BLOEMLUST MAAKT PLAATS VOOR RESTAURANT EN AUTOHANDEL r f HENRI FORDS „SANTA MARIA" LIEP VAN STAPEL BU VAN LENT Gelukwensen van gehuwde babies Typisch bouwsel gaat verdwijnen EM.-RECT0R H. ULLEMAN f Motoren van de concurrent KORTE golf KAPPER KEES VAN VALDEREN t MAANDAG 8 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 ONTSNAPT UIT VERPLEEGINRICHTING Ben ter beschikking van de rege ring gestelde jongeman, de 21-jarige J. J. K. uit Den Haag is dezer dagen ontsnapt uit de dr. H. van der Hoe ven-kliniek een privé verpleegin richting te Utrecht. Het is de twee de maal, dat K. is ontsnapt. In 1961, toen hij ook was ontvlucht, gaf hij zichzelf weer aan. K. heeft zeven jaar geleden in het politieposthuis in het Zuiderpark in Den Haag een hoofdagent met een bijl vermoord om in het bezit te ko men van zijn revolver, omdat hy naar Nieuw Guinea wilde en van mening was, dat hij niet ongewa pend daarheen kon gaan. Een 72-jarige arts, K. Zandbergen, in Capelle a. d. IJssel, die zaterdag j.l. het feit herdacht, dat hij zich veertig jaar geleden in deze plaats vestigde, ontving bij het begin van zijn huldiging cadeaus en felicitaties o.a. van de twee eerste babies, die hij veertig jaar geleden ter wereld had geholpen. De grootste verrassing was wel, toen beide babies, de nu veer tigjarige heer J. Schouten en de eveeneens veertigjarige mevrouw G. F. Schouten-Hoogendijk, die resp. op 29 april en 3 mei 1923 werden gebo ren, vertelden, dat zij met elkaar in het huwelijk zijn getreden. Een alt v(jf-en-twlntig man be staande Israëlische patrouille heeft aan de Egyptisch-Israëlische grens in de Sinai-woestijn geschoten op een Egyp tische soldaat. De patrouille zou daar op de grens hebben overschreden en de gewonde soldaat naar Israëlisch gebied hebben meegevoerd, aldus meldt het Egyptische persbureau. Om de ooievaarsstand in de El- zas op peil te houden zullen maandag twintig ooievaars per vliegtuig uit Meknes (centraal Marokko) naar Straatsburg worden overgebracht, waar zij zullen worden losgelaten in de hoop dat zij in de Elzas zullen nestelen. Het laatste eehte, ouderwetse bui ten aan de Rijn (Morsweg 66) zal binnen afzienbare tijd gaan verdwij nen. Als de Rijksgoedkeuring afkomt zal dit karakteristieke Chinees-In- disch-aandoende huis worden ge sloopt om plaats te maken voor een vijf verdiepingen hoog gebouw met een autohandel, die aan de zijde van de Morsweg een grote showroom gaat bouwen, met a^n de zijde van de Rijn een restaurant. Wat dit laatste betreft, de bezoekers zullen vanuit de restauratie of van het terras een mooi uitzicht over het water hebben. Met „Bloemlust" gaat een typisch bouwwerk heen. Leidenaars kennen deze aan de Rijnzichtbrug gelegen bebouwing, die van huis uit een Chi nese theekoepel was. Het buiten doet thans dienst als studentenhuis en heeft een graad van verregaande ver waarlozing bereikt. Het beslaat on geveer 1800 vierkante meter grond. Waarschijnlijk is het vele jaren'gele- den gebouwd in opdracht van een theeplanter. Monumentenzorg van rijk of gemeente zien in dit „Bloem- De oostelijke gevel van het gebouw dat tussen Rijn en Morsweg zal ver rijzen. lust" uit een vorige eeuw geen stuk van historische waarde. Wat dat be treft zijn er geen bezwaren. Wel zal voor de acht inwonende studenten een nieuw onderdak gevonden moe ten worden. Het gebouw, hoe merk waardig dan ook, is niet representa tief voor welke bouwstijl dan ook. Toonzalen en flats. De