Wees niet kortzichtig als het om een bril gaat Jongensachtige „look'' afgezwaaid in Italië is Onder onó gezegd Vaders raad BEHANDEL WONDEN MET VEEL ZORG Hij ontwerpt hoeden van ca. tweeduizend gulden Tips voor de huisvrouw Vooroordelen zijn moeilijk te bestry den en e_- is een vooroordeel, dat zich toch wel bijzonder moeilyk laat over winnen - namelyk het vooroordeel een bril te dragen! Zonder redenen ech ter! De fabrikanten kunnen thans na melijk brillen maken in alle vormen en soorten en kleuren. Mevrouw Jan sen behoeft nu geen bril meer te dra gen die het evenbeeld is van de bril van mevrouw Pietersen. Er z'fr zelfs brillen die niemand kan zien... Een klein nadeel was voor heen dat sommige mensen altyd twee brillen bij zich moesten hebben. Nu kunnen de meeste mensen één bril kragen voor het lezen én voor het verzien. De kunst van de lenzenmaker, die twee lenzen in één frame maakt, is zelfs nog verder gegaan. Men kan nu drie lenzen krijgen in één frame. Zo kan men de krant lezen, veilig de •straat oversteken en naar de sterren in de lucht turen! MINDER ONGELUKKEN Er bestaat daarom geen exOuus om gpen bril te dragen als dit nog no dig geacht mocht worden. Er zijn na tuurlek enige beroepen, waar men ab soluut geen bril bij kan dragen, maar dat gebeurt maar weinig. Ook het le ger heeft zijn bezwaar tegen brillen laten varen. Waarom is het zo belangrijk deze diepgewortelde afkeer tegen brillen te overwinnen? Enige hoofdpijnen (hoe wel lang niet zoveel als men wel aan neemt) zouden bijvoorbeeld zijn ver dwenen. Er zouden ook mensen zijn die door het dragen van een bril geen Wat is Uw antwoord? Jules zegt: ,Maar kind er is niets tegen om de raad aan te horen van iemand die meer levenservaring heeft. Als iemand anders dan mijn vader gezegd had, dat het schilder werk niet in orde was, zou je me een idioot gevonden hebben als ik het niet overgedaan had. Vader weet, waar hij over praat en ik vind het verantwoord naar ztfn raad te luisteren". Jet zegt: ,,Ik kan die kritiek, die hij altijd op jou heeft niet uitstaan, het lykt wel of jij niets weet. Ik wou, dat je het gelaten had zoals het was. Dan zou je het kunnen doen, als het je uitkomt. Dan zou je kun nen laten zien, dat je het wel zon der zijn raad kunt stellen." Jules tooi., het meeste gezonde ver stand. Hoe boos Jet ook is op haar bemoeial" van een schoonvader, Ju les zou erg dom zfln goede raad in de wind te slaan alleen omdat die raad van zyn vader afkomstig is. Door zijn raad te accepteren, wordt het werk niet alleen beter gedaan maar hti houdt ook zijn vader te vriend. last meer zouden hebben van gal- aanvallen. Veel ongelukken op de weg in de fabriek en thuis zouden voor komen/ kunnen worden als de mensen beter konden zien! Het zou goed zijn als iedereen, die ouder is dan bijvoorbeeld 45 jaar, zijn ogen liet testen. Deze controle zou elke twee jaar of drie jaar misschien herhaald moeten worden. Iemand, die een bril draagt, zou de dokter moe ten vragen wanneer hij voor de con trole terug moet komen Zestien jaar op en neer varen vrachtschip zestien jaar lang X op en neer zou moeten vai*en y öj met een lading van 5000 ton om de produktie van één jaar (vijf 'X miljoen alen) naar Europa y over te brengen. Het schip zou g 134 uit-en-thuis-reizen moeten X y maken, zo heeft 't Australische y y Wolbureau uitgerekend. S v X, 7////////////^////////; Puberteit Vijf psychologisché trekken onder scheiden jongemannen in de puberteit van volwassenen - en volgens psychi ater Gerard Fountain uit New York zijn er mensen, die altijd de karakr tertrekken van de puberteit vertonen Als kenmerken van het karakter van de puber tekent hij het volgende aan 1. Hevige, snel veranderende ge moedsaandoeningen; met een verlan gen vaak aan hevige emoties te wo den blootgesteld. 