ièyimsTAD I R Met VELPON 'ie je er geen Harst van! S LANGEGRACHTBRUG MAAKT PLAATS VOOR DAMWAND MET WEGDEK J LWTtLGAT; Adverteren Pakken oude Couranten SLAGERS LEERLING-SLAGERS VERKOOPSTERS lil E E WOENSDAG 17 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 5 Grote industrieën gaan in Leiden ZW tot nieuwbouw over Begin van demping Langegracht—Leiden De Langegrachtbrug aan de Korte Mare, die sinds enige tijd voor het verkeer is afgesloten zal binnenkort worden afgebroken en doör een dam- wand met wegdek worden vervangen. Dit is door de wethouder van Open bare Werken te Leiden de he.er C. J. Piena medegedeeld. Door de aanleg van deze damwand wordt tevens een begin gemaakt met de demping van de Langegracht, die een belangrijke oost-west verbinding van Leiden gaat worden. De verbindingsweg zal in de loop van 1964 gereed kunnen zijn. Zoals bekend gaat de Langegracht in het nieuwe wegenplan een ver binding maken van het verkeersplein nabij molen De Valk (viaduct Rijns- burgerweg) naar het kruispunt noord- zuidverbinding in het verlengde van de Hooigracht. Voorts zal de weg doorgetrokken worden tot aan de Zijlpoortsbrug. Voor het voltooien van deze zeer noodzakelijke verbinding staan ver schillende hindernissen in de weg. Allereerst 't gebouw van de G.G.D., dat echter aan het eind van dit jaar nog zal worden overgebracht naar de Roodenburgerstraat, waar het voor malig' Joods weeshuis geschikt wordt gemaakt. Het door de Lichtfabrieken verwerkte water zal in de Maresingel worden afgevoerd. Grootste probleem is voor Open bare Werken de riolering. Panden aan de Langegracht lozen nog in het open water van de Lange gracht. Daarom zal men tót de riole ring gereed is open water moeten hou den in de Langegracht en de verbin ding met de Korte Mare in stand moe ten houden. Het bestek voor aanleg van de bestrate Langegracht komt dit jaar klaar. - Macmillan leidt zoeken naar lek Minister-president Macmillan heeft zijn paasvakantie onderbroken ten einde in Londen overleg te plegen met Henry Brooke, de minister van buitenlandse zaken, die verantwoor delijk is voor de BB en politieaange- legenheden. Ook met andere functio narissen zal overleg worden gepleegd over het lek, waardoor het mogelijk was dat geheime BB-plannen open baar werden. Deze plannen werden in naar schatting 20 duizend pamflet ten verspreid tijdens de jaarlijkse LEIDS NIEUWS winkelpand aan de Haarlemmerstr. de opgedragen aan de firma M. W. Meij- dusver wdln Tijdens 'n onderhoud met de plaat- er te Voorschoten. dusver worden selijke pers heeft wethouder van on- derwijs, de heer S. Sannes medege deeld, dat er in Leiden nog steeds In een keuken van een pand aan een groot gebrek is aan gymnastiek- de Valeriusstraat in Zuid-West sloeg lokalen. Nieuwbouw is echter af- vanmorgen de vlam in een koekepan. Vanmorgen was op girorekening 777 hankelijk van Rijksgoedkeuring en De huisvrouw, mevr. K., die vet aan van het hoofdbestuur van het „Neder- deze komt slechts zeer zelden af. het smelten was, kreeg lichte brand- landse Roode Kruis" ruim een kwart Thans is bij de gemeente een actie .wonden aan beide onderarmen. Zij miljoen aan giften ontvangen voor hulp- gaande om de bestaande lokalen zo werd in het Academisch Ziekenhuis verlening aan de slachtoffers van de veel mogelijk te verbeteren. Het een- verbonden en kon even later naar vulkaanuitbarsting op Bali; om precies trum van de stad blijkt redelijk van huis terugkeren. te zijn 250.578,39. lokalen voorzien. Voor zover dit mo- gelijk is worden zij gerestaureerd en van beter materiaal voor zien. In de buitenwijken blijft echter de cre- peersituatie bestaan. In Leiden zuid west is het lokaal aan de Potgieter laan het enige, terwijl .er daar min stens vijf nodig zijn. In „noord" be staat behoefte aan minstens drie lo kalen. „Bona helpt Bogor", grootse fancy-fair op Bonaventura-lyceum Men schrijft ons: ger. Want doorgaan móest het. Nu is Vrijdagavond 19 april gaat het los: het woord aan u; stel de missie, stel Bona voor Bogor. Deze zin lijkt mo- mgr. Geise en stel Bona niet teleur. gelijk op het eerste gezicht meer op Geef tot de ringen elkaar hoofd- Naar wij vernemen wil N.V. van een onbegrijpelijke indianen-strijd- schuddend aankijken en de klimpa- Eesteren een derde blok flats met kreet dan op fatsoenlijk A.B.