■H ANKLETS I BOY'S BIG BAND OP BEVRIJDINGSJAZZCONCERT W.J.ZIRKZEE Leidse scholieren graven (onder leiding) bij het oude Huys te Warmont Paul v. Vliet en Lieselore Gerritsen begonnen stralend nieuwe levensstaat VRIJDAG 19 APRIL 1963 DE LETDSCHE COURANT PAGINA S HERENMODE-TIP Lezing in de Lakenhal „Rembrandt was verknocht aan Leiden" „Ik hoef niet naar Italië, in Leiden is genoeg te zien," zei Rembrandt ooit tot Huygens toen deze hem wil de overhalen onze stad -eens een poosje te verlaten en zijn horizon naar het zonnige zuiden te verleggen. Zo'n citaat doet je als Leidenaar nog goed, al is het bijna 350 jaar geleden gesproken. Het kwam gisteravond in de „De Grote Pers" van de Laken hal ter sprake waar alle (hoge) stoe len moesten worden bijgeschoven om de leden van de „Vereniging van belangstellenden in de Lakenhal" 'n plaatsje te bieden voor een avond, gewijd aan „De Leidse jaren van Rembrandt". Over dat onderwerp sprak de direkteur van de Lakenhal, de heer J. N. van Wessem. Rem brandt heeft van 1606 (zijn geboorte jaar) tot 1630 in Leiden vertoefd. Daarna verbleef hij tot zijn dood - in 1669 - te Amsterdam. Rembrandts eerste schreden zijn nog steeds niet geheel in kaart ge bracht. „Er wordt veel naar gegist en daar zal ik vanavond dan ook flink aan meedoen," zei de heer Van Wessem. Wel staat vast dat de jonge schilder zich duidelijk onderscheidde van de andere Leidse kunstenaars, als Gerrit Dou. Veel heeft hij echter (Advertentie) met hen samengewerkt. Met Jan Lievens ontstond een hechte vriend schap, doch niet zozeer verwant schap in de kunst; daarvoor waren zij artistiek tè verschillend. Hun contact is dan ook niet van lange duur geweest. Markante data in het jonge leven van de kunstschilder zijn 1626, toen hij zijn werken ging dateren, en 1628, toen hij zijn ate lier betrok en hjj zich - als 21-jarige - leermeester kon noemen. de moderne Zig-Zag naaimachine fantastisch...! Kom Icillun .n 2 n'ald•,'■ MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK Breestraat 171 De avond stond overigens groten deels „in het licht" van de vertoning van kleurendia's van talloze werken van de meester. De heer Van Wes sem, welbespraakt en elk moment bereid tot geestige zijsprongetjes, gaf bij deze projekties uiterst deskundig commentaar en sproeide zo een re gen van bijzonderheden en details van de stukken de zaal in waardoor de aanwezigen de grootse schoon heid van Rembrandts werken ten volle ontdekten en waardeerden. Men had zich voor deze avond geen betere gids kunnen wensen. De se- kretaresse van genoemde vereniging, mevrouw A. Huizinga-Schölvinck, sprak in haar dankwoord dan ook terecht van „enorm boeiend" en „een vernieuwde openbaring". Onder toezicht van de amateur- oudheidkundige A. G. van der Steur, die zich vooral interesseert voor de historie van Warmond, zijn middel bare scholieren uit Leiden op het ogenblik bezig met opgravingswerk- xaamheden bij het Huys te Warmont. Deze opgravingen staan overigens onder het oppertoezicht van het oud heidkundig bodemonderzoek te Amersfoort. Hoewel de resultaten, naar de stand van het ogenblik, nog niet zo spectaculair zijn, werden toch vele interessante zaken weer na hoe veel eeuwen in de buitenlucht ge bracht door de gravers en graafsters, leden van de NJBG oftewel, de af deling Leiden van de „Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis". Ondier het gevondene trekt voor al de aandacht een groot aantal scherven van de Late middeleeuwen af tot aan de nieuwe tijd. Deze brok stukken werden uit de voor dat dool met toestemming van „Monumenten zorg", extra drooggelegde gracht op gevist. Er zijn laat-micteteleeuwse pla- vuisjes met resten van glazuur, delen van 16e en 17e-eeuwse kookpotten en vuurtesten, oude pijpjes, Delfts aardewerk met Chinese motieven, fragmenten van aarden schalen met fraai decor en (merkwaardigerwij ze) een grote hoeveelheid Franse mosterdpotjes uit het begin van de vorige eeuw, door het toenmalige keu- kenpersoneel in de gracht gedepo neerd. Ook vond men een fragment van een menselijke schedel even bui ten de huidige gracht. Voorts werden funderingen gevon