VIRO ORGANISEERDE BIJEENKOMST OP DE WERELD-GEZONDHEIDSDAG Het weer in Lurop a Marktberichten Weerbericht DINSDAG 9 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 5 „Honger, ziekte van miljoenen Gisteravond organiseerde de Ver eniging voor Internationale Rechts orde in een der filmzalen van het Academisch Ziekenhuis aan de Rijns burger weg te Leidïn een bijeenkomst ter herdenking van de 15e verjaar dag van de Wereld-gezondheidsorga nisatie die in 1948 te Genève werd opgericht als onderdeel van de Ver enigde Naties. Voor deze gedenk waardige gelegenheid had men prof. dr. ir. E. de Vries, rector van het Institute of Social Studies bereid ge vonden te spreken over de belang rijkste zorg van deze organisatie „Honger, ziekte van miljoenen". Me vrouw Smits-Witvliet toonde zich zeer verheugd door de grote opkomst, waaruit zij opmaakte, dat de belang stelling voor de lijdende mens steeds groeiende is. Na een korte beschou wing over het nut van de World Health Organisation gaf zij het woord aan de heer De Vries, die consta teerde, dat de Wereld-voedselorgani- satie en de Wereld-gezondheidsorga nisatie elkaar juist nu hebben ge vonden. De FAO heeft enige weken geleden een week gewijd aan de strijd tegen de honger. De WHO doet thans hetzelfde en dit komt wel heel sterk tot uiting op de Wereldgezond- heidsdag, welke gisteren is gehou den. Reeds geruime tijd spant men zich in de grote problemen van het te kort aan voedsel, waaronder ruim de helft van de wereldbevolking ge bukt gaat, op te lossen. Men heeft hierbij met problemen van allerlei aard te maken, hetgeen een oplos sing niet gemakkelijker maakt. Een van de meest in het oog lopende moeilijkheden is het feit, dat de boer de vorderingen van de geneeskun dige wetenschap niet kan bijbenen, in die zin, dat de landbouw voorals- Leidse Agenda DINSDAG 9 ARIL. Kath. Werkgeversvereniging, 4.30 uur, restaurant Van der Heyden. Bond van Huis- en Grondeigenaren, 8 uur, restaurant Van der Heyden. „Ex Animo", Matthaeus Passiop, 19.15 uur Stadsgehoorzaal. St. Adelbertvereniging. Avond mis en slottoespraak prof. Rijk over onderwerp: „Wat heeft de Kerk de moderne mens te zeggen?" Kapel St. Bonaventura-lyceum, 19.30 uur. WOENSDAG 10 APRIL Rozenkranstocht. 7 uur nam. St. Petruskerk. Politiek Forum voor middelbare scholen, 2.30 uur nam. Zuiderkerk Lei ei DONDERDAG 11 APRIL Opening instructiebad Zweiland- laan. 19.15 uur in aula Kagerstraat. BEVOLKINGSONDERZOEK TUBERCULOSE 1963 Volgende week begint het bevol kingsonderzoek tuberculose 1963 in het gebouw Bescherming Bevolking, Middeistegracht 91 op: Woensdag 10 april: 9.0012.00 uur en 14 0016.30 uur. Donderdag 11 april: 9.0012.00 urn en 14.0016.30 uur. APOTHEKERSDIENST Geopend voor spoedeisende geval len: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 2 05 52. Apotheek R. van Breest, Smallen- burg te Leiderdorp is geopend. LEIDERDORP IJSCLUB VERHOOGT CONTRIBUTIE Het bestuur van de vereniging „IJs- sport" had gisteravond in haar can- tine een tussentijdse ledenvergade ring uitgeschreven. Het enige te be handelen agendapunt vermeldde contributie-verhoging. De voorzitter, de heer W. Chr. Hen- driksen zette uiteen waarom -het be stuur met dit voorstel komt. Hoewel er een langdurige ijswinter achter de rug is, blijkt ?r toch een nadelig saldo te zijn van ongeveer i 2000,-. De oorzaak hiervan is o.m. de aan schaffing