ZESJARIGE ZESMILJOENSTE OP KEUKENHOF WERD VERWEND DOOR JACOB A VAN BEIEREN Ontslagen Spanjaarden naar huis Prinses Beatrix ontmoet prinses Michiko Atoom-energie in de landbouw Ook onderzoek naar Beiers hoofdambtenaar Activiteiten in Nederland WOENSDAG 10 APRIL 1968 DE LEIDSCHE COURANT Feest voor veertig zesjarigen uit de bollenstreek BOS- IK HBiDSBRANDBN Op twee plaatsen in de gemeente Tilburg hebben gisteren een boe- en heidebrand gewoed. Bij de oude schietbaan aan de Don- genseweg gingen vijf hectare bos en heide verloren. De Tilburgse brand weer wist met inzet van 40 man en drie brandweerwagens uitgerust on der meer met nevelspurten, uitbrei ding te voorkomen. Anderhalve hectare bos en hei bij de uitvalsweg naar Eindhoven ging eveneens in vlammen op. Hier zette de Tilburgse brandweer twee wa gens met 30 min in. Dertig hectaren bos en heide zijn gisteren in de Drentse gemeente Da len door brand verloren gegaan. De brandweer uit Dalen wist met behulp van de rijkspolitie uitbrei ding te voorkomen. De brand is ver moedelijk ontstaan doos dat jongens met vuur speelden. f' GEVAAR VOOR DUINBRAND De Haagse duinwaterleiding, die haar terreinen zoveel mogelijk voor het publiek openstelt heeft in ver band met de te verwachten drukte rond de Paasdagen met nadruk op het gevaar voor duinbrand gewezen. De begroeiing is door de aanhouden de droogte zo uitgedroogd dat de ge ringste vuurontwikkeling aanleiding kan zijn tot een grote brand, waar door een deel van het fraaie Haagse recreatiegebied verloren zou kunnen gaan. De Haagse duinwaterleiding wenst daarom dat men met Pasen bij een bezoek aan de duinen de groot ste voorzichtigheid met vuur be tracht. Roken en gebruik van kook- toestellen zijn niet toegestaan. Het grootste deel van de Spanjaar den, die door de Staatsmijnen zijn ontslagen nadat zij in staking waren gegaan, zijn vandaag in de loop van de dag per trein vrijwillig uit ons land vertrokken. Alle administratieve en financiële beslommeringen zijn afgewikkeld. Bij de eindafrekening hebben de Span jaarden tevens het retourbiljet voor de treinreis in ontvangst genomen. Een en ander geldt voor alle ont slagen stakers, ook de elf zieken. De zesmiljoenste bezoeker in het veertiende jaar van tëzamen tachtig tentoonstellingsweken is gistermid dag door de nationale bloementen toonstelling Keukenhof binnen haar poorten ontvangen. Omdat men via de voorverkoop wist in wiens han den het zesmiljoengte kaartje terecht was gekomen, had de klassieke gast vrouw van Keukenhof, Vrouwe Jaco- ba van Beieren, vele feestelijke voor bereidende maatregelen getroffen. Toen gistermiddag de zesjarige Ed ward Steurs met zijn ouders de poort binnen kwam stond de Gravin van Holland, Zeeland en Henegou wen, in vol ornaat te paard gereed om hem te ontvangen. Het welhaast stoicij nse Amsterdammertje werd voor in het zadel gezet en ging zo, voorzien van feestmuts en toeter, naar het theehuis midden op het ter rein. Daar had de inmiddels tot „tante Jacoba" gepromoveerde gravin een groots kinderfeest voor een veertigtal zesjarigen uit de bollenstreek op gang gebracht. De jeugd haalde het nieuwe vriendje en feestelingetje da delijk binnen de kring en voorzag hem daar van verdere feestattribu- ten, zoals ballonnen en een vlag. Hei gehele gezelschap genoot volop van de grappige dierenpoppenkast van de Haagse poppenspeler Frank Kooman en van de goocheltoeren van prof. Tevano. Klap op de vuurpijl vain dit feest op een der grote gazons van de Keu kenhof bracht de komst van vrouw Jaooba's hofdames met paaseieren van een formaat, dat in deze streek tenminste met drie hoofdletters ge schreven wordt. En toen kwam te vens de vervulling vian de bartewens van de jongen Edward: een hond, zij het nog maar een groot speelgoedmo del van een poedel. Want wat later zullen zijn ouders het levende exem plaar voor hem kiezen. Dit speel goedmodel zat opgesloten in een groot paasei. De Japanse prinses Michiko heeft vandaag nog wat bleek maar char mant, haar ziekenkamer voor het eerst verlaten om prinses Beatrix te verwelkomen op een intieme maal tijd in haar paleisachtige moderne „Togoe residentie", een elegant ge bouw van beton, dat oprijst uit een groot park met cypressen en kersen bomen. Het Japanse prinselijk paar an de prinses, die allen vloeiend En gels spreken, gebruikten de maal tijd apart. In de morgenuren heeft de prin ses