3)e &2ld6e6oti/fccmt Joodse recherche jaagt op medewerker van Eichmann Nog 100 Spaanse kompels ontslagen 47 DODEN GEEN OPLOSSING VOOR MIJNCONFLICT Gevechten in Laos Grote scheepsbrand in Griekenland Paus ondertekent nieuwe encycliek I Chinezen ontslaan Belgische gevangene POLITIEK EINDE VAN DIEFENBAKER Man vermoordt vrouw en kind, schoonouders en zwager Twee anderen verwondde hij Hoogwaterstanden DINSDAG 9 APRIL 1963 53e JAARGANG Het ging er Spaans Directeur J. F. J M KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN aan toe Telef2 0 9 3 5 - Bed. 20015, 35594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Vervolger van Nederlandse joden in Zwitserland ondergedoken Een gewezen medewerker van Adolf Eichmann, die lange tijd op een Oostenrijks paspoort in Milaan heeft gewoond als directeur van een handelsonderneming, die betrekkin gen met het oostelijke blok onder houdt, dr. Erico Ra ja, is door het Joodse documentatiecentrum in We nen, dat ook Eichmann in Ai-gentinië heeft opgespoord, geidentificeerd als Erich Rajakovic. Hij is in 1905 in Triëst geboren, dat toen tot Oosten- rijk-Hongarije behoorde. Hij heeft steeds zijn Oostenrijkse nationaliteit behouden. Tijdens de oorlog werkte Rajakovic nauw met Eichmann samen als hoofd van het bureau voor Nederlandse jo den en als hoofd van het Poolse con centratiekamp Nisko, waar 6.000 jo den werden omgebracht. Na de oor log heeft hij lange tijd in Argentinië gewoond, waar hij contact met Eich mann onderhield. Na de val van Pe- ron keerde hij naar Europa terug. Erico Ra ja heeft vrijdag per auto zijn woning in Milaan verlaten, sa men met zijn vrouw. Volgens de afdeling politieke za ken van de Milanese politie heeft Interpol dadelijk na het einde van de oorlog, toen Oostenrijk door de Russen was bezet, de Milanese poli tie inlichtingen gevraagd over een zekere Rajakovic, maar er woonde niemand van die naam in de stad. SPOORLOOS Inmiddels is Erich Rajakovic spoor loos verdwenen. Volgens het hoofd van de Joodse documentatiedienst in Wenen, Simon Wiesen thai, die poli tie en pers attent had gemaakt op Rajakovic, die onder de naam Erico Ra ja in Milaan woonde, zou deze zich al in veiligheid hebben gebracht. De echtgenote van Rajakovic was maandag nog in Milaan, terwijl zijn zoon zich in Melide, vlak bij Lugano bevind, waar maandagochtend ook Rajakovic nog was gezien. Volgens de heer Wiesenthal is Ra- De Limburgse staatsmijnen heb ben vandaag de 100 Spaanse onder grondse mijnwerkers bij de staats mijn „Hendrik" in Brunssum, die vo rige week woensdag en donderdag in staking waren gegaan, hun ontslag aangezegd omdat zij na drie dagen niet op het werk zijn verschenen. Dit heeft de voorlichtingsdienst van de staatsmijnen vandaag desgevraagd verklaard. De Spanjaarden waren onderge bracht in het gezellenhuis „De Egge" in Brunssum. Zij besloten zich vori ge week solidair te verklaren met hun meer dan 200 stakende landge noten bij de staatsmijn „Maurits" in Geleen, die sedert jl. dinsdagavond in het gezellenhuis „Leyenbroek" in Sit- tard in staking gingen en donder dagmiddag ontslagen werden. Met het ontslag, dat vandaag in Brunssum gevallen is, zijn alle 300 stakende Spanjaarden in „Leyen broek" en „De Egge" thans ontslagen. jakovic in de tweede wereldoorlog leider van een concentratiekamp in Polen geweest. Na een functie in Praag ging hij naar Nederland, waar hij aan de jodenvervolging deelnam. In het proces-Eichmann werd zijn naam herhaaldelijk genoemd. In Zwitserland? Intussen is de activiteit van de jagers achter Rajakovic verplaatst naar Zwitsers gebied, waar de ge zochte in Ticino moet zijn onderge doken. Tijdens het weekeinde bereik te hij, samen met zijn zoon de Itali aans-Zwitserse grens. De zoon heeft echter zijn intrek genomen in een landhuisje te Melide bij Lugano, wel ke woning eigendom is van Raja kovic. De Joodse rechercheurs hebben zich nog niet tot de Zwitserse politie om hulp gewend. Overigens melden Italiaanse verslaggevers dat de Jood se documentatiedienst nog steeds op het spoor is van Rajakovic. Het gaat er maar om langs welke wegen ze de jacht met succes