Wie is de tegenstander van Feijenoord? BEN F IC A IS EEN BEDRIJF MET WERELDNAAM 54.000 LEDEN KUNNEN KIEZEN UIT 28 TAKKEN VAN SPORT SILVA EUSEBIO HUILDE BIJ HET ZIEN VAN EERSTE LOON Ze hebben alles tot een zangkoor ioe GROOTSTE LEVERANCIER VOOR DE NATIONALE FORMATIE DINSDAG 9 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANTPAGINA 10 Sport Lisboa e Benfica, expoente maximo do futebol Portugues! Deze regels staan zwart op wit in een boekje, dat de vriendelijke sekretaresse Maria Pereira aan elke bezoeker van „Het bedrijf" overhandigt en dat zij naar alle windstreken van de wereld stuurt, indien er inlich tingen over Benfica worden gevraagd. De regels worden voorafgegaan door de indrukwekkende mededeling, dat Benfica reeds twee maal kampioen van Europa is geworden en dat de vereniging tracht om modern voetbal te spe len. De regels zelf zeggen, dat de club gezien moet worden als de exponent van het Portu gese voetbal. MARIO ESI'EVES COLUNA is 26 jaar. Hij is reeds 23 maal in de nationale ploeg uitgeko men. Speelt gewoonlijk links binnen. Heeft een grote phy- sieke kracht. Heeft een onge lofelijk hard schot. Opereert zeer vaak als speerpunt van de aanval. Het kan moeilijk anders, want wie wat verder in het boekje de personalia van de spelers in een beetje fatsoenlijk Nederlands probeert te vertalen komt op een enkele uitzondering na steeds het woord „internacional" tegen en daarachter staat dan heel vriendelijk zoveel en zoveel maal. Het staat er zo vaak, dat geschreven mag worden, dat Feijenoord woensdag niet alleen tegenover Ben fica, maar ook tegenover het Portugese elftal staat. Aguas opgevist in Angola Romantische verhalen zijn er genoeg bij Benfica. De levens- story van de fameuse Eusebio is er één. De historie van José Pinto Carvalho Santos AGUAS geeft ook voldoende stof tot meditatie. Hij is feitelijk de grote man van Benfica. Euse bio meer de opkomende ster. Aguas werd enkele jaren ge leden door ijverige scouts opge vist in Angola. In die kolonie van Portugal had de brave man zich tot op dat ogenblik ver dienstelijk gemaakt door het jagen op grof wild. Daarnaast voetbalde hij wat. Hij deed dat echter zo goed, dat hij naar Lissabon werd overgeheveld. Hij werd de grondlegger van de internationale successen, die Benfica zou gaan behalen. Vijf jaren achtereen werd Aguas tot topscorer van de Portugese voetbalcompetitie gekroond. Extra-treinen naar Feijenoord-stadion giiliijji :f:i liAMiV,,!,1 iè is 32 jaar. Hij kwam veertien maal in het nationale team uit. Reeds in 1957 stond hij onder de Benficalat. Hij is een spec taculair doelman. Opmerkelijk zijn de „saves" met zijn hoofd en zijn benen. Vast vertrouiven schien een kleine overwinning zou behalen. Als de dappere Rotterdam mers daarna in de heksenketel van geen sterveling! Lissabon zullen staan, zullen zij het vermoedelijk (een bal kan raar rollen en er wordt geJuisterd, dat Benfica over zijn hoogtepunt heen is) niet redden. Benfica, met zoveel sterspe lers, heeft de Europacup te dicht in het bereik om die misschien niet voor een derde maal te grijpen, maar toch zeker de finale te halen. Wie denken zou, dat het Portugese voetbal iets is van de laatste tijd, vergist zich deerlijk. Reeds in het jaar 1904 werd door enkele ijverige lieden, die toevallig naar Engeland waren geweest, het voetbalspel ge ïntroduceerd en in hetzelfde jaar ontstond in de hoofdstad Lissabon wat later het veel geprezen en sterk bezongen Benfica zou worden. Wie zou menen, dat het Portugese voetbal