\hf Amerika ISRAEL WIL VAN DE NEGEB-WOESTIJN EEN GROTE GRAANVLAKTE MAKEN... Onderwijs, grondslag der ontvoogding WATERPROBLEEM SPOEDIG OPGELOST? Vele geleerden werken aan opbouw van het land OP ZOEK NAAR WATER! op een keerpunt Weizmann-lnstituut maakt bijna onmogelijke waar Israël heeft te kampen met enorme problemen op het gebied van de watervoorziening maar het land neemt byna 90 van de wereldpro- duktie van het zgn. „zware water", dat in atoomreactoren wordt gebruikt, voor zijn rekening! Israël bestaat voor drievierde deel uit woestij nen maartoch behoort het tot de grootste graanproducerende landen van de wereld Deze hoogstmerkwaardige tegenstellingen in het jonge Israël, die overal ter wereld zo sterk de aandacht hebben getrokken, zijn geboren in de gebouwen van het Weizmann-lnstituut in Rehoboth. Hier werken vele geleerden dag in en dag uit aan de opbouw van Israël, dat nog niet zolang hun vaderland is want ruim vijftien jaar geleden waren deze geleerden nog Polen, Engelsen, Nederlanders of Fransen er eerst een goede kaart van de bo dem werd gemaakt. Vervolgens wer den er ompinstallaties geplaatst op de rijkste waterbronnen en wat dit aangaat heeTt de isotopendienst van het Weizmann-lnstituut een grote Dank zy deze bekwame en vindingrijke geleerden heeft Israël in de Iaalste vindingrijkheid aan de dag gelegd, lien jaren prachtige successen geboekt. Zo zyn er meer dan dertig miljoen die vo°r Israël van onschatbare be- bomen geplant, is men in staat gebleken 300 kg. tomaten per meter tekanis is geweest. Een vindingrijk- vochtige steen (een cultuurmethode zonder aarde) te oogsten en heeft men 'ie vertrouwen wettigt, dat zeer vernuftige installaties gebouwd ten behoeve van de ontwikkeling van de Israel het grote probleem van het atoomenergie. Installaties, die naar alle delen van de wereld worden verzon- watertekort na verloop van tijd ge- den! heel zal kunnen oplossen! komstig uit alle werelddelen, in de Zolang er echter nog geen voldoen- zestien afdelingen van het Weizmann de water is om van de droge Negeb- Instituut en zij houden zich o.m. be- woes^Jn een grote graanvlakte te zig met toegepaste wiskunde, elec- ma^en- zUn de Israëliërs nog genood. 1934 werd''~de~Vrondsla£'Wleed tronenleer, kankerbestrijding enz zaa^t ve, £"aan elders te kopen. En iyd4, wei a ae gronasiag geiega .zij betalen dit voor een belangrijk voor het beroemde Weizmann-Insti- Maar in het bijzonder is men er gein- dee, met dfi opbrengst van ricini. tuut als wetenschappelijk centrum teresseerd in studies betreffende het pittc„ van dit land. In dat jaar namelijk water en alles wat daarmede verband heeft de geleerde Chaim Weizmann houdt, de fotosynthese, de botanische ergens in een yerlaten omgeving het afstammingrleer en de kankerbestrij- laboratorium „Daniël Sieff" opge. ding. richt. Het was het eerste laboratori- Een van de grootste problemen, die de pharmïceutachL e^enfchlToenTs urn op het geb.ed van de organische het instituut tot een oplossing tracht de ricinusolie van grote waarde voor chemie op Palestijnse bodem. Een la. te brengen, betreft het „vasthouden'' industriële doeleinden De olie i* hii- boratorium, dat reeds spoedig een van het regc .water in hun land. Het voorbeeld indipn 7e alt-hens vnirfnon grote naam kreeg in de wereld van tekort aan water in laraël ia name- eLlttverd ia een ho^afrdï de wetenachap. En terecht want lang lijk geenazins te wijten aan een ge- voó. voor het ontstaan van de petrochemie ringe regenval. Integendeel want er Enorme resultaten Reeds voor het bestaan van Israël, Belangrijk werk smeermiddel voor vliegtuigmotoren bijv. slaagde Weizmann er in een me- valt over het algemeen evenveel regen p^astfc-^n^ei^ndi^ri^^e^oeDf^- thode te ontwikkelen om aceton te als bijv. in Londen. Het regenwater eino-amrto-fUiiirhorion fabriceren uit... kastanjes. Een ont_ in Israël echter filtreert naar onder- wordt zelfs ieder jaar ^oter016 dekking, die van zeer grote beteke- grondse .,eren, die tweederde van de Ophet gebLd va^de^erbou^ van nis is geweest. Aceton was namelijk behoefte aan water zouden kunnen ricinuszaden - zeer belaneriik voor in zeer grote hoeveelheden nodig dekken in het land. indien zij volle- S hift hef Wef^ï voor de vervaardiging van syntheti- dig benut zouden kunnen worden! tuut 00^ sche rubber! r belangrijk werk gedaan Om deze ondergrondse bronnen te o.m. door het kweken van zeer ge- Thans werken 200 geleerden, af- kunnen aanboren was het nodig, dat zonde ricinusplanten, die een grote oogst geven. Niet alleen was dit be langrijk voor het deviezenlaatje van de jonge staat maar bovendien was het een prestatie, waarmee het Weiz. mann-Instituut veel wetenschappelij ke eer inlegde. Hetzelfde kan ook wor den gezegd van de prestaties van het instituut op het gebied van de pom- poenverbouw. Maar bijna ongelooflijk is de wijze, waarop het Weizmann-lnstituut er in geslaagd is middelen te vinden voor het in cultuur brengen van de dorre woestijnstreken door het aan leggen van plasticlagen, die de ver damping van het water vertragen. Het onderzoek leidde zelfs tot de ontdekking van een goede methode om brak water bruikbaar te maken en wel door dit water via elektrisch geladen vliezen te filtreren. Een methode, waarbij en passant ook nog zout wordt gewonnen Geen subsidies De Amerikanen verlenen het insti tuut zeer grote subsidies en zij be schouwen deze als uitstekende beleg gingen. Zij hebben bijv. de grootste bewondering voor het feit, dat tij dens de bestudering van niet minder dan 800 soorten pompoenachtige plan ten, de geleerden van het Weizmann- lnstituut zich plotseling interesseer den voor één soort, de Echalin Elate- rium, reeds bekend in de tijd van de Romeinen om de geneeskundige eigen schappen. De geleerden maakten hieruit een nieuwe substantie, de Ela- tricine, een geneesmiddel tegen een bepaald soort kanker. Deze ontdek king werd gedaan dank zij een voor treffelijke samenwerking tussen de biochemisten en de geneeskundigen. Kottom, de staat Israël moge nog jong zijn, het heeft in het Weizmann- Irstituut een wetenschappelijk cen trum, dat tot voorbeeld kan strekken voor vele grotere en oudere staten! VICTOR LENOIR - /~vfcL-„. Aan de ontwikkeling wordt in Israël bijzonder veel aandacht geschonken xoant Israël ge looft in de triomf van de geest. Foto boven: Hier staan de moderne gebouwen van het Weizmann-lnstituut, waaraan Israël zoveel te danken heeft. Foto onder: In de Negeb-woestijn moet eens een grote graanvlakte ontstaan. Dit is mogelijk volgens de geleerden van het Weizmann-lnstituut als het grote waterprobleem is opgelost. Dagelijks zoekt men naar een oplossing van dit probleem. Op deze foto een afbeelding van een put, die in Een belangrijke ontwikkeling Ja, meneer, ik heb een gezinDe negerchauffeur antwoordde met de lijzige stem, die de mensen van zijn ras eigen is, bevestigend op onze vraag, terwyl hjj met xtfn taxi een gat zocht in het byna potdichte verkeer van New Vork. „Ik ben er thans bovenop", voegde hij er aan toe. „Mijn kinderen hebben college gelopen en hebben thans een betrekking." In deze aanloop ligt gedeeltelijk de verantwoording besloten voor de algemene titel die wy aan onze Ameri kaanse reportage hebben gegeven: Amerika bevindt zich inderdaad op een keerpunt, op alle gebieden van de men selijke bedrijvigheid. Het historisch optimisme dat Amerika mogelijk een materieel rijk heeft gemaakt, wordt thans getemperd door het besef van tekortkomingen, die de verdere ontwikkeling van deze machtige natie zelf in het gedrang kunnen brengen. Wij zullen ons in de vast stellingen en beschouwingen die hierna volgen, beperken tot het vraagstuk van het onderwijs en dit laatste lo gischerwijze verbinden aan de kwestie rassenverhoudin gen. Tijdens ons verblijf in de States hebben zich de incidenten voorgedaan rond om