Janio Quadros ten val door „occulte verschijnselen'' p Gvfwmioneenh* ambtenaar hatl Bezem was zijn symbool Qngetwijfeld gaat het reusachtige Brazilië dit nieuwe jaar een moeilijke tyd tegemoet. Het land verkeert in een staat van politieke, economische en financiële depressie, die bijna griezelig aandoet. Nog griezeliger is het feit, dat de gemiddelde Braziliaan zich omweven weet door een net van corruptie, dat te fijn is om er doorheen te glippen. Er is een korte tijd geweest, dat hieraan een einde kwam. Dat was toen Janio Quadros met een meerderheid, die nooit tevoren was vertoond, tot president werd gekozen. Janio was een bijzonder goed spreker, een demagoog eigenlijk, hekend om zijn scherpe uitspraken, zijn glashel dere samenvatting van feiten, een advocaat uit Sao Paulo, die het had gebracht tot gouverneur van zijn staat. Rigoreus en zonder enig pardon ging hij tijdens die jaren de corruptie te lijf en hij won de verkiezingen om het presidentschap door als symbool voor de toekon\st de bezem als embleem te nemen van zijn regeren. Stelt U zich dit in een land als Brazilië niet te eenvoudig voor. Er zijn voorbeelden te over van de enorme corruptie, die voornamelijk in ambtenaren-kringen heerst. Deze „functionares repubiclas" waren een kaste apart, een goed georganiseerde kliek en het was bekend, dat als een zaken man iets wilde beginnen en de mening vroeg van een rechtsgeleerde, hij ten antwoord kreeg: „Houdt U er in elk geval rekening mee, dat U direct na oprichting van Uw firma alle belas tin gcontroleurs als medevennoten krijgt." Bij ons in Nederland, waar de be lasting tot in de puntjes is georgani seerd, zal het onwaarschijnlijk klin ken, dat een controleur een bepaald percentage krijgt van de belasting ontduiking die hij ontdekt. In Brazi lië geldt dit officieus wel. T")e controleur moet dit echter met zijn collega's verdelen. Bovendien wordt door een pro ces de zaak nog een paar jaar slepende gehouden en daarom is het „vrij normaal", dat hij inplaats van 20% genoegen neemt met 10% als hij zijn mond houdt en het bedrag hem onmiddellijk wordt uitbetaald. Dat is slechts één feit, maar zo zijn er duizen den, tienduizenden. Janio Quadros zou er hele boekwerken over kunnen schrij ven. Het was hem bijvoorbeeld bekend, dat op vele-kantoren ambtenaren salaris ontvingen, terwijl ze er nog nooit waren geweest. Het was hem bekend, dat het aannemen van steekpen ningen tot de orde van de dag behoorde. Het was hem bekend, dat in één geval zelfs een „kind" bij de burgerlijke stand werd aangegeven, dat nooit was gebo ren. De zogenaamde vader kreeg een geboortebewijs, waarmee enkele jaren later weer werd ge knoeid, want plotseling was het kind 20 jaar. Het werd aangeno men als ambtenaar op een of an der bureau en de „papieren va der" streek jarenlang het geld op. Ikzelf heb onlangs een amb tenaar ontmoet, die met pensioen was en mij opgewekt vertelde, dat hij zijn hele leven lang amb tenaar was geweest, maar nog nooit de binnenkant van het mi nisterie, waar hij werkte, had gezien. Goulart Janio Quadros, heftig, pnbe- houwen vaak, slank, met een grote bril op de neus, legde op een dag de eed af als president. Op dat moment ontmoette hij voor het eerst de vice-president Jaöa Goulart, ook een goed spre ker. een groot vereerder van Vargas maar ondanks zijn linksé begrippen eigenaar van maar liefst 22 fazenda's. Beide man nen lagen elkaar niet. Quadros met zijn open, heftig karakter hield niet van de slimme politi cus Goulart, die hij wantrouwde. Onmiddellijk na zijn ambts aanvaarding begon Janio aan zijn beloofde strijd tegen de cor ruptie. Onder de ambtenaren- kringen van Brazilië, die nog ge hoopt hadden, dat het allemaal wel mee zou vallen, ging een schok van verbazing en later zelfs van schrik. Een van de eer ste maatregelen van Janio was de volgende: op straffe van on middellijk ontslag verbood hij de ambtenaren te laat te komen. Bovendien moesten ze op de kan tooruren aanwezig zijn en niet ergens anders nog een baantje vervullen voor de helft van de dag. De reactie, zowel van ambte naren als van het publiek, was verrassend. Wat niemand voor mogelijk had gehouden gebeur de. De heren kwamen voortaan op tijd en zaten wat onwennig achter hun bureaus, die sommi gen al jarenlang niet hadden ge zien. Het publiek juichte. Zou er voor Brazilië een cor ruptieloos tijdperk aanbreken? Zouden de heren controleurs hen niet meer chanteren? Ook de kapiteins en de hof meesters