van een sneeuwschuiver met veger en een motorfiets. In de toekomst zullen er nog meer noodzakelijke investeringen moeten worden gedaan: het ijsclubgebouw zal moeten worden vergroot, garde robe uitgebreid, raming f 10.000; de ijsbaan zal rondom moeten worden afgeschermd met betonpalen en draad, raming f 10.000 en tenslotte zal men aan de noordelijke kant pep pels moeten planten als windkering op de baan. Het bestuur stelt de ver hoging als volgt voor: echtparen van f 4 op f 6; 16 jaar en ouder van f 3 op f 5, adspiranten van 12 t.e.m. 16 jaar van f 2 op f 3 en de kinderen t.e.m. 12 jaar van f 0,50 op f 1,50 per seizoenkaart. Met deze verhogingen zullen de inkomsten jaarlijks f 2000 meer bedragen. De aanwezige leden begrepen, na een uitvoerige toelichting van het bestuur wel, dat aan deze contribu tieverhoging niet valt te ontkomen. Er werd toe besloten. Men besprak de wijze van inning nog nader o.a. werd de suggestie ge daan zittingsavonden te houden, waarop men de kaarten kan afhalen. Het bestuur zal zich hierover bera den. Geboren: Barbara, dr. v. J. P. de Weerd en H. Zalentein; Yvonne Juli ette Maria, dr. v. J. P. M. Feijen en J. J. Smeele; Monica Maria, dr. v. C. P. Loos en G. M. de Vries; Remco, zn. v. J. Pouw en H. Heus; Constan- tine, dr. v. A. Spies enG. Flikweert; Hendrik Johannes, zn. v. H. J. Boe- lee en A. v. Leeuwen. Getrouwd: Willem H. van den Hoek en Marianne L. J. Rijnsburger; Jacques F. Tolhuisen en Maria J. Kool; Cornells M. Meijer en Maria C. v. Waardhuizen. nog niet in staat is, het tekort aan voedsel, dat ontstaat door het ten gevolge van de vorderingen op me disch gebied steeds lager wordende sterf te-cijfer, en daardoor steeds groeiende bevolkingsaantal, op te vangen of aan te vullen. „Ernstige ziekten als pest en riiolera heeft men vrij snel naar 't tweede plan kunnen drukken, maar de strijd tegen de honger zal nog zeker tientallen jaren vergen". Bovendien zal de gehele maatschappij moeten veranderen om deze strijd met succes te kunnen strijden. Productie omhoog „De hongerende mens verkeert als het ware in een vicieuze cirkel: hij heeft honger en produceert dus min der; omdat hij minder produceert, krijgt hij steeds minder te eten" Het is nu de taak van de FAO en de WHO om deze vicieuze cirkel te doorbreken. Een voorzichtige schat ting vertelt ons, dat 1500 miljoen de nadelige gevolgen ondervinden van te weinig of verkeerde voeding. Voor de soort voeding dient men allereerst de smaak van iedere hongerlijdende bevolkingsgroep in ieder ontwikke lingsland te onderzoeken en te res pecteren. Wat de hoeveelheid voedsel be treft: hier is slechts één oplossing, de voedselproductie moet omhoog. Dat dit in razend tempo moet gebeuren, wanneer men catastrofes wil voorko men, blijkt wel uit de verwachtingen, die men op dit gebied koestert ten aanzien van het jaar 2000. In dat jaar, zo verwacht men, heeft men 2 maal zoveel koolhydraten nodig; wat de eiwitten betreft, verwacht men een behoefte die 5 maal zo groot is als de huidige voor melkprodukten en groenten, en een behoefte aan vlees en vis, die ruim 10 maal zo groot zal zijn als thans. Het zal bij zonder grote inspanningen vergen om dit op te vangen, vooral als men bedenkt, dat er nu reeds een tekort aan koolhydraten bestaat van ruim 8 procent. Dat voedseltekort ernstige gevol gen kan hebben, blijkt uit het feit, dat zeer velen