S)e CeidóeSoii/ttMit AFKOELINGSPERIODE TOT MAANDAG VOOR STAKENDE SPANJAARDEN Prinses Beatrix dineerde met Japans keizerlijk paar Franse mijnwerkers hervatten werk Geen kabinetscrisis in België Hoogwaterstanden Directeur J. F. J. M KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDETS EIS OMSTREKEN ZATERDAG 8 APRIL 1963 53e JAARGANG No. 15.897 BEATRIX IN BRUIDSTOILET Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 38839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ f 2,80 p mnd., 8,25 p. kw„ Prsnco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes f 1,50 Beroering rond de Limburgse mijnen De 250 stakende Spaanse kompels, van wie er 200 in het gezellenhuis ,,Leyenbroek" in Sittard en 50 anderen in het ge- zellenhuis ,,De Egge" in Brunssum verblijven, krijgen een weekend de tijd om zich te beraden, zo heeft de voorlichtings dienst van de Limburgse staatsmijnen gisteravond bekend ge maakt. Tot deze „afkoelingsperiode" is gistermiddag na langdurig beraad besloten door de direktie van de mijnen en de Spaanse diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers, die het conflict in tegenwoordigheid van een delegatie van de Spanjaarden heb ben besproken. Op deze delegatie is een beroep gedaan hun landgenoten te bewegen maandag weer aan het werk te gaan. Mocht dit gebeuren dan zijn de staatsmijnen bereid het eerder deze week gegeven ontslag in te trekken en de klachten van de kompels grondig te onderzoeken en om er - waar nodig - aan tegemoet te komen. wenste men, wat genoemd werd', een gezelliger aankleding van deze ver blijven en dansavonden. Toen de eisen de directie van de staatsmijnen hadden bereikt stuurde men een ver tegenwoordiger om het conflict te regelen, maar deze vertegenwoordi ger kreeg slechts te horen dat de eisen ingewilligd moesten worden wilden de Spanjaarden het werk weer hervatten. De directie, die vond dat men uit het oogpunt van rechtvaardigheid ten opzichte van de andere, ndet-stakende mijnwerkers, onder deze omstandig heden niet voor de eisen kon zwich ten, stelde daarop een ultimatum aan de stakers. Hun klachten zouden grondig onderzocht worden, als zij donderdagmiddag om een uur weför in de Maumitsmijn aan de slag zou den gaan. Maandag werk hervatten of vertrekken De klachten en grieven van de meer dan 200 Spaanse kompels in het gezellenhuis „Leyenbroek" (ge bouwd omstreeks de eerste wereld oorlog en tot na de tweede wereld oorlog gebruikt als pater-klooster) kwamen tot uiting toen in plaats van gekookte ham (die nog te vers was om gesneden te worden) kalfs vlees werd opgedliend aan het avond eten. Het is voor niemand geheel duide lijk of op de achtergrond van hun toen genomen besluit het werk neer te leggen, niet 'sen gevoel van heiriï- wee heeft meegespeeld. Heimwee naar de zonnige streken van Zuid- Span je, waar deze merendeels jonge vrijgezellen vandaan komen (onge veer 60 procent van dieze Spaanse mijnwerkers is vrij gezel). De „oud gedienden" onder hen bevinden zich pas een half jaar in Nederland en de jongste „lichting" kwam veertien da gen geleden naar Zuid-Limburg. Klachtenlijst De Spanjaarden, wier verblijf in „Leyenbroek" bekostigd wordt door de staatsmijn „Maurits" in Geleen waar ze te werk zijn gesteld, maak ten een lange lijst van hun klachten die ze ingewilligd wilden zien alvo rens het wiark te hervatten. Zij eisten ondermeer een uitgebreider menu, meer soorten vlees of broodbeleg dan de drie soorten, die ze nu hebben, verschuiving van de warme maaltijd van half acht 's avonds naar vijf uxor 's middags, stromend warm water op him slaapkamers op de hoger gele gen verdiepingen van het huis. Voorts Nieuwe groep Inmiddels zijn uit Spanje nog 42 kompels in Zuid-Limburg aangeko men voor tewerkstelling in de parti culiere mijnen „Oranje Nassau" in Heerlen en „De Laura" en „De Ver eniging", beide in Eijgelshoven. De voor de laatste twee mijnen bestem- x_e arbeiders zijn ondergebracht in 'n gezellenhuis in Eijgelshoven, die voor de „Oranje Nassau in een hotel. De telefoonlijn Kennedy-Chroesjtsjov Met betrekking tot het bericht, dat Sow jet-Rusland accoord is gegaan met het vestigen van een directe te lefoon- en telexverbinding tussen het Kremlin en het Witte Huis, deelde de Rus Tsarapking mee, dat iedere regering zelf moet bepalen waar de lijn in haar land zal eindigen. Wel moeten garanties worden