. Bakker (staande) en J. H. J. Burema (zittend), bezig met het onderzoeken van de stapels valse rijksdaalders. Het voormalige m.s. „Johan van Incident Oldenbarnevelt" van de Stoomvaart- kring", door wijlen rector B. H. maatschappij Nederland heeft maan- T«dens deze ontvangst deed zich Klonne opgericht met het doel alles, L een voor de gezagvoerder van de wat het katholieke ljeven voor en na weer even een bezoek gebracht „Lakonia", kapitein Zabris, een min de hervorming betrof, op te sporen aan de Amsterdamse haven. Het luxe der plezierig incident voor. De 24- en te verzamelen. De vereniging passagiersschip, dat vorig jaar aan jarige Duitse steward H. B. uit Bre- kocht het Huis „Het Hert" met de de Griekse maatschappij Greek Line' merhaven, die afgemonsterd had, pastorie om daar die verzameling weigerde om onopgehelderde redenen te kunnen bergen. werd verkocht, vaart nu onder de het schip ,e ve5saten. Daarbij ont_ Voor hetm useum heeft vooral Wil- naam „Lakonia" in lijndienst tussen stond een woordenwisseling tussen zonnige streken als de Canarische Ei- de kapitein en de steward, waarna landen, Madeira, Marokko, Spanje en de Duitser de gezagvoerder met een a. mes bedreigde. Enige Griekse offi- Portugal. De hutten van de vroegere deren en Jn toet,e!1,elde mareehaus- „Johan" zijn allen verbouwd tot een- see konden voorkomen dat de ste en twee-persoons compartimenten, ward gevaarlijk werd en leverden omdat de „Greek Line", zich met het de Duitser, die tijdens het handge- meen licht gewond geraakt was, aan schip gaat toeleggen op het maken de politie 0^er van zomercruises voor toeristen. De steward is ingesloten wegens bedreiging met geweld en zal naar Via Southampton zal de „Lakonia" alle waarschijnlijkheid aan de vreem- PRINSESSEN IRENE EN MARGRIET NAAR LONDEN VERTROKKEN Met een Electra-lijnvliegtuAg van de KLM zijn de prinsessen I ine en Margriet gistermiddag van Schiphol naar Londen vertrokken, waar zij woensdag met 26 andere vorstelijke <üe in Amsterdam alleen maar even delmgenpolitie worden overgedragen, gasten in de Westminster Abbey het wat reserve-onderdelen kwam opha- Voor zijn insluiting bracht de politie huwelijk zullen bijwonen van prin- len, vandaag naar Madeira vertrek- hem nog naar het Wilhelminagast- ses Alexandra van Kent, nicht van ken. huis, maar de Duitser weigerde zich Koningin Elizabeth, met Angus Ogil- vy, de 34-jarige zoon van de burg- Overigens heeft de naamsverande ring het schip tot nu toe nog geen daar te laten behandelen. graaf van Airlde, een afstammeling geiük "gebracht. De tocht van'Lissa- VOORBURGS IONPETIF van Mary Stuart. gQn naar Amsterdam was voor enige VUUKBLKGS J UN GEI JE De beide prinsessen worden op passagjers dje reeds aan boord van iv VI II7T fTVfWIWlV deze reis niet begeleid. Gisteravond P siL:D waren geen onverdeeid ge- UN VLIU GLVOMR.N waren zij in Windsor Castle aanwe zig op het grootste bal, dat in laatste 100 jaar in dit historische kas teel gegeven is. Donderdagmiddag worden de prin sessen op Schilhol terug verwacht. d" noegen. In de Golf van Biscaje was Politie en inwoners van voorburg het weer vrij slecht en maakte het schip zoveel onverwachte bewegin- hebben hun reeds van donderdag 11 gen, dat er zelfs licht-gewonden vie- april aan de gang zijnde speurtocht len. Een passagier brak een been, naar het vermiste 6-jarige jongetje terwijl enige anderen schrammen en wimpie Slee gestaakt: het kind is kneuzingen opliepen. vanmorgen door een politieman bij - Ter gelegenheid van het 126- Tijdens het korte verblijf in de Kerkb arijvend in „e vl,et jarig bestaan van Artis en de achtste Amsterdamse haven mocht de „La- XT „week van de fotografie", wordt door konia" zich verheugen in de belang- aangetroffen. Na de verdwijning van die stichting Kon. Zoölogisch Genoot, stelling van velen, die het schip on- het jongetje heeft de politie de Vliet schap Natura Artis Magistra en de der zijn Nederlandse naam zeer goed afgedregd en op bepaalde plaatsen stichting tot bevordering van arna- gekend hadden Maandagavond be- hebben 00k duikers gezocht. Daarna teur-fotografie van 11 t.m. 18 mei zochten enkele tientallen gasten van een nationale en smalfilmwedstrijd de Nederlandse agent, de fa. Df Vries werd regelmatig langs het water ge- „Lens en dier", gehouden. en Co, het schip. patrouilleerd. Een lekkere