HET RIJMENDE PAARD OPENING VAN HET WIJKGEBOUW Mgr. de Vet naar Berlijn £iefde met een Maafdtettev DONDERDAG 18 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 STOMPWIJK ,Het is voor Stompwijk een bijzondere dag en ik ben ontzettend blij U allen in dit nieuwe gebouw welkom te kunnen heten en dank te bren gen aan diverse autoriteiten, die hun deel hebben bijgedragen in de voor bereiding en totstandkoming van dit prachtige gebouw", aldus de voorzit ter van het Wit-Gele Kruis, afd. Stompwijk, de heer J. W. M. Boogmans, die de genodigden met een kort persoonlijk gericht woord welkom heette, o.a. burgemeester FI. Banning en mevr. Banning, wethouder v.d. Laan en echtgenote, C. Maas, gemeentesecretaris, pastoor C. Koning, dr. In 't Veld, die samen met pastoor Floor z.g. het initiatief nam voor de schoolartsen- dienst in Stompwijk en thans in zijn functie van geneeskundig inspecteur v. d. Volksgezondheid in Z.H. aanwezig was, de directeur van gemeente werken K. Neukirchen, de doktoren W. Kortmann en S. P. Perquin, af gevaardigden van de Prov. Bond de heren Bösecke en v. Bruggen, zr. Lovink en zr. Jansen, architect van Vliet en gemeenteraadsleden, dr. Bak ker, med. leidster van consultatie- en zuigelingenbureau oud-bestuursle den en vertegenwoordigers van de plaatselijke verenigingen. de zuster, bestaande uit 28 vertrek ken, bleek dat alles even doelmatig was ingericht en aangepast voor het doel waarvoor het bestemd is. Er zijn geen drempels in het gebouw. In de grote wachtruimte is speelgoed voor de kleuters aanwezig. In de boxen-afdeling is een kleuter-WC. In elk voor het publiek bestemd ver- BETONPLASTIEK ONTHULD O.L.Heer. Pastoor Koning feliciteer de het bestuur en dankte de gemeen telijke overheid voor de royale me dewerking en de aannemers (pastoor sprak uit ervaring als bouwpastoor) voor de serieuze en gewetensvolle wijze, waarop zij het gebouw hebben doen verrijzen. ItfeaaS te~pD™» geveer 5 Televisieprijzen voor H. Gomperts en Rudi Carrell De Stichtingsprijs van de Televisie- trek is verwarming en in de'beban- kritiek, opgericht door het gezelschap delkamer een straalelement voor ge- van televisiecritici, heeft twee zilve- richte warmte. Het magazijn is nu ren Nipkowschyven toegekend aan ook in het gebouw ondergebracht en Rudi Carrell en H. A. Gomperts. De de wijkzuster hoeft nu niet meer op Nipkowschijf wordt elk jaar uitge- een oude zolder te kruipen om ma- reikt aan die televisie-medewerkers, teriaal te halen voor uitlening. Hst die tot opvallende prestaties zijn ge was uiteraard onmogelijk oin alle komen. ledien bij de opening uit te nodigen Rudi Carrell krijgt zijn schijf voor en daarom is het gebouw a.s. zondag het feit, dat hij zijn televisieshow voor een ieder t>s bezichtigen en kan voor de VARA zelf schrijft, produ- men met eigen ogen zien welk een ceert en regisseert en ook de teksten nuttig gebruik gemaakt is van het van de liedjes van de medewerkers geld, dat de leden op vele kaart- schrijft. De journalist H. A. Gomperts is verantwoordelijk voor de rubriek li teraire ontmoetingen van de AVRO. Deze rubriek staat, aldus het gezel schap, op een bijzonder hoog peil. avonden bijeen gebracht hebben om de kostbare inventaris van het ge bouw te kunnen bekostigen. Pastoor Koning verrichtte hierna de inwijdingsplechtigheden. Om de symbolische opening te kunnen ver- Bouwplatenfabriek geheel uitgebrand Gistermiddag is in Oosterhout