Aan zaal-loze tijdperk in St. Petrusparochie te Leiden kwam een einde PfifS FiMIil WtM Weerbericht Het weer in Europa MAANDAG l APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT ZONNIG GEBOUWTJE NAAST DE KERK IN GEBRUIK GENOMEN BRIDGEVER. „SANS ATOUT" De uitslagen van en de standen na de 11e en 12e ronde van de beker competitie van de bridgever. „Sans Atout" luiden: Groep Zwart: 1. Goutierv. d. Star 105 (473-1); 2. HissinkStikvoort 89 (461-2); 3. mej. v. d Zeeuwv. d. Zeeuw 77 (398-8); 4. echtp. Vissers 68 (442-3); 5. mevr. Tielkemeijerv. Rhijn 64 (419-5); 6. Eling—Mekel 61 (429-4); 7. La Laude Jong 58 (417- 6/7); 8. JonkersDubbelaar 54 (417- 6/7). Groep Zwart-Wit: 1. dms. v. d. Zeeuw 103 (445-3); 2. echtp. v. d. Drift 91 (413-6); 3. echtp. Brakel 72 (514-1); 4/5. echtp. Aenmey 66 (431- 4); Th. OoijendijkScheffer 66 (415- 5); 6. Cramav. d. Mark 60 (477-2); 7/8. echtp. Bernard 59 (388-7); mej. Bik—Roorda 59 (373-8). Groep Rood: 1/2. Rijnsburgerv. d. Oever 89 (494-1); mevr. Crama v. d. Heuvel 89 (466-4); 3/4. H. Ooijen dijkOoms 86 (482-2); HulsSijpe- steyn 86 (424-5); 5. Echtp. Schippers 78 (473-3); 6. Kopv. Berge Hene gouwen 68 (370-7); 7. mej. Bremer De Graaff 45 (354-8); 8. dms. Stik voort—v. d. Star 35 (393-6). Groep Groen: 1. mevr. Altinkv. Zanten Jr. 55 (356-1); 2. v. Zwieten v. Zanten Sr. 52 (298-3; 3. dms. van EgmondGroenewegen 48 211-6); 4. mevr. PaesAltink 47 (276-4); 5. echtp. Mollema 45 (275-5); 6. dms. VerkerkHermans 41 (312-2). Tussen haakjes de totaalstanden. De voorgeschiedenis van het paro- ahiehuis in de St. Petrusparochie te Leiden is een lange geweest. Al in de dertiger .jaren liep de toenmalige parochieherder, pastoor Th. M. Beu kers, rond met het idee voor de bouw van een parochiehuis op het terrein achter de kent. Na de oorlog her rezen de plannen; in 1951 ontving hij bij zijn priesterfeest een belang rijke feestgave als fundament, maar het duurde tot 1963 vóór papier steen werd. Zaterdagmorgen is het door het architectenbureau Van Oerle, Schrama en Bosch ontworpen en door de firma Langeveld-Leiden ge bouwde glas- en glansrijke parochie zaaltje officieel in gebruik gesteld^ Het gebouwtje is tegen de linkerzij- muur van de kerk geplaatst en om vat een gezellig zaaltje, dat plaats biedt aan zestig tot zeventig men sen, een zeer ruime garderobe met grote spiegel, een keukentje en toi let. Ideaal voor vergaderingen van paroohiële organisaties, ontbijt en receptie na bruiloft, activiteiten als het klaarmaken van kerstpakketten en het voorbereiden van een proces sie. Binnendoor staat de ruimte in verbinding met de kerk. De heer H. van Akkeren, voorzitter van het co mité van beheer mocht zaterdagmid dag in deze zonnige zaal een groot getal belangstellenden welkom he ten. Onder hen waren de oud-pas toor, die een oud-ideaal gerealiseerd zag: mgr. Th. M. Beukers, de deken van Leiden, de kapelaans van de pa rochie, wethouder S. Mer.ken en ver tegenwoordigers van parochiële or ganisaties. Pastoor W. E. Blok zegen de vervolgens het gebouwtje in en bracht daar dank aan de velen, die Een hoekje van de nieuwe zaal: v.l.n.r.: ir. H. v. Oerle, architect, de deken van Leiden, mgr. Beukers, pastoor Blok en de heer v. Akkeren aan de totstandkoming van deze pa rochiezaal hebben bijgedragen. In 't bijzonder memoreerde hij het initia tief en de voortdurende zorg van oud-pastoor Beukers. De heer Van Akkeren zette tenslotte uiteen wat de mogelijkheden van deze parochië le aanwinst zijn. Als vervorgers en beheerders van het keukentje, zul len optreden de heer en mevrouw Kok (Pieter de la Courtstraat 34a). Zij zetten koffie (0.25), houden fris dranken voorhanden en bij recepties en familiefeestjes zullen zij, als ver gunning is ontvangen, ook wel alco holhoudende dranken kunnen schen ken. De huur per avond bedraagt 10.