den van een ringmuur, die hier en daar een meter dik zijn. De heer v d Steur neemt aan dat het de res ten zijn van een brouwerij, die in die middeleeuwen bij ieder kasteel aanwezig was Waar de fundering Nog deze week gaat men met het was onderbroken voor het uitbreiden werk door; later hoopt men het don van de gracht, stuitte men ook op de weer voort te zetten. lifssM* Super nylon Kent O SO Gecontroleerde kwaliteit. paren-verkoop ||j stretch nylon l| snel gewassen - Aj snel droog Uni nylon Ascot f||l 1.7S PER 2 PAAR 2.75 PER 2 PAAR 4.5° «iclcj 5CTS3 «HI UNIEKE JAZZGROEP IN EUROPA Het jaarlijkse Bevrijdingsjazzcon cert in de Stadsgehoorzaal zal dit jaar een bijzonder karakter hebben. Onder auspiciën van de Leidse Volks universiteit K. en O. met medewer king van de Leidse Jeugd Actie en de Leidse Jazzclub zal op 6 mei op treden de bekende „Boy's Big Band" onder leiding van Boy Edgar. Deze in Europa unieke band, voor het eerst geformeerd in 1960 op initatief van de jazz-criticus Ben Bunders, en van de Nederlandse jazz-musici, bestaat uit musici uit verschillende orkesten als jazz-combo's. Het 18 man tellend orkest, waarin o.a. spelen Wim Schuilenburg, Ado Broodboom (trompet), Tinus Bruin, Herman Schoonerwaldt en Toon v. Vliet (sax), Ruud Bos, Marcel Thie- leman en Cees Smal (trombone), Jacques Schols (bas) en Johnny En gels (drum), allen musici uit de Ramblers, de Skymasters en The Diamond Five, zullen als volledig orkest, afgewisseld door kleine combo's, 40 jaar jazzgeschiedenis in eigen arrangementen op het podium brengen. De dirigent is de arts Boy Edgar, een in de Nederlandse jazzwereld be kende arrangeur. Als student is dok ter Edgar begonnen wat aan muziek te gaan doen en musicus is hjj ge bleven omdat hij het nu eenmaal niet kan laten, zo vertelde ons de heer Edgar op een woensdag gehou den persconferentie. Hij probeert echter, en dat is hem naar zijn zeggen tot nu toe goed gelukt, de jazz- en de artsen wereld volkomen gescheiden te houden. Onder zijn leiding is een Europese Big Band van formaat ontstaan. Dat een orkest, waarvan de musici slechts gemiddeld 50 uur per jaar met elkaar repeteren en desondanks 8 opnamen per sèizoen maakt, in 'n dergelij ke gelegenheidssamenstelling tot die bekendheid heeft kunnen groeien is zeker niet in de laatste plaats te danken aan Boy Edgar, die als dirigent en arrangeur de uitvoe ringen en opnamen heeft begunstigd. Op 8 mei dus wordt de jazzliefheb bers een ware topspijs aangeboden; voor de leek in de jazz is het een unieke kennismaking met hoge klas se jazz. TRETFORD BOUCLé MOQUETTE TAPIJT Van 't Hoffstraat 7—7a Leiden Telef. 24610 MIDZA Onder een stralende zon betrad van morgen een niet minder stralend bruidspaar, dat vandaag bijzondere aandacht verdient, de monumentale trap van het Leidse stadhuis. Een kwartier later waren Paul Pieter van Vliet (27) en mejuffrouw Lieselore G. I. M. Gerritsen (25) in de echt verbonden en hadden zij een levens positie aanvaard, zoals de ambtenaar van de burgerlijke stand de plechtig heid typeerde. Paul van Vliet, zoon van een Haag se leraar, is niet zozeer bekend ge worden doordat hij rechten studeert het einde van deze studie ligt in het nabije verschiet meer ver vaardheid vergaarde hij met zijn op treden in het Leids Studentencabaret (wat sloeg „Laat je zoon studeren" niet in, waarvan Kai van Oven de muziek voor zijn rekening nam en Paul van Vliet de tekst schreef!). In dit cabaret leerde hij zijn toekomsti ge vrouw kennen. Lieselore, die voor zü haar studie Frans begon in Warns- 1 veld woonde, gaf als VVSL-èle aan Lustrumviering Ver. van Suikerzieken het cabaret haar zeer gewaardeerde medewerking. In 1960 speelde zij te vens in het Lustrumstuk van WSL in het Kurhaus te Scheveningen. Thans is de bruid secretaresse op het Academisch Ziekenhuis. Een andere „verschijningsvorm" van Paul van Vliet is zijn optreden Op sobere, doch geanimeerde wijze als „TV-star". Hij is presentator van heeft de afdeling Leiden en omstre- een actualiteitenprogramma, dat hen van de Nederlandse Vereniging vaak grote trekkingskracht bezat; we van Suikerzieken haar 15-jarig be denken hierbij aan een grote jacht op staan gevierd. Daartoe waren vele vleessoorten, die onder de naam van leden en belangstellenden naar „Den „biefstuk" op de slagerstoonbank ko- Burcht getogen, men. Paul van Vliet heeft aan zijn De afdelingsvoorzitter, de heer W. t.v.