Qstella Prinses Beatrix bezocht plaats van verschrikking Tijdelijk 16 cent voordeliger! Vaatwas DINSDAG 9 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Tachtigduizend Japanners hebben vanmorgen in de straten van Naga saki, de stad van Madame Butterfly, de glimlachende prinses uit het verre „Horanda" hartelijk verwelkomd. Prinses Beatrix, reed allereerst naar de heuvels der martelaren, waarheen enige maanden geleden een grote ka tholieke pelgrimstocht is gehouden. De prinses poseerde hier voor de lan ge rij standbeelden van 26 Japanners en buitenlanders, die destijds voor hun geloof zijn gekruisigd. Het hield even op met regenen toen de prinses bij het monument luisterde naar het verhaal over de afmattende tocht van de martelaren van Kyoto naar de plaats, waar zij 360 jaar geleden wer den terechtgesteld. Er werden nog meer tragische her inneringen opgewekt, toen de bezoe kers enige minuten later bij de obe lisk kwamen, die het punt aangeeft waarboven op 9 augustus 1945 een houdt uw handen jong dankzij het toegevoegde Silkolive Handlotion. Goedgekeurd door de Ned. Ver. v. Huisvrouwen atoombom ontplofte. De prinses keek ernstig naar de foto's van de slacht offers van de bom en de overblijfse len van een muur, waarin de dodende straling de omtrekken van de hoof den van de stervenden heeft gegra veerd. In de gemeente-bibliotheek werd prinses Beatrix door plaatselijke no tabelen ontvangen. Zij nam er foto's van de houten schegbeelden van Ne derlandse schepen en andere over blijfselen van de Nederlandse neder zetting. De prinses sprak twintig mi nuten ongedwongen met enige tien tallen jongens en meisjes, die aan de universiteit van Nagasaki studeren. Even na de middag reed prinses Beatrix naar de luchthaven Omoera, van waar zij met de zelfde „Friend ship", waarmee zij naar Kyoto was gereisd naar Tokio vertrok. Na een reis van twee en een half uur zal zij daar in de namiddag aankomen. Besluit van b. en w. Amsterdam door Kroon geschorst Op voorstel van de minister van Binnenlandse Zaken is het besluit van B. en W. van Amsterdam, tot hogere indeling van enkele functies bij de hoofdstedelijke brandweer, door de Kroon geschorst. In Den Haag is men van mening, dat eerst onderzocht moet worden, of deze vrij ingrijpende herindeling wel in overeenstemming te brengen is met het huidige bezoldigingssysteem van Amsterdam. Men heeft B. en W. dan ook verzocht de overwegingen, die hebben geleid tot dit besluit, nader toe te lichten. B. en W. kwamen tot hun besluit, toen de hoofdstedelijke brandweerlieden dreigden een pro testmars te organiseren langs de ge bouwen, die gedurende de afgelo pen winter zijn afgebrand. Hollandscheveldse boeren veroordeeld De economische politierechter in Assen heeft gisteren de zaak behan deld tegen zeven boeren uit Hooge- veen, Hollandscheveld en Nieuwer- oord, die in beroep waren gegaan van een vonnis van de kantonrechter, waarbij zij veroordeeld werden tot geldboeten van vijftig gulden, omdat ze geweigerd hadden him inventari- satiegegevens aan het Landbouw schap op te geven. Onder de gedag- vaarden bevonden zich de drie boe ren uit Hollandscheveld, de heren Klaas H.; Benjamin N en Daniël van der S., wier boerderijen enkele we ken geleden zijn ontruimd. De officier van Justitie, mr. C. J. van Oldenbeek, heeft bevestigd van het vonnis gevraagd. De politierech ter, mr. P. F. Oosterhof, wilde niet ingaan op de uitvoerige uiteenzet ting van de raadsman van enkele verdachten, mr. A. Zeegers, uit Am sterdam, die de wettigheid van de verordening van het Landbouwschap bestreed. De politierechter achtte het ten las te gelegde wettig en overtuigend be wezen en verwierp het verweer van de raadsman. Tenslotte