gegeven, dat de berichten, die over deze lijn zijn gezonden, in handen terechtko men van de „geeigende regeringsin- BIJSTANDSWET ER IS deze week in de Tweede Kamer op de zonder twijfel gunstige eindbeslissing na, die a.s. woensdag zal vallen zeer belang rijk werk verricht door de gretige aanvaarding van het voorstel van mi nister Klompé voor een „Algemene Bijstandswet". Er waren in het de bat wel een aantal politieke tegen stellingen op onderdelen van het ont werp, maar de grote lijnen, die een vervanging van de verouderde Ar menwet-1912 beogen, zijn in voor beeldige harmonie goedgekeurd, om dat het goed is voor zaken als deze de klein-politieke scheidingslijnen uit te wissen en van zulk een ontwerp een nationale aangelegenheid te ma ken. Het kan voor de sommigen een soort anachronisme, een aan deze tijd volkomen vreemde regeling lijken, om te midden van .de vrij algemene welvaart om ons heen nieuwe regels op te stellen voor het verlenen van financiële steun aan hulpbehoeven den. Deze tijd zo zou men opper vlakkig kunnen redeneren heeft met de echte armoe toch wel afge rekend en waarom de rompslomp op de hals gehaald van een nieuwe wet, wanneer de uitzonderingsgevallen immers wel met de bestaande rege lingen kunnen worden geholpen? WIE ZO zou redeneren, miskent de geest waarmee de opstellers en ook de Tweede Kamer de nieuwe wet hebben willen vervullen, die na melijk niet meer uitgaat van het be strijden en lenigen van de concrete en bittere armoede, maar die de wer kelijke menselijke behoeften wil dek ken, die een veel breder terrein be strijken dan louter het stillen van de honger en het verdrijven van de koude. De nieuwe bijstandwet is op een veel breder doel gericht: het verschaffen aan de medemens van al hetgeen hij behoeft voor het voeren van een even menswaardig bestaan als degenen, die (nog) niet voor de bijstand in aanmerking komen. Een werk van solidariteit in plaats van de vernederende en vaak neerbui gende armenzorg van vroeger, waar bij de overweging mag gelden, dat iedereen in beginsel ooit voor de termen van de nieuwe wet in aan merking kan komen. Vandaar, dat de wet ook zal uitgaan van het recht van elke burger op de eventuele bij stand en van de plicht van de over heid tot het verlenen ervan. SEDERT IN ons land de zorg voor de behoeftige medemens gestalte kreeg, is met het voltooien van de nieuwe regels een enorme stap voor waarts gezet. De Grondwet van 1814 bepaalde nog slechts, dat de armen zorg in de voortdurende aandacht van de overheid behoorde te liggen, lp 1854 kwam de eerste concrete wet, <Se echter deze zorg primair tot een taak van kerkelijke en particuliere instellingen maakte. De overheid zou zich dan wel tot het „volstrekt on vermijdelijke" beperken. In de op vattingen van die tijd was er nog weinig plaats voor de nu geldende solidariteits-overwegingen. Allengs is echter de staat, of veel liever: de gemeenschap in haar totaliteit haar primaire taak gaan begrijpen en in die sterk verbeterde sfeer gedijde het thans nagenoeg goedgekeurde wets voorstel. r\AT WIL allerminst zeggen, dat U daarmee de christelijke liefdadig heid heeft afgedaan, omdat de staat als albediller ook deze taak in een koude centrale administratie zou heb ben overgenomen. Het is eenvoudig zo, dat de kerkelijke en particuliere instellingen met geen mogelijkheid meer de gigantische taak van volle dige hulpverlening aan kunnen, juist omdat niemand meer afdoende ge baat geacht mag worden met een handvol geld voor wat voeding en kleding. Dan zou men de scherpe te genstellingen tussen „welvaart" en bittere armoede niet uit de weg kun nen ruimen. De bijstandwet is niet in staat die tegenstellingen geheel te nivelleren, maar wel de volstrekt on aanvaardbare mate ervan weg te nemen. Het is verheugend, dat de Tweede Kamer nog op de valreep dit werk heeft willen voltooien! stanties". De vraag, waar de verbin ding moet komen, zal wel niet veel moeilijkheden opleveren, zo meende Tsarapkin. De „hete lijn" tussen het Witte Huis en het Kremlin is een van de door de Verenigde Staten voorgestelde maatregelen, die kunnen worden uit gevoerd voor het eigenlijke ontwa peningsproces begint. De Amerikaanse afgevaardigde Char les Stelle noemde de aanvaarding van het voorstel „een belangrijke ontwik keling". De Verenigde Staten juichen dit van harte toe, zo zei hij. Hij. kon