2. Behoefte aan veelvuldige en on middellijke bevrediging van zijn wen sen, en h°t ruiet in staat zijn onaan gename frustraties het hoofd te bie den. 3. Een gebrek aan zelfcritiek, dat hem toestaat aan plotselinge opwel lingen gehoor te geven; en zonder voorbehoud irreëel, te handelen. 4. Het niet in staat zijn de gevolgen van zijn daden te kunnen overzien; niet begrijpen höe zjj op anderen van Invloed kunnen zijn. 5. Onverschilligheid ten opzichte van alles, dat hem persoonlijk niet schijnt aan te gaan. In tegenstelling hiermee ontwikkelt iemand, die volwassen wordt een be tere blik op de wereld die hem om ringt, en een heldere ktfk op z\jn rela tie met die wereld terwijl htf steeds duidelijker de behoeften en gezichts punten van de anderen erkent en gaat begrypen Er is een belangrijk verschil tussen wonden en kneuzingen. Kneu zingen kan men het beste met rust laten en wonden hebben een een voudige behandeling nodig laar meestal ge schiedt dit niet hele maal juls'.. Gewone op«_. wonden bijvoor beeld behoeven niet al tijd behandeld te wor den met zalfjes of smeermiddelljes zoals men "aak meent. Deze middel' n kunnen de ge nezing namelijk tegen houden want zij kun nen aantrekkelijk voed sel vormen voor de on- telbai bacteriën, .die staan te dringen om binnen te dringen! Om te beginnen dient men -ich bij wonden niet al te angstig te maken over wat bloed- vei lies. Bedenk wel, dat een eetlepe' bloed, vooral indien vermengd met water, al gauw op een halve liter lijkt. Bloeden is de belang rijkste zelfverdediging van de natuur tegen in fectie. Al het bloeden te spoedig stopt, dient men de bloeding in be paalde gevallen zelf met warm water te sti muleren. De bloeding spoelt namelijk naar schatting 98 procent van de op de loer lig gende bacteriën weg. Duurt een bloeding ech ter wat lang, gebruik dan koud water! Is het bloeden afgelopen dan WAl l)l£ DOKTER ER VAN ZEGT kan men een eenvoudig antiseptisch middel aan brengen. Een klein stukje ver band, luchtig aange bracht, toegestaan. Plak c venwel niet een pleister over de wond heen, zodat deze geheel wordt afgesloten. Op die wijze bereikt men alleen, dat binnenge komen bacteriën warm en vochtig bleven. Indien men zelf een wond verzoigt, dient men het eerste verband je enige dagen te laten zitten om het daarna voorzichtig los te we ken. Water kan ln dilt stadium geen kwaad. Als men een verbandje namelijk te dikwijls ver wisselt, kan dit de he- lin schaden, doordat de nieuwgevormde huid weer stukgetrokken wordt. Als een wond pijnlijk wordt of als de huid rondom de wond rood wordt of indien de wond fel gaat kloppen, dan dienc men de wond nader te bekijken. Ais het er niet op lijkt, dat de wond heelt, stel dan een bezoek aan de huis- "ris niet uit. De moderne antibiotica zijn fantastisch ter voor koming van bloedver giftiging doch dienen veelal eerst toegediend te worden zodra er te kenen zijn van Infectie. Het beste Is voor alle wonden (uitgesloten uiteraard de onbeteke nende) advies van een dokter in te winnen. Door de moderne me thode V—u hechten kan men namelijk vaak lit tekens voorkomen! Van top tot teen Citroenen voor Uw schoonheid (Van onze schoonheidsspecialiste) Schoonheidsartikelen behoeven niet altijd uit een winkel of een speciaal zaak te komen ook de groentehande laar heeft ze soms. Citroenen bijvoor beeld. Ze zijn voor Weinig geld te koop en zij hebben vele mogelijkheden Haar: Voeg enige druppels citroen sap toe aan het laatste spoelwater