S)e £ö!d<te(Soti/fcci/nt PAUSELIJKE PAASBOODSCHAP IN TEKEN VAN ZUN OPROEP TOT VREDE Zoeken naar de „Thresher" zonder resultaat Londense politie slaags met vredes-demonstranten En nu maar weer wachten op Pinksteren Directeur J. F J. M KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 16 APRIL 1963 53e JAARGANG No. 15.904 TE LEIDEN: - Kermis in de regen (zie pagina 2) Telet. 2 0 9 3 5 - Bed. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tassen 17.30 en 19.00 a.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. f 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 „HET UCHT VAN CHRISTUS SCHEEN VOORTDUREND OVER DE WERELD" Paus Johannes XXIII heeft zijn gebruikelijke paasboodschap via radio en t.v. gericht tot de katholieke wereld. Na zijn toespraak, die op het St. Pietersplein werd aangehoord door naar schatting driehonderdduizend mensen, gaf de paus de zegen „Urbi et Orbi". Vervolgens wenste de paus de wereldbe volking in 23 talen, waaronder Nederlands, Chinees en Japans, een „Zalig Paasfeest". De paus begon zijn toespraak met de zegewens „Pax vobis", Vrede zij U. Van het eerste paasfeest in ons pontificaat af tot op de dag van vandaag, heeft het Licht van Christus, ondanks enige minder pretige gebeurtenissen, voortdurend over de wereld geschenen. Vandaag wil ik, aldus de paus, drie facetten van dit Licht van Christus beschouwen, nl. het oecumenisch concilie en de sociale encyclieken, de edelmoedige dienstverlening aan de menselijke en christelijke samenleving en als derde, bemoedigende geluk- en zegewensen. Concilie. reikende opdrachit opdoemen, even min als de stagnaties, die erin kun- Voor alles herinnerde de paus aan nen voorkomen en die soms veroor- het tweede Vaitikaamse ooncilie en de zaakt worden door het egoisme van geestdrift, die daarvoor bij alle vol- de mensen, Eenieder, die in een lei- keren is losgeslagen, Zelfs de wereld dende functie staat, moet zich be- en de wetenschap. Vol vertrouwen die vreemd scheen te staan tegen schouwen als de dienaar van zijn zijn we verbonden met de vertegen- uitgesproken godsdienstige gebeur- broeders, tenissen, heeft de betekenis van deze kerkvergadering begrepen. Bemoediging. De grote gebeurtenis van deze dagen is de encycliek „Pacem in T terris", die zich met de juiste maat- w ??neS 2el-, Verd^: Wl) schappelijke orde bezig houdt. Het be?bim he*b« een jrndere Setegen- rondschrijven laat daartoe de leer gezegd en herhalen het vol van de Kerk zien en vat in het licht vreugde op dit uur, nu wij allen bij woordigers van pers, radio en tele visie. Van hun arbeid hangt gedeel telijk de vorming of misvorming van de openbare mening af. Wij be zweren hen, zich ten dienste te stel len van het goede en schone. Wij voelen mede met de inspanningen van de arbeiders in de werkplaatsen rk zien en vat in het licht de mijnen, op het land en in de fa- het evangelie alle elementen f- L 4. geoea en brieken die leiden tot de ware vrede hefde Zerb^^;_.-Me* e„b^op; in heit eigen leven, in het gezin en priesters, die volhardend een gebed tot de Verrezen in de maatschappij. Deze encycliek merken aan de uitbreiding van Gods Christus, gaf paus Johannes de zegen ...211jij. f_i_Ruk. met de mensen van de cultuur TTrhi et Orbi" willen wij dit jaar als ons paasge schenk aanbieden. Zij is .de verwoor ding van de vurige wens die ons als herder van de universele, heilige Kerk bezielt, Met de hulp van God en in een oprechte overgave aan Zijn heilige Wil is ware vooruitgang in broederschap en vrede mogelijk, aldus de paus. Edelmoedige dienst. De paus vervolgde: Steeds grotere kringen worden zich thans meer en meer bewust van hun eigen rechten zowel als van hun plichten. We