PESTBEL LUIDDE NIEUWE LEVEN IN VAN LOUISE DE COLIGNY-HBS SPORTSHIRTS WEINIG BLOEMEN OP HAARLEMSE KEURING „Lijder" £INSDAG2iiAPRILJ963i DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 OPENING DOOR MR. J. KLAASESZ EENSTEMMIGE LOF VOOR BOUWHEER IR. T. K. J. KOCH Het klepperen van de „Pesthuisbel" - een luguber historisch echt reliek, dat al sedert jaar en dag in handen is van de Gemeentelijke hbs voor meisjes - luidde gisteren het nieuwe leven in van de dit jaar 80 jaar oude meisjes-hbs. Dit originele ppeningssein werd langs elektrische weg teweeggebracht door mr. J. Klaasesz, commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, vanuit de aula van de nieuwe school aan de Kagerstraat, waarin zich een zeer groot aantal genodigden bevond het voltallig gemeentebestuur van Leiden, oud-wethouder J. C. van Schaik, vele raadsleden, hoofden van Leidse middelbare scholen, vertegenwoor digers van onderwijs-instanties en oud-direktrices van de school. „GROTE ZORG VOOR HET DETAIL" Aan de officiële opening ging een uiteenzetting vooraf door de bouw- - heer, de gemeentearchitect van Lei den, ir. T. K. J. Koch. De hoofdingang van de school is ge legen aan de Kagerstraat. In de_ vleu gel aan de Kagerstraat zijn de' theo rielokalen gelegen - 15 lokalen in 3 lagen - de centrale hal met de garderobe en het trappenhuis, dat in het sousterrain aansluit op de rijwielbergplaats en het overblijf lokaal. Op de verdiepingen liggen voorts aan de zijde van de Kager straat, de lerarenkamer, de kamer van de adjunkt-direktrice en lokalen voor teken- en muziekonderwijs. In de vleugel, die gelegen is aan de Sweilandlaan, bevinden zich het overblijflokaal, de aula en de vak lokalen. In het sousterrain onder deze vleugel zal bovendien door de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek en de Bibliotheek Reuvens een de pendance worden ondergebracht ten behoeve van de leerlingen van de school en het scholencentrum. Sportvleugel Aan de Poelwetering is tenslotte de „sportvleugel" gelegen, omvattende •en gymnastiekzaal met douches en het instruktiebad in het sousterrain. Door ir. Koch is ook rekening ge houden met een eventuele uitbrei ding van het leerlingenaantaL Aan de vleugel van de theorielokalen kan nog een gedeelte gebouwd worden - er is al voor geheid - en op de bestaande gymnastiekzaal kan nog «en tweede gebouwd worden, omdat daar reeds bij de fundering rekening mee gehouden is. Kunstenaars In het gebouw zijn ook enkele kunst werken aangebracht. De heer H. Dijkstra uit Oegstgeest ontwierp voor de klaustra-wand op de eerste verdieping een compositie van ge kleurd glas en bracht op de eerste verdieping in het trappenhuis een glas-appliqué aan. Mej. Braendle uit Den Haag ontwierp voor de docen tenkamer een mozaïek. Mej. Braend le bracht ook een reliefdecoratie aan naast het toneel in de aula. In de hoge ramen van de aula aan de Sweilandlaan werd het geschenk van de oud-leerlingen en oud-docenten aangebracht: een glas-in-lood van mej. G. Kristensen, een oud-leerlinge van de school. (Wij publiceerden hiervan gisteren een foto). Voor het instruktiebad, dat in de school is gebouwd, maar dat niet onder de schooldirektie valt, ont wierp de Leidse kunstenaar Kees Buurman twee glazuren. (Het in struktiebad, waarover wij een dezer dagen schreven, wordt pas 11 april geopend). De totale bouwkosten bedroegen 4 miljoen. Ir. Koch besloot zijn uiteenzetting met woorden van dank jegens zijn medewerkers en de uitvoerders van de bouw. Nog vele plannen Mr. KLAASESZ St. Agnes-lyceum, een nieuw M.S.G., uitbreiding van de katholieke LTS, een tweede Vakschool voor meisjes, een tweede katholieke Vakschool en een katholieke BLO-school. Ernst en humor In zijn openingsspeech slaagde mr. Klaasesz er voortreffelijk in ernst en