Waar slangen worden gemolken DE STAKINGEN IN FRANKRIJK Onrust in Syrië Onrust in Canada KORTE golf Kleuterleidster mej. M. J. Beumer met koninklijk goud onderscheiden DINSDAG i APRIL 1963 DB LEIDSCHE COURANT PAGINA 8 WARMOND Slangengif, verwerkt tot sera, redt velt mensenleven* (Van onze verslaggever) Bonn (P P) - Velen kennen ongetwijfeld dat schitterende dal van de Rijn tussen Bonn en Koblenz, waar elk jaar weer duizen den en nog eens duizenden toeristen hun vakantie doorbrengen. Bijzonder in trek is wel de rechter Rijnoever tegenover Bonn, waar we bekende toeristische trekpleisters vinden, zoals Königswinter, met ten zuiden daarvan de beroemde Drachenfels, waar een kabel baantje hen die niet willen klimmen naar de top brengt. Het is op deze Drachenfels, dat sinds kort een bijzonder uniek bedrijf werd gevestigd en wel een „slangenfarm". Wat is een „slangenfarm" Wij zouden het kunnen omschrijven als een boerderij, waar men inplaats van vee slangen houdt en wel in het bijzonder gifslangen van het ergste soort. Zegrnrijke ontdekking Het eerste Duitse „Institut Für tie- rische Texin-Gewinnung", is opge richt om de Duitse farmaceutische industrie aan grondstoffen te helpen. Het is op zuiver wetenschappelijke basis opgezet, doch een privé-bedrijf Het bestaat nog maar kort en hoopt over twee jaar geheel klaar te zijn. Dan sal men er de beschikking heb ben over niet minder dan zo'n 300 verschillende reptielen, die daar keurig geherbergd zijn." Wij wandelen met onze gastheer eens rond en we zagen er naast de ge vaarlijke hoornadders, die 'n lengte van een mensenarm kunnen halen, onder andere ook nog zwarte mam- ba's, cobra's en nog veel meer van deze blzonde gevaarlijke gifslangen. Hier blijft het niet bij, want zoals de naam reeds zegt, het „Institut für tierische Texln-Gewinnung", beperkt zich niet slechts tot slangen, aange zien er meer dieren zijn die gif af scheiden. Zo zagen we er een grote hoeveelheid Braziliaanse vogelspin nen, een zeer gevaarlijke spinnen- soort die ook gif levert. HET MELKEN De «langên worden, zoals men dat noemt, „gemolken". Dat melken gaat als volgt in zijn werk. Het dier wordt vlak achter de kop in de nek gegre pen, zodat de gevaarlijke bek onder controle gehouden kan worden. Het dier dat uit angst wil bijten, krijgt die gelegenheid en het slaat zijn gif. Onze gastheer toont ons de gif tanden van een ratelslang. Wij hebben ons afgevraagd, iémand dergelijke gevaarlijke slan gen gaat houden en wat deze slangen houder ij voor nut kan hebben. Een gesprekje met de eigenaar en zijn zoon, die samen dit bedrijf voeren, „Gifslangen zijn zeer gevaarlijke die ren, hun beet kan in veel gevallen binnen korte tijd de dood tot gevolg hebbben, in ieder geval voor hun prooidieren, maar ook voor de mens. hielp ons spoedig uit de droom. Dat is toch algemeen bekend," ver telt onze gastheer, wanneer wij in zijn kantoor een gezellig babbeltje maken. De gedachte dat hier zoveel van deze gevaarlijke reptielen huizen, maakt ons wat huiverig en onwillekeurig kijken we op de grond om ons heen, hetgeen een glimlach op het gezicht tovert van de man tegenover ons, die zijn hele leven met slangen om ging. „Neen, u behoeft niet bang te zijn, dat er een of andere slang hier vrij rondkruipt," stelt hij ons gerust. En dan vervolgt hij „Een van de ze- genrijkste ontdekkingen op 't gebied van de medische wetenschap was on getwijfeld, dat veel absoluut dode lijke vergiften, mits ze in uitzonder lijk kleine hoeveelheden, en dan nog gemengd of verbonden met andere stoffen, worden toegediend, Inplaats van een dodelijke een genezende, Ja levenreddende werking hebben bij bepaalde ziekten. SLANGEN EN SPINNEN Slangengif leent zich bijzonder goed voor het doel dat men zich stelt. Er •worden onder andere sera uit bereid tegen slangenbeten en dergelijke. tanden door een huiddun velletje van kunststof, waaronder een bekertje zit waarin de druppels gif, die Uit of langs de tanden druipen, worden op gevangen. We zagen de mannen aan het werk en tóen we die dodelijke druppels