S)e CcicbeSoii^aiit PRESIDENT LOPEZ MATEOS BRACHT BEZOEK AAN VEROLME LOT VAN HET LAND NOG AAN ZUDEN DRAAD Over Algemene Bijstandswet wordt pas woensdag gestemd Keukenhof verwacht de zesmiljoenste Tegenstelling leger en marine Wisselende stemming in de Franse mijngebieden Hoogwaterstanden VRIJDAG S APRIL 1963 53e JAARGANG BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Weinig KVP-bijstand aan Bijstandswet Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdreclakteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten beiorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. nun., Teletoontjes f 1.50 VEROLME OOK IN MEXICO? President Lopez Mateos en enkele adviseurs hebben tijdens het bezoek aan de werf van Verolme op Rozenburg in het privé-kantoor van de heer C. Verolme gedurende ruim twintig minuten gesprekingen gevoerd met leden van de hoofddirektie van het concern, waarbij ook Prins Bernhard en de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, aanwezig waren. Over de aard van het gesprek werd niets bekend gemaakt. De heer C. Verolme lichtte echter een tipje van de sluier op in zijn in het Spaans uitgesproken welkomstwoord, waarin hij de president de verzekering gaf dat het Mexicaanse projekt bij zijn concern in dezelfde mate een grote belangstelling geniet als de projekten, die reeds verwezenlijkt zijn, en dat het met veel enthousiasme en zorg zal worden behandeld. laatst van de middag in antwoord op een vraag van journalisten tijdens een ontmoeting in de ambassade van zijn land in Den Haag met de kleine Mexicaanse kolonie in Nederland. De president die zich tegenover de journalisten zeer verheugd toon de over de ontvangst in Nederland, zei dat mogelijk met Verolme over eenstemming wordt bereikt over de bouw van een gemeenschappelijke scheepsbouwonderneming in Mexico. Er is een tekort aan scheepswerven in zijn land. Sprekend over zijn reis door Europa zei de Mexicaanse president te heb ben vastgesteld dat in landen van De heer C. Verolme bood presi- lucht. Zo kunnen zij zichzelf over- ^e, Europese Economische Gemeen- dent Lopez Mateos twee geschenken dag zonder kunstmiddelen in het le- zoa*® Nederland en ook aan ter herinnering aan diens be- ven houden en hebben zij zich dus Frankrijk, het streven leeft naar zoek aan zijn werf: een schilderij een zekere vrijheid van handelen van de vermaarde Nederlandse zee- veroverd. schilder Ludolf Backhuysen (1708) Met bijzonder geconstrueerde blok en een foto-album, die beide de be- fluiten gaven zij gistermiddag als tekenis van Nederland als zeevaren- besluit van het bezoek van de ko- de natie illustreren. ningin en haar gasten zelfs een klein Het schilderij van Ludolf Back- concert, huysen stelt een zeegezicht voor met Mevrouw Lopez Mateos, die bij- schepen, die varen onder Hollandse zonder in humanitaire zaken is ge- vlag met de wimpel en de vlag van interesseerd, toonde grote belang- Enkhuizen. Op de achtergrond is stelling voor dit medische unicum. Enkhuizen te zien. Na een bezoek van ongeveer een uur aan „de Ark" keerden H.M. de Ko- KINDERHUIS ningin en haar gasten naar Den TERWIJL de Mexicaanse president, Haag terug, zijn gastheer Prins Bernhard en de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, met de topdirektie van President Lopez Mateos is van me- Het diner begon omstreeks kwart Verolme vermoedelijk belangrijke n^ng ^at sedert zjjn bezoek aan Ne- voor negen. zakelijke besprekingen voerden, na- herland in 1951 veel in Nederland De president begroette de koningin, men H.M. Koningin Juliana en pnn- n0g hetzelfde is, maar dat het land de prins en de twee prinsessen om- ses Irene, mevrouw Lopez Mateos en sedertdien grote vorderingen heeft streeks kwart over acht op de stoep haar dochter via het Botlekgebied gemaakt Hij zei gisteren in het van het hotel. per auto mee terug naar Rotterdam voor een bezoek aan „de Ark", een speciaal verblijf voor kinderen, die lijden aan chronische verlamming van de ademhaling door poliomye litis. De behandelend geneesheer, dr. G. J. van Weerden, heeft de kinderen geleerd te „kikkeren", dat is