-. Middag én avond komen op 17.50. Thema bij de gesprekken on der het voortreffelijke kopje koffie was: een aanwinst voor de tot dan zaalloze parochie! VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD NKS-VERG ADERING Z.W.O.-subsidie voor GEM. AANKONDIGING VERKEER Burgemeester en wethouders van Leiden, brengen ter openbare kennis, dat de Leuvenstraat, voorzover ge legen tussen de Gerrit van der Laan- straat en de Andries Schotkade, als mede de Roomburgerlaan, met in gang van 3 april a.s. voor de duur der bestratingswerkzaamheden zullen worden afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdie ren en vee, in beide richtingen. (Advertentie) DISTRICT LEIDEN - Het algemene district Leiden van de Nederlandse Katholieke Sport bond hield zijn jaarvergadering in de foyer van de Burcht te Leiden. De voorzitter, de heer A. A. C. Du- sée, opende de vergadering en gaf een overzicht van wat het district sinds haar oprichting, vorig jaar, heeft gedaan. Hii noemde de totale registratie van de aangesloten ver enigingen, de vorming van belangen- commissies voor de verschillende takken van soort, de vorming van een eigen afdeling Leiden voor hand bal. de missieactie, die hij liever her doopt zag in polvkliniekactie en vooral de jeugdleiderscursus, waar van alle cursisten slaagden, en waar de sfeer dermate olezierig was, dat de cursisten zelf tot een reünie, die vandaag gehouden wordt, hadden besloten. Er worden voorts contacten met diverse verenigingen onderhou den en bemiddeling verleend bij moeiliikheden binnen een vereniging. Landelijk en diocesaan worden dan nog jeugdkampen georganiseerd en advies en steun gegeven bij subsidie- problemen. Kadercursus Voorts zal er een kadercursus wor den gegeven, bestemd voor vereni gingsbestuurders en leiders. Vermel denswaardig hierbij is, dat de secre taris van het district, de heer P. F. S. Biegstraaten zelf (cum laude) ge slaagd is voor de docentencursus. Hij zal echter in Vlaardingen de kader cursus geven, terwijl een ander dis trict zijn docent aan Leiden zal af staan. Bij de polykliniek-actie herinnerde de heer Dusée aan de activiteiten in het kader van de actie „de sterken voor de zwakken", waarbij de NKS district Rotterdam, met haar 25.000 jeugdleden op zich nam voor een Kongomissionaris (Pater Ten Have), gelden bijeen te brengen voor de bouw van een polykliniek. Voor dit doel is een bedrag van f 25.000 nodig. De NKS zal voor die vereniging (en), die een werkelijk uitspringende pres tatie leveren een prijs uitloven, bij voorbeeld in de trant van een ex cursie voor een jeugdteam. De notulen en het jaarverslag, als mede het finantieel verslag en de begroting werden goedgekeurd. Verkiezingen De heer Dusée, die bij toerbeurt moest aftreden werd voor drie jaar herkozen. Bij de bestuursverkiezing trad de heer Van der Geest in de plaats van de heer Mentink als afgevaardigde voor de atletiek en werd de heer J. A. W. v. d. Meer (Meerburg) als afgevaardigde voor voetbal aange