een fabriek van bouwplaten Uitgebrand. Plusminus 150 ton bouwplaten en on- in zijn hoedanigheid van geveer 50 ton riet is bij deze brand van de afd. Zoeterwoude, verloren gegaan. Ook twee persen .HrThH nmtihiillins var, do Wen bood een bureauonderlegger aan met to de fabriek zijn door het vuur ver zijn by de onthulling[vani de tussen de daarblj behorende attributen. Tot ruetigd. dte^ea^ffbrjMraeS^'1^ilhet door opgehSdtrd! Second door een aantal bisschoppen tnÏÏE - gewerkt om tot deze mijlpaal te het vuur binnen de perken te hou- Nederlmda episcopaat vertegenwoor- ,?it «£n tof komen en °°k allen die door het »e" den. maar k°n het kantoorgebouw en d^n. Verder komen kartinaal Koe- i ven van weegschalen, klokken, kruis- een bovenwoning op het fabrieks- mg uit Wenen mgr. A. Castello, se- iL beelden, bloemstukken enz. blijk heb- terrein behouden Enige huizen in de CTetaria vm het Italiaanse epsicopaat, te zien, die spelenderwijs gegeTCn het wit Gel€ Knlis. omgeving moesten worden ontruimd, mgr. Musty, hulpbisschop van Namen onder bescherming van de ouderen, wwk een goed hart toe te dragen. omdat het vuur dreigde over te L Hengen, vicaris-generaal slaan. Doelmatig Het bedrijf is tegen brand- en be drijfsschade verzekerd. Het is de der- Bij de bezichtiging vam het ge- de maal na de oorlog dat er in de 1!cer? bouw, inclusief de woonruimte voor fabriek brand heeft gewoed, door arbeid, welke m het derde deel wordit uitgebeeld door symbolen van isymiboliseerd door een overkoepe ling over hun spel. Het tweede deel laat een „levensmuur" zien, waar tegen de jeugd moet optornen om later in het leven iets tie bereiken De inwijding van de nieuwe kerk Regina Marty rum te Berlijn, welke geschieden zal op 5 mei, wordt bij - van Luxemburg. De kerk is opgericht ter nagedach tenis van de Nazi-slachtoffers. Nieuw! heilzame 3-kruiden- shampoo i|HI de nieuwe 131 Will 3-kruldenshampoo Frappante reinlglng.frappante veerkracht, dank zij clean de nieuwe natuur.shampoo. clean bevat de drie heilzame krulden*, die de haargroei bevorderen, de bloeds omloop verbetoren, de hoofdhuid en haarwortels versterken. de arbeid in de maatschappij. Het vierde deel symboliseert de zong voor de bejaarden. Na een kopje koffie nam de bur gemeester het woord en hij begon met te verklaren, dat hij in zijn leven dikwijls het genoegen heeft gehad om plechtigheden te mogen verrichten maar echter niet zoveel in Stompwijk. Hij stelde het nu bij zonder op prijs omdat er in Stomp wijk altijd zo'n prettige en onge dwongen sfeer heerst. „Ik heb zo'n gevoel, aldus spr., „dat dlit de laatste keer is, dat ik in mijn ambtsperiode een dergelijke gebeurtenis op het ge bied van de volksgezondheid mee maak en wil dan ook dr. In 't Veld danken voor de bijzonder prettige samenwerking en voortreffelijke wij ze, waarop door hem de belangen gediend zijn, niet alleen in Leid- schendam, maar in de gehele pro vincie". In het kort releveerde spr. de geschiedenis van de voorbereidiin- DE KRACHT VAN OOST EN WEST Nederlanders nog niet zó spaarzaam maakt uw haar anti-elektrisch uw haar wordt „handelbaar". CLEAN ontwart uw haar; uw haar klit niet en... de kam glijdt er o zo gemakkelijk door. 'Heermoes, Hennepnetel, Sint Jenskruid Een produkt van l'Oréal de Paris Royale flacon 1.25 Verkrijgbaar in Leiden e.o. bij H.H. kappers, drogisten en de speciaalbranche. (Advertentie) bezit is bij brede lagen van de be- derne orkestmuz. (gr.). 