kunnen volein den. De Nederlandse regering onder zoekt de juridische mogelijkheid Ra jakovic eventueel in Nederland te doen berechten. Uitlevering door Zwitserland schijnt mogelijk te zijn, omdat de gezochte Oostenrijks staats burger is. CUNARD-LINE VERLEGDE EINDPUNT NAAR ROTTERDAM De Britse Cunard-line, eigenaresse van o.a. de befaamde „Queen"-sche- pen, heeft haar blik gericht op het vasteland. Vandaag is Rotterdam of ficieel ingewijd als terminal van de diienst op Canada die onderhouden zal worden door de 23.000 dw tonners „Carmania" en „Franconia" en woensdag begint een nieuwe dienst van Napels via havens aan de Mid dellandse Zee naar New York. De „Carmania" is gistermiddag als eerste uit Rotterdam vertrokken. Za terdagnacht was het schip de haven van de Maasstad binnengelopen. De verlegging van het eindpunt naar Rotterdam betekent een geduch te concurrentie voor o.a. de Holland- Amerika lijn, die overigens de „trek naar het oosten" heeft gevolgd door het eindpunt van de „Maasdam" naar Bremerhaven te verplaatsen. Autobus dook in rivier in Kenia Een autobus met 85 mensen, al len negers, is zondagmiddag in Kenia in de rivier de Tiva gereden. 47 inzit tenden, onder wie 31 vrouwen en 7 kinderen, verloren het leven. De bus was ingericht voor het ver voer van slechts 49 personen. Op een brug verloor de chauffeur de macht over het stuur. Hij kwam er zelf goed af en heeft 25 kilometer gelo pen om in de dichtstbijzijnde dorp hulp te halen. Hij arriveerde daar maandagochtend om 3 uur. De inzit tenden behoorden tot een religieuze secte en waren op weg naar een godsdienstplechtigheid. Spanjaarden mogen (met loon) naar huis Het conflict met de stakende Spaanse arbeiders in de mijnen in Limburg is nog niet opgelost. Vanaf drie uur gistermiddag is er beraad slaagd over een oplossing van het ge schil. Eerst na elf uur gisteravond zijn de delegaties van de staatsmijnen en de stakers uiteen gegaan zonder een stap nader gekomen te zijn in het reeds zes dagen durende geschil. De besprekingen zijn afgebroken. De Spanjaarden, die het werk niet zullen hervatten, blijven gehuisvest in de gezellenhuizen „Leijenbroek" te Sittard en „Egge" in Brunssum. Naar aanleiding van het afbreken van de onderhandelingen tussen de hoofddirectie der staatsmijnen en de stakende Spaanse arbeiders, hebben de staatsmijnen in een communiqué o.a. meegedeeld, dat tijdens de be sprekingen in tegenwoordigheid van de directeur-generaal van het Spaan se instituut voor de emigratie en de consul-generaal van Spanje te Rot terdam, is gebleken, dat met betrek king tot de gerezen moeilijkheden geen overeenstemming kon worden bereikt. De staatsmijnen hebben hierna in een bekendmaking aan de Spaanse arbeiders er op gewezen, dat deze de keuze hebben zich de komen de dagen al of niet voor tewerkstel ling aan de melden. Aan degenen, die zulks niet willen en naar Spanje willen terugkeren, zal het him toekomende loon worden uitgekeerd. Tevens zullen zij een reis biljet naar Spanje ontvangen. De staatsmijnen zijn van mening, dat de huisvesting van de Spaanse arbeiders aan redelijke eisen voldoet. Zij verklaren zich alsnog bereid, daarover gerezen meningsverschillen aan de bevoegde autoriteiten voor te leggen, een en ander overeenkomstig de arbeidsovereenkomst en het wer- vingstractaat tussen Nederland en Spanje. Terwijl in Parijs een conferentie van de Zoavo, de zuidoostaziatische- verdragsorganisatie aan de orde is, werd maandag uit de Laotiaanse hoofdstad Vientiane gemeld, dat in de Vlakte der Kruiken hevige ge vechten getande zijn. De neutralisten zijn daar slaags geraakt met hun vroegere bondgenoten, de communis tisch gezinde Pathet Lao beweging. Het schijnt er thans in de Vlakte der Kruiken voor de neutralisten, onder leiding van generaal Kong Lae, slecht uit te zien. Zij zijn door hun linkse landgenoten reeds uit de be langrijke stad Xieng Khoeang ver dreven en generaal Kong heeft een dringende oproep tot Vientiane ge richt om snel versterkingen te sturen naar het vliegveld in de vlakte en naar de aldaar gelegen stad Khang Khay. Westerse militaire kringen ge