op de buitenlandse schepen wisten niet wat hun overkwam, toen de heren van politie, douane en medische dienst niet meer hun flessen whisky en sloffen sigaretten op eisten1 en zelfs' êen cadeautje weigèrden. Janio Quadros had oók deze ambtenaren met direct ontslag gedreigd als ze door gin gen met hun praktijken. De jaren van het „jeito" waren Voorbij. Janio werd een held, vereerd en bewonderd door zijn volk. Na een paar maanden werkten alle overheidskantoren weer doelmatig en stukken gin gen op tijd de deur uit. De con trole op de uitgaven werd scher per, want Janio zag maar al te goed in, dat alleen een verant woorde uitgave van de over heidsgelden, eep, evenwichtige betalingsbalans, het land, dat al aan de inflatie bezig was, zou kunnen redden. Grootgrondbezitters Maar Quadros haalde zich met zijn binnenlandse beleid niet al leen de woede en de haat van het ambtenarenkorps op de hals; hij kreeg een veel machtiger vijand, de klasse van de groot grondbezitters, die nog steeds grote macht in het parlement vertegenwoordigt. Deze miljar dairs waren bang voor een land bouwhervorming. Zij wisten zeer goed, dat alleen een man als Quadros, die vrijwel de hele na tie achter zich had, deze door zou kunnen zetten. Zij besloten een campagne tegen dé president te beginnen en beloofden elkaar niet op geld te kijken. Hiermede begonnen de moei lijkheden voor de advocaat uit Sao Paulo, die hanengevechten had verboden, een verbod had opgelegd voor het dragen van bikini's bij schoonheidswedstrij- den en rigoreus met allerlei maatregelen doorging. Boven dien volgde hij de linkse politiek van de ex-dictator Getulio Var gas, ging hij een politieke vrij age aan met de landen achter het IJzeren Gordijn, hetgeen hij een neutraliteits-politiek noemde, sprak hij openlijk zijn bewonde ring uit voor Fjriel Castro en presteerde hij h^. zelfs de Cu baanse rebellen-leider Guevara,; die van Montevideo op weg was naar Havanna, zo maar even tij dens een tussenlanding in Bra silia de hoogste onderscheiding van het land op de borst te spel den. De conservatieve kringen en voornamelijk het leger maak ten zich meer en meer bezorgd over de linkse ideeën van Qua dros, die naar hun mening wel eens een tweede Castro zou kun nen worden, waardoor het groot ste land van Zuid-Amerika aan het communisme ten offer zou vallen, in zyn instorting heel Zuid-Amerika meeslepend. Er gebeurde wat in geheel an der opzicht in Peru was voorge vallen; de generaals namen de macht over en Quadros werd ge dwongen af te treden. Over deze laatste fase van Janio wordt een diep stilzwijgen in acht geno men, het meest door Janio zelf. Niemand begrijpt eigenlijk precies wat er gebeurd is. Toen Quadros bij de laatste gouver neurs-verkiezingen van Sao Pau lo tevoren aankondigde, dat hij in een radio-toespraak alles uit de doeken zou doen, zat vrijwel heel Brazilië naar hem te luis teren. Maar ondanks z'n belofte sprak Quadros niet. Hij had het maar over occulte verschijnse len. Meer en meer gaat het ge rucht, dat hij het niet meer kon bolwerken, aan de drank raakte en tenslotte strij densmoe besloot ermee op te houden. Wat gebeurde er na de val van Quadros? De Braziliaan, die niet van geweld houdt, bleef rus tig. Hij aanvaardde het nieuwe lot dat hem was opgelegd en zag het land weer in de oude toe stand vervallen. De ambtenaren, die keurig op tijd op hun bureaus verschenen waren, kwamen weer te laat of helemaal niet. De douane eiste weer de sloffen si garetten en de inflatie, die korte tijd tot stilstand was gekomen, werd met de dag erger en is mo menteel zo ver, dat men rustig van een financiële chaos kan spreken. Bij de foto's Vier keer de voormalige presi dent van Brazilië. Boven en mid den de aankomst in Santos na een Europese reis waarbij hij vele ke ren onvindbaar bleek en zich niets aantrok van protocol. Onder Qua dros, als ex-president, in gesprek met de Braziliaanse ambassadeur in Portugal aan boord van de Uruguay Star, toen dit schip in de haven van Lissabon lag. Chaos Is dit niet allemaal sterk over dreven? Goéd, laat ik U dan eens een voorbeeld geven uit de prak tijk, zoals ik die elke dag mee maak. Mag ik U dan voorstellen aan de Nederlander X uit Niteroi, de stad, die aan de andere kant van de blauwe Guanabara-baai tegenover Rio de Janeiro ligt. De heer X is getrouwd, heeft drie kinderen en hij heeft altijd van Brazilië gehóuden. Hij wilde er zich zijn hele leven lang vesti gen, want hij is min of meer ver