Partij, die vooruit ziet Nog één week Vastenactie wij helpen de bejaarden ZATERDAG 6 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 11 sterdam zal Eerste Paasdag voor de VERKIEZINGSMANIFEST VAN DE KVP honorem St Nicolai" van Joseph Haydn worden uitgevoerd. Als „de partij voor iedereen die Het verkeer waaigt volgens het De uitvoering van deze mis voor vooruit wil zien" heeft de Katholieke manifest om verbetering van die k°°r. solisten, strijkorkest, twee ho- Volkspartij een verkiezingsmai ifest zwakste schakels in het wegennet en °?'s cn tw®.c k°orns staat onder lei- laten- verschijnen- een plan dat van diurf en visie ge tuigt. Recreatiegebieden dienen toe- D aar aan wordt ontleend, dat deze gankelijker te worden gemaakt, ter- partij éen doelmatige en grotere bij- wijl er nieuwe mogelijkheden bij drage aan de hulp voor de ontwikke- moeten komen, aldius het verkde- Hngslanden voorstaat en haar bliik zingsmanifest van de KVP. blijft richten op een wereld, waarin het geweld heeft plaats gemaakt voor overleg en recht en waar alle volke ren samenwerken voor eikaars wel vaart en welzijn. In haar Europa- politiek richt de KVP zich op het tot stand brengen van de Verenigde Sta ten van Europa met een federale re gering en een door die Europeanen gekozen parlement. Het onderwijs zal aan hogere waar- tevens~raadsfid""en Kamerlid Haken op vrije voeten ding van Nico Schuurman. Solisten zijn de sopraan Bern Brugman en de Alt Elly Imhoff. De uitvoering van deze mis zal worden herhaald op 27 april in de St. Nicolaaskerk in Amsterdam. GEESTELIJK ADVISEUR „ST. CHRISTOFFEL" Kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft namens het Ne derlands Episcopaat, benoemd tot geestelijk adviseur van de Ned. Kath. Vereniging van Handelsvertegen- Het Eersté Kamerlid Harm. Haken, woordigers, Handelsagenten en Ver- „vens raadslid en oud-wethouder zekeringsinspecteurs St. Christoffel den moeten voldoen. Uitbreiding van van Finsterwolde, is gisteren ontsla- pater I. G. Mijnsbergen OESA te de leerplioht, vemdieire vorming en gen uit voorlopige hechtenis. De vier Eindhoven, onder gelijktijdig eervol bevordering van beroepskeuze wor- eerder gearresteerde kopstukken in ontslag aan de z.e. pater J. Woerde den onontbeerlijk genoemd. Het wo- de Finsterwolde-aflaire, de 43-jarige man OESA. ningbouwbeleid moet gedreven en kommies ter secretarie S.K., de 51 ja- bezield worden door de noodzaak om rige fraktieleider der communisten aan de woningnood zo snel mogelijk h.S., de 47-jarige werkleider der een eind te maken, met een nieuwe G.S.W.-arbeiders S.F. en het 57-jari- aanpak en met speicale aandacht voor ge raadslid der CPN A.E. bevinden de krotopruiming, waarbij de bouw zjch nog in arrest. Tegen dit viertal van eengezinswoningen de voorkeur heelt de rechtbank namelijk destijds beedt een bevel tot gevangenhouding ver- Op voorstel van b. en w. heeft de Met een actieve con]umctuurpola- leend. gemeenteraad van Uithoorn gister- tiek dient de werkgelegenheid te Hiertegen is beroep aangetekend en avond besloten de naam van de prin- worden behoed. De Nederlandse dit beroep zaj de volgende week be- ses Marijkelaan te veranderen in landbouw moet met behulp van de handeld £orden. 6 prinses Christinelaan. overheid gezonder en sterker wor den. Midden- en kleinbedrijf moeten gelijke kansen voor vestiging krij- gen. De vrije loonvorming kan worden doorgevoerd- De politiek zal er ook op gericht moeten zijn de mogelijk heden voor het vormen van eigen bezit te vergroten. Voort staan in het manifest van de KVP gedachten over doorvoering van de onderne mingsraden, een beter klimaat voor de PBO en een wettelijke regeling om in het ondernemingsrecht ook de verantwoordelijkheid van de arbei ders-gemeenschap tot uitdrukking te brengen. IN UITHOORN: Prinses Christinelaan Het Amerikaanse leger test met personeel van de Martin Company geleide projektielen met de bijbehoren de installaties bij 55 graden onder nul in Alaska. BODEGRAVEN Over de belastingdruk staat ver meld, dat die vooral te zwaar is voor ongehuwden en middengroepen, de sociale verzekering moet worden uitgebouwd