10.00 Boekbe- volking. Zo is bekend, aldus spreker, spreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 dat van ruim 8 miljoen spaarbank- V.d. vrouw. 11.00 V.d. kleuters. 11.15 boekjes 31 procent een saldo van Pianorecital: moderne muz. 11.40 Orgel- minder dan 10 en 58 een saldo van spel. 12.00 Zang en pianospel. 12.20 Re minder dan 100 vertoond. geringsuitz.: V. d. landb. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Sport en re- 13.00 „Van de 4,4 miljoen personen be horend tot de groep van 25- tot 60- jarigen met een inkomen van min der dan 12.000 zijn er 600.000 die particuliere Spreker wees er met erkentelijk- klimaat ro: bezitsvorming de afgelopen Jaren Ê^sbTrT 13.3<f Licht'"mstrumen- duidelyk is verbeterd Hij besloot tMl ensemble 14 00 Zangrecital. 1420 met de uitspraak, dat de overheids goe^espr. 14.40 Pianorecital: klass. en maatregelen ter stimulering van de mod€rne muz 15 00 Hou je aan je iQfio r oca f a V ere besparingen, gepaard woor<j literaire quiz. 16.00 Ramblers Hit in 1960 250 of meer spaarden in met de nodige voorlichting, zullen Para<1g 16 30 v d zieken 17 00 Tijd de vorm van meer duurzaam bezit, kunnen leiden tot een meer algeme- voQr teenagers '17'50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Politieke iezing. 18.25 Lichte ork- muz. en zangsol. 18.50 Onder het mes, praatje. 19.00 Paulus de boskabouter. 19.10 Kinderkoor. 19.50 Toneelmuziek. 19.50 Daarom lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Arme Gimlet, hoorspel. 21.00 Tan go-Rumba-ork. en zangsol. 21.35 De on volmaakte democratie, documentaire. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30' Nws. 22.40 De Geestelijke achtergronden van de openbare school, gesprek. 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Spontane re acties, muzikale discussie. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. De resterende groep van 3.800.000 ne verbreiding van een positieve be- Poiitieke iezüi. 18.25 Lichte ork- (85 procent) spaart echter gemiddeld oordeling van de waarde van bezits- per jaar niet meer dan 50 vorming en mede daardoor tot een aan duurzaam bezit. De helft hier van komt nog niet aan een bedrag van 25 per jaar. Deze gegevens, ontleend aan een publikatie van het centraal bureau voor de statiestiek inzake het spaar en vermogensonderzoek, deelde de staatssecretaris van algemene zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, gisteren 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. mee in een rede voor het departe- 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. ment Nijmegen van de Nederlandse 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.0024.00 voor Nijverheid en VARA. toeneming van de besparingen. Aelherklanken VRIJDAG 19 APRIL 1963 HILVERSUM I. 402 m. In onze grafiek geven wij een haar gegevens van de NAVO. _..me overzicht van de sterkte van en- De mankracht vain de NAVO be- Maatschappij een en het ontstaan van het gebouw kele onderdelen van de strijdmacht draagt totaal ca. 8 miljoen man. De Handel en voor de Industriële Kring Stompwiik heeft er een heel mooi van 0ost en West- De atoomonder- huidige mankracht van de kommu- voor Nijmegen en Omgeving. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. gebouw bij gekregen dat getekend zeeboten zÜn alleen in gebruik bij nistische landen (incl. China), wordt Uitvoerig sprak de bewindsman strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken en ontworpen is door' de Leidschen- de Ver- staten en elke atoomonder- geschat op ook ca. 8 miljoen man. over de spreiding van de individuele (gr.) (Om 7.35 V. d. voorpagina, praatje) damse architect J van Vliet en op zeebo0lt is toegerust met 16 Polaris- Deze mankracht kan echter in korte besparingen. Blijkens zijn betoog zijn 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Lichte bijzonder goede wijze is uitgevoerd rak0tten. De cijfers zijn berekend tijd verdubbeld worden. er indicates, dat er nog onvoldoende gram. 9.00 Gymn. v.d. vrouw 9.10 Mo- door de aannemers Van Rij en Ver- does uit Katwijk. De verfraaiing met betonplastieken moge een stimulans zijn om ook in Leidschendam het voorbeeld van Stompwijk na te vol gen. IN EIGEN HUIS: Fabrikant overvallen en mishandeld Na de erewijn nam dir. In 't Veld het woord en hij noemde 't nieuwe Door jaloezie gedreven hebben gebouw een voorbeeld van wat met drie jonge Amsterdamse monteurs, gezond verstand te'bereiken is en de 24-jarige D. S., zijn 20-jarige dat is veel. broer W. S. en de eveneens 20-jarige Pastoor Koning zei, dat hij als her- F. J. de K. een Amsterdamse fabri- der van de parochie grote belang- kant in zijn woning overvallen, stelling heeft voor de noden van de waarbij zij hem hebben vastgebonden parochie en parochianen, zoals b.v. en mishandeld. W. S. verdacht zijn het bouwen van huizen om in te wo- vrouw ervan, dat zij een verhouding men, scholen voor onderwijs te ge- had met deze fabrikant van plastic- ven en ook voor het wijkggebouw, artikelen. Hij besloot toen met zijn daar hpt Wit Gele Kruis prachtig broer en een vriend de fabrikant werk verricht voor kinderen en zie- eens aan de tand te gaan voelen, ken, die toch de lievelingen zijn van Door middel van een loper wisten zij zich toegang tot de woning van him slachtoffer te verschaffen, waarna zij hem een doek, die zij te voren in Kettingbotsing tijdens chloroform hadden gedoopt, in het o J gezicht drukten. Toen de man weer nnwppr^lllli bij kwam, zat hij vastgebonden in uuwcciouui een stoej en de overvallers hadden een bureaulamp op zijn gezicht ge- Tijdens het onweer dat zich woens- richt. Tijdens het volgende „ver dag laat in de namiddag boven ons hoor" werd de fabrikant enige ma- land ontlastte, vond op de Utrecht- len met een gummiknuppel gesla- seweg in De Bilt een kettingbotsing gen, maar toen de ondervraging niet plaats. Een personenauto, die in de het gewenste resultaat opleverde, richting Utrecht reed, slipte, waar- verdwenen de overvallers weer on- op zeven andere auto's, die er ach- der het uiten van zware bedreigin- ter reden, met elkaar in botsing gen, nadat ze de man van zijn tou- kwamen. Niemand werd gewond wen hadden bevrijd, maar de auto's, alle personenwa- Gisternacht konden de drie mom- gens, liepen nog al wat blikschade teurs op aanwijzing van de fabrikant op. worden aangehouden. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Dagope ning. 7.20 Klass. kamermuz. (gr.). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.35 Mandoline-ork. (gr 8.45 Lichte gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Lichte gr. 9.40 V.d. vrouw 10.10 Klass. gram. 10.15 Morgendienst 1045 4e Intern. Beiaard concours Hilversum 1962. 11.05 Sopraan en piano: Operettefragm. 11.15 In 't zil ver, een programma voor oudere luis teraars. 12.00 Lichte gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb, 12.33 Licht orkest met zangsol. 