liefd op dit land. Sinds enige we- die buta-flessen komt brengen. Hij weigerde om naar boven te rijden en het dienstmeisje moest de zware fles op het hoofd de heuvel op sjouwen. Hij vraagt haar waar zijn vrouw is en hoort, dat die al een paar uur in de rij staat om rijst te kopen, want die is zeer moeilijk te krijgen. De prijzen „zwart" zijn voor meer dan 100% omhoog gegaan. Zuch tend gaat hij onder de kaarsvlam zitten en leest dat de zeelieden nog steeds staken, dat de politie in Niteroi dreigt alle gevangenen los te laten, omdat er geen eten voor hen is. Hij leest verder van de noodkreet van de doktoren, dat de ziekenhuizen geen geld krijgen van de staat om voedsel voor de patiënten te kopen. Moe deloos laat hij het hoofd hangen en vraagt zich af of het werkelijk waar is, dat hij in de hoofdstad van de staat Rio de Janeiro woont, een staat, die groter is dan Nederland. Stakingen Maar er is eigenlijk nog veel meer, denkt hij zittend onder het kaarslicht waar omheen de nacht vlinders fladderen. Als hij pro beert op te sommen wat er in de afgelopen maand gebeurd is, wordt hij helemaal moedeloos: staking van de havenarbeiders, de werfarbeiders, de zeelieden, de gasvoorziening, de waterlei ding en de elektriciteit. Eerst staakten al deze mensen om de zogenaamde dertiende maand, een extra gratificatie-maand dus, erdoor te krijgen en toen dit ge beurd was, staakten ze om het salaris over die dertiende maand te ontvangen. De ambtenaren van het waterleidingsbedrijf gin gen bijvoorbeeld in staking, om dat de cheques (voor hun sala ris), die ze bij de Banco do Bra- sil indienden, ongeldig bleken te zijn; ze waren niet gedekt. De staat Rio de Janeiro heeft name- ken is de heer X echter anders over de toekomst van zijn huis gezin gaan denken en hij is niet de enige. Waarom? Laten we eens een dag nemen uit het leven van deze Nederlan der, een gewone dag zoals alle anderen. Hij staat 's morgens om 6 uur op en wandelt naar de pont, die hem straks over zal zetten naar Rio. Hij moet drie kwartier in de rij staan, voordat hij aan de beurt komt. In de lange file leest hij, zoals iedereen, zijn krantje, schuifelt dan de barkas op, die er precies 20 minuten over vaart. Omstreeks 8.30 uur is hij op zijn kantoor in het be nauwde, broeierige Rio, waar een temperatuur heerst van 35 tot 40 graden. Om 17.30 uur neemt hij de voetgangerspont terug. Hij staat daar meer dan een uur in de rij. Eindelijk kan hij de pont op, waar het zo druk is, dat dui zenden (en dit is nietoverdre ven) als haringen in een ton op elkaar gepakt staan en je nau welijks kunt ademhalen. Tegen 19.00 uur arriveert hij dan moe in Niteroi en hoort dat de bus chauffeurs staken. Met een zucht besluit hij dan maar te gaan wan delen. Om 20.00 uur komt hij transpirerend thuis en hij besluit een heerlijke koude douche te nemen. Dat blijkt echter een on mogelijkheid te zijn, want hii heeft vergeten dat sinds enkele dagen het personeel van het wa terleidingsbedrijf staakt en hij al drie dagen zonder één drup pel water zit. Boos wil hij het licht aansteken, maar dit weigert en valt regelmatig uit, omdat de elektriciteitscentrale verouderd is. Woedend gaat hij kaarsen zoe ken en ontmoet in de keuken het dienstmeisje, dat zich beklaagt over de chauffeur van de auto, ministerie nog nooit van binnen gezien lijk een te kort van 1 biljoen Cruzeiro, wat in Nederlands geld zo ongeveer 10 miljoen gul den is. Tot goed begrip diene, dat elke staat zelfbesturend is en voor zijn eigen geld moet zorgen. Aan de overkant in Rio zetelt het „Stakingscommando", een aantal machtige heren, dat, zoals wordt gezegd, door de president, die op hen steunt, niet meer on der controle is te houden. Ikzelf woon nu in Niteroi bij een Ne derlandse familie. We zitten al bijna vijf dagen zonder één drup pel water. In sommige straten in Niteroi is wel water, ofwel omdat men een grote reserve watertank had, ofwel omdat een handig politicus stemmen op zich tracht te verzamelen en door „een jeito" voor water zorgt. En de Braziliaan? Ook hij heeft er genoeg van, dat heeft hij inder tijd bewezen toen eindelijk een man opstond, die-aan allerlei on verantwoordelijk gedoe een ein de wilde maken, maar ten val werd gebracht door wat hij „oc culte verschijnselen" noemde, de „occulte verschijnselen", die maar al tq vaak achter de gene raals aanwezig zijn en die men ook het „financieel gezag" zou kunnen noemen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7