ontwaarden, ging er echt wel iets in ons om. Dit zwaar vergif zou normaal een vreselijke dood be tekenen, maar op de wijze zoals dit gif verwerkt wordt, betekenen die zelfde paar druppels voor vele men sen genezing of in elk geval vermin dering van hun lijden. Het slangengif wordt gedroogd tot kleine glinsterende kristallen. Met inachtneming van alle mogelijke daarvoor in aanmerking komende veiligheidsmaatregelen, wordt deze grondstof naar zuid-Duitsland ge zonden, waar een speciale farma ceutische industrie het materiaal ver werkt tot geneesmiddelen, die hun weg vinden over de gehele wereld. Medicamenten waarin 'n zeer kleine hoeveelheid slangengif is verwerkt, zijn over het algemeen bestemd voor zieken die lijden aan zenuwaandoen- ingen, rheumatiek, hart- en bloeds omloopstoornissen. Maar ook vele pijnstillende middelen bevatten dik wijls wat slangengif. DE GIFSLANG WENT NIET Uiteraard raakten wij met de eige naar van dit bedrijf in 'n diepgaand gesprek over slangen. Vele jaren gaat deze man reeds met reptielen om en hij weet er echt wel alles van. „Welke indruk hebt u nu in uw veel jarige ervaring van deze dieren ge kregen?" vragen wij hem. „De slang ls 'n bizonder dier," meent hij, „zij wijkt ln één opzicht geheel van alle andere diersoorten af. Een glanzende woestijncobra ligt te soezen in de zon. Welk dier u ook neemt, van welke soort het mag zijn, het is na lange of na korte tijd mogelijk dit dier aan de mens en wel speciaal aan zijn ver zorger te wennen. Met slangen is dat niet mogelijk.De slang ziet de mens alleen maar als vijand,ongeacht of die mens de slang 'n dag, of reeds jaren lang op alle manieren verzorgt. Deze ervaring heeft wel de diepste indruk op mij gemaakt." Vader en zoon, eigenaars van dit be drijf, zijn zich ten volle bewust van de gevaren die «hun werkzaamheden met zich brengen. Kortgeleden nog werd de zoon tijdens Het „slangen- melken" door een grote hoornadder ia de arm gebeten. Gelukkig heeft men hier natuurlijk voor alle even tualiteiten een passend serum bij de hand en toediening hiervan heeft erger voorkomen. De jongeman was na korte tijd weer helemaal in orde. Waarom oefent u dit levensgevaar lijke beroep eigenlijk uit, waarom koos u niet iets anders?" willen wij weten. De jongeman lacht en haalt zijn schouders op. „Och, Iemand moet dit werk toch doen." Ja, Iemand moet dit werk doen,werk dat bizonder belangrijke grondstoffen oplevert voor de farmaceutische indu strie. Gekristalliseerde druppe" s slan gengif, die duizenden mensenlevens redden en vele, vele anderen ver lichting van lijden brengen. We kun nen het begrijpen, het loont de ri- sico's. De vertegenwoordigers van de vak bonden der Franse mijnwerkers en de leiders van de genationaliseerde kolenindustrie zullen vandaag op nieuw proberen een einde te maken aan de staking der mijnwerkers, die nu al een maand duurt. Intussen heeft zich een nieuwe ont wikkeling voorgedaan met een ver klaring van de belangrijke vakbond, waarin de communisten de leiding hebben. In deze verklaring wordt ge zegd, dat een mogelijke basis voor een regeling zou zijn: voltooiing van de door de regering aangeboden ge trapte loonsverhogingen op 31 de cember in plaats van 1 april 1964, vier weken vakantie in plaats van drie en een premie van 200 fr. per mijnwerker bij hervatting van het werk. Na afloop van de staking zou den besprekingen kunnen beginnen over een geleidelijke vermindering van de werktijden. Door de duur van de staking wor den de moeilijkheden van de mjjn- wgrkersgezinnen steeds groter. In verscheidene streken van het mijn- gebied Lotharingen meldden zich en kele mijnwerkers voor werk, omdat zij genoeg hadden van de staking. Er ontstonden enige kleine incidenten toen de versterkte stakingsposten de mannen terug hielden. In twee andere genationaliseerde sectoren de spoorwegen en de gas- en elektriciteitsbedrijven zijn loon onderhandelingen aan de gang. In °arijs heeft het buspersoneel maandag opnieuw gestaakt, waar door het vervoer op 43 lijnen stil kwam te liggen. Voor vele voorste den