blijf jong...blijf fit...fiets! BURGEMEESTER LANGEMEUER OVER DE RECREATIE IN WARMOND HET R'IMENDE PAARD £iefde met eett Mo&fdlettet VRIJDAG 19 APRIL 1983 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Van 30 maart tot en met 1 Juni; Elke dag een liets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar (Advertentie) Zowel door de vermeerdering van het mensental als door die van de welvaart eist de samenleving steeds meer vierkante kilo meters grond op voor woonruimte en industrie, zodat het conflict natuur - mens ook in ons land een probleem van de eerste orde is geworden. Het valt niet te ontkennen, dat de woningbouw en de uitbreiding van de industrie prioriteit moeten hebben ten opzchte van de eveneens reële eisen inzake natuurbescherming, maar men mag vooral niet vergeten dat in de t\jd, die voor ons liat, de natuurbeschermingsgedachte meer en meer veld wint. Het is daarom dan ook niet zo verwonderlijk, dat hogere instanties er toe zijn overgegaan in Nederland enkele gedeelten aan te wijzen als recratiegebied, waar de industrie moet worden geweerd. En tot deze gebieden behoort nu ook Warmond met zijn nog ongerepte Kagerplassen. Hoe denken de Warmonders hier nu over. De me ningen hieromtrent zijn nog al sterk verdeeld. De VVarmondse Leede, een van de aantrekkelijke centra van de water» sport in deze gemeente. (Foto „Van der Horst"). TOERISTEN WEINIG CONTACT MET DE BEVOLKING? Velen zijn van mening dat War- mond als recreatieoord geen voldoen de bestaansmogelijkheden biedt. Zij willen „Warmond recreatieoord" wel aanvaarden, doch willen dit gecom bineerd zien met de vestiging van ambachtelijke industrie, omdat vesti ging van grote industrie nu eenmaal niet mag. Volgens heil heeft de be volking weinig kontakt met de wa tersport en de watersporttoeristen hebben weinig kontakt met War mond. Bij slecht weer komen zij soms het dorp in om boodschappen te doen, hetgeen echter allengs afneemt. De gasten brengen het nodige zelf mee met de auto, want in de stad is het, naar hun mening goedkoper. Van de hotels wordt relatief weinig gebruik gemaakt, want de mensen overnach ten veelal aan boord. Een ongunstige omstandigheid is, dat de hotels niet aan het water liggen en dus geen uitzicht geven op het water of de watersport. Anderen wijzen er op, dat de ontwikkeling van de recreatie hier te lande eerst de laatste jaren een probleem van de eerste orde is geworden en dat Warmond nog aan het begin van deze ontwikkeling staat. Zij zijn er van overtuigd, dat Warmond in deze ontwikkelig een vooraanstaande plaats moet innemen. In zijn in 1961 gehouden installa tierede als burgemeester dezer ge meente heeft drs. F. K. Langemeijer ook even het voor deze gemeente zo belangrijke recreatievraagstuik aan geroerd. Nu burgemeester Lange meijer zijn ambt bijna IV» jaar ver vult en dus gelegenheid heeft gehad zich hierin meer te verdiepen, heb ben wij hem gevraagd het toen door hem gesprokene nader te willen pre cisoren. Hij verklaarde zich gaarne bereid op de door ons hieromtrent te •tellen vragen nader in te gaan. OFFERS BRENGEN In uw installatierede, aldus onze eerste vraag, hebt u o.m. gezegd: „in 't dicht bevolkt westen des lands in de randstad, heeft Warmond een zware en belangrijke taak bij de op lossing van het recreatievraagstuk". Zoudt u deze taak nader kunnen toelichten? Een enkele blik op de landkaart, aldus de burgemeester, maakt dui delijk, dat er in de directe omgeving van die randstad Holland slechts een beperkte mogelijkheid tot recreatie is. Zowel de bevolking als de recrea tiebehoefte (verkorte werktijd, ver hoging van de welvaart) nemen snel toe. De stranden zullen vooral bij mooi weer velen trokken. Voor de watersport geldt dit iets minder. Vooral voor de weekenden zal men in toenemende mate van de aanwe zigheid van de Kagerplassen en om geving willen gaan genieten. Voor de bevolking van Warmond brengt dit de consequentie mede, dat er allerlei offers gebracht moeten wor den. De landelijke rust wordt aange tast. Aan het landsChaipssdhoon wor den extra hoge eisen