Kreymborg Karpetten W. J. ZIRKZEE MEDISCHE DIENSTEN Belgische regering in moeilijkheden? Burgerlijke Stand Explosie in Lichtfabrieken Leiden „Loenik 4" zal niet op maan landen Waar normaal de bloemen bloeien nu nog een kaal en dor land Overhemden 2 stuks VRIJDAG 5 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Zaterdag 27 april bloemencorsoDat staat gedrukt in de kleurige folder over de evenementen in de bollenstreek. Het staat er zo overtuigend, dat niemand er aan twijfelen kan, maar de insiders weten zo langzamer hand wel beter. Er is geen sprake van dat het corso op 27 april door de bollenstreek zal trekken. Al wordt het met ingang van vandaag stralend mooi voorjaarsweer, dan nog zal men in de laatste week van april niet over voldoende hyacintenbloemen kunnen beschikken. Een deel van de hyacinten is nog maar net van het winterdek bevrijd, de naricssen ver tonen alleen maar groene sprieten en alleen de crocussen beginnen in heel beperkte mate wat te kleuren. Bollen-Pasen zal de streek zeker niet beleven. Dat de gewassen niet of nauwelijks groeien is niet alleen te wijten aan het koude weer, maar vooral ook aan de abnormaal lage bodem- temperaturen. de meeste nadruk, dat men alleen bereid is de wagens hier te laten draaien, wanneer twee van de praal- karossen na afloop van het corso bij „De Uiver" te kijk en te praal wor den gesteld. Er waren trouwens nog meer condities. Vorige jaren heeft het corsocomité daaraan voldaan, nu men eiste dat hier twee praalwagens gezet moesten worden, heeft men ge zegd: neen. Foto: Begin aprilnu pas wordt het winterdek van de bollen gehaald. De arbeiders hebben de handschoe nen er nog bij aan! 't Wordt een laat, héél laat bollenvoorjaar. WEKEN UITSTEL? Wanneer het bollencorso door de streek zal rijden, is nu nog niet te zeggen. Dat kan net zo goed op één als op drie weken uitstel uitlo pen. We vernemen nog, dat de kara vaan dit voorjaar niet bij „De Uiver" zal draaien maar enkele honderden meters verderop. De eigenaars van deze koffietent hebben nl. het co mité eisen gesteld. Zo heet het met TRAP- EN GANGLOPERS 50 en 70 breed Moderne en klassieke dessins Grote keuze TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING Van 't Hoffstraat 7-7a Leiden Telef. 24610 MIDZA (Wordt vervolgd) Leiden en Omgeving Leiden Tandarts: U. J. van Dijk, tel. 50309; Centraal apotheek, Bree- straat 74, tel. 20552. Alkemade en Leimuiden De art sen v. d. Werf, Rijp wetering, telef. 01712-202, en Van Hazelen, Oude We tering, tel. 01713-217. Alphen a. d. Rijn Wit-Gele Kruis zr. Moons, Roerdompstraat 34. Boskoop Dkt. G. A. S. Jonge- neel, tel. 2019; wijkverpl. zr. Van Dam, tel. 2141. Hazerswoude zie Leiderdorp en Koudekerk. Hillegom Dkt. G. P. D. Ie Cocq d'Armandville, tel. 5613; Wit-Gele Kruis zr. E. Snellenberg, M. Tromp straat 29, tel. 6316; tandarts zie Lisse. Katwijk Rijn Dkt. C. J. Hagen, tel. 3222, apotheek Princestraat 3, tel. 2755. Katwijk Zee Dkt. A. E. Beij der wellen, tel. 2182; apotheek zie Kat wijk Rijn. Koudekerk a. d. Rijn zie Leider dorp; wijkverpl. zr. Van Leeuwen, tel. 01714-505. Langeraar zie Woubrugge. Leiderdorp Dkt. P. v. 't Woud, tel. 01710 - 30070; voor zusters zie Koudekerk. Leidschendam - Dkt. Van der Mee, tel. 4535; Groene Kruis tel. 3449; am bulance, tel. 3923. Lisse Tandarts H. Hoek, Gracht- weg 2, Lisse, tel. 02530-3126. Nieuwkoop en Noorden Dkt. K. Gill, Zwammerdam, tel. 01726-2527; dkt. M. Sanders, Nieuwkoop, telef. 01725-555. Nieuwveen zie Woubrugge. Noordwijk Dkt. J. D. Mulder, tel. 2230; Wit-Gele Kruis zr. M. Hooy- mans, tel. 3388, b.g.g. 2524; apotheek alleen De Duinrand. Noordwijkerhout en De Zilk Dkt. B. C. C. Wösten, tel. 02533-2285; tandarts zie Lisse; Wit-Gele Kruis, Rusthof 1, tel. 2468. Oegstgeest De artsen D. Held, tel. 52255, en A. B. J. v. d. Vliet-De Vries, tel. 51321; Wit-Gele Kruis zr. Warmenhoven, tel. 51188, b.g.g. 52426. Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Sassenheim Tandarts zie Lisse; Wit-Gele Kruis zie Voorhout. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout Dkt. A. W. Bots, tel. 02532-7393; zr. T. Mühlhaus, tel. 02532 -8122, neemt waar voor de zusters Meijssen en Konijn. Warmond zie Voorhout. Wassenaar De artsen A. F. F. Janse, tel. 3005, en dr. H. D. Boer, tel. 9124; apotheek Siderius, Lang straat 86, tel. 2141. Woubrugge Dkt. J. Nooter, tel. 01729-104. Zwammerdam Dkt. K. Gill, tel. •1T26-2527. Kaal en doods Nog nooit zag men de eerste week van april de bollenstreek nog zo kaal en zo doods. Onder normale omstan digheden bloeien nu de crocussen, vele andere bijgoedgewassen en de vroege trompetnarcissen volop. Nu kan men de toerist niets anders la ten zien dan velden, waarop het riet nog ligt of akkers die tegen het stui ven „gegierd" zijn: verdunde koe mest heeft men tussen de bollen en in de paden verspreid om het weg waaien van het zand te voorkomen. Ook op Keukenhof Ook in de Keukenhof groeien de gewassen nog maar traag. Hèt loopt er dan ook allesbehalve storm. Op het grote parkeerterrein aan de Loosterweg ziet men maar een hand jevol auto's en de bewakers, de lo- kettistes en de Jacoba's weten, btf wijze van spreken, met hun vrije tijd geen raad. Toch vorstschade? Intussen circuleren in de streek ook weer geruchten als zouden de ballen zo hier en daar toch fikse schade hebben opgelopen als gevolg van de strenge winter. Hoewel het nog te vroeg is om definitieve uit spraken te doen eerst als de ge wassen gaan groeien zal men meer kunnen zeggen is het een feit, dat de handel de afgelopen week zeer levendig is geweest. Vooral voor tulpen bestond veel belangstelling. Vertrouwen de exporteurs het gewas ook niet zo erg of wordt er in het buitenland zo veel gekocht? De rei zigers, die Amerika bezoeken, keren zo langzamerhand weer op hun basis terug en het zal niet lang meer du ren of de export zal de balans heb ben opgemaakt. Zal men veel of zal men weinig nodig hebben? Deze vraaT zal het bollenvak de eerst volgende maanden beheersen In Brussel zijn vanmorgen drukke politieke besprekingen begonnen om een oplossing te vinden voor de moei lijkheden, waarin de Belgische coali tieregering van de katholieke en so cialistische partij vannacht is ge raakt. De moeilijkheden ontstonden tij dens het debat in de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers over wetsvoorstellen, waarbij zwaardere straffen worden ingesteld op het ver storen van de openbare orde en de overheid grotere bevoegdheden krijgt om tegen orde-verstoorders op te treden. Bij de behandeling van een van de regeringsvoorstellen bleken de standpunten van de CVP- en de BSP-fracties niet met elkaar te kun nen worden verenigd. Een amende ment van de regering bracht geen oplossing en tegen het middernachte lijk uur besloot minister-president Lefevre tot een spoedzitting van het Belgische kabinet. Maar ook hieruit resulteerde geen tekst, die de twee regeringspartijen kon bevredigen en tegen half twee vannacht werd. De verdere bespreking van het wetsont werp verdaagd tot vanmiddag drie uur. Aan de verdere behandeling daar van in de kamer zijn vanochtend ont moetingen tussen de regering en de leiders van de katholieke en socia listische partij voorafgegaan. In poli tieke kringëh in Brussel wordt ver wacht, dat de moeilijkheden niet tot een crisis zullen leiden en dat een aanvaardbaar compromis zal worden geyonden. In de Belgische kranten wordt de ontwikkeling met grote koppen ver meld. „De regering bedreigd?", schrijft La libre Belgique. „De rege ring in moeilijkheden", schrijft positiever het socialistische partij - orgaan Le Peuple. LEIDEN C. W. BARTEN Gisteren was het 40 jaar ge .leden, dat de heer C. W. Barten als werf baas bij de N.V. Leidse Houthandel