12.53 Gram., evt. act. 13.00 Nws. 13.15 Licht instrumentaal trio. 13.45 II Trovatore, opera (gr.) 16.00 Licht instrumentaal trio. 16.15 Duizend schoon, wenken voor de tuin. 16.30 Viola da gamba en clavecimbel: oude muz. 17.00 Voordracht van gedichten. 17.20 Liohte gram. 17.40 Beursber. 17.45 Z. Amerikaanse klanken (gr.). 18.00 Chr. muziekvereniging. 18.20 De hangmat, 'n programma dat schommelt. 18.50 Re- geringsuitz.: Uitz. v. d. middenstand. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Licht instrumentaal kwintet. 19.30 Radiokrant. 19.50 Latijns Amerikaans orkest. 20.10 Prisma, gevar. progr. 21.15 Samenzang: geestelijke liederen. 21.45 Commentaar en discussie. 22.00 Klass. gram. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als de wereld, lezingen. 23.00 J'ai vu Dieu de face a face, radio- phonie. 23.45 Op de man af, praatje. 23.50 Gitaarrecital (gr.). 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 19.30 Rooster maande lijkse rubriek voor de rijpere jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroveiz. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Onze vriend Hig- gins, TV-film. 21.00 AVRO Music-Hall. 22.00 Kabinet zonder Socialisten, docu mentaire. NTS: 22.30-22.35 Journ. 19) Gaat zij altijd met U mee zei len? vroeg ze, terwijl Guy haar in de boot hielp. Hij knikte. Zij gaat overal met mij mee naar toe. Ze is mijn beste vriendin netje ndet waar, Jet? Jet antwoordde met een aandoen lijke blik uit een paar vochtige brui ne ogen en een nieuw kwispelstaar ten, waarna zij zich in de boeg van de boot nestelde. Guy pakte iets uit de kleine ka- jui* Hier gooi dat om U schou ders. De wind zal fris zijn, buiten op zee. Hij gaf Meg een oud tweed jasje en terwijl Meg dit, enigszins aarzelend, van hem aannam, maakte hij de lijn los en het volgende ogen blik richtte de MORGENSTER haar steven naar de open zee. De wind werd inderdaad frisser, toen zij buiten de pieren kwamen en Vertaling: I J. A. W. VAN HACHT Meg was blij Guy's jasje over haar blote armen te kunnen aantrekken en er de koesterende warmte van te voelen. Zij keek naar Guy en werd ander maal getroffen door de eigenaardige manier, waarop zijn rechterhand de roerpen omvat hield. De beide voor ste vingers schenen onmachtig iets vast te houden en staken recht voor uit, zodat de hele druk neerkwam op de duim en pols, en telkahs wan neer hij de koers wilde wijzigen,, moest zijn linkerhand daarbij hel pen. Hij ving haar blik op. De golven om hen heen waren niet levendiger of blauwer dan de buitengewone ogen in het donker gebruid gelaat. Hij leunde wat vooover en vroeg: Hoe kon U overweg met kapitein Trevose? Meg aarzelde. Heel goed, geloof ik. Hij is een interessante man, nietwaar? Dan be sloot zij: Hij bezit interessante dingen. Guy knikte. Genoeg om een winkeltje te be ginnen. Hij is inderdaad een type. Wij zijn oude vrienden. Ja, zei Meg. Zij dacht even na over de kapitein en over het ge sprek, dat zij gehad hadden. Hij vertelde mij de geschiedenis van Fer- naore. Guy hief met een ruk het don kere hoofd op. Fernacre? O ia, natuurlijk, ik vergeet maar steeds, dat U daar woont. Hij zweeg even. Bevalt het U? Ik ben er dol op. Meg zuchtte. Heit is het vriendelijkste huis, dat ik ooit gezien heb. Hij keek haar aan. Wat brengt U er toe dat te zeggen? Meg schudde het hoofd. Ik weet het niet. Misschien wel, omdat het zulk