be groeten de internationale organisa ties, die zich op elk gebied aaneen- scharen om de mensheid te dienen. We mogen echter de moeilijkheden niet onderschatten, die by zo'n ver- Rijk, met de mensen van de cultuur „Urbi et Orbi". Blinde wordt priester gewijd De 29-jarige priesterstudent Dela- by uit de Noordfranse plaats Atrecht, negen maanden geleden, kort voor het voltooien van zijn studie, blind geworden, zal met speciale toe stemming van de Paus toch de pries terwijding ontvangen. Volgens de regelen van het kerke lijk recht kan een ernstig invalide niet tot de wijdingen worden toege laten en moet zelfs een priester, die achteraf blind is geworden, speciaal toestemming krijgen om zijn ambt voort te zetten. In het geval van De- laby had de bisschop van Atrecht, mgr. Huyghe, bij Paus Johannes be middeld en dit zou nu het eerste ge val in de kerkelijke geschiedenis zijn, dat een geheel blinde priester wordt gewijd. Delaby is de zoon van een gepen sioneerde mijnwerker üit Sallaumi- nes. Zijn wijding zal op 28 juni aan staande in de kathedraal van Atrecht geschieden, waarbij dan alleen fami lieleden en blinden uit de omtrek zullen worden toegelaten. Hevige gevechten in Katanga Stijgend aantal doden in Jadostad Functionarissen van de „Union Mi- nière" hebben meegedeeld, dat bij gevechten in Jadotstad tussen leden van negergroeperingen, die reeds bij na een week duren, 74 doden, ge vallen zijn. Het aantal gewonden be draagt 75, waarvan 60 ernstig, die naar een ziekenhuis in Jadotstad zijn overgebracht. De vechtenden maakten gebruik van hakmessen en fietskettingen. Talrijk inwoners van de stad zijn naar verwanten in Elisabethstad ge vlucht en vele Belgen zouden van plan zijn hun vrouwen en kinderen naar België terug te zenden. Zondag zijn pantserwagens van de V.N.-strijdkrachten in Jadotstad aan gekomen. Hoewel de Katangese poli tie de toestand nu meester zou zijn, blijft de sfeer gespannen. In welingelichte Katangese krin gen is men van mening, dat de troebelen in Jadotstad als oorzaak hebben de onzekere politieke toe stand in Zuid-Katanga als gevolg van 4e verzwakking van de regering- Tsjombe, Is de duikboot ontploft De Amerikaanse marine heeft maan dag bekendgemaakt, dat alle pogin gen om het wrak van de woensdag in de Atlantische Oceaan verdwenen atoomduikboot „Thresher" te lokali seren tot dusver zonder resultaat zijn gebleven. In de omgeving, waar de boot vermoedelijk verongelukt is, werd geen spoor van radioaktiviteit gevonden. Nog steeds zoeken acht schepen de zee af en zij zullen bin nenkort versterking krijgen van twee onderzoekingsvaartuigen, die uitge rust zijn met apparaten voor speur werk op grote diepte. Ter nagedachtenis van de 129 slacht offers werden tijdens de paasdagen enkele plechtigheden gehouden. Op de marinebasis New London woonde admiraal Anderson, hoofd van de ma rine-operaties, een herdenkingsdienst bij en in de St. Patrickkathedraal van New York celebreerde de aarts bisschop van New York, kardinaal DIEFENBAKER LEGT ZICH BIJ UITSLAG NEER Premier Diefenbaker heeft zater dag, toen de laatste uitslagen van de op 8 april gehouden Canadese ver kiezingen bekend geworden waren, zijn liberale concurrent, Lester Pear son, met het resultaat gelukgewenst en een afspraak gemaakt om de over dracht van het premierschap te re gelen. De liberale partij won er zaterdag namelijk nog twee zetels bij, waar door zij nu over 130 van de 265 ze tels in het lagerhuis beschikt. De conservatieve partij van Diefenbaker is na de verkiezingen teruggezakt naar 94 zetels. Een 17-jarige jongen uit Mus kogee (Oklahoma), die aan de bloe derziekte lijdt, is na een verblijf van 28 weken in het ziekenhuis, naar