indien u blond haar heeft. Heldere ogen: Drink een eetlepel ci troensap in warm water zodra u uit bed komt. Ruwe huid: Als een citroen leegge- perst is, laat dan uw ellebogen in de beide uitgeperste citroenhelften rusten. Of wrijf met de binnenzijde van de schil over de harde huid van de hielen na een bad. Schoonheidsmasker Ter bevordering van de circulatie van het bloed en als reiniging van de huid kunt u eenmaal in de veertien dagen een oitroenmasker gebruiken. Neem daarvoor twee theelepels citroen wat gerstebloem en meng dit met toevoeging met wat melk tot u een glad mengsel krygt. Breng dit egaal op het gezicht aan en als het mas ker strak aanvoelt, het verwijderen met warm Water. A Is de gezichtshuid ruw geworden is door het weer kunt u drie of vier dagen achtereen zo'n masker gebruiken mits üw huid niet te droog is. Nagels: Houd een citroen by de hand als u dingen moet doen als uien snijden of pannen Uitschuren. Ga met de citroenhelft over de halive maantjes en de nagels. Doe dit voor en na het karwei. Tot besluit goed wassen in warm zeepwater. Onbreekbare spiegels Een gebroken spiegel brengt on geluk is een bijgeloof, dat zich in de mens vastgeworteld heeft. De uit vinding van de onbreekbare spiegel zal menigeen als muziek in de oren klinken. Voorlopig zijn ze uitsluitend bedoeld, de veiligheid van het ver keer te helpen, vooral bij zeer on overzichtelijke hoeken. De spiegel wordt ook in de industrie al toege past. De onbreekbare spiegel wordt gemaakt van metaal of plastic, waar op verschillende chemicaliën worden gespoten met tenslotte een laatste laag van zuiver aluminium. Mannen in de wereld van de vrouw Zyn ware naam is John Pico John en liy staat bekend als een van de beste lioedenontwerpers ter wereld maar in New York kent men hem uitsluitend als de „Napoleon van de 57th Street". Hy draagt zyn haar in de stijl van Napoleon, heeft een Na poleon-uniform en een grote verzame ling boeken over de Franse veldheer. John is bovendien een zeer goed verkoper - een hoed van eigen ont werp verkoopt hij meer dan eens voor ruim tweeduizend gulden... ,,En mijn beste klanten zijn de zogenaamde eek hoorns" zo voegt hij er aan toe. ,,Dat zijn dames, die hoed na hoed kopen „Groeiende" babykleding In Frankrijk wordt thans baby kleding gefabriceerd, die de eigen schap bezit, om als het ware met de baby mee te groeien. Voorbij is de tijdat de baby iedere drie maan den nieuwe kleertjes moet krijgen, omdat deze te klein zijn geworden. De kleertjes zijn gemaakt van een bijzónder elastisch katoenen gebreid weefsel. Het uittrekken heeft geen na delige invloed op de warmte van het kledingstuk. Vanzelfsprekend gelden er speciale wasvoorschriften voor het wassen van deze baby-kleertjesal leen in lauw water en met vlokken- zeep. De kleertjes zijn snel droog en verliezen hun vorm niet. Koken en strijken zijn taboe. De kleertjes wor den gemaakt in twee maten, beide voor de leeftijd, dat de kleintjes voornamelijk in tricot-weefsel ge kleed gaan, n.l. van 3 - 14 maanden en van 14 maanden tot twee jaar. Nachtkleding is er ook voor de leef tijd 2 - 4 jaar. De kleertjes zijn ver krijgbaar in verschillende zachte pasteltinten, zoals zacht-roze, geel en turquoise. Deze nieuwe babykleding is wel belangrijk duurder dan de an dere babykleren, doch daar de kleer tjes zoveel langer meegaan - ze zijn vrijwel onverslijtbaar - zijn ze in de praktijk niet duurder. Gemaakt wor den truitjes, slopbroeken, en pakjes, trappelzakken, kruipbroekjes, hansop pen en pyama's. Meisjes zien er weer als meisjes uit De kwajongensachtige haardracht, de strakke pantalons en de grove, manlijk aandoende