tengevolge van de geleden honger onherstelbare her senafwijkingen hebben gekregen, hetgeen door voedselverbetering niet meer goed te maken is. Na de pauze toonde de spreker enkele lichtbeelden, waarin de nood van de hongerlijdende mens op schrij nende wijze tot uitdrukking kwam. Het talrijke gehoor dankte na afloop de spreker voor zijn boeiende be toog, dat niet heeft nagelaten indruk te maken. m De leden van de gymnastiekver eniging Groen Wit wordt bekend gemaakt dat er paasvakantie is van 10 april tot en met 22 april. LEIDSE GOUDEN KOETS Naast de echte gouden koets zal deze zomer in het rijtuigmuseum te Leek te zien zijn een Leids pronk stuk, n.l. de Staatsie-Berliner, afkom stig van het Engels koninklijk hof, die eigendom is van de 3 Octoberver- eniging te Leiden. Het rijtuig is bij het lustrum van de Leidse universi teit in 1905 gebruikt in de maskerade als karos van Koning Stadhouder Willem de Derde en reed in 1909. in de Groningse maskerade mee als karos van Stadhouder Prins Willem de Vierde. Ook deze koets, met zijn gekroonde en bepluimde dak en zijn levendige kleuren is een pronkstuk: men spreekt dan ook wel van de „Leidse gouden koets". Drs. E. Pelinck te Leiden, on dervoorzitter van de Monumenten- raad en voorzitter van afdeling Hl van de raad (de Rijkscommissie voor de musea) heeft tevens zitting ge kregen in afdeling V van de raad, nl. die Rijkscommissie voor de bescher ming van monumenten tegen rampen en oorlogsgevaren. Gistermiddag om omstreeks 12.40 uur is de berm van de spoorbaan bij de Morslaan over een breedte van 150 meter moedwillig in brand ge stoken. Ter hoogte van het bedrijf van Wernink brandde de berm over 250 meter. In beide gevallen moest de brandweer er aan te pas komen. Op de Breestraat bij de Korenbrug steeg werd de 80-jarige mevr. M. van Egmond, wonende aan de Botermarkt, toen zij omstreeks kwart over twee zonder voldoende op het verkeer te letten overstak, door een bromfiets aangereden. Zij werd tegen de grond gesmakt en liep een schedelbasisfrac- tuur op. De EHD vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. De 1-6 maanden oude baby Yvonne Prins reed gistermiddag omstreeks drie uur met kinderwagen en al de Langegracht in. De moeder had de wagen voor de deur in het zonnetje gezet en de deur gesloten. Door het hellende wegdek begon de wagen echter te rijden en kwam in het wa ter terecht. De moeder sprong on middellijk haar kind na en wist met hulp van een omstander de baby op het droge te brengen. Moeder en kind werden voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Op de Stille Rijn bij de Kippebrug vond gistermiddag om vijf minuten voor half vier een aanrijding plaats tussen een voetgangster en een per sonenauto. De voetgangster, de 60- jarige mevr. P. Sch. uit Katwijk brak haar linker enkel en werd door de EHD naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. De op 30 maart te Leiden gehou den collecte ten bate van het Natio naal Rheumafonds heeft een bedrag opgeleverd van 1.690.98 gulden. De afscheidsreceptie van zuster van Remmen is hedenavond om kwart voor negen in het wijkgebouw, Lam- menschansweg 22. Leidse Universiteit Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor de examens: propadeutisch Godgeleerdheid: de heer F, A. Bege- mainn (Den Haag), kandidaats geschie denis: mej. J. Ruseier (Vlaardingen) en de heer B. J. Slot (Leidsohendam), se- mi-artsexamen: mevr. A. A. Geldof- Fischer (Lelden) en die heer J. D. P. v. de Linden (Waddinxveen); artsexamen: dr. H. R. G. Asin (Leiden), en de he- W. J. F. B. Boerrigter (Aerdanhout) en E. H. Nauta (Leiden). Leidse amateurs besloten wedstrijd zwart-wit-foto's Aan alles komt een eind. Zo ook aan de onderlinge foto-competitie van het seizoen 1962-1963, die de Leidse Amateur-fotografenvereni ging ook nu weer met groot succes organiseerde. In de bovenzaal van restaurant „De Doelen" waren gis teravond naast vele mededingers eveneens weer een groot aantal be langstellende kijkers bijeen voor de laatste ronde in de „zwart-wit"- strijd. Het betrof het gebonden en allesbehalve eenvoudige onderwerp „metaal", zodat ook hier evenals in de laatste ronde van de „kleuren-dia- strijd" inderdaad weer „het gif in de staart zat". Het behoeft geen be toog, dat desondanks de kansheb bers hun uiterste best hebben gedaan zich in het gegeven onderwerp „vast te bijten". Op de meest suggestieve wijze een „metaalstilleven" in zwart-wit-beeld te brengen kon immers in de laatste ronde nog een flink aantal punten opleveren en mogelijk van beslis sende betekenis voor de einduitslag zijn. Daar zowel in de selektie-klasse als in de wedstrijdklasse prima werk geleyerd bleek te zijn en hier en daar zelfs een onverwachte aparte sfeer aan een „metaalfoto" was ge geven, konden mededingers en „het publiek" genieten van een interes sante en leerzame foto-les via het projektiescherm. De jury werd ge vormd door de heren H. H. Mulder, R. Singerling en J. Wondergem, had intussen de moeilijke, weinig te be nijden, taak in de beide klassen de uitblinkers aan te wijzen en hun prestaties op punten te waarderen. Uit de korte kritische nabeschou wing, die de jury na afloop van de laatste ronde weer liet volgen, kon den alle aanwezige amateur-fotogra fen ook nu weer enige waardevolle conclusies trekken. En hier is het in deze competitie toch in de aller eerste plaats om begonnen. Binnen kort zal de jury de einduitslagen bekend maken. Dat die met spanning tegemoet worden gezien behoeft geen betoog. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, dê heer J. G. Gompelman, onder meer mede, dat de gemeente archivaris gaarne contact wilde op nemen met de LAFV-leden, die de topografie en het stadsleven tot hun specialiteit hadden gemaakt tenein de eventueel met hun fotoprenten de stedelijke verzameling te ver rijken. Mr. H. Schadee hoogleraar te Leiden De Stichting Lelds Universiteits- fonds heeft tot bijzonder hoogleraar in het vergelijkend zeerecht bij dc faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse universiteit benoemd, mr. H. Schadee te Rotterdam. Deze be noeming is door de Kroon bekrach tigd. Mr. Schadee, die in 1910 te Rotter dam werd geboren, studeerde rechten aan de Leidse universiteit. In zijn geboortestad is hij thans werkzaam als advocaat. Tevens is nieuw be noemde hoogleraar raadsheer-plaats vervanger in het gerechtshof in Den Haag en lid van de staatscommissie voor de herziening van de Neder landse burgerlijke wetgeving. In de cember 1961 kreeg hij de opdracht van de minister van justitie tot het ontwerpen van het achtste boek van het nieuwe burgerlijk wetboek, be trekking hebbend op zeerecht. Prof. mr. Schadee, die ridder is in de Orde van' de Nederlandse Leeuw, publi ceerde veel studies op het gebied