bevestigde hij het eerdere vonnis: vijftig gulden boete of tien dagen hechtenis. Voor hetzelfde feit stonden nog tien Drentse boeren terecht. Ook htm werd een boete van vijftig gulden of tien dagen opgelegd. Verwacht wordt dat alle zeventien boeren cassatie te gen het vonnis zullen aantekenen. BIDAULT NAAR BRAZILIë VERTROKKEN De Franse oud-premier Bidault, leider van de Franse illegale verzets- raad, is maandag in gezelschap van zijn secretaris Ribeaud per vliegtuig MGR. SLIPYI WIJDT TIEN NIEUWE OEKRAÏENSE PRIESTERS De metropoliet van Lemberg, mgr Slipyi, die onlangs na 18-jarige ge vangenschap naar Rome kwam, heeft zondag in het klooster van de Oekraiense Basilianen op de Aven- tijnse heuvel tien nieuwe Oekraiense priesters gewijd. BEGRAFENIS C. J. v. VALDEREN Het stoffelijk overschot van de stu dentenkapper C. J. van Valderen, die zondag op 86-jarige leeftijd te Lei den overleed, zal, in tegenstelling tot een mededeling gisteren in ons blad, niet woensdag a.s. begraven worden op de begraafplaats de Zijlpoort, maar donderdag om half één op „Rhijnihof". „Marijkehal" van Jaar beurs voor een dilemma De Jaarbeursdirectie weet nog niet wat zij met de naam van de Marijke hal te Utrecht aan moet. Als de naam blijft zullen er weinig moeilijkheden zijn: alles blijft bij 't oude. maar als er van hogerhand geïnstrueerd wordt dat de naam veranderd moet wor den in Christinehal, zullen de kosten hieraan verbonden tot in de duizen den guldens gaan lopen. Van de zij de van „hogerhand" kon men nog geen mededelingen verschaffen in zake het eventueel geven van instruc ties aan de Jaarbeursdirectie. Alle ac- ten zijn verleden op de naam „Prinses Marijkehal". Het vorig jaar nog heeft men zeer dure neonletters op de hal aangebracht, nieuwe letters zouden duizenden guldens kosten. Een plaatje met gevoel uit Kopenhagen Voor de Leidse kantonrechter Lelijke „Eend" krijgt sterkere motor Citroën is gisteren met een nieuwe versie van de Lelijke Eend 'voor de dag gekomen. De Eenden zullen bin nenkort een motor van 18 pk hebben (tot nu toe 16). Daardoor zullen zij nu een goed-meekomend verkeers deelnemer gaan worden. Vooral de acceleratie is verbeterd. Daarenboven heeft de Citroën een super de luxe Eend gelanceerd, die natuurlijk ook met de nieuwe motor is uitgerust, maar bovendien met schuimrubber banken waarvan de voorbank ver stelbaar is, verder echte deurknop pen en een ruitensproeier. De ster kere motor heeft de prijs van de eenden ongeveer f 60,- omhoog ge bracht. De Super de Luxe Eend zal f 4420 gaan kosten. Rechter liet de deuk voor wat zij was (Advertentie) naar Brazilië vertrokken. „Wij hadden de schade van 3.50 al geregeld, maar twee maanden la ter kwam hij zowaar met zijn bum per aansjouwen en een rekening van 43 voor een nieuwe bumper." Dit protest tegen de wel wat ver late schadeclaim van de betreffende partij klonk uit de mond van een 51- jarige tuinder uit Noordwijk, die voor de Leidse kantonrechter terecht stond, omdat hij in de avond van de 11de november op de Lijnbaan weg met zijn auto tegen een voorligger was opgetreden, toen deze sterk werd afgeremd vanwege een wegomleg- ging. De tik kwam zacht aan en de schade beperkte zich tot een verbo gen uitlaat: kosten 3.50. „Ik merkte pas later die deuk in mijn bumper en omdat deze er vol gens mijn garagehouder moeilijk kon worden uitgehaald kocht ik maar een nieuwe," antwoordde de tegen partij desgevraagd. „Ik heb die bum per bij mij, want hij liet hem bij mij achter, dus kunt u zelf zien, dat het maar een klein deukje is," bood ver dachte aan. Toen de bumper even la ter op tafel kwam zochten de magi straten naarstig naar „die onrepareer- bare" deuk, die zo minimaal was, dat de kantonrechter