digde nader overleg met die Russi sche delegatie over deze kwestie aan. Telex De Verenigde Staten geven door 'n rechtstreekse lijn tussen Washing ton en Moskou de voorkeur aan een telexverbinding, dit om vertaalmoei- lijkheden en het gevaar van misver standen zoveel mogelijk te beperken, zo hebben Amerikaanse functiona rissen vrijdag gezegd. Amerika ziet ook liever een verbinding tiysen mi litaire hoofdkwartieren dan tussen Witte Huis en Kremlin, zo voegden zij eraan toe. Waarnemers in Genève hebben ge zegd, dat er als de besprekingen over de details van deze kwestie vlot verlopen een goede kans bestaat op het eerste tastbare resultaat van bijna dertien maanden, onderhande len over ontwapening tussen de ze ventien landen in Genève. Een Russi sche zegsman zei: „Dit is de eerste daadwerkelijke stap in de ontwape ningsbesprekingen". Westelijke afge vaardigden hebben, naar bekend, herhaaldelijk gewezen op het belang van een rechtstreekse verbinding tij dens een crisis als die rond Cuba. Langs de zuidwestelijke helling van de vulkaan Goenoeng Agoeng op Bali stroomt met enorme snelheid lava naar beneden en een nieuwe uit barsting is hoogst waarschijnlijk, zo meldde het Indonesische perbureau Antara gisteren. Aangenomen wordt det president Soekarno - die vrijdag in zijn particuliere vliegtuig uit Djakarta vertrok - onderweg is naar Bali. In het noorden staakt nog 15 percent De meeste mijnwerkers in Frank rijk zijn vrijdag, na vijf weken te hebben gestaakt, weer aan het werk gegaan maar in het noorden vormen halsstarrige stakers posten en bleven verscheidene mijnen verlaten. Over het gehele land genomen is 90 pro cent weer aan het werk gegaan. In Lotharingen en midden- en zuid- Frankrijk was de werkhervatting zelfs volledig. Op sommige plaatsen marcheerden de mijnwerkers vooraf gegaan door een muziekkorps naar de mijnen. In het grote steenkolenlbeikken in het Noorden bleef echter meer dan een kwart van de mijnwerkers thuis en velen van hen diie weer in de mijn afdaalden waren bitter gestemd over de bepalingen van de bereikte over eenkomst. Bij de ingang van sommige mijnen postten zelfs vrouwen. Op verscheidene plaatsen kwam het tot heftige twistgesprekken tussen de stakers en vakbondsleiders. Deze laatsten stellen voor de afvallige be weging jonge heethoofden verant woordelijk „die niet op de hoogte zajn met de werkelijke bedoeling van een staking". Volgens hen zullen overi gens deze afvalligen spoedig de ver standigste weg volgen, 's Avonds was het percentage stakers in het noorden tot 15 pet. gedaald. Frankrijk is echter nog niet geheel uit de stakingszorgenEr doen zich nog steeds loongeschillen voor bij de gas- en elektriciteitsbedrijven, de posterijen, het overheidsapparaat, de radio- en televisie en het Parijse openbare vervoer. Door een 24-uurs- staking bij de Franse radio en tele visie moesten de Fransen het vrijdag doen met grammofoonmuziek en nieuwsuitzendingen. Anderzijds ech ter is het voor de Fransen een grote opluchting, dat de loonkwesties bij het spoorwegpersoneel donderdag avond konden worden geregeld. President en mevrouw Lopez Mateos zijn vrijdagochtend van de vlieg basis Ypenburg naar Eindhoven vertrokken, waarmee een einde is gekomen aan het staatsiebezoek. Foto: vertrouwelijk leidt de president H.M. de Koningin aan de arm voor het vertrek naar Ypenburg. ZOEKT U een Gero-cassette van 40.of 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero-specialist De moeilijkheden, die donderdag nacht het voortbestaan van de katho- lieke-socialistische regering van pre mier Lefèvre schenen te bedreigen, zijn vrijdagmiddag afgewend. Na intensief overleg tussen de re gering en de leiders van de twee re geringspartijen, de CVP en de BSP, werd een nieuwe regeringstekst voor een van de wetsontwerpen ter her vorming van de handhaving van de openbare orde door de kamer van volksvertegenwoordigers goedge keurd. Het betreft de verzwaring van de straffen voor het belemmeren van het verkeer bij ordeverstoringen. De socialistische fractie had zich tegen de eerste lezing van het be- betreffendie artikel verzet, omdat daarin een aantasting van het sta kingsrecht door de beknotting van stakingsposten werd gezien. Het nieuwe artikel, waarin deze socialistische vrees werd weggeno men, werd vrijdagmiddag met 159 te gen 29 stemmen aanvaard. De eerste groep Toegoenezen