gesteld, die in feite neerkomen op een beperking van de vrijheid van eigenaren van gronden en gebouwen. Er zal moeten worden gezocht naar wegen om de capaciteit voor recreatie zo mogelijk te vergroten, zonder daarmede de eigenschappen van de Kagerplassen te vernietigen: men zou dan de tak doorzagen waarop men gezeten is. Dit vereiet een zeer moeilijke planning. INDUSTRIEëN U zegt: „Men mag niet verlangen dat de vaste bewoners van deze ge meente zich volkomen ondergeschikt maken aan de functies van Warmond als recreatieoord. Er zal moeten wor den geleefd, gewoond en gewerkt. Houdt dit in dat u niet tegen in dustrievestiging bent of moet deze uitsluitend beperkt blijven tot am bachtelijke industrie?" Het gestelde houdt in de eerste plaats in, aldus de burgemeester, dat de natuurlijke bevolkingsaanwas de mogelijkheid behoort te hebben zich desgewenst in Warmond te vestigen in een eigen woning. Dit betekent niet, dart er daarom nu meteen voor ieder geboren Warm onder een wo ning klaar kan staan, zo gaat het elders ook niet. Maar men dient niet uit te gaan van een planning, waarin terwille van het landschapsschoon Warmond slechts in geringe mate zou mogen groeien. Industrievestiging zal steeds naar een daartoe geschikte plaats zoeken. In Warmond is hier voor, mede door het uitbreidingsplan en strekenplan, weinig gelegenheid. Een uitbundig aantrekken van in dustrie van eldei's zou zeker de re creatieve functi'e van Warmond scha den. Van de andere kant behoren gevestigde indusfcriën niet te zeer in hun mogelijkheden te worden be perkt. KLEINE CENTRA U zegt: „Met betrekking tot het recreatievraagstuk denkt men te ge makkelijk in absolute termen, waar bij u de vraag stelt of recreatie gebied noodzakelijk een uitgestrekt natuurgebied moet betekenen, waar nauwelijks iemand komt. Moet hieruit de conclusie worden getrokken dat een verdere uitbouw van dit recreatiegebied niet nodig of gewenst is?" Bij mij, aldus de burgemeester, be staat de indruk, dat het voor de re creatie belangrijker is zeer vele kleine recreatie-centra te scheppen dan enkele grote reservaten. Deze laatste kunnen nut hebben voor de wetenschap, voor de recreatie is hun betekenis beperkt. Overal kan men waarnemen, dat de overgrote meer derheid der toeristen zich niet er aan waagt in een bos door to dringen. Men gaat liever picknicken op de middenberm van een verkeersweg, hoe onbegrijpelijk dit voor de plano loog mag zijn. Voor dit gebied be tekent dit, dat de behoefte meer uit zal gaan naar enkele goed geoutil leerde verblijfplaatsen waar men en masse van het natuurschoon kan ge nieten, dan naar verstolen paden dwars door het gehele gebied heen en langs de oevers. GEEN VERTIER De vele watersportbeoefenaars, al dus onze vraag, vinden, wanneer zij na voldoende van de watersport ge noten te hebben, dan het dorp be zoeken, hier weinig of geen vertier in tegenstelling met andere water sport plaatsen. Wat zou volgens uw mening nodig zijn om deze mensen meer aan het dorp te binden? Sinds men niet meer met de trein doch per auto naar de jachthavens gaat, aldus de burgemeester, is de binding met het dorp noodzakelijk verminderd. Men neemt zijn etens waren nu gemakkelijker mee van huis. Toch zou het stellig een verschil maken indien Warmond vanuit de plassen gemakkelijker bereikbaar zou zijn. Wat de vaarweg betreft is niet een-twee-dinie te veranderen. Wel is door het beschikbaar stellen van de oevers van het park Groot Leerust verleden jaar de openbare gelegenheid tot aanleggen verbeterd. Wanneer men het verschil ziet tussen de Sneekweek en de Kaagweek, hoe- wral ook Sneek ver van het Sneker- meer ligt, lijkt het mogelijk een ster ker bniding te effectueren. Toch blijven er verschillen. Het is moeilijk voorstelbaar dat hier de deelname aan het zeilen een dergelijk algemeen karakter gaat vertonen. In ieder ge- vr\ kan men hier gemakkellijker 's avonds even terug naar huis. OVER WV Is volgens uw mening een goed functionerende VVV poor de ontwik keling van Warmond niet noodzake lijk en is de huidige samenstelling van deze instelling wel de meest ge- eigende. 