huis teruggekeerd. Hij heeft bijna 500 liter bloed toegediend gekregen. Door een nieuwe behandeling zou het bloeden opgehouden hebben. De stollingsstof van 8 liter bloed was in een halve liter geconcentreerd, die vervolgens de patiënt was toege diend. Twaalf mensen zijn zondag om het leven gekomen toen hun vlieg tuig, een Viscount van de IJslandse luchtvaartmaatschappij, ten westen van Oslo tegen een heuvel vloog. Het toestel, dat van Kopenhagen op weg was naar Reikjavik, had zeven passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. Het vloog onmiddellijk na de botsing in brand. Spellmann, een mis ter intentie van de slachtoffers. Een wentelwiek, waarin zich een joodse, een protestantse en 'n rooms- katholieke vlootgeestelijke bevonden, strooide bloemen in het zeegebied, waar men het laatste iets van de „Thresher" heeft gehoord. ONTPLOFT? „Het laatste geluid dat wij van de atoomduikboot „Thresher" hoorden was een gedempt, dof gedreun, alsof een waterdichte afscheiding het be gaf, het lawaai van een brekend schip". Dit heeft de navigator van 't marinereddingsvaartuig verklaard. Volgens de navigator van de „Sky lark", die in voortdurend contact met de „Thresher" had gestaan, werden deze geluiden gehoord vijf minuten nadat de „Thresher" had gezegd voor bereidingen te treffen om aan de op pervlakte te komen. Een minuut na deze boodschap antwoordde de atoomduikboot niet meer op oproe pen van de „Skylark", doch na twee minuten ontving men weer een be richt dat echter zwaar verminkt was. Daarna, aldus de navigator, hoorden wij geluiden, die herinnerden aan de tweede wereldoorlog, het gedreun van schip dat door torpedo's wordt opgeblazen. Opgeblazen en heetgebakerd geval De Amerikaanse ballonvaarders Ed Yost (43/links) en Don Piccard (38) zijn met een hetelucht-ballon het Kanaal overgestoken. Zij stegen op in Rye, Engeland, en landden drie uur later op een plek bij Calais (Fr.). Op het platform, waar de ballonvaarders zich moesten vastklemmen, be vonden zich ook de gascilinders, die voor hete-lucht moesten zorgdragen. Waar zit het lek Gedropen feestdagen voor Keukenhof, Horeca, etc. De Paasdagen zijn voor toerist en Nederlander bijzonder teleurstellend verlopen. Het weer was abo minabel slecht, alleen de musea hebben van deze situatie dankbaar kunnen profiteren. Zo trok het Rijksmuseum van Amsterdam ruim 17.500 bezoekers. Het verkeer heeft nauwelijks problemen opge leverd. Slechts op de rotonde bij Ouderijn kwam gisteravond een opstopping voor, toen uit het oos ten en zuiden des lands vele Nederlanders naar hun woonplaatsen in het westen terugkeerden. Over alle linies is verder een gevoelig verlies geleden, in vergelijking met Pasen het vorig jaar. Schiphol bijvoorbeeld had nu slechts 25.000 bezoekers, tegen 35.000 het vorig jaar. Keukenhof had een verlies van ruim 100.000 bezoekers: vorig jaar 160.000 tegen nu 60.000. De overdekte attracties hebben, vooral in het westen des lands, zeer goede zaken gedaan. Maduro- dam trok 32.000 bezoekers, verleden jaar waren dat er 40.000. De N.S. hebben het met Pasen niet abnormaal druk gehad. Er werd op Eerste Paasdag niet drukker gespoord dan op een normale zondag. Tweede Paasdag bood echter een geheel ander beeld. De grote drukte op enkele stations vormde echter geen beletsel voor het naar behoren verlopen van de dienstregeling. Vertragingen hebben zich nauwelijks voorgedaan, terwijl men nergens mensen op de perrons heeft moeten achterlaten. Zeer grote drukte werd gemeld in Rotterdam, Breda en vooral Maastricht. De Engelse politie is zaterdag en maandag in Londen slaags geraakt met betogers tegen de kernbom. Za terdag in een rustige beboste streek ten