MAN AOS, de grootste jungle-stad ter wereld DC 7 stortte neer op 100 km van stad, toch kwamen passagiers niet uit de jungle Wim en Joke trekken het gebied van de Amazone binnen Amazonerivier; 7000 km lang7,5 tot 60 km breed ]yjet een snelheid van 850 km per uur raasde de Yet-Caravelle, het luxe-passagiers vliegtuig van de Panair, vanuit Brasilia over het Amazone-gebied in de richting van Ma- naos. Ik keek, na meer dan 2000 km. vliegen gespannen naar beneden, waar het grootste jungle-gebied van de wereld ligt met een totale oppervlakte van 3 miljoen km2. Het was stralend mooi weer. Een strakke .blauwe lucht spande zich boven de „Inferno Verde" (de groene hel), de dichte ondoordringbare oerwoudmoerassen, doorsneden door talloze rivieren, die op deze hoogte op zilveren linten leken. Uren en uren niets anders dan mil joenen bomen, varens en lianen. Een gigan tische aanplant van boerekool, zoals een pas sagier naast mij ironisch opmerkte. In wer kelijkheid echter een ondoordringbare jungle, waar Indianen nog leven in het stenen tijd perk, waar kabokels hun rubber tappen en hun kastanjes zoeken, waar nog talrijke ge bieden zijn, die nog nooit door een blanke zijn betreden. Manaos is een moderne stad, althans het centrum. XXet vliegtuig daalde en plotseling verrees daar, midden in de groene jungle, aan de oever van de Rio Negro, een grote stad. Boven alle huizen stak de ronde koepel van het opera-gebouw uit, het grote wonder van de glanstijd van het Amazone-gebied, toen de rubber dit verschrikkelijke oerwoud tot een van de rijkste ge bieden ter wereld maakte. Lager en lager daalde het vliegtuig. Nu was de stad duidelijk te onderscheiden. Zo op het eerste gezicht een moderne stad met asfaltstraten, grote kerken en regeringsgebouwen, ja zelfs met wolkenkrabbers. Laag scheerde het vliegtuig boven de Rio Negro, waar het grootste schip van Brazilië, de Princesa Isabel in de drijvende haven voor anker lag en landde dan tenslotte soepel en gemakkelijk op de lange startbaan, die slechts enkele maanden oud is. fT,oen wij na meer dan 3000 km vliegen eindelijk in Manaos vaste voet op de grond zetten, kwam ons een lauwe, klamme warmte tegemoet met een voch tigheidsgraad van 90%. Terwijl het in ons vliegtuig, vooral als het op Te moet, tijdens de voortref felijke bediening in het vliegtuig, je fantasie niet te veel de kans geven. Als je je op bepaalde momenten rea liseert, dat een noodlanding zelfs al zou die goed aflopen, je onherroepelijke dood betekent, om dat je nooit meer' uit het oerwoud zult ontsnappen, slaat de schrik je toch wel even om het hart. Vooral omdat een voor beeld daarvan dicht voor het grij pen lag. Veertien dagen vóórdat wij onze 10.000 km lange reis begon nen, was er namelijk iets ge beurd, dat ons aan het nadenken had gebracht. Een D.C. 7 van de zelfde luchtvaartmaatschappij als het vliegtuig waarin wij nu vlogen, was kort na het opstijgen in het oerwoud neergevallen, niet meer dan 100 km. van de stad Manaos af. Die stad wordt ech ter omringd door een boosaardi ge jungle. Onmiddellijk werd er een ex peditie uitgerust, maar in Ma naos waren geen helikopters. Deze moesten komen van het 2000 km. verder gelegen Brasi lia of van Belém, dat ongeveer even ver van de hoofdstad van de staat Amazonas af ligt. Pas dagen later arriveerden die heli kopters. Intussen waren er al andere vliegtuigen ingezet. Eindelijk vond men vanuit de lucht de plaats waar het vlieg tuig was neergevallen en onmid dellijk werd er een militaire ex peditie heengestuurd. Deze man nen, geharde oerwoudlopers, moesten eerst dagenlang in een kleine kano een smalle, gevaar lijke zijrivier op en daarna moes ten zij vier dagen lang een weg door het oerwoud hakken. Toen zij eindelijk op de plaats van de ramp aankwamen, zagen zij tot hun ontzetting dat lijkschenners hun waren voor geweest. De handen van sommige doden wa ren afgekapt, waarschijnlijk om de polshorloges te bemachtigen. Teruggekomen meldden zij hun ervaringen en onmiddellijk werd het hele gebied hermetisch afge sloten. Een nieuwe, nu grotere, expeditie werd naar de plaats des onheils gestuurd en deze deed een nog vreselijker ontdek king. Kennelijk had den sommige passa giers de