wezen. Herbenoemd als afgevaardig den werden de heren C. Kriek (hand bal), A. Spijkers (korfbal) en J. T ;- gelaar (zwemmen). De heren Boden- staff (gymnastiek) en J. J. v. d. Meer (tafeltennis) traden wegens drukke werkzaamheden als afgevaardigden af. Als afgevaardigde in het diocesaan bestuur werd benoemd de heer Du sée, als afgevaardigden naar de dio cesane vergadering de heren Bieg straaten en Van Egmond en als af gevaardigde naar de bondsvergade ring de heer Biegstraaten, die tevens de NKS in de Leidse Sportstichting zal blijven vertegenwoordigen. prof dr D. J. Kuenen De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. D. J. Kuenen, hoog leraar in de algemene dierkunde aan de Rijksuniversiteit in Leiden, een subsidie verleend voor een microkli- matologisch onderzoek van de acti viteitspatronen van kortschildkevers en loopkevers in het duingebied van Meijendel. Dit onderzoek zal onder suppervisie van de hoogleraar wor den verricht door de fysicus drs. D. C. Brandt, die een zeer grote belang stelling voor de biologie koestert, in samenwerking met één van prof. Kuenens leerlingen, de heer G. J. de Bruyn. De verzamelde gegevens zullen ge- sdhikt worden gemaakt om door de electronische rekenautomaat te wor den verwerkt, waarover de Rijks universiteit beschikt. Het biologisch aspect van het onderzoek komt van zelfsprekend voor rekening van de heer De Bruyn, die de gegevens van zijn waarnemingen zal combineren met de uitkomsten, welke de heer Brandt met zijn onderzoek van het microklimaat heeft verkregen. Uit de combinatie der gegevens wil men dan een inzicht trachten te verwer ven, welke correlatie bestaat tussen microklimaat en de activiteitspatro nen der kortschildkevers en der loop kevers en hoe deze werkt. Het onderzoek zal ten minste drie jaren duren. DODELIJK ONGELUK TE LEIDEN Op de hoek Valkbrug—Rijnsbur- gersingelSchuttersveld te Leiden is vrijdagavond de 43-jarige mevr. C. Blij levede Bruin door een onge val om het leven gekomen. Zij ver leende geen voorrang aan een bestel auto, bestuurd door een 22-jarige koopman uit Katwijk. Doordat mevrouw B. geen licht op haar fiets voerde zag de bestuurder van de bestelauto haar pas toen ze vlak voor de auto was. Ondanks krachtig remmen werd mevrouw B. door de voorzijde van de wagen ge grepen en tien meter weggeslingerd. Met ernstig letsel aan hoofd en be nen is zij naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd, waar zij is over leden. Eventuele getuigen worden verzocht zich in verbinding te stellen met het bureau Verkeerspolitie. WERKZAAMHEDEN AAN BEJAARDENCENTRUM ROOMBURG Het architectenbureau ir. H. A. v. Oerle, J. J. Schrama en A. C. Bos te Leiden heeft namens het bestuur van de stichting Roomburg het aanleggen van de centrale verwarming en van de sanitaire, koud- en warmwater installaties, in het te bouwen R.K. Bejaardencentrum Roomburg aan de firma J. Kager te Leiden, voor resp. 242.180 (centr. verw.) en f 179.080 voor de sanitaire installaties opge dragen. LEIDERDORP Geboren: Simon z.v. F. C. A. Zaat en A. M. H. Waarsenburg; Adriaan Johan z.v. F. Stikkelorum en H Wis sel; Robert z.v. H. v. Zanten en D. Merbis; Dlederik Arian z.v. P. L. Willems en E. Besteman. Overleden: Maria Sierag 75 j., Jaagpad, e.v. Johannes v. d. Zwart. Leidse Agenda MAANDAG 1 APRIL Werknemende Middenstand 8 uur n.m., Rest. Van der Heyden, Gastenavond Raad van Overleg Lezing en dia over Joegoslavië. K.A.B. Hartebrug Klaverjas- avond in St. Antoniusclubhuis, aan- vanag 8 uur n.m. K.A.B. St. Leonardus en St. Anto- nius Paas-kaartavond, Leonardus- huis, Haagweg, 8 uur n.m. DINSDAG 2 APRIL Kath. Kapperspatroons Voor- jaars-kapdemonstratie, 7.30 uur n.m., Breestraat 19. Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Leiden. Aanvangscursus 8 uur, ge bouw G.G. en G.D. WOENSDAG 3 APRIL Rozenkranskruistocht 7 uur n.m. Gem. HBS voor meisjes Uitvoe ring in nieuwe school Kagerstraat, opera van Benjamin Britten door leerlingen. DONDERDAG 4 APRIL Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Leiden. Vervolgcursus 8 uur, gebouw G.G. en G.D. APOTHEKERSDIENST Geopend voor spoedeisende geval len: Zuider apotheek, Lammenschans weg 7, tel. 23553. De dienst van apo theek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waarge nomen door de Zuider apotheek. BEVOLKINGSONDERZOEK TUBERCULOSE 1963 Volgende week onderzoek in het gebouw Bescherming Bevolking, Mid delstegracht 91 op: Dinsdag 2 april 14.00 - 16.30 en 19.00 - 21.30 u.; woensdag 3 april 9.00 - 12.00 en 14.00 - 16.30 u.; donderdag 4 april 9.00 - 12.00 en 14.00 - 16.30 u.; vrijdag 5 april 14.00 - 16.30 en 19.00 - 21.3 u. BIOSCOPEN De films in de week van 29 maart tot en met 4 april zijn door de Ka tholieke Film Centrale als volgt ge keurd. Casino: „Fanny", 14 jr. Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: „Als twee druppels water", 14 jr. Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De onoverwinnelijke gla diator", 14 jr. Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: „Léon Morin prêtre", 18 jr. Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: „Gejaagd door de wind", 14 jr. Dag. 2.00 en 7.30 uur. Rex: „Vernietigingscommando", 14 jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9 15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. (Vervolg) De beheersverordening en de ver ordening heffing rechten van de al gemene begraafplaats „Rosenburgh" welke verordeningen in de commis sies al geheel waren doorgepraat werden nu zonder meer goedge keurd en vastgesteld. Het voorstel inzake ontruiming pand Molenstraat 3 kreeg de instem ming van de raad. Er waren natuur lijk enige vragen. Niet doorzetting van de ontruiming zou betekenen aantasting van het gezag van de overheid. Burgemeester vertelde uit voerig hoe alles was gegaan en dat de oplossing er nu ook wel is, want a.s. donderdag zullen de inwonenden de hun toegewezen woning betrek ken. Een te lang slepende zaak, die anderhalf jaar slepende was, zal dan wel ten einde zijn. Over de gang van zaken met het adresboek, waarover men niet tevre den was werd niet veel gezegd. De gemeente zal in het restant tekort nog 500 bijdragen. De onderwijs- voorstellen, behelzende medewer king van de raad bij aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor de Bethanieschool en de St. Joseph- school werden goedgekeurd. Voor de inrichting van de r.k. ULO voteerde de raad een bedrag van 52.602,50. Het voorstel van een koudetoeslag voor het gemeentepersoneel werd z.h. st. goedgekeurd. B. en W. kwa men met een voorstel van verhoogde subsidie voor de harmonieën en to neelverenigingen. B. en W. stonden op het standpunt van gelijke monni ken, gelijke kappen en namen dus 'n afwijzend standpunt t.a.v. 