benedenverdieping van het nieu we gebouw, waarvan bijgaande de oostgevel wordt getoond, zal worden ingenomen door een grote toonzaal en het genoemde restaurant. De eer ste verdieping wordt in beslag geno men door een toonzaal voor inruil automobielen en een werkplaats. De ze verdieping is vanaf de begane grond te bereiken via een oprit voor auto's. Boven deze twee bouwlagen ko men vier verdiepingen flats met de voorzijde naar de Morsweg en de Rijn gekeerd. Het restaurant zal tot bij het water worden gebouwd. Aan de kant van de Morsweg zal de brenger van dit plan: „Marel's Automobielbedrijven" te Wassenaar een benzinepomp doen plaatsen. Ma- rel heeft reeds een zusteronderne ming te Leiden in de „Elam" aan de Haarlemmerweg. Het restaurant zal waarschijnlijk worden geëxploiteerd door het Horeca-bedrijf „Marenco", ook een dochteronderneming van Marei n.v. Het typische „Bloemlust" aan de Morsweg, dat binnen afzienbare tijd plaats zal maken voor een modern complex, waarin ondergebracht wor den een automobielbedrijf, een res taurant en een eenheid flatwoningen in vier bouwlagen. Op het politiebureau Oostervant- straat te Rotterdam heeft zich van morgen de 21-jarige J. J. K. uit Den Haag gemeld, die enkele dagen gele den was ontvlucht uit een privé ver pleeginrichting te Utrecht. Een dezer dagen is te Heerlen overleden de zeereerwaarde heer Hendrikus Ulleman, emeritus-rector van het St. Lidwina-ziekenhuis te Purmerend, in de leeftijd van 73 jaar. Hij werd in 1889 te Rotterdam ge boren en ontving op 15 augustus 1916 zijn Priesterwijding, waarna hij korte tijd als assistent te Rotterdam werk zaam was. Daarna was hij achter eenvolgens kapelaan te Heiloo, Lei- muiden en Veere. Van 1923 tot 1926 was hij kapelaan te Roelofarendsveen, en bij het over lijden van de toenmalige pastoor, werd hij benoemd tot waarnemend pastoor. Deze functie bekleedde hij gedurende de maand oktober van het jaar 1926. Eind oktober werd door het bisdom een pastoor benoemd, en deservitor H. Ulleman werd weer kapelaan. In december van hetzelfde jaar werd hij overgeplaatst naar de St. Gerardus-Majella-parochie, waar hij tot 1936 bleef als kapelaan. Na achtereenvolgens pastoor te zijn geweest te Ovezande en Heer- hugowaard, werd hij in 1948 benoemd tot rector van het St. Lidwina-zie kenhuis te Purmerend, welke func tie hij tot 14 september 1962 heeft bekleed. LUXE-SCHIP KOSTTE 2 MILJOEN; BADKAMERS MET GOUDEN KRANEN Het super-luxe zeewaardige jacht van Henri Ford, de „Santa Maria", is zaterdagmiddag van stapel gelopen van de Scheepswerf C. van Lent en Zoon te Kaagdorp. De stapelloop geschiedde nadat pater Werenfried Stokman, die op het ogenblik bij familie in Kaagdorp op vakantie is, het jacht had ingezegend en nadat mevrouw Hargrave de echtgenote van de kapitein een fles champagne tegen de boeg van de statige Santa Maria uiteen had doen spatten. SCHEEPSBERICHTEN Area (t) 6 v. Thameshaven n. Stanlow; Bantam 7 te Penang; Kel- letia (t) 6 v. Stockholm n. Rotter dam; Schiekerk 6 v. Manilla n. Hongkong; Acmaea (t) 5 v. New York n. Curasao; Calamares 7 v. Panamakanaal n. Mobile; Casaman- ce 6 v. Dakar n. Bathurst; Lekhaven 6 te Buenos Aires; Montferland p. 6 Kaap Verdische Eilanden n. Amster dam; Rotterdam 5 v. Acapulco n. Bal boa; Statendam 6 v. Haifa n. Dubrov- nik. De belangstelling bij deze stapel loop was geweldig. Het was ook om vele redenen een stapelloop van ge wicht. Voor de fa. Van Lent was dit het