humor ineen te vlechten. Ernst, waar 't het wijzen op het ontwikke len van het onderwijs en de nieuwe wet betrof, humor, waar hij het schoolbestuur betichtte van geschie denisvervalsing. (Mr. Klaasesz re- van het gebouw, in het bijzonder tot al de tachtig gepasseerd is.) Een ge lukkige omstandigheid is het, dat Behalve het leren van logarithmen kan het „LOGA" (Leids Openbaar Grieten Aquarium, aldus mr. Klaa sesz) nu gaan rithmen. Terwijl mr. Klaasesz de Pestbel luidde zong een koor van leerlingen „Sound the Trumpet" van Purcell. Achtereenvolgens spraken nog mej. drs. H. van der Vliet, oud-direktrice, thans inspektrice VHMO, en mr. C. J. Woudstra, voorzitter van de plaat selijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Hij hoopte, dat de gigantische afmetingen geen afbreuk zouden doen aan de effi ciency van het onderwijs. Namens de oudervereniging bood mevrouw Fockema Andreae de Monchy een piano aan voor de aula. Mej. Kunen bood namens de oud-leerlingen en oud-docenten het glas-in-lood van mej. Kristensen aan. De direktrice van de school, mevr. H. A. M. Nijweide-Vintgens, memo reerde, dat reeds bij het 50-jarig be staan van de school plannen voor de nieuwbouw bekend werden gemaakt. Het heeft veel strijd en moeite ge kost van de vroegere direktrices, mej. drs. J. L. van Hoorn en mej. drs. H. van der Vliet, voor de plannen de finitief werden en de eerste paal ge slagen kon worden. „Geraffineerde zorg" Ir. Koch roemde zij, omdat hij in zijn schepping een geraffineerde zorg voor het detail en de typisch vrou welijke sfeer aan de dag had ge legd. Mevrouw Nijweide dankte ten slotte de commissaris van de koning in en stelde hem het eerste exem plaar van het gedenkboek, dat voor deze gelegenheid werd uitgegeven, ter hand. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, sprak het slotwoord. De burgemeester stelde, dat de nieuwe school een aanwinst is voor de wijde omgeving. Zoals alle middelbare scholen van Leiden ver vult de hbs voor meisjes een streek- funktie. De heer Van Kinschot licht te ook de naamsverandering toe. De hbs zal voortaan de Louise de Co- ligny-hbs heten, genoemd naar de vrouw, die de kinderen uit het derde huwelijk van Willem de Zwijger zo voortreffelijk onderwees. Namens het gemeentebestuur schonk hij een af beelding van Louise de Coligny voor de direktiekamer. Het officiële gedeelte was hiermee afgesloten. Nog lange tijd maakten de vele aanwezigen echter gebruik van de gelegenheid tot bezichtiging van het gebouw, in hetb ij zonder tot het bezoeken van de tentoonstelling en de film „Van Garenmarkt naar Kikkerpolder". In de gymzaal wer den tijdens de bezichtiging volks dansen uitgevoerd door de leerlin gen. Gary Lockyer, een knappe 18-jarige vrijgezel, die op de administratie-afdeling van een groot postkantoor in Cardiff, Wales, werkt, heeft zijn vak bond gevraagd mee te werken aan zijn overplaatsing naar een andere afdeling, omdat hij de hele dag alleen is met 120 meisjes. Als officiële reden geeft hij op, dat hij de hele dag alleen is met 120 meisjes en 't daardoor hard te verduren heeft. De meisjes verwennnen mij buitensporig, zegt hij, maar er is de hele dag een gekwet ter, gegichel en nog eens ge kwetter om me heen en ocea nen parfum. Ik ben gek op meisjes - in kleine hoeveelhe den - maar honderdtwintig bij elkaar is iets verschrikkelijks. Zijn verzoek om overplaat sing is voorlopig afgewezen. Hij zal nog een poosje moeten blijven lijden, aldus een vak bondsfunctionaris. JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOuq WARMOND Recollectie-avond De eerste re collectie-avond van de St. Agnesver- enigonig is een succesvolle geworden. Spreker was prof. C. Rijk van het philosoficum te Warmond, die sprak over het onderwerp „Het gebed in het gezin". In