't voor stel van de landelijke federaties van Harmonieën, die wilden subsidiëren naar klasse, waarin de harmonie speelt. De heer Fortanier was voor stander van het standpunt van de federatie. De richtlijnen van de fe deratie waren z.i. de juiste. Deze hebben een stimulerende betekenis. Spr. wilde beslist geen discriminatie, want hij had in het geheel geen be zwaar om in een overgangsperiode eventueel een aanvullende subsidie te verstrekken. De heer Fortanier zou niet tegen stemmen, dat deed trouwens niemand, maar t.z.t. zal hij deze subsidieregeling nog wel eens oprakelen. Tot onderwijzeres in vaste dienst aan de Parkschool werd be noemd mej. A. E. Schilstra. De buitendienst van Openbare Werken is ondergebracht in 'n loods van de heer W. Olsthoorn. In het voormalige MOC kan deze dienst echter beter gehuisvest worden. Er moeten dan wel enige voorzienin gen worden getroffen. Bouwkundige voorzieningen, verhuiskosten en aan sluitkosten, telefooninstallatie wor den begroot op 10.700.-. De raad ging hiermede accoord. Een perceel grond nabij de Hof weg zal voor de duur van 6 jaar worden verpacht aan de heer N. J. H. Berg voor de prijs van 140 per ha. De kosten van het aanbrengen van doucecellen in de gemeentewo ningen aan de Prins Bernhardlaan, Pr. Beatrixlaan en Wijngaardenlaan worden begroot op 790 per woning. De vergoeding voor deze cellen zal 1,20 per week bedragen. De cen trale verwarmingsinstallatie in het politiebureau zal vervangen worden door een oliestookinstallatie. De kos ten bedragen 5.200.-. Geboren: Petrus Johannes Joseph, z.v. Johannes Adrianus Maria There- sia Berk, chauffeur en Gerarda Wil- helmina Anna Veenhof, zonder be roep, wonende Leidse weg 94b; Mat- theus Adrianus, z.v. Cornelis Theo- dorus van der Meer, straatmaker en Policarpa Jozefina Bijlemeer, zonder beroep, wonende Prof Einthovenlaan 20; Hendrika Maria, d.v. Leonardus Wilhelmus Borst, tuinderknecht en Margaretha Maria van der Ploeg, zonder beroep, wonende Papelaan 86; Jacobus Arnoldus, z.v. Adrianus van Maren, banketbakker en Annie Jo hanna van Egmond, zonder beroep, wonende Leidse weg 41; Cornelia Euphemia Petronella Emerentiana, d. v. Jacobus Nicolaas Brecht, landar beider en Maria Johanna Theresia Paardekooper, zonder beroep, won- nende Kon. Marinelaan 2a; Brigit Hildegard Maria, d.v. Godefridus Cornelis Kneijber, metaalbewerker en Gerda Stradinger, zonder beroep, wonende Bethlehemstraat 1. Geboren te Leiden: Géorge Jan Pieter, z.v. Georg Leendert van der Luit, brugwachter en Enkie van Eg mond, zonder beroep, wonende Prof. Eykmanhaf 25; Hendrik Leendert, z. v. Leendert Pieter Nicolaas Hofsté, auto-technicus en Elsiena van Poel, zonder beroep, wonende van Heuven Goedhartstraat 17. Ondertrouwd: Durk Brands, 20 jr en Johanna Maria Hol 23 jr; Arie Jan Barendregt, 22 jr. en Rosita Hen drika Selier; Johannes Albertus Adrianus Maria Tel, 25 jr. en Lydia Petronella Magdalena Goddijn, 24 jr. Gehuwd: Jacobus Franciscus Ou- werkerk en Teuntje van Egmond; Hendrikus Gerardus Swaghoven en Hendrika Sophia Lijsberta van der Horst. Overleden te Leiden: Maria Geer- truida Brouwer, echtgen. van Ooster- veer, 77 jr.; Pleun Peters, 54 jaar. OEGSTGEEST RIJNLANDS LYCEUM In een zeer uitvoerig voorstel heb ben b. en w. van Oegstgeest aan de raad de plannen uiteengezet om me dewerking te verlenen aan de bouw van het Rijnlands Lyceum en om door samenwerking te komen tot de bouw van een aula, een bibliotheek en een sporthal. De raad had zich in de vergadering van 