met een wijziging van de kinderbijslagwet, waardoor iedereen en vanaf het eerste kind voor bijslag in aanmerking komt. Nijmegen ruimt TV-antennes op De Woningbouwvereniging „Nijme gen", een van de grootste woning bouwverenigingen in ons land, heeft gisteren de uitvoering van een plan to'i grootscheepse opruiming van pri vé televisie-tntennes voltooid. In een complex van 770 woningen, waar reeds 450 televisemasten op de daken stonden, heeft de vereniging acht eigen masten 32 meter hoog geplaatst, waarop alle huizen wor den aangesloten. De privé-masten worden nu ge sloopt. De nieuwe voorziening garan deert volgens de vereniging een glas heldere beeldontvangst, heeft bo vendien het voordeel, dat de bezit ters van televisietoestellen het twee de en derde Duitse programma en ook een tweede Nederlands pro- gramma kunnen ontvangen, zonder dat daarvoor een kostbare verbou wing van het toestel noodzakelijk is. De woningbouwvereniging had lie ver slechts één centrale mast ge bouwd, maar dit werd nog onmogelijk gemaakt door de uit 1905 daterende Telegraaf- en Telefoonwet. Er zullen nu ook in andere grote woningcomplexen van Nijmegen cen trale voorzieningen voor de televisie ontvangst worden getroffen. Door de bewoners wordt dit bijzonder ge waardeerd. De vereniging acht het daarbij een groot winstpunt, dat een einde wordt gemaakt aan de ontsie ring van de wijken door een woud van antennes. Bovendien kan een belangrijke jaarlijkse onkostenpost voor het her stellen van beschadigde daken nu van de begroting worden afgevoerd. IN WERELDNOOD ONSVASTENOFFER giro 5850 ten name van Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht TENACTIE gaat haar laat ste week in. We hebben weken achtereen gelegenheid gehad, ons hart te laten spreken ten aanzien van mensen zoals wij, die in achtergebleven landen een leven lijden dat wij ons ternau wernood kunnen voorstellen als levenswaard. Het waren de hulpbehoevende kinderen, de opgroeiende en zoekende jeugd, de mannen en de vrouwen en de verlaten bejaarden, die allen een beroep hebben gedaan op de offerzin en naastenliefde van mensen, die het op z'n minst en kele malen stukken beter heb ben. Deze laatste week ruimt de Vastenactie een plaats in voor de zieken, jong en oud, die voor al in de ontwikkelingslanden de gevolgen ondervinden van honger en ondervoeding, armoe de en gebrek aan hygiëne, me dicamenten en artsen. Er is nog een schrikbarende lijst van ziekten, die honderden miljoenen mensen in Azië, Afri ka, Zuid-Amerika en zelfs nog in delen van Europa teisteren. De malaria doodt ongeveer drie miljoen mensen per jaar; in Midden-Amerika zijn dorpen, waarvan nagenoeg de hele be volking blind is tengevolge van worminfectie vanuit het water. Die blindheid kan ook veroor zaakt worden door armoede, het ontbreken van deugdelijk voed sel, slechte behuizing. 1 gelezen, ondermijnt de weer stand van de mensen dusdanig, dat zij doorlopend suffen en te ziek zijn om hun hersens be hoorlijk te gebruiken. Maar deze patiënten zijn zo'n normaal ver schijnsel, dat zij niet eens in een ziekenhuis worden opgenomen In een ziekenhuis in Centraal- Afrika zouden er van de 50 ver plegers en verpleegsters 40 in een ziekenhuis hebben gelegen als zij in Europa waren geweest. Nu lopen zij de hele dag rond met malaria, bloedarmoede en ingewandswormen. Zij zijn veel minder snel van begrip en reac tie dan hun Europese collegae. Melaatsheid is geen besmette lijke ziekte, zo heeft de medische wetenschap .uitgemaakt. En er is een goedkope therapie toe te passen. Maar nog altijd is de melaatsheid één van de grootste plagen: op elke 200 mensen is er één melaats. Voor een bedrag van ruim acht gulden per jaar kan een melaatste door injecties met sulfonen worden genezen, maar de Fransman Ranoul Folle- reau, de stichter van de Parijse „Ordre de la Charté" die een brief naar de presidenten van de V.S. en de Sowj et-Unie schreef, waarin hij vroeg of zij beiden één bommenwerper ter beschik king konden stellen omdat voor de prijs van deze twee toestellen alle melaatsen van de wereld ge nezen zouden kunnen worden, kreeg niet eens antwoord, laat staan een dure bommenwerper. De grote Vier gaven in die tijd wel 270.000 miljoen gulden uit ten behoeve van de bewapening; de autoproduktie nam toe en het aantal t.v.