de universiteit van Oxford in Mississippi en het is ons opgevallen hoe de meerderheid van de blanken die wy hierover aan de tand hebben gevoeld, hun afkeur hebben uitge drukt over het optreden van de gouverneur van de ze meest achterlijke staat van de Unie. Dit brengt ons meteen een typisch voorvalletje te bin nen tijdens een maaltijd op de vlootbasis van Norfolk var. Virginia, een staat die reeds tpt het zuiden wordt gerekend. Tegenover ons zat een professor in wiskunde, betrokken by de landsver dediging. Toen wjj uit zijn drawl" (temerige uitspraak) had den opgemaakt dat hij uit een zuidelijke staat afkom- stig was en het hem dan pok vroegen, liet hy ogen blikkelijk en bijna heftig opmerken, dat hij niet in Mississippi woonde maar geboren en getogen was in Georgia, waar men naar het schijnt heel wat verder is gevorderd met de oplos sing van de rassenkwestie. HET RECHT OP ONTVOOGDING Wanneer men het heeft over rechten en vrjjheden denkt men dikwijls aan de plicht van een staat zoveel mogelijk aandacht te beste den aan de geestelijke ont voogding van zijn onderda nen. Dit is in de eerste plaats een sociale kwestie. Dit is ook het geval in Amerika dat zich o.m. op Amerikaanse ruimte-pro- George Washington-univer- siteit bedraagt 500 dollar (f 1.800.—) per half jaar en men mag rekenen; dat een student ongeveer 3.000 dollar (ruim f 10.000.—) no dig heeft voor zijn studies, zijn verblyfs- en onderhouds kosten en allerlei uitgaven waar hij niet buiten kan. Het is gebruikelijk dat een student door eigen werk in een deel van zijn onderhoud voorziet. Aldus kunnen jon gelieden, die de cursussen van de school voor journa listiek volgen, verbonden aan de universiteit van Colum bia te New York hun budget verlichten, door voor een plaatselijk blad als occa sioneel berichtgever op te treden. VRIJHEID EN WAARHEID Er blijkt anderzijds een dringende noodzakelijkheid tot decentralisatie te be staan: het beste weten schappelijk onderricht krijgt men aan de universiteit van Californië, die een indruk wekkend aantal Nobelprijzen heeft geleverd en die een voornaam aandeel heeft in ontwikkeling van hpt VWVWWWWMWVtVWWVVUVVUVWWVWVVW het gebied van de ontwik keling van het individu op een keerpunt bevindt. In de „affluent society" (de maatschappij van de over vloed) die door John Ken neth Galbraith wordt be schreven in een economi sche studie, die beken inkt heeft doen vloeien in de Verenigde Staten is de indi viduele ontwikkeling inder daad achtergebleven op de materiële welstand. Nu is men er zich reken schap van gaan geven, dat het onderwijs in tegenstel ling met de algemene tech nologische ontwikkeling b.v. op anachronistische wijze is ingericht. De aanleiding hiertoe is historisch. De grondwet van 1789 heeft de staten inderdaad een zoda nige autonomie toegekend, dat zy elk hun eigen onder wijsprogramma's hebben opgesteld, en dat er dienten gevolge in dit domein geen eenheid bestaat. Dit heeft o.m. tot gevolg, dat een degelijk onderricht in he dendaags Amerika in vele gevallen veel meer dan in Europa een kwestie is van financiële middelen. Om aan de voornaamste privé- universiteiten zoals Harvard Yale, Columbia en Washing ton school te lopen is een waar fortuin vereist. Wij hebben de cijfers voor ogen: het studiegeld aan de gramma, maar het valt een jongeman, die b.v. in Iowa heeft gestudeerd niet ge makkelijk het hoge quota te bereiken, dat vereist is om in de beroemde inrichting van Berkeley binnen te geraken. Er is bovendien het uni verseel verschijnsel van de enorme groei van het aantal studenten waardoor het on derricht veel van zijn per soonlijk karakter verliest. Men houdt er in de States nochtans veel meer aan, dat persoonlijke contacten ont staan tussen leraren en stu denten en de onderlinge be trekkingen zijn op een meer democratische leest ge schoeid dan bij ons het ge val is. Tydens een discussie over onderwysvraagstukken in Airlie