18 juli 1962 reeds met algemene stemmen in beginne' akkoord verklaard met de plannen van het college. De gemeente zal, als het voorstel( wordt goedgekeurd, voor de aula een gemeentelijke bijdrage verlenen, die een bedrag van 125.000 niet te bo ven gaat. De aula wordt eigendom van het lyceum, dat net beheer zal voeren en de verhuur zal verzorgen. Voor dé sporthal wil de gemeente een bijdrage geven, die een bedrag van 225.000 niet te boven gaat. Het lyceum zal het beheer voeren over de hal, maar voor de verhuur bui ten de schooluren zal de gemeente zorgen. Het gemeentelijk aandeel in de grond- en bouwkosten van aula en sporthal en de verdere exploitatie daarvan zal per jaar 38.114 bedra gen. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot 5 dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL BEWOLKING Half tot zwaar bewolkt metjj plaatselijk enige regen of mot-§ regen en hier en daar mist, 8 zwakke tot matige zuidelijke8 wind. Iets hogere temperaturen» overdag. 8 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN zwaar bew. ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN geheel bewolkt FRANKFORT geheel bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt regen mist geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt regen licht bewolkt -2 -16 1 —9 3 —9 3 —1 BEtIRSOVERZICHT VAN MAANDAG Internationals verdeeld, Scheveningen lager De internationale waarden zijn vandaag, voor de eerste dag van de nieuwe beursweek geopend met een licht verdeelde stemming. De hoek van de aandelen Exploitatie Maat schappij „Scheveningen" bleef ge sloten, Er werd wel geboden 773 en gelaten 775 voor de oude aandelen, doch de partijen konden niet tot af faire komen. Vrijdag was dalend in deze stukken 845 tot 800 gedaan. Van morgen is in genoemde aandelen 782 tot 810 gedaan. Juist hierdoor zag het er even voorbeurs zeker niet naar uit, dat de hoek „Scheveningen" vandaag gesloten zou blijven. Er wa ren wel veel belangstellenden in deze hoek aanwezig, er werd ook nog wel geboden en gelaten doch de partijen konden niet tot elkaar komen. Uit eindelijk werden de bied- en laat- koersen steeds lager gesteld. De laatste adviesprijs voor de oude aan delen was 760 laten, een biedprijs werd geadviseerd op circa 740. De hoeklieden in dit fonds hielden zich wijselijk op de achtergrond, omdat middenkoersorders accepteren in een fonds dat wel 50 punten op één dag in koers kan veranderen, vanzelf sprekend voor de betreffende hoek lieden zeer grote risico's inhouden. De handel in de hoofdfondsen zette kalm in. AKU en Philips hoger op resp. 441 (439) en f 153.60 (f 152.90). Unilever min twintig cent evenals aandelen Kon. Olies op resp. f 153.10 en f 169.20. Dat Hoogovens lager zou den openen of worden geadviseerd, lag voor de hand. „Demka", waarin Hoogovens een belang heeft van 51 procent, had het dividendvoorstel be kend gemaakt. Dit was zeer teleur stellend namelijk zeven procent (tien procent). Aandelen Hoogovens wer den dan ook op 520 gelaten, tegen 516 bieden (525). Aandelen Demka zelf kregen een lagere advieskoers. Wallstreet sloot vrijdag kalm met weinig veranderingen, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen. De West- Duitse beurzen waren vandaag la ger. aandelen van de scheepvaartmaat schappijen die mogelijk weer op In donesië zouden kunnen gaan varen aan de vaste kant. Van de leidende culturéS lag HVA vast in de