gedurende een reeks van jaren slechts een aangelegenheid zou zijn van enige wijnverkopers en enkele vissers maatschappijen, vergist zich opnieuw, want reeds in 1912 (en dat is toch niet zoveel later dan het Nederlandse voetbal) trad Benfica over de grenzen en speelde het tegen het Spaanse Corunha en contra het Franse Racing de Paris. De zege, die de Portugezen een jaar geleden in het Amsterdamse stadion op Real Madrid behaalden, was waarachtig niet de eerste, want reeds in 1913, om heel precies te zijn op de 29e maart, stonden Real Madrid en Benfica tegenover elkaar en zegevierden de Portugezen met niet minder dan 70. I? F F17" 17 FJ F CTf}R 1F Parallel aan deze historie loopt IIIJIVD MILCj f. VsaXaMj praktisch die van het nationale team, Het Portugese voetbal was er reeds dat ,s'ecl}ts, 31 en '°e reis WU1OT„ vroeg, maar door allerlei omstandig- maakte (al naar gelang de politieke ,eerd en door leden beoefend. Er Daar het aantal Feijenoord-gan- gers in Leiden en omgeving vrij groot is geven wij hieronder een overzicht ingelast vanuit Den Haag. De ver van de reismogelijkheid per Neder- trektijden van deze treinen in Den landsche Spoorwegen. Haag zijn 18.15 uur en 18.46 uur. Om De trein, die om 18.10 uit Leiden «nstoitmg te hebben op dezetrei- „Expoente maximo do futebol Por- vertrekt en normaal niet verder "en moef_ ?len Ult .rt1, v ertrek" tugues"' Het staat er simpel, zwart gaat dan Rotterdam CS zal doorlo- ken om 1'-58 resp. iö.zó uur. op wit. Zal Feijenoord de exponent pen tot de halte Rotterdam-Feijen- De NS verzoekt ons het reizend van het Portugese voetbal kunnen oord-Stadion. publiek er op te wijzen, dat men tij verslaan? In Lissabon gelooft het Bovendien zijn door de N.S. twee dig aanwezig is voor het kopen van extra-treinen naar de halte Stadion plaatsbewijzen. ENORM BEDRIJF Benfica is niet zo maar een voet balclub, het is een enorm sportbe- drijf. Ook dat kan de secretaresse vertellen en ook dat staat te lezen in. de vele publikaties, die de club ver spreidt om aan populariteit te win nen. Niet minder dan 28 takken van sport worden door Benfica gestimu- wordt ondber leiding van Antonio Fa- ria dos Santos aan atletiek gedaan en hoe? Badminton, basketbal, biljart, wielrennen, gymnastiek, volleybal, tennis: het zijn allemaal sporten, die door (schrik niet) een gedeelte van heden dook het een aantal jaren on- omstandigheden), maar dat de laatste der. Nadat Benfica in 1915 het laatste Jaren eveneens links en rechts op^et internationale contact had gehad met toneel verschijnt en met suces. het Zwitserse Lausanne en het Spaanse Racing de Madrid, verdwe- I/F?F F? F7 F? F? F7/V nen de roodwitte jongens tot 1922 uit f ajmi.mi.mjii de internationale roulatie. Toen kre- Wie een beetje verder graaft in de de~58.l)00 ï®d«n wórden beoefend, gen zij voor het eerst weer een bui- geschiedenis van Benfica, komt tot tenlandse ploeg op visite en dat was de ontdekking, dat het team constant TFJ JT ATT 17/1A ATj^ Berzirkt Boedapest. Zeer graag had een aantal spelers heeft geleverd rr zx X ia.ajajajirmjm.jm.mj» Benfica een tegenbezoek gebracht, voor het elftal, dat de kleuren van Mag het dan een wonder heten, dat maar een dergelijk feest greep niet de natie vertegenwoordigde. de vereniging de beschikking heeft plaats. over een paleis, waarin de 3600 tro- Reeds in 1921 verschenen er twee feeën angstvallig worden bewaakt? JSYlf FMFNT spelers van de hoofdstedelijke rode Klinkt het dan zo eigenaardig, dat ajajitaajl i x garde in het nationale elftal. Victor