van het zeerecht. DE DRUMBANDS VAN LEIDEN In het vuur van zijn betoog voor een eigen drumband heeft de heer C. Mentink, lid van de drumband- commissie van „Victorie", iets te veel beweerd we twijfelen echter niet aan zijn goede bedoelingen. Het getal katholieke drumbands kan .zeker nog uitgebreid worden, maar of de drum band van „Victorie" zo hij er komt de eerste en enige goede katho lieke drumband zal zijn? Reeds jaren wordt er voortreffelijk geroffeld en gedrumd door de „St. Franciscus- band". Bovendien hebben we ook nog een „St. Paulusband". Er* dus, wien ere toekomst. Burgerlijke Stand Geboren: Peter Johannes z.v. G. Mid delkoop en E. S. Filippo; In grid Schwa- netta d.v. G. Middekoop en E. S. Filip po; Wilma Ellen d.v. J. G. v. Dors- sen en M. R. Ludimanm.; Catharina Chris tine Maria cLv. J. H. v. d. Voort en M. C. v d. Ploeg; Yvonne Petronella Maria d.v. J. H. v. d. Voort en M. C. v. d. Ploeg; Johannes Antonius z.v. G. A. Ko- ree en A. W. v. d. Maat; Sylvia dv. D. Bodijn en C. H. Pouws: Mark IJs brand z.v. J. T. Wiebes en A. A. Rijks; Marcellinus Maria z.v. A. W. M. de Jong en M. J. Noordermeer; Hendrik z.v. J. v. d. Horst en A. BokkLnga; Sas- kia Maria d.v. A. E. G. Helmisch en M. P. Geerlings; Buis z.v. A. van Beelen en K. Zuijderduin; Arie Gijbertus z.v. D. Jon/ker en E. A. Freke; Anita Paulina d.v. J. N. Batiteké en H. Brouwer; Peter z,v. P. Kluivers en M, R. Nieuwenhui- zen; Nicoline Patricia Oaralinda d.v. N. A. Blom en J. C. Warmond; Christa dv. H. Ernst en H. v. Egmond; Imoge^n Cornelia d.v. S. A Klein en M. C. Zon- derop: Petronella dv. A. Zwaan en S. v. d. Plas; Erik Bernard z.v. E. B. de Jong en R. R. de Jong; Clarina Petra d.v. J. P. Inen en P. Lagas; Alida Helena Jacoba Maria d.v. P. J. A. Rietveld en C. d. Duindam; Anthonia Josephina d.v. C. J. Laterveer en J. Ruitenbeek; Eric Jo hannes z.v. J. L. Koelewijn en T. M. M. Caspers. Getrouwd A. J. C. van West en C. M. Samethini; E. Aartse en L. P. Wouw. Overleden: M. Schrama, 72 jaar, man; T. van Muiden. 77 jr., vrouw; C. D. M. Hol, 10 dagen, dochter; J. A. Vallentgoed 69 ju ar, man; C J van Valderen, 86 jaar man. Daling van getal werklozen De geregistreerde arbeidsreserve is in de maand maart 1963 in het district van het Gewestelijk Arbeids bureau te Leiden enorm gedaald. Ten dele is deze daling veroorzaakt door de afvoering van een groep van 324 kleine zelfstandigen, die na de vorst periode weer in eigen onderhoud kon den voorzien. Voorts ontwikkelde zich na de verbetering van de weersom standigheden vooral in de seizoen- bedrijven, een grote activiteit, waar door de werkloosheid in de bouwnij verheid, de land- entuinbouw en van de groep losse arbeiders sterk afnam. Op het einde van maart '63 was de werkloosheid slechts weinig hoger dan op het einde van dezelfde maand in 1962. Indien het werkloosheidcijfer in het gewest Leiden wordt uitgedrukt in een percentage van de totale mannelijke beroepsbevolking dan be draagt dit percentage 0,6. In de pro vincie Zuid-Holland was 0,7 pet. van de beroepsbevolking werkloos; de in tensiteit van de werkloosheid was einde maart '63 in het gebied Leiden dus minder sterk dan in de provincie Zuid-Holland. In geheel Nederland was 1,3 pot. van de mannelijke be roepsbevolking werkloos. De toegenomen actieviteit in de verschillendle bedrijven komt ook tot tot uitdrukking in de gestegen vraag In de maand maart 1963 nam nl. het aantal openstaa.nde aanvragen toe met 106 281, een aantal dat belanrijk hoger was dan einde maart 1962. De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen nam men in de maand maart 1963 af met 24. De a.s. feest dagen en de voorbereidingen voor de voorjaarsverkopen zijn duidelijk van invloed. De horecabedrijven, vooral de seizoenbedrijven, treffen voorbereidingen voor het a.s. zomer seizoen en maken reeds afspraken met vrouwelijk personeel. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten in verschillende industriële bedrijven is onveranderd groot. De heer C. J. Wijngaards, hoofd van de Alphons Ariënsschool aan de Ti- morstraat te Leiden, gaat zijn func tie per 15 juni a.s. verlaten, omdat hij benoemd is te Amsterdam tot pe dagogisch adviseur van het katho lieke GLO, BLO, ULO en VGLO. De heer Wijngaards zal de opening van de nieuwe kleuterschool in Noord waarvoor hij onder meer een „tele visiestunt" bedacht op 16 mei a.s. nog meemaken. De nieuwe functie omvat onder meer inspectie der scholen, adviezen aan het bestuur over de didactische leiding, de planning en realisering van de nieuwbouw. De heer Wijngaards zal in Leider dorp (Mauritsingel) blijven wonen. OEGSTGEEST P. J. VAN MULLEM OVERLEDEN In de leeftijd van 67 jaar is te Oegstgeest overleden de heer P. J. v. Mullem, oud-directeur van de Stich ting Filmcentrum. Hij was voorts filmdeskundige voor de Nederlands Hervormde Kerk en hoofdredacteur van het „Kritisch Filmbulletin". De heer Van Mullem, geboren te Rotterdam in 1896, studeerde van 1913 tot 1919 theologie en indologie, en bekleedde van 1920 tot 1947 di verse sociaal-economische functies. In 1949 werd hij benoemd tot direc teur van de Stichting Filmcentrum. Hij was o.m. lid van de Centrale Commisie voor de Rijksfilmkeuring en van de voormalige Raad voor de Kunst, bestuurslid van het Neder lands Cultureel Contact, lid van de Adviescommissie Nederlands Film museum en uitvoerend commissaris voor het culturele werk van het Ne derlands Filminstituut. De heer Van Mullem schreef kritische filmbe schouwingen in dagbladen en in tijd schriften. Amerikaanse maatregelen tegen Nederlandse firma's Het Amerikaanse ministerie van handel heeft meegedeeld, dat twee Nederlandse maatschappijen en een Nederlandse zakenman voor onbe paalde tijd zijn uitgesloten van alle voorrechten op het gebied van de ex port in Amerika. De betrokkenen zijn de industrie- en handelsonderne ming J. Simonis, de n.v. Aviacom en de directeur van Aviacom, de heer A. H. J. de Vos, allen te Rotterdam. De maatregel noudt verband met een Amerikaanse beschuldiging, dat de betrokenen hebben geweigerd inlich tingen te geven omtrent verscheping van Amerikaanse chemicaliën voor de landbouw naar Cuba. In december waren dezelfde nr- ma's al 60 dagen uitgesloten van alle voorrechten op het gebied van de export in de V.S. BELRSOVEHZICHl VAN DINSDAG Unilevers vast, wereldhaven hoger. Ook vandaag heeft de beurs me rendeels hogere koersen voor de in ternationale waarden te zien gege ven. Wederom ging de stimulans uit van WaLlstreet. De stemming op de overige Europese beurzen gaf weinig verandering te zien ten opzichte van de slotkoersen van de voorgaande dag. Het waren vanmiddag opnieuw de Unilever-waarden, die de toon aangaven. Dit fonds ligt nu reeds da gen achtereen vast in de markt. Dit als gevolg van