adem te halen door zich te verslikken in GROTE VORDERINGEN DINER President Lopez Mateos en zijn echtgenote hebben de Koningin en de Prins gisteravond in hotel kasteel Oud-Wassenaar een contra-diner aangeboden. Als eregasten zaten ook de prinsessen Irene en Margriet aan. In totaal namen 108 personen aan het diner deel, onder wie de minister- preisdent, prof. dr. J. E. de Quay, en andere leden van de regering en leden van het corps diplomatique. President Lopez Mateos vertrokken President en mevrouw Lopez Ma teos zijn vanmorgen enkele minuten voor half tien opgestegen van de vliegbasis Ypenburg, waarmee een einde is gekomen aan het staatsbe zoek aan koningin en prins. De koningin bracht haar Mexi caanse gasten tot aan de vliegtuig trap. De Prins, die eveneens presi dent, mevrouw Lopez Mateos en hun dochter uitgeleide deed, vliegt met de Mexicanen mee naar Eindhoven waar een onofficieel bezoek aan de Philips fabrieken zal worden ge bracht. Ook de ministers van Bui tenlandse Zaken en van Economi sche Zaken, respectievelijk mr. J. M. A. H. Luns en drs. J. W. de Pous gaan mee naar Eindhoven. Het Mexicaanse gezelschap reist van Eindhoven door naar West- Duitsland. PRINSES MARIJKE HEET VOORTAAN CHRISTINE Prinses Marijke wil voortaan om persoonlijke redenen zij vond de laatste tijd de naam Marijke iets te kinderlijk klin ken met de naam Christine worden aangesproken en aange duid, aldus heeft de Rijksvoor lichtingsdienst vanmorgen des gevraagd bevestigd. De offciële voornamen van de jongste Oranje-telg luiden: Maria Chris tina. H.M. de Koningin heeft be slist, dat de naamsverandering zal ingaan als de prinses na Pasen naar het Amersfoorts ly ceum gaat. Voorheen bezocht de prinses de middelbare meisjesschool verbonden aan het Baarns ly ceum. De opstand in Argentinië Het lot van Argentinië, waar dinsdag twee opstandige generaals, ge steund door de marine, een greep naar de macht deden teneinde rfr- hinderen, dat bij de komende verkiezingen de Peronisten weer een kans zouden krijgen, hangt nog aan een zijden draad. Weliswaar hebben dagenlange ingespannen onderhandelingen tussen de regering, gesteund door leger en luchtmacht enerzijds en de contact man van de opstandige marine, schout-bij-nacht Vazquez anderzijds, geleid tot enige overeenstemming, doch het is nog geenszins zeker, dat de rebellen met de voorwaarden akkoord zullen gaan. Deze weten zich gesteund door een groot aantal oorlogsbodems, waaronder een vliegdekschip, die in de haven van Puerto Belgrano liggen, hun vuur monden gericht op de regeringstroepen, die zich op last van hun bevel hebber, generaal Ongania, in een gordel op vijfenvijftig kilometer afstand om de rebellen hebben ingegraven. ten op achttienduizend man wordt geschat. Deze hebben ver-dragend geschut en tanks bij zich. Intussen verlaten ongeruste burgers het ge bied, terwijl geestelijken bij beide zijden op zelfbeheersing aandringen. BIDAULT WORDT IN BRAZILIë TOEGELATEN De Braziliaanse ambassadeur in Lissabon is donderdag met een in reisvisum voor de Franse oud-pre mier Bidault op zak uit Brazilië in de Portugese hoofdstad teruggekeerd. De vergunning is verleend op voor waarde, dat de leider van de (ille gale) nationale verzetsraad zich ont houdt van politieke activiteiten. Bi dault kan naar Brazilië vertrekken, zodra hij met deze voorwaarde ak koord gaat. Hij verblijft thans in Por tugal, doch de regering van dit land heeft hem uitgenodigd zo spoedig mogelijk te vertrekken. «hu*.. *<L jf g In het kasteel Oud-Wassenaar heeft de Mexicaanse president die een staatsbezoek aan ons land brengt, donderdagavond een galadiner aange boden aan de Nederlandse koninklijke familie. Op de foto vanaf de voor grond: prinses Margriet, prins Benhard, mevrouw Lopez Mateos, de presi dent, koningin Juliana, minister-president prof. dr. J. E. de Quay, prinses Irene en de minister van buitenlandse zaken, Z.E. mr. J. M. A. H. Luns. De Stichting Nationale Bloemen tentoonstelling „Keukenhof", die on langs de veertiende expositie opende, verwacht dinsdagmiddag de zesmil joenste bezoeker. Het bestuur van de