grootste jacht, dat in de geschie denis van dit bedrijf werd gebouwd; (er moest zelfs voor gebroken en ge sloopt worden om de tewaterlating mogelijk te maken). De opdracht gever was de Amerikaanse auto magnaat Henri Ford, die enige we ken geleden zelf even overwipte om te zien, hoe het er voor stond met zijn schip en tenslotte was met de bouw van dit schip het fabelach tige bedrag van 2V« miljoen ge moeid. Afmetingen Voor het astronomische bedrag van tweeënhalf miljoen gulden is wel iets tot stand gekomen dat de kosten waard is. Het schip is 331/» meter lang, ruim 7 m. breed en heeft bijna 2 meter diepgang. De totale water verplaatsing is 200 ton. In het voor onder zijn drie slaaphutten voor de bemanning gebouwd, twee badka mers, een messroom en de keuken. Benedendeks in het achterschip ligt de hut van de eigenaar, twee hutten voor gasten en twee badkamers. Bovendeks liggen de eetkamer, de pantry, het stuurhuis, de kapiteins hut en de lounge. Boven dit alles is het riante zonnedek gebouwd. LUXE De hutten van de eigenaar en de gasten hebben afmetingen, die kun nen wedijveren met de woonkamer van een normaal huis. De kranen in de badkamers zijn van goud-pleet. In het schip is voorts een distilleer- apparaat gebouwd, zodat men op lange zeereizen dagelijks vers water kan gebruiken. Of het een grootmoe dig grapje van de heer Ford is ge weest, Wéten we niet, maar het schip wordt aangedreven met twee moto ren van de grootste concurrent van Ford, General Motors. Een vorstelijk jacht dus. Vorstelijk ook de vele cadeautjes, die na de stapelloop door de kapitein namens Henri Ford werden overhandigd aan degenen, die aan het schip gewerkt hebben: polshorloges, wekkers, aan stekers enz. Nog drie weken zal het schip voor de werf van Van Lent blijven liggen, daarna gaat de Santa Maria naar Frankrijk, waar de stoffering ver zorgd zal worden. Een 26-jarige Brit, die op glans rijke wijze aan een der Britse uni versiteiten was afgestudeerd, is vrij dag te Cambridge veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf wegens het stelen van zeldzame kaar ten en geschriften uit de bibliotheken van de universiteiten van Oxford en Cambridge. Hij was hiermede begon nen om, door verkoop van de gesto len geschriften, zijn schulden te del gen. „Maar toen ik er eenmaal mee bezig was, kon ik er niet meer mee ophouden", verklaarde de beklaagde voor de rechtbank. Hij had vele later gestolen geschriften verbrand. De gestolen geschriften hadden een to tale waarde van ruim 32.000. Een kleine personenauto is in de nacht van zaterdag op zondag op de Zuiderzeeweg nabij Amsterdam over de kop geslagen. De vier inzittenden, een student, een kunstschilder en twee meisjes werden daarbij ernstig gewond. De bestuurder, de 22-jarige student P. B., reed volgens de politie onder in vloed van alcoholische drank. Van de auto bleef nagenoeg niets over. Tegen een stilstaande vrachtauto reed zaterdagavond met zijn bromfiets de 54-jarige spoorwegarbeider G. Stöte- feld in de Marnixstraat te Amsterdam. Hij is met ernstige hoofdwonden naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hy later op de avond is overle den. Het dorp Santa Teresa in Columbia, ongeveer 200 km ten noorden van do hoofdstad Bogota gelegen, is in de nacht van zaterdag op zondag door het wa ter van twee rivieren weggespoeld. Men heeft reeds 23 lijken gevonden maar men schat dat een vijftig mensen zijn omgekomen en een twintigtal gewond. De