-Neder- len blozen om zoveel missieliefde, tot winkels en showrooms gaan bou- lands. Maar we hoeven de geboren de wandrekken van puu- enthousias- wen nabij het Stationsplein te Lei- Leidenaar niet te zeggen wat Bona me tegen de muur springen en de den. De bouwonderneming heeft betekent. Iedereen hier ter stede kent geluiddempende tegels bij hopen van reeds het blok flats rechts van de de groen, grijs,- rode schooldassen het plafond vallen. Maar dan moet Stationsweg in bewerking. Zoals be- van het Bonaventura-lyceum in de u toch veel geven, want zij zijn veel kend werden reeds voorbereidingen Mariënpoelstraat. Bogor is u mis- gewend de laatste jaren. O ja, op getroffen voor de bouw van 'n twee- schien minder bekend. Daar in Bogor, één punt moeten wij u helaas teleur- de blok links van de Stationsweg. het vooroorlogse Buitenzorg bij Dja- stellen: de 6000 loten van de grote Noot Red. (De woningen in het karta, staat de bisschopszetel van loteri" zijn al weken uitverkocht. Wat thans in aanbouw zijnde blok zullen onze oud-stadgenoot mgr. Paternus dat betreft, vist u al achter het net, inclusief (centrale) verwarming on- Geise O.F.M. Een bisdom in een ont- maar er staan nog klaslokalen vol geveer 200 gulden huur vragen. Het wikkelde streek van Indonesië, met prijzen te wachten en lieftallige da- is de vraag of de gegadigden voor 3000 katholieken op een bevolking mes, compleet in sarong en kebaja, een belangrijk deel leden van de we- van veje miljoenen Mohammedanen, zullen ze u aanpraten. Misschien dat tenschappelijke staf der Rijksuniver- Een gebied, waar de missie bijna geen het slechte weer u deze laatste da- ■ni'V~i huur kunnen betalen). voet aan grond fcan krijgen, als gen thuis gehouden heeft en dat u Met de bouw van een (houten) zy het niet probeert via de jeugd en een flinke verkoudheid in het Luna- dependence van de dienst gemeente- het onderwijs. Het is juist daarom park op het schuttersveld net ont- werken op de plaats van Oud-Hortus- Bona Bogor helpen gaat: de ka- sprongen bent, maar dan rammelen zicht zal dit jaar nog n aanvang ge- tholieke schooljeugd van Leiden zet de dubbeltjes en de kwartjes toch in zich in voor de schooljeugd van In- uw zak om over de balk gegooid te donesië. De jaarlijkse grote fancy fair worden. Welnu Bona geeft u de kans van pater Gelauff en zijn jeugdige van uw leven. De vaste bezoekers Gistermiddag omstreeks half drie mannen, geassisteerd door ervaren kennen de sfeer en zij willen ze dit is er brand uitgebroken in een leeg krachten heeft het franciscaanse bis- jaar zeker niet missen en zij, die nog pand in de Sionsteeg. Kennelijk heb- dom van mgr. Geise geadopteerd. Al nooit geweest zijn, hebben zichzelf ben jongens enige in de kelder ach- maanden lopen zij zich het vuur uit en de missie al jaren te kort gedaan, tergelaten bedden in de brand gesto- de sloffen, of moeten wij zeggen ze- Bona en Bogor wachten op u allen: ken. De jongens konden door de ver- venmijlslaarzen? Want al maanden vrijdag a.s. 19 april, 's avonds 8 uur nielde ruiten gemakkelijk het pand brengt de post van heinde en ver ie zai prof. mr. W. L. G. Lemaire, voor betreden. De brandweer heeft het meest attractieve prijzen aan, de buit zitter van de KVP, Leiden en een vuur geblust. van even zo veel brieven om mede- persoonlijke vriend van mgr. Pater- werking en steun. Al weken lang nus Geise, deze fancy fair openen. hebben de Bonaventurianen stad en Zaterdag en zondag kunt u met uw Derde Orde Parochie II. Leonar- iand afgestroopt om deze fancy