'Zou het geen aanbevelijig verdienen indien hierbij de gehele gemeenschap werd betrokken, m.a.w. het in het leven roepen van een wer kelijke vereniging, met een eigen ge kozen bestuur dat dan met een goed gedocumenteerd programma voor de dag komt. Zou de gemeente dan be reid zijn deze vereniging financieel krachtig te steunen? Bij een beschouwing van het VVV inWarmond, aldus de burgem. moet wel worden bedacht dat er geen ver gelijking kan worden getrokken met de VVV's van vele andere gemeen ten. Daar gaat het er om, de gemeente bij de toerist bekend te maken, te komen tot een betere benutting van de aan wezige overcapaciteit. Van dit laatste is in Warmond hoegenaamd geen sprake. De taak van de VVV is mis schien eerder te voorkomen, dat Warmond achterop raakt. De VVV is een vereniging. De belangstelling er voor is echter gering, omdat men er te weinig belang bij meent te hebben.. In het verleden heeft de gemeente ge subsidieerd. Zij zal dit stellig weer willen doen als er veelbelovende plannen zouden zijn. OVERHEIDSSTEUN Onze laatste vraag: Wanneer War mond door hogere instanties is aan gewezen als hèt vater sportcentrum in de randstad Holland, ligt het dan niet op de weg van deze overheid hiervoor de nodige geldmiddelen ter beschikking te stellen, opdat ook uit voering aan deze opdracht gegeven kan worden?" Deze vraag, aldus de burgemeester, kan bevestigend beantwoord worden. Waar bepaalde plannen voorgelegd worden zal dit ook wel kunnen ge beuren, Het is echter in dit gebied, waarvan de openheid juist kenmer kend is, niet zo eenvoudig om tot re creatieplannen te komen, die het landschapsschoon niet aantasten. Is dit laatste wel het geval, dan behoort de winst in een duidelijk gunstige venhouding te staan tot het verlies. Uit debeantwoording van de aan de burgemeester gestelde vragen menen wij te mogen concluderen, dat de toekortisiïge ontwikkeling van Warmond niet somber behoeft te wor den ingezien. Ontspanning in de vrije natuxir is in ons steeds voller wor dende land een steeds dringerder be hoefte. Op het land blijft daarvoor steeds minder ruimte over. Daarom is het water zulk een uitkomst, in het bijzonder ook omdat het zulke grote mogelijkheden kan helpen bie den binnen het bereik van de mil joenen bevolking in het westen des lands. Warmond kan hiertoe een be langrijk steentje bijdragen. nochtans., it moet het vinden om hetscMde- nivolleduftemskm'tltlen vemtwoorde. voor het doek dot mitroenen ward is! fit uos (wond.tfrimson moiktertxhtop om het te dotten^ T ter hel dliat is! Mi eün vrienden, hl? Heem een potlood en reken op ons! Een vooroiten!... Riten voor etrt! Aethprkliinken ZATERDAG 20 APRIL 1962 HILVERSUM l 402 m 7.00 VARA10.00 VPRO; 10.20 VA RA: 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VA RA. 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymnas tiek; 7.20 Socialistisch strijdlied; 7,23 Lichte ochtendklanken (gr.) (Om 7,35 Van de voorpagina, praatje); 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied; 8,18 Lichte grammofoonmuziek; 8.50 Weg wijs, tips voor trips en vakanties; 9.00 Postduivenberichten. Aanslui tend; gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Klassieke grammof oonmuziek; 9.35 Waterstanden; 9.40 Tokkelorkest; 10.00 Samen thuis, lezing; 10.05 Bij belse miniaturen; 10.20 Licht instru mentaal ensemble; 10.45 Rotonde, gevarieerd programma; 12.15 Tussen mens en nevelvlek, populair-weten- schappelijke lezing; 12.30 Medede^ lingen t.b.v. land- en tuinbouw. Aan sluitend: postduivenberichten; 12.34 Sportnieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 VA- RA-Varia; 13.20 Licht instrumentaal kwintet; 13.45 Multiplex: programma voor de twintigers; 14.20 Radio Jazz club; 14.50 Lichte orkestmuziek (gr.); 15.05 Opera-aria's (In de pauze: 15.48 Boekbespreking); 17.15 Licht vocaal- instrumentaal ensemble; 17.30 Weekjournaal; 18.00 Nieuws en com mentaar; 18.20 Selectie uit musicals en filmmuziek (gr.); 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Schotland tussen