twee inrichtingen bezocht, een school voor dove kinderen en een te huis voor invalide kinderen. Onge veer 150 dove jongens en meisjes bo- Sen hoffelijk voor de prinses toen eze uit haar wagen stapte terwijl een kinderorkestje het Nederlandse volkslied speelde op een harmonium, fluiten, xylofoons en violen. In het Itabasji ziekenhuis, dat 130 man personeel telt en 200 patiënten herbergt, zag de prinses hoe de kin deren daar leren weven, borduren en katoen bedrukken. Op de foto: De 6-jarige Edward werd door Jacoba van Beieren danig ver wend. Uit een groot paasei mocht Edward een poedel op wielen halen. Hij mag het speelgoedbeest ook in ruilen voor een echte hond naar keuze. ^Ondanks dat het Amsterdam mertje zijn handen vol had, wilde hij toch nog op de toeter blazen. De besprekingen tussen de staats- mijnien en de stakende Spanjaarden zijn op nderts uitgelopen. De direc teur-generaal van het Spaanse insti tuut voor emignaitie, de heer Trevija- no, heeft in gezelschap van de ad junct-consul, de heer Victor Pradera, een informatief bezoek gebracht aan gezellenhuizen, waarin Spaanse mijn werkers zijn gehuisvest, die bij par ticuliere mijnen werken. Het voor stel voor deze bezoeken werd door de stakende mijnwerkers gelanceerd in de verwachting, dat daaruit kcm worden geconcludeerd, dat de huis vesting door de staatsmijnen minder is, dan de huisvesting, die de parti culiere mijnen bieden. De staatsmijnen wezen het voorstel voor een dergelijk onderzoek af. bi Luik kijken. Nu niiet tot een akoord kon wor den gekomen, besloten de stakers hun ontslag te aanvaarden. Zij zijn evenwel vrij of in Nederland te blij ven of te vertrekken. Allen hebben voorgegeven te willen repatriëren, daar zij niet verkiezen bij particulie re mijnen te werken, waar volgens de stakers, de huisvesting wel beter, maar de werkomstandigheden slech ter zijn dan bij de staatsmijnen. Uit de kringen van de stakers is verno men, ofschoon^ van ronselen geen sprake is,' dat Spanjaarden op weg naar hun vaderland in Luik zullen uitstappen om zich op de hoogte te stellen van tewerkstelling in de mij nen in het Luikse bekken, waar reeds Spanjaarden werken. De personeelsdienst van de staats mijn Maurirts heeft met alle stakende Spanjaarden gehuisvest in het gezel - lenhuis „Leyenbroek" te Sittard een individueel onderhoud gehad. 33 Spanjaarden verklaarden opnieuw in dienst van de staatsmijnen te willen treden. SPAANS BLAD BESCHULDIGT NEDERLAND Het Spaanse blad „Ya" heeft Ne derland dinsdag beschuldigd van dis criminerend optreden tegen de Spaan se mijnwerkers, die in Limburg wer ken. Onze arbeiders, aldus het blad, worden bedreigd met uitwijzing als ongewenste personen, omdat zij, ter verdediging van hun rechten en be schermd door een wetgeving die in De ZOnnewijzer, welke de Nederlandse hotellerie de Keukenhof heeft aan- Nederland het stakingsrecht erkent, geboden. De Horecaf geeft hiermee blijk van grote erkentelijkheid voor wat de Keukenhof doet ter bevordering van de bekendheid van ons land ia het buitenland. De zonnewijzer is ontworpen door de Amsterdamse beeld- niet op hun werk zijn verschenen. Het sahijnt wel duidelijk dart hier van een onrechtvaardige discrimina tie sprake is. houwer J. v.d. Heide. Reactor in Wageningen werd kritisch DE ZAAK-RAJAKOVIC In verband met de opsporing van een voormalige medewerker van Eichmann, Rajakovic, heeft het ministerie van justitie van de Westduitse deelstaat Beieren dinsdag meegedeeld, dat er reeds enkele jaren een gerechtelijk onderzoek gaande ig naar de aktiviteiten van een zekere Wilhelm Harster in de oorlog. Tegen Hafster, die brigadecommandant van de SS is geweest en thans hoofdreferenflaris is in Beieren, zijn beschul digingen ingebracht van deportatie van Joden uit bezet Nederland. Het onderzoek te nog niet afgesloten, aldus het Beierse ministerie. Harster zou in Nederland de direc te chef van Rajakovic zijn geweest. Zoals gemeld heeft de Joodse docu mentatiedienst in Wenen enkele da gen geleden gemeld, dat Rajakovic onder de naam Enrico Raja in Milaan woonde. Rajakovic is nu spoorloos verdwenen. Hij is volgens zijn schoondochter vanuit Milaan via Zwitserland naar Oostenrijk gegaan. Bij de Oostenrijkse politie is even wel niet bekend, dat Rajakovic het Land zou zijn binnengekomen. De grenspolitie heeft opdracht gekregen om, zodra hij zich aan de grens ver toont, diit te