GERRIT DOU, BEGAAFD LEIDS GENRE-SCHILDER UIT GOUDEN EEUW 350 JAAR GELEDEN GEBOREN OPENBAAR KUNSTBEZIT LEENT KOUDEKERK BEELDHOUWWERK !|ATERDAG 6 APRIL 1)963c DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 De fiere stad Leiden, in het begin van de 17e eeuw juist bekomen van de verwoestingen, aangericht door de Spanjaar den, bloeit als nooit tevoren. De nijverheid, vooral de laken industrie, ontwikkelt zich krachtig, de burgers drijven weer op uitgebreide schaal handel, kortom men staat aan het begin van een nieuw fris leven. Deze voortvarendheid uit zich ook op cul tureel gebied. Schilders als Swanenburg en David Bailey laten hier de wind van een vernieuwd Hollands kunstleven waaien. In deze sfeer van verandering nu wordt, als zoon van de glas schrijver Douwe Jansz. de Vries van Arentsveld, Gerrit (Ge rard) Dou op 7 april 1613 te Leiden geboren. Door zijn vader, die de jonge Gerrit tot glazenier opgeleid wil zien, wordt hij op vrij jeugdige leeftijd in de leer gedaan bij meester Bartholomeus Dolendo, een zeer bekwaam glasbewerker. Over het tekenonderwijs uit die Dou. Hij gaat gladder schilderen, jaren wordt onder meer gezegd: brengt meer figuren in beeld en „Men stelt de jeucht gemeenlick aen Zoekt naar nieuwe combinaties. Zijn 't nateyckenen van oogen, neus, interieurs blijken nu in een voor monden, ooren en verscheyderley tronien en verder na prenten van alderley slach." Dou blijft tweeënhalf jaar leerling van Dolendo, terwijl hij vervolgens twee jaar bij de glasschilder Pieter Kouwenhorn verblijft. ONTMOETING MET REMBRANDT In 1628 komt voor de jeugdige Gerrit dé grote ontmoeting van zijn leven. Hij wordt in contact gebracht met zijn grote stadgenoot Rembrandt van Rijn. Door bemiddeling van Rembrandts vader komt Dou, samen met de vrij wel onbekend gebleven schilder Jan Lievens (1607—1764), in de leer bij de toen reeds zeer bekende en be gaafde Rembrandt. Al gauw blijkt, dat Rembrandt en Dou elkaar op het gebied van schilderkunst beter aanvoelen dan Rembrandt en Lie vens. Dou's keuze van onderwerp en wijze van kleurschakering blijken nauw bij die van zijn meester aan te sluiten. (Het is dan ook begrij pelijk, dat kunstkenners beider werk uit deze vroege periode wel eens door elkaar halen). Dou's eerste proeven worden door zün zeven jaar oudere meester (Rembrandt is dan 22 jaar) zeer gunstig beoordeeld. Deze vroege werken o.m. een portret van Rem brandts vader (1629) en een schilde rij van Rembrandt in zijn atelier (1630) vallen bijzonder op door de fijne kleurenharmonie en de kunst zinnige stofbehandeling. Dou schildert langzamer dan zijn meester. De reden hiervan is, dat hij soms pijnlijk nauwkeurig werkt, elk detail legt hij als 't ware fotografisch vast. Als Rembrandt in 1631 naar Am sterdam vertrekt en zich daar ves tigt, is Dou reeds een zelfstandig kunstenaar. Toch blijft hij zijn mees ter enige tijd missen en in zijn por tretten uit deze periode ontbreekt dan ook de krachtige uitbeeelding van zijn vroegere werk. Langzaam herstelt hij zich echter, maar Rem brandts invloed blijft merkbaar, vooral in onderwerp en kleuren combinatie. Verandering van stijl Dan rond 1640 komt €t' merkbare verandering in het trerk van Oaraèt treffelijk halfdonker te zijn gehou den. De voorwerpen worden steeds meer gedetailleerd geschilderd: de houding van zijn modellen wordt in getogen, hoewel enigszins statisch. Zijn komposities worden rijk en koel in hun