de lokale- en buiten landse (Amerika en Zwitserland) vraag. Het gepubliceerde jaarverslag van het Unilever-concern werd door de beurs gunstig ontvangen wat de inhoud betreft. De jaarcijfers van deze maatschappij zijn reeds, zoals bekend, eerder gepubliceerd. Volgens de beurs vinden er de laatste dagen ruilingen plaats door verkopen van aandelen Kon. Olie in aankopen van de Unilever-waarden. Dit geeft de stemming voor beide fondsen dage lijks dan ook duidelijk weer. Uni levers blijven de weg naar omhoog volgen, terwijl Kon. Olies in koers praktisch onveranderd blijven of iets lager zijn. Unilever verbeterde vanmiddag op 160,50 circa twee gulden vergele ken met de slotkoers van gisteren. Kon. Olie daarentegen moest dertig cent prijsgeven op 172,20. Philips deed goed mee op 156,30, plus een halve gulden. Ook Hoogovens, die gisteren 8V« punt verbeterden, voeg den hieraan circa vijf punten toe op 539. AKU viel wat tegen op 449 (onv.) In Wallstreet blijft de hausse stemming aanhouden. Steeds verder omhoog kruipt het Dow Jones-ge- middelde voor de industrie-aandelen Dit gemiddelde kwam gisteren op 706.03. De vele winstnemingen - de koersen zijn de laatste dagen flink opgelopen - werden op de Newyorkse beurs gisteren niet alleen grif opgenomen, er resteerde zelfs nog ruime vraag. Hierdoor was het mogelijk dat het slot merendeels koersverbeteringen te zien gaf. Van de Nederlandse hoofdfondsen ont moette Unilevers in New York op nieuw belangstelling. Dit was, zoals valt te begrijpen, voor Amsterdam een goed houvast. Later op de middag werd de han del in omvang zeer kalm. Winst nemingen in een kleine markt waren de oorzaak dat de koers van Unile ver terugliep tot 159,60, Philips daalde tot .156, Kon. Olie tot 171,70. AKU zakte in tot 447»/s en Hoogovens tot 537. Op de gunstige stemming van gis teren volgde vandaag een lichte koersreaktie in de scheepvaarthoek. De koersverliezen beliepen één tot twee punten. Ook in de cultuursek- tor viel weinig te beleven. De stem ming was er licht verdeeld. De staatsfondsenmarkt was vast met vrij levendige handel. Gedurende de niet officiële handel van vanmorgen werd de nieuwe 4 yK lening 1963 „B.N.G." verhandeld op 99l/i en 99 9/16. De uitgiftekoers was Aandelen Ford werden iets lager geadviseerd op de lagere winst. Hen- sen, Amsterdamsche Ballast, Hage- mijer kregen hogere advieskoersen. Aandelen „De Wereldhaven" werden hoger geadviseerd op mededelingen uit de vergadering. HELSINKI sneeuwbui 8 2 STOCKHOLM onbew. 12 2 OSLO mist 9 2 KOPENHAGEN onbew. 7 1 ABERDEEN zw. bew. 7 3 LONDEN geh. bew. 14 6 AMSTERDAM onbew. 18 8 LUXEMBURG zw. bew. 16 4 BRUSSEL zw. bew. 17 8 PARIJS regen 15 6 BORDEAUX regen 19 12 GRENOBLE geh. bew. 15 9 NICE regen 14 10 BERLIJN onbew. 14 1 FRANKFORT h. bew. 18 3 MüNCHEN 1. bew. 13 1 ZüRICH mist 14 0 GENEVE motregen 14 3 LOCARNO zw. bew. 13 1 WENEN onbew. 