bewoners werden in hun slaap over vallen. De Westdultse politie heeft op ver zoek van Interpol uit Damascus zater dag in een Berlijnse woning een 47- jarige Syriër en diens 35-jarige echt genote gearresteerd omdat zij onge veer zeven miljoen Syrische ponden zouden hebben verduisterd. Een 33-ja- rige Libanees, die eveneens werd ge zocht, trachtte bij deze arrestatie te ontkomen en sprong uit het raaim van een badkamer op de derde verdieping, waarna hij aan zijn verwondingen over leed. Goede oude tijd was bij hem geen verleden rvE OUDSTE studentenkapper van E' ons land, de heer C. J. van Val deren, de nestor van de Leidse kap pers en een van de oudste kappers van Nederland, die tot op hoogbe jaarde leeftijd actief in het vak ble ven, is gisteren in het St. Elisabeth- ziekenhuis te Leiden na een korte ziekte van vier weken overleden. De heer Van Valderen, die in brede kring, vooral in de academische ge meenschap, bekend stond als Kees v. Valderen, zou binnenkort 87 jaar zijn geworden. Hij oefende zijn hooggewaardeerd bedrijf uit in het schemerdonker van zijn winkel aan de Kloksteeg, waar nog immer de geest van het fin de siècle hing en vergeelde foto's en ro mantische reclameplaten niet alleen de herinnering aan een lang voorbij verleden levendig hielden, maar dit verleden zelfs concreet deden voort bestaan. In de loop van tientallen jaren Kees van Valderen kon hier over bijzonder smakelijk en boeiend vertellen moeten hier vele kubie ke meters al dan niet weelderige haarlokken bijeen geveegd zijn. De grootste drukte, maar het waren ook zijn fijnste dagen, had Kees van Val deren tijdens de jaarlijkse ontgroe ning van de eerstejaars, die in ploe gen op die dagen de 19e eeuw kwa men opsnuiven, terwijl zij onder han den waren van deze grote figuur met zijn martiale keizer Wilhelm-snor. \7EEL VRIENDEN had Kees van Valderen onder hoogleraren en studenten, die niet nagelaten hebben, te tonen hoezeer zij Kees en zijn werk op prijs stelden. Er kunnen klinkende namen genoemd worden van alom bekende persoonlijkheden, die eens bij - kapper Van Valderen hun wilde haren verloren. Het was een verademing, bij Kees van Valderen onder het mes te ko men. Van alles ging bij hem een grote rust uit; of het nu het oude potka cheltje was, of de sigarenkistjes, waarin hij messen, torvdeuzea of zijn wisselgeld bewaarde. Telkens weer bekoorlijk waren de vrolijke, wat fri vole, maar kostelijke impressies van enkele roemruchte Parijse salons en bars aan de muur tegenover de scheerstoel. De elektriciteit kreeg bij Kees alleen een kans in enkele flauw schijnende lampjes, die pas ontsto ken werden als het buiten al donker aan het worden was. Toen zijn vrouw nog leefde, en kele jaren geleden, kwam er thee met een koekje op de scheertafel. Het verlies van zijn vrouw heeft Kees veel verdriet gedaan en ondanks de jonge jool om hem heen is zijn een zaamheid steeds groter geworden, wat hem niet belette tot het laatste moment, toen zijn krachten op wa ren, schaar en mes vakkundig te han teren. AAN DE KLOKSTEEG is nu een leemte ontstaan die nooit meer opgevuld zal kunnen worden. Een levend brok verleden is definitief ge schiedenis geworden. Woensdag om half 10 is in de St. Lodewij kskerk aan het Steenschuur de Uitvaartmis; op de kath. begraafplaats „Zijlpoort" wordt om 11 uur het stoffelijk over schot van kapper Van Valderen tor aarde beetokL

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3