overhemdblouses hebben afgedaan. In 1968 zullen de jongemelsjes, die in de zomermaan den uitzwermen naar vakantie-oor den als Positano, Viareggio, Capri en Alassio een super vrouwelijke haar dracht hebben - in de vorm van een fraaie chignon. Zij zullen wijde pan talons dragen die doen denken aan plusfours en verder met stroken ge garneerde blouses of gedrapeerde Jumpers van gebreide katoen De Italiaanse mode-ontwerpers zijn de wereld destijds voorgegaan in de straksluitende, nauwtoelopende „look" voor sport- en spelkleding en het ziet er naar uit, dat Italië ook dit keer de toon zal aangeven voor wat recre- atiekleding betreft, zij het hu in veel vrouwelijker vórm. De bekendste ontwerper van vrije- tijdskleding in Italië is wel Marche- se Emilio Puccl en dit seizoen is hij voor de dag gekomen mét de losjes zittende hemdjurk, die juist boven de knieën reikt voor overdag en net to" de enkels komt voor 'a avonds. Ofschoon het figuur nauwelijks uit komt in zijn prachtige ontwerpen van zijden jersey in oosterse kleuren combinaties en dessins, zal miss Ita lië 1963 er beslist uitzien als een vrouiw en niet als een meisje, dat haar hele garderobe op die van een man heeft geïnspireerd. Er is één uitzondering. Bretels, die toch echt altijd bij de garderobe van de man hoorden, zijn nu „Je van het" voor meisjes. Men ziet ze overal en in allerlei vormen: van ineengevlochten koorden met kantborduursel en in goud en zilver voor 's avonds. LANGERE SHORTS Zelfs de zeer korte shorts zijn ver dwenen uit de etalages. De moderne korte broek is bijna net zo lang als di tot de knie reikende „Bermuda shorts". die in Amerika ai zo lang populair is. De shorts zijn gemaakt van hetzelfde gebreide materiaal als de bijpassende blouse, die tot over de heup reikt. De taille is goed zichtbaar en in enige gevallen iets verhoogd. Nieuw is de taillering van de vele rokken, niet meer met ceintuur doch met een lint dat op de buik gestrikt is. Capes zijn er nu helemaal in. Zij zijn heel goed draagbaar in de plaats van een mtintel en staan zeer chic. Warm zitten ze evenwel niet altijd. Dit is afhankelijk van de stof, waar van ze gemaakt zijn. NOPPEN-RAGE Tieners en twens zijn dol op nop pen in allerlei grootte en vorm. Ik zag enige creaties in marineblauw met witte noppen en wit met marine blauwe noppen, uitgevoerd in de em- pirestijl. Nieuwe tip 'oor accessoiresdub- b handtassen, die er chic uit zien en wegens de bergruimte ook bij- De Italiaanse tieners zijn weg van de nieuwe rok-en-blouse combinaties. Links: Luxueuze bretels garneren een witte strokenblouse. Hierbij hoort een effen, zwarte rok. Rechts: De twee-kleuren-look. Zwar te jumper op rode rolt. Let op de nieuwe taille-garnering met doorge regen lint. ■iiiiiiiiciiiiiiiiiiiuiiiiuaifiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiaiiauiiiiiiiiiinii zonder praktisch zijn. De tassen zijn kleiner en ronder dan de enorme handtassen van het afgelopen sei zoen. Men kan deze dubbele hand tassen als schoudertas dragen, maar het is ook mogelijk de schouderband om de taille te strikken als bijpas sende ceintuur.' en deze dan in de least opbergen! John Pico John is niet alleen be roemd gewonden door zyn hoeden-ont- werpen maar hij heeft ook een beken de naam gekregen in de kledingsec- tor, op het gebied van de schoon heidsverzorging en als ontwerper van herenmode. Hij heeft vele beroemde dames onder zyn cliëntèle. De actrice Linda Christian bijv. past het liefst hoeden op blote voeten. ,,Zij heeft trouwens ook de gewoonte het oneens te zfln met mijn prijzen," zegt John. LAATSTE WOORD Eens vermaande John de televisie ster