bloementuin heeft besloten aan de gelukkige een bijzonder welkom te bereiden. Gra vin Jacoba van Beieren zal persoon lijk te paard aanwezig zijn. Zij heeft beloofd een hartewens van de zes miljoenste te zullen vervullen. Na de langdurige onderhandelin gen in Buenos Aires verscheen een communiqué, waarin lakoniek ge zegd werd: „De partijen zijn het eens geworden over de preliminaire voorwaarden, die een wapenstilstand mogelijk maken." Volgens betrouwbare kringen zou de regeringszijde een onvoorwaar delijke overgave van de marine als basis voor het bestand hebben ge- eist. Voorts zouden de opstandige marine-officieren en burgers berecht moeten worden en de sterkte van de zeemacht moeten worden terugge bracht tot 2.500 man. Schout-bij-nacht Vazquez is naar de belegerde opstandelingenbasis ver trokken om te trachten goedkeurin gen voor de voorwaarden van het bestand te verkrijgen. Men gelooft, dat zich in Puerto Belgrano onder leiding van admiraal Rojas tienduizend mariners en twee duizend burgers bevinden, terwijl de sterkte van de règeringsstrijdkrach- De Algemene Bijstandwet van mi nister dr Marga Klompé zal nog tot woensdag a.s. geduld moeten hebben. De Tweede Kamer had het zo druk met het behandelen van allerlei amendementen en artikelen van het wetsontwerp, dat er geen tijd meer was voor een eindstemming, die ove rigens toch wel gunstig zal aflopen voor de nieuwe wet. Zonder kleer scheuren is de Bijstandswet er niet afgekomen, de minister leed gisteren een nederlaagje op het punt van de financiering van de wet door de ge meenten. De minister had ten sterkste een amendement ontraden van de heer Franssen (P. v. d. A.), die voorstelde, de verhoging van het voedingsper centage, zoals dit in de wet wordt genoemd, nog 0.13 pet. hoger te stel len. Mèt de minister stelden zich de KVP-fractie en die der CHU tegen dit amendement teweer, maar bij hoofdelijke stemming bleken er te weinig KVP'ers aanwezig om het amendement tegen te houden: met 55 stemmen vóór en 54 tegen werd de wijziging aangenomen. Een amendement om de commis sies van bijstand niet eerder te be noemen dan na overleg met de ker kelijke en particuliere organisaties een amendement ingediend door mej. Kok (KVP) met steun van de heren Smallenbroek (AR) en Kik kert werd met 51 stemmen vóór en 55 tegen verworpen, zodat het de gemeentebesturen nu vrij staat die leden van de commissies, welke ver tegenwoordigers van de genoemde organisaties behoren te zijn, zonder meer te benoemen. Ook hier was het grote absentïsme bij de KVP oor zaak van de nederlaag der christe lijke fracties. Minister Klompé boekte toch ook enige successen. Haar begrenzing van de hoogte der bijstand („noodzakelij ke kosten van bestaan") bleef on danks socialistisch verzet gehand haafd en de groepsregelingen blijven tegen de wens van de P. v. d. A. in de wet. CONCESSIE De regering schijnt in één opzicht aan de eisen van de opstandelingen te willen voldoen. Zij zou schout-bij nacht Vazquez hebben beloofd, dat aanhangers van ex-president Peron uit openbare ambten zullen worden geweerd. Een grote hinderpaal was echter een andere rebelleneis, name lijk het heengaan van president Guido en medezeggenschap van de marine leiding in de regering. De grote tegenstander van de ma rine in het conflict is het leger. Deze zou de kracht van de marine eens en voorgoed willen kortwieken door haar mariniers bij de landmacht in te delen en de marine-luchtvaart over te hevelen naar de luchtmacht. De gewone burger schijnt aan het conflict geen deel te hebben. Het da gelijkse leven in Buenos Aires ging de afgelopen week zijn normale gang en de politieke partijen houden zich afzijdig. Opgelucht en teleurgesteld Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl .straat 207 heeft ze Zeer grote keuze Op 't graveren kunt U wachten. Keiier Hirohito, d.K.H. Prinses Beatrix en keizerin Nagako poseren voor de pers in het keizerlijk paleis U Tokio. Leiders van de communistische, katholieke en socialistische Franse mijnwerkersbonden hebben hun sta kende leden opgeroepen vandaag het werk volledig te hervatten. Gisteren