deze onrustige en onzekere tijd, aildius spr., is het de vrouw en de moe der, op wie een grote verantwoording rust. Haar voorbeeld in het gebed is de richting aangeven in het gezin. Rondom dit gebed en innerlijke ver dieping liggen zeer veel vragen. Wat is bidden? Is er tijd om te bidden? Moeten wij gezamenlijk bidden en is dit mogelijk in deze tijd? Voorop staat geloof, hoop en liefde. Temidden van onze dagelijkse druk ke bezigheden bezit ons leven een diepte door de aanwezigheid van God, Bidden is op de eerste plaats deze aanwezigheid aanvaarden, zich ervan bewust proberen te rijn en leren beamen. Zo wordt bidden een dialoog met Hem, diie diep in ons le ven staat. Hoe leer ik kinderen bidden? Hier voor is allereerst nodig om in een echte geest van geloof te bidden, met eerbied en overtuiging. Men moet be grip hebben voor de geleidelijke groei van het geloofsleven van het kind. Leer'hun persoonlijk en op den duur zelfstandig bidden. Het gemeen schappelijk gebed in 't gezin is wel ideaal, vooral wanneer er een grote variatie bestaat. De kin deren moeten in moeder een voor beeld zien. In haar voetsporen zul len zij voortgaan en steun vinden in hun verdere leven, aldus besloot prof. Rijk. „Steeds Vooruit". Laatste com petitie-wedstrijden van het jaar: Heren 3de klas: TCS 2 - Steeds Vooruit 2 uitslag 6-4. Heren 4de klas: Steeds Vooruit 3- RTC 5 6-4; Slagvaardig 1 - Steeds Vooruit 4 8-2. Dames 4de klas: DDC 5 - Steeds Vooruit 1 3-7; Tennico 1-Steeds Voor uit 2 8-2; Steeds Vooruit 1-Rusten- burch 1 4-6; Steeds Vooruit 2-Play Fair 2 4-6. 30 mrt: Steeds Vooruit 1-SML 1; PIT '54 2-Steeds Vooruit 1. De laatste inhaal-wedstrijden voor de volgende week zijn: Heren 4de klas: 1 apr. Steeds Voor uit 3-Baronie 2; Steeds Vooruit 4- Tennico 1. 4 apr. ATTC 6-Steeds Vooruit 4. J.l. zondag werden de Haagse kam pioenschappen gespeeld, In de 2de klasse junioren meisjes wist N. Brox- sterman de titel te veroveren. Aanvang der competitie-wedstrij den om half acht. elke woensdag Jongensmarkt prachtige no-lron kwa liteit, prettig te dragen, nieuw fantasie-dessin In 6 frisse kleuren. Speciaal verlaagde J.M. prijs KT5g|^>R»]w»^i (Advertentie) Nog nooit hebben we begin april zo weinig bloemen op de wekelijkse keuring in Haarlem gezien. Terwijl men anders om deze tijd van het jaar, bij wijze van spreken, tot op borst hoogte door de narcissen moet wa den, zag men er gisteren maar een stuk of wat. Tulpen waren er ook niet zoveel. Het waren de freesia's en het bijgoed, die de eerste viool speel den. Narcissen. Bij de narcissen zagen we o.m. de mooie gele trompet Peerless Gold van de fa. G. v. Rhijn, Noordwijk, terwijl de fraai gele trompet Ex- ploner ten tonele werd gevoerd door J. Rijkelijkhuizen, Hillegom en Ge- brs. Doornbosch, Sassenheim. Over de kwaliteiten van deze nieuwe aan winst is in deze rubriek zo langza merhand het nodige gezegd. De fa. Gerritsen Zn. uit Voorschoten, liet de voorname trompet Limone zien, en daarnaast Silvretta, roomwit met fijngeel randje aan de trompet. Een bijzonder aardige narcis. de gele Gold Locks, de mooie Bowles en tenslotte een blauw-witte schoon heid, die een zeer juist gekozen naam heeft gekregen: Lady Killer. Van de ze firma noteerden we ook de zr^r voorname, rijkbloeiende crocus Wel- deni Fairy, prachtig blauw van tint. Een crocus die men zelden ziet, maar die niettemin 'n juweel voor de tuin Tulpen De tulpen werden in hoofzaak ver tegenwoordigd door de Kaufmanni- ana's, de forsteriana's en de greigii's. We zagen deze fraaie tuintulpen van ddverse inzenders. Van de nieuwere noemen de Triangel van de fa. van Hensbergen uit Voorhout en Clara Beneddct van J. C. Nieuwenhuis, Lis- se. Van de „gewone" tulpen verdie nen de aparte parkiet Estella Rijnveld, een tulp ontstaan door be