-engagement een aardige job er- Pijnakker kon in zijn openingswoord bij. Het heeft hem in elk geval in o.a. de heer J. Rotte, hoofdbestuurs- staat gesteld, al vast te trouwen lid van de vereniging, verwelkomen, uadat zijn vader in gunstige zin ge- De heer Pijnakker zei. dat er deze reageerd had op Pauls verzoek: laat avond geen propaganda gemaakt zou je zoon trouwen voordat hij zyn worden, maar dat de leden alleen studie voltooid heeft. waren uitgenodigd om wat plezier te Onder het goedkeurend en meele- maken, vend oog van vele familieleden en De heer J. Rotte voerde hierna na- kennissen luisterde het echtpaar Van mens het hoofdbestuur het woord om VlietGerritsen vanmorgen in de de afdeling met dit 3e lustrum te statige trouwzaal naar het indruk- complimenteren. Hij zei, dat het con- wekkend sermoen van de ambtenaar tact met de afdeling Leiden bijzonder der burgerlijke stand, die het bruids- goed is en hij hoopte op voortduring paar deze dag wees op de vele dagen van de prettige samenwerking tussen van voorspoed en misschien ook te- het hoofdbestuur en de afdeling, leurstellingen, die het mag verwach ten Het bestuur had de goede gedachte De ambtenaar had voor de gele- gehad om, als hoogtepunt van de lus- genheid een conscieïitieuze duik in trumviering, de toneelgroep ,,De het citatenboekje gemaakt en dit Gastspelers uit te nodigen. Opge- speurwerk leverde enkele niet on- voerd werd ,,De Bungalow" van aardige beelden op. Zo werd de heer van BerSen, een blijspel in 3 en mevrouw Van Vliet een uitspraak .drijven. „De Bungalow is een ge- van Socrates voorgehouden, waar ze*b& da* bij de aanwezigen n deze zegt, dat men in ieder geval ëoed onthaal kreeg Zoals de titel moet trouwen: „trouwt men een goe- aan8eeft. speelt alles zich af in een de vrouw, dan wordt men gelukkig; bungalow die door de eigenaar voor trouw je een slechte vrouw, dan word ®nkele weken aan twee jonge meis je wijsgeer". De Arabieren drukken Jes ™ordt verhuurd. Door een abuis zich weer anders uit: „het huweiyk wo^ deze bungalow voor dezelfde is als een belegerde vesting, die er penodef fns verhuurd, en wel, buiten zijn willen er in, die er in zijn u al', aa? 2 Jonge mannen, willen er uit" gegeven leidt uiteraard tot vele Overigens wilde de ambtenaar het «"PHcaties. De problemen worden gelukkig bruidspaar hiermee niet in ,n0« eens vergroot door het plotse, het minst intrigeren, maar men dient °°m 6" tant" toch met alle omstandigheden reke- van een der meisJes' ning te houden en het zal je maar Onder regie van Jac. Buis werd er gezegd zijn, vinden we. Na het slui- uitstekend gespeeld. Het applaus van ten van het wettig huwelijk ten stad- de aanwezigen aan het slot bewees huize reed het bruidspaar naar de wel, dat men van dit stuk erg heeft Pieterskerk, waar de kerkelijke be- genoten. vestiging plaats vond. Het optreden van „De Gastspelers" werd, belangeloos, pittig muzikaal SCHEEPSBERICHTEN omlijst door „De Rejojans", 2 jongens Acmaea-t 18 van New York naar ?n meisje van resp. 10, 12 en 13 Curacao; Ammon 20 te Aruba ver- jaar' die door bun enthousiast mu- wacht; Kamperdijk 18 van Bremer- ^ceren aan het begin van de avond haven naar Rotterdam; Kenia-t 18 a* direk* voor een opgeruimde stem- te Eeastham; Koratia-t 19 te Cura- in de zaal zorgden, gao; Korendijk 19 te Philadelphia; Alles bijeen heeft het bestuur van Kosiéia-t 18 te Freetown; Lopper- de afdeling Leiden e.o. van de Ned. sum 18 te Duinkerken; Scheldelloyd Vereniging van Suikerzieken voor 18 van Le Havre naar New York; een gezellige viering van het derde Waikelo 18 van Aqaba naar Suez, lustrum gezorgd. VEEL SCHERVEN EN OUDE MUURRESTEN GEVONDEN houten onderlaag, afgepunte paaltjes, waarop nog goed geconserveerde planken. Hierop werd de fundering van LJsseLsteen dan verder opgemet seld.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3