is vrijdag met de „Willemstad" uit Amsterdam naar Suriname vertrokken. Foto: de Toegoenezen aan dek ven het «chip. Bun tattoto veeteje naar een definitief thuis t BEZOEK AAN KRAAMINRICHTING Na een lunch in de ambtswoning van premier Ikida en het daarop ge volgde bezoek aan de baby-afdeling van de kraaminrichting in het zie kenhuis van het Japanse Roode Kruis is gisteravond het banket gevolgd in het keizerlijke paleis. Prinses Beatrix reed in een Rolls Royce, die de keizer haar ter beschik king had gesteldDe prinses droeg een gele robe met een stola van mink. Zij werd door grootmeester Harada de hall binnengeleid. Bij het diner zaten aan de keizer en keizerin van Japan en andere leden van de keizerlijke familie, prinses Beatrix en leden van haar gevolg, premier en mevrouw Hayato Ikeda en andere regeringsfunctiona rissen en leden van het huis van af gevaardigden, in totaal 54 gasten. Prinses Beatrix was aan de nachter kant van de keizer gezeten. Het diner bestond uit het gebrui kelijke hofmaal uit de Franse keuken, opgediend met wijn en champagne. Op de achtergrond speelde een strijk je van 28 musici. Tijdens het diner bracht keizer Hirohito een heildronk uit op die Nederlandse koningin, die beantwoord werd door prinses Bea trix. Na afloop reden de prinses en haar gevolg naar het gastenhuis. Prinses Beatrix heeft vrijdagavond op uitnodiging van kroonprins Aki- hito het Kaboeki-theater in Tokio bezocht. Voor het begin van het stuk sprak zij met enkelis spelers. Met de hulp van prins Akihito en prinses Tsjitsiboe, die beiden Engels spreken, onderhield prinses Beatrix zich met hen. BEATRIX IN (JAPANS) BRUIDSTOILET Prinses Beatrix heeft, in Tokio een show van Japanse bruidstoiletten bezichtigd, die haar werden getoond in de salons van een der grootste wa renhuizen van de Japanse hoofdstad. Zij genoot zichtbaar van de prachtige en kleurige toiletten, die door Japan se mannequins, werden gedragen. Tot groot plezier van zichzelf en de aan wezigen vertoonde de prinses zich even later in een schitterend Japans bruidsgewaad. De prinses deed op de speelgoed afdeling enkele inkopen, waartoe Ja panse waaiers behoorden. Tevoren had zij een tentoonstelling bezichtigd van Japanse schilderkunst. BEZOEK AAN PARELEILANDEN. Prinses Beatrix is vanmorgen, ne een reis van bijna vijfhonderd kilo meter in de keizerlijke trein waar in zij de nacht had doorgebracht, in Toba aangekomen, ten zuidwesten vam Towio gelegen, voor een bezoek •an het ^parel-eiland", bet jrtfir van de legendarische familie Miki- moto. Bij het verlaten van het stationne tje van Toba werd de prinses harte lijk verwelkomd door een menigte inwoners van het plaatsje, die lustig zwaaiden met Japanse en Nederland se vlaggetjes. Na een autorit van slechts enkel* minuten, ^rerd de plaatselijke aan legsteiger bereikt, waar een sloep prinses Beatrix en haar gevolg op wachtte. Aan de oostkust zag de prinses het werk van vijfentwintig gebrilde „zeemeerminnen", die zich met de pareloestervangst bezig hiel den. Vanaf de boeg van de sloep sloeg de prinses dit schouwspel aandach tig gade, niet verzuimend er met haar filmcamera opnamen van te ma ken. Tijdens het anderhalf uur durende tochtje werd ook een bezoek ge bracht aan het parel-museum van de familie Mikimoto. Later in de morgen zette prinses Beatrix met de keizerlijke trein haar reis voort, met als doel Kioto. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's VRIJ ZONNIG EN DROOG De Bilt, zaterdag 10 uur. Het K.N.M.I deelt mede: Tussen een hogedrukgebied, dat zich tussen IJsland en Noorwegen bevindt en een lagedrukgebied bo ven de Middellandse Zee bij Spanje, staat een vrij krachtige oostelijke tot noordoostelijke stroming. Deze voert droge continentale lucht uit Oost-Europa aan, waarin weinig be wolking voorkomt. De temperaturen bereiken hierin waarden tussen 10 en 15 graden, doordat er tamelijk veel wind staat heeft het weer een schraal karakter. In deze weerstoestand komt gedurende het weekeinde niet veel verandering. 7 April: v.m. 2.35; nm. 14.50. 8 April: v.m. 3.09; n.m. 15.23. ZON- EN MAANSTANDEN T April; zon op 06.04, onder 19.22; maan op 17.40, onder 06.02. 8 April: zon op 06.02, onder 19.24; maan op 18.46, onder 06.21. KORRELTJE Die zijn plicht Met blij gezicht En lust verricht, V«k aUet bet*.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1