14 1 INNSBRUCK 1. bew. 15 1 ATHENE h. bew. ROME 1. bew. 16 4 AJACCIO zw bew. 16 6 MADRID regen 12 8 ROTTERDAM, 9 april. Ve« To tale aanvoer 4684; Weekaanvoer 6886; Vette koeien en ossen 475; Ge- bruiksvee 1050; Vette Kalveren 570; Graskalveren 229; Nuchtere kalveren 2111; Varkens 25; Biggen 38; Paar den 51; Veulens 3; Schapen 64; Wei de - zuiglammeren 23; Bokken en geiten; le kwal., 2e kwal., 3e kwal.: Vette koeien 290—310, 250—280, 225 —250; Vette kalveren 260—270, 230 260, 220220; Graskalveren 320, 270, 220; Nuchtere kalveren 110, 100, 90; Biggen 60, 50, 40; Slachtpaarden 280, 250, 230; Schapen 110, 100, Lammeren 115, 105, 90; Kalf- en melkkoeien 1170, 970, 760; Vare koei en 780, 650, 550; Vaarsen 850, 730, 530; Pinken 510, 380, 330; Aanvoer, Handel, prijzen:. Vette koeien, tame lijk, kalm, staande prijzen; Vette kalveren, ruimer, redelijk, gedrukt in prijs, enkele prima's bov. not.; Gras kalveren, iets korter, kalm, onveran derd; Nuchtere kalveren, iets groter, kalm, als vorige weck; Lopers (big gen) klein, levendiger, iets hoger in prijs; Slachtpaarden, gewoon, stroef, iets lager in prijs; Schapen en lam meren, even minder, lui, niet geheel prijshoudend; Kalf- en melkkoeien, gewoon, redelijk, goed prijshoudend; Vare koeien, iets meer, tamelijk, on gewijzigd; Vaarsen en pinken, matig, lui, als vorige week. LEIDEN, 9 -april. Vette varkens Aanvoer 72 stuks. Noteringen per kg. levend gewicht: licht 164-170, slagervar- kenm 171-176, Mugen 162-140. Handel: (Medegedèeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHT WEER Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige zuidoostelijke wind. Aanhoudend zacht. PAUZE Morgen: woensdag in dc Goede Week. Het lijdensverhaal volgens Lukas. ONZEKERE WEGWIJZERS. Dolend in de Utrechtse bossen als zo'n verloren schaap, waarvan de profeet Isaias morgen verhaalt, stie ten we op een gezelschap verpleeg den van een naburige psychiatrische inrichting. Het waren breedsprakige lieden, maar de verstrekte inlichtin gen waren schaars en onzeker. Even onzeker als de voorlichting, die op een jongeren-avond moet zijn gege ven, toen een van die jongeren vroeg, of de geachte inleider hem „geloofs zekerheid" kon geven. Wanneer men een succes-cursus verlangt: „hoe wordt ik in 4 dagen katholiek", dan bestaat daar deze week de gelegen heid voor. De Kerk bevindt zich in haar jaarlijkse crisis. Het is er óp of er ónder. Waarom een christen christen kan zijn zonder wankelen of dralen, wordt in deze paar dagen voorgelegd, te beginnen met de voor zegging van Isaias (morgen), waar aan de lezing van de 22ste (in de Vulgaat 21ste) psalm kan worden toegevoegd. PUZZEL No. 527 Horizontaal: 1 keizer van Rome, vermoord door Otho, 5 boom, 7 maanstand, 8 vaarwel, 10 kist van latwerk, 11 voorwaardelij ke invrijheidsstelling (afk.), 12 lol, 13 schrobnet, 14 aantekening, 15 hof feest, 16 boomloot, 17 broedplaats van vogels, 18 geheel de uwe (afk. Lat.), 19 rode Spaanse wijn, 21 West- Afrikaanse papegaai, 22 uitroep, 23 morsdoekje, 24 kan men op zitten. Verticaal: 1 gesneden steen, 2 al gemeen kiesrecht (afk.), 3 hoofddek sel, 4 gewoonterecht (Indonesië), 5 lidwoord, 6 een der voornaamste Banda-eilanden, 9 afkorting van item, 10 armoedig huisje, 11 eenheid van elektrische spanning. 12 vaar tuig, 13 getimmerde bewaarplaats, 14 bijrivier v. d. Warthe, 15 genie ting, 17 niets (spreektaal), 19 schei kundig element (afk.), 20 danspartij, 21 bevestiging, 22 uitroep. OPLOSSING MORGENAVOND. Oplossing no. 526 Horizontaal: 1 Garderen, 9 reu, 10 beo, 11 ik, 13 kin, 15 dr, 16 eek, 18 mol, 20 neus, 22 pijl, 24 ruim, 26 man, 29 raar, 31 To, 32 ijk, 34 Main, 36 las, 37 raap. Verticaal: 2 ar, 3 rek, 4 duim, 5 RB, 6 eed, 7 Norg, 8 Hien, 12 keer, 14 nop, 17 kuur, 19 lijm, 21 Siam, 23 lat, 25 maar, 27 nog, 28 bijl, 30 Ria, 33 ka, 35 na. PUNT

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5