deze sportclub een gebouw heeft, Van 1922 tot en met 1950 kreeg de Concalves en Ribeira dos Reis en waarin een bibliotheek en een thea- ploeg geen gelegenheid om in het Alberto Augusto (de namen zijn te ter zijn ondergebracht, waarin echter buitenland op te treden. Wel werden mooi om ze onvermeld te laten!) wa- ook een postzegelclub en een foto- regelmatig buitenlandse gasten ont- r®n eerste Benfica-mannen, die vereniging zijn gevestigd? Ook.... vangen, maar Benfica bleef slechts in het ereshirt streden en zo bleef een zangkoor! summier op de hoogte van de ont- gedurende een reeks van jaren. Dit alles zal niemand meer verba wikkeling van het inmiddels zo in- Slechts zelden verscheen het Portu- zen na jets van het geweldige leden- ternationaal geworden voetbal. gese elftal in het veld zonder Benfi- tal te hebben vernomen. Voetbal ca-jongens. Twee of drie waren er blijft echter de belangrijkste afdeling altijd wel bij en om die reden kreeg en het is om die reden, dat het sta de club een zekere populariteit, die dion (in het centrum van de stad door secretaresse Maria Pereira even- gelegen) nog onlangs werd vergroot tueel met verve uit de doeken wordt van 50.000 tot 80.000 plaatsen, gedaan. OPMARS In 1959 begon de grote opmars van OP REIS! In 1950 kon er eindelijk eens een buitenlandse trip af. De leiders plan den een trip naar Zuid-Afrika, waar tegen diverse selectieteams werd ge speeld. Het was nog niet de definitie ve doorbraak uit het betrekkelijke isolement. Vier jaar lang werd er weer geen enkele reis gemaakt, maar di® club, die voor de wedstrijd tegen eindelijk: in 1955 kon er een toernee Frankrijk niet minder dan vijf man af naar Zuid-Amerika. Benfica trad leverde. Serra, Artur, Auguas, Colu- op in Rio de Janeiro, Sao Paulo en na en Cavem, smaakten het genoegen Caracas en een jaar later mochten de interland in Parijs te mogen spe- de spelers zowaar een wedstrijd gaan len en ofschoon het een 5-3 neder- doen in Milaan. Iedereen had er de laag werd voldeden de heren toch wel smaak nu van te pakken. In 1957 trad en stelden zij ook hun plaatsje vei- Benfica maar liefst zeventien maal lig voor de wedstrijd tegen Duitsland, tegen eën niet-Portugees elftal aan, waarin Augusto debuteerde, maarde club bleef in de volgen de twee jaren thuis om in 1960 te gaan deelnemen aan de strijd om de Europacup, die wedstrijden teweeg bracht in Edinburgh en Boedapest. De internationale doorbraak was vol ledig. Verdiensten Verdienen de voetballers van Benfica bergen geld? Zij genie ten op de eerste plaats een maandsalaris, dat rond de 4000 escudos (circa f 350,-) bedraagt. Voor Nederlandse begrippen is dat een grijpstuiver, maar er zijn slechts weinig Portugezen, die kunnen zeggen dit te ver dienen. Alleen hoge functiona rissen komen zo ver! En daar naast ontvangen de voetbal lers ook premies voor gewon nen wedstrijden. Hoe hoog die liggen? Het hardnekkige gerucht doet de ronde, dat voor het verove ren van de Europacup in Am sterdam aan iedere man rond de f 10.000,- werd uitbetaald. TWEEMAAL CVP De top, voor wat de leveranties aan die landenploeg betreft, was be reikt. De clubtop nog niet. Deze werd „pas" gehaald in het seizoen 1960- 1961» toen achtereenvolgens Aarhus en Austria Rapid in de strijd om de Europacup werden uitgeschakeld en Barcelona in een opwiriiende finale te Bern na een verlenging met 3-2 werd geklopt. Dat betekende voor de Portugezen een nationale feestdag. Het betekende voor de Westeuropese voetballandenaandacht voor dat