rapporteren. Men acht het evenwel mogelijk, dat Rajakovic met een valse pas reist. Ook in het Zwitserse kanton, Tes- sino, waar Rajakovic volgens verkla ringen van zijn schoondochter tegen over de Zwitserse politie zou hebben vertoefd, heeft men geen spoor van hem kunnen ontdekken. Zwitserland had reedls een inreisverbod tegen Ra jakovic uitgevaardigd. Intussen heeft de Westduitse cen trale dienst voor de opheldering van nazi-misdrijven in zijn archieven de naam Rajakovic gevonden. Meer dan die vermelding, dat hij naar Milaan was vertrokken en vroeger mede werker van Eichmann is geweest, staat daar overigens niet in. BEWIJSSTUKKEN „Wij beschikken thans over tele grammen, die door Rajakovic zijn ondertekend en waarin deportaties van joden werden gelast," zo ver klaarde het hoofd van het Hebreeuw se documentatiecentrum in Wenen, Simon Wiesenthal, dinsdag in een in terview met het Italiaanse blad rUnita. Volgens Wiesenthal verwis selden de gezinsleden van Rajakovic de laatste dagen herhaaldelijk van verblijfplaats om verslaggevers, die willen weten waar de vroegere me dewerker van Eichmann. is, op een dwaalspoor te brengen. Volgens rUnita geloofde Wiesen thal, dat Rajakovic naar Spanje of Egypte was gevlucht en hij ver wachtte, dat binnenkort een der be trokken landen, Oostenrijk, Polen, Nederland of Tsjecho-Slowakije, In terpol zou inschakelen. Een woordvoerder van het ministe rie van justitie in Den Haag heeft gisteren meegedeeld, dat de beschik bare stukken over dr. Erich Raja kovic in Den Haag worden onder zocht. Een deel van deze stukken is materiaal, dat door het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie ter be schikking is gesteld. Het Zwitserse ministerie van jus titie heeft vanmorgen meegedeeld, diat Erich Rajakovic zich momenteel in Melide, in het Zwitserse kanton Tessino, bevindt. In een bekendma king wordt gezegd, dat Rajakovic, tegen wie een inreisverbod was uit gevaardigd, de nacht van maandag op dinsdag in een hotel te Bern had doorgebracht, maar al vertrokken was toen de politie daar aankwam. Hij had zich naar Melide begeven, waar hij een landhuis heeft. Men heeft hem. nu meegedeeld, dat hij het land oAmiddellijk moet verlaten. Bij het spelen op de Balkt weg in Hengelo is gistermiddag de drie jarige Hendirika Koersen om het le ven gekomen. Men vermoedt, dat het meisje de doodlopende, srtille weg is opgelopen en daarbij onder een juist passerende vrachtauto terechtgeko men is. De chauffeur van deze auto, die later elders in Hengelo kon wor den aangehouden, verklaarde van het ongeval niets te hebben gemerkt. Henry Fords jacht op eigen kracht Kaag-Amerika? Op Schiphol heeft de particuliere kapitein van Henry Ford, de heer G. E. Hargrave gistermiddag meege deeld, dat de „Santa Maria", het fon kelnieuwe in Nederland gebouwde motorjacht van de Amerikaanse automobielkoning, wellicht in de ko mende zomer op eigen kracht de At lantische oceaan zal oversteken. On verschillig zijn schouders ophalend, zei hij: „Het zal voor mij de eerste keer niet zijn". Vroeger voer hij n.l. voor een der rijkste Amerikaanse fa milies en moest toen ettelijke malen in soortgelijke motorjachten de oce aan over. Dat Henry Ford zelf deze avontuurlijke reis mee zou maken, achtte hij echter vrijwel uitgesloten. De biologische agrarische reactor Nederland (Barn) van het „Instituut voor toepassing van atoomenergie in de landbouw" (Ital) te Wageningen is gisteravond om ongeveer kwart voor elf voor de eerste maal kritisch geworden. In de reatcor treedt dus nu een zichzelf onderhoudende kettingreac tie van kernsplijtingen op. Daarmee is een van de weinige reactoren ter wereld, die uitsluitend bestemd is voor het bestralen van biologisch ma teriaal met neutronen, in bedrijf ge komen. De reactor in Wageningen zal met name gebruikt worden bij het pkrn- ten v er ede 1 i ngsonder zoeiu De betonnen afscherming en ther mische kolom, waarin de grafietsta- peling. De reactor werd geheel in ons land ontworpen en vervaardigd. Het ont werp is afkomstig van de afdeling beoordeling en ontwerp van het „Re actor centrum Nederland". De reactor, gebouwd in 21 maan den, is van het Z9genaamde bassin type. Het vermogen bedraagt hon derd kilowatt. Foto rechts: Het reactorgebouw van het Insti tuut voor Toepassing van Atoom energie in de Landbouw ITAL

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9