v.h. Kater Wiethoff in dienst trad. Ter gelegenheid van dit jubileum werd hem ten kantore in het bijzijn van zijn echtgenote en kinderen een hartelijke ontvangst bereid. Na het toespreken door directeur en enkele personeelsleden, waarbij diverse fraaie geschenken vergezeld gingen, dankte de jubilaris voor de vele goede woorden, mede namens zijn vrouw, die bij deze gelegenheid een prachtig bouquet bloemen kreeg aangeboden. Na het officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd bijeen. LITERAIRE OPDRACHTEN De staatssecrearis van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft aan Edith de Clerq Zubli te Leiden, Fem Rutke te Am sterdam, Peter Berger te 's Graven- hage, Kees Klap te Maarssen, Huub Oosterhuis te Maastricht, Jacques Schreurs te Spauspaubeek en Ga- briël Smit te Laren opdracht ver leend tot het schrijven of cyclus van gedichten. Aan Louis Frequin te Nijmegen en Jan H. de Groot te Arnhem heeft de staatssecretaris opdracht gegeven een novelle resp. een essay (de laat ste over het tijdschrift „Opwaartse wegen") te schrijven. Genoemde let terkundige hebben de hun verstrek te opdracht aanvaard. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het examen natuurkundig ingenieur de heer L. J. Wijdeveld uit Leiden. HET TWEEDE INTERSCHOLAIR MUZIEKCONCOURS Over enige maanden zullen mid delbare scholieren in heel ons land opnieuw kunnen deelnemen aan het Interscholair Muziekconcours. Het bestuur van de Stichting Interscho lair Muziekconcours, onder voorzit terschap van drs. J. (Pi) Scheffer, docent te Hilversum, heeft dit be kend gemaakt in een brief aan de ongeveer 600 middelbare- en kweek scholen in ons land. Met dit besluit zet de Stichting haar in 1961 begonnen werk voort. In dat jaar n.l. werd de Stichting In terscholair Muziekconcours opge richt met het doel de muziekoefe- ning der schooljeugd te stimuleren. Daartoe werd het plan uitgewerkt om medewerking van de directies der scholen en van de docenten een aantal muziekuitvoeringen op cultu reel verantwoord niveau en geheel in de „schoolsfeer" te organiseren. In het schooljaar 1961-1962 werd het eerste concours gehouden, dat reeds direct grote weerklank ondervond. Geboren: Willem Nicolaas z.v. C. Ouwehand en F. Bonarius; Sylvia Petronella d.v. H. Blok en P. A. Audier; Irene Beatrix d.v. J. J. La ter veer en G. van Helden; Gelenus z.v. J. Jansen en A. E. Schoenma ker; Astrid Wilhelmus Martha d.v. B. J. Wakka en W. M. Sollie; Johan nes Gerardus Hubertus z.v. J. G. H. Simmerman en J. J. Kotesr; Evelyne Maria d.v. J. G. H. Simmerman en J. J. Koster; Monique d.v. J. J. Cas- pers en J. E. C. v. Gent; Willem Ja cobus z.v. J. Koelewijn en W. E. van Duijn; Simon z.v. A. v. Delft en G. Teske; Christiaan Matthijs Jozef z.v. J P. J. de Groot en G. M. van Pola- nen. Gehuwd: H. Bink en A. D. He- ruer; F. E. B. Sjarbaini en E. M. van den Boorn; A. Pet en C. C. Leu- rink; G. T. de Boer en B. Poepjes. Overleden: H. Smit, 81 jaar, man; A. L. Pfaff, 67 jaar, man; J. Gor dijn, 71 jaar, echtgen. v. L. v. Es; J. Heemskerk, 53 jaar, man; B. J. Saalbach, 40 jaar, man; M. Wessel, 76 jaar, wed. van C. Veefkind; C. E. Plu, 72 jaar, wed. van G. Kalkhoven. HONDERDEN RUITEN GESNEUVELD Gerechtelijk onderzoek gelast tegen Globke De Westduitse procureur-generaal Joseph Streit heeft een onderzoek ge last naar „de criminele verantwoor delijkheid" van staatssecretaris Hans Globke „voor het vervolgen en li- kwideren van verscheidene miljoe nen Joden, Slaven en andere buiten landers", aldus een bekendmaking, die de persdienst van het parket don derdagochtend heeft uitgegeven. De Russische „Loenik-4", die dins dag gelanceerd is, zal vermoedelijk vandaag, vrijdag, dicht langs de maan trekken en dan verder door de ruimte reizen. De maanraket zal dan 380.000 km. hebben afgelegd. Yan Russische zijde in Moskou is er op gewezen, dat