ramp over leefd, want de mili tairen vonden dieper het oerwoud in plaatsen waar een vuurtje was aange legd. Zij volgden het primitieve pad, die de onbekenden had den gehakt en deden toen een ontdekking, die hen de haren ten berge deed rijzen. Zij vonden het ge raamte van een der passagiers, leunend tegen een boom. Ver was hij niet geko men, maar hij moet er dagen over heb ben gedaan, hopend en biddend uit deze verschrikkelijke jungle te kunnen ontsnappen. Niemand zal ooit weten hoe zijn laatste ogenblik ken zijn geweest en misschien is dat maar goed ook. Manaos, de stad, die toch maar 100 km. ver der weg lag, heeft hij nooit meer gezien. Dit historische verhaal, dat ik later bevestigd zou krijgen van een Bra ziliaans sergeant, die aan de expeditie had deelgenomen, toont meer dan duidelijk aan, dat de woorden „Inferno verde" niet overdreven zijn. Er bestaan geen wegen, er wonen geen men sen en waar de ljjk- schenners vandaan zijn gekomen weet niemand. Eerst kregen de Indianen de schuld, totdat grote kenners van dit gebied beweerden, dat er sinds vijftig jaar geen enkele Indiaan deze streken meer heeft doorkruist, toen dacht men aan kabokels, maar niemand zal hen ooit opsporen. Zij zijn verdwe nen in het maagdelijk oerwoud, waar niemand hen zal kunnen volgen. bij indianen-baby in hangmat. grotere hoogte vloog, af en toe zelfs koud was geweest, in Bra silia een aangename temperatuur had geheerst, brak ons na enkele minuten het zweet uit alle poriën van ons lichaam uit en dat was nog maar het begin. Rubber Manaos heeft in de gehele wereld bekendheid gekregen doordat het tientallen jaren de rubbermarkt heeft beheerst. Het was de enige plaats van de wereld waar de rubberbomen groeiden. Toen Good year ontdekte, dat de witte rubber- melk, de latex, na een speciale be handeling uitstekend geschikt was om autobanden, fietsbanden en an dere nuttige zaken te maken, werd hij multi-miljonair en het Amazo ne-gebied de rijkste jungle ter we reld. Het kleine dorpje Manaos kon de stroom van avonturiers en gelukszoekers niet meer bergen. De wereld schreeuwde om rubber en men kwam in de dichte oer wouden handen te kort om de rub- bermeik uit de bomen te tappen. Al spoedig verdienden de grote handelaren, de slimme jongens, de geharde avonturiers kapitalen. Het werd een oord van parve nu's, van nieuwe rijken, die diep in het oerwoud met hun geld geen weg wisten en daar om uit Frankrijk avontuurlijke jonge vrouwen lieten komen, die zich echter al spoedig verveel den en meer op vermaak aan drongen. Dat vermaak kwam er. Na enkele jaren werd er de groot ste en meest protserige schouw burg gebouwd, die er in Zuid- Amerika bestaat en die een ko pie moet heten van het opera gebouw in Parijs. Kosten nog moeite werden gespaard Met grote boten kwamen de mate rialen en mét de materialen aannemers en architecten, die op geen geld behoefden te kij ken. Nog steeds is Manaos een stad van avonturiers, maar er is toch heel wat veranderd. Een Engels geleerde smokkelde - hoewel dit streng verboden was - duizenden rubberzaadjes uit het Amazone-gebied. Deze De meest protserige schouwburg van Zuid-Amerika De mensen in Manaos wilden vermaak. Daarom werd er de grootste en meest protserige schouwburg gebouwd, die er in Zuid-Amerika bestaat. Kosten 40 miljoen. Zeker voor die tijd een enorm bedrag. De zon deed de brede vleu gels van het vliegtuig schitteren. Onder ons veran derde het landschap. Grote meren lagen als spiegels tus sen het groen, de rivieren werden breder en opeens maakte Joke mij attent op een enorm water, dat tot aan de horizon reikte. De passa giers verdrongen zich voor de raampjes, want we naderden de indrukwekkendste water weg ter wereld, de 7000 km. lange Amazone-rivier. Deze wordt door de inwoners „de zoete zee" genoemd. Mis schien zeggen die 7000 km. weinig in Nederland, omdat we het ons nauwelijks kun nen voorstellen. Maar 7000 km. is de afstand Amsterdam -Elisabethville in de Kongo. Als dus in de stad van Tsjom- be de Amazone-rivier zou ont springen, dan mondde zij bij het Noordzee-kanaal uit met dien verstande, dat zij bij het berei ken 200 km. breed zou zij" en onderweg soms 7 /2 tot 60 km. Bovendien heeft de Amazone rivier 