gewoonte: Maandag heeft H.K.H. prinses Bea trix in New York *n bezoek gebracht aan een centrum van de stichting Nederland ter zee, een ontmoe tingscentrum voor Nederlands zeeva renden. Foto: Samen met een opvarende van de „Nieuw Am sterdam" beproeft prinses Beatrix hier het biljart Kent u Schoonauwen, Bluefort Limburgse kaas? Wees niet een kennig: houd van méér kazen BfigMgMfcgWBBBWBBMIipWI'llMMM «BHW „IK ZAL HET U BEWIJZEN De thans in Heiloo wonende be drijfseconoom Jolle J. gelooft nog steeds in het bestaan van de „boven- kerkelijke, universele en charitatie ve" organisatie „De Heilige Daad", waarvan hij zich „ambassadeur van Nederland en legaat voor West-Euro pa" noemde en die een paar jaar ge leden door justitie en politie als een zwendelorganisatie werd ontmaskerd. „Geef me negen maanden de tijd en ik zal het u bewijzen", zei Jolle J. gisteren voor de civiele kamer van het Amsterdamse gerechtshof, dat 't door hem ingestelde appèl behandel de tegen een beslissing van de recht bank in de hoofdstad, die de ex-em ployé van de failliet verklaarde bouw- en handelsmaatschappij n.v. Socrates weigerde als preferent en concurrent schuldeiser in het Socra- tes-faillissement te erkennen. Het ging om een salarisvordering van f 18.000 en een bedrag van f 81.050 voor een beweerde geldlening. De toegevoegde raadsman van Jolle J., mr. H. T. S. Domela Nieuwenhuis, ontkende o.m. dat zijn cliënt geld aan de N.V. Socrates heeft onttrokken of voor zichzelf van de N.V. heeft ont vangen. De directeur van de N.V. fourneerde reeds geld voor „De Hei lige Daad". Als er geld uit het Socrates-vermo- gen is verdwenen, is dat te wijten aan de direkteur, N. den B., zo meen de de raadsman. „Mijn cliënt voerde slechts opdrachten uit", aldus mr. Domela Nieuwenhuis, die opgrond daarvan meende dat Jolle J. aan spraak kan maken op de salaris-vor dering en terugbetaling van het ge leende geld. Mr. C. D. van Vliet, curator in het „Socrates"-faillissement, concludeer de tot verwerping van het beroep van Jolle J., omdat hij zelf ontslag heeft genomen bij „Socrates" en dus geen salarisvordering kan hebben. En wat de geldlening betreft, ook daarvan geloofde mr. Van Vliet niets. „Hij heeft nooit een cent gehad en hoe kan zo iemand dan geld lenen?" Mr. Van Vliet wenste daarvan dan wel een bewijsstuk te zien. „We hebben hem helemaal buiten onze uitdelingslijst gehouden, omdat onze vordering op hem veel groter is", aldus betoogde mr. Van Vliet. „Op fantastische wijze is er gezwen deld en de „Socrates"-direkteur werd daarvan het slachtoffer. Deze heeft er geen cent van overgehouden, maar van Jolle J. ben ik nog niet zo ze ker", zo besloot de raadsman. Het gerechtshof zal op 5 juni ar rest wijzen. Jolle J. en Machiel V. stellen een onderzoek in naar de activiteiten van een sinds kort onder de naam „De Heilige Daad" in Nijmegen optre dende organisatie. Dit kondigde Jolle J. gisteren aan voor het Amsterdamse gerechtshof. „In november is die Nijmeegse or ganisatie opgericht, o.m. door de bis schop van Den Bosch en wij willen nu weten wat dat is", zei Jolle J., die het gerechtshof mededeelde dat „hierover grote artikelen in de dag bladen hebben gestaan". Bij het slopen van een binnen muur in een perceel in de Badhuis kade in Den Haag is de 76-jarige loodgieter J. C. Olivier zeer ernstig gewond geraakt doordat de muur, die niet verankerd bleek te zijn, om viel. De man raakte bekneld tussen een werktafel en de omvallende muur en moest met ernstige iwen- dig letsel in Bronovo worden opgeno men. (Advertentie) 10.000 GULDEN BOETE GEëlST WEGENS BELASTINGONTDUIKING De of icier van justitie bij de recht bank in Breda heeft gisteren een boete van 10.000 geëist tegen de electricien C. de K. uit Made we gens belastingontduiking. Verdachte had zijn inkome nover 1968 1.600 te laag opgegeven. Bij het onderzoek dat toen volgde werd vastgesteld, dat hij een vermogen van 112.000 niet had aangegeven voor die vermogensbe lasting. Maandagavond is in het kasteel Windsor het grootste bal sinds honderd jaar gehouden voor de gasten, welke woensdag in Londen de bruiloft zul len bijwonen van prinses Alexandra van Kent en Angus Ogilvy. Foto: Met een tiara op het hoofd en een bontstola om vertrekt prinses Alexandra hier van het Kensington Palels naar het bak

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7