fair kinderen al terecht om 14 uur en als diis. Heden, woensdagavond te half een ereplaats te bezorgen onder zijn de kleintjes slapen, met het gewon- acht vergadering voor de leden van roemruchte voorgangers. De gym- nen beertje stijf tegen zich aange- de Derde Orde in de kerk. zaajj waar dit jaarlijkse evenement klemd en met een lach van voldoe- plaats vindt, dreigde onder zoveel ning om de mond, dan is het woord enthousiasme te bezwijken. U moet aan u, maar wij hopen, dat het niet 't Architectenbureau Van Oerle en dan ook niet verwonderd staan, als bij woorden blijft, want Bona en Bo- Schrama te Leiden heeft namens fa. u deze fancy fair opgebouwd vindt gor roepen u toe: - Van Cleef het verbouwen van een rondom een levensgrote houten stei- Nieuwe maatregelen voor „Grote Polder" in het verschiet De industrie ontvlucht Leiden. Dat is het thema dat door Leidse in dustriëlen dikwijls bespeeld wordt. We hebben aan wethouder Piena gevraagd in hoeverre hij het met deze verzuchting eens is. Onlangs nog heeft N.V. Riedel het besluit genomen Leiden te verlaten. Men verklaarde van directiewege niet op het plan „Grote Polder" te kun nen wachten. Bij de gemeente is echter voor zover bekend nooit een aanvrage om terrein aan de Grote Polder, door N.V. Riedel ingediend, binnengekomen. De heer Piena heeft nota genomen van het argument, dat door de direc tie van N.V. Riedel werd gebruikt n.l. dat de verkeerssituatie aan de Rembrandtstraat voor het transport van het bedrijf grote moeilijkheden opleverde. Dat N.V. Parmentier van Leiden naar Dokkum is verhuisd is te danken (of te wijten) aan de zeer gunstige voorwaarden die de centra le overheid biedt aan industrieën die zich in industrieel onderontwikkelde gebieden vestigen. Daar heeft men ook practi'sch geen personeelsproble men. De aanvragen om industrieter rein in Leiden-Zuid-west bewijzen dat er van de, zijde der Leidse in dustriëlen wel degelijk belangstelling voor de eigen stad bestaat. Shulton (Old Spice) wil een pand van 1.600.000 gulden gaan plaatsen in Leiden zuid-west en hetzelfde geldt voor Koningsveld, dat voornemens is tot een bedrag van f 1.700.000 te gaan bouwen in Zuid-west. Slotbijeenkomst R.K. Kapperspatroons Het bestuur van de Nederlandse Katholieke Kapperspatroonsbond af deling Leiden en omstreken heeft voor een leerzaam slot, van een ge slaagd seizoen 1962-'63 gezorgd. Gisteravond belegde zij in het Ge reformeerd Jeugdhuis aan de Breestr. een goed bezochte bijeenkomst. Er stond dan ook 'n tweetal belangrijke punten op het programma, namelijk een kapdemonstratie en, als hoogte punt, de uitreiking van de jaarlijkse ererijzen. Het bestuur van de afdeling had mejuffrouw W. Peters uit Naaldwijk en de heer J. Gijsberts uit Haarlem uitgenodigd enkele kapdemonstraties te geven. Mejuffrouw Peters en de heer Gijsberts gaven bij de moderne kapsels (van dames en heren) een deskundige uitleg en toelichting en beantwoordden de door de collega kappers gestelde vragen en opmer kingen. Daarna reikte de secretaris van de Afdeling, de heer E. M. Langezaal, de ereprijzen uit. Het Bestuur heeft enkele jaren geleden de gelukkige ge dachte gehad om, als eerste in den lande, de leden elke veertien dagen uit te nodigen, teneinde zich te ver diepen in hun vak. Door middel van een competitie werden d leden in de gelegenheid gesteld hun talenten te tonen in het maken van dames- en he renkapsels. Deze bijeenkomsten zijn van groot nut geweest. De onder linge band is niet alleen belangrijk verstevigd, maar men heeft Ook vele nieuwe ideeën kunnen opdoen, die in het bedrijf te stade zijn gekomen. Onder leiding van de leraren, me juffrouw Peters en de heer Duindam, is er op sportieve wijze in 3 klassen om de ereprijzen gestreden. De winnaars/essen zijn: Damesvak: mejuffrouw I. v. Lamme ren (Langeraar) en de heer P. Braun (Wassenaar). Herenvak: de heer J. Sauer (Bode graven). Damescursus in het heren vak: mevr. C. Langezaal-van der Geest (Leiden). De heer Langezaal motiveerde de beslissingen van de jury en deed zijn gelukwensen vergezeld gaan van een boekwerk met opdracht. Al met al was deze interessante avond een goed slot van het seizoen 1962-'63. Het voor industrialisatie gereed maken van het Industrieterrein De Grote Polder ontmoet inderdaad ver schillende moeilijkheden. Thans hoopt men echter besluiten te nemen over grond-aankopen en onteigening, besluiten welke op de openbare vergadering van het Industrieschap morgenmiddag om half drie in het gemeentehuis van Zoeterwoude hoopt toe te lichten. VLUCHTELING AANGEHOUDEN Met grote moeite is de politie er gisteren in geslaagd de 18-jarige R. D. P. uit Den Haag aan te houden, die zondag is weggelopen uit de in richting „Valkenheide" in Maars- bergen. De jongen, die een berucht ontvluchter is, zou volgens inlich tingen van de kinderpolitie in een werkplaats bij een vriendje zijn. Rechercheurs gingen naar de werk plaats toe, maar kwamen de jongen al op straat op een gestolen bromfiets tegen. Zij zagen geen kans hen sa men aan te houden en belden om as sistentie. Eerst nadat twee politie wagens er aan te pas waren geko men, slaagde men er in de jongen klem te rijden en te grijpen. Hij is naar de inrichtingen teruggebracht. •Gouverneur Currie van Suriname heeft de heer J. A. Pengel verzocht als informateur te willen optreden voor de te vormen Surinaamse rege ring. De heer Pengel heeft het ver zoek aanvaard. Nader is vernomen, dat gouver neur Currie de heer Pengel heeft verzocht de mogelijkheden na te gaan om een „kabinet op brede ba sis" samen te stellen. De Kennedy-clan is kinderrijk Het kind, dat de Amerikaanse pre sidentsvrouw Jacqueline Kennedy in augustus verwacht, zal het eerste sedert 1893 zijn, dat tijdens een ambtsperiode van 'n president wordt geboren. In het Witte Huis zijn tot nog toe slechts twee kinderen ter wereld' gekomen en de kleine Ken nedy's Caroline en John zijn de eer ste kinderen, die daar wonen sedert vijftig jaar. Evenals bij de geboorte van de thans vijfjarige Caroline en de ruim tweejarige John is gebeurd, zal ook bij de komende bevalling van me vrouw Kennedy de keizersnede moe ten worden toegepast. Mevr. Ken nedy maakt het op het ogenblik goed, ofschoon zij in het verleden op dit gebied reeds veel tegenslag heeft gehad. In 1955 werd haar bij een spoedverlossing, een maand voor de tijd, een kind doodgeboren. Een jaar daarna had zij na een inwendige bloeding weer een miskraam. Ook de echtgenoten van 2 broers van de president, de minister van justitie Robert en de senator Edward zijn in verwachting, zodat eind zo mer de „Kennedy-clan" in totaal 23 kinderen kan tellen. Robert heeft er al zeven, Edward twee, en de zus ters van de president Eunice, Patri cia en Jean respectievelijk drie, vier en twee. Het presidentiële gezinsrecord in Amerika staat op naam van John Tyler, die van 1841 tot 1845 in funk- tie was en vijftien kinderen had. Russische pianist blijft in Engeland De Russische pianist Wladimir Asjkenazy, die sinds januari met vrouw en kind in Engeland verblijft, zal niet naar de Sowj et-Unie terug keren. Hij heeft verlof gekregen om voor onbepaalde tijd met zijn gezin in Engeland te blijven. De echtgeno te van de 25-jarige pianist, die voor haar huwelijk 17 jaar in Engeland woonde, had hem verzocht in Enge land te blijven. De impresario van Asjkenazy zei, dat de pianist om zuiver persoonlijke en dus niet om politieke redenen besloten had in En geland te blijven. Wel was er druk op hem uitge oefend om terug te keren door leden van de Russische ambassade. Ook zijn vader had hem telefonisch vanuit Moskou verzocht naar huis terug te keren. Wladimir Asjkenazy heeft in 1962 op het tweede Tsjaikovsky-concours in Moskou de eerste prijs gewonnen. Islamiet bedreigd Omdat hij katholiek wil worden Fanatieke Mohammedanen hebben in het afgelopen paasweekeinde