straling en bizar van vorm en kleur wit met rode vlammen en strepen en de teer getinte Abe Lenstra van A. van Ruiten, Lisse, meer dan gewone belangstelling. Crocussen Waren er weinig tulpen en narcis sen, crocussen waren best vertegen woordigd. Naast een groep van de fa. van Koten uit Breezand, zagen we een collectie van de fa. W. P. van Eeden uit Noordwijk, waarin de fraai chrysanithus-typen Blue Bird, Lelies en irissen Kil. de Jong, Andöjk, liet weer fraaie lelies zien Enchantment en Harmony o.m. opvallend door for se, rijk met bloemen bezette stengels en, zo te zien, volkomen gezond. De fa. Walter Blom Zn., Hillegom, bracht het charmante iris je Histrio- des major en K. Warmenhoven, Hil legom, liet zien welke beste kwaliteit amaryllis hippeastrum hij weet te kweken. Dat was prima. Freesia's Voor het overige was het freesia's wat de klok wenste te slaan. Naast een collectie grootbloemige nieuwig heden van Konijnenburg Mark te Noordwijk, waarin we o.m. zagen de geel met oranje getekende Telstar, de forse bele Gold Rush met de zwa re stengels, de violet purperen First Lady en de citroengele Good Luck, plaatste M. C. van Staaveren uit Aalsmeer de prachtige Royal Gold, extra van kwaliteit en bracht de fa. Wülfinghoff uit Rijswijk een elite collectie voor het voetlicht. In hoofd zaak aanwinsten van de fa. Rijnveld uit Hillegom, waarvan de noemen de fraai rode Red Pearl, de grote gele Odensee, de aparte karmijnrode Pan dora en lest best de zachtrose Sweet Seventeen, die zes kloeke bloemen per kam open had. Een juweeltje! Een zeer groot aantal genodigden was gistermiddag bijeen op de ope ningsbijeenkomst van de Louise de Coligny-hbs. Op de eerste rij ziet men vlnr: jhr. mr. F. H. v. Kinschot, burgemeester van Leiden; mevrouw Van Kinschot, mevrouw Klaasesz, mr. J. Klaasesz, commissaris van de koningin; en mevrouw H. A. M. Nij weide, de direktrice van de nieuwe school. Twee Katwijkse schippers van motorloggers berispt De Raad voor de Scheepvaart heeft de 43-jardige schipper M. van B. en de 45-jarige schipper H. K-, beide uit Katwijk aan Zee, gestraft met een berisping omdat de raad beide schip pers schuldig acht aan de aanvaring van de motorloger „Willem van Bee- len" KW 62 met de motorlogger „Willempje" KW 89 op 4 april 1962 op de Noordzee. De KW 62 was on derweg van IJmuiden naar de vis gronden op de Noordzee en de KW 89 was juist bezig netten uit te zetten. Woorden van dank sprak ook wet- houder S. Sannes. H« sprak daarbij De raad k> van oordeel, dat aan de wens uit, dat spoedig meer scho- boord van beide schepen niet in alle len nog zullen volgen. Op het bouw- opzichten is gehandeld volgens het programma staan thans: een nieuw voorschrift van artikel 29 van het Zeeaanvaringsregilement, waardoor de schippers van die vaartuigen aan sprakelijk zijn. Wat de KW 89 be treft acht de raad in strijd met ge meld voorschrift, dat dit vaartuig, terwijl de KW 62 op betrekkelijk korte afstand recht achter de KW 89 voer, zonder een attentiesignaal te geven om de KW 62 te waarschuwen, stopte, waarbij het dwars voor de KW 62 stil kwam te liggen, en tege lijkertijd de schipper (H. K.) de brug verliet om bij het uitzetten van de netten mee te helpen. De brug van de KW 89 was toen onbemand. Schipper K. had op de brug moeten blijven, totdat de KW 62 zdjn schip zou zijn voorbijgevaren. Uit de verklaring van de roerganger moet worden af geleid, dat aan boord van de KW 62 zo al niet in het geheel geen; dan toch zeer onvoldoende uitkijk is ge houden, verder was ook de schipper van dit vaartuig op het kritieke mo ment niet op de brug van zijn schip, maar bevond zich in de radiohut. Ook dit acht de raad onder de gebleken omstandigheden onjuist en niet ver antwoord.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4