-toestellen steeg in snelle vaart. er knelt. Wij weten ook, wat we eigenlijk zouden moeten doen, maar morgen denken we er niet meer aan. Wees daarom vandaag nog offervaardig. Over een week vieren we weer Pasen en dat moet in orde zijn. Vele miljoenen weten niet wat feest is: een nachtmerrie voor ons. tage platvoeten bij de kleuters, ca. met de schoolmelkvoorziening, ech- 27 pet. 38 Kinderen werden aange- ter niet op alle scholen. Rapport schoolarts. De Commis- wezen voor uitzending naar een ge- Een vergadering van verschillende sie van Beheer van de Schoolartsen- zondheidskolonie, 31 konden vertrek- instanties heeft geleid tot oprichting dienst Bodegraven e.o. heeft naar ge- kon. Een aanvullende verzekering bij van een werkcomité voor schooltand- woonte weer een uitvoerig rapport bet Zilveren Kruis kan hier veel verzorging. Met medewerking van de over deze dienst samengesteld. Het verhelpen. plaatselijke tandartsen zou wellicht betrof over 1962 46 scholen met in Naar de huisarts werden verwe- °P 1 sept. van dit jaar begonnen kun- totaal 7416 leerlingen. zen 223 gevallen of 6 pet. Dit betrof nen worden. Het rapport besluit met Er werden 3457 leerlingen volle- vooral verminderde gezichtsscherpte, een woord van dank aan allen, die dig systematisch onderzocht, 75 ten bloedarmoede en doofheid. een vlot verloop van zaken op het deel. Het aantal oogafwijkingen nam Het verslag spreekt verder over gebied van de schoolartsendienst weer toe. Brillen moeten gedragen moderniseringen vein de Verhoef- hebben bevorderd. Aldus de school- worden! Bijna een kwart der kinde- Rollmann-school, de Prinses Mar- arts, dr. J. G. van Heil te Woerden, ren had een goed gebit; 38 pet een grietschool en de Nutskleuterschool. Skelterraces. De Bodegraafse slecht gebit. Schildkliervergrotingen Ook in de Meye is gewerkt. De Chr. Kartingclub heeft voor het komende (gevaar voor struma) nemen af. School kreeg nieuwe verwarming. De seizoen grootse plannen. Op zaterdag Het aantal vaccinaties tegen pok- kath. school wacht op een grondige 22 juni zullen een twintigtal rijders ken bleef nagenoeg constant. De ou- modernisering. De Kath. Ulo op de uit Amerika en Europa elkaar op de ders moeten hier meer meewerken. Overtocht wacht reeds vele jaren op Bodegraafse baan ontmoeten. Zo zul- De inentingen tegen difterie namen een nieuw gebouw. Het ruimtege- len o.a. aanwezig zijn de titelhouder! gelukkig toe. Ook die tegen kink- brek is urgent. uit de Westeuropese landen b.v. Pen- hoest en tetanus plm. 75 pet en 85 pet Ook de verouderde chr. school in nicotti uit Italië. Eveneens zullen van tegen polio. Barwoudswaarder vraagt verbete- de partij zijn Roby Alen, kampioen Opvallend is het vrij hoge percen- ring. In Woerden kon gestart worden van Amerika en de kampioen van de Bahama eilanden. Uit ons land zul- BOSKOOP Kwestie wethoudersbenoeming nog eens terug in Boskoopse raad len de drie beste rijders aan de start verschijnen. Er wordt gereden in de 100 cc klasse. Het bestuur van de Kartinclub hoopt dat nu door dit prima materiaal minder mankemen ten tijdens de wedstrijden zullen voorkomen, en vele duizenden kij kers getuigen zullen zijn van dit evenement. Zaterdag 14 sept. a.s. zullen er wed- Tijdens de algemene beschouwin- Benckhuysen Jr. In de vacature Kok strijden worden verreden als onder gen over de gemeentebegroting nam (wegens vertrek) werd als opvolger deel van de Nederlandse kampioen- de heer v. d. Dool (PvdA) de gele- de heer C. P. Kijkuit benoemd. In de schappen. Dit zal gebeuren onder genheid waar om terug te komen op vacature J. Kromhout werd benoemd auspiciën van de Stichting Karting- de gevolgde gedragslijn van de Chr. de heer G. J. v. d. Togt en in de club Nederland. Prot. Raadsfractie bij de wethouders- vacature J. Bulk, de heer J. L. Ver verkiezing in de raadsvergadering beij. l\JT17ï TWXf van 4 sept. 1962. Hij verweet deze InIEjL) W MJUr fractie en ook de KVP geen overleg Dure brug