geen moment aar zelde om de schadeclaim af te wij zen. De triomferende tuinder had geen enkel bezwaar tegen 35 boete. „U staat terecht wegens overtreding van de vuurwapenwet". Nuchter en ge- rechtszakelijk deelde de kantonrechter, mr W. de Konilng een 18-jarige lyceist uit Oegstgeest zoals gebruikelijk mede voor welk hem ten laste gelegd feit hij zich verantwoorden moest. Achter deze In strikt ambtelijke bewoordingen ge stelde mededeling bleek even later echter een uniek geval van gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel te schui len, dat rampzalige gevolgen met zich mee had kunnen brengen. Hoe rampza lig die gevolgen hadden kunnen zijn, kwam tijdens het onderzoek ter zitting uitvoerig ter sprake en dit bracht de kantonrechter tot de conclusie: als men dat in Oegstgeest had geweten, zou geen enkele Inwoner meer rustig zijn gaan slapen". Tot 28 augustus 1962 al thans. Op die datum kreeg de Rijkspolitie te Oegstgeest namelijk „de tip" om eens een bezoek te gaan brengen aan het ouderlijk huls van verdachte en wel in het bijzonder aan verdachtes werkka mer op de hoogste verdieping. Wat de politieambtenaren op deze kamer aan troffen bracht hen aanvankelijk in stomme verbazing. Geen wonder overi gens, want het bleek een compleet arse naal te zijn van munitie en springstof fen waar elke saboteur jaloers op zou zijn geworden. Na een minitieus onderzoek en een even minitieuze „catalogisering" door enige snel gealarmeerde legerdeskun- digen op springstofgebied, bleek het privé-arsenaal van de lyceist o.m. te be- staan uit mitrailleur-, geweer- en revol verkogels, enkele honderden van elk soort en kaliber, enkele kilo's buskruit, tientallen blokjes trotyl (hoog-ontplof- bare stof), een grote hoeveelheid slag hoedjes en lonten en last but not least een gedeeltelijk door de lyceist zelf gedemonteerde landmijn. De hoeveel- Incident in rechtszaal JK SCHIET ZE KAPOT" In de rechtzaal in Breda heeft zich gistermorgen een incident voorge daan, toen de zeventienjarige Til- burger J. S. tegen wie wegens dief stallen en inbraken, waarbij eenmaal een brandkast was gekraakt, acht tien maanden gevangenisstraf was geëist, uit de zaal werd geleid. Toen hij zijn familie op de tribune zag zitten, ontstak hij in woede over de naar zijn mening veel te zware eis. „Als ik die straf krijg, schiet ik ze met een stengun achter die tafel allemaal kapot", riep hij dreigend uit. Een wachtmeester van de par ketwacht wilde hem tot bedaren brengen, maar de jongen begon zich hevig te verzetten. Er moest een tweede wachtmees ter aan te pas komen om de verdach te uit de rechtszaal te krijgen. heden van de diverse soorten spring stoffen, die verdachte op zijn kamer in voorraad had waren in totaal voldoen de om, aldus volgens een ruwe schat ting van die deskundigen, half Oegst geest te kunnen opblazen. Daar uit het onderzoek tevens duidelijk naar voren kwam, dat verdachte op zijn kamer zelf o.m. projectielen vervaardigde en en kele verwarmde teneinde ze „in vormp jes te kunnen gieten", behoeft het geen betoog, dat genoemde deskundigen met „stomheid" geslagen waren omdat „de hele zaak" niet in de luchit is gevlogen. Om van de landmijn-demontage niet meer te spreken. „Ik wilde graag een grote en unieke verzameling aanleggen en dat experimenteren was een hobby ven me", beantwoordde verdachte de vraag: „waarom deed u dat toch", die de kantonrechter hem stelde. „Uw va der wist nergens van en dacht niet ad ders dan dat u op uw kamer onschul dige scheikundige proeven nam". Ver dachte knikte en zweeg. Hij knikte ook zwijgend toen de offi cier, mr C. Sluijk, hem vroeg of hij deze uiterst gevaarlijke hobby nu had opge geven en hem daarna adviseerde zyn