schemeruur en middernacht I. Spookkastelen en geestenjagers, le zing; 19.45 Grammof oonmuziek; 19.55 Deze week, praatje; 20.00 Nieuws; 20.05 Oude en nieuwe dansen; 20.40 Specialiteiten-theater: gevarieerde radioshow; 21.35 Socialistisch com mentaar; 21.50 Lichte orkestmuziek (gr.); 22.00 Als de klok dertien slaat - Een dooie boel, hoorspel; 22.30 Nieuws; 22.40 Lichte grammofoon- muziek; 23.10 Dorus maakt er eert bende van; 23.40 Lichte grammofoon- muziek; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Grammof oonmuziek; strip voor de jeugd; 7.45 Geestelijke liederen; 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte grammof oonmuziek; 9.00 Djinn, gevarieerd programma; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.33 Lichte grammofoonmu- ziek; 12.55 Katholiek nieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 Platennieu ws13.20 Musicerende dilettanten: Dameszang koor; 13.45 Franse les; 14.05 Voor de jeugd; 15.00 Licht instrumentaal trio met solist; 15.15 Kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht; 15.40 Lichte grammofoonmuziek; 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld; 16.30 Licht orkest met solisten; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Gouden Platen Kabinet; 17.30 Boekbespreking; 17.40 Kamer koor; 18.00 Kunstkroniek; 18.30 Cor- te Metten; 18.50 Voor de kleuters; 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten; 19.22 Sportperiscoop; 19.30 De Oele wappers, gevarieerd programma; 20.00 Populaire klassieken; 21.00 Tie relantijnen, gevarieerd programma; 22.00 Licht instrumentaal ensemble en vocaal duo; 22.20???; 22.25 Boek bespreking; 22.30 Nieuws; .40 Wij luiden de zondag in; 3.00 Nouveauté's; 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA 'S NCRV: 15.00 Verhalen van Dickens, film; 15.25 Filatelistisch allerlei; 15.40 Een negermeisje gaat naar school, schoolcantate; 16.10 Korps te Hat- tem (herhaling); 16.35 Dier in 't vi zier; 17.0017.45 Voor de kinderen; 19.30 Lassie, TV-film; NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht; NCRV: 20.20 Memo; 20.30 De blikopener, deel 7 van TV-feuilleton Arthur en Eva; 21.05 Allegretto, cabaretpro gramma; 21.55 De Lucille Ball Show, TV-film; 22.45 Morgen is het zondag; NTS: 22.5022.55 Journaal. 20) Guy bukte zich om zijn boot vast te leggen aan de kettiing, welke over het strand liep. Jet sprong vooruit en Meg volgde haar langzaam in de richting van het huisje. Guy plaatste haar voor raadssels. Zij kon hem niet plaatsen. Hij was geen echte visser, daar was zij wel zeker van. En toch leefde hij in dit eigenaardige huisje, veel bescheide ner dan het huis van menige visser. Hij had met geen woord meer ge rept over het pakje, dat hij zo spon taan in de haven had geslingerd, en Mag had er evenmin op gezinspeeld. Guy duwde de deur van het huis je open en voor de tweede maal trad Meg er binnen. Het was er even slordig en rom melig als ooit. Dezelfde ordeloze ver zameling voorwerpen lag uitgespreid over tafel, stoelen en vloer. Guy grinnikte toen WJ haar Wik op ving. I Vertaling: J. A. W. VAN HACHT Zoals gewoonlijk, heb ik niet op bezoekers gerekend. Maar maak U niet ongerust. Ik heb een heer lijke cake in blik. Ik kreeg die van mijn tante gestuurd. Hij maakte een leunstoel vrij en stofte die af. Ga zitten. Meg staarde vol aandacht naar het portret van Iris. Ja, het vertoonde een wonderlijke gelijkenis dezelfde donkere lieftalligheid en ijle charme. Hoe raadselachtig, dat dit in Guy's hut moet hangen. Zij draaide zich half om en stond op het punt er de een of andere opmerking over te maken. Guy had de richting van haar blik gevolgd. HJj fronste het voorhoofd en zjjn ogen keken strak en vast in die van Meg, terwijl hij nogmaals, korter zei: Ga zitten, wilt U? Meg nam plaats terwijl zij de vraag inslikte, welke haar op de lippen lag. Ze zei: Een een cake? Dart klinkt heerlijk. Guy was er het soort man niet naar, wie je iets ronduit kon vragen. Zijn hele uiterlijk wees nieuwsgierigheid en bemoeizucht af. Meg vermeed zorg vuldig nogmaals naar het