House bij Warrenton (Virginia) heeft een be stuurslid van de Washing- ton-universiteit aldus de vinger gelegd op een toe. stand, die gevaren Inhoudl voor de ontvoogding van de Duitse jeugd en voor de de mocratische ontwikkeling van dit land. Spreker was er te Berlyn getuige van dat de studenten het niel aandurfden het woord te nemen op een debat cjal speciaal voor hen op touw was gezet. „Herr Profes sor" is meer dan een titel of een hoedanigheid, het Is een vogelverschrikker die jonge menselijke mussen bij een al te bruusk gebaar doet uiteenstuiven. In de massa documenten waarmee wij overstelpt wer den tijdens ons dertigdaags verblijf in de Verenigde Staten hebben wij het pro gramma teruggevonden van het bewuste seminarie in het stemmige Airlie House. Op de voorpagina komt een zinsnede voor, geput uit de verklaring van Parijs van 19 januari 1962 en aangeno men door de Atlantische Conventie aldaar: „Vrijheid is onscheidbaar van de geest van objectieve waar heid." Gedachtenwisselin- gen kunnen nuttig zyn om tot die waarheid door te dringen en persoonlijke con tacten kunnen bijdragen tot het uitschakelen van mis verstanden. Die gelegenheid werd ons gelukkig af en toe geboden tijdens een tocht die nood gedwongen snel moest ver lopen, en die tot gevolg heeft gehad, dat sommige indrukken vaag en opper vlakkig zijn gebleven. Het is alsof men een haastige keu ze heeft moeten doen in een reeks foto's waarvan men alleen de zwarte en de witte tinten heeft gezien. En men is al heel tevreden wanneer men de gelegenheid krygt één beeld lang genoeg te bekijken om er een blyvende indruk van mee te dragen. OP DE GOEDE WEG De Indrukken, die wij opge daan hebben over de ras senverhoudingen zijn dan ook zwart-wit getint. De verklaringen van sommige Amerikanen, die wy toe vallig hebben ontmoet, dat de zwarte minderheid van 15 miljoen mensen b.v. op het gebied van onderwijs gelijke rechten geniet heb ben wy dikwijls horen te genspreken. De beweringen, dat zwarte studenten splin ternieuwe scholen stelsel matig vernielen hebben wy met een korreltje zout ge nomen, evenals die volgens welke de zwarten van hun stemrecht geen gebruik willen maken omdat zy geen belangstelling hebben voor politiek. Het is echter een feit, dat de Amerikanen ernstig wer ken aan een redelyke op lossing van 't rassenvraag stuk. Sedert president Ken nedy de teugels van het bewind in handen heeft, is men een flink stuk opge schoten met de uitschake ling van de ongelykheid op grond van overtuiging, gods dienst of huiskleur. Het gesprek met de New York- se taxichauffeur wijst er op, dat {ie volgende zwarte generatie meer zelfbewust za' optreden, dank zy haar verbeterde sociale stan ding. Die generatie zal zich kunnen beroepen op de op perste wetten van het land die luiden dat „iedere per soon het recht heeft zich vry te verplaatsen en zijn beroep te kiezen". Zoals de zaken thans staan beweegt de neger zich niet vry noodgedwongen verlaat hij het achterlijke gebied waar hy geen behoorlijk bestaan kan vinden en trekt hy noordwaarts waar hem be tere kansen worden geboden. GELIJKE RECHTEN De gelyke rechten die hy volgens de conservatieve elementen, zowel in de de mocratische als in repu blikeinse party geniet, be staan alleen in de verbeel ding. Maar in de openbare mening groeit het bewust zijn dat dringend een oplos sing dient gevonden voor dit schrijnend sociaal vraag stuk. Het is hierby verheu gend vast te stellen dat de „beter ingelichte Ameri kaan" er zich rekenschap van geeft dat het niet op gaat van op duizenden kilo meter afstand dekolonisatie te prediken in Afrika, ler- wyl een sterke minderheid In eigen land slechts in schyn gelyke rechten ge niet. Dank zy eeD betere voor lichting van de openbare mening en het doortastend optreden van de administra. tie-Kennedy Is hierin reeds een merkbare verbetering ingetreden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 12