kleurenpracht, zijn tech niek wordt geraffineerd. Naast portretten en een enkel bij bels tafereel schildert hij nu meer en meer burgerlijke zeden-schilde ringen; voorstellingen uit het dage lijks leven, zoals studenten en ge leerden in hun werkvertrekken of oude vrouwen aan het spinnewiel of in de keuken. Rembrandts ouders staan in deze tijd veel voor hem model. De handeling heeft meestal plaats in een vertrek, omlijst door een stenen raamkozijn. Op de achter grond is veelal een boogvenster of een nis zichtbaar. Zeer boeiend zijn Dou's lichtspelingen op deze werken, waarbij hij gebruik maakt van kaars- lichteffecten. „Ieder", zo zeggen oude kronieken, „die zijn werk zag, was verbaasd over de nauwgezetheid en de merk waardige uitvoering ervan en zijn schilderijen werden dan ook als zeer waardevol beschouwd en met hoge prijzen betaald." Dou wordt een van de toonaange vende „fijnschilders" in Holland en het duurt niet lang of ook het bui tenland krijgt belangstelling voor zijn werk. Enige van zijn schilderijen geraken zelfs in het bezit van ko ning Karei II van Engeland (1630 1685), waaronder het zeer bekende portret „De Jonge Moeder" (1658). Dou begint zich behaaglijk te voelen; hij laat zich goed betalen en bewoont samen met zijn nicht Antonia van Tol, die het huishouden bestiert (Dou is nooit getrouwd) een riant huis aan de oever van de Oude Rijn te Leiden. Meester Dou schildert daar het groot ste gedeelte van de dag. Slechts wanneer het regent of het weer voor schilderen te donker is, gaat hij wandelen. Rond 1660 maakt Dou zijn zeer beroemd geworden „Meisje aan het Venster" en „De Avondschool". Zijn gevoel voor lichteffect buit hij hierin meesterlijk uit. Het spel van licht en schaduw bereikt ongekende hoogten. Veel leerlingen Het is niet verwonderlijk, dat de succesvolle meester Dou een groot aantal leerlingen aantrekt. Zijn les sen worden door velen, toen reeds bekende kunstenaars, gevolgd. On- KOUDEKERK Sinds enkele dagen is dit fraaie beeldhouwwerk in het gazon van het Koudekerkse raadhuis geplaatst. Het beeld is daar geplaatst op een flink voetstuk, dat geschon ken en vervaardigd is door de Koudekerkse betonindustrieën. Wel een bewijs, dat men dit initiatief van burgemeester Wave rijn bijzonder op prijs stelt. Het beeld is namelijk in bruikleen aan de gemeente afgestaan door het Openbaar Kunstbezit in Den Haag. Het staat oostelijk van het gemeentehuis in het gazon en de vrouwenfiguur ziet uit over het raadhuisplein in westelijke richting. Ongetwijfeld geeft dit beeld een waardevolle onder breking van het gazon. Aanwinst voor het Mauritshuis De Stichting Joh an Maurits van Nassau, die zich ten doel stelt de be langen van het Mauritshuis te die nen door aankopen of steun bij aan koop van kunstwerken, is er in ge slaagd van de heer E. Speelman, be kend kunsthandelaar te Londen en van Nederlandse origine, het schilde rij „De Twee Schildpadden", verleden week op de veiling van de collectie Heldring verkocht, te verwerven. Dit schilderij werd door wijlen dr. H. E. van Gelder toegeschreven aan Albert Eckhout, de schilder, die sa men met Frans Post, Johan Maurits van Nassau in 1636 naar Brazilië ver gezelde. Het schilderij ie vanaf heden op aen schot in de grote benedenzaal! ten- Meeste toeristen in Duitsland zijn Nederlanders De Westduitse Bondsrepubliek schijnt bij de Nedgerlnadse vakan tiegangers het meest geliefd te zijn. Met 1.7 miljoen overnachtingen (15.1 procent) staan de Nederlanders aan de kop van alle buitenlandse over nachtingen in Duitsland. Dit deelde de heer H. Kettelhake, directeur van het Duitse Verkeersbureau in Neder land, gistermiddag in Neurenberg mede, tijdens een bijeenkomst van afgevaardigden van Nederlandse automobielclubs. De heer Kettelhake deelde voorts nog mede, dat de Ame rikaanse toeristen de tweede plaat» innemen met veertien procent. Rond 1670 verliest de Leidsé mees ter helaas zijn frisheid en zijn ge voel voor kleur. Verkeerd gebruikt perspektief komt meer en meer voor en tenslotte gaat zijn kunst aan te ver doorgevoerde detailbewerking te gronde. Zijn werk wordt vlak en soms uitgesproken saai. Dou wordt eenkennig en humeurig, hij slijt dan ook zijn laatste jaren in volstrekte eenzaamheid. Meester Gerrit Dou sterft te Lei den op 9 februari 1675 en gaat de geschiedenis in als een van de meest toonaangevende genre- en portret schilders uit onze Gouden Eeuw. Henk J. Schuurmans Jr. Th. J. v. d. Heijden Lid van de Nederl Veren van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a Leiden Telefoon 23405 (Advertentie) (Advertentie^ Rijksmuseum Vincent van Gogh Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat een eventuele onteigening beoogt ten behoeve van de bouw van het Rijksmuseum Vin cent van Gogh. Zowel het Rijk al» de Vincent van Gogh-Stichting heb ben het oog gevestigd op de terrei nen, gelegen aan de Paulus Potter straat, de Van de Veldestraat en het Museumplein in Amsterdam. De ge meente Amsterdam heeft met de keu ze van deze plaats van vestiging vol ledig ingestemd. d«r zijn leerlingen bevinden zich schilders als Gabriel Metsu, Frans van Mieris, J. Toorenvliet, Schalcken en Karei de Moor, terwijl Jan Steen en Gaesbeeck verscheidene jaren onder zijn invloed staan. Kunst gaat ten gronde Dou treedt nu als genre-schilder op de voorgrond. Hij wordt een lie velingsschilder van verzamelaars en ook van het grote publiek. Dou sticht zijn beroemd geworden „Leidsche School", waaruit diverse grote schilders zijn voortgekomen. Ook werkt Dou enige malen samen met andere beroemde schilders, zoals Govert Flinck en Ferdinand Bol. Uit deze jaren, dus rond 1660, stam men Dou's onvergetelijke kunstwer ken „De Druivenplukster" (1656), „De Astronoom" (1657), „De Kwak zalver" (1660?) en „Oude Vrouw met Kaars" (1661). GEDULD Wanneer bij een museumbe- zoek onder meer werken van de 17e eeuwse Leidse meester Gerrit Dou tentoongesteld wor den, is het de kritische bezoe ker niet kwalijk te nemen, dat de werken van deze schilder geen diepe indruk op hem ma ken. Want bijna altijd hangen zijn doeken samen met die van andere schilders uit dezelfde school, woordoor de fijnheid van Dou's werk niet zo tot uiting komt. Zodra echter al leen Dou's zijn samengebracht en men zich de moeite geeft zijn werk nader te beschou wen, verandert men van me ning. Dan ontdekt men dat Dou's werk eigenschappen van grote betekenis in zich bergt en dan kan men zich nauwelijks voorstellen, dat men vroeger aan zijn werk voorbij ging. De doeken van Gerrit Dou zijn nauwgezet en met oneindig ge duld geschilderd. Vooral in zijn portretten, waarin hij nauwe lijks gevarieerd is, toont hij zijn grote begaafdheid in de be werking van het detail. In dit werk treffen wij een miniatu rist van aparte klasse. Op 7 april is het 350 jaar gele den, dat Dou geboren werd.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9