ploegje in Lissabon. De aandacht werd nog verscherpt in het volgende seizoen. Benfica be perkte de internationale bedrijvig heid geheel op de Europacup. Het Duitse Nurnberg FC, dat op eigen bodem met 3-1 won en dat dacht op fluweel te zitten werd op het terrein van Benfica afgemaakt met 6-0. Het volgende slachtoffer heette Tottenham Hotspur, een juweel van een team, dat in Lissabon met 3-1 verloor, maar het thuis tot een 2-1 zege bracht. Dergelijke grapjes ver oorloofde Benfica zich ook weer in dit seizoen. Er zit een lesje in voor Feijenoord,' dat helemaal geen reden heeft om „hoera" te roepen, indien het in Rotterdam misschien, héél mis- Drie jaar geleden liep hij met een schaamteschortje rond de lendenen door de brousse van Mozambique. Thans wordt hij als een van de rijkste voetballers van de wereld door de bevolking van Lissabon als een vorst gevierd. Zijn volledige naam is Silva fekréïra Eusebio. Zijn bij naam luidt Zwarte Ranter". In ejij^ele jaren heeft hij een voetbalreputatie opgebouwd, die even groot is als die van Alfredo di Stefano en Omar Sivori. In een zeer kort tijdsbestek is de eenvoudige negerjongen uitgegroeid tot een sportster. Morgén excelleert hij in het Feijenoord- stadion GERMANO DE F1GUEIREDO is 29 jaar. Hij fungeert als stopper en werd tien maal in het nationale team opgesteld. Hij heeft natuurlijke voetbal - intuitie. De laatste tijd schijnt hij uit vorm te zijn. Droom werd werkelijkheid Ja, nauwelijks drie jaar ge leden voetbalde de toen zeven tienjarige Silva Ferreira Eusebio aan de rand van de jungle. De jongens van de brousse hadden het wel eens in de verte ver nomen. Met voetballen kun je rijk worden. VERLEGEN JONGEN Droomde Eusebio daarvan? Was hij overtuigd van het an dere en betere leven toen hem op een goede dag, die niemand meer kan achterhalen, gevraagd werd of hij in een naburige stad eens wilde meespelen in een echte voetbalwedstrijd? Silva voelde er voor en hij deed zulke opmerkelijke dingen, dat hij en kele weken later in Lissabon vertoefde. Hij trainde onder lei ding van Bela Gutman, vermoe delijk de beste voetbalkenner van de gehele wereld. Eusebio, wat verlegen, wat timide, werd het grote voetbalmilieu binnen gehaald. „Indien je goed je best doet, kun je wat worden," zei de trai ner, die ervan overtuigd was, dat zün nieuwe aanwinst het zeer ver zou kunnen brengen. Silva werd door de clubleiders behandeld als porcelein. De zachte natuur van deze wonder- jongen mocht op geen enkele manier worden verstoord. Heel langzaam diende deze nieuwe ster in de juiste richting van het harde, zakelijke voetbal te wor den gebracht. TRANEN Op het einde van de eerste trainingsmaanden moest Silva bij de penningmeester van zijn club verschijnen. Hem werden enkele bankbiljetten in de hand geduwd. Had hij daarover niet gedroomd in de brousse? „Wat zullen mijn moeder, mijn zusters en broers blij zijn met dit geld." mompelde de voetbal ler. Zijn ogen fonkelden en over zijn donkere wang liep 'n traan. Zijn moeder, een weduwe die met vyf kinderen achterbleef, was immers alles voor hem. Nu kon hij haar gelukkig maken. Nu zou hij in staat zijn een an der, gelukkiger leven te gaan leiden. Eusebio, begrip hebbend voor geld, legde zich nog meer toe op het voetbalspel. Hij wilde wel hele dagen trainen. Hij moest een beetje aan banden worden gelegd, want de wedstrijden, waarin hij nu werd gelanceerd, waren het belangrijkste, Daarin moest hij proberen uit te blin ken. Daarin moest hij zijn ren dement tonen. En Eusebio