men uit de offi ciële bekendmakingen kan opma ken dat de maanraket niet op de maan zal landen. Men acht het ech ter mogelijk, dat „Loenik-4" instru menten op de maan zal laten vallen als de raket de planeet passeert. Het wordt ook mogelijk geacht dat „Loe nik-4" televisie-opnamen van de maan naar de aarde zal zenden. Volgens Tass heeft de astronoom Koeprevitsj verklaard, dat de maan raket naar zijn mening uitgebreide gegevens over het maanoppervlak zal seinen. Deze gegevens zouden er dan toe bijdragen, dat de problemen rond het zenden van een mens naar de maan sneller opgelost zullen wor den. Koeprevitsj had ook gezegd, dat een reis van een mens naar de maan „niet lang meer op zich zal laten wachten". De Russische geleerden waren al in staat om apparaten naar de maan te brengen, die gegevens naar de aarde kunnen seinen. Deze apparaten zouden een lange wer kingsduur hebben. Russische opsporingsstations meld den donderdag, dat de instrumenten aan boord van „Loenik-4" normaal functioneren. Zandzuiger Overijssel na vier weken gelicht De 300 ton metende zandzuiger „Overijssel" van het aannemersbe drijf Boltje N.V. uit Zwolle is don derdagmiddag na een verblijf van vier weken op zeventien meter diep te onder de waterspiegel van een zandput in de gemeente Sprang-Ca- pelle door twee drijvende bokken ge licht. Het lichten van de zuiger nam de gehele dag in beslag. De zand zuiger „Overijssel" is een belangrijke schakel in de aanleg van de nieuwe Langstraatweg tussen Waalwijk en Waspik, welke aanleg door het zin ken van de zuiger vier weken lang ernstig gestagneerd is geweest. STOMPWIJK Kaarten voor bejaarden Het be stuur van de bejaardenbond deelt mede, dat de eerstvolgende kaartavond ge houden wordt op a.s. dinsdagavond) 8 uur in café Van Geijlewijk. Een dreunende explosie deed van morgen om vijf uur een groot aan tal inwoners van Leiden opschrikken. De klap werd in de gehele stad ge hoord. De oorzaak lag op het terrein van de gemeentelijke Lichtfabrieken waar in een kraakgasinstallatie de ontploffing was ontstaan. Om vijf uur had men deze installatie weer willen ontsteken, nadat men had vastgesteld, dat de waakvlam was uitgegaan. De ontploffing die bij het ontsteken ontstond was van zulk 'n hevigheid, dat circa honderd ruiten aan de Maresingel en aan de Lange- gracht en straten in de omgeving sprongen. Merkwaardig genoeg had men in het gemeentelijk bedrijf zelf nog geen notie van de ernst van deze ontploffing. In het gebouw was geen ruit gesprongen, die kraakgasinstal latie functioneerde normaal, er was geen schade. Van buiten het bedrijf moest men horen hoe de reactie was De heer Hazenberg, directie-secre taris van de SLF verklaarde ons van morgen dat men de ontploffing kan vergelijken met 'n veelvoud van het geluid dat ontstaat bij het ontsteken van oven of geyser. „Voor ons be drijf was dit niet iets van ernstige aard. Toen we hoorden van de ge volgen hebben we deskundigen van onze bouwkundige afdeling de scha de laten opnemen aan de vensters. Daarna zijn we om half acht be gonnen met het herstel van de ge sprongen ruiten, we hebben ver schillende zaken ingeschakeld". Het ligt voor de hand dat de Lichtfabrie ken de schade voor hun rekening ne men. Kraakgas wordt aangevoerd via een leiding uit Pernis. De installatie te Leiden maakt dit gas geschikt voor de huiskamers. Persoonlijke ongelukken hebben zich nergens voorgedaan. De arbeids inspectie stelt een onderzoek in. De heer Van der Berg was met een collega vanmorgen en vanmiddag vele uren bezig met het inzetten van ruiten aan de Maresingel. Er waren huizen bij, waarvan drie ruiten sneu velden door de hevige explosie. (Foto: Leidse Courant) INSIDERS: GEEN BOLLENCORSO OP 27 APRIL Dubbele Stuks aanbieding Bel-O-Fast en/of tricot nylon, per stuk 11.90 (Advertentie)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3