ver hinderd dat de 22-jarige, in West- Duitsland werkende Egyptenaar Ka- mal Roesjdy, aan zijn voornemen om de Islam af te zweren en toe te tre den tot de R.K. Kerk, gevolg heeft kunnen geven. De te Bonn woonachtige Roesjdy zou op eerste paasdag te Dusseldorp door de pater dominicaan Lukas Ma- lik, een broer van de voormalige voorzitter van de algemene vergade ring der Verenigde Naties van die naam, zijn gedoopt. Roesjdy werd echter tegen zijn wil van zaterdag tot maandag te Bonn door Arabieren vastgehouden. Toen hij zaterdag te Bonn in een Crein naar Dusseldorp wilde reizen werd hij door talrijke Arabieren be dreigd. Roesjdy heeft nu zijn woning ver laten omdat hij gevaar voor zijn le ven vreest. Pater Malik is overigens niet van plan de zaken op hun beloop te la ten. Gemeld wordt dat ook leden van het personeel van de Egyptische ambassade in deze zaak betrokken zouden zijn. Roesjdy werkt als volontair in een industrieel bedrijf in Dusseldorp. Hij woont in bij een voorman van het bedrijf. Vernomen wordt dat hij za terdag een oproep had ontvangen om op de Egyptische ambassade te Bonn te verschijnen. Een van de belagers van Roesjdy heeft volgens de spoorwegpolitie in Bonn gezegd, dat hij van de Egyp tische ambassade opdracht had ge kregen Roesjdy naar het ambassade gebouw te brengen, omdat hij voor Israël zou spioneren. Roesjdy is, samen met pater Ma- lik, naar een veilige plaats in Rijn land-Palts gebracht. Een politieagent uit Florence, een zekere Salvatore Scalese, die de paasdagen met verlof temidden van zijn te Gaete, nabij Napels, woon achtige gezin doorbracht, heeft in 'n aanval van waanzin zijn huis in brand gestoken, na tevoren de slaap kamer, waarin zijn vrouw en twee dochtertjes zich bevonden, op slot te hebben gedaan. De twee meisjes van zeven en ne gen jaar zijn in hun uedjes verbrand. De moeder heeft zich, om aan de dood te ontkomen, uit het raam van de op de derde verdieping gelegen slaapkamer geworpen. Zij werd ernstig gewond. Een automobilist kwam een uur later een waggelend lopende man te gen, wiens gezicht met bloed was be dekt. Het was Salvatore Scalese, die had gepoogd zelfmoord te plegen. Zijn toestand it. ernstig, De zevenduizend ton metende Ame rikaanse onderzeeboot met kernaandrij- ving „Lafayette" is begin deze week vanaf de basis Groton in Connecticut de oceaan op gegaan voor' de eerste proefvaart enin volle zee. De „Lafay ette" is 130 meter lang en kan van onder water polaris-raketten lanceren, die alsdan een actieradius van wel vier duizend- kilometer hebben. SCHEEPSBERICHTEN Alca 16 v. Chimbote n. Vera Cruz; Algenib 16 v. Montreal n. Toronto; Alm- dijk 17 v. Durban n. Lorenco Marques; Ammon 17 te Grenada; Ares 16 van Chimbote n. Guayaquil; Aristoteles 17 te Porto Ordaz; Benkalis 16 v. Bohihan n. Singapore; Blitar 17 te Melbourne verw.; Breda 16 v. Belize, 16 te Porto Cortez; Aagtekerk p. 16 Guardafui n. Djibouti; Camphuys 17 te Masirah verw.; Heemskerck 14 v. Bedibunder n. Aden; Kopionella (t.) 16 te Port Said; Ouwer- kerk 16 v. Antwerpen n. Amsterdam; Kermia (t.) 16 v. Thameshaven n. Tee- sport; Lekhaven 17 te Rosario; Lombok 16 te Curacao; Maasdam 16 v. Bremer haven n. Rotterdam. HOOGMADE ADVERTENTIES in: ABONNEMENTEN op: HANDELS DRUKWERK bij: De Leidse Courant TH. VAN GOOZEN NOOKDEINDE 22 maakt worden. nog steeds de beste relclame 5 kg. f 0.75 Verkrijgbaar aan ons bureau De beste kansen liggen in een modern bedrijf In verband met steeds toenemende omzet, toekomstige uitbreiding en specialisatie, vragen wy: voor opleiding op onze kosten tot allround vakman. WIJ BIEDEN: en verwachten daartegenover beschaafde omgangsvormen en een gezonde werklust. Sollicitaties HEDENAVOND van 7 tot 8 uur in Hotel CENTRAAL Bree- str-it 40. Leiden of dagelijks aan de zaak. ■■m SNELBEDIENINGS - SLAGERIJ PRINCESTRAAT 37 - KATWIJK AAN ZEE - TEL. 01718—..j8

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5