loven, dat generaal Kong over onge veer vijfduizend man beschikt terwijl de Pathet Lao er wellicht tiendui zend heeft. De pro-communistische beweging zou nog versterkt zijn door overgelopen neutralisten. Gistermorgen is brand uitgebroken aan boord van het 20.000 ton meten de Griekse passagiersschip „Brittan- nia", dat zich voor reparaties op een scheepswerf bij Athene bevond. De brandweer van Athene en Pireaus, die onmiddellijk gealarmeerd waren, konden de brand niet intomen zodat het schip naar zee gesleept moest worden. Het schip is geheel verloren gegaan. Acht mensen werden ernstig gewond. Drie leden van de beman ning worden vermist. Paus Johannes XXIII heeft van ochtend in zijn privé bibliotheek zijn handtekening geplaatst op vijf exem plaren van de nieuwe encycliek Pa- cem in terris, welke morgen zal wor den gepubliceerd. Vier exemplaren zijn bestemd voor de Vaticaanse ar chieven, één voor de Paus zelf. Ofschoon de encycliek reeds het begin van de vorige week gereed was en -^oor vertaling afgegeven, zijn tot maandagavond j.l. toe nog wijzigin gen, afzwakkingen en weglatingen aangebracht door medewerkers van de Paus. Na de ondertekening sprak Paus Johannes een kort woord, waar van de tekst hedenmiddag zal wor den vrijgegeven. Vele artsen kunnen geen waarnemer krijgen Vele artsen, die deze zomer met vakantie willen, zullen geen waar nemer kunnen vinden. De Konink lijke Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunde adviseert artsen zoveel mogelijk met hun collega's uit hun naaste omgeving tot een afspraak te komen. Dit betekent dat tal van doktoren tijdens hun vakantie dub bel zullen moeten werken. Huisartsen kan geen enkele ga rantie worden gegeven door de Maat schappij, dat zij een waarnemer zul len krijgen. Er zijn er namelijk veel te weinig beschikbaar. Het aantal waarnemers, dat bij het bureau der Maatschappij staat ingeschreven, is met meer dan vijftig procent gedaald. De Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde heeft alle artsen, die in staat en bereid zijn als waar nemer te fungeren, opgeroepen zich bij haar te melden, zodat men in de eerste plaats zieke doktoren kan hel pen en daarnaast een regeling kan treffen voor huisartsen, die wellicht anders niet met vakantie zullen kun nen gaan. Een voormalige Belgische militair van de V. N.-troepen in Korea, Louis Joseph Verdijck, is verleden week na 10 jaar in Chinese gevangenschap te hebben gezeten in Honkong ge arriveerd. Hij zou zondag naar Bel gië terugkeren. Verdij ck vreest, dat hij zich na zijn terugkeer voor een krijgsraad zal moeiten verantwoor den wegens desertie. Hij was, na een jaar in de gelederen van de V. N. te hebben gestreden, naar België teruggezonden maar had daar ver zocht, „de strijd tegen het commu nisme" voort te mogen zetten, het geen werd toegestaan. Na de af kondiging van de wapenstilstand liep Verdij ck met een vriend naar de Chinezen over, die hém echter niet zo vriendelijk ontvingen als hij zich had voorgesteld. Hij werd gevangen genomen, kreeg een hersenspoeling en werd te Peking ingewijd in de communistische leer. Hij wist echter uit een staatsboerderij te ontsnappen. Op zijn vluchtvermoordde hij een Chinese soldaat en uiteindelijk werd hij gegrepen en in Tsinan gevangen gezet. Daar had hij, naar zijn zeggen, gedurende vier jaar als proefkonijn gediend voor medische experimenten. De nieuwe zaakgelastigde voor ons land in Djakarta, drs. C. D. Barkman, bij aankomst aan het ministerie van buitenlandse zaken, in Den Haag. Liberalen winnen verkiezingss trijd in Canada De Canadese liberale partij blijkt bij de gisteren gehouden verkiezin gen nog net geen absolute meerder heid te hebben behaald. Nu de uit slagen vopr 260 van de 265 zetels be kend zijn is het bijna zeker dat de twee splinterpartijen zullen moeten meewerken om Lester Pearson als leider van de grootste partij premier te doen worden. De liberalen hebben tot nu toe van 260 zetels er 126 be haald, de conservatieven 93, de partij van het sociale krediet 24 en de nieuwe democraten 17 zetels. Wan neer deze partijen samenwerken zal de conservatieve regering