westen van Londen, waarin het Engelse Bestuurscentrum gevestigd zou zijn na een kernbomaanval. Bij zonderheden over dit centrum en nog andere zijn vervat in een vlugschrift, dat is uitgereikt aan duizenden, die deelnamen aan de jaarlijkse paas- mars uit protest tegen de kernbewa pening, die begon bij het instituut voor kernonderzoek te Aldermaston en in Londen eindigde. Honderden deelnemers aan de „pro testmars" scheidden zich zaterdag, overeenkomstig de instructies in het genoemde vlugschrift, af van de hoofdgroep van 15.000 tot 17.000 be togers en marcheerden naar het „ge heime" regeringsgebouw. De betogers slaagden erin, ondangs heftige po gingen van de politie om dit te be letten, tot hun doel door te dringen. Zij sloten zich later weer bij de hoofdgroep, op weg naar Londen, aan. De gevechten van maandag begon nen, toen een groep zich afscheidde van de hoofdmacht van 35.000 man en van de geoorloofde route naar Hyde Park, het eindpunt, afweek met de bedoeling, voor de regeringsge bouwen te demonstreren. De politie was sterk in de minder heid en het verkeer werd volledig ontwricht toen de betogers arm in arm poltiekordons verbraken en in brede rijen de wegen versperden. Bij het Victoria-station raakten de demonstranten slaags met de bereden politie. Stokken en appels werden als projectielen gebruikt. Ongeveer drie uur na de ongere- Ballon ontploft bij Essen Zes doden Zaterdagmiddag is bij het Westduit- se plaatsje Herbede aan de Roer een ballon ontploft. Drie personen, onder wie een lid van de ballonbemanning, kwamen direct om het leven en zeven mensen liepen verwondingen op, waarvan er later nog drie zijn over leden. Het ongeluk gebeurde toen men bezig was het gas uit de ballon, die een vaart met Essen als start punt had gemaakt, te laten ontsnap pen. Vermoedelijk bevond zich ie mand met een brandende sigaret in de buurt, want er deed zich onver wacht een hevige ontploffing voor. De politie had een rookverbod uitge vaardigd. geldheden bedroeg het aantal ar restaties bijna 70. WAAR ZIT HET LEK? De onthulling van geheime rege ringsplannen inzake de wijze waarop Groot-Brittannië in geval van een kernoorlog regionaal zal worden be stuurd, is waarschijnlijk niet het werk van overheidsfunctionarissen, maar van vrijwilligers, die bij de luchtbescherming zijn en die uit hoof de van hun functie geheime docu menten in handen kunnen krijgen, zo wordt in welingelichte Britse krin gen gezegd na een eerste onderzoek door de veiligheidsdiensten. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het. De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. Dit nummer bestaat uit 16 pagina't Wisselvallig De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De storing die tweede paasdag re genachtig weer bracht, trok naar de Oostzee. In het bijbehorende front ontstond echter bover het Kanaal een nieuwe kleine storing, die ver gezeld van 'n brede regenzone, lang zaam naar ons land trok. Ten westen van Ierland is een volgende actieve oceaandepressie aangekomen, die naar de Britse eilanden trekt. Nadat in de komende nacht plaatselijk en kele opklaringen zullen zijn voor gekomen, tijdens welke hier en daar mist kan voorkomen, zal de nieuwe oceaandepressie morgen het weer in ons land beinvloeden. Met aanwak kerende zuidelijke winden zal tijde lijk zachtere lucht worden aange voerd. De fronten zullen echter ook weer enige regen brengen. Het weer behoudt dus een wisselvallig karak ter. Hoogwaterstanden 17 april v.m. 8.14, n.m. 20.55. ZON. EN MAANSTANDEN KORRELTJE Het is niet genoeg te weten, men moet ook toepassen. Het is niet genoeg t« willen, men moet ook doen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1