portret van Iris te kijken, terwijl zij ver volgde: Mag ik helpen theezet ten? Hij haalde de schouders op. Goed. Hier zijn brood en boter. Ben bang, dat ik geen jam in huis heb maar daarginds staart een pot stroop. Meg ruimde een hoekje van de tafel schoon, veegde het af en begon dan brood te snijden, terwijl Guy de pri mus aanstak en de ketel vulde. Hij maakte een groot vierkant blik open en haalde een prachtig uit ziende cake te voorschijn, goud bruin, versierd met geconfijte vruchten en gebrande amandelen. Op Meg's bewonderende uitroep zei hij een beetje schaapachtig: Ik was jarig. Meg glimlachte verlegen. Van harte gefeliciteerd. Dank U. Ik maak me niet meer druk over verjaardagen. Dat krijg je, als je eenmaal dertig bent. Hij keek Meg aan. Hoe ou d bent U? Ik ben twintig. Hij kneep zijn ogen half dicht. Niet erg oud. Hij rommelde we* in een la. Dit is mijn enige tafel laken. Bewaar ik voor speciale ge legenheden. Meg glimlachte andermaal. Dank U voor het opgesloten kompliment, dat ik er een ben. Hij deed thee in de pot. U bent de eerste en enige gast, sinds ik hierheen kwam. Meg zweeg. Zij voelde zich verteerd van nieuwsgierigheid. Hoe lang woont U al hier? wilde zij vragen. Wat voert U uit? Hebt U nog ouders? Of alleen een tante, die U een vruchten-cake stuurt voor Uw verjaardag?' Maar boven alles verlangde zij er naar te vragen: Is dat meisje van dat por tret een vriendin van U? Zü dronken hun thee en smulden van de cake, terwijl Jet tussen hen inzat, haar grote, bruine ogen van de een naar de ander zwervend, ter wijl haar grote, rose tong vol ver wachting over haar lippen likte, Er lag een lichte spanning over de maaltijd, waarschijnlijk te wijten aan de perioden van zwijgen, waar Guy geregeld in verviel. Zijn stem ming was weer erg onzeker en Meg begon het gevoel te krijgen, dat hij zjjn uitnodiging aan haar al betreur de. En het was geen prettig idee, dat zij toch hier zou moeten blijven, tot het tij laag genoeg was om haar in staat te stellen veilig over het strand terug te gaan. Toen de thee op was, stond zij er op af te wassen. Terwijl zij dat deed, zei Guy: Er staat niet veel water meer in de tank. Ik zal even een paar emmers oppompen. Meg ging verder met haar taak, terwijl zij zich afvroeg of dilt mis schien enkel een excuus van Guy was om haar te verlaten. Zij waste elk stukje vuile vaat af, dat zij maar kon vinden, en vervolgens de aan recht en het raamkozijn. Zoals ge woonlijk, snakten haar bezige han den er naar om ook de tafel en het buffet op te ruimen, en om een stof doek te halen over het stof, dat over al lag. Guy kwam weer binnen, toen zij juist voor deze verleiding be zweek. Hij zétte de emmer water onder de gootsteen neer en keek haar aan, zoals zij daar met de stof doek in haar hand stond. Uw naam moest Marta zijn, en niet Meg, verzekerde hij haar. Bent U altijd zo ijverig? Meg bloosde. Tegen haar wil richtten haar blik ken zich weer op het portret boven de schoorsteen, en moest zy aan Hugh denken en aan de uitwerking van de lieftallige Iris op hem, en hoe hij Meg „verstandig en prak tisch" had genoemd. Ik vermoed van wel, gaf hij spij tig toe. Guy had de richting van haar blik gevolgd. Ook hij bleef geruime tijd naar het portret staren. Dan keek hij Meg weer aan. Dat portret schijnt U te boeien. Meg wist niet wat zij moest zeg gen. Het - het meisje is heel mooi. Ja, zei Guy. Dat is ze zeker, hè? Hij vervolgde langzaam, aarze lend, alsof hij het niet hda willen be spreken alsof de woorden er van zelf uitkwamen: Ik heb het ge schilderd. Zijn diepe stem klonk plotseling bitter, toen hij vervolgde: In de dagen, toen ik KON schil deren. Hij keek Meg aan. Het model was mijn verloofde. Meg kon hem slechts verba as r aanstaren. Uw VERLOOFDE? Z\j was on uitsprekelijk verrast. Guy was ver loofd geweest met Iris Warren. Wat buitengewoon toevallig. En zij wa6 nu heel onlangs hier in Polrermick dat? Indien Iris Polrennick ken de, moest zij natuurlijk ook weten, dat Guy in dit district woonde. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2