van John Diefenbaker, die nu zes jaar aan de macht geweest is, worden vervangen. D-> huidige premier wilde vanmorgen vroeg echter zijn nederlaag nog niet toegeven. De conservatieve partij heeft de SATELLIET ECHO 1 WEER ZICHTBAAR De Amerikaanse ballonsatelliet Echo 1 zal de komende dagen 's avonds weer te zien zijn. De satel liet is zichtbaar aan de zuidelijke hemel en vertoont zich als een hel dere ster, die van west naar oost gaat. De satelliet bevindt zich op een hoogte van ongeveer 1500 kilo meter. De satelliet wordt zichtbaar op 8 april 20.35 uur, 9 april 21.35 uur, 10 april 20.35 uur en 11 april 21.35 uur. Deze wrakstukken bleven over van een grintauto, welke op een overweg tussen Hengelo en Oldenzaal door de lokomotief van de Holland-Scandinavië-expres werd gegrepen. De chauffeur werd met een shock naar het r.k. ziekenhuis in Hengelo overgebracht* Een man, naar wie de politie zocht in verband met een eerder op de dag gepleegde moord op vijf mensen, is een katholieke kerk in New Roebelle binnengelopen en heeft zijn revolvers aan een priester overhandigd. Kort daarop verscheen de politie en nam de man, de 30-jarige Chuck Handon, in hechtenis. De priester heeft verklaard, dat Handon, nadat hij zijn revolvers afge geven had, kalm op een bidstoel plaats nam waar hij de komst van de politie afwachtte. Rechercheurs vonden in de slaapka mer van die man de lijken van zijn 26-jarige vrouw en zijn vierjarig zoontje. Beiden waren tijdens hun slaap door het hoofd, geschoten. In een andere kamer lagen de lijken van de ouders van de vrouw, die eveneens waren doodgeschoten. In een derde kamer werden nog drie zoons van het laatste echtpaar gevon den. Een van hen was dood, een twee de levensgevaarlijk gewond en de derde werd aangetroffen met een schotwond in de hand. Het echtpaar Handon leefde sinds drie jaar gescheiden. De vrouw had met haar zoontje haar intrek geno men bij haar ouders. De dader, die reeds meerdere malen werd veroordeeld voor verschillende dielioten, is het huis binnengedrongen en heeft daar zijn wapens op de slachtoffers leeggeschoten. laatste tien maanden met een zeer krappe meerderheid geregeerd dank zij de steun van leden van de partij van het sociale krediet. Wanneer Lester Pearson aan de macht komt zal dit voor de eerste maal zijn. Zeven ministers van het kabinet Diefenbaker zijr door de liberale overwinning uitgeschakeld, onder wie de minister van buiten landse zaken, Howard Green. De leiders van de Nieuwe Demo craten en van de partij voor het so ciale krediet lieten maandagavond in een vraaggesprek voor de televisie doorschemeren, dat hun partij een minderheidsregering van de liberalen zou steunen. Politieke waarnemers menen, dat Pearson de verkiezingsuitslag zal op vatten als een mandaat voor onmid dellijke aanvaarding van kernladin gen van de Verenigde Staten voor de Bomarc raketten en supersonische Voodoo-straaljagers in Canada, en van atoomwapens voor de Canadese strijdkrachten in Europa. Voor premier Diefenbaker betekent het verlies het einde van een poli tieke loopbaan. Zijn voormalige mi nister van defensie, Douglas Hark- ness, zei maandagavond, dat Diefen baker als leider van de conservatieve partij zal moeten worden vervangen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina'* VERANDERLIJK MET WAT REGEN De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een omvangrijke depressie bevindt zich in het zeegebied tussen Spanje, de Azoren en Engeland. Aan de rand hiervan naderen over Frankrijk en kele fronten, die van regen vergezeld gaan. Hun verplaatsingssnelheid is niet groot, maar het ziet er naar uit dat ze het komende etmaal ons land bereiken, Randstoringen, die bij Spanje tot ontwikkeling komen zul len het weer op wat langere termijn een onbestendiger karakter geven. Maar het blijft verder vrij zacht weer. De wind zal matig zijn en waaien uit richtingen tussen zuid oost en zuidwest. 10 April: v.m. 4.14; n.m. 16.28 (springtij) ZON- EN MAANSTANDEN 10 April: zon op 05.57, onder 19.27; maan op 20.57, onder 06.58. KORRELTJE

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1