hebben de vakbondsleiders hun le den de bijzonderheden duidelijk ge maakt van de loonovereenkomst, die woensdag met de regering was be reikt. Er heerste een wisselende stem ming in de mijnstreek. De kompels waren enerzijds opgelucht, doch overigens teleurgesteld, dat de bon den niet méér hadden kunnen be reiken. Dit kwam tot uiting op een vergadering in de mijnstad Lens, waar enkele mijnwerkers de vak bondsfunctionarissen „verraad" ver weten. Zij waren het niet eens met de loonsverhogingen in termijn en meenden, dat de onderhandelaars hadden moeten vasthouden aan de eis tot onmiddellijke opvulling van de verschillen in lonen met de par ticuliere industrie. In twaalf mijncentra hebben de mijnwerkers gisteravond besloten vandaag het werk te hervatten, maar ontevreden mijnwerkers van drie mijnen te Lens hebben besloten de staking voort te zetten. De vakbonds leiders vertrouwen er echter op, dat in ieder geval maandag iedereen weer normaal aan het werk zal gaan. De spoorwegvakbond heeft don derdag met de regering overeen stemming bereikt over looneisen, die tot een 24-uursstaking en verschei dene stakingen van twee uur tijdens de laatste weken hebben geleid. De spoorwegwerkers krijgen met ingang van 1 april 1963 een loonsverhoging van vijf procent en nog eens 3,20 procent met ingang van januari aan staande. Spanning blijft nog. In tegenstelling tot de mijnwer kers in het steenkolenbekken van Lotharingen, die vanmorgen de ar beid hebben hervat, zetten in de mijngebieden van Lens velen van hun collega's de staking nog voort. Weliswaar waren daar tal van werk willigen komen opdagen, doch zij kregen geen kans de mijnen binnen te gaan. Zij werden daarin gehin derd door groepen postende stakers, die het bewuste akkoord als „ver raad" bestempelden en verklaarden de staking te willen voorzetten, tot dat zij de door hen verlangde loons verhoging van elf procent zouden hebben gekregen. Er ontstonden verhitte discussies tussen de hardnekkigen en de werk willigen, terwijl vakbondsfunctiona rissen zich inspanden de situatie te redden. In tal van gevallen echter te vergeefs, met als resultaat dat tal van werkwilligen tenslotte de te rugtocht naar huis maar aanvaard den. Negen mijnen in Lens en om geving bleven vanmorgen derhalve nog gesloten. Andere takken. Intussen is de arbeidsspanning in andere takken van de genationali seerde industrieën nog aanzienlijk. Zo waren veertig Parijse busdien sten donderdag verlamd door een onverwachte staking van bestuur ders en conducteurs. Voorts wordt vandaag vierentwin tig uur gestaakt bij de radio en te levisie. Vandaag wordt gesproken over de eisen van de arbeiders bij gas- en elektriciteitsbedrijven, die, hangende deze onderhandelingen, beloofd hebben niet te staken. Studenten, hoogleraren en 'weten schappelijke ambtenaren hebben aangekondigd binnen drie weken in staking te zullen gaan als hun was lijst van eisen, die wonderlijk ge noeg nu eens niet over de salarissen gaan, niet wordt aanvaard. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's AANHOUDEND KOUD Een in kracht toenemende noord oostelijke tot oostelijke luchtstroming zal ook morgen vrij koude lucht aan voeren met vrij veel bewolking en plaatselijk ook nog enige neerslag. Deze stroming wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied, dat zich steeds verder over Scandinavië uit breidt, terwijl gelijktijdig een lage drukgebied boven Frankrijk en Span je nog in diepte toeneemt. In de kou de lucht, die de afgelopen nacht bo ven ons land aanwezig was kwa men tijdelijke opklaringen voor, waardoor te temperatuur plaatselijk tot even onder het vriespunt daalde. Door deze afkoeling vormde zich ook hier en-daar mist, voornamelijk in het zuiden van het land. Door de krachtiger wind en meer bewolking zal de komende nacht de temperatuur op de meeste plaatsen boven het vriespunt blijven. 6 April: zon op 06.06, onder 19.20; maan op 16.34, onder 05.43. ZON- EN MAANSTANDEN 6 April: v.m. 1.55; n.m. 14.22. KORRELTJE Een kwade tong vindt altijd wel i leugen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1