Geboren: Henriëtte Aleida Marti- te hebben gepleegd met de minder- na d v j E M Qrootscholten en A. e casu de PvdA en de VVD, De vernieuwing van de Tuinstraat- M. A. Reiffe; Geert Mark z.v. D. G. en reeds vooraf te hebben beslist wie brug bleek de meeste leden nogal de Vries en A. B. M. Teeuwen; As- de wethouderszetel zou bezetten. zwaar te liggen voor wat de kosten tria d.v. J. van Ginkel en M. C. v. Hierover ontstond een nogal scherpe betreft. Dit kan volgens de voorzit- d. Heuvel; Annemarieke d.v. L. van discussie, welke zeer veel tijd in be- ter echter niet anders, omdat de Reij- der Sijs en N- van Mourik; Arthur slag nam en in feite met terzake erskoopse weg blijft werken en er z.v. H. B. Franken en K. E. v. d. diende by de behandeling van de be- een zeer stevige schoeiing moet wor- Heijden. groting. De heer Splinter (Chr. Prot. den gemaakt. Er moet in worden Overleden: M. van der Snoek, 91 fractie) meende, dat zijn fractie, ook voorzien, dus de brug komt er. De jr., weduwe van J. Spruijt. by overleg, toch wel een eigen me- behandeling van Ie begroting vor- Ondertrouwd: J. Blom, 27 jr, wo ning mag hebben en deze-ook ken- derde weinig'tijd en werd zonder nende te Amsterdam en P. J. Fran- baar mag maken, en dat dit nog hoofdelijke stemming aangenomen. sen, 23 jr. geenszins een besluit betekent. Het is de PvdA echter toch niet naar de zin te maken. - Tenslotte trachtte de heer Mathot (KVP) wat olie op de golven te wer pen door op te merken dat er maar 2 wethouderszetels te „verdelen" zijn en dat z.i. de grootste partijen daar het meeste recht op hebben. Hij acht te het beter door meer onderling contact elkanders meningen beter te leren kennen en elkaar meer te le ren waarderen. Hiertegen waren geen bezwaren zodat bij een volgende ge legenheid weer overleg zal worden gepleegd. Negen Nederlandse top-mannequins, die van 1 tot en met 4 april onder auspiciën van de stichting „Amster dam Fashion Week" met een Convair van de KLM een sgn. „Fashion slight" hebben gemaakt, om in Hamburg, Kopenhagen, Stockholm en Oslo shows van de Neder landse dames-hovenkleding te geven, hebben vrijdag ki het restaurant „De Wijde Wereld" op Schiphol deie Voor de aanvang van de raadsver- gadering van Boskoop, deelde burge meester Verkerk mede dat naar aan leiding van een opmerking bij de aanvaarding van het carillon, ge schonken door de jubilerende Coöp. Raifeissenbank, door mej. Blom, de beiaardierster, die de melodie heeft gemaakt, nu ook een rijm is vervaar digd, welke zij het gemeentebestuur hierbij aanbood. Burgemeester Ver kerk stelde dit ten zeerste op prijs en aanvaardde dit geschenk onder dank aan mej Blom. In het bestuur van de Stichting Irene werden herkozen mevr. W. J. Grootendorst-Riepema en de heer J. C. Slingerland. De onderhandse aan besteding van de bouw van de riool waterzuiveringsinstallatie was blijk baar goed voorbereid, want geen en kel lid maakte hierover een opmer king. De kapverordening ging even eens onder de hamer door, evenals de onbewoonbaarverklaring van de woningen Goudse Rijweg 110, Burg. Colijnstraat 275 en 277 en de vast stellingen van de vergoedingen aan de bijzondere scholen. Bij de benoe ming van een nieuwe vakleerkracht opperde de heer Tol enkele bezwa ren aangaande, de verdeling van de gymnastieklokalen en de heer Ma thot informeerde of de aanstelling direct voor vast was. Hij achtte een proeftijd van een jaar beter, omdat dan bij niet voldoen gemakkelijker ontslag zou kunnen worden verleend, toernee met een modeshow voor pers en kleding- Bij stemming bleek dat de raadsle- industrie besloten. Tijdens deze show is KLM-gezag- £en allen de voorkeur gaven aan de voerder A. Olij, die de machine heeft gevlogen, door heer De benoeming de stichting benoemd tot „Captain Fashion". ting zwembad verliep vlot. Herbe- De foto toont hem met het vaantje, dat hij daaraan noemd werden mevr. M. A. Klum- overhield, omgeven door xijn charmante ex-passagiers. per-Nieuweeteeg en de heer H. O. Een creatie met pofknieën, waarvoor de Franse ontwerper Jacques Heim tweed gebruikte.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11