liet zien wat hij waard was! ALS EEN VELDHEER „Het is een merkwaardige ver gelijking," schreef een Portugees blad. „Maar Eusebio is de Na poleon van het voetbalveld. Hij overziet met één blik het slag veld. Hij stelt, zelfs wanneer de situatie hopeloos lijkt, zijn troe pen in het gelid op. Persoonlijk leidt hij de aanval, het offensief, tot het moment, dat de vijand is verslagen." Zal Eusebio dit ook morgenavond doen als het lied „Geen woorden, maar daden" zal worden uitge schreeuwd? Het bleef voor Benfica niet bij de eerste nationale titel. Als een van de eerste Portugese ploegen, schreef het team in voor de Europa-cup. Er werd in de an dere voetballanden eens gelachen met dit Portugese initiatief. Wat kon er immers van Benfica wor den verwacht? Weinig of niets! Maar het team bereikte de finale. Het speelde het beroemde, ge vreesde FC Barcelona in de eind strijd aan flarden. Dit gebeurde dank zij Eusebio, die midden in de wedstrijd een soort bevlie ging kreeg en 'n doelpunt scoor de, dat even schoon moet zijn geweest als het doelpunt, dat hij een jaar later in Amsterdam te gen Real Madrid zou maken. NIET TE KOOP Na de eerste finale om de Europacup, waarin Benfica zege vierde, lag de naam Eusebio op de lippen van vele voetbaltrai ners. Neen, tot het grote publiek was hij nog niet doorgedrongen. Maar namens een Italiaanse ploeg deed Helenio Her«rea al vast maar een slordig bod van rond de drie miljoen gulden. Benfica wilde er niet van horen en liet Helenio tevergeefs tele foneren. Het team zou immers ook in de volgende ronde van de strijd om de Europa-cup uit komen. Na die ronde viel er heel misschien nog eens over een transfer van de neger naar Italië te praten. Het was stoutmoedig gerede neerd. Zou immers dal vermale dijde Benfica die finale wel be reiken? De voetbalmanagers, nog altijd niet overtuigd van de ca paciteiten van de Portugese ploeg, dachten van niet. Benfica zou gewipt worden door de vu rige Spurs: een club met gouden namen. 'T LACHEN VERSTOMDE Tot verbazing van vriend en vijand kwam Benfica in de kwartfinales, ja zelfs tot de halve finales. En juist daarin ontmoette het Tottenham Hotspur. De ge hele Engelse pers schaterde toen Benfica met zijn Eusebio in Lon den verscheen. Het plezier draai de zelfs rond de neger, die het bestond om, wandelende voorbij een school, een klein partijtje voetbal te spelen met de studen ten. Dat was toch geen werk! Het was wel typisch iets voor een jongen uit de jungle. Een sim pele geest! Dezelfde mister Eusebio school de reputatie van de gevierde Spurs weg. De volgende dag stonden er ANDERE verhalen in de bladen. Serieuse verhalen over een zacht sprekende jongen de ogen half gesloten. Hij gaf typerende antwoorden. Hij zei het licht van de maan boven zijn dorp Mozambique te verkiezen boven het licht van Londen! „Het antwoord van een dwaas," concludeerden de kranten, die naast een dergelijke zin echtei andere regels schreven en wel deze: dat Eusebio een „kruising" is van Alfredo di Stefano en Ferenc Puskas en Omar Sivori" „Hij stelt zelf j het wonderkind Pele in de sch -uw," zei een an der. De rest van de geschiedenis is bekend. Enkc »ken later werd Silva Ferreira Eusebio als een held aanbeden na de verrukke lijke finale tussen Benfica en Real Madrid in Amsterdam. Weer mocht de neger naar zijn penningmeester gaan. Hij nam zijn aandeel in de zege, tiendui zend gulden ongeveer, in ont vangst! Voor zijn moeder, vijf broers en zusjes. V

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10