verzamelwoede tot postzegels c.q. min der levensgevaarlijke objecten. In zijn vrij scherp gesteld repuisitoir ging de officier het onderzoek nog eena nauwkeurig punt voor punt na, waarbij hij de nadruk legde op het feit, dat verdachte niet alleen genoemde projec tielen en springstoffen langs onverklaar bare weg verzamelde, doch er eveneen# mee experimenteerde. Daar verdachte slechts een overtre ding van de vuurwapenwet ten laste was en kon worden) gelegd en hij te vens 'n „blanco strafregister" hads be paalde hij zijn eis tot 50 boete subs 10 dagen met verbeurdverklaring van de gehele in beslag genomen en vrij kostbare voorraad. Geen argwaan. In verband met deze inbeslagname „het heeft mij nogal wat geko9t om die verzameling bij elkaar te krijgen" en het feit, dat hij zelf de boete zal moeten opbrengen, verzocht verdachte uiterste clementie. In zijn vonniswijzing kon de kantonrechter niet nalaten uiting te geven aan zijn grote verwon dering, dat deze jongeman dit alle# heeft kunnen ondernemen zonder arg waan te wekken, uiteraard in eerst# instantie bij zijn huisgenoten. Dat hij zijn vader met een kluitje in het riet kon sturen door de bewering: Ik neem enige scheikundige proeven" noemde de kantonrechte op z'n zachts uitge drukt „volkomen onbegrijpelijk". Reke ning houdende met het feit dat ver dachte nog scholier i6 en door de inbe slagname van zijn verzameling al een fikse financiële straf kreeg, bepaalde hij zyn vonnis op 25.boete subs 5 dagen alsmede een niet mis te verstan# waarschuwing voor de toekomst. Engelse narcissen voor Nederland De zestien-jarige Petnonella J. Snoek uit Abcoude liep gistermiddag verwondingen op toen zij, wachtend voor de overweg Gein-Noord te Ab coude, werd getroffen door een uit een passerende D-trein geworpen leeg bierflesje. Het meisje liep beenver wondingen op en kon, na onder dok tersbehandeling te zijn geweest, naar huis terugkeren. Tegen een passagier van de D-trein, een Amerikaans militair werd terza ke proces-verbaal opgemaakt. De trein was op weg van Amsterdam naar Duitsland. De 22-jarige mevrouw B. Schermer-de Graaf en de 23-jarige heer A. Schermer hebben in het stadhuis van Zaandam een herhaling gegeven van hun huwelijk van 13 maart, waarbij de foto's, buiten de schuld van de fotograaf Dolf Muns, waren mislukt. Foto: de fotograaf in aktie, terwijl de ambtenaar van de burgerlijke stand de heer J. Kraaien, voor de eerste maal in rijn leven een „familieregister" uitreikt aan een echtpaar dat al drie weken getrouwd is. Het bruidsmeisje gelooft kennelijk nog steed# niet geheel in de fotograaf Van het kanaaleiland Guernsey worden door de lucht grote aantal len bloeiende narcissen naar Neder land gebracht voor levering aan Zweden, Finland en West-Duitsland, maar vermoedelijk ook voor het eigen land. Deze ongebruikelijke or ders van Nederlandse handelaren zijn het gevolg van de strenge win ter, waardoor de kwekers in Neder land nog niet voldoende bloemen voor Pasen voorhanden hebben. Het ii de eerste keer, dat de snijbloemen in zulke hoeveelheden van Guernsey naar het vastenland worden overge- Inobt Maandag 8 april, de dag, waarop in Canada algemene verkiezingen wer den gehouden, nog even dit plaatje van de verkiezingscampagne van T. C. „Tommy" Douglas, leider van de Canadese nieuw democratische partij. In Hamilton, Ontario, mengde Douglas (rechts met bril) zich, zoals het een goed democraat op verkiezingstoernee past, onder de stakende arbei ders van de plaatselijke Coca Cola fabriek, waarbij hij zelfs het bepaalt niet onopvallende bord „staking" van de „Soft Drink Workers" om nek hing. MEISJE GEWOND MILITAIR WIERP FLES UIT TREIN:

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3