betekende dit opnieuw narigheid. Vanmorgen om half elf zijn in Parijs de onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van de vier vak organisaties van mijnwerkers en de directies der steenkolenmijnen be gonnen, om te trachter tot een einde te komen van de staking in de mijn bouw. Toen zij de vergaderzaal betraden, drukten alle vakbondsleiders de hoop uit, dat spoedig overeenstemming zal kunnen worden bereikt. NEDERL. RODE KRUIS-MAN NAAR BALI Het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag heeft tot vandaag op giro 777 een bedrag van f 85.433 ont vangen voor hulp aan de slachtoffers van de ramp op Bali. Mr. M. H. W. R. Rutten van het Nederlandsche Roode Kruis zal van daag uit Djakarta naar Bali vertrek ken om daar deel te nemen aan de hulpverlening van de slachtoffers van de vulkaanuitbarsting. Hij reist met een vliegtuig van de Indonesi sche luchtvaartmaatschappij Garuda, dat ook voedingsmiddelen uit Neder land aan boord heeft voor de getrof fenen. Mr. Rutten heeft dit zojuist in een telegram aan het hoofdbestuur van het Roode Kruis in Den Haag meegedeeld. Voor geheel Syrië is maandag een uitgaansverbod ingesteld van zes uur 's avonds tot twaalf uur des middags. Deze maatregel was afgekondigd door de Syrische minister van binnenland se zaken, brigade-generaal Hafez, die maandag ook tot plaatsvervangend militair gouverneur-generaal werd benoemd. Op verschillende plaatsen in de Syrische hoofdstad zijn maan dagmorgen vuurgevechten uitgebro ken, zo hebben reizigers uit Damas cus in Libanon verteld. Volgens deze mensen heerst in Damascus grote be roering. Studenten trokken maaan- dag in optocht door de straten en raakten slaags met andere betogers. Het persbureau voor het Midden- Oosten meldt, dat „duizenden studen ten" maandag beschoten zijn, toen zij zich verzameld hadden voor 't hoofd kwartier van het Syrische leger ip Damascus en „eenheid op staande voet met de VAR eisten". De Syri sche autoriteiten hadden besloten de universiteit in Damascus te sluiten. De revolutionaire raad heeft be kendgemaakt, dat zij met kracht zal optreden tegen ordeverstoorders. Radio-Damascus heeft omgeroepen dat tot nader order alle betogingen en samenscholingen zijn verboden. Ook mag men geen wapens op zak dragen, zelfs al heeft men daarvoor een vergunning. Op een station ten zuiden van de Canadese stad Quebec heeft maandag een trein waarmee premier Diefen- baker reisde, een tijd stilgestaan, na dat de politie telefonisch door iemand die frans sprak, gewaarschuwd was dat de „trein opgeblazen zou wor den". Na goed 45 minuten kon de trein verder rijden. Maandag ontdekte de politie een mankement aan de spoorbaan tus sen Montreal en Halifax. Op een hut in de buurt waren de letters „FLQ" (front liberation Quebec) gekalkt. Deze letters trof men ook aan op de deur van de ambtswoning van de gouverneur van Quebec. In Montreal werden de ramen van een kantoor vernield door een bom. Het „Bevrijdingsfront voor Que bec" is een groep frans sprekende inwoners van deze provincie, die af scheiding van de rest van Canada wil. Je groep heeft pamfletten laten verspreiden, waarin gezegd wordt, dat er „zelfmoordcommando's" zul len worden gebruikt voor sabotage. Door een dodelijk ongeval is gis teren de 14-jarige Lex Booy uit Krommenie om het leven gekomen. De jongen werd te Wormerveer met zijn fiets gegrepen door het achter deel van een vrachtauto uit Oude- Pekelia. De chauffeur van de vracht auto had van het ongeluk niets gé- merkt en was doorgereden. De man werd later aangehouden maar bleek geen sahuld aan het ongeval te heb ben. Op de met halve bomen be waakte spoorwegovergang Zuiderlaan te Zevenaar is gisteravond tegen half zeven de 84-jariige J. Th. Vel- kamp gegrepen door de trein Win- terswijk-Zevenaar, die op dat mo ment de spoorwegovergang passeer de Het slachtoffer was op slag dood. De bomen waren bij de nadering van dt trein gesloten, maar de heer Veld kamp was er om heen gelopen. In het gebied van Castelo Branco in Portugal op rond 200 km ten noordoosten van Lissabon, hebben een aantal mensen hersenvliesontste king gekregen, zo meddt het Portu- Zaterdagmorgen werd de viering van het 40-jarig jubileum van mej. M. 3. Beumer, leidster van de Christelijke Kleuterschool, begonnen met 'n feest voor de schoolgaande kleuters. Enke le dames hadden met de kleuters spelletjes en schetsjes ingestudeerd en deze hebben ze met veel enthousi asme voor hun „juf" gespeeld. Met veel plezier heeft de jubilaresse dit feest gevolgd, waarbij de kleuters door haar werden getracteerd. 