markt op speculatieve vraag. Dit fonds ver beterde van 142'/e tot 144% (140%). Staatsfondsen-markt goed prijshou dend zonder meer. In de lokale afdelingen lagen aan delen Union Rijwielenfabriek iets ho ger in de markt op het overnemen van een gazonmaaimachinefabriek. Van der Giessen werd lager geadvi seerd op de drastische dividendver laging tot vijf (acht) procent. Ook de verenigde Hollandse Sigaren kre gen een lagere adviesprijs op het ge publiceerde jaarverslag. De handel in de lokale afdelingen was, evenals die in de hoofdfondsen, uitermate kalm, mede in verband met de gebeurte nissen in Guatemala. MüNCHEN zürich GENEVE LOCARNO WENEN innsbruck ATHENE ROME AJACCIO madrid MALLORCA geheel bew. sneeuw regen licht bewolkt regen zwaar bew. half bewolkt regen onbewolkt half bewolkt licht bewolkt Marktberichten LEIDEN, 1 april, Groente Appe len 20-60; andijvie 1.80-2.45; kroten, gekookt 70; rabarber 69-112; spinazie 87-104; stoofsla' 156-180; komkom mers 1.32-1.37; uien picklers 4-10; witlof 50-1.06, alles per 100 kg.; kom kommers A 46-76; sla A 30-54, alles per 100 stuks; radijs 28-56 per 100 bos. ROTTERDAM, 1 april Vee - Totale aanvoer 2392; Weekaanvoer 1614; Varkens 778; Prijzen, le kwal. 2e kwal. 3e kwal.: Vette koeien 280 300, 240—270, 215—235; Varkens- biggen 174, 172, 170; Aanvoer, Han del, Prfjzen. Vette koeien als vorige week, goed, eerste kwaliteit, iets stfjver; 2de, 3de kwaliteit onveran derd, aflopend kalm, enkele prima's, boven notering; Varkens levendig gew. aanmerkelijk ruimer, zeer kalm, lager, vooral bij afloop, prima vlees varkens boven notering; Slachtzeu- gen f 1.34f 1.45 per kg. LISSABON zwaar bewolkt 17 12 PAUZE AL KOMEN ER NOG MILJARD BIJ... Amerikaanse sterrekundigen heb ben met de nieuwste verrekijkers weer andere „melkwegen" ontdekt. Deze wentelen zich op een afstand van vijf of zes miljard lichtjaren van onze aarde (één lichtjaar is 9.460.000.000.000 km). Iedere melk weg, en er zijn er talloze, is, evenals onze „eigen" Melkweg, een zwevende en draaiende kroonluchter van mil joenen zonnen. Men hoopt nog die per te kunnen doordringen. Dat is wel belangwekkend. Maar maakt het veel uit? We weten nu wel, dat het heelal onvoorstelbaar groot is. Het meest onvoorstelbare is echter, dat er op het stofkruimeltje, dat we heel aardig „Aarde" noemen, wezentjes zijn, die beseffen dat het heelal zo allemachtig groot is. We behoeven heus niet zo gering over ons mens zijn te denken. Ons besef zwiert door de enorme sterrentroep heen. want het is van een andere, een hogere orde. Elk mens is hoger in rang dan het hele heelal op een hoop geveegd. PUZZEL No. 519. Horizontaal: 1 moham medaans leider van godsdienstoefe ningen, 4 teugel, spijstafel, 10 baan voor balspel, 11 boom, 12 lichaams deel, 14 slede, 15 gem. in Drente, 17 gem. in Gelderl., 19 bode aan een universiteit, 21 voorzetsel, 23 kippen loop, 24 uitroep, 25 vaartuig, 27 schraal, 28 klinknageltje, 29 aard soort. Vertikaal: 1 denkbeeld, 2 verkeerd, 3 overblijfsel bij verbranding, 5 jon gensnaam, 6 bid (Lat.), 7 vreemde munt, 9 schuifbout, 12 alvorens, 13 volk uit de oudheid, 15 verlegen, 16 troefkaart, 18 zoon van Juda, 20 stad in Italië, 22 jongensnaam, 24 bij woord, 26 katholieke encyclopedie (afk.), 27 inhoudsmaat (afk.). Oplossing morgenavond. PUNT „Ik durf er om te wedden, dat het een rum vat is!"

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3