Lucille Ball dat zij teveel haar op haar hoofd had, teveel make-up gebruikte en te vaak rood en rose droeg. ,,Als mijn man zich daarover beklaagt is het vroeg genoeg," vond Lucille. Maar John had toch het laat ste woord want hij is van mening, dat echtgenoten geen objectief oordeel kunnen geven over de verzorging van hun eigen vrouw. „Daartoe is een des kundige nodig," zo meent hy. De in Italië geboren New Yorker schrikt er voorts niet voor terug de naam te noemen van de vrouw, die volgens hem de merkwaardigste hoe den in de wereld draagt. „Het is de kolomroddelaarster Hedda Hopper," zegt hy. „Haar hoeden zien er uit als onopgemaakte bedden...", zo vindt hij. Daar de heer John zowel kunst schilder als kenner van mode en sohooriheidsverzórging is, ziet hij zyn klanten als lege doeken als zij zijn salon binnenkomen. Het persoonlijk portret wordt gecompleteerd door de bepaling van de juiste stijl, de juiste materialen en de juiste kleur. SCHILDEREN In zyn salon ligt op een tafel een houten leeuw, die elke maand een an dere naam krijgt, namelyk die van die klant, die het meeste geld ln zijn zaak besteed heeft. Ieder seizoen wijdt deze „Napoleon van de ontwerperswereld" zijn talen ten aan zeven beroemde hoedencollec- ties, een sortering japonnen, bontman tels, kousen, pantalons, handschoenen, zakdoeken, sjaals, parfums, cos metica en zelfs toiletartikelen en sieraden voor heren. Niettemin heeft hij nog voldoende tijd over om schil deryen te maken, die hun weg vinden naar de grootste musea in zijn land... a'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimini'niii«aiiiiiiiiiiiiiiiMiKiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiii!iiiiiiiiiiii:ii Meneer en mevrouw Chim Pansee Heel wat mannen hebben te- i gen hun vrouw geklaagd „Je probeert me te dresseren als een aapje". ..„t hierboven staat heeft dan ook niets te maken met Chinezen maar wel met de i ontdekkingen van prof. Harry F I Harlow, de specialist voor grond beginselen van de psychologie aan de Universiteit van Wiscon- sin. Hy vond uit, dat heel wat mannetjesapen met evenveel recht tegen hun vrouw hunnen mopperen: „Je probeert een mens van me te maken." Want I I vreemd genoeg zyn de verschil len tussen de sexen bij de apen in veel opzichten vaak gelijk aan die bij de mensen. Dr. Harlow zegt: „Vrouwely- ke apen en aapjes hebben geen respect voor mannetjes waar zij de baas over kunnen spelen, soms zelfs worden de te goed- hartige mannetjes lelijk door hen toegetakeld." Als verdere r f overeenkomst met mensen vond 5 de psycholoog, dat meisjesapen I 1 vrolyker en beter gemanierd g zyn dan jongensapen tenvyl jon- I gensapen zich met ruwe spel- letjes bezig houden. ill 1111 li i li lil iiiiiii 111 n in mi 111 ui* ivoor. Ivoor kan wel eens wat geel worden. Lit komt door het blootstellen aan het daglicht, terwijl er ook wel eens een laagje vuil op zal komen. Men kan ivoor reinigen door te wrijven met azijn of brandspiritus. Is het ivoor erg geel dan kan (één deel waterstnfper- oxyde en zes delen water) men het op een andere manier pro beren. Het mengsel aanbrengen met een zachte doek. Uitwrijven met een andere, droge doek. Voorkom rafels Rafels ln broekspijpen kunnen voor komen worden door een dun stukje leder in de omslagen te naaien. Warme schaar. Nylon laat zich beter knippen in dien men de schaar iets verwarmt. De warmte „verzegelt" de naden en voorkomt rafels. Zjjn uw pannetjes ook altyd te klein als U er melk in kookt? Smeer dan wat vet aan de rand van de melk- pan en de melk zal niet meer zo ge- makkelijk overkoken als voordien!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10