een indruk maakt van sierlijkheid en vrede. Binnen ziet het er tamelijk vervallen uit. Het behang is verschoten en de verf kaal en afgebladderd. Maar de meeste meubelen zijn antiek, wer kelijk volmaakte stukken, maar al les past goed bij elkaar en er is een overvloed van ruimte en licht in al le kamers. En hoewel de tuin ver waarloosd is, staat die vol ouderwet se bloemen met heerlijke geuren. Het eigenaardig isZij zweeg plot seling. Al de tijd, dat zij had gesproken, had Guy haar scherp opgenomen. Nu bukte hij zich om het roer scherp om te gooien, waarop de boot om Trevethy Head heenzwaaide en zich een weg begon te banen door de re gelmatig aanraollende golven. Wat is eigenaardig? vroeg hij. Meg aarzelde. Het klinkt absurd. Ik bedoel er is natuurlijk geen enkele reden voor, maar ik heb voortdurend het eigenaardige geval van daar thuis te horen. Guy wierp haar een snelle blik toe. Heel eigenaardig. Hoe verklaart U dat? Zijn stem klonk kort, zake lijk. Misschien doet het U denken aan een huis, waar U vroeger al eens gewoond of gelogeerd hebt. Meg schudde het hoofd. Neen ik heb niet meer in een huis gewoond, sinds ik een klein meisje was. Wij wij woonden sindsdien altijd in flats in Londen. Guy trok een grimas. Klinkt aardig somber: flats in Londen. Vond U het prettig? Niet erg. Hoewel het heel mooie flats waren, voegde Meg er vlug aan toe. Toen mijn vader nog leefde, hadden wij een grote flat op de eerste verdieping, welke uitkeek op Regent's Park. Nu hebben wij er een in South Kensington. Die is veel kleiner en tamelijk donker, en zon der enig uitzicht, maar Adele houdt er van. Ze zegt, dat die heel gunstig gelegen is en dat het adres goed klinkt. Adele? Mijn stiefmoeder, verklaarde Meg. Stiefmoeder, dacht Guy. Dat kon de verklaring vormen voor een mas sa dingen. Voor die verlegenheid, dat air van uiterste kwetsbaarheid voor grofheid en aanval. Alsof zij niet helemaad zeker vam zichzelf was, besloot Guy'; Hij voelde medelijden met Meg. Zij leek zulk een aardig, goed kind. U houdt des van Fernacre? Meer dan van Londen? Meg glimlachte. Meer dan van wait ook. Als ik een wens mocht doen, zou het zijn, dat Fernacre van mij zou zijn. Guy schudde het hoofd tegen haar. U moet wel erg vatbaar zijn voor indrukken. Om Uw hart zo ge makkelijk te verliezen aan een huis. Hij stond op, toen de MORGENSTER door de laatste golven op het strand werd getild, sprong over boord en duwde met zijn schouder de boot zo ver mogelijk op het zand. Dan stak hij zijn hand uit naar Meg. Kom, zei hij. De greep van zijn hand voelde warm en stevig aan. Meg zocht even haar evenwicht op het dolboord en op dat moment sprong Jet langs hara heen, in haar ijver om aan land te komen. De springende hond deed haar wankelen en daar de boot ook nog niet helemaal stil lag, voelde zij zich voorover vallen. Zij probeerde nog voorbij Guy te springen, die vlak onder haar stond, maar ook zijn an dere arm schoot uit en greep haar en hield haar stevig omvat en zo werd zij over de laatste plassen naar het droge gedeelte van het strand gedraen, zonder dat zij ook maar door één druppel was beroerd. Zij keek op en zag Guy's bruine zeerovers-gelaat zo dicht bij het hare, dat zij haar krullen langs zijn kin voelde strijken. Met een plotselinge verlegenheid, waar zij geen verkla ring voor wist, zei ze: dank U, en bevrijdde zich uit zijn greep. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2