's Middags volgde in ,,'t Trefpunt" de officiële huldiging. Voorzitter J. Kool heette de aanwezigen welkom, sprak zijn dank uit voor het vele werk door mej. Beumer verricht in het belang van de kleuteropvoeding en gaf daarna het woord aan de burgemeester drs. F. K. Langemeyer. Deze begon met zijn eigen kleuter schooltijd te memoreren en een ver gelijking te trekken met het huidige onderwijs. Hij sprak zijn bewonde- LISSE Hogere winst voor de Boerenleenbank Dat het de Coöp. Boerenleenbank te Lisse in het afgelopen jaar goed ging, moge wel blijken uit het feit, dat er een winstsaldo was van 52.858.43 tegen 32.696.04 in het vorig jaar. De balans sluit met een bedrag in tellingen van 22.703.012.01. Het aantal bij de bank aangesloten leden is gestegen van 993 in 1961 tot 1054 in 1962, een belangrijke vooruitgang dus. Ook het aantal spaarrekenin gen steeg en wel van 7979 tot 8.373. Het aantal rekening-couranthou ders is nagenoeg gelijk gebleven en bedraagt thans 1014. Het belansto- taal steeg met rond Vit miljoen. Ter vergelijking met enige jaren geleden zij vermeld, dat in 1956 het einde, der jaarrekening 103.100.000 bedroeg tegen 199.754.000.aan het einde van het boekjaar 1962. De voorz. van de bank, de heer J. W. A. Lefeber, wijst er op, dat de hogere lonen de prijzen beinvlóe- den, ondanks het feit, dat de ambte lijke instanties voorgeven dat de hogere lonen de prijzen niet mogen beinvloeden. De gehele land- en en tuinbouw maakt een moeilijke tijd door, omdat hier steeds wordt gelet op de consumptieprijs en veel minder op de vele arbeidsuren, die deze bedrijven opeisen, vooral in de familiebedrijven. De heer Lefeber acht voor de bloembollencultuur het beeld van hernieuwde overproductie niet ver meer verwijderd. De steeds toene mende uitbreiding zal ook hierprijs- bedervend werken en spoedig aan leiding zijn, dat de productiekosten niet meer uit de opbrengst kunnen worden gedekt. Wellicht verschuift de harde winter deze zaak nog wat, maar een vermeerdering van 1200 nieuwe bedrijven in één jaar geeft hier te denken! Zolang de teeltbeheersing in Hol land kan worden gehandhaaft, is hier een herstelmogelijkheid aanwe zig, maar zodra de teelt geheel wordt vrijgegeven, zal het moeilijk worden de waarde van de bloembol len te bepalen en zal een solide cre- dletbasis ontbreken, wat het geven van bankcrediet sterk zal afrem- KATWIJK AAN DEN RIJN Bridgen De door de bridgeclub „De Brug" in de Roskam gehouden onderlinge bridgedrive gaf de volgen- de uitslag: 1 W. Klos-M. D. Hage 128 mp,; mevr. Coenraeds-H. Booy 121 mp.; echtpaar den Duik 120 mp.; J. de Jong-D. v. d. Plas 119 mp.; A. Hermans-W. A. Agema 116 mp.; M. Hermans-M. v. Duy ven voorde 114 m. p.; J. Parlevliet-D. Parlevliet 109 mp.; echtpaar Lange 108 mp.; S. Visser- C. Duindam 102 mp.; dames Groene- veld-Glazer 100 mp.; E. van Leeu wen-A. de Ruiter 95 mp.; echtpaar v. d. Anker 88 mp. ring uit voor het aanpassingsvermo gen van de jubilaresse. Hij deelde mee, dat hij namens H. M. de Konin gin aan mej. Beumer de gouden ere medaille in de Orde van Oranje Nas sau kon uitreiken. Vervolgens spraken .mej. G. M. C. Gelauff, inspectrice van het kleuter onderwijs en ds. H. L. Boonstra na mens het bestuur van School met de Bijbel en de kerkeraad der Her vormde Gemeente. Voorzitter J. Kool bood de jubilaresse Mej. Beumer dankte alle sprekers, hierna een radiotoestel aan. Van de gelegenheid tot feliciteren werd door zeer velen gebruik gemaakt. Tijdens de receptie bóod een comité van oud- leerlingen een gouden polshorloge