500 zijrivieren, waarvan er verschillende meer dan 1500 km lang zijn. Zij heeft 14 maal zo veel water als de Mississippi en 17 maal zoveel water als de Nijl. Van al het rivierwater, dat uit stroomt in de zee, neemt zij 1/5 van het wereldtotaal voor haar rekening. werden geplant in Malakka, waar na tien jaar prachtige plantages verrezen, die gemak kelijk en met succes konden con curreren tegen het Amazone gebied, waar de rubberbomen diep in het oerwoud staan. De zaken gingen snel achteruit en hoe groter de plantages in het verre Oosten werden, hoe min der vraag er kwam naar de rubber uit de jungle van Brazi lië. Toen tenslotte de synthetische rubber werd uitgevonden, kwam de klap enorm hard aan. Grote zaken gingen failliet, het geld raakte op, de avonturiers ver trokken weer, beroemde zange ressen traden niet meer op in de grote schouwburg en de klasse van nieuwe rijken verarmde zienderogen. Velen keerden weer terug tot hun oorspronkelijke staat, werden opnieuw rubbertapper met alleen de herinnering aan weelde en vermaak als enige erfenis uit de tijden van vooruitgang. Manaos zelf raakte in verval. De schouw burg kwam leeg te staan en werd niet meer gebruikt. De trots van Manaos werd een triest, naargees tig gebouw, een verveloos, lelijk monument, waarin de schimmen schenen te leven van de parvenu's. Totdat vier jaar geleden, Gilberto van de P.T.B., de socialistische par tij van Brazilië, gouverneur werd van de staat Amazonas. Jarenlang had hij de ironische gezichten ge zien van de buitenlanders als zij in Manaos kwamen, de vervallen stad, die teerde op een groot ver leden. Hij had met hen gesproken, hun meningen gehoord en begre pen, dat het juist de schouwburg was, die de stad belachelijk maak te. Hij zette een groots vier-jaren- plan op en slaagde erin om dat voor het grootste deel uit te voeren. Modern Als eerste punt stond op het Erogramma het restaureren van et opera-gebouw en het asfalteren van de belangrijkste wegen Wij hebben zelf kunnen constateren, dat hij hierin uitstekend is ge slaagd Manaos, althans het cen trum, is een moderne stad gewor den met ruime welvoorziene win kels, waar de prijzen gepeperd zijn. Er zijn grote hotels verrezen, zo als hotel Amazonas, een formidabe le wolkenkrabber met een air-con ditioned bar en mooie kamers. Het inwoner-aantal neemt door de verstedelijking dagelijks toe, evenals de armoede in de buitenwijken. Hier worden krot ten gebouwd op grote boom stammen, zodat het straks bij hoog water drijvende huizen zijn. Er is zelfs een grote drijven de stad, een drijvende markt en een drijvend benzine-station. Er wordt - naar jungle-begrip pen althans - hard gewerk «n Manaos. Nieuwe wolkenkrab bers verrijzen en de zaken brei den zich uit. Manaos heeft be grepen dat het nv t de droom moet breken. Misschien gaat deze stad een nieuwe toekomst tegemoet. De tram rijdt al lang niet meer, maar de stadsver lichting brandt regelmatig. In- plaats van die tram rijden er nu bussen en auto's, geen hon derden, maar duizenden. Ma naos is aan het ontwaken. Bij dit alles mag men echter niet vergeten, da Manaos voor een enorm gebied, vele tientallen ma len groter dan Nederland, het centrum is, de grote stad, de droom, het verlangen. Het verlan gen van de doodarme rubbertap pers en kastanjezoekers aan de oevers van de grote rivieren. Een vergeefs verlangen. Als des avonds de lichten in Manaos aan gaan, de brede koepel van het operagebouw blauw wordt verlicht, er druk wordt gespeeld aan de roulette, dan is er in heel dat ver schrikkelijke Amazone gebied voor de kabokels in de jungle, voor de bewoners van de kleine primitieve Wie zich dat realiseert, ziet plotseling de andere kant van Manaos. Er worden asfaltstra ten aangelegd inplaats van kleine ziekenhuizen In het binnenland. Er wordt een schouwburg geres taureerd, terwijl er geen sociale voorzieningen zijn voor de rub bertappers, de kastanjezoekers, de vissers en de landbouwers. Het reusachtige binnenland heeft niet geprofiteerd van de vooruitgang van Manaos. Er is daar niets veranderd. Uitgeteerd, uitgehongerd, slecht betaald, slecht verzorgd kwijnen de uitge mergelde kabokels er weg.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5