aan. Warmond's Fanfare bracht een serenade, 's Avonds werd de jubila resse een diner aangeboden. VOORHOUT RAADSAGENDA De raad der gemebnte wordt in openbare vergaderingen bijeengeroe pen op vrijdag 5 april a.s. des avonds 8 uur, ten gemeentehuize. De belang rijkste punten van behandeling zijn als volgt: Vaststelling van de verkoopprijs van gronden gelegen in het plan „Boekhorst II"; voorstel van b. en w. tot het beschikbaar stellen van een aanvullend crediet voor het bouwrijpmaken van gronden in het plan „Boekhorst"; vaststelling van het plan tot herziening van het uit breidingsplan, regelende de bestem ming in onderdelen van gronden, ge legen aan de Prof. Nolenslaan en de Herenstraat; vaststelling van een plan tot onteigening: wijziging van de statuten van de Stichting „De Werk plaats"; voorstel tot het: 1. bouwen van 12 woningwetwoningen op een perceel grond in plan Boek-Horst; 2. aanvragen en aanvaarden van een jaarlijkse bijdrage uit 's Rijks kas ten behoeve van de exploitatie van deze 12 w.w.woningen; 3. aanvragen en aanvaarden van voorschotten voor de financiering van de bouw - en grondkosten van de 12 woningen; aankoop van een „Agria" 7 p.k. ben zine motor; huur van een roltrom- melauto ten behoeve van de vulnis- ophaaldienst; aankoop van een per ceel grond aan de Margrietstraat van H. C. van Wieringen, Herenstraat 62: Woonwijk „Boekhorst" wordt uitgebreid Binnenkort zal met het bouwrijp maken van bijna 10 ha grond in het plan Boekhorst II, gelegen tussen de Boekhorstlaan, Oranje Nassau, Leid- sevaart en de boerderij van G. v. d. Hulst worden begonnen, en nog dit jaar zal bouwgrond voor plm. 40 woningen worden uitgegeven. Een kostprijsberekening zal a.s. vrijdag aan de gemeenteraad worden voorgelegd. De gegevens zjjn ontleend aan het ontwerp-uitbreidingsplan, waarvan de voorbereiding thans is beëindigd. In totaal zullen in deze woonwijk 315 woningen, 2 scholen en een com plex bedrijfsgebouwen gebouwd kun nen worden. Dit alles zal in een pe riode van 10 jaren gerealiseerd kun nen worden. Teneinde de grondprijs voor de woningwetbouw enigszins te matigen is het noodzakelijk, dat ook woningen in de premie- en in de vrije sector zullen worden gerealiseerd. Van de 316 woningen moet de helft of 160 woningen in de woningwet sector worden gebouwd; van de res terende 156 woningen wordt twee/ derde of 104 woningen in de premie sector gebouwd en het restant of 52 woningen in de z.g. vrije sector. ZOETERMEER Woningbouw. De firma P. Re- horst te Waddinxveen zal voor eigen rekening aan de Karei Dcor- manlaan een 24-tal middenstands woningen gaan bouwen. (Ongecorrigeerd) gese blad „Diario de Lisaboa". 20 Mensen zijn al naar het ziekenhuis gebracht. De UNESCO zal op 23 april een conferentie houden om een laatste poging te doen de drieduizend jaar oude Nubische tempels van Aboe Simbel van de ondergang te redden, voordat zij door het water van de Aswan-dam worden verzwolgen. Daar zijn 23 miljoen dollar voor no dig en tot nu toe zijn er 7,5 miljoen bij elkaar gebracht. Een personenauto, waarin drie mi- litairen vannacht uit Apeldoorn te rugkeerden naar hun legerplaats te Wezep is onder Ernst uit de bocht gevlogen. Daarbij heeft de bestuurder de 20-jarige dienstplichtige soldaat J. van E. uit Apeldoorn, het leven verloren. De twee andere militairen werden met een hersenschudding op genomen in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn. Aan de gevolgen van 'n verkeers ongeluk, dat gistermiddag plaats vond is vannacht de 80-jarige A. Wetering uit Tilburg overleden in h'et St. Eli- sabeth-ziekenhuis in zijn woonplaats. De man stak per fiets plotseling de Dongenseweg over en werd gegrepen door een personenauto. Een grote vrachtwagen verdween ln een groot gat, dat plotseling was ontstaan in de Plumstead Road, zuid-west-Londen. De chauffeur bleef ongedeerd. De afgrond, waarin de tandem-asser belandde, was ruim zes meter diep. Waterleiding- en gashuiien, riolering, elektriciteits- en tele foonkabels werden vernield.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8